Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
7. bře 2013

teda holky nechtěla bych nás dočítat, je hezky vidět jak děti usnou a mámy mají pré. Mějte se pěkně já musím ráno do práce tak dobrou noc.

kajiszek
7. bře 2013

@sicinka Vojta má celkem pamatováka, tak fakt nevím... Ale tak snad to i chápe, některý těžší úkoly blbne.

hrusti
8. bře 2013

@sicinka Ja jsem ted zacala davat klasický b-komplex. Nechce mi delsi dobu jist maso. Prijde mi, ze se v jidle zlepsi. Sice ma svoje specialitky, ze chce suche testoviny bez omacky atd. Ale ji vic 😉
Super, ze naskakuje proc. Ted je rada na nas 🙂

@kajiszek U nas je grafo taky otres. Presne jak pises.... 2 kolecka a cmaranice nad tim. Ted delame tz jednotazky a Honzik zacal obtahovat vsechny obrazky,co mu prijdou pod ruku. Jo vlastne jeste kolejedocela zvlada namalovat 🙂

A vcera jsem se pobavila na tom cviceni. Shodou okolnosti tam byla maminka, co dela lektorku ve skolce. Sedli si v satne vedle nas a Honzik spustil... to je holcicka Nikolka. Ma na tricku princeznu.... a pani mi rika.... on s vami takhle hezky komunikuje. Ve skolce se skoro vubec neprojevuje..... To me fakt pobavilo, resp. Jeji lehce sokovany vyraz ve tvari 😀

krystalka
8. bře 2013

@kajiszek - my jsme byli na foniatrii v Žitné, když byly Jiříkovi 3 roky a 9 měsíců a taky to nedal. Bohužel na audiometrii (foniatrička byla naopak super) byl tenkrát ten přístup podobný, oni to sice tak nekomentovali a nepoučovali mě jako u vás, ale například, nevím proč, předpokládali, že jim tam půjde dovnitř sám a byli dost takoví netrpěliví, že si nechce nechat dát ty sluchátka, no ale nakonec mu teda udělali aspoň ten obrázkový test ve zvukotěsné kabině a foniatričce to stačilo. Ale my měli porozumění naprosto v pořádku, takže ty obrázky se daly... Pak jsme byli podruhé znovu za půl roku a taky ještě sluchátka nedal, teprve na podzim - takže až napotřetí 😉 , ale zjistila jsem, že se nesmím dát a prostě jí názorně předvést, jak se s ním musí jednat - pak už byla docela v pohodě...Ale prvně jsem z toho byla taky dost rozhozená, protože jsem předpokládala, že jim tam takových "nestandartních" dětí chodí víc a měli by s nimi umět jednat....ale jak jsem tak slyšela z okolí, tak je to všude podobné 😒
Jinak s tou tympanometrií - on tam může být v tom uchu trochu podtlak a ani nemusíš zaregistrovat, že by měla nějakou větší rýmu nebo tak, stačí slabší zánět nosohltanu, který mu tam právě zjistili taky a já si přitom ničeho nevšimla 😉 . Takže potom je to tympano vlastně jen takové momentální, za pár dní to může být třeba jinak...Nám to tympano vyšlo hůř a navíc se jim zdálo, že je to od zvětšené nosní mandle, tak nás poslali ještě na ORL - a měli pravdu...pak jsem váhala ještě skoro rok, jestli jí nechat vyndat nebo ne, právě kvůli té narkóze, chodili jsme průběžně kontrolovat to tympano, ale nakonec jsme na tu mandli šli, to už se fakt nedalo, nemohl už ani smrkat ani dýchat u jídla apod. Ale třeba zánět uší, ještě nikdy naštěstí neměl, ani nijak extra netrpěl na rýmy... Tak uvidíš, já jsem s Jiříkem nakonec ty sluchátka natrénovala den předem, než jsme tam šli, aby to měl čerstvě v hlavě... on na sebe taky moc nenechal cizí lidi sahat, ale když jsem ho měla na klíně a průběžně všechno vysvětlovala, tak se docela nechal... Ale pod tu narkózu bych jí asi jen kvůli vyšetření sluchu nedávala, je ještě docela malá, tak to zkuste třeba za pár měsíců...záleží taky na tom, jestli ty máš pocit, že slyší nebo ne....

krystalka
8. bře 2013

@hrusti - jo jo, suché těstoviny bez ničeho, to u nás taky kdysi bylo 😉 , další stupeň u nás je těstoviny s omáčkou jo, ale maso ne a když už, tak jen nasekané na drobounké kousíčky 😉 . I ve školce jí celkem všechno, ale většinou mi paní učitelka hlásí, že maso moc nechtěl...no ale z výsledků krve chudokrevný není, takže mu to asi stačí, on má rád třeba vajíčko natvrdo nebo vajíčkovou pomazánku, tak tím asi dohání to maso....

kajiszek
8. bře 2013

@krystalka No já mám pocit, že slyší výborně 😀 Ale jaksi ti doktoři můj názor moc neberou a chtějí to mít na papíře... Dneska cinknu na ORL, jsou tam od 11h a poradím se, co dál, třeba zkusíme tu Žitnou nebo tu kliniku, co mi psala ivular... A zkusím ukecat logopedku, jestli by nás nevzala i bez toho vyšetření sluchu, protože to znamená odklad logopedie o 2-3 měsíce, což mi přijde škoda. Navíc se to nemusí povést ani napodruhý...

Jinak jsem dneska zkusila dát test na hlubší porozumění. No vzteklá byla jak pes, lehala si, mnula si oči a bylo fakt příšerně otrávená, nicméně na dotaz kam jí maminka posadí, když jedeme za babičkou, ukázala auto, pak na dotaz, kam chodí spinkat, ukázala postel, co má maminka v ruce, když čistí zoubky, ukázala kartáček a který zvířátko plave ve vodě, ukázala rybu. Záměrně jsem se neptala čím nebo s čím, protože to by určo nedala, zkusila jsem jí to jako víc opsat. No překvapila mě. Bylo to teda takový dost nejistý, ale myslela jsem, že natuty neukáže vůbec nic, takže fakt příjemný překvápko.

krystalka
8. bře 2013

@kajiszek - aha, tak to je zvláštní, jak to mají ti doktoři všude jinak...my byli nejdřív na logopedii, pak teprve asi až po půl roce na foniatrii - na moji žádost, nikdo to po nás nechtěl, z foniatrie nás poslali na ORL (ale vlastně jen kvůli té mandli, jinak by to ani nechtěli), neurologii jsme úplně vynechali a psycholožku vlastně v podstatě taky, jen jsem ho nechala posoudit psycholožkou z SPC u nich ve školce...ale my máme jen lehčí expresívní dysfázii a šel docela hodně rychle dopředu, ta logopedka ve školce je úžasná...nevím, jak moc jsi dočítala diskuzi ze začátku, Jiřík chodí do speciální školky a logopedka si je bere každého zvlášť jednou týdně a pak ještě ve třídě dělají skupinově každý den různá logopedická cvičení a vůbec všechno na celkový rozvoj i rozvoj řeči...

krystalka
8. bře 2013

Jinak holky, Jiřík byl ve středu nadšený, nesl do školky narozeninovou bábovku - udělali jsme tvarohovou bábovku a polila jsem jí čokoládou a na to jsem nalepila želatinové rybičky (jsou třída Rybiček a i Jiřík je ryba 🙂 ) a z lentilek udělala "J", dokonce jim paní ředitelka dovolila mu tam dát i malinké svíčky, co jsem přibalila k tomu, nevěděla jsem, jestli to projde 😉 ...prý si to moc užili, dostal dárečky, jeho nejlepší kamarádka mu udělala doma i přáníčko 🙂 ...no a já jsem byla celý den trochu naměkko, že z toho mého malého miminka už je pětiletý samostatný kluk...uteklo to nějak moc rychle, ale teď je fakt super parťák 🙂

krystalka
8. bře 2013

Jo a doma jsme to slavili už v sobotu, manžel má narozeniny tři dny před Jiříkem, tak měli dohromady patrový dort ....a Jiřík dostal tu svojí vysněnou koloběžku 🙂

abbie
8. bře 2013

Ahojte, u maleho som spozorovala taku novinku, ze sa ho nesmie ziadne dieta dotknut, absolutne mu nevadi, ked je priamo vedla neho, aj on si ide vedla deti sadnut do pieskoviska a hra sa vedla nich, pozoruje, co robia, ale nema rad, ked sa ho nejake dieta dotkne ☹ neviem, co si mam o tom mysliet ... mali aj vase deti nieco take, moze to mat suvis s OVR?

mvmk
8. bře 2013

@abbie mala tohle dela taky 🙄 ona ma taky deti rada, hraje si vedle nich, ale beda kdyz na ni nekdo vstahne ruku, tak jim tu ruku vzdycky dvema prsty tak jakoby stitive odhazuje 😖

mvmk
8. bře 2013

@abbie ale jestli te to uklidni, tak to opravdu maji deti s OVR nebo jinou minimalni mozkovou dysfunkci, ja jsem si ted cetla knizku od Jean Ayres senzoricka integrace, a ona to tam opravdu do detailu popisuje, proc tyhle deti takto reaguji, vcetne agrese, plivani a fackovani atd.
Strasne uzasna knizka, v USA je to standartni terapie s obrovskym uspechem, tady u nas je tech terapeutu taky nekolik, ale ja uz toho mam moc, tak ze az neco skoncim tak asi zacnu s timhle 😀
Jinak v cestine to jeste neni prelozeno, ale pokud umis anglicky nebo nemecky tak ti to opravdu doporucuju. Me to hodne dalo pochopit, chovani moji dcery. I kdyz ty otazniky stale zustavaji a frustrace bohuzel taky.

abbie
8. bře 2013

@mvmk aha, tak ja viem, ze to ma suvis s komunikaciou, ked chodil tie kratke 4 mesiace do skolky, tak nemal problem s detmi, aj za ruku s nimi siel, ale zasa si odvykol a zacal byt alergicky, ked sa ho dake dieta dotkne a nic nikomu nechce dat, vsetko je jeho 😖

mvmk
8. bře 2013

@abbie a kolik je mu ted presne let? Ono to muze byt treba dano i vekem a vyvojem, ono mezi 2 - 3 rokem se zacne dite stavat samostatnou osobou a je to obdobi uvedomovani si sama sebe. Mala treba sla driv taky za ruku s jinym ditetem ( musela ho ale opravdu alespon trochu znat) ted je to s ni taky trochu horsi. Ale mi mame obdobi tezkeho ne, ja sama, nech mi, jdi atd.. 😅

mvmk
8. bře 2013

@abbie Jo a to je teda uplne super, ze byl ve skolce. Ja ji nekde na 1 sek. nechat a treba se schovat jenom za roh, tak by to neprezila 😝 😝

podubka
8. bře 2013

@krystalka Ahoj všechno nejlepší Jiříkovi k narozeninám 🙂
Hele my měli taky bábovku se svíčkami tento týden ve školce,dodatečně slavil narozeniny,protože v únoru byl nemocný.Dorty mu nechutnají a nejí. 😀

abbie
8. bře 2013

@mvmk ma 25 mes. zacalo mu obdobie vzdoru, ma obdobie "ja sam" a vsetko je jeho ... chcela by som ho naucit o delenie sa s hrackami, ked je s nim nejake dieta, ale je to nemozne ...

podubka
8. bře 2013

@krystalka jo a byla jsem ve školce v těch Řepích a mluvila s ředitelkou a po tom co mi řekla jak to tam chodí v běžné a ve speciální třídě,jsem se rozhodla ho přihlásit do speciální,v normální by to nedal ani náhodou.Příští týden je zápis,mám přijít s ním tak uvidíme,snad nás vezmou.

krystalka
8. bře 2013

@podubka - tak taky dodatečně všechno nejlepší Lukáškovi 🙂 , hele, to je vtipný s tou bábovkou 😀 ...Jiřík teda jí i dorty, ne všechny, ale třeba babička mu peče takový vláčný čokoládový korpus a na to vždycky dáme ovoce a hlavně spoustu šlehačky a posypat strouhanou čokoládou - on hrozně miluje tu pařížskou čokoládovou šlehačku....ale my tu bábovku dělali proto, že jsme měli už vyzkoušené, že dětem moc chutnala (bral tam někdy na podzim kousek ochutnat) a navíc on sám jí chtěl 🙂 . Fotečky jsou super, koukám, že Lukášek má i podobný sestřih jako Jiřík 😀 , jen Jířa má ty vlásky trochu světlejší...

krystalka
8. bře 2013

@podubka - tak to je super, tak držím palečky ať ho vezmou a ať jste tam spokojení 🙂

podubka
8. bře 2013

@krystalka sestřih 😀 ty jeho vlasy bych vzala a oholila.Má to strašný.Jak mu to stříháme my,všude zuby,má to dlouhý.Poslední dobou mu hodně ztmavly,jinak byl bloňdatý....nevím po kom my jsme oba tmavovlasý

krystalka
8. bře 2013

@podubka - Jiřík byl do 1 roku kudrnatý blonďáček, v roce jsme ho poprvé ostříhali a už mu bohužel zůstaly vlásky rovné, ale blonďaté je měl nejmíň do 2 let, pak mu začly tmavnout...teď je má takové světle hnědé, jako manžel... ale já jsem byla jako malinká taky blonďatá a kolem 3 let mi to ztmavlo...

podubka
8. bře 2013

@krystalka přesně tak.Asi do 3 let měl světlý a pak začaly tmavnout a měl kudrnatý vlásky,dokud jsme mu je neostříhali 😀

krystalka
8. bře 2013

@podubka 😀 - ale já si nevzpomínám, že bychom nechávali Jiříka naklonovat... 😀 ...teda až na ty brýle..., ale já mám brýle na dálku asi od 13 let a většina rodiny z mojí strany taky, takže bohužel časem nevylučuji 😒

krystalka
8. bře 2013

@abbie - tak tohle jsme měli taky, trochu se to zlepšilo někdy po 4.roce....taky vždycky byl klidně poblíž dětí, ale běda, jestli do něj nějaké nechtěně strčilo, natáhlo k němu ruku a něco mu nabízelo, to začal nabírat a dával se zděšeně na úprk, zlepšilo se to po pár měsících v té soukromé miniškoličce, kde se naučil zvládat ten těsný kontakt s dětmi, byly tam max 3 děti, což bylo pro něj v té době tak akorát...

krystalka
8. bře 2013

@mvmk - to je hodně zajímavé...no naštěstí u nás se ta agrese nikdy neprojevila, alespoň ne vůči cizím lidem a dětem, on se naopak vždycky stáhnul a vyklidil pole...

krystalka
8. bře 2013

@mvmk - tak za ruku Jiřík nikdy s nikým kromě nás chodit nechtěl, postupně se to naučil tolerovat až v té miniškolce, tam kupodivu od prvního dne byl schopný zůstat sám...ale byla to fakt moc příjemná paní, tu školičku měla v rodinném domku a byly tam dohromady jen 3 děti, někdy 2 a párkrát tam byl i sám 😉 - když děti onemocněly... chodil jednou týdně na 3 hodiny dopoledne a bylo to pro něj přesně to pravé, co potřeboval pro začátek 🙂 , pak už byl schopný se začlenit v pohodě do té 12 členné třídy v té speciálce, kam chodí teď....

podubka
8. bře 2013

@krystalka já se obávám že jsou naklonovaný 😀 ,protože co se týká kontaktu s dětmi nemlich to samé.Jenom se ho dítě dotklo,byl na útěku,hystericky začal plakat,ani obejmout nic prostě.Teď se to zlepšilo od té doby co začal chodit do školky.

Dneska jsme byli na kontrole u očního a doktorka říkala,že mu šilhání mohlo způsobit stres nebo nemoc.A u nás to vypadá na stres ve školce,protože to nesl fakt špatně ze začátku.A když měl k tomu dispozice ode mě,protože já taky nosila brýle jako malá a šilhala tak se mu to zřejmě spustilo.

bocianka123
8. bře 2013

@abbie a toto má iba vo vzťahu s deťmi - že nechce ich dotyk ? lebo s dospelými je v pohode, či nie ?

sisstin
autor
8. bře 2013

Tygr mel z deti schizu skoro do ctyr,pak ve skolce dobry,ale ze by na nej museli vsichni sahat,to teda jako nemusi stale