Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
23. dub 2013

@sicinka předškolní a mimoškolní pajda 😉

sisstin
autor
23. dub 2013

holky, tak pomaloučku polehoučku tukám...ale u nás asi konečně přišel ten skok ve výslovnosti, fakt je to den co den lepší, už začíná drnčet R a někdy i Ř ve spontánní mluvě 🙂

bocianka123
23. dub 2013

@sisstin předškolní a mimoškolní pajda - prosímťa čo to znamená? "pajda" ?

niečo krátko o nás - už sem často nechodím, nemám veľa času , ale nakuknem občas - malý ešte nerozpráva, ale zdieľanie pozornosti sa mu teda rozbehlo raketovým štartom - hoci o niečo neskôr, ako by malo (až okolo 20-ho mesiaca), ale dôležité, že nabehlo. Všetko si všíma, všetko "komentuje"... všetko ukazuje, zdieľa, nosí.. už aj imaginárna hra sa u neho rozvíja. V pondelok idem k dr. J. do TT, nemám veľké očakávania , maximálne to môže skončiť OVR, alebo nebodaj expr. dysfázia,, ale na to je ešte nízky vek (necelé 2 roky) ...

už dávnejšie som chcela napísať - dala som malému "úlohu" z Oskola... tie kartičky - kde sú 4 obrázky na jendom a treba priradiť správne obrázky ... tak to v podstate hned pochopil. Ale ukazovať prstom na obrázky - to veľmi nechce. resp. ho to ani cielne neučím. Ja som si všimla, že on sa mnohé veci učí svojim pozorovaním. Ale farby - to nehrozí, ani nejaké hlbšie porozumenie ešte asi nie.

A inak si dokáže všimnúť také zaujímavosti - my máme s mamou rovnako jarné vetrovky a teraz ako sme u rodičov, tak si malý všimol, že moja mama si oblieka svoju vetrovku a hned potom ukáže na moju, že akože aj ja mám takú istú... alebo mu hovorím - že pod, dáme dudel malému bábatku vonku - tak hned chytí dudel a ide k dverám , akože ideme von. Alebo prídem z práce a hned sa musím vyzlieť, príp. ked ideme von - nosí topánky, alebo sa už dokáže "vyzliecť" ked sa ide kúpať... a podobne. a to som ho ani cielene nič neučila. všetko pochytil svojim pozorovaním.

len tá reč keby už bola... hoci som stretla včera kolegu na chodbe so synom - jeho syn má teraz 2 r. a 8 mes. a že rozhprávať začal cca 3 mes. dozadu a že ani nedžavotal ako iné deti, že on hned začal rozprávať... tak @abbie - snád to bude aj náš prípad...

bocianka123
23. dub 2013

a ešte ma napadlo - v piatok som bola u dr. na kramároch na bežnej kontrole, čakali sme tam 2 hodky, malý už nevedel čo so sebou... a rozplakalo sa tam malé pártýždňové bábo - tak môj mu hned chcel dávať svoj cumel do pusy... no zlatý bol, a hned ukazoval, že bábo plače a pod... inak dudel už obmedzujem, ale na spanie musí byť,inak nezaspí... aj mlieko pije ešte z flaše s cumlom , hoci už sa občas napije aj z pohára - klasického , ale to iba vodičku a pod.

sisstin
autor
23. dub 2013

@bocianka123 pedagogika 😉 😅 😅 😅

sisstin
autor
23. dub 2013

holky, příští sobotu dělám rozhovor do přílohy Práva, a budu ve Sloníkově tam s paní a jejím synem, nechcete ještě někdo dorazit? 😉

hrusti
23. dub 2013

@sisstin To je super, že se začíná ta výslovnost hýbat kupředu. Myslíš, že tomu pomohl ten Baslík nebo prostě Tygr dozrál? 🙂
Příští týden v sobotu ještě nevím, jestli budeme v Praze nebo nee. Kdyžtak bych písla 😉

@sicinka No my jsme včera šli pěšky na Háje manželovi naproti k metru po práci a po cestě je tam kopeček, takže jsem mu to musela pomoci vyfunět 😀

@sisstin @sicinka @kazjisek Holky, tak mám předběžně počítat s tím 10.5.?

sisstin
autor
23. dub 2013

@hrusti ten datum by sel 😉 jinak Baslik tomu podle me nepomohl,spis mu to proste zavina naskakovat 😉

sicinka
23. dub 2013

@hrusti já s ním počítám 🙂 sice budu zase v pátek pryč z práce ale to nevadí nějakou dovču ještě mám.

kajiszek
23. dub 2013

@sisstin @sicinka @hrusti Dobře, píšu si 10.5. do kalendáře a budem se moc těšit. Snad nás nic neskolí do tý doby.

@sisstin Příští sobotu bychom měli mít rodinný focení, kámoška něco domluvila, že nás bude víc rodin, chlapa jsem na to ukecala ani nevím jak, mohl se potento... Ale teďka mi zase kámoška psala, že to vypadá nějak všelijak, tak kdyby se to náhodou neuskutečnilo, tak dám vědět 😉

Jinak dneska jsem se bavila se sousedkou vedle, moc se nebavíme, ona je trochu zvláštní... Má kluka 14 měsíců, říkal něco jako máma, pápá, teta... Tak jsem jen v legraci řekla, že mluví líp jak naše dvouleťačka a ona se na mě podívala takovým šíleným pohledem a prohlásila: "no však my na něj pořád mluvíme" 😅 😅 😅 No fakt zase perla... Tak jsem jí odvětila, jestli si jako myslí, že my snad na ni nemluvíme a pak začal další soused sekat zahradu, tak už jsem nějak nestihla nic dodat, protože jsme se už pořádně neslyšely, ale tyhle chytrý kecy fakt miluju 😀

abbie
23. dub 2013

@kajiszek to je to iste, ako ked som povedala pediatricke zaver od psychologa - podozrenie na expres. dys. a ona, ze " hlavne mu vela citajte a vela sa s nim rozpravajte" som si v duchu pomyslela "teraz si zabila" 😀

krystalka
23. dub 2013

@bocianka123 - malý je moc šikovný a i to mluvení může ještě naskočit, je ještě dost malý...a mimochodem dudlík na usnutí má ještě i náš Jiřík 😝 a mlíčko pil z lahve s dudlíkem snad ještě loni, teď už má sice pořád lahev, ale má tam to tvrdé pítko od Aventu. Ale jen na mlíčko, jinak vodu, čaj apod., pije z čehokoliv 😉 a ještě pořád pije dětské mléko Hami, ráno pokaždé a občas i večer, ale to už málokdy...

krystalka
23. dub 2013

A holky, u nás obrovská novina! Jiřík ode dneška taky už jezdí sám na kole bez koleček 🙂 . Odpoledne jsem ho vzala tady v ulici, že to zkusíme, nejdřív jsem ho vzadu přidržovala za mikinu a pak během ani ne půlhodinky už jezdil sám! A během další půlhodiny natrénoval i rozjíždění, brzdění a otáčení 😲 , no nestačila jsem zírat a on z toho měl šílenou radost, že už jezdí 🙂. A zrovna si tak říkám, že u něj to bylo spíš "v hlavě", než že by to motoricky nezvládl, protože šlapat už dávno umí a držet rovnováhu taky....ale zrovna včera jsem si s ním povídala kam kdy půjdeme a tak...a on zbožňuje dopravní hřiště na Vypichu a nějak jsme se bavili o tom, že tam spousta daleko menších dětí jezdí už sama na kole a že to by bylo, aby to on nezvládl taky, když se to naučili oni...no a dneska tohle 😀. A když jsme večer přišli domů, tak nadšeně povídal, že už teď taky na dopravním hřišti bude jezdit na kole jako ostatní děti 🙂 . Takže zítra vyrážíme zase trénovat 🙂

abbie
24. dub 2013

no baby, tak ja som vcera od jednej znamej dostala prednasku, ze maleho malo beriem medzi deti, ze mu davam malo podnetov, mal by chodit viac do prirody, zvieratka ... ze by sa urcite rozkecal 😠 mi krv vrela este dobre dlhu chvilku

abbie
24. dub 2013

Inak maly dal dnes rano do radu vsetky ovladace v obyvacke(urobil z nich vlacik), to asi nie je dobry znak, ze? ☹

hrusti
24. dub 2013

@kajiszek
@abbie Já tyhle řeči a "dobře míněné" rady fakt taky hrozně miluju! 😠 Naše logopedka mi vždycky říká: Hlavně nesrovnávejte s ostatními dětmi! Kolikrát si na ní vzpomenu 🙂

@krystalka To je super! Já jsem fakt hrozně ráda, že Honzík začal na tom kole šlapat. Dokonce ho to i baví, protože včera jsme byli celý den u kamarádky a večer, když jsme přišli, tak chtěl jít ještě ven s kolem 😝
I když během první půl hodiny, co jsem ho učila to šlapání, jsem myslela, že ho uškrtím a zakousnu, jak se vztekal a nechtěl šlapat a slejzal z kola. To bylo něco pro moje nervy 😅 😅 😅

sicinka
24. dub 2013

Holky ale správná odpověď na tyto rady je, jé moc děkuji to mě vůbec nenapadlo (my na něj doma nemluvíme, nekomunikujeme s ním, mezi lidi ho neberem a mezi zvířátka to je zajímavé) to máš pravdu až dám na tvoji radu určitě se zlepší 🙂

sicinka
24. dub 2013

@abbie ne pokud je nazval vláčkem tak buď spokojená, hraje si na něco 🙂 jako kdyby cokoliv co potká začal řadit do řad proto že to jsou řady byla by to jiná. Takhle si jen hraje, Dáda s oblibou staví auta co stojí v koloně 🙂

bocianka123
24. dub 2013

@abbie pošli ju tam ty s jej dieťaťom 😀 a ešte aj do teplých krajín ju pošli 😉 blboviny... a ten vláčik - to je už imaginárna hra, nechaj ho,nemusí to nič znamenať a ani nebude. takéto dobre mienené rady ja ignorujem a ešte k tej babičke čo si spomínala - no ja by som sa tiež obzerala, že kde je teta a určite by som na ňu -starú babku - nekukla 😀 by ma to nenapadlo. kedže ona je už stará 😀

@krystalka super, gratulujem, šikovný je Jirík 🙂 .

@abbie na pedinu kašli, ja tieto veci riešim sama, nie cez pedinu. ale zasa naša pedina je celkom fajn, ja som sa s ňou už aj otvorene bavila na tému autizmus - ešte ked bol syn menší... a ona mi povedala, že jej sa taký nevidí, má v obvode aj autistov, tak to rozozná a x-rokov praxe. tak zasa v tomto jej dôverujem.

@kajiszek kks, toto milujem - tieto perly... že však my na ňu furt mluvíme 😀 tak my nie, my sme nemí... tak potom prečo sa aj deti "hluchých" alebo "nemých" rodičov naučia rozprávať - samozrejme, ak nemajú rovnaký postih ? ked na nich rodičia nerozprávajú, lebo nemôžu ? Hm? to sú také blboviny že až... to teda úžasná suseda zabila zasa 😀

inak dnes som išla busom do práce - a stála som pri chlapčekovi - asi 4-ročnom - a stále mi chytal tašku - akoby stále potreboval niečo s rukami robiť. neviem, ja som ho nechala - sedel v kočíku... aj som si pomyslela, že zrejme má nejaký problém. a pri jeho otcovi sedel ešte jeden chlapček - asi brat- bol v kľude, ten sa pekne aj pozrel, dobrý očný kontakt - bol mladší cca 2 ročný. to je teda rozdiel - ak sú to súrodenci. ktovie, čo sa všetk oudeje v tých detských hlávkach a potom hlavička štrajkuje...

ancovicka30
24. dub 2013

@abbie podla mna ked to radenie urobi len obcas, tak v pohode, moj teda obcas tiez zoraduje, auticka si zvykne takto upratat, ale dnes rano napriklad zoradil take geometricke tvary na vyrezavanie plasteliny. Ako, vzdy mi stisne zaludok, ked vidim, ze nieco take urobi, ale ked ho to napadne len obcas a vidim, ze sa vie aj normalne hrat, tak si vravim, ze v pohode...inak minuly tyzden jedno totalne antiauti dievcatko u nas v predskolke tiez vehementne zoradovalo take ufo postavicvky, aj jej bola ucitelka vysvetlovat, ako sa s tym hrat, ale ona trvala na zoradovani...tak to ma tiez utvrdilo v tom, ze sa to vyskytne aj u normos deti...

abbie
24. dub 2013

@sicinka on to vlacikom nenazval, asi som sa zle vyjadrila ... len ich zoradil
@bocianka123 ani ja taketo veci neriesim s pediatrom, len som u nej bola kvoli tomu, ze maly mal sopel, kasel a horucky a ona sa na to pytala ...
@ancovicka30 no nerobi to vobec, teda on ma take drevene kocky a zvykne z nich najprv urobit vezu, potom vezu zhodi a zoradi ich do rady a zacne tu radu posuvat, akoze ide vlacik, to ako beriem, ze si urobil vlacik a taha ho, ale pri tomto ma trochu zamrazilo no 😒 len tak dosiel k ovladacom, dal ich do rady a odisiel ... mozno ich len tak upratal ... teda dufam

sisstin
autor
24. dub 2013

@sicinka
@kajiszek
@hrusti holky,nam dal Baslik termin 9, nesel by ten sraz posunout treba o tyden nebo 14 dni? Ja to nedam financne totiz jinak.

kajiszek
24. dub 2013

@sisstin No já jdu 17.5. s Neli do toho SPC, tak to se mi moc nehodí (ale pokud nebude jiná možnost, tak jsem schopná to zvládnout, jen bychom dojeli tak ve 12:30 nejdřív)... A pak další pátek je 24., to je zase těsně před tím srazem rodičů dysfatiků, tak to je asi taky pro tebe blbý, co? Že bys jela do Prahy a domů a pak zase do Prahy... Jako kdyžtak můžu nabídnout nocleh u nás klidně i toho devátýho, že bys nemusela tam a zpět, jen by bylo blbý, že bychom se asi všichni nevlezli do auta, leda jedno dítě bez autosedačky. Já tu ubytovávám kámošky docela často, takže kdyžtak by nebyl problém, ale holt to není přímo Praha.

sisstin
autor
24. dub 2013

@kajiszek klidne 24,to ja pak do Pha jedu bez Tygra a hlavne uz budu mit penize 😉

kajiszek
24. dub 2013

Jo ale vlastně ještě někdy máme jet k tomu tchánovi 😀 Se picnu, máme toho nějak moc... To bychom jeli prej v sobotu ráno, v pátek ne... Ale právě nevím, kterou sobotu... No nějak to vymyslete, já se zkusím co nejvíc přizpůsobit, kdyžtak prostě můžu posyktnout i azyl, akorát ne o tom víkendu, kdy pojdem k tchánovi, a to možná bude právě toho 25.5. Případně to ještě můžem nechat na 31.5. 😀

kajiszek
24. dub 2013

@sisstin Aha, tak to jo, tak když ti neva jezdit sem a tam, tak to je v poho. Já 24. můžu, ta sobota je s otazníkem no, musím popostrčit manžela, abychom to dořešili, ale to zase zálěží na jeho ségře, která není schopná se vyjádřit 😀

sisstin
autor
24. dub 2013

@kajiszek to mi neva,mne slo o penize 😉

kajiszek
24. dub 2013

@abbie Pokud neřadí pořád všechno, tak bych to vůbec neřešila. A tvoje známá je taky dobrá, takový kecy... Mně teda nikdo moc chytrý rady nedává, jen teda celá rodina se tváří, že dělám z komára velblouda a že je Nelinka naprosto v pořádku, ale tak respektujou mě, že to chci řešit, jen oni by to neřešili prostě...

sisstin
autor
24. dub 2013

@kajiszek tak uvidíme, co na to ostatní holky.... 😉 toho 24.5. se mi líbí 🙂 ale jako můžu klidně třeba i dýl, prostě jen se mi to nehodí ted toho 10 😒

hrusti
24. dub 2013

@sisstin My toho 24.5. můžeme 😉