Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cairka
15. bře 2013

@modelis , fúha. Mám nejedlíka, takže chápem, tiež rastie na 3-10 percentách , reflux sa zlepšil až kolo tretích narodenín, dovtedy nebolo výnimočné, že 5 minút po obede mi ho vrátila zasa späť 😝 Skúšala si Nutridrinky? Aspoň teraz na ten mesiac, aby trocha poskočil váhou aj výškou. A druhá vec, koľko mliečka ti malý pije? U nás dosť pomohlo obmedziť mlieko. Ale aj tak má obdobia, kedy je schopná v podstate nejesť aj týždeň a viac, je fakt, že ich striedajú obdobia, kedy s prepáčením žere za troch 😅 Ale poznám ten pocit, keď sa snažíš jej urobiť nejakú fajnotku, že to určte zje a ona zje lyžičku-dve a vráti, že stačilo 😝 Je hlúpe, že to doktorka nechápe, určite tvoj malý nie je jediný nejedlík, ktorého má v starostlivosti.

sisstin
autor
15. bře 2013

@modelis jako Tygr v jeho veku vazil a meril skoro stejne,nikdo to neresil,v noci byl vzhuru asi tak 50x 😅 akorat byl teda zdravej naprosto,mi to prijde nejak pritazeny za vlasy s tou socialkou,jidlem a spanim 😕

sicinka
15. bře 2013

@sisstin tak Dáda měřil stejně, ale měl o dvě kila víc 🙂 a naštěstí i když nejí tak pije tam se toho dá schovat hodně 🙂

mvmk
15. bře 2013

@sisstin tak, ze taky zadnej spac? 😨 ja myslela, ze jsme jedini exoti co se budili po 1,5 hod. a to az do 2 let 😝 😝 Ja ty prvni roky chodila jako zombie 😀

mvmk
15. bře 2013

@kajiszek kdyz jsme u toho vysinuti, mala zacala byt uplne fanaticka do zub. kartacku. Hraje si s nima jako by to byly panenky, dava je do kocarku, houpe a hladi 😕 vcera si ho dokonce chtela vzit sebou na logopedii. To jsem jako uz opravdu rekla razantni ne ! a ona chudak nechapala proc. Na tu logo si jezdime 2 x tydne pomlcet 😝 😝 ona dela uplne mrtvou lisku, me nekdy prijde, ze si asi mysli, kdyz se nebudu hybat a nijak projevovat tak me nechaji vsichni na pokoji. Ptala jsem se pani logo co jako ona na to, samozrejme na rovinu z ni nic nevylezlo, jen to, ze uplne standartni chovani na 2,5 roku to rozhodne neni 😒 A dneska to bylo jeste lepsi, byla jsem s ni na hipoterapii, a ona jako sedi na koni, naprosto kamenej vyraz, a kdyz se ji neco ptala pani terapeut. tak naprosto zadna reakce (coz dela skoro porad) tak jsem na ni mluvila ja a ona zirala furt pred sebe a jen jakoby koutkem oka me tak uchylne pozorovala 😢 😢 To jsem jako opravdu zvedava, co nas jeste ceka 🙄

alena76
15. bře 2013

dievčatá, musím sa pochváliť - Jonáš je odplienkovaný (zobrala som plienku aj na noc )!!! Síce neviem, či patrím sem alebo vedľa do témy, nemáme zatiaľ dg .Teším sa. 🙂 🙂 Už som myslela, že sa toho nedožijem. Asi sa opijem 😀

alena76
15. bře 2013

@mvmk môžem sa spýtať, koľko má malá rokov pls?
Inak s tými zubnými kefkami.. Takmer 4 ročná dcéra mojej kamarátky vozí v kočíku hokejku..aj s ňou spí. A je úplne "štandartná" . 😀 Zdá sa mi to ok

sicinka
15. bře 2013

@alena76 jste šikulové, gratuluji. Dáda bude mít plenku na noc předpoklám ještě v pubertě. Ale jako sebrat mu jí když se v noci počůrá mi přijde blbost.

sicinka
15. bře 2013

@mvmk mě tohle Dáda dělal taky,ale né nějak často. Prsotě byl asi unavej a někde seděl koukal před sebe a defacto jsem do něj musela štouchnout. Třeba včera v té škole to bylo podobné prostě seděl, bulel ale vůbec nereagoval ale bylo to po několika měsících.

alena76
15. bře 2013

@sicinka dík, ja mám odpozorované, že sa nikdy v noci nepočúral - až ráno. Takto som to urobila aj pri starších troch, hneď. Akurát to bolo okolo roka a pol..Ale som neskutočne rada pri Jonáškovi aj za tento úspech. Mám kamarátky, čo majá deti "v norme", dokonca šikovné, a niektoré majú/ mali plienky ešte trojročné. Sestra žije v Španielsku a tam je tiež bežne vidieť 3, 3 a pol ročné deti s plienkami. Nechávajú to úplne na deťoch, kedy sa rozhodnú alebo dospejú.

katulen
15. bře 2013

@sicinka děkuji 🙂 . No máme OVŘ s tím, že máme zatím hraniční vývoj. dysfázii, a na klin. logo mi rovnou řekla, že si ho v normální školce neumí představit. Teď chodí také do soukromé (3x v týdnu), jinak mi ho hlídají babička s dědou, chodím od jeho 2 let do práce. Ale doufám, že mi ho v té logo vezmou, klin. logopedka mi říkala, že by se měl dostat 😕 , tak nevím, snad. Jinak půjdeme k zápisu i do klasické státní školky a uvidí se, třeba ještě přes ty prázdniny poskočí s vývojem dopředu. V soukr. školce funguje naprosto bez problémů, ale je tam jen 8 dětí 😉 . Což ve státní nebude 🙄 .
Ale další rok soukromé už bychom asi finančně neutáhli 😝 .

mvmk
15. bře 2013

@alena76 Presne 2,7 mesicu 😉

mvmk
15. bře 2013

@sicinka u ni je to ale spis pravidlo nez vyjimka 😖 , v domacim prostredi nebo u lidi ktere zna, ne, ale jinak je to docela masakr. Tam to socialno proste tezce trpi. Taky jeste v aute, tam se dostava do jakehosi stavu transu. Mohla bych s ni ujet 1000 km, a mlcela by a cucela do blba 😕

kajiszek
15. bře 2013

@mvmk Vojtíšek je zase úchylnej na balonky... Nebo teďka už to není tak zlý, ale dřív to byl masakr. Musel jich mít co nejvíc, i s nima spal, nosil je ven a když mu nějakej prasknul, měl záchvat na půl hodiny.

Jinak pokud bude čas, tak se v pondělí KW na něj zeptám. Možná si řekne, že jsem blázen spíš já, ale co, však ona je od toho, aby zkoumala děti ne 😝 Kdyžtak si s ním taky domluvím návštěvu, ale on zase ty svoje úchylnosti dělá převážně jen doma, tak se asi moc nepředvede. On bude fakt natuty ADHD, ale pokud to bude jen to, tak to ještě není taková trága. Btw dneska se chová jako zlatíčko... Ráno ani nekváknul, šel s úsměvem do školky, když jsem pro něj přijela a přivezla jsem mu balonek z McDonalda (byla jsem s Neli nakupovat na zítřejší oslavu a stavila jsem se na McKřen 😀 a dostali jsme balonky), tak mi v autě říkal "maminko, děkuju, to je krásnej modrej balonek, jsem šťastnej jako blecha" 😀 😀 😀 A doma si i sedl k jídlu a říkal mi "maminko, až to spapám, nakrájíš mi okurčičku?" 😀 No já celá happy, že jí, ale samozřejmě zase nesnědl ani půlku a zbytek jsem do něj musela nacpat sama a okurku tím pádem nedostal, ale aspoň to chování dneska zatím je super. Oproti tomu včera se choval jako psychopat fakt. Jsem mu koupila bundu a dvě kšiltovky a potřebovala jsem mu to zkusit, jestli mu to bude a jako kdybyste viděly, co dělal. Prostě záchvat jako prase, že ne, rval tu bundu ze sebe, mlátil mě... Pak ječel, že chce modrou bundu (tahle je barevná, ale nejvíc červená) a že se bojí 😕 😕 A celkově furt včera jenom řval nebo opakoval dokolečka cosi o Matýskovi... Si vždycky vzpomenu na tuhle reklamu, u nás to tak fakt občas skoro i vypadá 😀

https://www.youtube.com/watch?v=2l5EYY_cyig
kajiszek
15. bře 2013

Btw ještě s tím zkoušením bundy atd, ještě má úchylku, že chce ze všeho rvát cedulky a nenechá si vysvětlit, že to třeba budu potřebovat vyměnit, takže ještě pak do toho scéna, že to mělo cedulky... Takže prostě zkouška bundy a kšiltovky, což je záležitost jedný minuty včera znamela 15 minutovou maxiscénu...

ivular
15. bře 2013

Holky, já mám dnes depku. Jela jsem s Jeníkem přes celou Prahu MHD (několik přestupů) s kočárkem na to dovyšetření k psycholožce, ale skončilo to totálním fiaskem. Jeník hned při vstupu do budovy vytušil, že zase půjde o něj a začal se bránit. Vzala jsem ho proto do náruče, ale jak sebou cloumal, tak se praštil o futro do hlavy 😝 Uklidňovaly jsme ho spolu s paní psycholožkou snad 20 minut 😠 Jenže jak byl naštvaný, tak se prostě "zařekl" že neudělá NIC. Obě jsme ho přesvědčovaly k jakémukoliv úkonu - co by zvládly snad i roční děti, ale Jeník NIC, totální ignorace. Snažila jsem se vysvětlovat, že doma rozumí bez problémů a ona i říkala, že ví, že minule plnil úkoly pro tříleťáky a že se děti občas holt zaseknou. Ale zároveň na ní už byla znát trochu i pochybnost a tak máme za úkol nahrát úkony, na kterých je zjevné že rozumí a přijet znovu za týden😖 Je mi z toho všelijak.. Hned po příjezdu domů jsem na Jeníka vybafla kde má ruce, nohy, ale i takové vychytávky jako kolena, lokty, pupík a ukázal všechno (snad 15 částí). Ale stejně jsem vyřízená z té cesty a navíc ty mi zní v hlavě ty slova, že dnes je to vyloženě na úrovni psychomotorické retardace 😕 Taky mě opatrně upozorňovala, že jako retardovaného jej bude pravděpodobně vnímat i okolí, když prostě nemluví, má neustále pootevřenou pusinku... no děs☹

sicinka
15. bře 2013

@ivular nedepkuj, píšeme to tu skoro všichni oni jsou prostě nevyrovnaný, příští návštěvu zkuste naplánovat tak aby jste tam dojeli a on se cestou ideálně prospal a tam byl v dobré náladě (pokud přes den spí). A doma ho nezkoušej z toho co mu tam nešlo on taky pozná že tě to stresuje a příště už nemusí spolupracovat vůbec. Se mi to píše, ale když jsem včera měla ve školce dítě které půl hodiny hystericky ječelo a nikdo jsme nevěděli co s ním taky mi nebylo do smíchu,,...

alena76
15. bře 2013

@ivular 😒 Drž sa, bude lepšie. 😉
Asi všetky máme niekedy horšie dni...Jonáš vyzerá sem-tam ako mimoň, pusu pootvorenú a niekedy vystrkuje jazyk (teda dlho to už neurobil..ale sem tam si to všimnem.) Keď ho upozorním, schová ho 😅
A minule sme boli v IKEA a všetko olizoval..na mňa osobne z pohľadu matky pôsobí na rok a pol..alebo tesne okolo 2 rokov. Teraz sa ale teším z úspechov na wc, tak dúfam, že mi takýto pocit chvíľu vydrží 😝
Btw, kolená, lakte J.asi netuší, že vôbec existujú..ale ovláda obočie 😝

hrusti
15. bře 2013

@katulen Ahoj, my jsme z Hájů. Pokud chceš vyloženě logo třídu, tak na Jižním městě jeˇMŠ Stachova. Tam je logo třída, ale je to tam hodně narvané 😒

@ivular To je mi líto, že malý nespolupracoval. Honzík u Kr. neřekl také věci, které vím, že určitě ví. Prostě je to cizí prostředí a ne každé dítě je schopné hned spolupracovat.

Jinak já jsem včera byla na vrcholu blaha. Byli jsme vyzkoušet ještě jednou to cvičení od DDM, minule tam byla paní na zástup, lektorka byla nemocná. Paní lektorka nakonec Honzíka ještě zapsala. Sice říkala, že je jak neřízené střela a ne vždy spolupracuje, ale troufne si na to. Tak jsem fakt byla štastná jak blecha 🙂

ivular
15. bře 2013

@alena76 S tím jazykem, to mi povídej..Jeník jej má venku neustále 😖 Na ORL nám dr. říkala, že ho má trošku větší, což je asi ten důvod. On má prostě ty svaly kolem pusinky oslabené, takže pohled na něj je fakt divotvorný - pootevřená ústa, jazyk venku, občas slintá.. Když ho upozorním, tak jej taky schová, ale za chvíli je venku zase 😝 😅
Přála bych si mít srovnání s jinými dětmi, ale mně prostě opravdu připadá, že si všeho všímá, na všechno mě upozorňuje, pochopil smysl počítání (i když číslice samozřejmě nevysloví), pasivní slovní zásobu rozšižuje bleskurychle. Jenže pak příjdeme k psycholožce a on reaguje jako roční dítě.. tedy maximálně roční.. Fakt si připadám jako blbec - nevím nevím, co si o mně ta psycholožka musí myslet...
A k odplenkování mooc gratuluji!!! Mně Jeník upozorňuje, že bude čůrá (i na to, že už chce přebalit 😅 ) i to že bude kakat, jenže striktně odmítá nočník i záchod, tak nevím co s tím. Ale zatím to neřeším..

lenajsek
15. bře 2013

@ivular Ani nevíš, jak moc chápu, jak se cítíš, přesně takhle se Lukášek choval v těch dvou a půl letech na vyšetření u Jahnové v Brně, připadala jsem si fakt jak neschopná matka, pak nám teda ještě ke všemu sdělila tu diagnózu dětský autismus a nebyla jsem daleko od toho si to hodit... 😝 Přitom fakt den na to byl u logopedky, po půl roce na druhé návštěvě u ní a během chvilinky si získala jeho pozornost a důvěru, vydržel tam necelou půl hodinku, kdežto den předtím u té psycholožky řval opravdu 40 minut v kuse a nezabíralo nic... 😝 Takže neboj, bude to určitě příště lepší, moc moc držím palce.
A s tou pootevřenou pusou, Lukášek jak má tu dysartrii, tak má taky pořád pootevřenou pusu, sice už neslintá, nevystrkuje jazyk ven (to dělal jen jako miminko), ale pořád ho taky musím upozorňovat na to, aby si pusu zavřel, hlavně když je venku zima a fouká, nebo ji má dlouho otevřenou jen tak... ale on si ji zavře tak, že si dá prst k puse, jak kdyby si tím chtěl motoricky pomoct a stejně ji má za pár vteřin znova otevřenou. On má prostě slabej retní uzávěr a i když se ho snažíme už docela dlouho všemožně posilovat, bude to ještě na dlouho... ale když se dívám třeba na fotky, tak už na víc fotkách má teď častěji pusu zavřenou než před tím cca rokem, když se na něco soustředí, tak má taky pusu zavřenou (ale je vidět, že má svaly kolem pusy zatnutý, není to pro něj přirozený). Takže jedině cvičit a posilovat a nechat tomu čas... a slintání časem taky skončí, uvidíš! Moc držím palce

cairka
15. bře 2013

@sisstin , a nevieš poradiť s jedným problémom? Popravde je to asi problém skôr môj ako malej 😅 Malá ako začla viac rozprávať hovorí strašne piskľavým hlasom. Keď ju upozorním, tak vie zmeniť na hrubší, ale behom jednej-dvoch viet je zas pri tom vysokom. Hlavne keď chce niečo "dôležité" vyrozprávať to vôbec nevie zmeniť na hrubší. Dá sa to nejako korigovať, nejakými cvičeniami, alebo čím? Priznám sa, že ma ten piskot privádza do šialenstva, mám pocit, že mi to až fyzicky vadí. Bude jediným riešením psychoterapia pre mňa, alebo máme nádej na pomoc inde?

lenajsek
15. bře 2013

@ivular A kdy máte jít znovu? Já mám takhle strach, co a jak předvede u Krejčířové, termín máme od listopadu na 10/4, už se to blíží... a zrovna taky nemusí mít den, ale pořád si říkám, že už je přece jen starší, než před tím rokem, že tam snad něco předvede a Kr. je natolik odborník, že by ji jen tak nějaké vztekání nerozhodilo...
A kolik je vůbec malýmu?

krystalka
15. bře 2013

@lenajsek - s tou pootevřenou pusou - jsem o tom teď v úterý mluvila s foniatričkou, když jsme byli zase po půl roce na kontrole sluchu.... Jiřík má totiž po té mandli pořád ještě dost často tu pusu otevřenou, ne pořád, ale poměrně dost...tak říkala, že se to zase musí naučit a zvyknout si na to...jinak klasika - foukat brčkem, do peříček, do polystyrenu...jo a říkala mi, že u svojí dcery to trénovali i tak, že jí třeba pustila nějakou pohádku, mezi rty dala třeba brčko, nebo nějakou tyčinku nebo něco a měla se to snažit udržet těmi rty po tu dobu...., ale to se dá asi až s trochu většími dětmi...

krystalka
15. bře 2013

@katulen - ahoj, jak psala sicinka, my jsme ze Stodůlek, takže fakt opačný konec Prahy...do školky jezdíme kousek pod Motolskou nemocnici - Mateřská škola speciální Sluníčko - není přímo jen logopedická, jsou tam děti s různými problémy - ADHD, vady řeči, autismus, lehčí mentální retardace a různá zdravotní postižení... ale jsou tam tak dobře namíchané v těch třídách, že ten kolektiv funguje v pohodě. Je jich max 12 ve třídě a 2 paní učitelky plus asistentka. Mají canisterapii, hipoterapii, logopedka si ho bere jednou týdně přímo ze třídy, jinak každý den dělají různá cvičení pro rozvoj řeči přímo kolektivně ve třídě, je tam speciální pedagožka, psycholožka, součástí je speciálně-pedagogické centrum a v areálu školky má ordinaci i dětská doktorka - takže taky fajn, kdyby se některé dítě třeba zranilo apod....kdyžtak koukni na www.mssslunicko.cz

ivular
15. bře 2013

@lenajsek Jeníkovi teď byly dva roky. Co se týče toho slintání - to je výrazné jen když rostou zoubky - z té pootevřené pusinky to prostě teče proudem, jinak ale naštěstí neslintá. Jazyk ale vystrkuje pořád - on si ho jakoby kouše. Napřed jsem to taky přisuzovala těm zoubkům, ale teď mi to už příjde jako zlozvyk nebo co 😖
Další pokus k psycholožce bude už příští týden. Jsem ráda, že už tak brzy, ale nevím nevím, jestli to bude s Jeníkem lepší. On to prostě hodně vnímá, že je v jiném prostředí a pozná, že jde o něj, takže ani omylem nereaguje tak jako doma 😖
Příští týden jdeme taky vůbec poprve na logopedii, tak jsem taky zvědavá, co se dozvíme 😕
U té Krejčířové je nepříjemný, že je tak vytížená a pokud by dítě mělo zrovna kiks, tak pro ni asi není tak snadné pozvat si vás např. o týden později.. Samozřejmě vám budu držet pěsti, aby byl Lukášek v klidu a předvedl co nejvíc😉 A děkuji za povzbuzení🙂

Holky, ještě jsem se chtěla zeptat, od kdy vaše děti uměly foukat (brčkem, do bublifuku, apod.)? Jeňoch to zatím nějak nedává 😖

abbie
15. bře 2013

Ahojte, dik ze ste mi poradili ohladom skolky, ja som na 90% rozhodnuta, ze aspon prvy rok by mal byt v speci skolke, kde bude mat logopedicku starostlivost, ale ja fakt netusim, preco mi Janosikova vyslovene povedala, ze do logo skolky nie 😕
No ale odkedy sme boli u nej na vysetreni citim taky vnutorny pokoj, neda sa to ani opisat, proste mi padol kamen zo srdca.
Maly sa neskutocne zmenil, mozno citil tu moju neistotu voci nemu, ten obrovsky stres, co som prezivala presne rok ☹
Asi nam dost pomaha ten karnozin, maly zacal opakovat, uplne inak komunikuje, odpoveda na otazky slovne, zacal nas oslovovat, dnes mi prvy krat povedal daj v aute ...

Je tu niekto z BA, kto by mi vedel poradit dobru speci skolku, kde maju logopedicku triedu?

@kajiszek myslis, ze ADHD nie je "traga"? ver mi, modli sa, aby ju nemal, lebo to traga je a velka 😉 😉

kajiszek
15. bře 2013

@krystalka Ze Stodůlek jo? Tak jsem bydlela 25 let 😀 V Amforový, což je mezi Lukama a Lužinama. No teďka už se mě Praha netýká, my budem případně shánět speciální školku na Kladně. Pokud jsem našla dobře, jsou tu minimálně dvě s třídama zaměřenýma na logopedii.

@abbie Moc děkuju za uklidnění, to jsem přesně potřebovala slyšet... 🙄 No co mám dělat, jestli takovej bude, tak bude, do popelnice ho nehodím... On je fakt jak na houpačce, dneska je to nejhodnější dítě pod sluncem, zítra bude třeba zase psycho... Ono je taky těžký odlišit, co je období vzdoru a co už je problém... Ale standardní dítě to rozhodně nebude, to je mi jasný.

@ivular Nelí foukat umí asi od roka a půl... Respektive prostě píská na píšťalky, bublifuk jsem nezkoušela...

kajiszek
15. bře 2013

@abbie Jinak s tím ADHD jsem myslela, že tam jsou lepší prognózy než u dysfatiků. Já třeba znám několik chlapů, co byli jako malí hyperaktivní, tehdy se to diagnostikovalo jako LMD a dneska jsou z nich vysokoškoláci... kamarádka má ADHD holčičku a užívala si s ní šílený bojkoty školy, ale teďka je ve třetí třídě a fakt je vidět výrazný zklidnění a dá se s ní už skoro normálně mluvit... Prostě u toho ADHD je podle mě větší šance, že se to časem úplně srovná, kdežto u tý dysfázie mi to zase tak nepřijde. Ale ještě je otázka, jestli nebude mít ADHD a ještě k tomu nějakou lehkou dysfázii 😀 Já ho asi s tou psycholožkou pořeším už pro svůj klid a uvidíme...

abbie
15. bře 2013

@kajiszek no ja neviem toho mojho certa donutit fukat, ci uz nosom, alebo ustami ☹ ☹ no ono zalezi, ako silne je to ADHD, kamos ma syna, ktory ma dost takze ADHD a co on vsetko preziva neprajem nikomu ... a to uz bol jeho maly aj na liekoch a nepomohlo