Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dasafles
4. dub 2013

@sisstin Díky, se zvukem jsi mi poradila, než bych si prostudovala návod, dělám ze sebe blbečka.. Nějak jsem předpokládala, že když mi to přehrává hudbu, mám zapnutý zvuk na ipadu, ale nebyla to pravda... 😝
Zda mám embosovanou kartu netuším, teprve včera jsem si byla nastavit platbu kartou přes internet a na toto mě opět se nenapadlo zeptat.. Po druhé stránce jsem si kupovala nějakou aplikaci, která byla placená rovnou a to mě pustilo, ale když si koupím free a pak chci dokoupit plnou verzi, nejde to.. Ale co, vydržíme do zítřka, chlap si s tím snad poradí..

abbie
4. dub 2013

pozerala som prehlad speci. mater. skolok v BA a je to teda katastrofa, skoro vsetky su pre autikov a ment. postih. ziadne logopedicke skolky neexistuju, iba jedna skolka ma triedu pre deti s narus. komunikaciou ... des

ancovicka30
4. dub 2013

@abbie to je teda fakt des...ja som dala malemu prihlasku zatial len do klasickej skolky pre pripad, ze by sa do septembra vyrazne rozbehol komunikacne aj socialne, ale zatial si ho predstavit v takej skolke velmi neviem...ale ta skolka na tej Hrdlickovej nevyzera zle, mozno to tam tiez skusim pozistovat...

abbie
4. dub 2013

@ancovicka30 no jedine na tej Hrdlickovej je prave ta trieda pre deti s poruchami reci, ale tu mame dost od ruky 😒

sicinka
5. dub 2013

@abbie nevím jak v Bratislavě, ale v Praze je šance že vezmou dítě do logo školky ve třech letech nulová. Problém mají i 4 letí, do těch známějších se dostanou v principu až předškoláci. A soukromá logo žádná není - bohužel je to asi špatný všude

sisstin
autor
5. dub 2013

tak u nás berou do naší logo třídy i tříleté a to je v podstatě jediná logo třída na Pardubice, ale řekla bych, že jako nějakej strašnej zájem o ni není a většina rodičů tříletáků si myslí, že se jim děti rozmluví ve školce a dávají je do normo tříd 😝

lenajsek
5. dub 2013

Ahoj holky, nějak nepíšu, není moc co... Večer usínám u zapnuté TV, nějak jsu čím dál víc unavená a přes den mě Lukin u PC moc nenechá, nebo kdy žho mám zapnutý, tak jsu víc na FB, nebo děláme Chytré dítě, což ho velice baví 🙂

@dasafles Dáši, jak se máte, co vyšetření u Krejčířové, jak jste dopadli? My jedem příští týden, tak na nás mysli... 😉

A k nám do logo třídy ve školce taky tříleťáky neberou, ani se moc netváří na Lukáška, který by měl při nástupu 3,9 let, byl by tam prý nejmaldší...

abbie
5. dub 2013

@sicinka u nas su dve sukromne logo skolky, ale citala som, ze dieta tam musi posluchat ako hodinky, neodbiehat a dokonca v jednej z nich ak dieta ochorie je vylucene a ide opat do poradovnika, cize pocas choroby mu nedrzia miesto a beru dalsieho 😖 na hlavu postavene, nevidim dovod im za tento pristup platit

aktiz
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
sisstin
autor
5. dub 2013

máme nový Aplikace - Abeceda, Joulinka a Předškolní brašnička 2 🙂 ta je celkem super 🙂

sisstin
autor
5. dub 2013

no jinak dneska říkala učitelka, že Tygr je prostě suprovej, ale to mluvení s dětma furt slabý, že jako určitě se to trošičku zlepšilo, že už jim něco řekne, nebo že si řekne učitelkám sám od sebe...ale že na to, že je tam dva roky, tak prostě pokrok v tomhle jako malej a přišla mi z toho taková smutná.....a že tam těch dětí, co maj ten "mluvící" blok je hrozně moc. 😝

Tak jsem zvědavá, ve čtvrtek jedem k BAslíkovi, a on mi říkal, že mi právě poradí, jak tohle odbourat, ale moc tomu nevěřim 😅

sicinka
5. dub 2013

@abbie tak to je šílené - taky nevidím důvod něco takového podporovat, ty prcci jsou nemocní furt. Jinak jestli máš možnost tak si ho nech doma do 4 a třeba choďte na kroužky a tak, většina dětí je pak v těch 4 úplně v pohodě a dá i normální školku. Hlavně máte ještě rok čas ten posun může být za rok obrovský a třeba vám bude stačit obyč školka plus třeba logo a rozvoj doma 🙂

sicinka
5. dub 2013

@sisstin a myslíš že to z dysfazie není to prostě povaha? On je nadprůměrně inteligentní a možná si s těma dětma nemá moc co říct, já třeba taky moc neuměla mluvit s dětmi a mluvila jsem přitom perfektně. Uvidíš co vám poradí ten logoped, ale je otázkou zda je to i nutné odbourávat.

sisstin
autor
5. dub 2013

@sicinka no spíš si myslim, že povaha...on by byl takovej introvertní podle mě i bez dysfázky, a kor takhle že 😝 on jinak je právě s těma dětma rád, furt vypráví, co dělali, že dneska s Lucinkou nešli ven a povídali (logo), a dělali logico a hráli pexeso atd. Ale prostě ví, že blbě mluví, tak radši neříká nic že 😝

krystalka
6. dub 2013

@abbie - to je super nápad 🙂 , to si asi zkusíme udělat, Jiříka bude bavit i ta příprava - hledat na to ty kostičky, možná i bude vybarvovat ty tvary na těch předlohách....akorát jak jsem tak viděla na jedné té fotce, že tam mají některé kostičky s tím okem po straně, tak to by u nás neprošlo, to by mě hned upozornil, že to tam nepatří, protože to není vidět na té předloze 😀 😀 .

Jinak holky pokud hledáte tip na zábavu a nevadí vám trošku rámusu, tak my jsme teď vyráběli "famfrnochy" z kelímků od jogurtů - doprovázeli se na to na tom jarmarku, když zpívali písničku a Jiřík si to hned chtěl vyrobit taky doma. Vezmete kelímek od jogurtu, na dně propíchnete dírku a protáhnete nejlépe umělé lýko, nebo nějakou umělou stužku (ale to umělé lýko je fakt nejlepší, musí to být něco, co klouže), nahoře uděláte uzlík, aby se to nevytáhlo a potom už si jen namočíte prsty a přejíždíte od shora dolů po provázku, nahoře držíte kelímek...dělá to zajímavé zvuky 😀 , veliký kelímek dělá hlubší zvuk, klasický malý dělá vysoký apod....JIřík se s tím zabavil docela na dlouho, líbilo se mu jak jsou ty zvuky jiné a zpíval si k tomu 🙂

cmeli
6. dub 2013

Ahojte, mozno sa niekomu z BA a okolia bude hodit - workshop na tvorbu strukturovanych uloh (vhodne nielen pre autistov)
http://andreas.sk/index.php?www=workshopyprerod...

schilk22
7. dub 2013

Ahoj tak jsem se rozhodla take zeptat na syna...uz delsi dobu procitam tuhle diskuzi...a jak spousta z vas pise neco se mi na mem malem nezda...samozrejme podle rodiny jsem blazen....mluvi malo i kdy z ted dela pokroky...ma ve dvou letech a trech mesicich 247 vyrazu...pocitam vse i bubu...gaga a tak jako slovo...nekdy se mi ten ocni take nezda...a sleduju ho uz dlouho asi od roku...taky ma vykyvy ze se mi zda v poradku...a pak me zase necim usvedci ze nevim...jinak ukazovat zacal v 17 mesicich, mama rekl v 18 mesicich ....ted i spojuje jako treba tata hacií tady...ale porad se mu libi hlavne znacky...i venku jenom porad znacky...a doma take...i kdyz teda uz to neni tak extremni jednu dobu zase porad chodil pozadu az to bylo divne...s detmi si hraje...ale nevim jestli rozumi dobre...tulit se trochu zacal az ted...myslela jsem ze je autista...driv...ted nevim je tam zlepseni...volala jsem krejcirove pred par mesici a je tam stop stav ...jinak jsem z jizni moravy...myslite ze mam resit logo...nebo cekat do tri let...pediatr mi tvrdi ze je uplne normalni....ale kdyz mel dva mesice lezel v nemocnici a malem umrel...lezel tam dva mesice muze to mit souvislost?ted teda zacal...mit rad bratranka...rika mu dida i kdyz dedovi rika dudu...ma svou rec ale neco rekne kdyz ho donutim rekne i ja chci...neco..ale ten ocni kontakt...nevim...no..a to mluveni fakt naskakuje posledni dva mesice...to pribyva...pisu mu slova...jo a v roce jeste nedelal nic ale delal paci paci jak je veliky ale nedelal papa to zacal delat az v 15 mesicich...mam to zacit nejak resit nebo cekat do tri let?na klasicke kolecko? ...taky jak pise prispevek prede mnou...nekdy je ten ocni kontakt uzasny nekdy ne tolik...nevim jestli se mi to nezda a nejsem uz doblbla...urcite je opozdeny...pride mi ze vse dela pozdeji tak o dva tri mesice mozna vic...jak by se poznala ta disfazka?jinak komunikuje...i se nekdy snazi s detmi ale spis nemluvi...dospele ma rad...dekuji za nakou radu?

sisstin
autor
7. dub 2013

@schilk22 250slov je spodní hranice normy pro 3,5roku, takže vy ve 27měsících jste slušný průměr, možná i lehký nadprůměr 😉 dítě s dysfázií v tomhle věku většinou nemluví vůbec, nebo málo, rozhodně nemá 250slov....to jedině při nějaké hodně lehké receptivní (čili kde je narušený porozumění, ne mluvení), ale i tak si nemyslim, že by ji měl. No jinak opoždění ve vývoji v rámci 6měsíců je furt norma, takže vaše 2-3měsíce jsou nic.

No těžko říct, ale podle mě je naprosto v pořádku 😉

krystalka
7. dub 2013

@schilk22 - ahoj, souhlasím se Sisstin, taky si nemyslím, že by to byla dysfázka, můj syn má lehčí expresívní dysfázii a ve 3 letech a 2 měsících měl 40 slov, máma řekl ve 3 letech a spojovat 2 slova začal ve 3,5 😉 , takže bych na tvém místě asi byla v klidu 🙂

felidaes
7. dub 2013

Jsem tu nová, tak všechny zdravím. Mám 3,5 letého Matýska s vývojovou dysfázií. Jsem z Prahy. Ráda si tu přečtu jakékoliv zkušenosti. V součastné době malej navštěvuje klasickou mš, ale neustále si na něj učitelky stěžují a chtěly by se ho zbavit. Byli jsme na zápisu do logopedické školky, ale spíš se tam nedostane, jelikož budou mít přednost předškoláci. Má někdo také zkušenosti s tím, že by klasická mš měla neustálé výhrady k dítěti?

sisstin
autor
7. dub 2013

@felidaes to záleží na té dané školce, já mám zkušenosti od ostatních, že bud to děti zvládají (i paní učitelky) úplně v pohodě, nebo naopak jak píšeš, k dítěti jsou neustálé výhrady, nebo třetí možnost, že si sice na dítě nestěžují, ale i po slibech, že s ním budou ve školce individuálně pracovat, tak se neděje nic 😉 mám klientku, která právě spadá do té třetí možnosti, a tam si myslim, že by logo třída byla ideální.

Druhá věc je, že logo třídy (školky) moc nejsou, a ve spoustu městech se dostanou až předškoláci, u nás je to třeba naopak, tady v Pce je jediná logotřída, kam chodí syn a nějaký extra zájem o ni není (asi jsou všichni v běžných školkách), a jsou tam i děti tříleté, smíšená třída 😉

sisstin
autor
7. dub 2013

jinak holky, 25.5. další setkání rodičů dětí s VD, přihlášky do 15,5. na vyvojovadysfazice@centrum.cz Místo konání bude upřesněno, ale pravděpodobně Praha. Měla by být přednáška Dr. Novákové na téma "problémy dysfatických děti při nástupu do školy a v první třídě", která musela být na minulém setkání z důvodu nemoci syna pí. psycholožky zrušeno.

Událost bude uveřejněná na stránkách SPC i na FB 😉

Budu se na vás všechny těšit. 🙂

felidaes
7. dub 2013

@sisstin Mohla bych k vám do skupiny na fb? Posílala jsem zprávu a žádost o přijetí do skupiny, podle jména správce a blond vlasů, bych řekla, že to bylo vám 🙂 nebo již nepřibíráte? 🙂

sisstin
autor
7. dub 2013

@felidaes jo, už jsi tam 😉 🙂

felidaes
7. dub 2013

@sisstin Chytli jsme fakt naprosto učitelky bez zájmu. Dítě, které se nějak vymyká, jim narušuje jejich "klid". Ze začátku strašně dlouho plakal, stěžovalaly si, že to ruší zbytek třídy. Nyní si krásně zvykl, těší se, otrkal se a začl se projevovat naplno a zas jim vadí, že svým nestandardním chováním (hlučnější a hyperaktivnější) jim zase zbytek skupiny narušuje....

sisstin
autor
7. dub 2013

@felidaes jj, bohužel no...při takovým přetlaku dětí jsou preferovány děti hodné a tiché, někdo hlučný a ještě navíc s problémem je obtěžuje. Jako samozřejmě jak kde, ale většinou jsou spíš negativní zkušenosti 😉 taky záleží hrozně na povaze dítěte, pokud je extrovertní a umí si poradit, tak je běžná školka super....já si neumím představit, že by syn nastoupi v těch 4 do normální třídy o 28 dětech, kde by se mu třeba posmívali a byl by věčně ve všem nejhorší. Ted by podle mě běžnou třídu zvládl, ale on má problém s mluvením s dětma (což má hodně dysfatiků), a mluvením s cizíma obecně, v té logo třídě to nikdo neřeší. Děti jsou tam hodně tolerantní a učitelky jsou fakt úžasný 🙂

Za mě je asi lepší klidný prostředí, kde se těm dětem můžou věnovat (jako jo, má to svoje limity, přece jenom je jich tam 17), ale prostě furt lepší než 28 že 😉

felidaes
7. dub 2013

@sisstin Malej je extrovert, vůbec se nestydí, komunikuje, jak mu to jde s kýmkoliv, děti vyhledává. Ovšem děti ho neberou a jsou tam bitky. Něco jim třeba vezme, aniž by se dokázal předem domluvit a schytá to. Nebo na sebe nějak upozorňuje, že děti poštuchuje a opět pak učitelky řeší spory. Navíc ho nebaví klasické hry a čtení apod....tak ho nechají si někde bokem hrát, ovšem nehraje si potichu a ruší....Asi by byla logopedická školka pro něj vysvobozením, ale nejpíš se tam nedostane a budu řešit stížnosti další rok... 😒

sisstin
autor
7. dub 2013

@felidaes no to je o tom, že by jim učitelky (v rámci věku) měly vysvětlit, že prostě chlapeček špatně mluví a nemůže se s nima domluvit, takže občas se může stát nějakej konflikt a neměl by se řešit takhle. Nebo ho mají tady učitelky mít "pod jedním okem" a takový konflikty se snažit eliminovat.

Jako je to o domluvě, ochotě atd. Syn je vedený jako integrovaný? Pokud jo, tak by měl mít i IVP, kterým by se měly učitelky řídit 😉

schilk22
7. dub 2013

dekuji za info...ty slova ma teda i svoje...ktera nikdo nerozumi ale pocita se to pry jako slovo...no ja jen ze si ujel na tech znackach trochu...ale jak pisete asi to je dobre....ja nevim mam premrsteny strach co byl v te nemocnici....stejne mate tady moc zajimave typy na hry na rozvoj....no nadprumer asi nebude....ale prumer asi jo....ja nevim v kazde knizce pisou neco jineho....ctu vas dal..a dekuji