Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
19. lis 2010

@kacici
tak to je přesně jako bys psala o Alexkovi ve věku 2,5 - 3,5 roku. Nedávno jsem se dívala na fotky ze cvičení s dětmi, kam jsme 1x týdně chodili (to měl 2,5, tuším) a všechny děti sedí pěkně v kruhu, dělají nějaké cvičení, Alexek stojí vprostřed a poskakuje. V dalším běhu to dovedl k dokonalosti - v době cvičení byl sám v herně a pak byl naopak sám ve cvičební místnosti 😀 😀 😀.
Ve 3 letech jse chodili na jiné cvičení, a to bylo podobné. Jenže on se vůbec nechytal, protože to nebyl schopen pobrat - zpívání + doprovodné cviky. Taky jsem zvažovala, jestli to má vůbec cenu (byli jsme tam dost za exoty - menší děti to zvládaly bez problémů), ale chtěla jsem, aby to zažil a nechal se inspirovat apod.

Dodnes nejraději všude chodím s malým sama, protože si ho můžu lépe korigovat a zvládat. Hlavně se nemusím přizpůsobovat, když vidím, že Alexek to nedá, a navíc nemusím koukat na super hodné děti známých, které žádné problémy nedělají.

A odněkud odejít? Katastrofa dodnes - na návštěvách ostuda, protože tvrdí, že tam zůstane, lehne si na zem a křičí. Snažím se ho na odchod delší dobu připravovat, tak, jak se to u těchto dětí má dělat - no, výsledek je ale žalostný.

jirinula
19. lis 2010

Holky máme termín k paní doktorce ¨Krejčířové dle mejlu 20.5. sice je to za dlouho ale asi stojí za to. A paní doktorka byla v mejlu hrozně milá. Mám radost . Pa J

simalex
19. lis 2010

@zzuzca
předně gratuluj k miminku a přeju je to nej 🙂 🙂 🙂 .

Ono, že něco nejde, je u nás taky fakt průser. Pamatuju, jak malý dostal záchvat, protože mu nešlo natlačit velkou peřinu do krabice od hrnců. Taky mi přišlo, že si Alexek myslel, že jsem ředitel zeměkoule a mám od všeho klíče 😀 😀 😀 . Na vycházce se dobýval do všech zahrad, zamčených obchodů a domů a křičel, když to nešlo.

petraguerra
19. lis 2010

Sistin delali jeste na nedonosencich nic neobjevili,ale on ten den je mel v hube porad ted uz to tolik nedela,je bez dudliku asi od brezna,ale pije porad z flasky s dudlem,protoze on strasne malo pije a ma jen jednu ledvinu.Francisco ho nechava s tou flaskou porad a myslim,ze je prave proto takovej s tema rukama.Ted uz si je zase tolik necuca. 😉

romana
19. lis 2010

@simalex simi, takhle by to bylo ideální, ale mají prostě klasickou smlouvu, takže i zkušební lhůtu a možnost skončit v podstatě na hodinu. a i když prý byli další zájemci, tak asi ne tolik, bohužel.

sisstin
autor
21. lis 2010

čau holky 🙂

tak já právě napsala do jednoho centra u nás v Pce, které poskytuje i ergoterapii 🙂 tak jsem zvědavá, jestli mi odepíšou 😝 Tygr to potřebuje jak sůl, ta jeho sebeobsluha je podle mě furt děsná, když to srovnám s ostatníma dětma 😕

jinak jsem se rozhodla, že zejtra jedeme tvrdě bez plín 😝 tak jsem zvědavá, jak dlouho mi to vydrží. Minule půl dne 😝

vojtisek2007
21. lis 2010

@sisstin ahojky, co to je ergoterapie, co tam učí ?
Jinak k těm plínám - u Elis jsem to dělala tak, že jsem si natahovala takovou tu kuchyňskou minutku na 30minut a po těch třiceti minutách jsem jí posazovala na nočník...takže to šlo, většinou se ani nepočurala mezitím, kdybych si to nenatahovala, tak jsem na to i kolikrát zapoměla, ona byla třeba zažraná do hraní apod...ale ona celkově ráda seděla na nočníku...tak jsem na vás zvědavá, a budu vám držet palec 🙂

sisstin
autor
21. lis 2010

@vojtisek2007 to je jako terapie prací - co to znamená u dospělých netuším, ale u dětí je to právě nácvik té sebeobsluhy 😉

no Tygr jako na nočníku už i posedí, ale on čůrá fakt každejch pět minut 🤐 to bych nedělala celej den nic, než že bych ho vysazovala 😒

sisstin
autor
21. lis 2010

@vojtisek2007 ale prostě už to nějak udělat musím, jako čekat na to, až k tomu dozraje sám, to už se mi fakt nechce...páč se obávám, že by to bylo klidně v pěti 😝 říkala jsem, že počkám do tří let...nezměnilo se nic, tak už s tím prostě něco budu muset dělat 😝

vojtisek2007
21. lis 2010

@sisstin jako že ho tam budou učit oblíkat a jíst a tak ???
Já si myslím, kdybys ho vysazovala každou tu půl hoďku třeba, tak by se mu to čůrání upravilo...asi ne hned první den, ale za nějakej čásek jo...takhle v zimě je to učení na hovno, jak jsem psala, učila jsem takhle v zimě Elis, no zrovna touhle dobou loni, měla 1,5roku a do vánoc byla bez plen...jen to bylo takový na levačku, že když jsme chodili ven, tak jsem jí plínu dávala, abych jí v mrazu venku nevyslíkala a kdyby náhodou byla nehoda, aby mi nezmrzla...tak to měla takový zmotaný, chvíli plínu jo, potom zase ne....vojta jak se naučil v létě, tak v pohodě, kraťasy nebo nahatej lítal venku, tak se to učí snáz mi přijde

vojtisek2007
21. lis 2010

jo ještě mě jednou mudra říkala, že dítě je zralý "pochopit" nočník když umí samo jít po schodech - nahoru i dolu....bez držení za ruku, tak nevím co je na tom pravdy,nebo jestli je to jen nějaká báchorka...

sisstin
autor
21. lis 2010

@vojtisek2007 no tak to je zajímavý, páč to Tygr neumí...jedině za ruku, nebo se drží zábradlí a ještě nestřídá ani nohy 😉 ono je to taky tím, že na schodech stál poprvý ve 2,5...jak on měl ze všeho schízu, takže jiný děcka to trénujou od roka a půl, že 😝

u nás je problém i s tím, že on třeba když si zvykne na nočník, tak určitě bude oooobr problém v tom, že by měl čůrat venku bez něj 😝 on je v tomhle hodně takovej stereotypní, že prostě když je na nějakou činnost zvyklej, tak je pak šílený ho donutit, aby jí dělal i více způsobama např. 😉 takže jelikož je zvyklej tři roky čůrat do plínek, tak absolutně netuší, proč by se to jako mělo měnit že 😝 a nějaký řeči o tom, že plínky maj jenom mimina a ne velký kluci, ho nechávaj těžce chladným 😝

jo, a on by nahatej nelítal, prostě opět je zvyklej, že se nosí oblečení ..nelítá ani doma nahatej 😝 po koupání hned vyžaduje pyžamo 😝

vojtisek2007
21. lis 2010

@sisstin Vojta taky po schodech nechodil - jaksi nebyla příležitost, bydleli jsme v přízemí...a loni když jsem se přestěhovali, tak po schodel šel...nohy někdy střídá někdy ne a drží se za zábradlí, jako aby šel sám úplně bez držení, tak to taky ne....

sisstin
autor
21. lis 2010

@vojtisek2007 podle tý Diagnostiky by mělo dítě ve třech zvládat chodit nahoru se střídáním, a dolů ve 4 letech...tak Tygr neumí ani nahoru, a to je to v té Diagnostice hoooodně volně ty tabulky 😉 já si teda myslím, že to je i tím, jak on je malej, tak prostě po tom schodu musí udělat přísun druhou nohou...jsou na něj moc široký a vysoký...průměrně stejně starý dítě, jako je on, měří i o 10cm a více 😕

gtver
21. lis 2010

@sisstin Lvíče vyjde schody nahoru sám (bez držení), ale jak píšeš o tom střídání, on se o to pokusí, udělá tak dva, tři schody, ale jak je malej, tak je každý pro něj obtížnější, víc a víc se musí natahovat a pak další prostě už nedosáhne, takže zbytek vyjde stylem krok-přísun. Takže já si myslím, že i u Tygra to bude hodně ovlivněno drobností 😉
dolů jak kdy, buď se přidržuje zábradlí a jde, nebo bez držení seskakuje a to trnu 🙄

gtver
21. lis 2010

jo a musím se pochlubit, protože vy tu pochopíte, to, co pro jiné je samozřejmost. Včera se synátor zamyslel a sdělil mi následující poznatek: " Máma ema býle, Ája nema býle, Isa nema býle, táta má býle!" Až jsem si sedla na zadek, takový proslov 😅 😀 😵

sisstin
autor
21. lis 2010

@gtver jj, asi to bude i tím...ale on je celkově takový střevo i na ten pohyb 😝 to je prostě fakt i tím, že jiný děcka někdy od 18m lítaj po hřišti, lezou po průlezkách, skáčou atd. A on ne, on se bojí, je na sebe opatrnej...takže je prostě střevoň no... holt asi po tatínkovi sportovec jako fakt nebude 😝

sisstin
autor
21. lis 2010

@gtver tý jo, tak to je už super věta 🙂 Tygr tohle taky začíná "říkat", že jako on něco nemá, ten druhej to má atd., akorát u něj je to "eee" a ukazování tý věci a osoby 😅 😅 😅

gtver
21. lis 2010

@sisstin tak "eee" je stále velmi oblíbený způsob komunikace , ikdyž už to pozměnil na "lelelelej"

sisstin
autor
21. lis 2010

@gtver no u nás adí a atata 😅 😅 😅 jako ted o víkendu začal říkat: babííí a papa 🙂 no ale prostě jde to hrooooooozně pomalu, tak max. 1-3slova za měsíc 😒 a to začal něco říkat tuším až někdy ve 34m 😉

zanna
21. lis 2010

@sisstin inspirovala si ma knizkami,co si tu zavesila Moja prva knizka,tak som presla vsetky knihkupectva a mame ju 🙂
a mozeme sa ucit 😀 , nam to tiez ide pomaly a este k tomu si vymysla slova napr. voda - jalo ,no proste cudzi jazyk 😀

sisstin
autor
21. lis 2010

@zanna no u tý expresivní to tak bývá, že si děti vymýšlí vlastní slova...ale zase to neznačí hned automaticky, že když je dítě má před třetím rokem, že má dysfázku 😉

jinak pravděpodobně zítra mi vyjde článek na postižených dětech 😉 ale pro vás tam nebude nic nového..chtěla jsem udělat trošku reklamu na můj blog. 😅 😅 😅 .a třeba to i někomu pomůže 😉

sisstin
autor
21. lis 2010

tak článek už je tu, to byla rychlost 😅 😅 😅

http://www.postizenedeti.cz/content/108-tereza-...

gtver
22. lis 2010

@sisstin tak jsem článek přečetla a myslím, že jsi to perfekně shrnula hlavně pro ty, kteří váš příběh ještě neznají, je to pěkně přehledně shrnutý 😉
Včera večer se objevilo další slovní spojení 🙂 Manžel šel na noční a Lvíče: "Táta do páce!" Začíná to opravdu vypadat "jen" na OVŘ a ne dysfázku.

gtver
22. lis 2010

Pro Logico se zase dneska nedostanu, nestíhám to, takže nakonec budu ještě ráda, když ho bude mít v těch třech letech 😅

kacici
22. lis 2010

@sisstin Moc hezky napsane 😉

Holky snad me vyjde trosku docist co trapi ostatni deti a budu moct reagovat 😉 ,jsem rada ze tyhle stranky tady jsou,uz jsem si nekdy pripadala fakt jako kdyz si vymyslim a hledam na Terezce kdejake mouchy
Kdyz jsem si precetla tento clanek tak jsem zjistila,ze presne takhle se chova Terezka 😔
http://www.autismus.cz/pribehy/pribeh-tomase-5....
U nas ty problemy byly vazne videt uz od narozeni,ze je jina a ma svuj svet,ale presne pred rokem zacatkem prosince to zacalo byt enormni ☹,ale obe psycholozky ji daly nalepku ADHD a dal nas neresily 😅
Jinak se fakt nemuzu dockat navstevy odbornika,protoze tohle je takove zacarovane,jak se k T. chovat,protoze ma skoro vsechny znaky ADHD,ale i spoustu z autismu 😅
Dneska vecer pisnu co logopedka na rec nasi Terezky,protoze tam si myslim ze chyba nebude,pricina bude jinde,ale aspon muzeme nejak vic pracovat na reci 😉

sisstin
autor
22. lis 2010

Dobré ráno 🙂

@kacici no zrovna AS je právě ta relativně nová diagnoza, která se často zaměňuje s ADHD 😉 já jsem tady vždycky psala, že děti s AS mluví brzo a dobře, ale byla jsem jednou moc milou osůbkou 🙂 upozorněna, že to tak není. Je to prý tak 50 na 50. Půlka aspíků mluví opravdu hodně brzo, až knižně...ale druhá půlka má v tom ranějším věku( okolo 3 let) s řečí problémy 😉 takže Kacici, je to dost možné, že Terka AS má...protože na dysfatické dítě se mi až tak nezdá, nějaký auti rysy tam opravdu jsou 😉 no jsem zvědavá, co dneska na té logopedii 😉 ona Martina není diagnostik ( jak sama říká), není to klinický logoped, ale pedagogický....ale počítám, že i s tímhle bude mít zkušenosti 😉

holky, Tygr zas vytáhnul stará leporela, takové ty : Kdo se schovává (v lese, na statku 😅 😅 ). Nevím, jestli to znáte...knížečky, kde jsou okýnka a v každým tom okýnku je nějaký zvíře. Tak otvírá okýnka, a kde je zvíře, u kterýho umí udělat jeho zvuk, tak je dělá 😅 😅 😅 tyhle jsem mu prosím kupovala k roku 😅 😅 😅 😅 trošku se obávám, že na ty krásné encyklopedie, co máme k Vánocům, dojde až podstatně déle 😅 😅 😅

no nic, dneska nemám moc času, musíme se jít trošku "učit", pak jdeme do města..a odpoledne jdu opět na pracák 😝 🤐 , takže budu kdyžtak odpoledne nebo večer..

tak zatím pá 🙂

kacici
22. lis 2010

@sisstin - tak Martina je super 😵 ,fakt moc dekuju za kontakt,samozrejme jsme odchazeli s desnym revem 😅 ,Terezka tam chtela zustat 😀
Pry je videt ze ma Terezka nevyvinuty nervovy system,ze dg nam stejne neda nikdo tak brzo,ale schvalila me ze jedeme na jare do Parhy,ze urcite delame dobre 🙂 . Jinak schuzky budeme mit kazdy tyden pul hodinky 😉 ,domlouvam si patek 14.30,preci jenom vyzvednu ji po obede a vlackem si udelame vylet do Pardubek 😉 Jen to hlidani Naty budu muset doresit 😅 Uz mame prvni ukoly,fakt jsem rada ze uz nejak resime nasi situaci a nekdo je konecne schopny poradit presne jak na Terezku aspon v necem(samozrejme ze ne celkove,ale rec je fakt docela dulezita,kdyz chodi do te skolky a jinak se s ucitelkama nedomluvi 😅 ,vidim to na ucitelkach a nastesti uz vsechny zacaly pristupovat k Terezce uplne jinak 😉 )

kacici
22. lis 2010

@sisstin - Sranda byla kdyz jsem mela rict od koho mam kontakt 😀 😀 😀 ,ja si totiz uvedomila ze vim ze mas maleho Petu a znam jen nick z MK 😀 😀 😀 😀 😀 ,ale pani Martina hned vedela ze jde o tebe 😉 Nastesti 😀 😀 😀
Jinak leporelka u nas jedou taky miminkovska 😅 ,treba mame krasnou knizku hry pro deti od 3let a nejak T. neoslovila,ale treba truhlicka na prvni slovicka to je zatim favorit a nejvetsi legrace je,ze vede ted u obou holek stejne 😅

sisstin
autor
22. lis 2010

@kacici tak jsem ráda, že jsi spokojená 🙂 jinak já si myslím, že vám Kr. diagnozu už dá( pokud nějaká je 😉 )..je teda pravda, že zrovna to AS se prý takhle brzo nedává 😕

holky, tak já byla na pracáku...poprvý u tý zprostředkovatelky. Jako paní byla moc hodná, chápává..ale řekla mi, že mě teda nechá vyčerpat tu podporu, když jsem na tom bídně s penězma, ale pak se budu muset přehlásit na pojištovnu jako matka v domácnosti. Že prostě lidi, kteří v podstatě do práce nemůžou( pečují o dítě atd.), tak pro ně nejsou uchazeči.. jako v podstatě mně je to jedno, já jsem to takhle plánovala, že až mi vyprší podpora, že se přehlásím. Ale nečekala jsem teda, že mi to jako řeknou takhle na férovku 😕 mám obavy, že kdybych schytala nějaká "pí", tak ta by mě vyhodila hned a byla bych bez podpory úplně 😕