Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
30. dub 2013

@podubka - tak to Jiřík není fixovaný přímo na někoho konkrétního, on je neustále v patách tomu z nás, kdo máme zrovna čas a jsme v dosahu 😀 , ale když je u nás třeba na návštěvě děda nebo babička, tak pronásleduje a snaží se vymluvit díru do hlavy hlavně jim 😀 a my si můžem trochu vydechnout 😉

sisstin
autor
30. dub 2013

zajímavý, jak to maj ty děti hodně podobné nebo stejné.... 😕

sicinka
30. dub 2013

Tedy co se to tu dělo, já vás málem nedočetla po těch dnech klidu 🙂 Tak já už tu psala Dáda byl motoricky hodně napřed, hlavně mezi prvním a druhým rokem kolem dvou třeba samostatně plaval a skákal od vody, uměl vyskočit a otočit se ve vzduchu, přešel vysokou kladinu. Ono mě to pořád uklidňovalo ta hrubá motorika lépe vědět, doktoři ji řeší a to že by té hrubé absolutně neodpovídá to jak reaguje či mluví mi nějak nedošlo. U nás co se zlepšil v řeči tak ta hrubá stagnuje, do pár věcí jako je to kolo dospěl hlavou, ale motoricky by to před rokem klidně dal. Jo a miluje starší děti, bohužel se svou povahou nějak nechápe že o něj moc nestojí 🙂

sicinka
30. dub 2013

@hrusti já myslím že už potřebuje kolektiv, ve školce se zase posune o kus dále. Přeci jen tam bude jiná autorita i režim, hračky, úkoly. Ono doma toho prostě tolik nevymyslíš, já pořád hledám nějaké nové výtvarné techniky jinak ho to nebaví a taky už mi dochází inspirace. 🙂

martuulka
30. dub 2013

@mvmk
to nejste jediní 😉 , Martulka sice lezl a seděl v 6 m. a stavěl se v 7 m., ale chodit začal až v 18.m. Jeden celý rok prolezl, já už jsem nedoufala.

M. ještě neskáče snožmo, nestojí na jedné noze. Otáčí se dokola, běhá, poposkočí, tancuje,vyleze na klouzačku. Asi to trochu vázne ta motorika. Jako miminko chodil na Vojtovku, nic mu nebylo, chodil tam preventivně kůli nízké porodní váze. Vůbec jsme to nedávali, tak jsem se na to vyprdli a začal pak hezky pást, lézt a bylo. 😝

Dnes nám ve školičce nahlásili, že M. tam jí normálně obědy, ale že vyžaduje jíst sám, nechce sedět u stolu s ostatními. 😕

sisstin
autor
30. dub 2013

@martuulka jemu je 27měsíců? To je na skákání snožmo, stoj na jedný noze atd, jako fakt malej 😉

margareta76
30. dub 2013

@sisstin: Ahoj. Prosim ta, ktore konkretne aplikacie (sluchove rozlisovanie, celkovy rozvoj a ine) momentalne vyuzivate na iPad-e? Nieco by som potrebovala pre syna. Dakujem 😉

sisstin
autor
30. dub 2013

@margareta76 Abeceda, tangrams,speak app 1-3, speach with Milo(podstatny a pridavny jmena,slovesa atd),picture the sentence,predskolni brasnicka 2 😉

sisstin
autor
30. dub 2013

@margareta76 math up, first phrases,miniLuk,slice and splice,flow, perception preschool. Ale nejvic pari Joulinku a Subway surf 😅

sicinka
30. dub 2013

@martuulka to co popisuješ speciálně stoj na jedné noze nebo i lepší odraz ze dvou nohou dělá problémy 3 letým holčičkám co s nimi cvičím ve školce a to jsou to ty šikovnější z dětí. Tady fakt pozadu není 🙂

martuulka
30. dub 2013

Když k nám přijde návštěva, tak s ním skoky a i kotouly trenuje, já jsem v tom zcela nevinně 😀 Po pár návštěvách jsem nabyla dojmu, že by měl skákat. 😝

mvmk
1. kvě 2013

Holky chci se zeptat jestli jste mely nekdo podobny Problem, Mala zacala ted porad opakovat, ale vsechno prehazuje. Treba Vstat- tasv , Puppe - pepu nebo papu atd. Ona si proste nedokaze zapamatovat tu prvni slabiku 😝 . Tam na te terapii mi rekli ze je to u dyspraxie bezne a bude se to zlepsovat, ale nejak si to nedovedu predstavit.
Dostali jsme cvicebni listy, s tim ze musi treba opakovat prvni dve stejne slabiky a pak neco jineho jako treba DA_DA_DU a tak. Resil to tu nekdo z vas, a jak?

hrusti
1. kvě 2013

@mvmk Jak pises tak je to u dxsfazie normalni. Honzik u slov prehazuje obcas slabijy jeste ted. Treba misto kecup rija kepuc atd. Ja nevim, jestli se to da nejak resit. Ja jsem H.opakovala ten spravny tvar, ale u nas to nebylo urcite u vsech slov 😉

@sicinka jojo jak pises. Potrebuje jinou autoritu. Me ma obcas na haku 😉 snad normalni skolku zvladneme. Na druhou stranu si rikam, ze o nas vi, ze jsme se hlasili do logo tridy a mame zdravotni prblemy, tak snad budou benevolentnejsi a nebudu kazdy den resit nejake stiznosti 😉

sisstin
autor
1. kvě 2013

@mvmk tyhle listy máme od Baslíka, na každý písmeno 😉

sisstin
autor
1. kvě 2013

@hrusti u nás je taky kepuč a nemapatuju si 😝

krystalka
1. kvě 2013

@mvmk - Jiřík to dělal taky, u dysfázie je to běžné... ale nebylo těch slov zase tak moc, už si je moc nevybavuju, už dlouho jsem teď neslyšela, že by něco přehazoval - on když už, tak to slovo tak nějak zkomolí celkově, že to často nejde ani zopakovat 😀 , ale to jsou většinou třeba 5 slabičná slova... ale třeba zrovna kepuč to u nás nebyl, protože my ho prakticky nepoužíváme...Jinak já jsem to jenom po něm vždycky zopakovala správně a časem, když byl ochotný pomalu po mně opakovat, tak jsme si to pomalu po slabikách přeříkali a časem to začal říkat správně....

cairka
1. kvě 2013

He, a my si ten "kepuč" ešte aj lejeme na "pegaty" 😝

sicinka
1. kvě 2013

@hrusti já myslím že v pohodě 🙂 on je přeci jen už 4 letý, do nějaký školky taky chodil ani jsi nikdy nepsala že by byl nějak agresivní či autoritu nerespektující (to je náš největší problém 🙂 Proč by to neměl zvládnout, nebudou mít na něj tolik času jako ty doma, ale díky tomu toho hodně okouká, A s tou logo třídou uvidíte, třeba se tam v průběhu roku najde místo. Mě taky všude říkali že ho vezmou až v pěti tohle je fakt na houby.

sicinka
1. kvě 2013

Jinak holky dneska jsem vzala Dádu na pohádkový zámek staré hrady a naprosto mě dostal jak se najednou bál pohádkových bytostí, styděl se tohle jsem u něj nikdy neznala, pak se otrkal a byl v pohodě, ale myslela jsem že ho tam nedostanu. No a pak jsme si prošli prachovské skály a už v autě padnul usnul a bude spát až do rána, ale výlet to byl krásnej.

mvmk
1. kvě 2013

@hrusti
@sisstin no tak u nas je to spis pravidlo nez vyjimka, ona obraci opravdu vsechno, zvladne pouze jednoslabicna slova, dnes chtela caj a rika tajic, a potom chtela po manz. aby ji nakreslil certa, a manzel rika teufel a mala fujta 😅 😅 jako ted uz chapu, ze nemuze mluvit, kdyz se ji to v hlave takhle mota 🙄 🙄

mvmk
1. kvě 2013

Pokud jsem to ale pochopila dobre, musi k tomu dite dospet, aby neprehazovalo jednotlive slabiky, nebo nekomolilo cele Slovo? Nebo maji tyhle cviceni nejakou vahu, musime treba vytleskavat rytmizovat. Dnes jsem delala slabiky, DA_DA DI a vyslo z ni vzdycky DI-DI-DA 😝 , samozrejme mam od Logopeda nakazano ji vzdy pochvalit a opakovat to znovu, i kdyz to dela blbe. Manzel ji vzdy opravoval a rikal Ne a mala na nej zacala prskat a plazit jazyk a bylo po opakovani 😝 😝

krystalka
1. kvě 2013

@mvmk - já myslím, že ty cvičení mají velký význam - cvičí si tím sluchové rozlišování, právě třeba tím vytleskáváním si líp uvědomí, kolik slabik to slovo vlastně má, Jiřík ze začátku občas i nějakou slabiku ve slově úplně vynechal, prostě to zkrátil a to vytleskávání pomáhalo, že ty slabiky od sebe rozlišil a časem to říkal už správně...a stejně tak jsme před časem rozlišovali dlouhé a krátké slabiky pomocí logopedického bzučáku...

krystalka
1. kvě 2013

@mvmk - Jiřík měl vlastně většinu slov jednoslabičných ještě v těch 3 letech, kdy jsme byli poprvé na logopedii, těch dvouslabičných měl v té době fakt několik - typu hají, hačí, táta apod., takže tenkrát ještě tolik nepřehazoval, to přišlo hlavně až s těmi 3 slabičnými slovy...

mvmk
1. kvě 2013

@krystalka Emicka ma vetsinu slov jednoslabicnych max. dvojslabicnych se stejnou samohlaskou, Mama papa, atd. a jakmile se ta samohlaska zmeni tak fakt vidim, ze ma velky problem 😝 , No a rytmizaci zvada, jenom to tleskani ji nekdy zacne znervoznovat a nechce spolupracovat 😒

mvmk
1. kvě 2013

@krystalka ono ja jsem si vsimla, jak ona ted uz vic rozumi i nemecky, ze si proste vybira lehci vyrazy v nemcine, treba süß- sladky nebo kalt-studeny, komm - pojd, a tak to je docela vyhoda te nemciny, ze ono je hodne slov co to male dite zvlada 😉 , ale ted na te terapii jsem fakt poznala, ze to proste opravdu neni vubec zadna sranda, se mnou na hotelu byla mamka se 4 detmi 😅 obdivuji jeji silu 😝 a ten druhorozneny, byl 4 roky a 2 mesice a rekl pouze aa jako Mama a jeste IA jakou ich auch tot vse 😝 😝 , tam uz bych propadala uplne panice. Ale zase super rozumel, a tim ze mel 3 sourozence bylo i to socialno samozrejme naprosto nekde jinde nez moje mala 😒

kajiszek
1. kvě 2013

Ahojky, čtu vás, ale zase nějak nezvládám psát... U nás se teďka ani nic neděje, už máme za sebou skoro všechny ty doktory a zatím ji nechám bejt, krom tý občasný logopedie. Teďka jsem tu měla zase dva dny kámošky se stejně starýma holčičkama a zaznamenala jsem fakt hodně výraznej posun v sociálnu. Sice sama od sebe tu společnost až tak nevyhledává, ale když už se někdo druží, tak neřve, neodhání ho a dokonce se jí to i líbí... Nechala se objímat od tý Elišky, dokonce ji objímala taky a dávaly si pusinky. Skákaly spolu na trampošce, klouzaly se, blbly, dokonce Nelinka Elišku v jednu chvíli na tý trampošce povalila a chtěla ji zalehnout 😕 😕 😕 😕 😕 A když jí někdo něco bere, tak se o to pere. Tentokrát byla stranou druhá Nelinka od kámošky, ale tak ona je o něco mladší než naše Neli a Eli... Blázinec ta jména... Neli, Neli a Eli 😀 😀 😀 Jo a vlastně když jsem jí řekla kolo kolo, tak sama šla, vzala Elišku za ruku a pak mě a točily jsme se. No a když holky jely domů, tak kroutila hlavou a plakala, že nechce... No fakt jsem úplně u vytržení. Dneska tu zase byla Vaneska od sousedky, tak se honily, skákaly spolu, nechala se od ní vzít za ruku, kluk od sousedů, kterýmu je asi 7 a je taková místní mamina, miluje malý děti, tak ji dokonce nosil a jí to nevadilo... No fakt čumím. V komunikaci taky pomalý krůčky, začala si víc všímat toho, co dko říká, že i když nemluvím na ni, tak kolikrát zareaguje... Třeba kámoška se ptala Elišky, jak dělá ovečka a Nela koukala úplně jinam a byla zabraná do korálků, ale hnedka začala dělat "bééé", ještě si zamilovala Mickeyho Klubík, vždycky mi donese ovladač a řekne "Miky ejóško", což znamená "Mickey a hej Ouško" 😲 😲 Kdo znáte, víte... I to porozumění se mi zdá lepší... Prostě to jde pomaličku polehoučku dopředu, tak mám radost.

Ta hrubá motorika... U nás taková zvláštní... Vojta třeba skluzavky a prolejzačky zvládal s přehledem velice brzo, brzo chodil, běhal, všude vylezl, snožmo skáče, na trampošce skáče do závratných výšin, dokonce se okamžitě naučil skočit na zadek a rovnou na nohy a třeba pětkrát za sebou.. Ale odrážedlo opožděný, chůze po schodech opožděná, kolo opožděný... Na motorce jezdil asi ve 20 měsících (ale málo), koloodrážedlo 2,5 a kolo nechce, neumí šlapat. Nela taky chodila brzo, taky všude vyleze, nemá problém se skluzavkou (aktuálně trénuje akrobacii, jezdí po břiše, po kolenou, dokonce po nohách ve dřepu a v provazu - jedna noha dopředu, druhá dozadu), ale nahoru po schodech nohy nestřídá, dolů nejradši slejzá po zadku a na motorce neumí absolutně, a to jí je víc jak dva... Takže to mají dost podobně hození oba, že na něco jsou šikovní, na něco zase dřevění... Vojta třeba i slušně hází, chytá a kope s takovou razancí do míče, že by mi tím míčem vyrazil zuby a docela i kopne směrem, kam je potřeba... Takže fakt něco dobrý, něco děs... Vůbec nemluvím třeba o tom, jak oba tancujou, teda spíš netancujou, oni jenom skáčou na místě 😝 A když má Vojta napodobovat nějaký cvičení, tak je taky dost bezradnej a dřevěnej 😝

kajiszek
1. kvě 2013

Jo a hrát si sami v herničce, tak to mají oba stejně - zpravidla prvních 15 minut se rozkoukávají (Vojta už ani to ne většinou) a pak běžej a třeba hodinu o nich nevím 😀 😀 😀 Neli teda až poslední dobou, dřív si mě víc hídala, ale nemusela jsem chodit s ní, buď šla sama nebo prostě přišla ke mně na klín. Ona je zase na sebe opatrná, takže neleze nikam, kde by to bylo nebezpečný, sjede si malou skluzavku, zaskáče si na trampočce a jinak spíš staví nebo zkoumá, takže se nemusím bát ji nechat prozkoumávat. Vojta ten je kamikaze, prostě jezdí a lítá všude, jen občas přiběhne mi říct, že se mám koukat nebo že chce napít a tak 😀

kajiszek
1. kvě 2013

@mvmk To je fajn, že sjte tu terapii absolvovaly, myslím, že ti to fakt pomůže se uklidnit a je úplně super, že se rozjela a dělá pokroky 😉 😉 Třeba se teďka opravdu rozjede. Jinak s přehazováním slabik zkušenosti až tak nemám, Vojta sice občas má taky svoje hlášky jako kam se podělala místo poděla nebo budem koukat na topýry místo na netopýry a sem tam úplně příšernou gramatiku v souvětích... U Nelinky těžko říct, mně přijde, že ona buď to slovo řekne hezky nebo naopak mluví čínsky a vůbec nechápeme, co tím chtěl básník říci. U ní se ještě uvidí, jak to bude pokračovat.

hrusti
2. kvě 2013

@mvmk Jak píše @krystalka tak opakování správného tvaru a vytleskávání. Ona si k tomu podle mě musí dojít čase sama 😉

@sicinka U nás je s autoritou problém. Honzík musí mít někoho ráznějšího, kdo si ho srovná a bude pro něj autoritou s velkou A. Jak bude mít někoho měkkého, kdo na něj bude medovým hláskem šeptat, tak se obávám, že to bude problém 😝 Jinak na Staré hrady se taky chystáme. Máme voucher ze slevomatu. Jsem zvědavá, jestli se Honzík bude taky bát 😝
No v té logo třídě se obávám, že nejdřív až ted další školní rok. Neděláme si iluze, že by se našlo místo už ted někdy v dohledné době 😉 Je fakt všude plno.
Jinak v týdnu jsem se potkala v obchodě s jednou maminkou, já ji osobně neznám, ale děti si spolu začaly hrát, tak jsme se bavily o školkách a tá prý ted hlásila svoji holčičku do školky V Benátkách, jak jsi o ní psala ty a prý se dostala. Prý je to o něco jednodušší se tam dostat než do školky přímo někde na Hájích. Ale jinak to nerozváděla, jaké učitelky atd., takže víc nevím.

hrusti
2. kvě 2013

@kajiszek Koukala jsem na fotečky a malá je modelka 😵 Já naší malou oblékám na skotačení venku zásadně do tmavšího oblečení, protože je hrozné prasátko 🤐 Ve školce si jí dokonce spletli s chlapečkem, přestože měla na sobě modrou bundičku s růžovýma kytičkama no nevím 😕
Ad motorika ... Kamarádky chlapeček, který je hrozně šikovný,krásně mluví, počítá, umí skoro číst, jsou mu taky 4 roky, tak ještě asi ve 2,5 letech neuměl pořádně jezdit na motorce. Když jsme spolu někam šli, tak to většinou skončilo tak, že mu Honzík někam ujel a on se pak vzteknul a šel pěšky, protože se prostě odrážel oběma nohama najednou a jelo mu tohrozně pomalu. A v té době fakt už krásně mluvil. Je to fakt záhada 🙂