Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
15. dub 2013

@speedygon já si myslím že nejsou proč by to dělali, jako nebaví mě mluvit, maminka kolem mě bude běhat. To prostě ty děti nenapadne. Dáda nemluvil občas na něco ukázal nebo řekl, jakmile se ta řeč rozjela tak tu hubu s prominutím nezavře a to byl klidně hodiny zticha.

speedygon
15. dub 2013

@sisstin tak autismus přeci nutně neznamená průměrnou nebo podprůměrnou inteligenci...co vím, jsou i nadprůměrně inteligentní autisté...což není teda přítelův syn-IQ celkové má tuším 60(nebo 65, teď nevím už)

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon právě se Krejčířová smála, když jsme tam byli ve 2,5, že on nemít dysfázku, tak mele od roka. On i když vůbec nemluvil, tak furt ukazoval prstem a dělal "eee" a čekal po mně odpověd :DDD to bylo fakt 10000000x denně, a pak to teda vyměnil za mluvení. Blbý bylo, když měl třeba jen 50slov a ted to točil celej den dokola 😅

speedygon
15. dub 2013

@sicinka no to já myslím...budu konkrétní: dítko si řekne, nač mluvit, když stačí ukázat(naznačit) a stane se....atd

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon takhle, musí se rozlišit, zda má dítě normální komunikaci(to není jenom o mluvení) a sociální vazby a k tomu nadprůměrnou inteligenci. TAkové dítě je prostě normálně sociálně zařaditelné, chová se normálně, jen má své zájmy, co děti jeho věku nemají. Ale autíci, kteří jsou nadpůrměrně inteligentní sice ty záliby můžou mít taky, ale jsou obsesivní, nezajímá je nic jiného a nikdy nemají normální sociální vazby a neverbální schopnosti 😉

speedygon
15. dub 2013

@sisstin jj, to taky prý přítel dělal:jen ukazoval a "eeee"...když to prý tehdy slyšela pediatrička, tak řekla, aby mu nic nepodávali,atd, ať si pěkně řekne....a bylo...během měsíce mluvil...malá taky nejdřív jen "eovala" a nebo ukázala, teď jak kdy. 😀

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon tak to nefunguje, mluvit je základní lidská potřeba jako jíst, pít, mít sex atd. A vždycky je jednoduší, efektivnější a rychlejší mluvit, než ukazovat, naznačovat atd. TAkže asi tak, dítě, které mluvit může, mluvit bude...pokud ne, tak mu v tom brání nějaká diagnoza 😉

sicinka
15. dub 2013

@speedygon jinak já mám dospělou sestru, která měla pravděpodobně dysfazii. Máma s ní pracovala, dostala ji do speciální školky a u nás v rodině se aktuálně traduje že ségra do 4 nemluvila a je z ní Inženýrka. Nicméně že máma nešla do práce a vozila ji přes prahu, měla pravidelně logo to po 3ř letech nikdo neví. Mě říkala psycholožka že s tou školkou je to blbost platilo by to pro dítě ze sociálně špatného prostředí, kde by se mu nikdo nevěnoval. Pokud se mu normálně doma věnuješ tak ta školka neovlivní nic, občas to naopak může zhoršit.

speedygon
15. dub 2013

@sisstin přítelův syn to má právě všelijaké: sociální vazby děs, zajímá se jen o sebe, mnohdy nerozliší správné a špatné...atd.

sisstin
autor
15. dub 2013

jako Tygr není autík ani z letadla, což holky, co ho znají osobně jistě potvrdí 😅 😅 😅 😅 on je až přímo neautistický, auti máme vyloučenej od Krejčířový od 27měsíců okamžitě 😉

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon akutálně Tygr je normální dítě, co blbě vyslovuje 😉 jako ano, má úzkostnou povahu (co už bude mít vždycky), takže když vůbec nemluvil, tak měl jisté rituály atd. Jakmile začal normálně mluvit, tak jako nemáme už vůbec nic. Ale každé dítě s vadou řeči (nebo téměř každé) je určitou dobu prostě "ujeté" (to jsou i děti s OVR), je to tou nedostatečnou komunikací verbální 😉

sicinka
15. dub 2013

@speedygon já si to myslela taky že je to možné že prostě mluvit nepotřebuje (on dost slov uměl ale moc je nepoužíval), ale u Dády je to fakt nádherně vidět on prostě potřeboval mluvit. On se tím hrozně posunul celkově, když vezmeš co už ho zajímá na co se ptá, tak kdyby nemluvil, tak se k takovým věcem vůbec nedostane nebo jak to říct. ukaž podej je fajn, ale jeho zajímá proč jí tohle zvířátko maso a tohle zeleninu to už se pantomimou nezeptá 🙂

sisstin
autor
15. dub 2013

to je základní problém, že dítě, které špatně mluví, se dlouhou dobu neptá, tudíž se nic nedozví...takže děti s těžkou dysfázií, které nemluví dlouho, jdou mentálně dolů, i když mají IQ v pořádku 😒

speedygon
15. dub 2013

@sisstin tak to je pochopitelné...i dospělý je jiný, když se nemůže domluvit....je super, jaké Tygr udělal pokroky 🙂 Ve škole to podle mě brzy dožene a bude jako ostatní, když je takový šikula a má za maminku Tebe 🙂

speedygon
15. dub 2013

@sisstin díky za tuto info...naštěstí my malé sami vysvětlujeme, na co je to a to, co papá jaké zvířátko, kde bydlí, atd...

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon no já zas tak optimistická nejsem 😉 jako těžko říct, on bude mít zřejmě odklad, takže do školy půjde až skoro v 8 (je říjnovej), jako Krejčířová říkala, že by měl nastupovat už s normální řeči (jako samo problém bude vypravování, řečník super z něj jako nebude, ale měl by se normoš domluvit), horší je, zda nebudou ty poruchy učení, které jsou fakt u dysfázie mnohem těžší, než u dětí, které mají jen ty SPU bez dysfázky 😝

abbie
15. dub 2013

@sisstin no ona to mala fakt uplne preplnene a on nevedel co skor, vsetko chcel vyskusat, ona ho potom nutila povedat daj, alebo urobit to gesto, tak par krat to gesto urobil a dala mu to co chcel a potom zasa a to uz neurobil a chytil hysak ... teraz ma obdobie vzdoru a ked nieco nedostane, tak rev jak prasa 😒 a nakoniec sa zatal a asi si povedal, ze uz od nej nich chciet ani nebude ... strasne zle na nu reagoval a uz vobec nic neurobil, co po nom chcela ...
@sicinka asi na to fakt este nie je zrely, ako ja viem, ze ma problem s pozornostou a preto by asi v takomto preplnenom prostredi byt nemal ...

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon jj, ono jako jasně, že ji vše bude říkat...ale prostě bez těch otázek stejně budete mít xy okruhu, který prostě nestihneš vysvětlit (třeba tě to ani nenapadne), když se tě to dítě nezeptá samo 😉 Já jsem pozorovala šílenej posun právě, když se začal ptát, tam pak to dítě jde okamžitě nahoru 😉

jako třeba příklad...poznal piráta na obrázku, věděl, že k němu patří poklad a papoušek, ale třeba už nevěděl tu podstatu toho, co ten poklad je, že pirát krade ostatním lidem ten poklad atd. Prostě takový ty hlubší souvislosti, pokud se tě dítě nezeptá proč atd, to mu prostě nevysvětlíš 😉

sisstin
autor
15. dub 2013

u nás je doted obrovskej problém, že nezná vůbec pohádkové postavy a souvislosti k nim...jo, zná o Repě asi a tak..ale třeba vůbec neví, co to je vodník - respektive pozná ho na obrázku, ale jako o té postavě prostě nic neví....jeho pohádky nezajímají, nevydrží čtený text..a tyhle klasický naše český vůbec 😝

sisstin
autor
15. dub 2013

hodně ho ted baví takové ty naučné pohádky ze života, jako je Pošták Pat např., kde to je prostě doopravdy, a jsou tam různý sociální situace....ale pohádka jako taková (princ, král atd.), nula bodou 😅

speedygon
15. dub 2013

@sisstin Lenička je listopadová, tak taky určtě půjde do školy později...předškolní ročník ve školce by měla mít od září 2015, jestli dobře počítám...a to jí bude skoro 6. Já šla do školy v šesti(jsem červencová)...jako malá jsem měla taky LMD a lehkou hyperaktivitu, ale srovnalo se to už ve školce, tak uznali, že je zbytečné, abych byla ve školce ještě další rok...

speedygon
15. dub 2013

@sisstin jj, malou hrané pohádky neberou víceméně vůbec, ještě tak Scooby Doo(miluje i kresleného)...z klasických kreslených má ráda Šmouly, Krtečka, Včelku Máju a ještě by se něco našlo...ale třeba Pošťáka Pata měla ráda hodně....a má ráda všeobecně pohádky, filmy a knížky, kde jsou zvířátka 🙂

sicinka
15. dub 2013

@sisstin já teď vedu v hlavě teorii o tom nakolik je motorika provázaná s řečí speciálně ta komunikace pravé levé strany. Já si o tom něco přečetla a říkala jsem si že poté co zvládne opravdu samostatně šlapání na kole (měla jsem ještě dvě další věci, které jsem chtěla zkusit kdyby mu to nešlo), tak by se mohl posunout v řeči a ono to fakt tak vypadá. Není to jen proč, ale začíná si sám říkat o básničky a spontálně je říká, což jsem u něj fakt nečekala 🙂

krystalka
15. dub 2013

@sisstin - ani by ty pohádky nedal v nějaké zkrácené verzi? My máme knížku "Povídej pohádku" a tam jsou právě tyhle klasické pohádky, ale dost ořezané jen na ten podstatný základ, psané celkem jednoduchými větami, četli to i loni v miniškolce, taky jsem právě loni přemýšlela, že vlastně neznal ty klasické pohádky, ale tady to docela dával...Ale ty klasické několik stránek dlouhé asi taky ne...i když teďka už klidně přečteme půl knížky, ale musí to být zajímavý příběh..kupodivu, jak je jinak zaměřený na dopravní prostředky, tak příběhy na čtení si vybírá spíš o zvířátkách....Jinak má odjakživa taky radši "skutečné" příběhy, situace, obrázky, hračky měl taky vždycky radši s věrnými detaily, než stylizované, to hned ukazoval, že tam něco chybí 😀

margareta76
15. dub 2013

@speedygon: A ak sa môžem spýtať, tak ako ti išla skola v spojitosti LMD? Mam na mysly ci boli u teba nejaké poruchy ucenia? Ako si zvládla strednú, vysokú skolu...?

sicinka
15. dub 2013

@speedygon ber to co ti tu píšeme jen jako něco na co by jsi měla dávat pozor, prostě třeba se malá opravdu za chvilku rozmluví sama a budeš mít klid, u nás se to až na různé detaily stalo. Jen je potřeba už být dost ostražitý přeci jen ta hranice, kdy se děti rozmluví bývá do těch tří let, po čtvrtém roce se rozmlouvají spíše ti dysfatici nebo možná hodně těžké OVŘ a to už jsou oboje diagnozy, sice se s ni dá pracovat a myslím si že při dnešních možnostech ty děti mít žádné velké problémy nebudou, ale pořád je dobré mít je na paměti.

speedygon
15. dub 2013

@margareta76 no, základku jsem jakž takž zvládala, ale nejvíce mi asi seděla angličtina....mě učení nikdy nějak nebavilo, chtěla jsem jít spíš na nějaký uˇčňák, abych měla zaměření, ale rodiče striktně zakázali a musela jsem na gymnázium(nakonec na soukromé). Na učilišti to dle nich je hrozné, takový póvl, dá se říct. Prostě pro ně to bylo podřadné a neexistovalo. Nějak jsem odmaturovala, ale na vysokou jsem se tedy nedostala a ani mi to nevadilo. Raději jsem šla pracovat. Prostě na mě bylo toho učení moc a máma si to uvědomila až pozdě(zpětně), že to byla chyba. To moji sestru nikdo nikam necpal, vystřídala školu a pár učilišť a nedokončila nic....A nikomu to nevadí, ač ona LMD neměla. Takže asi tak. Nevím, jestli to je přesně odpověď na Tvůj dotaz, kdyby něco, ještě se klidně ptej.

sicinka
15. dub 2013

@margareta76 ty jo střední a vysokou, já mám zatím ambice aby ho nevyhodili ze školky a do školy odešel v nějakém rozumném čase (tedy ma .s odkladem) výše mé ambice nešahají - tedy rozhoduji se zda z něj udělám krasobruslaře nebo atleta 🙂 🙂

speedygon
15. dub 2013

@sicinka jj, jasně, však ano a proto budu ráda za setkání se sisstin...Ty asi v Praze občas býváš, ne?

krystalka
15. dub 2013

@sicinka - tak to je super, Jiříka básničky začaly fakt bavit až teď, v 5 letech 😉 . Ale poslední dobou fakt hodně, pořád si tu něco recituje, prozpěvuje...hlavně tedy, když si myslí, že ho nikdo neposlouchá, ale už si zpíváme i spolu, o čemž jsem si donedávna mohla nechat jen zdát....jinak teda šlapat na tříkolce se naučil už loni, ale myslím, že ho to tenkrát taky dost v té řeči posunulo 🙂 - ta motorika je s řečí provázaná hodně, takže já Jiříka taky pořád podporuju v tom, aby se cvičil v obratnosti na hřištích na různých průlezkách apod., teď chtěl k svátku ten velký míč na cvičení a sezení, tak ho dostane, venku drandí na koloběžce, zajdeme někam na trampolíny - to už se těší, že až pojedeme na dovču, tak u toho penzionu kam jezdíme mají tu velkou a většinou jí má pro sebe, tak o tom pořád mluví 🙂 . A hlavně ve školce s nimi taky hodně cvičí - v pondělí mají cvičení s prvky jógy a relaxaci a v pátek mají takový blok "cvičíme, dovádíme, tancujeme" - i na těch velkých míčích s nimi cvičí a je to fakt znát 🙂