Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
12. dub 2013

@schilk22 - já myslím, že některé děti to nemají rády, když na ně někdo dýl kouká, já ostatně třeba taky ne a uhýbám pohledem 😉 , Jiřík jeden čas dělal třeba to, že když se s ním někdo cizí dospělý snažil navázat kontakt, tak trhnul hlavou a začal koukat jinam - jako kdyby říkal "nekoukejte se na mě, já se s vámi nechci bavit" 😉 , a předtím se na toho člověka ještě zamračil...a taky z toho vyrostl, dneska už se dává do řeči i s lidmi v autobuse 😀

schilk22
12. dub 2013

dekuji za reakci.asi to je fakt.jinak uz me take toci lidi jak se furt ptaji proc muj maly nemluvi ale to asi kazdeho.nechtela bycjh nic zanedbat...ale tyhle stranky jsou opravdu super a spoustu veci mi osvetlili...no prave s tim ocnim kontaktem me to vrta hlavou jak je to vlastne mysleno.ale teda pokud ho ma nekdy i dlouhy tak to zrejme je normalni. jak rikam on sice ted zacina mluvit ale rozumime mu jen v rodine ...ale treba lidi zdravi na ulici ...to je take novinka rika cau ahoj....jinak jak psala sisstin ze ty znacky a tak ze jo je emocni obdobi to je velice zajimave...ja hned jak ma naky takovy zajem tak bystrim...kdyz mel rok a tri cvrte skoro dva...tak zas porad ukazoval na krize....a zacal rikat kziz...a jak mile byl v televizi kostel tak zbystril...pak presedlal na znacky....kazde dite si neco najde...ale nad tema krizema se teda lidi pozastavovali...na hrbitov chodil rad a jen lital kziz kziz...s detmi je opravdu opatrny a ze by nekomu neco bral nebo se nejak prosazoval to vubec...a to se snazim s nim pracovat a chodime do kolektivu a tak...i kamarady ma....ktere vidame casteji...ale nerika jim jmenem...i kdyz ted treba rekl daja ...tak rekl jaja...tak snad...jako vyvoj tam je...tak uvidime do tri let. no.

abbie
12. dub 2013

@schilk22 moj prcek tiez miluje dopravne znacky, panacikov na smetiaku, hned upozorni, ked je nejaka lampa vonku vecer pokazena a nesvieti 😀 tie dopravne znacky ma rad od cca 18 mes. ukazuje na ne akoby videl 7 div sveta 😅, ked vidi znacku slepa cesta, tak povie ííííí, asi mu to pripomina pismenko i 😀 ocny kontakt mal horsi, ked mal rok, ale potom to bolo stale lepsie a lepsie ... inak ja tiez nemam rada, ked na mna niekto dlho zbytocne cumi 😝
a deti nevyhladava a sam nenadviaze kontakt, ako pozoruje ich, ale tam to aj hasne ... deti v rovnakom veku nema rad, skor tie starsie.
A kolko rokov ma maly?

nelaja
12. dub 2013

Dievcata ahojte, idem k vam po radu. Davno som tu nebola, ale teraz nam vznikol dost specificky problem. Neviem ci si este niekto spominate, Nelka okolo 20-24 mesiacov mala dost vazne auticrty, s nastupom porozumenia sa skoro vsetky stratili. Autizmus mame vyluceny v 2,9 roku od Dr. janosikovej. Rec sa vyrazne zlepsuje, aj ked je to stale agramaticke, obcas nezrozumitelne ale dohovorime sa doma a aj cudzi jej stale viac rozumeju. Kedysi sme mali vyrazne socialne fobie a rozne ine strachy. Velmi sa to zlepsilo okolo toho 2,9 roka, ale co mame posledne dva tyzdne - no velmi sa zhorsila. Od jesene chodi do miniskolky - cca do decembra tam bola v pohode, chodili tam len dve -tri, max. 4 deti, chodi na doobeda. V januari bola raz a potom sme nastupili az v polovici marca. Pocet deti sa zvysil na 7-8. Asi dva tyzdne dozadu u Nelky nastupila brutalna separacna uzkost - neviem ist ani na zachod, v kuse je na mne prilepena. Zacala plakavat v skolke, ked ucitelka, ktoru ma rada, musi odist (vedie v tej istej budove hudobny kruzok a anglictinu pre batolata). Dospelo to do stadia, ze prideme tam, necham ju tam, place, hned sa chyti oblubenej ucitelky za ruku a odmieta od nej odist, teda chudera ma to, co ja doma. Nechce sa hrat s detmi, robit spolocne aktivity, najest sa tam pri detoch, je tazke ju zapojit, len sa drzi ako kliest pri ucitelke. Okrem tychto veci sa nam velmi zhorsili strachy, ktore boli davno prekonane (vysavac, ventilator, fen, pracka) -staci, ak idem okolo tej veci a Nela si mysli, ze to idem zapnut, tak urobi strasny hysak. Odvsadial sa pyta domov, vcera sme museli odist z hudobneho kruzku, na ktory chodime dva roky. Porozumenie,ktore bolo vo veku 20 mesiacov cca ako u Nelky od Kajizsek, je teraz podla mna takmer na normu. Este aby som upresnila -ten vypadok v skolke bol kvoli chorobam,ale hlavne preto, ze mi pred mesiacom zomrel otec, zaciatkom roka velmi vazne ochorel a malo to desne rychly priebeh. Takze u nas v kuse od zaciatku roka niekto plakal, trapili sme sa. Obavam sa, ci aj toto nieco nespustilo. Neviem ani o ziadnom konflikte v skolke, vzdy sa tam velmi tesila...Teraz tam len narieka.Co s tym? Este vydrzat a skusat skolku dalej a nevsimat si ostane strachy, nevystavovat ju tomu, alebo ist za psychologickou, fakt nechapem. Teraz ma 3 roky a 4 mesiace. Este doplnim, ze logopedicky maju podozrenie na poruchu pozornosti s ADHD, odmietla som ist na EEG, lebo ju nechcem stresovat a toto vysetrenie ma cas podla mna. Myslim si, ze poruchu pozornosti mat budeme, to vidim aj ja sama, ma problem so sustredenim sa, casto byva zasnena.

juliusia
12. dub 2013

Ahoj všichni,snažila jsem se přečíst co nejvíce komentářů.... Je neuvěřitelné kolik je maminek , co mají nestandardní děti i já se chci přidat ... V roce 2008 se mi narodil na termínu chlapeček, byl jako andílek.. .Do 9měs. byl jeho vývoj normální,ale dostal zánět mozkových blan (byl očkovaný) v nemocnici mě ujistili ,že bude v pořádku jen bude o rok pozadu a pak to začalo.po nějaké době jsme zjistili ,že na jedno ouško neslyší,a strašně zlobí,je hyperaktivní,agresivní ... Na podzim mu bude 5let,je retardovaný,má poruchu spektra-autismus. A je to těžké,ale jsme rádi že není fyzicky omezen,chodí do školky pro něho určené,a nedá se říct že by mluvil spíš žvatlá někdy řekne ahoj,máma,a pápa.A nejhorší je, že mi pár lidi ze zdravotnictví řeklo že jsem ho neměla dávat očkovat, že mu to nemoc vyvolala vakcína 😢 ...

krystalka
12. dub 2013

@nelaja - ahoj, tak první co by napadlo mě je, že to souvisí s tou smrtí tvého tatínka...nevím, jaký k němu měla malá vztah, ale nemůže to být třeba její podvědomý strach, že jí taky "zmizíš"? A stejně tak i ta paní učitelka - prostě blízcí lidé, které má kolem sebe? A vůbec prostě reakce na ten stres, který jste okolo toho všichni prožívali? Ony děti tyhle situace vnímají docela hodně, i když máme pocit, že tomu nemůžou ještě rozumět...Mně třeba před 8 lety zemřela babička a před 5 tatínek (bohužel jen týden před tím, než se narodil Jiřík) a pokaždé jsem se ještě nějakou dobu po jejich smrti pomalu bála vzít telefon, že zase uslyším nějakou špatnou zprávu, že se někomu něco stalo...měla jsem úplně hrůzu z toho, když ten telefon zazvonil ☹ .
A co s tím...možná to časem odezní samo, až se zase uklidní a získá zase pocit jistoty a klidu...bude to chtít hodně pochopení, netlačit na ní, dát jí čas se s tím vyrovnat.....nevím, je to jen moje domněnka, ale tohle bylo první, co mne napadlo....

ivular
12. dub 2013

Holky prosím neporadily byste mi nějakou jednodušší aplikaci pro dvouleťáka pro Android? Mám k němu pár dnů přístup, ale netuším názvy takových aplikací, nic 😅

sisstin
autor
12. dub 2013

@juliusia ahojky,kdyztak vedle je tema primo pro autismus,tady jsou vady reci 😉

sicinka
12. dub 2013

@nelaja my měli nšco podobného na podzim, začal na mě strašně vyset, ráno řev ve školce, pak toho sice nechal ale jakmile se mu stalo jakékoliv příkoří tak řval že chce maminku, na učitelkách tedy nevysel. Získal v té době oheomou snahu se zavděčit kterou jsem u něj předtím nepozorovala, pokud jsem řekla že něco chci, tak to prostě udělal fungovalo to i od cizích lidí. Taky říkal že nemá rád manžela ječel když na něj chtěl šáhnout trvalo to asi měsíc. Pak jak to přišlo tak odešlo, sice jako ječí že nechce do školky dost často, ale ve školce je moc spokojenej. Já to přikládala tomu ž e zjistil že školka je napořád a přestalo ho to tam bavit, třeba je to fáze vývoje...

sarael
12. dub 2013

Ahojky, prosím, chci se zeptat.. Vím, že dysfázie se dělí na expresivní, receptivní a smíšenou, ale zajímalo by mně, jestli i každá ta forma dysfázky má svoje stupně závažnosti, jakože, jestli je třeba lehká forma receptivní dysfázie a těžší forma atd.. Známí mají podezření na dysfázii u jejich 4 leté holčičky, tak by mně to zajímalo, jak to tam je.. Díky 😉

sisstin
autor
12. dub 2013

@sarael jj,deli se to takhle 😉

sarael
12. dub 2013

@sisstin No já vím 🙂 , ale jestli je třeba lehká receptivní dysfázie a těžká, lehčí expresivní d. a těžší atd.. Nebo jak se to dále přesně pojmenovává? Stejně jako je třeba dětský autismus vysocefunkční, středně funkční, nízko funkční a není prostě jen dětský autismus..

sisstin
autor
12. dub 2013

@sarael jj,tak to myslim, ale proste se pise treba "expresivni dysfazie lehciho typu" Tygr ma lehkou,ted vsechny vyvojove slozky v poradku,rec k veku, dysfazie je u nej ted uz o blby vyslovnosti

sarael
12. dub 2013

@sisstin TAk to je skvělé, že jste se tak vypracovali! 😉

sisstin
autor
12. dub 2013

@sarael ona nam to Krejcirova rikala,ze do skoly s odkladem pujde s vicemene normalni reci,pak se uvidi,zda se to zmeni v nejake dys, zatim to nevypada,ale tezko rict,co bude 😝

sarael
12. dub 2013

@sisstin Jasně, ale kdyby jste spolu nemakali a nechali to tak, tak by přece do školy nešel "s více méně normální řečí", ne? Vím, že dysfázie(hlavně ty těžší formy) není žádná sranda, ale i přesto trochu závidím..
My si ke Krejčířové teďkom v úterý půjdem taky "pokecat" 🙂 , docela se na ní těším..KOnečně osobně. 😉

lenajsek
12. dub 2013

Ahoj holky, dneska už nestihnu nic napsat, pokusím se zítra, dneska jsme byli i v SPC ve Vyškově a příští týden bychom měli mít od nich zprávu, pošlou ji do logo třídy ve školce a pak se budem s učitelkou a ředitelkou domlouvat, jestli by opravdu Lukáška vzali. Zatím je vše ve hvězdách, asistenta nám prý na vadu řeči napsat nemůžou, ani na ADHD, to píše prý jedině PPP. Tak uvidíme, jak to vše dopadne.

Mějte fajn víkend, zítra se pokusím nakouknout dýl...

mvmk
12. dub 2013

@sisstin prosim te, jen bych se chtela zeptat jak je to s oznacovanim sebe same? Mala sice na sebe ukazuje prstem, kdyz neco chce jen ona nebo se pokousi sdelovat neco o sobe, ale JA a nebo sve jmeno proste nepouziva. Hrozne me to stresuje, pac ona umi rict Slovo Ja i opakuje sve jmeno, kdyz ji to reknu ale aktivne to neuziva. Ani otazky typu jak se jmenujes, 0 bodu 😒

mvmk
12. dub 2013

Jo a za dnesek pridala 3 nova slova 😉 😉 Jupiiii

krystalka
12. dub 2013

@mvmk - tak u nás třeba Jiřík začal používat "já" až někdy po 4. roce, do té doby o sobě mluvil jen ve 3.os - když jsem se třeba chystala něco udělat a Jiřík to chtěl udělat sám, tak říkal "ne, Iiíš (Jiřík)!" - jako že to nemám dělat já, ale on 😀 a nebo taky na sebe někdy jen ukazoval...

mvmk
12. dub 2013

@krystalka a nevis proc to tak je? Horsi ze ona se neoznacuje ani jako Emma, proste se jen picha ukazovackem do prsou 😒

abbie
13. dub 2013

Ahojte, kedy vase deti zvladli Logico Primo? Rozmyslam, ze by som skusila Cima v materskej skole

sisstin
autor
13. dub 2013

@mvmk tak Tygr o sobě mluvil tak nějak brzo, co začal mluvit, ale "já" až někdy před 4.rokem jak psala @krystalka on celkově měl se zájmeny šílený problém a nepoužíval je. Ale u něj to bylo taky o tom, že děti se zhruba do těch 2,5let označují jménem a ne "ja", a on měl řeč prostě do těch 4let max. na 2,5-3roky, co se týče gramatiky 😉

sisstin
autor
13. dub 2013

@abbie Tygr ve třech a asi jeden měsíc. Jako před třetím rokem, pokud dítě není nějaký hodně dopředu, tak to nezvládne 😉

sicinka
13. dub 2013

Ahojky, tak ode dneška snad definitivně mohu odškrtnout proč, zeptal se mě na něj dneska snad 30 x takže už by se to mohlo počítat. Předtím se zeptal párkrát, ale pak dlouho následovalo COOO? Je sranda jak se začal ptát proč sám sebe, hrál si tu se sešívačkou a slyším a ploč to vlastně dělám? No snad když už bude teplo tak se někam posune, už bylo načase.

martuulka
13. dub 2013

M. občas říká "já", když se dívá do zrcadla. To je hodně zajímavý, vzhledem k tomu, že už 3. den cvičíme balon a kytku a dnes jsme pridali auto (+brmm) a on to prostě neukáže a neukáže.Když jsme usilovní, tak slovo umí zopakovat a vyslovit. Ale nepozná to nebo neukáže. Všechno je "bajáá", "bajoo", "totooo" "co tooo". ☹ Manžela u toho mlátí, napřahuje se po něm nebo mu ucpává pusu nebo mu tu pusu zkoumá. Kartičky letí vždycky na zem. Pokroky prakticky žádné. Já už nevím, jak ho motivovat. ještě nedávno říkal pravidleně "lohlik", ale dneska když ho vidí a chce ho, tak na něj ukáže a ječí. 😠

krystalka
13. dub 2013

@abbie - Jiřík dostal Logico taky krátce po 3. narozeninách, my měli jako první Den s Luckou a Vojtou, jinak neměl problém s tím to zvládnout, ale nijak zvlášť ho to nechytlo, máme tu asi 3 sady a když to jednou za čas vytáhne, tak vydrží několik karet a jde od toho...

ancovicka30
13. dub 2013

@mvmk u nas su prave zamena vyrazny problem, Stevino o sebe hovori v 3 osobe a dokonca niekedy zvykol slovom Ja oznacovat vyslovene mna - napr. ze'ja precitam' a podaval mi knihu...momentalne ho na radu logopedicky toto ucime, snazim sa mu davat otazky, kde je potrebna odpoved tohto typu (napr. kto otvori flasu,ty alebo ja?), a pomaly sa chyta viac a viac, zo zaciatku na toto vzdy odpovedal, ze ja a myslel mna, tak mi logo radila potom zobrat jeho ruku a povedat 'ty otvor, maminka', on to potom zvacsa spravne zopakoval...ale ked tvoja mala nehovori nic, len ukazuje, tak asi prva faza by bola skor ze sa zacne oznacovat menom, to JA vnimam ako vyssi stupen...

krystalka
13. dub 2013

@mvmk - s tím "já" a mluvením o sobě - myslím, že je to přesně, jak píše Sisstin, u nás to bylo stejné - ve 4 letech se teprve vlastně začal víc rozmlouvat, teda dvouslovná spojení začal ve 3,5, ale jinak mu gramatika nic moc neříkala 😉, takže ani ta zájmena nepoužíval...