Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

silvapokorna
17. dub 2013
Uživatel silvapokorna je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od silvapokorna.

Holky, dá se prosím nějak označit oblíbená diskuze? Nebo si vás musím pak ručně dohledat? Díky

sicinka
17. dub 2013

@krystalka no on mi říkal ať mu to kolo v principu nechám kolo jako odrážedlo, že si tak na něj zvykne 🙂 Ale Dáda šlapat uměl rovnováhu taky, trochu problém byli ty protihybné brzdy, ale druhý den pochopil i je a jezdí jak kdyby to uměl už dlouho. Budu držet palce, ať to jde u vás taky tak pěkne. Jinak mi máme 12, ale Dáda má 96 cm takže je pro něj ok 🙂

sicinka
17. dub 2013

@kajiszek mě to jen zaujalo Dáda jde taky skokově akorát v roce a půl uměl svých cca 15 slov 🙂 nespojoval tak jsem netušila že se můžou seknout i později 🙂 S tou tříkolkou to chápu, já myslela ji od někoho půjčila je dobré na ní jezdit z kopce pak se jim ty šlapky točí lehce a přiijdou na to (nebo ten provaz co psala krystalka). Tak ono kolo s kolečkama je vlastně tříkolka, akorát větší a na tu motoriku to bude dobré 🙂 ono tobě je v principu fuk na čem jezdí, hlavně když střídá ty nohy. U nás se o kole snilo už půl roku takže v tomhle směru brečení nehrozila, naopka pokud pohrozím schováním kola mám nejhodnější dítě na světe 🙂

sicinka
17. dub 2013

@kajiszek ještě me napadá co mu je na té šlapce podržet nebo vzít slabou gumičku a přichytit mu jí k botě možná když to budete zkoušet na místě. Dádovi se to taky stává, u nás mu pak navíc zabere ta brzda a je dole. On se taky trochu bál a vztekal se když měl to sedátko nahoře, protože když spadnul tak to kolo neudrřžel (je to mrcha těžká. ) Takhle jak ho má dole tak sundá nohy a stojí a vyhovuje mu to víc. Jinak jsem ještě nenapsala že gratuluji k dobrým výsledkům u KW. No nic mizím pro Dádu do školky vzala jsem si volno a jdeme užívat hezkého dne (na kole 🙂

margareta76
17. dub 2013

Ja by som sa Vas rada spytala na Váš nazor. Rozmyslame, ze by sme isli zit cela rodina do Rakuska, len nevieme ci je to spravne, kedze syn (v maji bude mat 5 rokov) ma exp.dysfaziu. Rozumiem tomu, ze dieta ked nevie poriadne materinsky jazyk tak je zle, ked sa mu do toho pletie este aj cudzi jazyk. Radi by sme odisli cim skor, aby sa este co to naucil po nemecky skor ako nastupi do zakadnej skoly. To zeby nevedel poriadne slovensky (aj ked doma by sme rozpravali iba slovensky) by nas az tak velmi netrapilo. Rozmyslame nad tym, ze ci by mu Rakusko nepomohlo, aj ked to teraz mozno tak nevyzera. Skolstvo je na inej urovni, uplatnenie sa v pracovnom zivote... Uz moc neverime, ze tu na Slovensku sa to nejako rapidne zlepsi. Deti v skolach kvoli (nielen kvoli) narusenej komunikacnej schopnosti ponizovane (zo strany spoluziakov i velakrat ucitelov), diskriminovane a co sa tyka zamestania radsej byt zamestnany v Rakusku (ina zivotna uroven) ako na Slovensku za 500 eur mesacne.

abbie
17. dub 2013

@sicinka k tomu porozumenie by ma zaujimalo, ze co presne zacal chapat ako 2,5 r., ked mu vtedy naskocilo porozumenie.. ako si zistila, ze uz mu naskocilo?

abbie
17. dub 2013

@kajiszek ADHD sme vyfasovali od logopedicky aj my ... nevedela ho zaujat, tak si na neho musela nieco nasit, aby nevyzerala ona ako ta co zlyhala ... doma sa mi pekne sustredi a vsetko dokonci. Logopedicku som poslala do pecka, do leta si dame pokoj a budeme cvicit doma a na jasen, ak bude treba pojde do logo centra Dialog.
Ako ja odmietam, aby sa tato porucha davala detom, ktore maju 2 roky, teraz sa to asi nasije kazdemu dietatu, ktore nesedi na zadku ako prikovane ... 2 rocne dieta, ktore je v cudzom prostredi chce vsetko vidiet, skumat

sicinka
17. dub 2013

@abbie no spíše to hlubší, on reagoval na pokyny podej něco, udělej něco u naučených věcí, ale nerozuměl složitější větě. Taky hodně záleželo na jeho "náladě" prostě někdy mi přišlo že reagoval slušně velmi často vůbec. S tím dost často souviselo to že prostě něco ani nezkusil rovnou to odmítl a začal ječet. Pak najednou začal mnohem lépe reagovat měl zájem o různé aktivity, výrazně se zlepšila pozornost a během tří měsíců se rozjela i řeč. Bud to byl hodně silný vzdor což si už nemyslím nebo mi prostě nerozuměl. Jinak že je něco špatně mě napadlo, když jsem viděla sousedovic chlapečka, který ač vyslovoval mizerně slov měl mín než Dáda tak řešili to že ho bolí nožičky, že chce přidat jídlo, prostě se nějak domluvil, u nás tohle nehrozilo ani zdaleka, když to neřekl tak byl zticha. Mě na to pořád sedí to že nerozuměl ale zpětně to asi nepoznám (nebo je to porucha pozornosti co já vím). Jinak to že mi rozumí málo mě napadlo tak v roce a půl dokonce jsem to s pár maminkami diskutovala a nějak se uchlácholila že když mluví tak rozumí @sisstin mě pak vyvedla z omylu, ale to už se začal lepšit.

sicinka
17. dub 2013

Jo první test hlubšího poruzumění jsem mu udělala ve 2,5 akorát jsem na něj blbec použila dopravní prostředky které měl rád, takže na dotaz co jezdí po silnici, co po kolejích co lítá ve vzduchu odpovídal správně. Když jsem pak zkusila věci mimo jeho zájem (třeba jídlo, barvy, zvířátka atd tak to nešlo). Na dotaz jak dělá kočka udělal mnau, Pokud jsem se zaptala kdo mnouká tak ani omylem...

nelaja
17. dub 2013

@margareta76 napis IP @nensyke, su vo viedni cca 6 mesiacov, jedno dvojca ma detsky autizmus,druhe pravdepodobne dysfaziu,maju 4 roky. Mali by ste podla odporucani zmenit potom jazyk NA nemcinu aj doma, v zasade taketo dvojjazycne prostredie neodporuca nikto z odbornikov u dysfazie.

margareta76
17. dub 2013

@nelaja: Dakujem velmi pekne za kontakt na @nensyke 😉

martuulka
17. dub 2013

M. by nějakým testem vůbec neprošel. Vůbec nevíme , jak ho naučit jedno hloupý slovo. Vůbec nespolupracuje. Nemáte nějaký tip? Zkoušeli jsme kartičky, reálně předměty nebo jsme mu to i nakreslili, prostě nic. Ukaž balón, kde je balón, kde je jablko. Nic. Holky, jak tak nad tím přemýšlím, jediná věc na kterou dokáže ukázat je nos. Buď na nás nebo občas i na sobě, to mu ještě moc nejde, ale ví, co to je nos. Jinak asi fakt nic. Možná ještě banán. Poslední dny říkal v kuse "bajaja", všechno bylo "bajaja". To je výsledek našeho snažení. Bohužel. Tento týden je na prázdninách, tak uvidíme, jestli bude nějaká změna.
Já jsem uvažovala o koloodrážedle.

dezyre
17. dub 2013

@martuulka a můžu se zeptat kolik má syn let??? Nějak mě to uniklo, i když se snažím poctivě číst 😅

dezyre
17. dub 2013

@martuulka ááá už to vidím, 5 let?? nevidím :D Jsem si tě spletla s margaretou..

martuulka
17. dub 2013

@dezyre 26m

dezyre
17. dub 2013

@martuulka Náš Staník byl kolem toho druhýho roku taky dost mimo 😖 - nespolupracoval, neposlouchal, sociálně na tom byl otřesně - k dětem se choval dost agresivně, dospělý ignoroval, nezajímal se o nic, i kdyby mu před nosem zaparkovala kráva, tak mu to bylo fuk, neukazoval, říkal si jen o pití a na záchod, nevolal nikoho .. zlomilo se to až teď koncem ledna, a to opravdu hooodně moc - v jeho 2letech a cca 9ti měsících

ivular
17. dub 2013

@martuulka Máme stejné staré chlapečky a zdá se, že jsou na tom podobně i s aktivní slovní zásobou 😝 Co se týče třeba těch částí těla, ukazovala jsem mu je jakoby v legraci - třeba když ležel, tak jsem opakovala "ručičky ručičky ručičky" a třela jsem mu je o sebe, čemuž se hrozně smál a pak už stačilo kdykoliv říct ručičky a už je zkoušel třít o sebe 😉 Nebo bříško bříško a lechtala jsem ho a opět už nezapomněl 😉 V podstatě tímto způsobem uměl v roce a půl kolem 15 částí těla 😅

krystalka
17. dub 2013

@sicinka - tak to Jiřík bude mít na té 12 asi kolena až u brady, on už má 114 cm 🙂

sicinka
17. dub 2013

@martuulka já si vzpomínám někdy kolem druhého roku jsem mu celá natěšená připravila knížku pro batolata a v ní obrázky ovoce, že si to jako ukážeme v knížce, já k tomu dám to ovoce, pak si přivoníme, ochutnáme a jako že si to tak bude pamatovat, knížku mi zahodil, a ovocem blbnul a nechápal že si má čuchnout a koukal na mě jak puk. Za rok jsem zkusila v principu to samé a byl z toho nadšený, oni se fakt mezi tím druhým a třetím rokem mění hodně,. U nás to bylo tak že mezi prvním a druhým rokem se hodně rozvíjel motoricky a mezi druhý a třetím (ale až v té druhé půlce) mentálně 🙂 U vás bych asi rozvíjela motoriku, snažila se ho učit "pracovat" na jednom místě klidně minutu, ale postupně zvykat, mluvit hodně jednoduše, ono pokud nespolupracuje tak toho o moc víc nevymyslíš

kajiszek
17. dub 2013

@martuulka U nás to bylo fakt stejný, taky neukázala na nic a byla mimo... Nám tohle fakt naskočilo těsně před druhým rokem, ale to bylo po téměř dvouměsíční intenzivní práci. Abych pravdu řekla, teďka na to dost prdím, užíváme sluníčka a jsme od rána do večera venku... Dneska jsme vylezli v 9:30 a domů šli ve 14h a pak děti spaly a pak v 17h zase šly ven do 19:30 😀 Ale už má bejt zase hnusně, tak budem kartičkovat. Ona se fakt hrozně zlepšila a všecko s náma sdílí, volá na nás a snaží se hodně komunikovat... Ale dneska jsem venku zkusila na ní, ať si sedne na modrou židli a prd... Barvy ovládá krásně, dokáže ukazovat určo tak 6 nebo 7 barev, ale stále nechápe, co to je sednout si na židli 😀 No čeká nás ještě hodně práce...

Jinak Vojta dneska během hodiny intenzivního tréninku na kole, kdy jsem mu točila furt nohama a byla jsem splavená až na prdeli, dvakrát ty nohy náhodou otočil a šlápnul 😀 Ale fakt jen dvakrát a ne za sebou, prostě se mu to náhodou povedlo a pak zase prd. Teďka jede k našim, tak další kolo tréninku bude v neděli, k našim dostane kolo-odrážedlo, protože ho hrozně chtěl, ale úplatkama jsem ho přinutila, aby to dneska zkoušel na šlapacím. Každopádně ho to nebaví, i když vidí děti, že jezděj, a že jich tu jezdí mraky, tak řekne, že děti to umí a on ne a nazdar... A když nekterý dítě zastaví a sleze, tak se toho hnedka chytí a říká mi "koukej, holčičku už to taky nebaví a je unavená, já už taky nebudu jezdit" 😀 😀 😀

margareta76
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
margareta76
18. dub 2013

Prepacte, niektorý zo synov bol hneď zrana aktívny 🙂

hrusti
18. dub 2013

Kuk holky, u nas hlasim lenoru. Honzik nechce nic moc delat a mne taky ne. Dochazi mi inspirace, co s nim delat.lat. Vicemene delame jen logo cviceni a cviceni pusinky a sem tam nejakou skladacku nebo Logico. Jediny posun je, ze zacina sam rochu kreslit. Akorat mu musim vzdycky ukazat postup jak a on pak kresli. Aktualne kresli domecek, ktery tedy vypada spis jak vez nebo majak 😅 neumi nakreslit ctverec, obdelnik. Tvary,co maji rohy, tak kresli kulate.

@martuulka syn byl kolem 2.roku taky natvrdly. Kdy jsem po nem chtela, aby neco ukazal, tak se nekdy trefil. Nekdy ne. Zacinali jsme pak s obrazky na citoslovce (halo- telefon,zvonek-cink, zvuky zvirtek), ktery jsme opakovali porad dokola. On sice uz nejakou slovnni zasobu mel, alenepridaval nova slova a to porozumeni mel .horsi.

hrusti
18. dub 2013

@kajiszek no pokyn sedni si na zidli by tedy dcera taky nezvladla 😉 na ty barvy ma fakt casu dost 😉 rikala bych ji kratke prikazy bez barev 😉

kajiszek
18. dub 2013

@hrusti No jí právě ty barvy baví, tak jsem myslela, že jí ta modrá naopak pomůže pochopit, co po ní chci 😀 😀 Ona si vůbec třeba pamatuje spoustu věcí, co ani není potřeba, ale není schopná si zapamatovat, co je stůl a židle atd 😀

ancovicka30
18. dub 2013

Ahojte,
pridavam sa k pozitivnej nalade, ktora tu zavladla s prichodom slniecka, u nas nastavaju vyrazne pokroky ci uz v reci ako takej (raz za par dni aj dake suvetie vysype), ale hlavne v tej socialnej oblasti. Maly zacal chodit na 2 dni v tyzdni doobeda do takej 'pripravy na skolku' a uplne super - do vsetkeho sa zapajal, dokonca aj do kreslenia co inak nema rad, komunikoval s ucitelkami ( s detmi teda len v style nechaj to, to je moje a pod.🙂 , takze ja sa hrozne tesim, lebo tam uz chodil zaciatkom roka a to mal dni, ked vsetkych viacmenej ignoroval, hral sa sam s autickami a zapojil sa len do oblubenych cinnosti (ako spievanie). Bol tam teda zatial so mnou, takze uvidime co povie na to, ked pojdem prec buduci tyzden, kazdopadne ja tam vidim vyrazny posun. Inak tiez sa mi zda teraz s odstupom casu, ze maleho problemy vyplyvali predovsetkym zo zleho porozumenia ako pise aj @sicinka, lebo on bol az do 1-2 mesiace dozadu dost taky ze ignoracia, neodpovedal na otazky, neposluchal....zo zaciatku som to vnimala tiez ako vzdor, kedze byvali aj zachvaty placu a pod., plus bol u nas novy maly surodenec, na ktoreho starsi velmi ziarlil, ale ked na to teraz pozeram, tak podla mna slo do velkej miery o neporozumenie...inak aj ta ziarlivost sa u nas dost zmiernila teraz, ale trvalo to veruze skoro rok (nechcem strasit mamicky v ocakavani teda, standardne to myslim taketo zle zdaleka nebyva)...no proste zrejme jedno s druhym, kazdopadne uz vidim svetlo na konci tunela 🙂 az teda na ten ocny kontakt, ktory teda zdaleka nie je standardny, aj ked nejaky je....

abbie
18. dub 2013

Ahojte, mne dnesny krasny slnecny den pokazila jedna stara babka s palickou, ktora zasa musela byt velmi mudra 😠 isla okolo, zastavila sa a zacala sa vypytovat, ci on uz rozprava, tak ja jej na to, ze nie este .. "a to ani mama nepovie"? ja ze ano, nieco malo povie ... a zacala ho debilne skusat, ze kde je teta? a maly jej ukazal smer niekde mimo a potom na panelak, (lebo asi minutu pred som mu hovorila, ze v tom panelaku byva teta a ujo, lebo on furt ukazuje na dom daky a baba, tata, mama, dedo ... hovorim mu ze ne tam nikto z nich nebyva) ... no a na to, ze nie ja som teta ... krava blba ...
a nakoniec nezabula poznamenat, ze by mal uz viac rozpravat ...
som nevedela, ci ju mam poslat do pecka, alebo co ... tak som skoncila iba nasrata a poslala som maleho od nej prec 😠 😠

dezyre
18. dub 2013

@abbie no jo ti starší lidi jsou někteří fakt otravní.. Naštěstí u nás je to naopak.. každá babka co nás zastaví říká, však je to kluk, ti mluví později 😅 😅 😅 Mě dneska pobavila jedna paní, tipovala bych jí tak přes osmdesát určitě. Staník utíkal ke stromu a začal se tam točit dokolečka a křičet jeho tá-tá - tá-tá a paní povídá "Jé on si hraje na pohádku" a já "ne jemu se chce čůrat" 😀 😀 😀 😀 😀

abbie
18. dub 2013

@dezyre no vacsinou je to o tom, ze sa pytaju "a ty kam ides?", tak maly ukaze smer vzdy ... ale toto ma dojalo fakt

krystalka
18. dub 2013

@abbie - nenech si zkazit krásný den 🙂, oni jsou lidi vždycky strašně chytrý, když to není jejich dítě...vždycky jsem si v duchu říkala - to bych chtěla vidět, co byste dělali vy......a šli jsme pryč... Ale my to měli vlastně o dost jednodušší v tom, že Jiřík jakmile na něj někdo cizí promluvil, tak se zamračil, koukal do země a buď se schoval za mne a nebo mě táhnul za ruku pryč - takže na něj většinou nic nezkoušeli 😉 . Jinak mě se spíš častěji stávalo, že když slyšeli, že moc ještě nemluví, tak říkali, že má ještě čas, že to dožene, že je to kluk apod... No a teď, když už konečně pěkně mluví, tak se sám kolikrát dává do řeči s lidmi třeba v autobuse 🙂