Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cairka
21. bře 2013

Ja som dnes bola trocha (aj trocha viac 😅 ) prekvapená, keď som si uvedomila, že malá aj v 3apol roku na seba na fotke hovorí len "Tu je Dia"..."Aha mami, Dia robí..." Ona vôbec o sebe nepovedala, že "to som JA...JA robím..." 😕 sme dali vyvolať nové fotky, preto ju to teraz tak zaujíma, že už pár dní len fotky obzerá. 😝
Pritom už sa rozrečnila jak jedna, hoci stále má problém s gramatikou a zamieňaním slov - ako hovorených, tak počutých. Ale slovnú zásobu má myslím už slušnú . Rozhodne je to výrazne lepšie ako pred polrokom 🙂

sisstin
autor
21. bře 2013

no Tygr měl tu symbolickou hru aspon nějakou od těch dejme tomu 2,9roku...ale to bylo prostě, že jsem řekla, aby udělal to a to a on to udělal, ale že by si nějak super hrál, to teda ne. To fakt až ted, ted vidím, že si fakt krásně hraje, mluví u toho atd., a to má skoro 5,5..... 😝

sisstin
autor
21. bře 2013

no jinak jsem si dala peníze na účet a appstore už normálně jde, takže to opravdu bylo tím 😉

ivular
21. bře 2013

Ahoj holky, byli jsme dnes prvně u logopedky a byla fajn, tak pokud byste chtěly kontakt - je z Prahy a bere batolata už od 2 let. Dostala jsem spoustu rad a zajímavých tipů co s malým (i když dost toho znám už od Terky 😉 ) a instrukce na desenzibilizaci obličeje a úst.
Ještě k té včerejší debatě - ptala jsem se jí, jestli mám třeba začít s kartičkama a říkala, že ve dvou letech by ho naučila nejprve znakovat (výhody ty, kt. jsme tu zmiňovaly - nemusí všude tahat kartičky s sebou) a až kdyby se ta řeč opravdu nerozvíjela a znaky by tedy časem přestaly stačit na pokrytí všeho, co chce sdělit, pak teprve by začala s kartičkama.
Ona sama při řeči k Jeníkovi automaticky znakovala. Ale stejně vám řeknu, že mi bylo najednou úzko, když jsem to viděla. Nejspíš jde jen o to, že na to nejsem zvyklá, ale jakoby mě ten pohled utvrzoval v tom, že moje dítě je opravdu postižené 😔

abbie
21. bře 2013

@ivular ale prosim ta 😀 znakuju aj uplne zdrave deti od roka ...

ivular
21. bře 2013

@abbie No vždyť já vím, teda teoreticky to vím. Ale v praxi jsem to viděla právě jen u těch handicapovaných. Se mnou je to v tomto směru těžký - já vidím v televizi postižené dítě a hned brečím, no hrůza 😅

mvmk
21. bře 2013

@abbie prosimte, s tou hrou je to pravidlo,ze deti s dysfazii, nemaji tu hru tak dobrou a nebo jsou i vyjimky 😝 ? Moje mala ma tu hru totiz od zacatku k veku, ted uz si treba hraje stylem, ze jde jako na nakup, obuje se vezme si cepici kosik, chce penize, a jde jako nakupovat, vetsinou da do kose treba pytlik s moukou, nebo plysaka, zamava mi rekne ahoj, a odejde, a zachvili jakoby prichazi a oznamuje ze ma nam, a pod. Ted mam docela teda pochyby co ji opravdu je 😝 😝

kajiszek
21. bře 2013

U nás ta symbolická hra moc není, nebo mi to aspoň přijde. Jako když jí řeknu, aby dala najíst mimnku a napít, nebo pohladila, tak to udělá, ale samotnou ji to nenapadne. Tak jsem se právě divila, že KW do tý zprávy napsala, že symbolická hra je, já myslím, že spíš není. Ale Vojta do dneška tu symbolickou hru moc nemá, on nikdy moc nejezdil s autama ani si nehrál na indiány atd... Ale jinak dneska jsme byli na návštěvě, s našima 7 dětí tam bylo a Neli teda okamžitě zapadla a hrála si, žádný fňukání. Zvláštní, u kámošky minulej tejden byla fňukací a dětí si ani nevšimla, dneska byla naprosto v pohodě. A Vojta už si hraje fakt celkem normálně, s klukama jezdili s vláčkama (to fakt dělá až poslední dobou a jen s někým, sám si takhle nehraje) a stavěli z Lega a lítal s nima... Ale ještě nedávno byl sociálně mimoň no.

mvmk
21. bře 2013

@kajiszek ja byla dneska zase v detske skupince, no a mala konecne trochu pookrala, uz nema z deti hruzu 😀 , ale na nestesti si ji vybrala jedna holcicka, tak o 10 kg. tezsi, a furt ji stipala, tak jsme nakonec sly bulici 😝 😝

kajiszek
21. bře 2013

@mvmk Jo to znám, kamarádka má o 4 měsíce mladší holčičku, ale jaksi o 5 kilo těžší a jednou na naší Nelču zkoušela sumo zápas a Nela se pak snad týden příšerně bála dětí 😀 Ale teďka už to je celkem ok, dneska tam malá Barunka byla taky a naštěstí na zápasy nedošlo 😀 😀 😀

mvmk
21. bře 2013

@kajiszek no Emi se vubec nebrani, stoji doslova jako prikovana, a jen zoufale vysila SOS 😀 😀

mvmk
21. bře 2013

@kajiszek jo a ta holcicka je o pul roku mladsi nez Emma, ale mohla by si moji malou dat jako svacinku, me ani tak drobna neprijde, ale kdyz potom vidim jiny deti, tak me prijde jako chrastitko 😅

abbie
21. bře 2013

@mvmk aj moj ... v detskom centre mu jedno asi o rok a pol starsie dievcatko zacalo buchat loptickami do hlavy a on sa na mna iba pozrel, ze ee? som mu hned povedala, ze preco si to nechas ... no co uz, ja som by som bola za, keby ju poriadne za to svacol 😀 , ale on iba stoji a cuduje sa, ze preco, zaco 😝

mvmk
21. bře 2013

Jo holky, jeste jsem vas chtela necim povzbudit, (tak teda aspon me to trochu povzbudilo), dnes jsem si v te detske skupince, tak trochu hrala na pruzkumnici 😀 😀 Jsem tam ulovila dve holcicky a chlapecka, holcicky dvojcatka jsou asi o 4 tydny mladsi nez moje a chlapeckovi je 2 a 3 mesice. Hrali jsme si u detske kuchynky a jak jakoby navedla hru, dat do hrnecku pod hrnecek atd. Holcicky zvladly dat malou kachnicku do hrnecku, kdyz jsem rekla na hrnecek, tak to sice cpaly vselijak na hranu, atd, ale 0 bodu, pod hrnecek taky nic, a klaplo az vedle hrnecku. Chlapecek to same dal do hrnecku a na dalsi pokyn sice par sekund premyslel a potom si sel po svem. Moje mala to delala naposledy s logo. nekdy v prosinci. Suverene otocila hrnecek dala na otocila dala pod otocila dala do, a byla vysmata 😀 😀 Takze oni na tom zas ty nase deti nejsou tak mizerne, ono kdyz deti mluvi tak to jeste neznamena ze jsou ve vsem na 1 😉

abbie
21. bře 2013

@mvmk no ja by som bola radsej, keby rozpraval a choval sa standardne a tie predlozky by som mala na haku, kazdy sa ich raz nauci 😉

kajiszek
21. bře 2013

@mvmk Já myslím, že předložky takhle neumí ani Vojta 😀 Jsem ho to nikdy neučila... Jako do hrnečku by určo dal, ale zbytek fakt nevím... Ono je to prostě jiný, když člověk na to dítě normálně mluví a nic ho neučí no... Jako řeknu mu dej na stůl, tak dá, dej do koše na prádlo/do pračky atd, tak dá, pod stolem máš pití, něco ti upadlo pod gauč, normálka tam vleze a podá si to... Ale kdybych mu udělala takovouhle drezúru, tak se mi na to na 100% vykvákne a bude na mě koukat, jestli jsem spadla z višně 😀

sicinka
22. bře 2013

@mvmk no ono to tak vypadá že je tu půlka dětí z diskuze geniální (až na to moje 🙂 ono je to asi i tím že se s nim pracuje, třeba u ségry to bylo strašně znát ve škole ona byla vlastně zvyklá se učit od tří let. Já tu psal stejný poznatek holčičky ve školce mluví nádherně teď jsou jim tři, ale kolikrát když po nic něco chci tak taky koukají a netuší. Ono z řeči se tenhle typ znalostí získává špatně.

anuska74
22. bře 2013

@mvmk Môj má 2r 9m.
A tiež predložky nedáva. Ale je aj to dôležité, aj to teraz budeme na logo cvičiť, aj doma. Môj sa najskôr učil sem a tam ukázať a hovoriť, ale aj tie predložky sú teda dôležité, najskôr po rozumieť a potom robiť vetu. jednoduchu.Ja mám cieľ, aby môj začal už konečne 3 slovnú vetu typu daj na stôl ,
dám na stôl, schované v diere, napr. gulička.

sisstin
autor
22. bře 2013

tygr daval predlozky odjakziva,ale pouziva je poradne az tak od 4,5 v reci,ted uz rika vsechny.

sicinka
22. bře 2013

jste mi připoměli s tím jestli říká předložky. Dáda si těd oblíbil že pokud po něm něco chci třaba hrajeme kdo první uvidí...., tak sám začně vymýšlet úkoly. Včera jsem mu nakreslla na papír dvanáct různobarevných koleček a měl vždy pojmenovat barvu, přiřadit a vybarvit s ní kolečko. No a on když to udělal tak nakreslil na papír tři takové brambory (kolečka bych to nenazývala) a chtěl po mě ať udělám úkol - pak mi zatelskal a řekl šikulka.Nebo mu dávám hádanku a on si pak vymyslí hodně podobnou a chce abych hádala já. Dřív mi tohle nědělal je tohle taky nějaká fáze vývoje, nebo ji máme zase špatně?

mvmk
22. bře 2013

Ono to mozna z toho textu zni, jako kdyz chci z male vycvicit nejakou opicku, ale tak jsem to vubec nemysela, ja ji defakto momentalne neucim nic, ona nema absolutne chut neco delat co po ni chci ja. Ted si proste jenom hraje, ani Ipad jako u vas nehrozi, ona vubec neni obrazkova. Zkousela jsem take neco stahnout na Iphone, ale ona koukne a jde, nenecha se pro to vubec nadchnout. Tyhle predlozky jsem prvne zkousela na 2,3 letech to jsem nejak prvne psala do tehle stranky. a sisstin me dala odkaz na You toub. Mala tenkrat sice dala taky jen do a na, ale sama od sebe si hrnecek otocila. To ty deti proste nenapadlo 😉 To me proste dava nadeji, ze ji to trochu mysli 😉 Podruhe to s ni delala logo, no a ted ja, vcera, po treti 😉
Ono u nas je to trochu jinak, neni to jen nemluveni, ale i vlastne ta motorika jak je ne uplne OK , tak proste pusobi na okoli trochu zpomalene. Nekdy me ty zkoumave a soucitne pohledy trochu vadi, priznam se, ja nechci soucit ani litost, chci aby ji kazdy bral takovou jaka je.
Mozna jednou prekvapi 🙂 me i vsechny okolo.

mvmk
22. bře 2013

Jo a jeste k tem predlozkam, pamatuji si, ze jsem to s tou logo. resila, a ona mi rekla ze 2-2,5 lete dite by melo dat 2 predlozky z 6 (minimalne) 3 lete by melo dat vsechny. Mala tenkrat dala - na, do, pod, vedle. Nezvladla mezi a za 😉

sisstin
autor
22. bře 2013

já to vidim běžně, že hodně "normálních" dětí neumí to, co Tygr..ted druhá věc je, že jednak to s nima nikdo nedělá a jednak jim to stačí ukázat a umí to taky. Je to prostě o tréningu, dá se takhle o pár bodů to IQ prostě zvyšovat 😉 jenže u děcek, co normoš mluvěj a normoš se chovaj zpravidla nikdo nic neřeší, proč taky že 😉

sisstin
autor
22. bře 2013

@mvmk jj, to odpovídá, to takhle dělá i Kr. 😉

sicinka
22. bře 2013

@mvmk no podle toho co píšeš že umí tak určitě 🙂 a ještě k tomu bude krásná. Jen tak mimochodem a to není jako pochlebování je tu na diskuzi spousta abnormálněš hezkých nemluvících dětí až mě to zaráží. Pokud se z toho dá aproximovat tak příště si přeji klido opičku, ale komunikativní 🙂

mvmk
22. bře 2013

@sicinka tak ja uz zadne priste neresim, pokud to preziju tak mam rozhodne oddelano 😉

sisstin
autor
22. bře 2013

no holky, Tygr na mě včera " jestli se budeš dotýkat toho Ipadu, tak tě seřezu" 😝

dezyre
22. bře 2013

Ahoj holky,
moc jsem Vás teď nestihla opět dočítat.. Staník jak byl nemocnej, tak jsme pořád doma, už mě to fakt leze na mozek (ale suuper, dnes už máme dovoleno jít ven). Je protivnej, nechce jíst, kapky nechce.. Nejnověji se naučil, když mu chci dát lžíci polévky do pusy, zakrýt si pusu rukou a kývat hlavou jak kůň, jakože ne.. No fakt bomba.. Ještě k tomu už mám málo trpělivosti 😅 Za prvé že jsme celý dny doma a za druhé už se jen kulím. Ale jinak teda vylepšil svoje slůvko nadšení, když je nadšenej, tak křičí jééééé, když je super nadšenej tak křičí jééééééde (pochopila jsem to jako jéééjda). Dneska jsme byli na té tříleté prohlídce, tak naštěstí vzhledem k tomu, že doktorka ví, že Staníka řešíme s různýma odborníkama, tak ho opravdu jen zvážila a změřila. Takže má rovných 100 cm a 15 kg.
Ještě jsem chtěla napsat, jaký máme pokrok, tím jak jsme pořád doma a Staník pořád otravuje, že chce jít ven, tak se sám vždycky obul - kupodivu i správně, žádné kozí nohy, zalepil sucháč, vzal si "bu" (bunda) a kupodivu se mu jí kolikrát podařilo natáhnout na jednu ruku.. tak druhou ještě vymakáme 😀 a takhle byl připravený jít ven,udělal pá a hrnul se ze dveří - v punčocháčích, botech, bundou na jedné ruce a šel..

sicinka
22. bře 2013

@sisstin Dáda minule takhle vyhrožoval učitelce - jestli mě budeš nutit spinkat, tak přijde muj tatinek a nareza ti 🙂 takto doslovně 🙂

krystalka
22. bře 2013

@dezyre - tak přesně stejné míry měl na tříleté i Jiřík 🙂 . A ty pokroky, to je super, Staník je šikovný s tím oblíkáním, to Jířa si ten druhý rukáv bundy neumí moc navlíknout doteď...nebo teda spíš ho podezírám, že se mu moc nechce snažit a rovnou říká, že mu to nejde 😝