Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
14. bře 2013

@beodenka na Krejcirovu necakaj, podla mna sa k nej uz nedostanes a aj keby, tak skor ako koncom tohto roka nie ... zbytocne stratis cas, potrebujes vediet, ako si na tom s malym 😉

krystalka
14. bře 2013

@abbie - toť je vždy otázka, jaká školka je lepší... Taky jsem to zvažovala, dokonce už byl Jiřík přijatý do klasické školky, ale pak v létě jsem viděla, že ten velký kolektiv fakt nedá, tak jsem to nakonec zrušila a zařídila mu tu speciální. Prostě jsem cítila, že menší kolektiv a individuální přístup pro něj bude mnohem lepší...Trošičku jsem sice váhala, protože lidi okolo mne se pořád divili, proč do speciálky, když je jinak šikovný a že ho to tam bude brzdit apod... Ale nakonec nelituju - Jiřík v té speciálce doslova rozkvetl, řeč šla neuvěřitelně dopředu, je takový samostatnější, dětí už se nebojí, naopak má je docela rád, sice nikdy nebude takový ten extrovert, co se hned s každým kamarádí a objímá, ale to už je spíš povahou 😉 . Jinak ale věřím, že spousta dětí může i s poruchou řeči celkem dobře fungovat i v klasické školce...jen jsem nějak neměla chuť to zkoušet a pak ho zase dávat jinam...navíc mi přijde, že jak jich je tam míň, tak se ani tolik nešíří ty nemoci, případní marodi by tam byli moc vidět 😉 a taky hodně maminek je s dětmi ještě doma a mají třeba příspěvek na péči apod., takže tam ty děti nemocné prostě tolik nedávají 🙂

sicinka
14. bře 2013

@marta1982 bylo to asi během 2-3 měsíců, zlepšovat se začal tak v těch 2,5 a při tom vyšetření už to bylo celkem ok, asi ne k věku, ale v nějaké širší normě. Ono já měla pocit že rozumí (jako spousta rodičů), ale zpětně jsem pochopila že se mockrát vztekal protože nerozuměl nebo to co jsem myslela že nedělá schválně prostě neuměl. Já nevím proč jsem si myslela že když nerozumí nemůže mluvit a hlavně třeba na povel ukazovat v knížce a tak. Jenže když si to nerozumění představíš jako že na tebe někdo mluví cizí řečí, tak už to smysl dává. Pokud ti někdo ukáže obrázek a předtím ti to řekl tak to prostě dovodíš co máš říct, stejně z některých gest. A další věc je že asi nebyl pozadu o tolik, třeba mu chybělo to hlubší porozumění, ale dvojsložkový přkaz ve dvou a půl byly v pohodě. Co se týká slov tak v roce cca 10 slov, 20 měsíců slovní spojení, 2,5 roku cca 150 slov, 3 roky jsem přestala počítat ale už se s ním dalo v pohodě domluvit, používal otázky atd...

krystalka
14. bře 2013

@sicinka - mám to tak nějak podobně 🙂 , taky už tady vlastně ani tak nepotřebuji nic moc řešit, ale přesně jak píšeš, ráda si sem chodím počíst jak se kdo má a jaké dělá pokroky, protože i mně před dvěma lety tahle diskuze strašně moc pomohla a povzbudila 🙂 . Ale zajímá mně, jak se mají ostatní, najdou se tu často zajímavé tipy na pomůcky, hry apod., občas někomu mohu třeba i pomoci svojí zkušeností, tak jako někdo jiný kdysi mně...

krystalka
14. bře 2013

@sicinka - jinak kolem těch 2 let jsme na tom byli podobně, taky si vztekal a možná v té době měl problém porozumět, ale taky se mi celkem zdálo, že rozumí...ale tenkrát jsem ještě o nějaké dysfázii, OVR apod. neměla ani tušení, takže mne vůbec nenapadlo takové věci sledovat...a zpětně - taky se myslím s tím porozuměním srovnal někdy kolem 2,5 - 3 let... Ale jinak co se týká slov, tak jste na tom tedy byli o hodně líp, Jiřík měl kolem roku jen nějaké zdvojené slabiky, ve 3 letech měl asi 40 max dvouslabičných slov a citoslovcí, spojovat dvě slova začal až ve 3,5, opakovat trochu víc až skoro ve 4, otázky něco po 4.roce...

hrusti
14. bře 2013

@beodenka Na Křížovou jsem nezávisle na sobě slyšela od 2 maminek ne úplně pozitivní reference. Navíc písemné zprávy se od ní nedočkáš 😉

ivular
14. bře 2013

@hrusti @sicinka Holky děkuju vám za kontakt a popis toho vyšetření. Už jsem do toho Immunoflow poslala mail 😉
@beodenka A Kamilu Wawroszovou zkusit nechcete? Ta je taky přes děti s komunikačními problémy a má dobré reference😉

marrka
14. bře 2013

@beodenka ahoj asi by jste čekat neměla nebot mě řekla do telefonu že objednává až na rok 2015 a to je docela masakr

sicinka
14. bře 2013

@krystalka no já bych byla ráda za speciální, ale jaksi na ní nemá diagnozu 🙂 Jen abych ho nepřechválila dnes jsem přišla do školky a učitelka mi říká že je zalezlej v kumbálu a nedá se uklidnit. Tam bylo zcela hysterické řvoucí dítě - celý se klepal, že neche cvičení (chodím cvičit s dětmi do školky). Ale v tomto neustupuji, je žarvlicý a vadí mu že se věnuji někomu jinému, ale nemůže být jen po jeho. Takže jsem mu nabídla ať necvičí a počká na mě nebo se obleče a cvičí a dle Dády bylo nejlepší sedět svlečený na židli a řvát. Vydržel dobrých 15 minut, pak když se dělala mašinka tak přišdl jesli může taky, tak jsem mu to jen v ternýrkách dovollila. Od té doby vše ok na konci o ničem nevěděl, milej povídal si se mnou s učitelkou prostě úplně jiné dítě. Jako nevyrovnaný je pořád hodně, oni mě uklidnují, že se s tím učí pracovat, ale že by se to lepšilo to moc ne.

krystalka
14. bře 2013

@sicinka - to o té školce bylo spíš pro abbie... my tedy jsme naštěstí "díky" té dysfázii měli důvod, aby nás vzali, v klasické školce by to podle mě fakt moc nezvládal....ale tady jinak berou i zdravé děti, pokud mají místo, ale přednost mají děti s diagnózou a zdraví sourozenci dětí, co tam už chodí...takže se tam těch "volných" míst asi moc nenajde...

sisstin
autor
14. bře 2013

holky, bylo to fajn, dokonce tam zminovali i aplikace, co jsem neznala 😅 😅 😅 akorát doma čučim, že jaksi zkonili datum konání akce 😅

smardik
14. bře 2013

@krystalka já mám Tomáška taky ve speciální školce a jsem max. spokojená a Tomášek taky. první jsem myslela že tam bude jen rok a pak přejde do logopedické ale nakonec tam zůstane dál i od září a zvažuju že ho tam nechám až do školy. Jsem fakt na 1000% spokojená, víc být ani nemůžu-malý počet dětí, většinou tak 3-4 a 3 učitelky, spolupráce s nimi super, na všem se dá domluvit, Tomáška chválí. minulý týden třeba ráno plakal a učitelka sotva ho ve dveřích viděla říká copak miláčku můj, pojd ke mě

bocianka123
14. bře 2013

@sisstin gratulujem, takéto osvedčenie mám aj ja doma 😉

krystalka
14. bře 2013

@smardik - jéé, to je od paní učitelky milý 🙂 , jinak já taky plánuju nechat Jiříka v té speciálce až do školy, pokud se nevyskytnou nějaké problémy např. až bude mít jiné učitelky nebo tak něco...on se tu totiž ve finále naučí daleko víc věcí, než kdyby byl v klasické, protože je jich tu málo, mají na ně čas a jedou s ním podle IVP, který udělali fakt moc dobře. V té klasické by tak nějak proplouval s davem...

mvmk
14. bře 2013

@marta1982 Nejak nezvladam odpovidat 😝 , moje mala ma neuro problem. Zacinala jsem predilekci (nikdo to neresil) az ted kdyz uz vim co vim, tak ta predilekce 😝 Po 2 Hexe zacala bejt opravdu znatelne hypotonicka a po 3 jeste vic 😝 Prosla jsem od Dg. je vse v poradku az po DMO, to ale vyloucily nezavisle na sobe 3 neurolozky, jedna prilipla mozeckovy syndrom (pouze ale diskretni vyvojovou formu) ale dalsi 2 nam ho vyloucily, tak jako opravdu nevim. Moje fyzio. tvrdi ze jeji problemy vychazi spis s te hypotonie, ja si to docela myslim taky, pac ona skace na trampoline, zvladne houpacku, kolobezku, i odrazedlo o vanocich slapala i na trikolce (ale musela jsem ji vzdy trochu postrcit,) jen to neuslapla, ale slapani chape 😉 Ale vsechny tyhle cinnosti proste nejsou kvalitni, zdrave dite je proste vykonava jinak 😝 Ja bych mozna byla trochu klidovejsi, kdyby nas netrapilo dalsich xy veci a zvlastnosti, ale to by tu byly uplne litanie. Momentalne jsem docela stastna, dnes jsem byla po delsi pauze v detske skupince, mala se konecne ode me trochu odlepila 😀 prolezla nekolikrat tunelem a dokonce sla s jednou holcickou za rucicku 🙂 🙂 🙂 Jenom ta rec je smutna 😢

marta1982
14. bře 2013

@beodenka heheee my bydlíme v Přerově u Olomouce a jeli bysme klidně aji do Aše jen abysme klukovi pomohli 🙂

anetkaberuska
14. bře 2013

@sicinka Ahojky, jsem objednaná ke dr. Kamile Wawroszové se synem. Jen bych se tě ráda zeptala, zda jsi spokojená s toutou psycholožkou. Moc díky.

kajiszek
14. bře 2013

@anetkaberuska Ahoj, já jdu ke KW v pondělí, už jsme jednou s dcerkou byly. Byla jsem spokojená, jen to chtělo aspoň dvě hodiny, než jsem jí to všecko vysypala 😀 Teďka to vyšetření defacto dokončíme a snad z toho vyvodí nějakej závěr. Posledně to bylo hodně obecný...

kajiszek
14. bře 2013

Jinak co se školek týče, my zkusíme klasickou s Vojtíškem a uvidí se... On nemá ani problém s mluvením jako takovým, on mluví celkem obstojně, spíš jako to mentálno není úplně k věku bych řekla, že se nezajímá o věci, o které se zajímají děti v jeho věku a je nasamostatnej... Ale tak uvidíme, pokud to nepůjde, tak to budu řešit. On se někdy chová jako naprosto standardní dítě a jindy se chová jako totálně vyšinutej 😝 Nicméně u něj všecko hodně pramení z té jeho hyperaktivity a špatnýho soustředění... Možná ho časem taky k tý psycholožce vezmu, možná se na to rovnou v pondělí zeptám.

Btw ještě mám jeden dotaz... Aktuálně má zase svoje dosti značně vyšinutý období, kdy zase stále opakuje hlášky z pohádek a já fakt nevím, co s ním... Jako třeba prostě najednou z ničeho nic zavolá "Matýsku nakresli mi chobotnici"... Nebo "nakreslíme dvě nohy jako malé holinky" atd... On to mele hlavně, když kreslí, ale občas to mele prostě jen tak ze sestrvačnosti i úplně mimo mísu. A všechny nás oslovuje Matýsku, stokrát mu říkám, že se u nás doma nikdo Matýsek nejmenuje, ať mě oslovuje maminko, tátu tatínku atd... Ale ne, prostě všecko je Matýsku... Myslíte, že by normální dítě někdy něco takovýho dělalo? Nebo bych už ho fakt měla vzít někam vyšetřit 😅 Ale zase díky tomu seriálu začal kreslit 😅 Ale takhle přesně byl zaseklej na Mickey Mousovi, že takhle furt něco opakoval, jenže to mu bylo asi 2 a půl. Teďka je mu o rok víc a zase chytnul ten samej zásek... On teda ty hlášky používal tak nějak pořád, ale sem tam, kdežto teďka už zase dva dny prakticky nemluví, jenom v těch echoláliích...

modelis
14. bře 2013

Ahoj, dnes jsem narazila tady na Vás... Nevím zda jsem dobře, nemáme nějakou poruchu jako zdravotní, ale máme problém ze zdr. hlediska...
Malej byl půl roku silný refluxové dítě, jak se postavil bylo to dobrý, během toho půlroku jsme byli 2x v nemocnici na zavodnění a teprve pak se začalo řešit co se děje, to mu bylo necelých 7 měs. v té době jsme změnili dr. přišlo nám, že ji to bylo jedno.. pak to ustupovalo a můžu říct, že po tom devátém měsíci jsem si žačla teprv malého užívat na plno.. nestíhala jsem si to užívat, bylo hodně emočně náročné, když jste se jen starali aby jste ho blbě nepoložili, špatně nechytli a přemýšleli jak to udělat aby neblindil a jen chodili a vše uklízeli, převlíkali, prali a najednou nic, bylo to něco úžasného .. ale .. malý nepapal a nepapá jak by mě, pití je taky problém, nepřibírá, neroste, jakmile onemocní je hned na kapačkách, protože přestane úplně pít a to jsme tam byli 3x během dalšího roku a momentálně během měsíce (unor-březen 2013) - k tomu se dostanu pozdějí ještě..
prostě se denně trápime, aby něco snědl, vypil, já jsem zralá na prášky, nezvládám obyč. život, nikam raději nechodím, nestýkám se s nikým, přetvařovat se jak se máme dobře, když to tak není.... babičky se snaží, známi se snaží nebo-li snažili a vždy to radějí vzdají a já, já musím denně.. opravdu někdy nemám sílu.. :(
Malej bude mít zítra 19 měs. máme nějakách 9 kilo a 79 - 80cm (váha se liší dle vah u každáých dr. ale normálně váží cca 9300g - pro upřesnění)
chodíme od cca 7dmi měs. na gastroporadnu, jsme v 3-10 perc. výškově už 5-25 perc. deptají mě vším, odběrama, zkoumáním a loni v zimě začli brát krev na růstový hormon, napřed to bylo 25 hodnota, te´d 32 v lednu, protože se mi podařilo jej trochu vykrmit, ale stále jsme na nižší hranici
o co tedy jde - pití a krmení, nejde to, ať se snažíme sebevíc.... první hospitalice v tomto roce .. malej málo pije, má pít 800 - 900ml tekutin min. )vč.jídel a všeho), dr.neporadí, jen mi řeknou musí... lehce se to řekne, že?
Druhá hospitalizace - pohádala jsem se s primářem.. podle něj je to moje chyba, že nejí a nepije... u sestrer jedl a pil, páč musel takže když ho někdo bude takhle krmit a dítě má strach samo to sní, ale pak se převaloval a pobrekával celou noc a proč, ěl těžko .. měl předtím průjem a zvracení a 5 dní byl o suchém pečivu max. piškoty a 6tý den do něj narvou vše.. lituji ho, ani nevíte jak mi vbylo ...
už jsem vzdorovala doktorům, zanedbávali jeho péči - o tom se raději nebudem bavit, je mi jen z toho blbě... a zas, že musí
po propuštění jsem nesla papíry k dr. a prj máme přijít s manžele že si potřebuje promluvit ... mimoto, nechci ho už cca 4 měs. nechat očkovat v těch 15ti měs. mám prostě strach co by se stalo.. ano nechám naočkovat, ale až něco přibere a budem všichni OKA
středa 13.3. nejhorší den mého života (zkopíruji, nechce se mi to zas psát) - je to mnohem horší... takže prej úřady si stěžovali, že jsme byli už 5x či kolikrát hospitalizovaní kvůli dehydrataci a pak podle všeho prej, že neroste a nepřibírá, že mám měsíc na to, aby se vše změnilo jinak se to bude řešit sociálkou... takže jsem z toho v háji a pak prostě kdo to nezažije nepochopí jak se cítím .. podle nich a dr. ZANEDBÁVÁM DÍTĚ... pak kvůli očko, že semnou O TOM NEBUDE DISKUTOVAT že to prej o domluvě a bla a máme za měs. dojít na očko a já říkám ne, až za rok, až bude přibývat, vyroste a až budem ok.. jakoby bych nluvila do dubu.. ale co.. dnes vím jistě, že k ní už nechci jít .... a jestli to půjde přes socku si myslím, že to určitě nějaká svi.ě má radost, protože dle mého to není jen tak ... no a pak když se dozvím o pár hod. později, že to dělá všechno dr. tak teda děkuji a víte co, jestli budu muset bojovat o dítě vůli socce tak nevím jak to dopadne, já to asi nezvládnu..
a ještě jsem zapoměla dodat, prej neumím udělat řád aby děcko jedlo a pilo .. a prej nemám nutit násilím, pokud nebudu nutit násilím tak mi nebude pít a jíst vůbec a za další, když už konečně máme nějaký réžim tak prej když mi spí od 22 - 10 je to špatně a nějaký vývojový a mentální vývoj zaostává a něaké kraviny, že má chodit spát v sedm, aby v sedm byl vzhůru a klidně ať si 2x spí za den... prostě jsem ráda, že mi nechodí spát o půlnoci jak tomu bylo rok ... takže super ne

takže jsme u dr. skončili a já jak se cítím... zle a bolí to u srdce... my nemáme pomalu co jíst, aby jsme to maximum dali dítěti aby nestrádal, kupujem mu co má rád,, snažíme sea pak příjde toto
bude to boj.. nevím najít alternativní medicínu, zony aj. nevím něco se musí udělat, jen už prostě nevím co :( :´(

omlouvám se za román a vím, že toto je nic oproti ostatním nemocem ...

lenajsek
15. bře 2013

@ivular Ahoj, nezjistili, byli jsme akorát na sonu břicha a tam se nic nenašlo, ale nějakou intoleranci laktózy, nebo altergii dr. nedělala, pak to přešlo kolem cca roku a půl, kdy se opravdu začal hodně pohybovat. Dr. říkala, že je to možná i nedozrálý trávicí trakt a to klidně mohlo být... a mně samotnou hodně věcí nadýmá, MM s tím má taky potíže, ale jako břicho ho samo nebolí, jen se to dost výrazně projevuje navenek 😝 ehm 🙂 Teď už je v pohodě, vím, že třeba květák mu dělá potíže a zelí nejí, tak nevím, jestli by to s ním taky nezaclomualo... ale fakt to ustoupilo kolem toho roku a půl výrazně.
No doufám, že bráška na tom s bříškem bude líp, ale rourku koupím novou a taky už jsou zase další kapičky na trhu proti nadýmání, tak snad nám něco pak pomůže.

lenajsek
15. bře 2013

Jinak se moc omlouvám, ale vůbec nestíhám reagovat a dočítat tady na MK... mějte fajn den!

abbie
15. bře 2013

@modelis ahoj, no netusim, ako by sme ti tu my poradili 😕 toto je tema pre poruchy reci a komunikacie.

krystalka
15. bře 2013

@kajiszek - Matýsku, nakresli mi... je u nás taky velmi oblíbený seriál 😀 , kouká na to místo večerníčka vždycky když jsem v práci a jsou s tatínkem sami doma...pak si teda ještě i čtou 😉 . Ale přesně taky právě díky tomuhle seriálu začal trochu víc malovat, on obvykle má tedy spíš takové období malování a pak zase dlouho nic - třeba pár týdnů kreslí kudy chodí a pak ho zase musím trochu nutit, aby na ty pastelky vůbec sáhl 😉 .
A ty hlášky z pohádek apod. opakuje Jiřík taky někdy jen tak....někdy je použije záměrně a velmi trefně, ale někdy si třeba jen hraje s autíčky na zemi a u toho si něco zpívá, vykládá, recituje a někdy se právě ozvou i tyhle různé hlášky...nedělá to teda moc často a Matýsku nás zatím neoslovoval, ale tak děti dělají různé věci 🙂, některé zase prý třeba chtějí, aby je rodiče oslovovali jménem nějaké jejich oblíbené postavičky a tak... Ale až tam půjdete v pondělí k té Wawroszové, tak se jí na to třeba zkus zeptat...

katulen
15. bře 2013

Ahoj holky, prosím @krystalka, můžu se zeptat, do jaké chodíte spec. školky (do logopedické?).
My právě půjdeme teď 4.4. k zápisu do MŠ Sasanková na Zahradním městě, tak zjišťuji info 😉 .
My máme zatím OVR (synovi je 3,7 let), příští týden jdeme na neurologii, na EEG, tak se uvidí co dál. Zatím máme nepotvrzené ADHD 😢.
Moc díky.

sisstin
autor
15. bře 2013

holky, do Ipadu jde stáhnout časák Sluníčko, je to celkem super, hlavně ty úkoly děláte přímo v Ipadu a zas se to dá dát do původního stavu, takže to můžete mít pro xy dětí, nebo to dělat opakovaně, jsou tam pak i pohádky čtené atd. Celkem super, a roční předplatný je za necelých 8Eček, dá se i měsíčně nebo na čtvrt roku, vyjde to fakt levnějc, jak časopis papírovej 🙂

sicinka
15. bře 2013

@katulen krastalka je z druhého konce Prahy bohužel, ale ona ti napíše. Jen se zeptám zjišťovali jste zda je s OVŘ šance se do té školky dostat? Určitě to tu řeší i @hrusti ty jsou z chodova. Já bych asi papír na OVŘ někde dostala, ale bojím se že je to u skoro 4 leťáka málo. My tedy ještě rok dáme soukromou a uvidím co ten další jestli se to srovná.

sicinka
15. bře 2013

@kajiszek tak kouknout ti na něj asi může naštěstí to tam nevypadá jako u doktora, ale je otázkou zda jí předvede zrovna to co tě trápí. Asi bych jí to popsala a co ona jako. Hele možná jednou sliznete nějaké ADHD nebo ADD to má dneska půlka dětí, ale nic závažného to nebude, to by jsi všimla dřív stejně jako u malé. Jen tak mimochodem Dáda taky plácá kraviny navíc ve školce, včera paní učitelce pohrozil že jí tatínek nařeže, a že on bude chodit do vedlejší školka tam mají lepší učitelky. Já se styděla, ona se smála, ale stajně netuším kde k tomu jako přešel. 🙂

sicinka
15. bře 2013

@modelis ahoj, ono tohle téma ti asi moc nepomůže děti nám tu sice nejedí, ale nikdo né tak aby se to muselo řešit lékařsky. Určitě bych poradila vyměnit lékaře, ono to s tou sociálkou nebude tak horké, asi se panu doktorovi nelíbí že pro vás není panbůh, on si taky nebude chtít přidělávat práci. Jen k tomu o co jsem se sama dost zajímala a to je růstový hormon, to není věc které by jste se měli bránit, většině těch dětí pomůže nejen v rustů, ale zlepšuje se chuť k jídlu a následně celý vývoj. Pokud nejste v kontaktu tak v motole je centrum, které se tím zabývá a určitě by dokázali i poradt, poradnu mají i na internetu. Dáda je naštěstí na nějakém 10 percentilu, takže nás se to týkat snad nebude,

mvmk
15. bře 2013

@kajiszek kez by me dite placalo aspon ty kraviny 😀 😀 😀