Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
30. bře 2013

@sicinka já jsem popravdě raději, že tam byl Staník sám. On je bohužel ten typ, že když jsem u něčeho já nebo manžel a někdo cizí po něm něco chce, tak on toho cizího naprosto ignoruje a nereaguje. V tom, že tam byl sám problém nebyl, že by Staník plakal nebo tak. On předvedl scénu až my jsme přišli dovnitř a on něco chtěl, ona mu to nedovolila a byla scéna 😉 Kdyby nám ale popsala co se tam dělo, tak bych neřekla ani popel..

sicinka
30. bře 2013

@dezyre to já chápu, ale já si třeba z vyšetření odnesla poznatek že nerozumí pojmům nahlas a potichu, ale i s tím že já jsem mu je nevysvětlovala - mě nenapadlo že už tomuhle by měl rozumět. Nebo třeba něco neudělal a doplnila jsem jestli to opravdu nechápe nebo tohle doma běžně děla. Myslím že ta interakce s rodičem je na tom vyšetření taky důležitá. Tak uvidíš příště kam se posunute.

dezyre
30. bře 2013

@sicinka no tak u nás nahlas a potichu je naprostá utopie 😀 😀 😀 Jsem ráda, že rozumí takovým základním věcem když někdo po něm něco chce, anebo že ví, že loď pluje po vodě, ryba žije ve vodě.. prostě takové ty základy. Je mě úplně jasný, že porozumění tříletého dítěte opravdu nemá, ale nemyslím si, že je na tom až tak bídně, resp. se to teď dost lepší. No a pak nám povídala, že za celou dobu z něj vypadlo jen jedno slůvko, a to když shodil komín z kostek, tak řekl "bum".. Z toho si teda hlavu nelámu, protože vím, že doma toho řekne víc a jelikož na cizí lidi reaguje většinou agresivně, tak jsem ani nepředpokládala, že se s ní bude nějak vybavovat 😀 😀 😀

hrusti
31. bře 2013

@dezyre No jak píše @sicinka asi bych se zkusila poohlédnout po někom jiném. Třeba Krejčířová nám vyšetřovala společně, resp. já jsem byla s Honzíkem u vyšetření, jen jsem musela být zticha a do ničeho nezasahovat. Komentáře jsem jí k tomu řekla až po tom vyšetření. Nevím, jestli by Honzík na to první vyšetření šel sám 😉 Jinak myslím, že třeba i dobrá logopedka ti dá hodně rad ohledně i chování Stáníka a jeho usměrnování. Tu pozornost chce trénovat, aby u něčeho vydržel, snažit se dodělat úkol do konce, ze začátku stačí krátké úkoly, postupně prodlužovat čas, aby si to natrénoval. Odměňovat ho za to, pochválit.
S těma bonbonkama to taky praktikuju, ale hlavně kvůli tomu, že ještě donedávka blbě jedl. Ted se hodně zlepšil tuk tuk. Fakt baští dobře, občas úplně koukám 😉 Nevím, jestli pomohl vitamín B, který jsem mu ted měsíc dávala. Psali tam jako jeden z účinků zlepšení chuti na jídlo 🙂 Nebo mu u jídla prostě říct, že sní ještě 3x-4x do pusy, společně počítat a pak teprve může jít od stolu.
Jinak ale souhlas s tím, že je důležité, aby vám někdo konečně řekl, jak se Stáníkem pracovat.

hrusti
31. bře 2013

@dezyre Honzík taky reaguje na mně jinak než na cizí lidi. Krejčířové taky neřek věci, které vím, že ví a doma jsme je navíc pilovali. Krejčířové jsem to i říkala po tom vyšetření, jenže Honzík tam fakt koukal jak když neumí do 5 počítat, takže fakt to vypadalo, že jí nerozumí, co po něm chce 😉

martuulka
31. bře 2013

@hrusti
a v jaké formě vit. B dáváš? Můžeš něco doporučit? M. teď strašně stávkuje s jídlem i s pitím. Třeba by mu to pomohlo. Ve 26 měs. má mezi 10-11 kily. 😖

abbie
31. bře 2013
dezyre
31. bře 2013

@hrusti já jsem šla k té Jahnové, protože mě ji doporučili v tom Audiofonu a taky proto, že ji tady holky celkem chválili, resp. to jméno tady párkrát padlo. Jen Lenča s ní byla nespokojená, což jsem se teda dozvěděla až už jsme byli objednaní. Ještě jjí dám jednu šanci.. Staník se opradu rozjíždí, tak uvidíme.. To udržení pozornosti trénujeme. Celkem u určitých činností vydrží. 😉

Dneska jsme se s manželem mohli uřehtat. Jsem dnes Staníka naštvala, že jsem mu vypla pohádku a Staník mě začal štípat, tak jsem ho napomínala a taťka, že mu to oplatí a začal ho taky štípat a Staník vztyčil výhružně prst a povídá "ty ty ty" 😅

dezyre
31. bře 2013

Holky, a především asi @sisstin mám takový dotaz 😀 Čistě jen hooodně zhruba by mě zajímalo v jakém rozmezí věkové úrovně se Staník nachází .. resp. pokud volá "tati" a potom co taťka zareaguje a zeptá se: "copak Staníku?", Staník se zeptá "tady?" a ukáže co chce vědět co to je, případně zavolá "tati", ukáže mu např. autobus a řekne "bu".. Já vím, že to nejde jen podle tohoto určit, ale když mě by hrozně zajímalo jak moc je Staník opožděný 😖

abbie
31. bře 2013

@dezyre no co sa tyka cisto reci, tak ja som takto pocula komunikovat 19 mes. dieta...

dezyre
31. bře 2013

@abbie tak jsem si to myslela správně, že je tak mezi rokem a půl a dvouma rokama 😔

sicinka
31. bře 2013

@dezyre no chtěla jsem ti napsat 18 měsíců, ale pak jsem se bála ať tě moc nevyděsím a on už mě někdo předběhl. Dáda měl v 2 roky a 8 měsíců max 5 slovnou větu a dostal opoždění o půl až třičtvrtě roku. Ale zase máte v pořádku porozumění a slušnou sebeobsluhu to se taky počítá.

sicinka
31. bře 2013

Holky já se dneska mohla uchechtat, s Dádou jsme si prohlíželi zvířátka v prérii a byl tam nafocený porod gazely, tak jsem mu k tomu jen řekla že se gazele narodilo malé miminko a že hned vstalo a pilo mlíčko. A Dáda se na mě podívá a říká, já jsem byl taky malý miminko, tak to jsi mě musela spolknout a pak jsi musela vykakat a pak jsem ti pil mlíčko, tady. Tak a nemusím vymýšlet jak vysvětlit k věku rozmnožování, Dáda podobně jako u jiných věcí si na to přišel sám 🙂

sicinka
31. bře 2013

@martuulka existuje tekutý v kapách pak nemá žádnou chut ani zápach. Většina z nás dává na popud @abbie pangamin glikavin http://www.docsimon.cz/zbozi/pangamin-glukavin-..., stojí to pár korun, chutove je to nic moc i je to cítiti a je potřeba zjistit jestli ti to dítě pozře 🙂 Jinak nečekej zázraky- jako 4 knedlíky ti k obědu nesní, ale u nás to pomohlo.

dezyre
31. bře 2013

@martuulka u nás bohužel pangamin na apetit nezabral. Ba dokonce mám pocit, že se ještě trochu zhoršil. Ale zase vývojově jde kupředu, takže mu ho dávám. Akorát jsme měli přestávku, když byl nemocný (to samozřejmě nejedl vůbec). Staník ho teda pozře pěkně. Normálně ty dvě tablety rozmáčku paličkou na maso na prkýnku a nasypu do trochy sladší šťávy, nechám chvíli rozpustit a pak mu to lžící dávám do pusy. Pít to nechce, ale po lžících to zvládá. Na ty dvě tablety mě vychází asi tak 6 polévkových lžic šťávy 🙂 (Staník pije normálně sirupy, takže šťáva udělaná ze sirupu).
@sicinka šlo mě právě čistě jen o tu řeč.. Co se týká sebeobsluhy, tak si Staník zvládá obléknout trenky, kalhoty, punčocháče, tričko natáhne přes hlavu, ale s rukávama mu musím pomáhat. Ponožky nezvládá. Bundu a mikču - rozepínací jen jednu ruku. Jinak si zvládá obout a vyzout některé boty. Co se týká záchodu - oznámí svýmá táááá (čůrat), že jde na záchod, zvedne prkýnko nahoru, sundá kalhoty, trenky, jednou rukou podrží tričko a vasilo nahoře, druhou rukou luldy a čůrá. Potom si utrhne toaleťák, otře lulika, oblíkne se zpět. Bohužel je u nás problém v jídle 😅 Stále a pořád téměř vše krmíme 😖
S tím porozuměním si nejsem už až tak jistá po tom pátečním vyšetření.. I když se to dost lepší, tak určitě není na úrovni tříletého dítěte (co mám možnost srovnání s tabulkovým vrstevníkem). Ale tím jak se teď poslední dobou dost zajímá, tak se to zlepšuje.. V posledních pár dnech mu naskočil souhlas a volání na mě a na táty..

dezyre
31. bře 2013

Jsem dnes taky vysvětlovala Staníkovi na fotkách tady na MK, jak čekáme miminko 😀 Snažím se ho na to připravit a pořád mám pocit, že to nepobírá, tak jsme dnes koukali tady na album jedné maminy, která tam byla vyfocená na jedné fotce s pupíkem, tak mu říkám, Staníku podívej, tady ta paní má pupík jako maminka a má v něm taky miminko, na další fotce už bylo novorozené miminko, tak říkám zase Staníku podívej a tady už se miminko narodilo, to je to miminko co měla paní v bříšku. Staníkova první reakce - ukazoval na moje bříško a pak povídá "au" "bé" (miminko na fotce plakalo), na další fotce se už trochu usmívalo, tak se Staník smál, na další fotce mělo nataženou ruku, tak staník "pápá", na další fotce zase plakalo, takže nasledovalo "béééé" No okomentoval všechno 😀 😀 😀 😀

kajiszek
31. bře 2013

Ahoj holky, já byla teďka mimo, nestíhala jsem, furt nějaký akce... Vojtík je teda nemocnej, nejdřív to vypadalo jen na jeho klasickou dvoudenní virózu, ale bohužel se mu to třetí den zase rozjelo a má furt teplotu a kašel. Jestli nebude lepší v úterý, zajedu s ním k mudře, aby mu udělala CRP. Ještě nikdy neměl antibiotika, ani Nela, tak mě to bude asi mrzet, jestli to bez nich nezvládnem, ale tak třeba bude zítra líp. Jinak jsem neměla vůbec teďka čas s Nelí nějak pracovat, ale tak mně přijde, že je fakt docela v pohodě, že tam ty pokroky pomaličku pořád jsou, zase má nový slovo - "žába" . Velikonoce neslavíme, chtěla jsem s Vojou obarvit aspoň pár vajec, ale jak je mu blbě, tak nebyla nálada...

Jinak teda já taky určitě doporučuju iPad, ale tak my jsme rodina Apple maniaků. Jako třeva noťas od Applu - MacBook mám 4 roky a je pořád jak novej. Když jsme dřív měla jiný noťasy, tak byly po dvou letech téměř nepoužitelný. Takže ty věci jsou dražší, ale maj spoustu specifických aplikací a vlastností, na který si člověk musí zvyknout, ale pak už nechce nic jinýho 😀 A fak maj ty věci výdrž...

sicinka
31. bře 2013

@dezyre sebeobsluhu máte třeba lepší než měl Dáda v jeho věku, jelikož kakal do kalhot, oblékání dávala jen spodek těla,jen co se týká jídla já od roka nekrmila a ani to nechtěl, takže to bylo v klidu. On stejně v principu jedl jen pár věcí, takže ani nebylo čím 🙂 Jinak třeba mě v poslední době dostává jak si vybírá oblečení, před tím rokem mu bylo uplně jedno co má na sobě, ted ráno složitě komentuje. vybírá a zkouší a jako typický chlap neumí dvě věci najednou takže kecá a je nahatej dokud se nezačnu já chystat k odchodu pak je za 2 minuty oblečenej.

lenajsek
31. bře 2013

@dezyre Leni uvidíš, jestli jí chceš dát ještě jednu šanci dej, ale s tou logopedií bych možná už začala nehledě na to, co vám Jahnová řekne... my jsme byli na vstupním vyšetření na Logo klinice u Pacákové v Lukáškových dvou letech, nejdřív jsem teda kontaktovala ranou péči a ta nám řekla, že potřebují právě to vstupní vyšetření. Pacáková se na Lukina mrkla, sepsala zprávu, že s logopedií jako takovou máme počkat do dvou a půl let, do té doby k nám jezdila jen RP.
Od dvou a půl chodíme pravidelně na logopedii+RP, žádnej problém. Jasně, že teď toho budete mít s prckem nad hlavu, ale možná bych RP kontaktovala a domluvila se s nimi, co Ti na to řeknou 😉 A případně si objednala termín třeba na květen, to už by snad šlo i s mimčem...

Ad Jahnová, pořád fakt nechápu, že nemáte nic v ruce, žádnou zprávu, žádný nastínění toho, co by to mohlo být, žádný doporučení jak s ním pracovat, na čem pracovat... Jak píšou holky, je fajn u toho vyšetření být, aby člověk věděl, co má doma procvičovat, jak se chovat... Třeba já mám na Kr. hodně otázek ohledně Lukáškova chování, některé z nich třeba vyplynou i během toho vyšetření, tak se na to dá navázat, nebo ohledně té mluvy... a je něco jinýho, když je tam člověk celou dobu, než když pak přijde do místnosti, dítko už chce jít pryč, nebo zrovna se dostane do negativismu, že zrovna chce něco, co mít nemůže a pak už nemyslíš na nic jinýho, než jak dítě uklidnit... jako to bylo u vás teď...

A ohledně mluvy, tak Lukin vůbec nepokládá otázky, vůbec nehrozí, že by řekl "mami?" s tím otazníkem, a už vůbec nehrozí, že by spojil dvě slova dohromady...
Takže v tomhle ohledu jsme na tom fakt ještě hůř jak vy 😉

Jo a nahlas/potichu určitě taky nezná... 😝 My to máme s porozuměním taky dost nahnutý 😝

Nic kočky, jdu se natáhnout, mějte se fajn!

sicinka
31. bře 2013

@lenajsek hele sranda je že Dáda to na tom vyšetření ukázal dobře nicméně stopro nerozuměl, prostě to jen zkusil a ona se mě hned ptala jestli to zná že to je na starší dítě, tak jsem ji uklidnila že určitě ne. Kdyby tam byl sám byl by za šikovnýho (tedy nebyl jelikož by to tam asi zbořil 🙂

dezyre
31. bře 2013

@sicinka a kolik má Dáda přesně??? Staník mě zase rozčiluje jak si vybírá boty.. Jednou chce takové, podruhé zase ty.. a vždycky si vybere špatně - resp. ty co se nehodí do aktuálního počasí 😅 Jo ale když máme v obchodě kupovat nové boty a má si je zkusit, tak je scéna 😀
@lenajsek mě ještě napadlo, že nám nedala žádnou diagnózu proto, protože jí připadne, že to třeba se Staníkem neumíme, nebo že je prostě nevychovaný atd. atd. Jediné co nám teda řekla už minule a teď, že má nerovnoměrný vývoj a že tam opoždění je.. akorát se nezmínila kde a v čem - kromě mluvení a asi porozumění..

sicinka
1. dub 2013

@dezyre jasně a nedáváte mu jíst 🙂 to víš že za to můžete vy jako rodiče - Stáník prostě nemluví aby jste měli celý dny co řešit 🙂 hele tohle si vůbec nepřpouštěj. Podle mě vám nedala diagnozu proto že si neuvědomuje že je to pro tebe důležité a není si jistá, tak si řekla že se na něj koukne ještě potřetí... Jinak Dádodvi bude v červnu 4 takže je o rok starší než Stáník

ivular
1. dub 2013

@dezyre Já si holky říkám, jestli není náš omyl, že čekáme vysloveně na nějakou DIAGNÓZU. Já teda podle zkušeností, které teď s lékaři získávám, mám pocit, že pokud nejde o nějaký vyslovený průšvih typu DMO nebo MR, tak cílem vyšetření je jen a právě zhodnocení aktuálního stavu dítěte. Vzhledem k tomu, že každá diagnóza s sebou nese vlastně i tak trochu prognózu do budoucnosti, tak se mi právě zdá, že u dvouleťáka a často ani tříleťáka, kdy je vývoj pořád ještě dost bouřlivý, by bylo unáhlené natvrdo takový soud vyřknout. Takže onou "diagnózou" u těch batolat je právě třeba ten závěr, že jeho vývoj je nerovnoměrný, tzn. identifikace těch složek, kde dítko odpovídá věku a těch složek, kde (a o kolik) je opožděno. Amen 😉

sisstin
autor
1. dub 2013

@ivular no je to tak,jak pises,nerovnomerny vyvoj diagnoza je 😉 co se tyce vad reci,tak kolem tretiho roku se uz diagnostikovat daji,ale musi si byt diagnostik celkem jisty. My tu dysfazku mame jako taky ofiko az od 3,5 roku,do ty doby to byl prave nerovnomerny vyvoj s zavaznym opozdenim expresivni slozky reci.

hrusti
1. dub 2013

@martuulka Dávala jsem mu klasický B-komplex. Ale pro menší určitě dělají i nějaké kapičky s vitamínem B 😉

martuulka
1. dub 2013

Díky holky, v úterý se poptám v lékárně.

dezyre
1. dub 2013

@ivular já vyloženě diagnózu nečekám, pokud to není nějaká těžká retardace, ale čekám prostě, že mě poradí co dál, co trénovat, v čem má mezery, čemu nerozumí a tak ..

martuulka
1. dub 2013

@hrusti
děkuji, píšou, že je to až od 3 let, musím se poptat.

sisstin
autor
2. dub 2013

tak jsem chtěla nahrát to cvičení slabik od Baslíka, ale jaksi nám to v půlce přerušil Tomáš 😅

https://www.youtube.com/watch?v=0kkzE3BInig