Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

cairka
11. dub 2013

Mamky, a je tu niekto, komu chodí dieťa do normálnej škôlky a normálnej triedy? Vraveli ste učiteľkám o "zvláštnostiach dieťaťa? Zareagovali na to? Totiž malá škôlku miluje, takže to čo sa deje nejak ju neovplyvňuje, ale mne je ľúto, že mi hlási napríklad, že "p.uč. povedala, že má škaredý obrázok" (na druhú stranu jej pomohla nakresliť vymaľovať krajšie 😝 ), respektíve že "deti dostali cukríky, ale ona nemala" - nakoniec som zistila, že preto, lebo nespievala (po 3apol roku počúvania nezaspieva ani Kolo mlynské, nie to novú pesničku v škôlke po pár dňoch) a to chodí do škôlky v podstate len mesiac a pol, takže by ešte mohla mať aj celkovo nárok na rozkukanie. Budúci týždeň ideme k psychologičke, mám si pýtať nejaký papier a ten im zaniesť? alebo len im zopakovať, čo som už hovorila a zjavne nevzali na vedomie 😝 Ono keby mi dieťa vedelo povedať, ktorá učka to, tak sa to dá poriešiť, ale ja som tu už spomínala, že má problém priradiť k tvári meno, takže napríklad ten obrázok jej prišla skritizovať učiteľka, čo bola v tej dobe už vyše týždňa PN 😝 Hej, a ešte ju učia chodiť po schodoch so striedaním nôh, čo jej teda vadí, lebo sa bojí . 🙄 Ja myslím, že to robí jedna učiteľka, aj mám tip , ale proste nemôžem jej povedať, že asi ona, keď mi to malá nepovie... Takže jedine možno by pomohol nejaký ten papier od psychologičky, len neviem, či sa také niečo vôbec už v škôlke rieši 😕

sisstin
autor
11. dub 2013

Tak uz jsme ve vlaku a Tygr si bohuzel hned vsim,ze to ukazuje rychlost a stupne,moje nervy 😅

sisstin
autor
11. dub 2013

@cairka no to je ovsem celkem sila teda 🙄

sisstin
autor
11. dub 2013

No jinak vlezem na nastupiste a tam zamkova dlazba a Tygr: Tohle je oktagon a tohle ctverec. A babka vedle nas padla do mdlob 😅

dezyre
11. dub 2013

@sisstin 😀 😀 😀 já bych padla do mdlob taky 😀 Oktagon vůbec nevím co je :D

sisstin
autor
11. dub 2013

@dezyre on hlavne vypada tak na tri roky ze 😅

sisstin
autor
11. dub 2013

@dezyre osmiuhelnik 😅

dezyre
11. dub 2013

@sisstin jsem si to musela vygúglovat 😀 😀 😀

ivular
11. dub 2013

@lenajsek Ahojky, gratuluji k antiautíkovi - přesně takhle popsala Wawroszová i našeho Jeníka😉 Vůbec mám pocit, že ty diagnozy máme podobné - expresivní dysfázii a částečně i dysartrii. Chtěla jsem se zeptat právě na tu dysartrii, jak u Vás vypadá? Má Lukášek problém s příjmem potravy? A chodíte někam na logo? My jsme objednaní na logo k Dr. Roubíčkové, která by snad měla být na toto nejlepší v ČR, tak jsem zvědavá 😕

kajiszek
11. dub 2013

Ahoj holky, tak jsme zpět doma ze srazu s Terkou a Tygrem, bylo to moc fajn, děti hodný, maminky pokecaly, bájo 😀 Péťa lítal jak drak, až nakonec úplně odpadnul a chtěl jít domů, tak snad Terce neusne už v metru, ale až ve vlaku 😀 Divila se, že byl tak v pohodě, lítal tam sám všude, i na velikánskej tobogán. Nela mě taky překvapila, protože se u mě držela asi prvních 10 minut, co jsme tam přišly, pak si šla hrát a vlastně 3 hodiny si hrála sama 😕 😕 😕 Jsem si pro ní musela dojít, aby si dala sváču, pak zase lítala všude možně a najednou se zjevila, přišla mě obejmout a pomazlit se a pak si zase odkráčela hrát. A když jsem k ní přišla, že jdem domů, tak si hrála s vláčkama a říkám "Nelí, jdem domů", tak okamžitě položila vláčky, dala mi ruku a řekla "aaaoooo", což znamená ahoj a šla 😀 😀 Dětičky si to tedy užily, maminky celou dobu krafaly, ideální stav 😀 Jen jsem Terce záviděla jakožto řidič její Lambrusco 😝 A jaksi mi místo normoš špaget donesli dětskou porci, ale tak aspoň jsem se nepřežrala 😀 Teďka Nelucha hraje na iPadu, ani v autě neusnula kupodivu. Já jsem zralá na postel. Jsem nějaká úplně mrtvá poslední dobou. Jsem se fakt hecla a každej den půl až hodinu cvičím, tak jestli je to tím... Ale fakt jsem úplně odrovnaná vždycky.

kajiszek
11. dub 2013

Ještě pár obrázků dětiček, ale moc jsem tomu focení nedala, jsem byla líná se zvednout ze židle, když už jsem měla taky jednou klídeček 😀 😀 😀 Navíc Neluša teda dnes opravdu nepózovala 😀 Jinak příště domluvíme sraz ve více lidech, co vy na to? 😉 Terka zase pojede za měsíc za Baslíkem...

kajiszek
11. dub 2013

Ježiš tady se to vlastně vkládá takhle do textu, to mi nedošlo, bych jich dala míň...

sicinka
11. dub 2013

@kajiszek já jsem pro a závidím že jste si to užili 🙂

kajiszek
11. dub 2013

Přidávám ještě video Nelinky a okurkového salátu 😀 Důkaz, že umí říct i trojslabičná slova 😀 Ona je fakt okurkovej maniak, přitom tohle bylo se solí, pepřem a octem a ona se tím cpala jak nezavřená a pak ji pálil jazyk, ale nenechala se odtrhnout. Než jsem ji začala natáčet, tak to slovo říkala při každým soustu sama, ale jak jsem vytáhla mobil, tak přestala potvůrka 😀

https://www.youtube.com/watch?v=BquLRVnw1js

@sicinka Tak super, příště si to užiješ s náma 😉 To nějak naplánujem víc dopředu, aby se nás sešlo víc...

mvmk
11. dub 2013

@kajiszek je to sikulka, na trojslabicny slova si asi jeste pockame 😝 jinak ja jsem Plzenanda, ale kdyz budu v Cechach a udelate nejaky takovy sraz tak se fakt Rada pridam 😉 ,i kdyz na tobogany moji malou moc neuzije.
V sobotu odjizdim na 14 dni na intenzivni logopedickou terapii, tak se po tu dobu nedostanu na net. Pokousim se, si od toho moc neslibovat, ono vzdy asi prijde na to, kde je pricina 😖 u nas prece jenom asi ten mozek nefunguje na 100% ☹ No ale uvidime, drzte nam palce, pokusim se neco natocit a urco vam napisu co tam s nami provadeli, alespon to co jsem dostala na podkladech to bude docela fuska. 😉

sicinka
12. dub 2013

@mvmk hele mozek na 100% nefunguje nikomu a z toho co jsi tu psala ji to zrovna přemýšlí hezky 🙂 a chápu že to byl obrat já si třeba myslela že má Dáda nějakou MR protože jsem na něj mluvila něco chtěla a bylo to jak u mluvit s pařezem. u nás třeba to rozmluvení přišlo asi 3 měsíce před třetím rokem, takže třeba to teď nastartujete. Třeba na dysfazii má těch slov hodně....

sicinka
12. dub 2013

@cairka já tu problémy se školkou řeším pravidelně tak to tu nechci opět zaplácávat. Dáda je naštěstí v soukromé, ale jede v běžném režimu a občas je to docela krušné. To co píšeš je pěkně hnusné, otázkou je jaký je přetlak ve školkách a jak to snáší dcera (občas to huř snášíme my než ty děti). U nás je ten samý problém že Dáda neřekne moc co se dělo, ač jinak mluví docela slušně, pokud se chci něco dozvědět tak to z něj tahám. Pokud se ti chce napiš mi SZ my jsme u nás přišli na pár věcí jak mu pomoci v komunikaci v kolektivu, nicméně samo platí že paní učitelka musí chtít to zlepšit 🙂

sisstin
autor
12. dub 2013

@kajiszek tak jsem jako Tygrovi v noci 3x musela mazat nohy koňskou mastí 😝 a ted jdou se školkou do tý tělocvičny, tak řval, že ho bolej nohy a je unavenej 😝 tak mu paní učitelka řekla, že může jen sedět a na děti se dívat 😝

dezyre
12. dub 2013

Ahoj holky, mám ještě prosimvas dotaz 🙂 dá se někde přečíst v češtině co všechno obsahuje ten teachers pack? Jedna z vás se tu zmiňovala, že si o těch hrách čte na isen. Tuším, že to byla @sicinka ?? Akorát to tam nemůžu najít ☹

sicinka
12. dub 2013

@dezyre http://www.i-sen.cz/, teachers pack nemám některé věci z něj jsou pro Dádu zbytečně jednoduché já to dělám tak že si stáhnu všechny aplikace ve verzi zadarmo a co se mi líbí to si pak stáhnu full, ale možná to tak vyjde dráž nevím 🙂

cairka
12. dub 2013

@sicinka , no navonok sa zdá, že malá škôlku znáša úplne super, ale neviem na isto, lebo sa mi začala pocikávať asi týždeň dozadu (nie len v škôlke). Dnes ju mám doma, lebo je celá nejaká chytená, tak je možné, že len prechladla od spodu, ale uvidíme po víkende, či to prejde alebo nie. Ináč učiteľka vravela, že ju ináč ako s úsmevom ani nevidela,že ešte aj keď ju hreší, tak sa na ňu smeje. Tak som jej nebrala ilúzie, že jej asi nerozumie, lebo to som si už všimla, že keď nerozumie, nestíha vnímať slová, tak sa usmieva 😝 😀

sicinka
12. dub 2013

@cairka u nás to bohužel bylo i občas pokakání, on měl problém s tím že je tam na záchodě víc dětí najednou a takhle to dopadalo. U nás byl docela dlouho problém že testoval hranice co si může dovolit, měl období kdy nechtěl měnit činnost a řešila jsem i nějakou agresivitu. Co u nás pomáhalo, nenutili do činnosti počkali až vizuálně uvidí pak se zapojil, v případě činnosti které prostě nedá se ho snaží zapojit jinak, třeba připravuje stoly atd.(ale zcela vyjmečně ono už se to povedlo hodně zlomit). Paní učitelka ho pravidelně upozorňuje na to že má mluvit, vysvětlovat a ne se vztekat, prát, případně bulet. To je aktuální teďka 🙂

mvmk
12. dub 2013

@sicinka to je co i me docela dava zabrat, nekdy se zda ze je vse OK, a pak nastane zase uplny propadak. Treba dnes byla ocividne mimo 😝 . Rano pripravuji knizky do knihovny, davam je do kose a ona samozrejme vse zase vyndava a uklizi do police, rikam ji, NE to jsou knizky do knihovny to nejsou nase musime je vratit. Odpoved bylo eeee? a zase si v klidku uklizela do knihovny. Naprosto nechapala co ji rikam. A je toho vic, ted v Momente je zas uplne mimo. 😝
Jeste by me zajimalo jestli to ted v dubnu nekdo zkousel ke Krejcirove. Me nevzala, omluvila se , ze nebere uz zadne nove pacienty, to jsem ji jako v tom mailu dost vylevala srdce, no tak ze tam uz to zkouset nebudu. Musim urcite nekoho najit, kdo je aspon trochu tak dobry jako ona, jinak asi fakt skoncim v blazinci 🙄

martuulka
12. dub 2013

@mvmk U M. jsou dny, kdy absolutně nespolupracuje a opakuje jen jedno slovo, dnes je všehchno "bajaja", M. má teď období, že když ho to chytne, tak háže kostky a všechny věci co najde do své skříně. A jak mu ukážu, že to patří jinam a věci vrátím zpět, tak jsou tam za chvíli znova. Klidně se zavře v pokoji a celou dobu háže do skříně všechen ten brajgl.

M. teď nedělá momentálně žádné pokroky, kartičky a obrázky vyhazuje, háže a odkopává. Vůbec netuším, jak ho motivovat, pozornost je čím dál tím slabší, já nevím, jestli je to jen dočasná záležitost. Často do všeho kope, bouchá nás. Ve školičce je hodný, spolupracuje, zapojuje se a dokonce tam včera pojedl oběd. Bžel je teď nachlazený, tak dřepíme doma. No, ale doma je úplně jiný. Já si říkám, že kdyby to byla hyperaktivita, tak byse tak projevoval i v kolektivu, ne?

krystalka
12. dub 2013

@martuulka - já myslím, že kdyby to byla hyperaktivita, tak by se tak projevoval všude....a není to spíš teď tím, jak je pořád doma? My měli na podzim něco podobného, Jiřík byl téměř 2 měsíce doma, nejdřív byl nastydlý, pak zase preventivně před vyndáním nosní mandle a potom 14 dní po ní....a byl už pak tak otrávený a vzteklý, že se s ním nedalo vydržet, házel po nás věci, bouchal nás, nic ho nebavilo, vztekal se...a to jsme chodili aspoň na procházky....už jsem fakt tenkrát i o té hyperaktivitě uvažovala, nebo že se půjdu poradit s psycholožkou, bylo to fakt děsný...i jsem tady o tom psala....no, ale pak po vánocích šel zase do školky a najednou jsme zase doma měli to naše příjemné a milé dítě 🙂

hrusti
12. dub 2013

@kajiszek To je fajn, že jste si to užili. Příště bychom se snad přidali, pokud budeme zdraví 😝 Malá lehla s horečkama, takže bysme stejně nemohli.
@sisstin Tak Tygr byl úplně odrovnaný jo 😀

@ivular Honzík má ve zprávě z SPC taky napsanou dysartrii. Potíže s příjemem potravy nemá, ted se hodně zlepšil, s kousáním problém taky nemá. U nás je to o špatné artikulace, neobratnosti jazyky, nezvedne ho nahoru a pak neumí vyslovit některá písmenka 😉

schilk22
12. dub 2013

ahoj dekuji za odpovedi.sice ma maly dost slov jak pisete....ale treba s detmi nekomunikuje i kdyz je ma rad.nebo vlstne ja nevim jestli ma deti rad on se zas az tak neprojevuje...sice ma dost slov ted posledni dobou ale jsou to dost same zkomoleniny...i kdyz jsem rad i za to...je vas tady o moc vic co mate horsi mluvu, ale me na nem spis nesedi celkove to chovani....ma rad ty znacky a kdyz nekde jedem nebo tak tak ukazuje furt na ty znacky....ale kdyz treba bezi peksek nebo tak neco tak jako ukaze i na nej...ale stejne...nejvic me zarazi ten slabsi ocni kontakt....nevim no.jako zda se ze spoustu veci chape....ale teda spis me prijde ze ma spoustu veci naucenych jako at neotravuju a takova ta sponntanost u nej nic moc...pracovala jsem deset let z detmi i s autistou...a nevim nakolik me mate povolani a nakolik je to maleho povaha a co je brano za normalni a co ne.ja vim ono kdyz to tak napisu tak se nezda ze by neco bylo v neporadku na otazky mi odpovida...dokonce z nej vydoluju nake souvislosti ...jako ze co jsme videli kdyz jsme jeli autobusem, ale jak rikam jede si svoji linku...a ze by me nak extra potreboval to taky...ne.ma dva roky a ted uz teda č mesice,a oproti vrstevnikum je teda pozadu a vubec nevi jak se s nima ma bavit.do skolky bych se vubec neodvazovala ho dat pokud nebude mluvit.jak rikam pediatr rika ze vse jev poradku, ale on ho teda zas tak casto nevidi.jak jsem tedy psala zdalo se mi ze ma opozdeni o troi mesice, ale teda buhvi ja to neodhadnu ze to byl hruby odhad, moc si nehraje jako ze by predstiral, to ma kdy zacit delat?souvisi to nejak s tou reci?jako semtam ho uvidim ze neco dela jako ze konik hop, i knizky ma rad ...ale ty znacky prevladaji a porad o nich mluvi a je to to prvni co rekne...tuj dacha, toznjako znacka stuj, a jedzdi s autama a zastavuje u tech znacek.ja bych rada vedela, co uz neni normalni...to by musel si hrat se znackami cely den?nebo ty ze se k nim dost casto za den vraci a mluvi o nich je zvlastni?diky za info.preji pekny vikend

krystalka
12. dub 2013

@schilk22 - tak můj syn třeba mezi tím 2. a 3. rokem rozhodně s dětmi kontakt sám od sebe nenavazoval - jako docela rád je zpovzdálí pozoroval, ale ani by ho nenapadlo nějaké dítě oslovit, nebo se k němu nějak přidat...naopak, když k němu nějaké přiběhlo a třeba mu něco podávalo, tak zděšeně ucukl a dával se na útěk 😒 , stačilo, aby za ním někdo lezl na klouzačku a měl z toho úplně paniku a chtěl hned dolů... Pomaličku se to zlepšilo až v miniškolce, kam začal chodit ve 3,5 a kde byly většinou jen tak 3-4 děti, ale stejně začal děti sám vyhledávat a hrát si s nimi až tak kolem 4 let...Do té doby se na ně rád koukal, třeba se i smál, když dělaly nějaké blbinky, ale nešel by mezi ně ani náhodou...Teď chodí do školky (ale do speciálky) a řádí tam s dětmi jako ďas 🙂)

schilk22
12. dub 2013

ale ocni kontankt ma...diva se na me ale jen ho neudrzi zas tak dlouhoi kdyz nekdy jo...ja proste nevim jak to je vubec s tim ocnim kontaktem?kdyz neco potrebuje tak se diva...ale kdyz se na nej chci dlouze divat tak uhyba....coz treba nekdy i cizi dite v autobuse se na me diva dele..i kdyz taky jak ktere...je to opovaze a stydlivosti?

schilk22
12. dub 2013

dekuji za postreh .ono spousta veci je opravdu povaha....ale je mezi tim tenky led...prave proto vitam tyhle stranky