Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
29. dub 2013

@sisstin aha, to som nevedela, do S-P vobec nevidim....

modra1
29. dub 2013

@hrusti Mohla by si prosím popísať ako prebiehala 1. hodina na neuro-vývojovej terapii. Majú nejaké internetovú stránku? Bolo mi odporúčané centrum u nás, ale vraj sa cvičenie robí až u detí po 6. roku, že sa vyžaduje "dozretie mozgu", to je zdá sa iný prístup ako v ČR. Keďže je to veľmi fin. nákladné, rada by som zistila čo najviac info, najradšej konkrétne výsledky. Ďakujem

sisstin
autor
29. dub 2013

@abbie někde byl graf, kde bylo prostě kolo s průsekem jak v dysfázii, tak v auti, tak v AS...tam záleží, jak moc jsou ty různé složky narušené a v jakým poměru. Ale obecně u té SP je problém v užití řeči, i když to dítě třeba něco říct umí, tak ho to nenapadne použít atd. Je to taková diagnoza, když se neví, v mnoha zemích je to bud část auti nebo tu diagnozu vůbec neuznávaj 😉

sisstin
autor
29. dub 2013
hrusti
29. dub 2013

@modra1 P. Volemanová, www.red-tulip. Pracuje s dětmi od 4. roku. Jinak první konzultace trvala cca 1 hod. a 20 min. Prohlídla, jakou má syn stavbu těla, vyšetřila ho, jestli mu v těle přetrvávají nějaké ty miminkovské reflexy a jaké. Většinou se jednalo o jednoduché věci, které musel napodobit např. lézt po 4 jako pejsek, pak na lehátko v kleče dávat před sebe ruce a zakopávat nohy, přendavat balonek z jedné ruky do druhé atd. Na konci řekla závěr a dala nám 2 cviky, které jsou jednoduché a zaberou cca 5 min. času. Musí se cvičit pravidelně každý den.
Jinak u nás je prý problém, že mu v těle přetrvávají stále dost silně 2 reflexy, které blokují hrubou motoriku. A po jejich odstranění se teprve zaměříme na cviky na zlepšení jemné motoriky 😉

podubka
29. dub 2013

Ahoj, mám prosím otázku na maminky starších dítek okolo 4 let co chodíte na logopedii.
Můžete mi napsat jak často chodíte na logo a co tam procvičujete?

mvmk
29. dub 2013

@hrusti mate taky nejake problemy s hrubou motorikou?

martuulka
29. dub 2013

Ahoj holky,

tak u nás teda žádný zvrat, začal říkat "tati", "babi", "teto" "halo" do telefonu, začal říkat záporky "nee", necu", joo, cu... no a tak dále. Užívá hodně zájmena, příslovce. Obrázky ho neberou, občas na něco ukáže, ale kartičky a nějaký výcvik v knížkách ho nezajímá, nespolupracuje. Začíná pomalu rozumět. Když řeknu "baloon kutululu", tak ukáže na balon, vezme ho a kutálí. Chodí do školičky, ale nevíme, co se tam děje, musíme se poptat. Rozhodně nemůžeme mluvit o nějakých magických 50 slovech. Jeho pasivní zásoba je nám záhadou. Občas z něho něco vypadne. Přijde mi, že se to strašně vleče. 😠 Navíc ted u nás propukl v plné síle vzdor, odmítá jídlo, odmítá opakovat, celkově odmítá spolupracovat. Všechno dělá naopak.

M. je hodně hubený, má kolem 11 kg na 27 m.

develyn
29. dub 2013

@sisstin ahoj, do lesní do školky už chodí druhým rokem a zezačátku to bylo náročný, ale to některé i zdravé děti měli co dělat a o sebe se postarat na zahradě,i v lese, ale letos už to s přehledem zvládají. Ono i v běžné školce ze začátku, když jim jsou ty tři roky, tak jim učitelky pomáhají a postupně toho umí víc a víc. Jemná motorika nic moc, což v té školce moc neprobíhá, takže se snažim doma zas trochu montessori základy a tvořit, rád stříhá, teď už se krásně rozkreslil, vymýšlí různý stavby a stroje z lega, kouipla jsem mu i sadu opravdovýho nářadí, takže na zahrádce porád něco řeže, zatlouká, vrtá, takže to nějak postupně přijde...Hrubou motoriku Matěj nemá až tak špatnou, nějaké výkyvy tam jsou, ale on je fyzicky hodně zdatný, teď se snažíme učit na kole bez přídavných koleček... chodí na jogu, toho taky baví, má úžasnou lektorku, říkala, že je takový meditativní typ a že se už naučil trochu sklidnit, učí se tam i líp dýchat, ale všechno je to o jeho pocitech, že se hodně bojí, stydí, výhýbá se neúspěchům a to ho brzdí vyvíjet se dál.. a právě o těch pocitech nechce moc mluvit, nemá tu slovní zásobu a ani tu otevřenost, dávám mu čas, nechci ho do něčeho tlačit, zatím se mi osvědčuje, že čím víc tlačím, tak je výsledek opačný...... nevím, jak to máš se synem, ale hrozně moc si ty děti berou z rodičů a to nijak nemůžem ovlivnit..... 😒 četla jsem jaký pokroky děláš s Tygrem-, hodně mě inspiruješe, tak jsem ráda, že jsem našla tuhle diskuzi.... 😉 my máme zase Draka,ale jak už začal říkat svoje celý jméno, tak nás pořád opravuje. ...... 😀

Na kinezilogoii jsem byla, ale je to jak rodinná konstelace, kapka v moři, je toho spoustu, co člověk má v sobě uložené a co ty děti přebírají i třeba po nás i po pradědečkovi, já tomu věřim, něčím jsem si prošla.... Někdo mi dneska radil taky biofeedback, to ale vůbec nevim oč jde.. ta neuro-vývojová terapie mě zaujala, tak to držím palce, protože je asi dobrý začít co nejdřív, zvlášt před nástupem do školy, že mu to půjde pak snáz.. my bychom to ale finančně bychom nedali... A jak to vypadá s dysfatiky ve škole nebo respektive, kdo máte dysfatika, na jakou školu-třídu ho zapíšete? já jsem odmítla "když se to třeba zlepší a stihne všechno do těch skoro 7 let," tak jsem nějak zavrhla běžnou základku.... nějak cítím, že by tam nebyl šťastný s jeho povahou a chováním , buď nějaká speciální třída, kde mají asistenty nebo možná alternativní s prvky montessori...

sisstin
autor
30. dub 2013

@develyn no u nás je asi momentálně největší problém, že vůbec nemluví s dětma a s dospělýma tak jako, že odpoví jakž takž na otázku, je schopný si říct o to, co potřebuje(ve školce), ale víc ani ťuk. Přitom doma mele furt, až na tu výslovnost (která je ovšem děsná) už mluví úplně normálně do obsahu (občas ještě motá gramatiku, ale jako nic strašnýho), ale prostě jak píšeš, on ví, že blbě mluví, hrozně mu záleží na tom, aby všechno uměl a vše mu šlo. A ví, že mluvení je špatný, takže prostě s cizíma a hlavně dětma mluvit odmítá. On se jinak ve školce zapojí do všeho, není problém, ale prostě s dětma nemluví 😝 navíc si tam našel holčičku s OVR, která je na tom s mluvením ve školce podobně, takže oni dva jsou furt spolu a mlčí 😅 😅 😅 teda pardon, po skoro dvou letech si prej už říkaj "ahoj" 😅 😅 😅

jinak co se týče školy, tak my máme ještě čas, Tygr je říjnovej, takže zápis má až příští rok a počítám, že na 90 % bude mít odklad. Ale jako první možnost mám Montessori základku, děti z naší školky (Montessori, syn chodí do logo třídy s prvky MNT) tam mají přednost. Máme to poměrně kousek (asi 15-20minut pěšo) a mám to kousek od práce. Jako druhou možnost mám křestanskou základku, kde je menší počet dětí ve třídě a jako poslední asi normoš základku bez asistenta, nám Kr. říkala, že to určitě na asistenta není, což vidim sama. On nemá problém s těmi znalostmi, u něj je primární problém prostě ten blok z mluvení s cizíma 😔

sisstin
autor
30. dub 2013

@podubka chodíme 1-2x týdně, podle toho, jak má logo čas. Zhruba od těch 4 jeli hlavně tvoření vět, výbavnost slov atd, ted v těch 5,5 už jedou takovou tu klasickou logopedii (u nás je to fakt o výslovnosti už "jenom") a taky se ho hodně ptá, aby musel odpovídat a trošku mírnil ten jeho blok. K Baslíkovi chodíme jednou měsíčně (ted půjdeme po třetí) a tam se jede hodně na PC, takže zase jako různá dechová cvičení, oromotorika, přiřazoval tam např. krátké a dlouhé slabiky atd.. A hlavně zase takový to, aby se snažil řešit úkoly sám a furt se nedíval na nás, aby jsme mu to odsouhlasili 😉 😅

hrusti
30. dub 2013

@mvmk Mně osobně přijde, že Honzík byl jako menší v hrubé motorice spíš napřed. Byl velký chodec, brzy jezdil na motorce i odrážedle, ale čím je starší, tím to začíná nějak váznout. I když ted dost velký úspěch, že šlape na normálním kole, i když s malýma kolečkama, ale šlape a střídá nohy🙂
On je spíš takové motovidlo a já mám strach ho samotného vypustit někde na hřišti, aby někde nespadnul atd. Hlavním problémem je ale pořád jemná motorika, to je hodně neohrabaný na ručičky a podle p. VOlemanové nejdřív musíme zapracovat na odstranění bloků té hrubé motoriky a pak terpve můžeme zlepšovat jemnou motoriku.

sisstin
autor
30. dub 2013

@hrusti hele, je zajímavý, že třeba Tygr na kole nejezdí doted vůbec a tak, ale hrubou motoriku měl vždycky od Kr. v normě, a i ted jako vidím, že je na tom tak nějak normálně. Jako jo, není třeba sportovec jako některý jiný děti, ale prostě v normě. Ale rozhodně v motorice nikdy napřed nebyl, vždycky o chlup pozadu.

Jinak jemnou motoriku měl horší, ale nic strašnýho, ted je úplně v pohodě bych řekla. Mě by jen zajímalo, jak Kr. tu koordinační poruchu jako pozná 😕

hrusti
30. dub 2013

@sisstin Já když porovnám, jak na tom byl Honzík dřív a ted, tak je tam fakt vidět, že se jakoby zaseknul. On byl fakt vždycky spíš napřed, byl hodně akční a poslední dobou mi fakt přijde, že se moc neposunuje. Nemyslím, že by byl nějak pozadu, ale spíš že stagnuje 😉 Absolutně netuším, jak na to Kr. přišla, protože ho fakt testovala pouze u stolu 😕
Terez, potřebovala bych poradit nějaké aktivity na rovzoj slovní zásoby a event. gramatiku. My jsme se ted zasekli - oba 😝 Já nějak nevím, co s ním dělat Logico, MiniLuk, stavebnice nějak dělat nechce. Děláme víceméně jen logopedii a cvičení pusinky a k tomu nějaké puzzle, kreslení, hodně ho ted baví samolepky a navlékání korálků. Ale potřebovala bych nějaké edukativní aktivity, abysme se zase hýbli dál. Po výplatě mu asi koupím zase něco od Benářové, protože fakt nevím 😝 😝 😝

sisstin
autor
30. dub 2013

@hrusti tak u nás to právě bylo spíš to, že byl vždycky pozadu v té motorice, a postupem času se to prostě zlepšovalo a zlepšovalo. Teď je fakt motoricky úplně normální, když jsem ho viděla třeba v tom Sloníkově, tak bylo vidět, že je šikovnější než třeba 4letáci, což dřív na tom byl tak stejně s o rok mladšíma. Jak se mu lepší ta motorika, tak fakt i ta výslovnost.

Já nedám dopustit na tu Bednářovou, hrozně moc se toho dá stáhnout na ulozto ;) no a my hodně jeli ty smartovky no. A Ipad můžete využít, vy ho máte ne? 😕

podubka
30. dub 2013

@sisstin my právě chodíme 1x za 14 dní mají plno a nemají volné termíny,ale co jsem četla v diskuzích tak v Praze je to skoro normální. A u logopedky začínáme třeba foukáním do kuličky nebo do pírka pak ukazuje obrázky a on říká co tam vidí nebo přiřazuje k sobě rozpůlený obrázky a občas na počítači nějaké úkoly. A procvičí trošku písmenka které mu nejdou.
Tak nevím jestli to ok nebo mám třeba hledat jinde?

krystalka
30. dub 2013

@podubka - ahoj 🙂 , tak Jiříka si bere logopedka ve školce jednou týdně, plus tak jednou za 14 dní jsem tam s ním i já a konzultujeme co a jak. Doteď hlavně procvičovali stavbu věty, dlouhé a krátké slabiky, první a poslední slabiku ve slově, počet slabik ve slově, časovou posloupnost apod., teď už dělají hodně na té výslovnosti, momentálně měkčení ď, ť, ň. Jinak se ho taky hodně ptá jak se má a co dělal apod., aby musel vyprávět 😉

krystalka
30. dub 2013

@podubka - já myslím, že je to celkem ok, my jsme loni dělali taky to co vy a chodili jsme vlastně taky jednou za 14 dní až 3 týdny, podle toho, jak měli oni i já volno...To až teď od září, co chodí do školky pravidelně, tak si ho vlastně bere rovnou tam jednou týdně...

krystalka
30. dub 2013

@hrusti - my to zase měli tak, že první rok byl motoricky spíš pozadu, cvičili jsme vojtovku, ale od těch 12 měsíců, co začal pak chodit, tak byl naopak dost šikovný, v 15 měs. jezdil na motorce, cca od 1,5 roku jsme už hodně všude chodili pěšky a kočárek jsme brali jen na delší akce, nebo když jsme věděli, že bude spát...ale pak od těch 3 let mi zase přišlo, že byl spíš pozadu oproti ostatním dětem, sice jezdil na koloodrážedle, ale pořád nemohl pochopit šlapání, to se naučil až ve 4 a na prolézačkách byl taky spíš nemotornější...teď už se tedy naučil jezdit na kole bez koleček, ale na těch prolézačkách mi stejně přijde, že není tak obratný jako jiné 5leté děti...ale ono je to možná spíš tím, že on je dost opatrný, takže se spíš bojí...když ho hodně povzbuzuju, tak to nakonec dokáže a má z toho velkou radost, ale než se k tomu odhodlá... 😉

krystalka
30. dub 2013

@hrusti - jinak ta neuro-terapie mě docela zaujala, koukala jsem na ty stránky a budu o tom uvažovat...možná by mu to pomohlo i na tu jeho špatnou pozornost, alespoň to tam uvádějí...já mám totiž pořád takový neblahý pocit, že tam nějaká porucha pozornosti bude (u nás tedy spíš bez hyperaktivity - ADD)...čím víc o tom čtu, tím víc mi připadá, že ho to naprosto vystihuje...navíc jedna moje neteř (od bráchy) chodí teď do 4 třídy, má dyslexii a z toho co jsme se bavili, tak nejspíš i právě tu poruchu pozornosti...postupem času vidím, jak si jsou ona a Jiřík čím dál podobnější...u nás to bude nejspíš fakt dědičné, protože můj taťka pravděpodobně měl taky nějakou dysfázii nebo něco podobného a tahle neteřinka je právě podobou i povahou podobná právě do naší strany rodiny, zatímco její mladší sestra je zase celá po té druhé straně 😉

krystalka
30. dub 2013

@sisstin - hele, tak to Jiřík mele pořád nejen doma, ale docela i venku na hřišti, nebo když k nám přijdou známý apod., teď naposled všem pořád vykládal, že už umí jezdit na kole - ve školce, u nás v ulici, prostě koho jsme potkali 😀 ...ale když má mluvit u logopedky nebo na foniatrii, tak šeptá, odpovídá jedním, dvěma slovy, na všechno říká, že neví, se vším váhá...takže podle toho pak taky vypadají závěry a zprávy 😒 . On už teď ani nemá moc zábrany mluvit, protože mluví špatně, naopak mi pořád říká, že on už mluvit umí hezky ("že jo, maminko?"), ale jak má pocit, že ho někdo zkouší, tak to je konec... Navíc z něj poslední dobou fakt rostu, protože když třeba dělá grafomotorické listy nebo něco podobného, tak to dělá vždycky hrozně rychle a že už chce další - vždycky mi to přinese a "už to mám hotový, chci další, mám to pěkný, viď maminko?" - a to i když to zrovna moc povedené není...navíc moc teď nevydrží u ničeho, co vyžaduje větší trpělivost, hned se vzteká, když mu to nejde udělat hned...když něco děláme z logopedie nebo z těch sešitů, tak pořád kouká okolo, povídá o nečem jiným, pořád mu tu pozornost musím obracet k tomu co děláme...ach jo, tam fakt nejspíš to ADD bude ☹ , často mu něco musím opakovat několikrát, než jsem si jistá, že mě fakt poslouchal, ani u toho jídla nevydrží chviličku sedět v klidu, pořád musí na něco okolo sahat, s něčím si hrát, slejzá ze židle a pro něco si chodí....a mám pocit, že poslední dobou je to spíš čím dál horší...

hrusti
30. dub 2013

@sisstin Jojo, máme tablet, ale poslední dobou ho na tabletu baví tak akorát nějaké hry nebo psaní číslic a písmen. Včera jsme byli na dílničce a čarodějnicích v rodinném centru a dokonce se tam snažil si podepsat čarodějnici, jak je zvyklý, že mu to podepisují ve školce 😅 My jsme nakonec byli v obchodě a zastavila jsem se i v knihách a koupila jsem mu tam Šímonovy listy č. 8 Rozvoj logického myšlení a ještě nějaké Hádaky pro děti 4-5 let, to se mi docela líbilo. A po výplatě dokoupím ještě nějakou tu Bednářovou. A musím se domluvit s logopedkou, jestli nějak začneme trénovat gramatiku. On se ted zlepšil ve výslovnosti, ale gramatický občas děs... mluví stylem hej, mami, koukej jede ten autobus ten červený 😀

@krystalka Já u Honzíka právě pozoruji tu horší motoriku hlavně na hřišti, když má vylézt na nějakou prolézačku, tak je to problém. Většinou chce pomoct a já mám o něj i stach, aby někde nezbuchnul 😅 Je dost možný, že to souvisí i s tou jeho úzkostí, těžko říct. Jinak my jsme cvičili Vojtovku od 3. měs. kvůli predilekci hlavička a motorickému zpoždění, ale brzy to dohnal. Přetáčet se začal v 6 měs., lézt v 8. měs., obcházet nábytek konem 8. měs., chodit v roce, v roce a čtvrt jezdil na motorce, ve 2 letech na odrážedle (kolo bez šlapek), ted vlastně čerstve ve 4 letech začal šlapat na kole, bez kočárku jsme byli v roce a půl...
Jinak k té neuro-terapii ... já si od toho taky slibuji, že by mohl být méně úzkostný a lépe se soustředit. Uvidíme, bude to taky běh na delší dobu.

sisstin
autor
30. dub 2013

holky, tak pokud bude účast, tak budu vést ještě s jednou paní v Klubíku příměstský tábor 🙂 dám tam i Tygra, takže snad mu to pomůže i v tom sociálnu 🙂

krystalka
30. dub 2013

@sisstin - super 🙂 , Jiřík loni taky chodil na příměstský tábor, co dělala paní v té miniškolce, kam chodil, měli to od pondělí do pátku od 8 do 12, každý týden byl na jedno téma - Jiřík chodil na "Vláčkem do pohádky" 🙂 , každý den probírali jednu pohádku - přečetli si ji, hráli ji jako divadlo, něco si k tomu vyráběli apod., moc se mu to líbilo, letos ho dám zase, školku máme bez náhrady celé 2 měsíce zavřenou, tak ať má nějakou zábavu 😉

sisstin
autor
30. dub 2013

@krystalka u nás by to mělo být pět dní 8-16 hodin, ale znám Pardubice a vím, že i cena 1100Kč s jídlem se mnohým bude zdát moc 😝

krystalka
30. dub 2013

@hrusti - my tu vojtovku cvičili taky od 3 měsíců kvůli predilekci a nechtěl pást koníky, ale pak už dobrý, obcházel náytek v 9 měs., seděl v 10, první kroky bez držení udělal přesně na své 1. narozeniny 🙂

sisstin
autor
30. dub 2013

@krystalka tak třeba Tygr začal chodit až na začátku 16.měsíce, on půl roku lezl 😝

krystalka
30. dub 2013

@sisstin - hmm, tak my jsme to měli za 1200,- jen na ty dopoledne a svačinu si nosili z domova 😉

mvmk
30. dub 2013

@hrusti no tak to mala ma tu hrubou opravdu od zacatku a hodne opozdenou. Sice musim zaklepat, ze pokroky jsou stale, ale neni to ono. 😝 Ta neuro terapie je urcite super urcite vydrz, Na te logo terapii co jsem byla tam je taky zaklad pohybove cviceni, sice nazory se lisi, nektere maminky k tomu pristupovaly skepticky, ve stylu " k cemu to ma byt dobry", ale ja osobne mam pocit, ze to dava smysl. Mala treba jeste pred 14 dny jela ze skluzavky pouze v leze 😝 , po tydnu te terapie se zacala klouzat po brise hlavou dolu 😀 a i po kolenou a v pohode v sedu, coz je uplne uspech.
A myslim, ze i ta mundtütte, coz je orofacialni Technika, ji fakt rozvazala jazyk, a pritom to opravdu vypada jako nejaka legrace, chytani jazyku do gumicek a pod 😉 Dnes treba rano pridala Slovo dino, dum, bus 😉
Ale ta Hypotonie ji proste brzdi, videla jsem opravdu ty obrovske rozdily, namlouvat si ze to jeste vse dozene, nema naprosto zadny smysl, 😒 A i to ze tam se mnou poprve mluvili narovinu nijak nemlzili, tak jsem i takova vyrovnanejsi, vim kde je Problem a proc ma tyhle potize, a je me lip 😉

hrusti
30. dub 2013

@sisstin Aspon si pořádně zpevnil záda 😀

Jinak u Honzíka ve školce taky měli min. rok prázdniny rozdělené na týdny a každý týden tématicky zaměřený. Tenhle rok toho asi moc nevyužijeme, přeci jen jsou to pravděpodobně naše poslední prázdniny, tak at si je pořádně užijeme 😝