Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
27. bře 2013

@mvmk jak se ptáš na tu dysfazii a motoriku, tak si myslím že dost často s oběma (oni spolu taky dost souvisí), třeba moje ségra měla absolutně šílenou jemnou, hrubou měla ok (ale navrch byla hyperaktivní). Co jsem doučovala děti tak tam už to byli poruchy učení (ale taky pozdě mluvili, atd) a vždycky tam byla jemná motorika narušená, ta hrubá se u starších dětí špatně posuzuje, ale sportovec nebylo ani jedno z nich.

krystalka
27. bře 2013

@abbie - přesně, Jiřík měl ve 3 letech asi 40 slov, ale většinou jednoslabičných, nebo zvuky zvířátek apod., dvouslabičných jen několik málo a to většinou byly zdvojené slabiky - pápá, táta, máma, baba apod. a pak měl spoustu "svých" slov, u kterých jsme vždycky časem vydedukovali co znamenají, ale byl to prostě nějaký jeho výtvor, žádné smysluplné oficiální slovo 😉, ale mlel něco v jednom kuse 😀 . Jinak u nás třeba zase prakticky nebylo to mluvení v samohláskách...

mvmk
27. bře 2013

Taky mate Problem, ze se Vase deti chovaji v pritomnosti cizich lidi naprosto jinak? U me dcery je to opravdu radikalni, nase hipoterapeutka si urcite mysli, ze mam tezce retardovanou dceru 😅 Ona je naprosto nema, nereaguje, kdyz k ni mluvim, tak se na mne Diva pouze koutkem oka, No a pak si nemam delat starosti s PAS 🙄

dezyre
27. bře 2013

@mvmk u nás to samé 😉 Jakmile je s námi někdo cizí, anebo na Staníka promluví někdo cizí, tak je z něj úplně jiné dítě. Cizího člověka dokáže solidně odignorovat. Dokonce i mě hůř poslouchá, když je u nás někdo 😉

sicinka
27. bře 2013

Jo a Jiřík od @krystalky má v pořádku obě motoriky a vzhledem k tomu jak je šikovněj tak ho pracovně přeřadíme do těžkého OVŘ a žádnou dysfazii jim nenecháme, a bude teorie s motorikou ověřená 🙂

krystalka
27. bře 2013

@dezyre - u Jiříka bylo kolem 3 let letadlo - ííííí, potom z toho časem udělal éééé, pak to bylo élo, pak ldadlo a nakonec teď už krásně říká letadlo 😀

dezyre
27. bře 2013

Holky jak vypadá to mluvení v samohláskách?? To slyším poprvé 😅

mvmk
27. bře 2013

@sicinka no u nas je hruba motorika katastrofa, jemna je porad jeste hodne pozadu, ale pomalu se to lepsi jako jsou veci, co zvladala a zvlada bravurne, treba zapne knofliky, navlika koralky a ted uz zacala i strihat nuzkama. Ale zase ke vztahu k svemu telu je to horsi, jist sama tak tak vselijak, no oblekani taky nic moc. Nejhorsi je drzeni tuzky 😝

dezyre
27. bře 2013

@krystalka takže mám šanci, že nebude v šesti letech mluvit v jednoslabikách jo??? 😅 😅 Jako fakt mě to docela trápí, že se nesnaží říct víc než jednu slabiku. Ale on opravdu teprve začíná s řečí ☹

abbie
27. bře 2013

@mvmk kazdy mame nieco, mala by si vidiet nasu senzoricku sebastimulaciu od rana do vecera a to by si kukala 😀 vacsina dys. deti inak cudzich ludi nemusi a ani na nich nepozru ... moj prcek na polovicu susedov nepozrie, aj ked sa mu prihovoria ... proste ide dalej a ked zmiznu, tak ukaze smerom, ktorym odlisli a pyta sa hm? akoby sa pytal, ze to co bolo za otravu 😀 😀

mvmk
27. bře 2013

@dezyre No treba to mluveni v samohlaskach uci moje Logo Emicku, treba ji rika Banane - A-E, Igel I-EL a pritom dela posunky a stlacuje urcite Body u ust. A me to prijde dost blby 😝 😝

dezyre
27. bře 2013

@mvmk jo a Staník má jeden slušnej auti rys taky - kromě toho že nemluví a ignoruje každého kolem, tak nesnese v pohádkách nebo i doma tón hudebních nástrojů a některé písničky v pohádkách. Je jen málo písniček, které mu nevadí. Prostě některé zvuky ho dohání do nepříčetnosti, začne zuřit, válet se po zemi, případně do něčeho kopat..

dezyre
27. bře 2013

@mvmk a proč ji to tak učí? Já bych měla strach, že když bych učila Staníka banán - aá, tak už vživotě od něj neuslyším krásně banán 😅

mvmk
27. bře 2013

@abbie ono vis co je treba zvlastni, dnes jsme byly rajtovat (taky mate tak prisernou zimu, mi tu meli -3 a snih na sankovani 😀 ) a po ni jezdi vzdy holcicka asi tak 5-ti leta ta ma rett-syndrom, no a mala jak deti vubec nemusi, tak z tehle je uplne odvazana, hladi ji chyta za rucku a smeje se na ni jak slunicko. Jako kdyby si neprisla uplne tak divna v jeji spolecnosti. Aspon je to moje interpretace. No dneska mela holcicka peknou rymu, a mala vystrachala kapesnik z me kapsy (muj osobni pouzity) 😅 😅 a pohotove holcice utrela nos 😀

krystalka
27. bře 2013

@sicinka 🙂 🙂 - no, Jiřík měl tu jemnou motoriku od začátku lepší, než hrubou, i když momentálně grafomotorika taky není úplně žádná sláva a kresbu má prý taky opožděnou...a v té hrubé mu to šlo trochu pomaleji, ale pak to dohnal -ale ze začátku se mu moc nechtělo "pást koníky", potom mu docela dlouho trvalo, než si sám sedl, první krůčky měl tedy v roce - to nás taky "propustili" z neurologie - od 3 měsíců do 1 roku jsme cvičili vojtovku... Ale od toho roku už měl tu hrubou v pohodě a je pohybově dost šikovný. Momentálně má i podle učitelek ve školce ještě trošičku problémy někdy s rovnováhou - stoj na jedné noze, chůze po kladině apod., ale přitom na koloběžce nebo koloodrážedle tu rovnováhu drží dobře, tak nevím..... Jinak teď naposled teda foniatrička sama říkala, že vzhledem k tomu, jaký udělal posledních pár měsíců pokrok, si říká, jestli je ta diagnóza správná, ale pak se přiklonila spíš k tomu, že jo....přece jen ještě nějaké agramatismy tam má, občas zaměňuje hlásky ve slovech a má trošku horší sluchovou paměť...ale celkově bych nevěřila, že to takhle rychle dožene 🙂

abbie
27. bře 2013

@mvmk to tvoja mala je asi kludaska 😅 Misu by nikomu teda nedovolil, aby mu stlacal usta a nebodaj sa ho dotykal, nato je alergicky po mne 😀

sicinka
27. bře 2013

@mvmk ale to je na jemnou motoriku šikovná ono jako stříhat nůžkami není moc lehké, tužku zatím nemusí držet správně na to má dost času, můžeš ji pořídit tohle http://www.pastelka.eu/cs/pro-nejmensi/302-kuli..., ale jestli rozepíná knoflíky tak dá normální trojbokou pastelku brzo, zezačátku jsou lepší voskovky.

mvmk
27. bře 2013

@dezyre Ja jsem se ji ptala, a ona rekla ze je to pro dysprakticke deti, ze ty se proste musi naucit vyhledat ty samohlasky a potom dojdou k tomu dalsimu stupni, ta metoda se jmenuje Taktin, jako co jsem o Tom cetla tak je to urcite vymakany, ale ja s tou pani Logo nejsem nejak na jednej vlne, prijde mi neprofesionalni skace z jednoho k druhemu a pozaduje od male vykon, ktereho neni podle meho 2 lete dite schopno 😝

abbie
27. bře 2013

@mvmk to nie je len tvoja interpretacia, to je tak ... deti to citia a vedia ako je na tom ten druhy 😉

sicinka
27. bře 2013

@mvmk jako fakt jsem si přečetla dost o VFA (jelikož k němu měl Dáda fakt kousek) a právě to že dokáže takhle reagovat na sociální situaci a nemá ji naučenou, prsotě to použije je jeden ze znaků který by měl PAS vylučovat. Třeba u nás Dáda udělal něco podobného u vyšetření u psycholožky a ona mi říkala že to by autista nikdy nedělal.

mvmk
27. bře 2013

@sicinka ty nuzky ji hrozne bavi, ale strihame dvojnuzkama, jestli to znate, dostala jsem je od ranne pece, maji dve ouska jedno drzis ty a druhe dite, ale ted uz striha ona sama ja jen tak jistim.
No a mi malujem hlavne voskovky, plus fix, ona vubec miluje vselijake cmarani, dnes dokreslila oci pusu a nos slunicku, potom ukazala ze chybi jeste nohy a ruce, ale to prikazala domalovat me 😀

mvmk
27. bře 2013

@sicinka tim mas na mysli, ze jakoby usoudi ze situace sama co by mohla udelat? Aniz by tu situaci jiz jednou zazila 😅

krystalka
27. bře 2013

@dezyre - to víš, že jo 🙂 , Jiřík kolem těch 3 let po nás absolutně odmítal cokoli opakovat, když jsem se ho snažila něco naučit, třeba ty zdvojené slabiky-slova, takže jsem to jenom po něm zopakovala správně a on to časem začal sám zkoušet, ale nesměla jsem si toho moc všímat 😉 - to on dělá doteď, když si třeba hraje a u toho si něco recituje nebo zpívá, tak jakmile zaregistruje, že ho sledujeme nebo posloucháme, tak hned volá "nekoukej se na mě vůbec" 😀

mvmk
27. bře 2013

@abbie Jinak ona taky naprosto nesnasi, kdyz se ji nekdo cizi dotyka, proto tu Logo nemusi, a kdyz delame tyhle taktilni cviceni tak se doslova chouli, jenze ona je takova neprubojna, proto to tezce pretrpi 😖 😖

sicinka
27. bře 2013

@mvmk no tak pochybuji že by si 2,5 letý autista vůbec všimnul že je něco špatně 🙂 ale myslím tím to že si situaci teče mi z nosu máma mi ho otře dokáže bez problémů přetransformovat do někomu teše z nosu je to špatně, musím mu ho otřít. To není naučená reakce ona to vymyslela a hodně to hovoří i proti mentální retardaci, stejně jako ty hrnečky a předložky, Předpokládám že to udělala a koukla na tebe co ty na to.

mvmk
27. bře 2013

@krystalka u nas byl ten vyvoj od zacatku spatne, nepasla, nechtela se pretacet, v 10 mes. se teprve zacala koulet mistnosti, posadila se s vypjetim vsech sil v 13 mes. lezeni v 15 a samostatna chuze az 21 mesicu. Takze si dovedete predstavit, jakej se nervovej vrak, pac to utrpeni prozivam uz od jejich 3 mesicu, nejdriv pohyb a ted rec 😝 😝

mvmk
27. bře 2013

@sicinka No to ona vzdy, kdyz neco udela co se po ni chce a ma pocit, ze to zvladla na 1 tak ocekava bourlivy potlesk 🙂 🙂

krystalka
27. bře 2013

@kajiszek - to je super, jak jsi psala s tím kalendářem s hrochem 😀 , Jiřík mi tohle dělá pořád, vždycky si někde všimne nějakého pidi detailu a buď se mi ho snaží ukázat, nebo se ptá co to je nebo na co to je apod. a mě kolikrát dá dost velkou práci nejdřív vůbec najít to, na co se ptá, zatímco on si toho všimne hned 😉

mvmk
27. bře 2013

@mvmk Ale tak ono stejne nemas nikdy jistotu, ja uz cetla tolik pribehu maminek VFA deti, nebo u deti, ktere meli atipicky Autismus, a ono neni snad nic co by mohlo tuhle dg. ofiko vyvratit ci potvrdit, jelikoz co dite to unikat 😢

mvmk
27. bře 2013

@sicinka jsem samozrejme odpovidala tobe 😅