Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
15. bře 2013

@teravo zatim jen nerovnomerny vyvoj, a tento tyden jsem dostala pozvanku na kontrolu do SPZ a bylo tam dg. psychomotoricka retardace,tak jsem s toho byla tak trochu spatna, ale prekvapuje me ze jsem az presprilis klidna, to je asi ta letargie, kdyz uz je ti stejne vsechno fuk 😝

kajiszek
15. bře 2013

@teravo Ono je to fakt těžký no teďka něco posoudit. Kdyby ti dítě pořád dokola otvíralo a zvíralo dveře a přendavalo si rpovázek z ruky do ruky ve dvou letech, tak tam už bych teda taky hodně přemýšlela, ale kolem toho roka je to pořád taková ta poznávací fáze, co kde jak se chová atd... Takže bych se být tebou snažila hodit do klidu 😉

@mvmk Třeba to u vás ještě nakonec bude fakt v pohodě... Fakt kdybys viděla Vojtíka od těch dvou do tří let, tak on byl autista jak vyšitej... A fakt snad úderem třetích narozek se hodil do klidu... Najednou u všeho dýl vydržel, víc poslouchal, víc se soustředil a celkově prostě jako by najednou procitnul z nějkýho dlouhýho spánku 😀 Jo jako úplně normoš není, to tu taky furt řeším, ale zase prostě ten mozek najednou zase nastartoval. A třeba ten kámošky chlapeček začal mluvit ve třech letech taky jak mávnutím kouzelnýho proutku... Třeba prostě kolem těch tří let mají děti nějaký boom, že dozrává mozek a dějou se změny. Moc bych ti to přála, aby ses mohla uklidnit 😉 On ten klid asi stejně nebude na 100%, to vidím u sebe, ale každá pozitivní změna člověka potěší. Já třeba teďka přestala stresovat s Nelí, i když samozřejmě stále ani zdaleka nerozumí k věku, ale ten velkej skok mě nakopnul myslet pozitivně. Tak zase hladám mouchy na klukovi 😀 😀 😝 😝 Jenže on je fakt někdy tak normální a někdy tak mimo, že fakt nechápu 😖

mvmk
15. bře 2013

@kajiszek tak ono asi dokad nebude alespon trochu mluvit, tak to budou stejne jen spekulace 😝 😝 tezko odhadnout kde jsme, kdyz mluvi jako z jine planety 😎 , ale ona je tak nejak komplet brzda. Muj syn ji rika larme schnecke to znamena neco jako zpomalenej snek A to jako fakt sedi 🤐 🤐

mvmk
15. bře 2013

@kajiszek Tak dobrou holky, (jo a mimochodem, muj bratranec bydli taky v Amforove, ten svet je docela malej) 😉

kajiszek
15. bře 2013

@mvmk Tak snad se rozmluví co nejdřív. Já jsem teda u Nelí jakoby klidnější, ale to jenom teďka, že máme chvíli po vývojovým skoku, jestli se teďka zase zasekne, budu zpátky u deprese 😀 Ona taky mluví fakt málo, respektive už skoro neříká ani ty věci, který říkala, nebo říká jen první slabiku. Tak jsem taky fakt zvědavá, jestli a kdy se nějak rozmluví... Dneska zase skoro celej den mluvila čínsky, to už taky tolik nedělala, poslední dobou byla spíš zticha a sem tam hodila nějaký slovo, dneska mlela celej den, ale ani slovo srozumitelný 😅 Nebo jo, dobře, řekla balón a auto 😀 😀 😀 Jo a jako výraz údivu dost často používá cosi jako "cígo" 😅 😅 😅 Ale u nás je furt asi alfa omega to porozumění no... Teďka už si říkám, že nebude mít těžkou receptivní dysfázii, ale to neznamená, že nebude mít jinej stupeň receptivní dysfázie 😅 Nebo smíšenou? 😀 Ale tak snad půjde ten vývoj pořád po krůčkách dopředu...

abbie
15. bře 2013

@teravo DACH sa netestuje u rocneho dietata!!!

kajiszek
15. bře 2013

@mvmk Jo? No vidíš, svět je fakt malej 😀 Kterej vchod? 😀 Já bydlela 1889, tak jestli to nebyl třeba můj soused 😅

mvmk
15. bře 2013

@kajiszek ja mam pocit ze v 1887, ale nejsem si jista, co moje teta umrela tak uz nemame skoro zadnej kontakt, ale ono bys je neprehlidla, oni byli vsichni hrozne malicky, i muj stryc te meri asi 155 cm 😎

kajiszek
15. bře 2013

@mvmk Tak to já si zase takhle nevybavím, ono tam bydlelo lidí fakt moc 😀 Leda kdyby bydleli vyloženě u nás, ale tak ono je to jedno, stejnak už tam nebydlím, byt jsme prodali, takže už je asi stejnak nikdy nepotkám 🙂 Ale chybí mi ta hřiště na každým rohu, to byla jediná super věc...

teravo
16. bře 2013

@abbie Tak já vím, že je na to malý, dívala jsem se spíš orientačně, co tam je za body, hlavně k té hře a fascinaci různými předměty.... ty tedy myslíš, že takováhle jako fakt fascinace těmi špagáty a trubkami atd. je v tomto věku úplně normální? Já jiné roční dítě, které by takhle dlouho vydrželo motat kabel a nevšímat si ničeho jiného, teda neznám. Což neznamená, že to není normální, jen že já jsem to neviděla. Samo, že všechny děti zaujme kabel atd., ale nevydrží u toho většinou hodinu a déle... On je obecně hodně zaměřený na detaily, na oblečení mi zkoumá zip, cedulky...atd.

teravo
16. bře 2013

Tak třeba to bude jen "analytický" typ, snad... Já jsem prostě stresař od přírody. Už jsem přemýšlela, že si taky někam zajdu, že mám nejspíš nějakou "úzkostnou poruchu"..... no, prostě když jsem ho teď v té nemoci viděla, jak defakto celou noc jen sedí v postýlce a šmodrchá si deku (nic lepšího "na šmodrchání" neměl), tak mi teda bylo ouzko...

sicinka
16. bře 2013

@teravo myslím že se trápíš úplně zbytečně, skoro mi to přijde jak kdyby tě to nutilo hledat proč nejsou normální, tyhle testy jsou pro starší děti a jen podle nich se diagnostika nedělá. Dítě má nějaké fáze vývoje a ty postupně opouští, roční může zavírat a otvírat dveře do aleluja, prostě zkoumá jak ty dveře fungují, to samé kabel nebo hadice (odkud teče ta voda, když s ní pohnu pořád poteče atd...). ten autista protě nerozumí svému okolí a ty dveře jsou něco co funguje pořád stejně tak je otvírá a zavíra a vůbec nevnímá okolí. Hele ono ti nikdo nezaručí že tvoje děti nebudou autisti (ten atypický se projevuje později), diabetiky, že je nepřejede auto, že na zem nespadne meteorit - na druhou stranu stejně to asi nezměníš, tak proč si tím kazit život. Z toho co píšeš máš moc šikovné děti a myslím že je škoda se kvůli tomu trápit. Možná bych zkusila nějakou dětskou skupinu (plavání, cvičení, monte) pokud je uvidíš ve skupině jiných dětí, tak budeš schopná lépe posoudit jak na tom jsou. Ale jinak tě samozřejmě nevyháním ráda si přečtu jak se vám vede 🙂

sicinka
16. bře 2013

Holky s tím foukáním zkoušeli jste dát do něčeho nerozbitného trochu tekutého mýdla, potravinářské barvy a vody a foukat do toho brčkem? Doporučuji aktivitu provádět ve vaně nebo sprše a použít nějaké mýdlo pro děti (je hořké). Dáda tohle miloval a šlo mu to od dost dřív než bublifuk. Pak když už to uměl jsme používali uřiznutou půl litrovu pet lahev na ní navléct ponožku a namočit v jarové vodě, dělá to bublinové hady (ale to už chce umět foukat slušně). třeba se to někomu zalíbí 🙂

abbie
16. bře 2013

@teravo no ja sa ta opytam opak, co by si este chcela, aby tvoje 13 mes. dieta robilo ?... podla tvojho opisu robi vsetko co v jeho veku ma dieta robit . Zapni si you tube a vyhladaj si chovanie rocnych deti, u ktorych neskor diagnostikovali autizmus, aby si bola v klude.

sisstin
autor
16. bře 2013

@teravo no nějak nevím, co ti víc napsat, už to tu bylo řečeno. Děti mají funkční hru až někdy od +-2let a i tak cca do 3 let stále převládá ta manipulační hra, že roční dítě něco zavírá, otvírá, šmodrchá, hází atd,, to je naprosto normální chování. Pokud jinak reaguje na jméno, ukazuje atd, což píšeš, že jo, tak je to prostě normoš. Ten DACH test je pro děti nejméně dvouleté, spíš starší. Všechna mimina a batolata mají autistické rysy (každý člověk má nějaké auti rysy), ale vývojem mizí 😉

sisstin
autor
16. bře 2013

jinak holky, absolutně teda nestíhám, IP mám plnou, maily atd, na blog jsem ted napsala poprvý za skoro měsíc 😅 😅 😅 jde to se mnou z kopce. Ale fakt mám nějak dysfázky plný zuby a když mám volno, tak radši čučim na seriály na Ipadu, než abych na diskuzi furt něco řešila, přece jenom už je to nějak moc a nějak dlouho 😅

mvmk
16. bře 2013

@ivular prosim te jen bych chtela vedet u koho jsi byla, u te Kamily W. a nebo u nekoho jineho? Byla jsi s ni spokojena, umi to s detmi? A jak dlouho jsi cekala na termin. Sakra ja jsem zvedava,co 😀
Chystam se na velikonoce domu, a mozna bych u ni splasila jeste nejaky ten termin, v kvetnu jdu sice do SPZ, ale nemam z toho moc dobry pocit. Mala jak poradne te nemcine nerozumi, tak se chova daleko divneji k cizim lidem. To treba v cechach nedela, (tedy aspon ne tak moc) A jsme sice u prednosty SPZ, ale hodne holek tady z nemecky stranek na nej prave nadavaji, ze ty obyc dr. jsou daleko lepsi. On trpi takovym tim megalomanismem, vsechno vim vsechno znam, a ty jsi uplne blba 😝 😝
Krejcirova jak jsem si tu precetla je passe, sice ji napisu, ale nic si uz od toho neslibuji 🙄

mvmk
16. bře 2013

@sisstin Ono se ma vzdy v nejlepsim prestat 🙂 🙂

mvmk
16. bře 2013

Jeste holky tak, ono to sice nepatri sem, ale jestli jste nekdo treba z okoli Plzne a znate nekoho kdo ma chlapecka tak 5 let. Ja mam tuny obleceni, ktere musim dat pryc (hrozne znackovych veci hlavne Benetton a tak) tak jestli by to treba nekdo nechtel, samozrejme zadara. Me je to lito to vyhodit do kontejneru 😝

sicinka
16. bře 2013

@sisstin si odpočiň ono máš to doma, v práci a navíc ve volném čase to by unavilo všechny. A dneska to vypadá že konečně bude sluníčko 🙂

sicinka
16. bře 2013

@mvmk co se mi u ní líboli že to tam nevypadá jako u doktora (ale to asi máte i v německu) a překvapilo mě jak Dáda pěkně spolupracoval, hodně ho chválila tleskala mu byo vidět že má radost že ho chválí, no a pak ho to přestalo bavit 🙂

marta1982
16. bře 2013

@teravo ahoj, souhlasím s mkm. No a co tak ho berou provázky... ale když tady čtu co všechno umí pouze ve 13,5 měsících.. myslím, že se nemáš čeho bát!! upřímně!

kajiszek
16. bře 2013

@mvmk Já jsem úchylná na hadry a pokud máš něco ve velikosti 110, klidně bych si od tebe na Vojtíška něco odkoupila 😉

Jinak dám pár fotek z dnešní oslavy. Zatím teda neproběhly dárky, malá musela už jít spát, tak dostane hry, až se vyspí, ale stejnak si s tím budem hrát další dny, až bude klídek spíš. Ten dort mi udělali blbě, dala jsem dvě fotky s tím, že z každý nějaký prvky a oni mi udělali úplně jiný figurky, ale co se dá dělat 😀

ivular
16. bře 2013

@kajiszek Jste krásná rodinka!!! A s manželem jste na sebe docela podobní, tak to je vám spolu určitě dobře (aspoň tak to říkávali staří lidé, když jsem byla malá). To my s MM jsme už na pohled naprosto odlišné typy a taky to podle toho u nás vypadá 😅
@mvmk Holka neblázni, nenabádej Terku aby s tím sekla, vždyť je do druhá Krejčířová, akorát v dostupném provedení 😀 😀 😀

mvmk
16. bře 2013

@ivular tak ja ji rozhodne nenabadam aby skoncila, jen jsem tim myslela, ze kdyz se to hrne na ni ze vsech stran a clovek to citi jako povinnost, tak se to muze stat snadno zatezi, ona si to stejne udela jak uzna zavhodne bez ohledu na to co ji kdo pise 😉

mvmk
16. bře 2013

@kajiszek mala je rozkosna, gratulace k narozeninam 🙂 🙂

ivular
16. bře 2013

@mvmk
Ad Terka - však já jsem to myslela jako nadsázku😉
Ad Jeníkovo "počítání" - aby to nepůsobilo, že mi doma vyrůstá nový Einstein 😀 Jeník se naučil na takových těch výukových videích, kde děti volají "jedna, dva, tři,..". On s nimi začal volat něco jako "a, e, i, e ..." - zkrátka náhodné samohlásky. A teď když vidí někde čísla, tak ty samohlásky začne takhle volat 😅 Nebo když jde po schodech, tak si je takhle "odpočítává" 😀 Tohle je náš první a jediný posun v expresivní složce řeči za cca rok 😔 Ale těší mě, že na tu "logiku počítání" přišel úplně sám. Protože když ve dvou letech říká cíleně jen dvě slova (resp. slabiky), tak ambici učit ho počítat jsem opravdu neměla 😅
Ad ta psycholožka - ano, byli jsme u té Kamily a myslím, že ji můžu doporučit😉 Jednak je sympatické, že na její vyšetření se nečeká příliš dlouho, ale hlavně si cením toho, že prostě nehodí dítě přes palubu, dokud si není opravdu jistá, že na daný úkol nemá a nespolupráce není jen jeho vzdor.
Až teď jsem si uvědomila, že Vy jste bilingvní rodina. V takových případech se myslím vyloženě počítá např. s pozdějším nástupemm řeči, ne? Vím, že jsem někde četla, že "tabulky" jsou pak posunuté. I když vím, že vy máte problémy na více frontách.
A ještě k tomu oblečení - pokud by jsi někde vyštrachala ještě velikost 104, tak bych to taky ráda koupila😉 A ani nemusí být značkové - aspoň mě nebude trápit, když se Jeník doma pomaluje fixama a venku vymete chodníky 😅

hrusti
16. bře 2013

@sisstin Teri, odpočin si. Chápu, že toho máš plný zuby. Co třeba nějaká masáž? 🙂

kajiszek
16. bře 2013

@ivular Haha, no my jsme takový dva samorosti, my spolu vycházíme, že si každej děláme to svoje 😅 Jinak taky máme spoustu protikladných vlastností, největší rozdíl mezi náma je asi to, že já jsem hodně společenská a manžel zatáhnlej, nicméně zase tím pádem u nás odpadá otázka, kdo půjde pařit a kdo bude hlídat, nebo když jdeme spolu, tak kdo bude pít a kdo bude řídit 😀 😀 😀 A tak celkově si myslím, že jsme v pohodě, my se prakticky nehádáme, maximálně občas dostanu držkovou, že moc utrácím za kraviny 😝

@mvmk Děkujeme 😉 Narozky má v pondělí, tak je oslavíme návštevou psycholožky 😝 😀 😀

kajiszek
16. bře 2013

@sisstin Naprosto chápu, dej si oraz, určo to potřebuješ 😉 Tvou trpělivost se stále stejnými dotazy opravdu obdivuju 😉