Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
29. bře 2013

Mizu dost napodobnuje z rozpravok, ktore pozera, niekedy ako opica cvicena mi pride 😅 a doma nekrmi plysakov, ved je to chlapec, co by este nerobil, hra sa s garazou ... max. ked ho natieram, tak zoberie krem a uteka za macom a natiera ho, iba raz sa stalo, ze ho siel obliekat, daval mu pancuchy, sal a capicu, ale v detskom kutiku mali kuchynku a sam od seba si zobral varesku a hrniec, dal hrniec na sporak a zacal akoze varit, potom hrniec aj s vareskou zobral a zacal krmit vsetky hracky naokolo a hovoril im ham-ham, to som bola tiez mierne v soku ...

abbie
29. bře 2013

Baby, ja sa poslednu dobu dost obavam, ze k tej nasej oneskorenej reci bude pridruzene aj ADHD, poslednu dobu je strasne zivy, nesustredeny, rozlietane myslienky ma 😒 neviem, ci je to len prechodne obdobie lebo v minulosti takyto nebol, ale cez obed spi dobre aj 2,5 hod a celu noc

krystalka
29. bře 2013

@abbie - možná je to jen přechodné období, třeba už je to i tou dlouhou zimou, že jim chybí možnost se pořádně vylítat na čerstvém vzduchu... Jiřík měl takovéhle období na podzim, jak byl doma ze školky - rozlítaný, rozjívený, u ničeho pořádně nevydržel, pořád někam lezl, skákal, křičel....vztekal se, bouchal nás apod., už jsem fakt uvažovala, že se poradím s psycholožkou, ale jak potom šel zase do školky, tak se to pomalu zklidnilo a teď už je zase úplně zlatý 🙂 , ale už se fakt těším na jaro, úplně na něm vidím, jak mu chybí ty odpoledne prolítané na zahradě a venku s koloběžkou apod. 😉

hrusti
29. bře 2013

@abbie Třeba je to tím počasím 😉 Až bude sluníčko a bude moc běhat pořádně venku, tak to bude taky jiné. Navíc se může ještě zklidnit. Honzík se hodně zklidnil po tom. 3. roce.

sisstin
autor
29. bře 2013

no Tygr má asi první pubertu, je drzej jak sviňa 😝 ho o něco poprosím a on se válí u Ipadu a "já nemůžu, já ted nemám čas" 😝 něco mu zakážu a on "to teda ne, já si budu dělat, co potřebuju" atd. 😅 😅 😅 no fakt si někdy říkáme, že zlatě, když nemluvil (ze srandy samozřejmě) 😝 😅

krystalka
29. bře 2013

@sisstin - jo, to taky občas máme 😅 , u nás to bývá - "až potom, já teď nemůžu, já musím jezdit s autobusem, já musím dojet na konečnou..." apod., když mu řeknu, že něco nebude dělat - "ale jo, já chci, budu to dělat!"...a hlavně na všechno tisíc důvodů a výmluv a argumentů, co? 😝 Taky si říkám, že když to ještě neuměl takhle okecávat, tak byl nějak poslušnější, nebo co... 😀 😀
To je holt ten věk, teď, pamatuju si, že kamarádka co má o dva roky staršího klučíka, si kolem těch 5 let taky stěžovala, že je hrozně drzej a pořád odmlouvá 🙂)

podubka
29. bře 2013

Ahoj holky,vrátili jsem se od psycholožky a máme diagnozu vývojovou dysfázii nevím kterou,budu vědět v úterý ze zprávy.Vzala si ho samotného do ordinace a zkoušela s ním malování a různé ještě další věci.Takže OVŘ překvalifikovala na VD. A něco říkala ještě o patlavosti.
Na jednu stranu jsem ráda,protože nám to třeba pomůže aby nám ho vzali do speciální školky,

sisstin
autor
29. bře 2013

@podubka tak u vas bylo celkem jasny,ze to VD je 😉

sicinka
29. bře 2013

Tak na druhou stranu ono se bavíme o klucích a znám i dost standardních kluků, kteří nikdy nedávali pít panence, nebo nechovali plyšáka. Prostě na to nejsou. U nás si třeba Dáda hrál jako menší na něco že je pejsek, že chodí na vodítku, nebo nám pořád něco vařil bud z písku nebo jen tak. Později třeba jel s autem a udělal si z něčeho silnici, z krabice myčku a tak. Ale klasicky starat se o miminko ho fakt nebere a příkladů by měl ve školce víc než dost.

sisstin
autor
29. bře 2013

@sicinka jasně, tak nemusí dávat pít panence, ale prostě si hrát "na něco". Tygr si takhle fakt nehrál jako vůbec, on prostě dělal různý úkoly a tak, ale hra jako taková byla velice bídná min. do 4,5let...prostě si hrát neuměl, vrchol hry bylo ježdění s autíčkama a mašinkama 😉

sicinka
29. bře 2013

@sisstin @krystalka Dáda odmlouvá hrozně teď ani ne tolik doma, ale ve školce fakt pořád a já doufám že to trochu odezní. U nás je běžné že mu řeknu ať něco udělá a on se na mě podívá a sdělí mi ne udělej to ty občas ještě dodá okamžitě a už bych mu jednu pleskla, nebýt toho že děti nebiju 🙂 Jinak nadále se neptá proč - místo to se ptá co nebo jak (jedeme a říkám jsou tu policisti a chytají lidi) a zezadu se ozve cooo? tak mu odpovím protože jim dávají pokuty a zezadu jak jim je dávají. Tak vám nevím může dítě mluvit bez proč 🙂 jako protože používá sám už několik měsíců, proč tak jak má být fakt asi 5x

sisstin
autor
29. bře 2013

@sicinka hele, ono proč jsou 3-3,5roku, a Dáda určitě OVR má, takže ono to podle mě teprve přijde 😉

sicinka
29. bře 2013

@sisstin já jen že všude píšou tyhle příklady, aby tím někdo nebyl zmatený prostě hra na něco se počítá a nemusí to být na maminku 🙂

sicinka
29. bře 2013

@sisstin cíš mě spíš fascinuje že je třeba schopen převyprávět celou složitou pohádku stáhnout ji do několika vět a proč se neptá. Já bych OVŘ brala, by mi ho vzali do logo školky co jsem se ptala, jenže on má hodně dobrou výslovnost a zatím mu ho nikdo nepřiklepl 🙂 Ale je pozadu i v sociálnu o ten půl třičtvrtě rok.

sisstin
autor
29. bře 2013

@sicinka on Tygr tuhle hru zvládnul okolo tří let, když jsem mu prostě řekla, co má dělat, ale sám to nevyhledával a nevymyslel naprosto nic 😝 to fakt až ted, ted je ta hra o něčem úplně jiným, i když furt prostě převažuje spíš hra didaktická 😝 jinak já jako dítě jsem měla taky mizernou fantazii, to máma vzpomíná doted, že jsem za ní chodila s panenkou a ptala se, co mám jako dělat... 😅 😅 😅 taky jsem spíš tíhla ke knížkám, puzzlím, úkolům atd. Tu fantazijní hru jsem měla spíš až na ZS s kamarádkama, to už jsme si hrály hodne, nebo pak s bratrancema a sestřenicema u babičky, ale jako předškolák vůbec, no a taky jsem byla jedináček že, takže jsem neměla k hře toho druhýho a máma si se mnou "na něco" hrát odmítala 😝

sisstin
autor
29. bře 2013

@sicinka tak ono OVR není jenom o výslovnosti, jako měl ho 100 %, určitě v normě mluvit a komunikovat nezačal, určitě to jako není těžké OVR, to ani omylem, ale obsahově zřejmě prostě ty fáze jsou opožděnější 😉

sicinka
29. bře 2013

@sisstin tohle přesně říkala máma o ségře, tenkrát se nekopírovalo, ale měli jsme knížky s různýma úkolama a ty se pak gumovali a že ségra u toho fakt vydržela a hrozně jít to bavilo, nebo hodiny skládala lego, ale vždy podle vzoru nikdy se nesmělo nic posunout být jinak něž na obrázku, sama si prý začala hrát až když byla před školou. A taky pořád chtěla úkoly, a dělat to co měli ve školce.

sicinka
29. bře 2013

@sisstin to já vím, ale vzhledem k tomu že mu chybí L,R, Ř a prý při opakování je jasně slyšet že L,R bude brzo, tak mu to OVŘ nedali mě to samotnou štve. A já si nedělám iluze pokud začne mluvit ve třech a někdo mluví od roka a půl tak tam musí to opoždění být. Spíš u něj je ta nevyrovnanost v tomhle dost velká, já ho fakt typuji na ADD ale to dostane někdy před školou a nesedí mi na to grafo v pořádku. Asi ho zas objednám ke KW a uvidím co mi řekne.

sisstin
autor
29. bře 2013

jako právě neznám moc dětí s vadou řeči, které by si uměly ve věku tří let hezky hrát s fantazií, to je jako spíš výjimka 😝 ono k té fantazijní hře potřebuješ mluvit, a těžko říct, jak ta třeba úplně nemluvící děcka to mají v té hlavičce srovnané a jak dokáží třeba vnitřně tvořit věty a tak 😉

martuulka
29. bře 2013

Jéé, já při vší tý hysterii, co mě před týdne přepadla, hledám na M. ty nehorší možné diagnozy. To jsem se chtěla zeptat, u vývojové dysfazie musí chodit dítě do speciální školky ( a co si mám pod speciální školkou představit)? Jaká je vůbec šance, že vystuduje VŠ.

Dnes jsme šla vyzvednout kartičky, tak začneme trenovat.

sisstin
autor
29. bře 2013

@sicinka no L,R a Ř se tvoří až okolo pěti let, takže jako tak no 😉 😅

sicinka
29. bře 2013

@sisstin a co tygr jak jde reedukace hlásek? Dá se to dělat nějak zábavně?

sisstin
autor
29. bře 2013

@martuulka záleží, jaká je to forma té dysfázie 😉 pokud je to expresivní forma (čili dítě rozumí), tak spousta těhlech dětí chodí do běžných tříd, nebo do logo tříd (syn chodí do logo, ale asi speciální třídou bych to nenazvala). Pokud je ale narušené porozumění, tak to určitě na speciální školku je - čili třída o třeba max. 5-6dětech, speciální pedagogové, jedou dle alternativní komunikace, piktogramy atd.

Co se týče studia, tak tam strašně opět záleží na formě a závažnosti VD, ale vzhledem k tomu, že dysfázie se pak na ZS mění ve všemožné poruchy učení, tak jen velmi málo dysfatiků (momentálně v téhle době) má vystudovanou VS, a celkem málo má i SS, většinou končí na učebních oborech.

Mám naději, že s našima dětma už bude ta statistika třeba trošku lepší, protože přece jenom ta péče je lepší a dostupnější a s dětma se začíná pracovat brzy (teda jak s kterýma samozřejmě 😅 ). Já teda mám ambice jediné a to, aby dodělal ZS a pak se třeba vyučil něčím, co ho bude bavit....větší nároky fakt nemám 😉

sicinka
29. bře 2013

@sisstin jasně potřebuji logopeda který bude koukat na stavbu věty a jiné jeho nestandardnosti a né na to že má velmi dobrou výslovnost a šlus, ale kde ho vzít a nekrást 🙂

sisstin
autor
29. bře 2013

@sicinka no jde to ztuha 😝 jinak už je poznat, že z něho bude časem šišla, páč sice už třeba říká ta slova dobře některá, ale místo s říká š, místo c říká č apod. 😉 No a zábavnou formou nevim, on je ted celkem svolnej, jak máme ty matroše od Baslíka, zas je to pro něj nový. U logo se snaží, tam to je v poho, doma jak kdy 😝

sicinka
29. bře 2013

@sisstin já jen co jsi tu dávala, tak mi to přišlo že je to dost složitý. Máš štěstí že má Tygr takovou povahu, já bych si to u nás neuměla představit.

martuulka
29. bře 2013

M. začal před chvílí krmit panenku, jen jsem mu to jednou ukázala (řekla, ať jí dá napapat), nezájem, ale pak se k ní sám vrátil a krmil ji se slovy "papa papa". 🙂

@sisstin
děkuji za infomaci.

sisstin
autor
29. bře 2013

@sicinka myslíš ty shluky slabik? 😕 nebo něco jinýho? Konkrétně ty shluky mu právě jdou dobře a baví ho to, páč mu to jde vyslovit 😝

sicinka
29. bře 2013

@martuulka nevyšiluj zbytečně ještě je malej a žádnou dysfazii zatím nemá. Já to tu už psala několikrát, ale měla jsem sestru která ve třech nemluvila a asi měla dysfazii a tu vysokou vystudovala. Hele já tenkrát našla Dádovi kromě VFA i epilepsii a sedělo mi nej skoro všechno... Prostě kdo hledá ten najde.

sisstin
autor
29. bře 2013

@sicinka jinak Baslík právě tvrdí, že pokud dítě dobře nevyslovuje slova, tak právě musí cvičit slabiky. Když říká špatně věty, tak se musí cvičit slova atd. 😉 takže vlastně ted se učíme veškerá písmenka v abecedě se všemi samohláskami, on třeba říkal, že Tygr říká blbě i "A", jako samo je tomu A rozumět, ale musí jít brada víc dolů, Tygrovi jde málo atd. 😉

jinak dneska jsme dělali sluchový vnímání od Bednářový a jako měl hledat slova, co se rýmují (dárek-párek, pes-les atd.), a to jsem jako byla hodně optimistická, neslyší to vůbec 😝