Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
4. bře 2013

@sisstin to už chápu, protože na cizí jazyky jsem opravdu kopyto 😝 Rozumím, ale nevyplodím ze sebe větu. Chudák Staník, on to po mě podědil s tím rozdílem, že je kopyto už na češtinu 😝 No jsem zvědavá, co se mu z té řeči vyvrbí. Pořád je prostě řečově na úplným začátku.

sisstin
autor
4. bře 2013

Gesta jsou dobre znameni,hodne autiku neumi ani ta gesta,pac je nepotrebujou

mvmk
4. bře 2013

@sisstin
1. Autismus se projevuje před třemi roky věku dítěte

2. Kvalitativní narušení sociální interakce

•nepřiměřené hodnocení společenských emočních situací
•nedostačující odpověď na emoce jiných lidí
•nedostatečné přizpůsobení sociálnímu kontextu
•špatné používání sociálních signálů
•chybí sociálně - emoční vzájemnost
•slabá integrace sociálního, komunikačního a emočního chování

3. Kvalitativní narušení sociální interakce

•nedostatečné sociální užívání řeči bez ohledu na úroveň jazykových schopností
•porucha imaginační a společenské napodobivé hry
•nedostatečná synchronizace a reciprocita v konverzačním rozhovoru
•snížená přizpůsobivost v jazykovém vyjadřování
•relativní nedostatek tvořivosti a fantazie v myšlení
•chybí emoční reakce na přátelské přiblížení jiných lidí (verbální i neverbální)
•narušená kadence a důraz komunikace, které jsou odrazem modulace komunikace
•nedostatečná gestikulace užívaná k zvýraznění komunikace

4. Omezené, opakující se stereotypní způsoby chování, zájmy a aktivity

•rigidita a rutinní chování v široké škále aspektů každodenního života (všední zvyky, hry)
•specifická příchylnost k předmětům, které jsou pro daný věk netypické (jiné než např. plyšové hračky)
•lpění na rutině, vykonávání speciálních rituálů
•stereotypní zájmy - např. data, jízdní řády
•pohybové stereotypie
•zájem o nefunkční prvky předmětů (například omak, vůně)
•odpor ke změnám v běžném průběhu činností nebo v detailech osobního prostředí (například přesunutí dekorací nebo nábytku v rodinném domě)

Nespecifické rysy
•strach (fobie)
•poruchy spánku a příjmu potravy
•záchvaty vzteku a agrese (zvláště pokud je přítomna těžká mentální retardace)
•většinou chybí spontaneita, iniciativa a tvořivost při organizování volného času
•potíže s koncepčností při rozhodování v práci i přesto, že schopnostmi na samotné úkoly stačí

* American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV). Fourth edition, Washington DC, American Psychiatric Association, 1994

Diagnostická kritéria pro autistickou poruchu (autistic disorder, 299.0) dle DSM - IV *

Kategorie I

k diagnóze je zapotřebí minimálně šest níže uvedených symptomů z kategorie I, a to nejméně dva symptomy z odstavce A, nejméně jeden symptom z odstavce B a nejméně jeden symptom z odstavce C.

A. Kvalitativní narušení sociální interakce (nejméně dva symptomy)

•Výrazně narušená schopnost přiměřeně užívat neverbální chování (oční kontakt, výraz obličeje, postoj těla a gesta) v různých sociálních situacích.
•Neschopnost vytvářet vztahy s vrstevníky s přihlédnutím na dosaženou vývojovou úroveň.
•Malá schopnost spontánně sdílet s ostatními radost a zájmy, mít potěšení ze společné činnosti (například dítě neukazuje věci, které ho zajímají; nepřináší ostatním věci, aby se podívali apod.).
•Nedostatečná schopnost sociální a emocionální empatie (neúčastní se jednoduchých sociálních hříček, preferuje činnost o samotě, ostatní lidi může využívat jako pomocníky nebo "mechanické" pomůcky).

B. Kvalitativní narušení komunikace (nejméně jeden symptom)

•Opožděný vývoj řeči nebo se řeč vůbec nevyvine (dítě se nesnaží nedostatek kompenzovat jiným alternativním způsobem komunikace jako jsou například mimika a gesta).
•U dětí, které mají vyvinutou řeč, je výrazně postižená schopnost iniciovat nebo udržet konverzaci s ostatními.
•Stereotypní a opakující se používání řeči nebo idiosynkratický jazyk.
•Chybí různorodá, spontánní, symbolická a sociálně napodobivá hra odpovídající vývojové úrovni.

C. Omezené, opakující se nebo stereotypní vzorce chování, zájmů nebo aktivit (nejméně jeden symptom)

•Nápadně výrazné zaujetí pro jednu nebo více činností, které je abnormální buď intenzitou nebo předmětem zájmu (např. meteorologie, statistika).
•Zjevné ulpívání na specifických, nefunkčních rituálech a rutinní činnosti, odpor ke změnám (mladší děti mohou mít katastrofální reakce na drobné změny jako je změna záclon, nebo změna polohy jídelního stolu, vyžadování stejné cesty).
•Stereotypní a opakující se motorické manýrování (třepání či kroutivé pohyby rukama a prsty nebo komplexní specifické pohyby celým tělem).
•Nepřiměřeně dlouho trvající zaujetí částmi předmětů (knoflíky, části těla)

Kategorie II

Opožděný vývoj či abnormální chování alespoň v jedné z následujících kategorií se projeví před třetím rokem věku dítěte.

•sociální interakce
•jazyk ve vztahu k sociální komunikaci
•symbolická a fantazijní hra

Kategorie III

Diagnostická kritéria dětské dezintegrační poruchy, Rettova syndromu či Aspergerova syndromu lépe nevyhovují

Nespecifické rysy
•nerovnoměrný profil kognitivních schopností (např. hyperlexie)
•problémy s užíváním jazyka a jeho gramatickou strukturou, užívání 3. osoby singuláru namísto 1. osoby ("já"), mnoho dětí s vysocefunkčním autismem má úroveň receptivního jazyka na nižší úrovni než expresivního.
•upřednostňování periferního zrakového vnímání (koutkem oka) před přímým pohledem
•snížená schopnost imitace pohybů, nachýlená chůze či chůze po špičkách, tleskání, luskání prsty
•fascinace pohybem (roztáčení hraček, otvírání a zavírání dveří, fén či jiné otáčející se předměty)
•neobvyklé reakce na smyslové podněty (hypersenzitivita na zvuky, světla nebo doteky, nepřiměřená reakce na vůně a pachy
•nepřiměřené emocionální reakce (bezdůvodný pláč nebo smích, střídání nálad, afekty, úzkost, absence strachu v nebezpečných situacích)
•problémy s chováním (dyskoncentrace, agresivita, sebezraňování, impulzivita, záchvaty vzteku)
•problémy se spánkem, jídle

* American Psychiatric Association: Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-IV). Fourth edition, Washington DC, American Psychiatric Association, 1994



Aktualizováno ( Pátek, 07 září 2007 )






O autismu

Poruchy autistického spektra (PAS)

Diagnostika

Mýty o autismu

Čeho si všimnout

Sociální příspěvky

Vzdělávání dětí s PAS

Příběhy

Odborné články

sisstin
autor
4. bře 2013

Dobre,ale maji k tóu xy dalsich veci ze 😉

dezyre
4. bře 2013

Mě zas Jahnová řekla, že Staník sice splňuje nějakých 5 bodů z 10ti proto, aby mohla diagnostikovat autismus, ale že to ještě nic neznamená, v jeho věku. Pokud by ty body přetrvávaly ještě za rok, tak už by to bylo zase jinak.. Takže já si myslím, že diagnóza autismu u dětí, u kterých to není na první pohled prostě jasné a vše se jim mění, není až tak lehká 😉 Jahnová se např. u Staníka víc než k autismu klonila k tomu, že Staník bude asi dost velkej introvert (asi hlavně mluvila o chování k cizím lidem, přizpůsobivost a sociálno).

mvmk
4. bře 2013

@sisstin Jo sorry, ja jsem cetla, ze se snazi a ono je tam nesnazi 😅 Jsem uz asi fakt zrala na psychiatra ☹

sisstin
autor
4. bře 2013

A je tam,ze dite se nesnazi uzivaz alternativni komunikaci,pokud dobre ctu 😝

dezyre
4. bře 2013

prý porucha jídla a spánku.. no to jsme jasní 😀 😀 😀 😀

mvmk
4. bře 2013

@dezyre No ja mam ale bohuzel pocit, ze je budto strasne divna a nebo ment. retardovana, ale pac ona dokaze fakt veci na kterych musis opravdu premyslet, tak to bude spis divna /mozna auti. nevim./ ale opravdu bych potrebovala nekoho kvalitniho kdo by ji proklepnul, nebo se s toho jeste fakt zblaznim ☹

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre dysfatici maj xy auti rysu,ktere ale s rozvojem reci mizi,u autiku rozvoj revi nemusi pomoct v nicem 😉

sisstin
autor
4. bře 2013

Hele,Tygr musi ted nove ve skolce trikrat obehnout ceduli,kterou tam dali 😝 kdyz se ho ptam pric,tak odpoved je"ja to musim delat,to tak proste je" 😝

mvmk
4. bře 2013

@sisstin No ja jsem nedavno cetla, ze to tu nekdo nakousnul, s tim ocnim kontaktem, ja mam opravdu problem v tom, ze mala sice ocni kontakt ma, ale kdyz s ni mluvim tak kouka ustavicne na pusu. A to je pry jeden z hlavnich auti. rysu, pac autik ti vzdy bude hlavne koukat na pusu, nebo nekam na celo ci co. 😝 No a zas moje logo. porad tvrdi, kdyz deti 100% nerozumi a nastane ten nejvyssi cas na rozvoj reci, tak se budou proste jak sluchove postizeny snazit pohledem na usta zpracovat dalsi podnety aby se jim ta rec rozvijela. 😕

abbie
4. bře 2013

@mvmk lola, ved ty si si to zle citala, ma nestvi lebo sem uz nebudem chodit 😀 😀 😀

sisstin
autor
4. bře 2013

Om tam chodi rad celkem,ale proste je to pro nej rano trosku stres,sceny si nedovoli delat,tak to kompenzuje takhle. Ja si treba rikala jako mala,ze nesmim slapnout trikrat na caru atd,to je proste uzkost 😉 nemusi to hned byt znak autismu

dezyre
4. bře 2013

@mvmk Prostě bude jiná 😉 Ber to tak, že je určitě šikovná, takže takový ten echt těžký autismus Vám snad nehrozí.. A jak je soběstačná? Snaží se jíst sama, oblíkat? a takové činnosti, které potřebuje k sebeobsluze? Když to vezmu hodně nadneseně, tak já nepotřebuju mít z dítěte doktora práv, ale úplně normálního člověka, který se bude umět o sebe sám postarat 😉

sisstin
autor
4. bře 2013

@mvmk nic neni hlavni auti rys,musi to byt komplexni soubor priznaku v triade 😉

mvmk
4. bře 2013

@abbie ne promin, ja byla z toho taky cela spatna,jsem si ted odrfkla, ze jsem to precetla spatne, ale ono je to stejne uplne fuk, tak jako tak z toho bez skrabancu nevybruslime, a ja ma to stesi ze okolo sebe mam jenom ty "perfektni deti" 😝

dezyre
4. bře 2013

@sisstin já už si docela oddychuju, protože Staníkovi ty auti rysy docela mizí 😉 Když pominu to, že když se stydí nebo s něčím nesouhlasí tak strašně prská - no alespoň už se nesnaží hned každého mydlit.. ale občas ještě dojde k nedorozumění a čas od času zaútočí na nějaké dítko, ale už ne tak často 😉 Jen když se mu opravdu něco znelíbí.. To přičítám tomu, jak vždycky píšeš, že ráně rozumí každý, a on to prostě jinak říct neumí.. Ale např. dnes.. Přijela za mnou kamarádka s chlapečkem - stýkáme se pravidelně, Staník je zná. No a nevím co to Staníka popadlo, ale prostě já, kamarádka a její syn jsme byli v kuchyni, protože jsem vařila a Staník se šel schovat do obýváku za dveře a v tom obýváku vydržel skoro třičtvrtě hodiny sedět za dveřma a za boha nechtěl jít za náma jak se styděl.. Jemu prostě něco zmizí a jiné se objeví. Ale pořád to ještě přičítám jeho vývoji..

sisstin
autor
4. bře 2013

A jako musim rict,ze cim ta rec sla dopredu,tim vic tech divnosti ubyvalo,ted uz je divnej tak normalne 😅 je opravdu uzkostnejsi typ cloveka,coz bude uz porad

mvmk
4. bře 2013

@dezyre No to je prave ten hezky problem. Ja to tu uz psala: Plne plenkovana, kdyz ji chci posadit na zachod, tak hysterak, a krici ze je mimi a ukazuje na pampers. Ona je hrozne spatny jedlik. Ma pri 98 cm jenom 11 kg 😒 Tak ze dve lzice do pusy a zahodi lzici. Oblekani se zacalo tak nejak darit, ale jen kalhoty, nebo puncochy. Svetr pres hlavu je docela problem, tam musim opravdu pomoct. A ted ma opravdu fazi NE, ona ma vsechno ne 🙄

mvmk
4. bře 2013

@sisstin Mala je taky extremne uzkostna 😒

sisstin
autor
4. bře 2013

@mvmk pche, Tygr plne pliny skoro do tri a ctvrt,obliknout se neumel jeste ve ctyrech,neji nic a kdyz mel 98cm,tak vazil 11,4kg 😅

dezyre
4. bře 2013

@mvmk neber mě teď doslova, ale pokud křičí, že je mimi a ukazuje na plenu, tak to si myslím, že spíš souvisí s dětskou vyčůraností a pohodlností, protože ví, že má plenu a do pleny může, kdežto záchod je prostě omezení 😅

sisstin
autor
4. bře 2013

Ale abecedu ,cisla,tvary,barvy umel ve 2,5 a k tomu plinu na zadku 😅

dezyre
4. bře 2013

Jejda, tak Staník je oproti Vašim dětem tlusťoch, má asi 102 cm a váží 14,5 kg 😅

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre zachod je uzkost 😉

dezyre
4. bře 2013

@sisstin fakt? I třeba nočník? Já zase neznám problém s tímto. Staník byl odplenkovanej před druhým rokem během dvou dnů 😅 On měl nějakou dobu trochu problém s čůráním venku, takovej blok, ale jakmile viděl, že jeho kamarád normálně čůrá venku, tak už to šlo taky 😉

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre ona mela skoro tri riky pleny,zachod je zmena a strach,naruseni neceho,co znala a mela v tom jistotu 😉

mvmk
4. bře 2013

@dezyre ona se prave nepocura, ona to drzi treba cely den, a ukapava do kalhot 😝 Meli jsme z toho v zari hezkej zanet mocaku, no a ted jsem ji to zkousela pred 3 tydny a to same ☹ Bohuzel uz tri dny zase knuci, kdyz nacura do pleny auiii, tak ze budu muset k doktoru.
No a to zadrzovani, je taky zlej ukaz 🤐

sisstin
autor
4. bře 2013

@dezyre Tygr se bal i napit z jinyho hrnku,nez byl zvyklej 😉