Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
27. bře 2013

@lenajsek Staník totiž taky neřekne dvouslabičné slovo. Používá jednoslabiky 😉 Umí říct teda krásně pápá a koko, to zdvojí, ale zatím nic jiného. Jinak jak volal na taťky "ti" tak teď to změnil a volá "áti" 😀 Ještě jedno písmenko a je z toho "tati" 😀 😀 😀

dezyre
27. bře 2013

@lenajsek počkej počkej, teď až mě to došlo - cíleně máma, takže tě zavolal 😵 😵 😵 gratulujuuuuu 🙂

abbie
27. bře 2013

@dezyre tak mi mame par dvojslab. toto, mama, tata, baba,uaua(garaz), pumpa, ale inak rozprava od rana do vecera po cinsky 😀

lenajsek
27. bře 2013

@dezyre Nezavolal, to jsem napsala asi špatně, on začal ukazovat na mě, na manžela, na sebe, což on dělá s oblibou. Tak jsem se ho zeptala, kdo jsu já, a řekl krásně srozumitelně "máma", i s tím dlouhým á na začátku. Ale nazavolal, ještě nevolá ☹ Ale to snad přijde taky...
To jsem si ani nevšimla, že Staník nezdvojuje... ale tak jestli má už pár slovíček dvouslabičných, tak určitě budou přibývat, snad i u nás... a tati určitě přijde taky, to Lukin nedokáže vyslovit, to "t" ☹

abbie
27. bře 2013

@lenajsek takto to bolo aj u nas, najprv iba hovoril ako sa volame z fotiek a do mesiaca nas uz aj volal

lenajsek
27. bře 2013

no blbý je, že Lukin nevysloví ani t, ani d, takže jediný, koho může z rodiny říct kdo je, tak je máma a bába 🙂 táta, děda, teda a strýc bohužel 🙂

mvmk
27. bře 2013

@kajiszek nerikala ti prosim ta Kamila W, co znamena ta cinstina. Moje mala taky porad uziva vecne svoji hatlamatilku.
Dnes to bylo opravdu az zarazejici, ted ji v Momente preslo jeji Kapii, ale dnes neustale mlela komo kam kacii kocii, kachrrr, opravdu jakoby ji preskocilo 😝 😝 Ona takhle prijde za mnou a vehementne mi neco timhle zpusobem vysvetluje, rozhazuje u toho rukama Sem tam se tomu zasmeje, prijde mi to jako hra na mluveni, ale fakt nevim co si mam o tom myslet.

mvmk
27. bře 2013

@abbie u nas byl uplne prvni deda, a to rika naprosto ciste 😝 to rekla prvne kdyz mela 13 mes. v 15 mesicich papa a v 18 mes. Mama. Tak si dovedes predstavit to tempo pridavani novych slov. Aby takhle nabrala slov. zasobu musela by zit aspon tak dlouho jako prumerna zelva 😅

abbie
27. bře 2013

@mvmk no co by si si mala mysliet ... ved bud rada, ze sa snazi komunikovat, tato hatlanina je predstupen reci ... ja od rana do vecera pocujem agm, egm, nagn, nagn, auaem, ajajajaj atd.

lenajsek
27. bře 2013

@mvmk tak Lukin od roku do dvou let přidal asi tak jedno slovo, od dvou do tří let přidal asi tak 6 slov, ale z toho některé řekl jen někdy, takže to ani slova nebyly... spíš si myslím, že až teď začne přidávat slova, že tím opravdu bude něco nebo někoho označovat... ale tempo je šíleně pomalé, má teď 13 slov a takovým tempem dost silně pochybuju, že bude někdy mluvit.

mvmk
27. bře 2013

Ale mame dnes novy Slovo, Sina-to je konicek, do ted rikala vsem konim pouze Leo to je jeji terapeutickej na kterim jezdi a dnes krmila a mazlila Sinu a sama od sebe to rozdelila, ukaza a rekla Sina a potom bezela k Boxu kde je Leo a ukazala a rekla ne Sina Leo jo 😀 😀

mvmk
27. bře 2013

@lenajsek nezkousela jsi Kinesiologii, ja mela prvni sezeni v tech 13 mesicich a jako zaznamenala jsem zmeny, den po te rekla prvne deda 😉 😉 , ale fakt nevim jak to funguje, ale mam pocit, ze funguje 😎

mvmk
27. bře 2013

@abbie jo cinstina jako predchudce reci je OK, ale ne asi na 2,5 letech ne? 😕

sicinka
27. bře 2013

@dezyre já bych řekla že spíš je typická ta samohlásková řeč a špatná stavba věty, hodně časté problémy s motorikou(jemnou hrubou jak kdo 🙂 . Ono ty více slabičná slova nejdou ani dětem s OVŘ a zvlášt ve spontální řeči a hlavně Nele jsem dva. V té době je Dáda taky nepoužíval, nebo jen jako výjimku, jakmile začal opakovat tak pak mu nedělalo problém opakovat i delší slovo.

abbie
27. bře 2013

@mvmk u dys. deti ano

kajiszek
27. bře 2013

@mvmk Údajně je to normální vývojová fáze u spousty i zdravým dětí, že to je tzn. dětskej žargon. Ale kolem dvou let by měl vymizet, což u nás fakt nevypadá. Ona intonuje, gestikujluje, kouká mi do očí a horlivě vysvětluje, ale není tam ani jedno srozumitelný slovo 😀

mvmk
27. bře 2013

Kdyby po me cetla moje byvala cestinarka, urcite by me nechala propadnout 🤐

mvmk
27. bře 2013

@kajiszek to i ja mam pocit, ze zargon od 2 let uz nema byt 😝 😝 Mala recni taky tak, jednou jsi tu davala odkaz na You toub a v tomhle by si nase male urcite rozumely, na 100% by si toho hodne povedely 😀

mvmk
27. bře 2013

@sicinka myslis, ze dysfazie se poji i s jemnou a hrubou motorikou, obe nebo i jedna 😅

mvmk
27. bře 2013

No ja jeste zapomela dodat, ze ona kdyz spusti ten svuj " zargon" tak u toho vypada dost silene 😨 😨

abbie
27. bře 2013

ved niektore deti s expres. dys. su v 2,5r. este uplne ticho 😉 nie je nic zle, ked si dieta zvatla, tak je ukecane, tak nebude ticho predsa

sicinka
27. bře 2013

@lenajsek Luky je šikulka, neboj on na tebe za chvíli bude volat jedna radost 🙂 hele já věřím že naučí mluvit, holt to bude chvíli trvat. Jsem se o tom bavila s mámou a říkala že to byla strašná výhoda kdysi že nebyli informace .ji třeba nikdy nenapadlo že ségra nebude mluvit - sice ji řekli že bude nevzdělatelná, ale o mluvení nepochybovala a nakonec i to vzdělání bylo ok 🙂

mvmk
27. bře 2013

@abbie no ono jeste neni na 100% jiste co je pricinou, dysfazie PAS, nebo ment. ret., kdo vi 😔 😔

sicinka
27. bře 2013

@mvmk já myslím že je super že má snahu komunikovat, ono té čínštině třeba jen nerozumíš třeba v ní má svůj žargon 🙂 Hele Dáda třeba nikdy nežvatlal, ani nikdy nepoužíval takovou tu batolecí řeč kdy pořád něco říkají a nemá to smysl, on byl prostě většinu času ticho. Dokonce když byl hodně malej tak sem si myslela kdoví jak není šikovněj ostatní děti žvatlají a on má hned celá slova. No kapku jsem se spletla 🙂

abbie
27. bře 2013

@mvmk no vy PAS urcite nemate, co blaznis ...

sicinka
27. bře 2013

@mvmk a není prostě opožděná motoricky a tím se váže všechno ostatní? Já vím že jsem optimista, ale většinou to pak má dobrou prognózu, prostě kdyby ji byli dva tak by tě to tolik netrápilo.

mvmk
27. bře 2013

@sicinka ne, to jsou opravdu nesmyslny slova, kteryma nechce nic sdelovat, ja poznala ze je to jen takova hra na jako 😒

kajiszek
27. bře 2013

No já si říkám, že když Nela udělala takový pokroky za dva měsíce, tak že i když tu dysfázii mít bude, tak by to nemusela bejt nějaká těžká forma... Takže doufám, že i když nebude úplně "normální", tak zase nebude úplně mimo... Hlavně že s náma vůbec komunikuje a furt nám něco ukazuje, to je podle mě nejdůležitější, že má zájem.

mvmk
27. bře 2013

@sicinka
@abbie no tak rozhodne ma deficit, tak nejak ve vsem, ale stejne nejvic je to ta rec a komunikace. A ten PAS - ja tam proste porad jeste vidim moc nehezkych znaku, i kdyz jsem uz poznala, ze kdyz rekne maminka aut. ditete to ci ono delal muj taky, ze to jeste neni to same. Ale dokud nemam zadnou ofiko prognozu od nekoho kdo je opravdu odbornikem tak toho klidu proste nedojdu 😖

dezyre
27. bře 2013

@sicinka já vím, že Nelči jsou jen dva.. ale sebrala jsem to tak trochu na Staníka. Protože on fakt mluví jednoslabičně, a to ještě jen pár písmenek. Např. vrtulník - tu, letadlo - to, jo - to, balón - bu, chleba - ba, mami - pi, tati - ti (teď začíná áti), pohádka - po, slon - lo, bum - bu, pojď - po, miska - pa, pi ... (má toho ještě víc, ale to je teď na co jsem si momentálně vzpomněla, jen tak pro představu, vynechala jsem samozřejmě citoslovce - zvířátka) a krásně mu teda jde - jéééé, jééééda (jejda), jů, koko, pápá