Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

kacici
23. lis 2010

Rada od lgopedky je at vypnu hlavne ja 😀 a venku popisuju jen to nejdulezitejsi - uvidme vlak,tak nesmim rict koukej tamhle jede dlouha masinka a dela huuu.Ale mam rict - Teri,vyzadat si ocni kontakt a ukazat na vlak a rict vlak jede 😉 ,vse jednoduse,protoze T. me jinak nevnima a ty sceny a vztek je prave z toho,ze tomu nerozumi

kacici
23. lis 2010

@jajik25 Jinak ani nevis jak ja si s Terezkou uzila 😅 😔 ,ale oba ji s manzelem milujeme a chceme pro ni to nejlepsi. Horsi je ze ted v rodine dost lidi srovnana Naty s Terezkou a je proste videt,ze Naty takove problemy nema .Je sikovnejsi a dorozumi se se mnou hned,Terezka se mnou v tomhle veku nejak neumela komunikovat,jen se desne vztekala a mlatila hlavou do zeme,zdi 😒 Takze se snazime nedelat mezi holkama rozdily,kazdou bereme stejne,ale nekdy je to problem,aby se Naty necitila odstrcena,preci jenom Terezka ma te pozornosti vice ☹

sisstin
autor
23. lis 2010

ha, Tygr po sto letech usnul přes den 😀

@kacici takže logo si myslí, že i to porozumění není jak má být? 😉 Já takhle právě musela mluvit na Tygra, když měl okolo 2 let - krátce, jasně, výstižně a komentovat vše, co dělá. Do tý doby jsem na něj mluvila prostě jako na "normální" dítě, celej den jsem mlela v dlouhých rozvitých větách a ted vím, že on v tu dobu( vývojově byl asi na 15 měsíců), neměl šanci mi rozumět. Proto mi na všechno prděl, nezajímaly ho knížky, mluvení a tak 😉

Ted už, jak rozumí normálně, tak s ním mluvím jako s jiným tříletým dítětem a normálně to vstřebává 😉 ale jak ti řekla logo, to je fakt děsně důležitý( mně tohle řekla v podstatě až Kr. při tom prvním vyšetření). Tygr třeba hrozně dlouho nechápal ukazování, že když jsem já někam ukázala, tak se měl podívat tím směrem..on mi čuměl na ten prst, a vůbec nevěděl, co to znamená 😉 takhle to maj právě autistický děti...u nás to teda bylo tím, že byl pro změnu opožděnej...když dosáhl na tu vývojovou úroven, kdy to děti chápou..tak začal normálně chápat moje ukazování a začal i ukazovat 😉

@jajik25 ted jsem to asi pochopila blbě, spíš to špatně vyznělo 😕 ale takhle bych to pochopila tak, že dokud vám logo neřekla, že si s ním máte číst, ukazovat a povídat mu, tak jste to nedělali???? 😕 Tak jsi to asi nemyslela vid 😉 spíš, že o to Stánik neměl zájem 😉 u nás to bylo podobný, do dvou let knížky a mluvení přímo nenáviděl..jak pak začal rozumět, tak se to zlepšovalo a zlepšovalo 😉 jinak gratuluju k pokrokům, to je teda úplně neuvěřitelný..Tygr přidává max. 3 slova měsíčně 😉

jajik25
23. lis 2010

@kacici mě se zdá že se Stáník,od té doby se si hodně prohlížíme a tak,taky docela zlepšil.Sice mu stále nic nerozumím ale snaží se mnohem víc povídat než předtím.Jen mám strach z toho co nám řeknou na tý psychologii.Aby nám nakonec nedoporučily školku pro tyhle děti protože ani nevím jestli jí někde v okolí máme.Možná že je některá ve městě kde mám rodiče ale to bych se tam asi musela i s dětma přestěhovat a manžel by zůstat tady protože chodí do práce a moc často by jsme se teda neviděly.Jen doufám že to zase tak hrozný nebude a nakonec k tomu nedojde. ☹

jajik25
23. lis 2010

@sisstin jojo to sem asi blbě napsala,já si s ním chtěla povídat,prohlížet a tak ale prostě nejevil zájem,vydržel chvíli a pak ho to přestalo bavit,za to v poslední době se naučit minimálně dvakrát za den abych si s ním prohlížela knížky.Logo jsem se ptala jen proto jestli mi třeba neporadí něco jinýho co by pomohlo.Zrovna před chvíli poprvé udělal i jak dělá slepice ale docela mě štve že ho nemůžu naučit říkat aspoň ahoj. 😉

sisstin
autor
23. lis 2010

@jajik25 já jsem ted zjistila, že Tygra baví knížky, které jsou na úrovni jeho aktivní slovní zásoby 😉 tudíž fakt jednoduché knížečky typu : kdo se schovává 😉 že dítě otvírá chlívky, a tam je vždycky nějaký zvířátko.. to ho fakt baví, a nadšeně bučí, mečí, syčí a já ještě nevim co 😉 sice je mi blbý, že si ve 3 letech prohlížíme knížky pro roční děti...ale ono to asi tak fakt je, že s ním musíš dělat prostě to, co je na jeho úrovni...takže když Tygr mluví jako 15m dítě, tak holt musíme prohlížet knížky pro takhle staré děti 😉

on má tu pasivní slovní zásobu už skvělou, to se na něj lepí hned...takže už se nebojim, že by se to porozumění zas nějak zhoršilo ... já k Vánocům právě koupila samé drahé a suprové encyklopedii pro 3-6let, a vidím, že pro něj to asi fakt nebude 😉 a to neznamená, že by byly naše děti hloupé...jen prostě ta úroven mluvení je taková jaká je...a musí se na to brát ohled 😉

sisstin
autor
23. lis 2010

@jajik25 jinak ahoj je dost těžký, nemůžeš chtít zázraky 😉 dítě nejdřív používá citoslovce ( zvuky zvířátek), pak jednoslabičný onomatopika, a pak třeba i dvojslabičný a to jenom z písmen, které umí vyslovit 🙂

Tygr ted začal říkat pápá a babí...a samozřejmě B a P jsou první hlásky, který uměl vyslovit vůbec 😉 třeba M neumí, takže na mama si asi ještě počkám dlouho 😉 oni si nevybíraj ty slova podle oblíbenosti, ale podle toho, co jim jde nejlépe říct 😉

sisstin
autor
23. lis 2010

@jajik25 ještě jsem ti chtěla napsat..Bůh ví, proč je Stáník ve školce agresivní...třeba se mu děti smějou, že nemluví..a taky on s nima asi neumí navázat kontakt...tříleté děti už většinou normálně mluví a povídají si 😉 to je právě to blbý...proto chci dát Tygra do logo školky ( i když podle Kr. by zvládnul i klasickou školku), páč tam jsou na tom tak nějak všichni stejně...a nehrozí šikana zrovna v tomhle ohledu 😉

jajik25
23. lis 2010

@sisstin Stáník mama taky neumí,říká jen táta a teta ale jinak dobrý,nedávno řekl i mimi ale nakonec z toho vyšlo vyvy 🙂 Jen mám docela strach z toho že u toho mladšího se to bude taky opakovat.Sice mu je teprve rok a jen občas řekne táta.Jenže mi to přijde jako náhoda ale jinak taky breptá hodně.

sisstin
autor
23. lis 2010

@jajik25 no ta pravděpodobnost u mladšího dítěte tam bohužel je 😉 ale tak ted už víš, jak na to..a můžeš pro to udělat maximum...Tomáškovi všechno komentuj, mluv na něj jasně a srozumitelně...prohlížejte si knížky( pokud o to teda stojí), rozvíjejte jemnou motoriku atd. 😉 Já už toho ted vím spoustu, a u dalšího dítěte bych se snažila na maximum, aby to bylo co nejlepší....samo, že když tam ta porucha je, tak se tomu zabránit úplně nedá...ale dá se to hodně eliminovat 😉

simalex
23. lis 2010

@sisstin
ahojky, tak já jsem se dívala, jak jsme na tom byli s aktivní slovní zásobou ve 3 letech:
citoslovce: houpy, bum bum (ovšem ve významu kladívko), cink, tiky, bac (bác byly i staré cihly), brrrm, bim bam, bllmbllm (čert)
vlastní slova: momoneš (bonbonek), noky (mléko), pija (peníze), později nastoupilo mijaso (zmrzlina), , kika (utíkat), pipito, papato
věty: "bež pič", "pojďte tady", "ne, ne, to ne", "kuju, ma" (děkuju, mami), "posím, posím"
další slova: moký (mokrý), mami, tati, baba, auto, kolo, bag (bagr), ty: (tygr), ton (slon), noc (nos), pam/pamí (pan, paní), tam, dolů, dál, konec, lulu, kakat, honý (hodný), pisti (pustit), neči (nechci), dej, papič (papuče), ponoc (pomoc), syšiš, lok (loď), moto (motorka), pohad (pohádka i televize), baló (balón), kuk (kluk), moe (moje), Alek, poštáž (polštář)
Alexek přehazoval souhlásky (a dots - a dost), záměna "m" za "n", "c" za "s", z víceslabičných slov vyslovoval jen první slabiku, ve žvatlacií větě cca 1 srozumitelné slovo, všechno bylo při ukazování nejdříve "ham", pak "kolo", pak "mami" .
Alexek odpověděl na otázku, jak se jmenuje (já Alek), ukázal kolik mu je let.
Ve 3 letech a 4 měsících: "dej to tady", "mami, chci tohle", "mami, koukej", kde je šiši?", "to patří tady, to taky", "sítí seto" (svítí světlo), "mami, budu tohle?", "tohle papat?", "kresli kytí", používání infinitivu (utřít, najít, donést, stříhat), zápor - koukat ne (správně jen nemusím, nechci - jaké překvapení 😀). Poprvé se objevily asociace: mokré = prší, deštník = prší,...

jirinula
23. lis 2010

Ahoj
No u nás je to takový divný na socialce byla milá paní a pomohla mi to rozjet prodloužení RP s tím že to je na dlouho rovnou mě upozornila, a pak kdyžtak něco vymyslet. Sama se dpomnívá že je to nesmysl jak můžeš po půl roce vědět když jdeš žádat o rp jak se bude dítě vyvýjet a jestli bude vhodné ho dát do školky či ne ve 3 letech nebo až o rok později.
Ale jinak moc šencí asi nemáme.
Posledních pár dní pozoruju Jiřu trochu víc než jsem chtěla lae přišla jsem na to že on se snaží komunikovat ale jakoby mu nejde vytvořit slovo. Nejsem s toho vůbec moudrá. Ani ty nejjednodušší. Blbě mi nese zmeny. A vrchol byl když jsme ho před měsícem nastěhovaly k bráchovy do pokoje. Do té doby to bylo dítko od 3 měsíců spící celou noc a v klidu. A ted se budil usínal až kolem 23 hodiny. No dopadlo to tak že spí u nás v postely a zas spí klidně celou noc. Ovšem já i manža spíme na 20 cm. a dítko ná 1,60 m pro sebe 😒 . Ale za vyspání to stojí.
No uvidíme co dál.
Tak zatím jdu opět sitit dravou zvěř.
Pa j

sisstin
autor
23. lis 2010

@simalex Simčo, tak to jsem vůbec nevěděla, že Alex mluvil takhle brzo a hodně 😕 no tak to Tygr ani omylem, pochybuju, že by do 4 měsíců začal tvořit věty 😲 😲 😲 😲

sisstin
autor
23. lis 2010

@jirinula no já hlavně nevím, z jakýho důvodu by ti měli ten rodičák prodloužit bohužel 😕 dítě musí mít min. 50% postižení, aby ti to uznali. Vy máte nějaký zprávy už? Já měla 4x zprávu od psycholožky, zprávu z neurologie a z foniatrie..a bylo mi to prd platný...a to ve všech zprávách bylo, že integrace do MS od tří let se nedoporučuje nebo jenom za doprovodu matky 😕

sisstin
autor
23. lis 2010

@jirinula tady nejde o to, jestli je nebo není zralej do školky...musí být uznán jako dlouhodobě zdravotně postižený, jinak rodičák neprodlouží. Tygr byl uznán jako dlouhodobě nemocný ( mezi 20-49% postižení), a to je naprosto k ničemu 😉

simalex
23. lis 2010

@sisstin
no, siss, já jsem si taky myslela, že to bylo horší, ale zase je potřeba říct, že výše uvedené je opravdu všechno, co v té době říkal. Ono se zdá, že to je moc, ale fakt jen na první pohled. Kolem těchto tématických celků se motalo právě i to porozumění, což byl největší problém. Navíc třeba zapoměl slova mami, tati, a všem říkal "teto" (včetně mužů). Takže to je takové nahoru dolů. Vůbec neukázal, kde má oči, nos, uši, uměl ukázat jen pusu, a to bylo jedno, jestli jsem řekla, kde máš pusu, dej mi pusu, vždycky ukázal pusu. Ukazát zvířátka naobrázcíc - ne, jak dělají - ne (jen kočka, pes, zbytek dělal podle něj "bé", tuším).

Navíc ta výslovnost byla o ničem. Vůbec to neznělo tak hezky čistě jako od jiných dětí. Dále se snažil vykládat ve větách, což byly právě ty žvatlavé nesmysly s jedním nebo 2 srozumitelnými slovy (to trvalo strašně dlouho). Dodnes máme dyslálické problémy (izolovaně). Jestli mi dáš mail, pošlu ti krátké video z nedávné doby, kde uvidíš, jak zvláštně ta řeč zní a že stále je nepřehledná, místy dyslálická, nesouvislá atd. Prostě takový lehký slovní "binec". Měla jsem co dělat, abych mu z toho záznamu rozuměla (a to jsem věděla, o čem jsme se bavili). Tak to mě zase trochu srazilo na zem.

Dnes jsme byli na ORL a prohlíželi jsme si knížku s dopravními prostředky. Alexek to komentoval, nebo mi odpovídal a to ti řeknu, všichni na nás koukali, co to jako má být. ☹ ☹ ☹

On ten projev je hodně těžko popsatelný - jakoby mu člověk rozumí, ale sám se diví při té skladbě a nesmyslech, jak to.

sisstin
autor
23. lis 2010

@simalex Simčo, maila ti hodim do IP 😉 no hele, Tygr taky mluví divně...i těch jeho pár slov..třeba to babi..prostě on neřekne normálně lehce babi... je to, jako kdyby to tahal až někde z paty a musel vynakládat příšerný úsilí, aby to vůbec mohl říct 😕

ale docela jsi mě teď vyděsila...fakt...on teda Tygr asi tu expresivní bude mít celkem těžkou 😕 on fakt jestli má těch 10 slov, tak to je hodně..a všechno to jsou citoslovce... jinak porozumění fakt dobrý, to už není jedinej problém...ale mluva, to je fakt příšerný...a bude hůř, už ted lidi čuměj, co to jako je...že ukazuje a dělá "eee"... 😖

simalex
23. lis 2010

@sisstin
ona to je právě ta otázka výslovnosti - je taková nehezká, představuju si, že takhle mluví děti ve 2 letech (myslím i plno slov v dnešní slovní zásobě). A jak píšeš, jakoby to tahal z paty. Mluví těžce a pomalu.
Alexek se právě od těch 3 let potom posunoval docela pomalu, větší zlom přišel až loni před Vánocema. Pošlu ti to video (snad to proleze), ale pořídím nějaké lepší, protože tam toho nejde moc slyšet.

sisstin
autor
23. lis 2010

@simalex no já tak nějak tušim, že Tygr nebude mluvit fakt dlouho...počítám, že do těch 4-5 to asi nebude žádnej zázrak..ale upřímně ta představa je hrozná, že by neměl mluvit ještě třeba dva roky.. ☹

simalex
23. lis 2010

@sisstin
siss, to nejde poslat, zítra ti to zkusím poslat přes úschovnu.
A nesmutni, třeba se to rozjede, ani nevíš jak. S tím stále lepším porozuměním by se to mohlo uvolnit. Jestli ale nebude větší problém s těmi mluvidly. U vás to je takové zvláštní, protože tygr říká, jen co umí. U nás se Alexek POKOUŠEL mluvit relaitvně brzy, jen to právě bylo tohle žvatlání s 1 srozumitelným slovem.
Jinak jste ale udělali neuvěřitelný pokrok a tygr je hrozně šikovný.

sisstin
autor
23. lis 2010

@simalex jak je to velký? Na centrum by toho mělo projít dost 😕 nebo to zkus dát na youtube 🙂 jo Simčo, to je u nás ten největší problém, že Tygr prostě dokud něco neumí, tak to nedělá 😉 mně říkala i logo, že v jeho případě bude muset být to "nucení" do mluvení trošku silnějšího rázu..páč on si prostě plně vystačí s ukazování, pantonimou a "eee" 😝

simalex
23. lis 2010

@sisstin
no, ono tá má 60 MB, tak to se můžu snažit protlačit mailem jenom já 🙂 Zkusím to zítra přes tu úschovnu.
U nás právě všichni říkali, nechej ho, on se rozmluví, ale to bylo jako u blbých. Já jsem jim říkala, ale on mluví, to ne, že by nemluvil, jenže má vlastní žargon, tak to asi normální není... Přece se nedá čekat, že ten svůj žargon najednou změní ve smysluplnou řeč.

simalex
23. lis 2010

@sisstin
ono to nucení má něco do sebe. Logo mi taky říkala, že to prostě nemám udělat (třeba měco podat), dokud to nevysloví, ale ty záchvaty, které následovaly, se fakt nedaly.

sisstin
autor
23. lis 2010

@simalex Simčo, Tygr nikdy právě tu "svoji" řeč neměl..on téměř do 2,5let fakt mlčel..jenom dělal "ee" smál se a brečel..pak teda začal trošku žvatlat a před tím třetím rokem i nějaký citoslovce 😉 ale že by měl právě nějakej žargon, tak to vůbec...ted z něj jako vyleze třeba nějaký adííí, atata a tak..ale to jenom občas...rozhodně, že by jako mluvil, byt po svým... ne...

ted, když vidí něco, co umí pojmenovat, tak to pojmenuje..a tím to asi tak hasne 😅

sisstin
autor
23. lis 2010

@simalex no logo říkala, že stačí věc pojmenovat jednou hláskou...ale prostě nějak 😉 ne, aby si ukázal nebo naznačoval..že on zatím evidentně jako nějak mluvit nepotřebuje 😒 pozítří jedeme na tu foniatrii, tak jsem teda zvědavá, jestli mu něco najdou....Dr. je prej moc dobrá, hodná a zkušená 🙂

simalex
24. lis 2010

@sisstin
tak to držím palce a dej vědět, jak to probíhalo a jestli něco zjistili.

sisstin
autor
24. lis 2010

čau holky,

tak dneska na logo dooost dobrý 😀 😀 😀 normálně jsem přes dveře slyšela, jak z něj lezou slova jako :ryba, Bára, jede..a pak na mě dokonce volal "mami"... 😵 😵 😵 no jsem myslela, že jsem v Jiříkově vidění 😅 😅 😅 sice samo, jak psala Simča, výslovnost hrozná....ale to jako fakt zatím neřeším 😝

Logo byla nadšená, jak tam povídal, že fakt chtěl..a když něco nevěděl, tak se koukal na pusu a fakt opakoval..no hurááá, snad se pak zas příště nesekne 😅 😅 😅

máme tyhle nový kartičky, téma ovoce a zelenina a zvířata 😉

@kacici jo, prej, že děkuje za doporučení.... 😅

pak jsme prosím museli jít asi 3 km za brutus sněžení, Tygrovi se to moooc líbilo 😅 😅 😅

sisstin
autor
24. lis 2010

jo, a vyplázla jsem tam samozřejmě 420 Kč 😝 normálně mi z toho Loga dneska přišla sms, že máme zítra foniatrii, aby jsme na to nezapomněli 😀 to jsou teda služby 😀 😝 😅

simalex
24. lis 2010

@sisstin
siss, tak to jsou teda pálky, ale za rybu, Báru a jede to stojí 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀
Moc gratuluju. Jen tak dál. Bude to jen lepší, uvidíš!!!!!!!!!!!§

gtver
24. lis 2010

@sisstin to je úžasný 😵 😵 😵 je to kluk ukecanej 😀 asi bude nějaký dobrý klima nebo co 😅 , protože náš mlaďoch taky teď jde dopředu každým dnem, začal tvořit jednu větu za druhou 🙂 Tak snad jim to vydrží 😉