Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sayast
28. pro 2009

ahojky sisstin,
tak my sem taky trosku patrime. julca je hodne bobelate mimco (ma 12 kg) a s tim nam souvisi opozdeny motoricky vyvoj. az ted se zacala obracet na brisko. neurologicky je v poradku

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: ahoj 🙂 jsem ráda, že někdo napsal 🙂 Tygr taky nebyl v té motorice nejrychlejší, převalovat se začal v 6m, sedět v 9m, lezl v 10m a začal chodit až v 16m 😉 Jinak neurologicky je taky v pořádku, byli jsme na vyšetření právě kvůli té jeho poruše, akorát nás čeká v únoru EEG, z čehož mám hrůzu...protože nevím, jak bude spolupracovat...teda spíš nebude 😉

Tak to ale Julinka dožene ne? 😕 Cvičit Vojtovku teda asi nemusíte? 😕 Jinak my jsme opačný případ, Tygr měl ve 2letech 10,1kg 😝 takže jídlo je u nás utrpení číslo 2 😝

sayast
28. pro 2009

sis,me se v 9.m teprve zacala otacet na brisko (z briska to umela od 7m,ale jen z jedne strany),plazi se mirne pozadu,ale neprehani to s nicim,je lina. sedet-sedi,ale musim ji posadit,sama to nezvladne. no,na neurologii nam ted v 9.m rekli ze je na urovni motoricke 5,5 mesice stareho ditete ☹. poslali nas na ultrazvuk hlavicky jestli nema poruchu kdyz tak pribira, to ma v poradku. vojtovku mi nabidli,ale dr rekla ze by jeste pockala,tak jdeme zacatkem unora na kontrolu,tam se uvidi.ale kdyz jsme tam sli,tak se z bidou otocila na bok 😅
jinak je vnimava,to jo. zbrbla,ale ne nic vedomeho. ted se teda naucila posilat pusinku,jinak nic neumi (jak je velika,paci paci,pa...)
ale u ni to dela hodne i povaha. proste nechce,tak ne 😅. cely tata 🙄

hm,to eeg asi bude horsi. teda bolet nebude,ale ze nevydrzi v klidu 😝
jo a jidlo mi taky neji 😠 .jen malo a jeste jen neco. jen prso a prso a prso 😀

sayast
28. pro 2009

tak konecne berus spi,tak jsem zbezne nakoukla do ty diskuze co si hazela odkaz,musi to byt trosku tezsi vid. ale myslim ze je to jeste v poradku,zvlast kluci jsou v reci trosinku opozdenejsi,tak myslim ze se nemusis moc bat 😉
mamka dela ve skolce a ma tam triletou holcicku a ta se dorozumiva pouze citoslovcema. a je v poradku,holt to nekomu trva dyl 🙂

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: u nás je to právě o tom, že on ani nerozumí, co mu kdo říká 😉 jinak to, jak je veliký, paci paci nebo pá nikdy nedělal...a to je právě taky znak té dysfázie 😉 on byl prostě okolo toho roku jiný, než ostatní děti...a čím je starší, tím to je víc vidět...třeba ukazovat začíná až ted, a zatím hrozně málo...ta komunikace je na úrovni tak 15m dítěte 😉

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: a taky je otázka, jestli fakt nechce nebo jí to nejde 😉 já si totiž taky pořád myslela, že syn nechce..a pak jsem zjistila, že mu to prostě nešlo nebo fakt nevěděl, o co jde 😉 ale Julinka je ještě malá..spíš bych ti poradila, aby ses víc zaměřila na tu komunikaci a vnímání 😉 abyste třeba neměli ještě jiný problém..ono se to k té motorice občas pojí 😉

sayast
28. pro 2009

sis,tak je zas skvely ze to beres takhle 😉. to se mi fakt libi. me to obcas dost stresuje 😅 🤐 . ale venuju se ji dost. miluje knizky,rikame rikanky. no,snad jiny problem nebude. a kdyz,stejne je moje a miluju ji 😵

a co rikaji na tygra doktori? treba detska nebo neurolog?

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: mě to stresuje strašně..mám pocit, že at se bavím s kýmkoliv o čemkoli, tak stejně skončíme u dysfázie 😒 neurologicky je v pořádku, ted nás na konci ledna čeká vyšetření v Krči na psychologii..je tam výborná paní doktorka zkušená právě v těhlech věcech, takže jakoby čekáme na oficiální "papír" 😉 pak asi synovi neuroložka nasadí nootropika- vitamíny, které podporují mozkovou činnost a budeme chodit na logopedii klinickou, víc se dělat nedá 😉 ono se to jako vyléčí úplně nebo skoro úplně, ale je to na dlouho..u téhle diagnozy není nic hned 😒 jinak motoricky je i víc než na svůj věk, v sebeobsluze je na svůj věk atd, ale komunikace vázne 😒

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: ono hlavně tohle( i jiné věci) není o věnování se dítěti..já i když jsem Tygrovi každý den milionkrát ukazovala v knížce, tak on to pořád neuměl, nechápal..nechtěl to dělat 😒 ...mě nejvíc bolí, když mi někdo řekne: to je tím, že se mu nevěnuješ...málo se mu věnuješ... atd. ☹

sayast
28. pro 2009

sis,ale tohle vzdycky reknou lidi,ktery do toho nevidi ☹. chapu jak ti musi bejt. ale nejdulezitejsi je,ze se to vyleci 🙂. i kdyz je to beh na dlouhou trat ☹

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: no bohužel mi tohle tvrdí i přítel 😠 si myslí, že malýmu nic není... 🙄 cizí lidi mi to neřekli nikdy 😕 a Julince zjistili, proč tak přibírá? Jinak takových dětí je tu víc, a jsou zdravé 😉

sayast
28. pro 2009

nezjistili,v mozku ma vse v poradku, takze porucha zadna 🙂. jen mam proste kvalitni mlicko 🙂
myslela jsem to tak,ze clovek ktery vas zna a vi jak se mu venujes, tak nemuze rict,ze malo 🙂

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: tak jestli plně kojíš, tak to je asi tím 😉 Tygr bude mít 12kg tak ve 4letech 😅 😅 😅 😅 on přítel pracuje mimo Cr..vidíme se každý druhý víkend, takže ví prd..jak se mu věnuju nebo nevěnuju 🙄

sayast
28. pro 2009

aha, no tak to moc nepovzbudi to slyset od pritele 🙄
ja mela 12 kg kdyz jsem sla do skolky 😀

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: jinak s tím sezením, Tygr si sám sednul v těch 9m..já ho neposazovala...vyloženě to nesnášel a plácnul sebou dozadu 😝 jinak do těch 9m jen válel sudy...a pak se to už rozjelo 😉

sayast
28. pro 2009

me se prave dost vzteka. kdyz sedi je spokojena. ale davam malo,jen kdyz uz to fakt nejde. ale je pravda ze posledni dny se taky naucila sebou placnout dozadu

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: já už si to moc nepamatuju..ale vím, že bud válel furt sudy..a to je válel aktivne, nebo byl na břiše....pak se nějak vzepřel přes kolena dozadu a najednou seděl 😝 pak hned začal lízt..o dva měsíce chodit s oporou okolo nabytku..to bylo na roce..a samostatně chodit v těch 16, za ruku chodit odmítal 😔

sayast
28. pro 2009

tak ta nase je fakt lina. na brisko uz to umi,ale to uz musi bejt 😝 . manza se vzdy smeje ze je lina po mamince 😅
sis,hlavne ze se rozchodil a tabulkove mel jeste cas 😉. ja uz se ted smeju a rikam ze julca zacne behat az na pristi Vanoce 😀

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: no mně to přišlo úplně nekonečný, že snad nikdy chodit nebude 😝 a ted mi zas přijde nepředstavitelný, že by někdy mluvil 😅 😅 😅

sayast
28. pro 2009

on zacne a pak se mu urcite pusa nezastavi 😀. v tamte diskuzi jsi psala ze s pritelovo strany nezacali mluvit pred 2,5 rokem. tak to holt zdedil 😅

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: no ale on ani nežvatlá...nevydává fakt žádné zvuky kromě hučení, ječení...a broukání si písniček 😉 nikdy nedělal takový to : dadada, bababa..a tak, nemá tu svoji dětskou řeč 😕 jako do 18m byl kromě pláče a smíchu totálně ticho 😕 a taky nerozumí...to už není jenom opožděný vývoj řeči, to už je fakt problém... 😔 třeba donedávna nechápal, když jsem mu něco ukazovala...koukal mi na ten prst, ale ne tím směrem..a je toho víc 😉

sayast
28. pro 2009

aha,tak to jo ☹. ja myslela jako ze ciste jen nemluvi

sisstin
autor
28. pro 2009

sayast: no právě, že ne..on má poruchu receptivní složky..nemluví, protože nerozumí 😉 jako ted už rozumí základní věci typu: hají, hačí, podej, dej to zpátky, jdeme atd. 😉 spoustu věcí si domyslí, co má dělat ze situace, gest, výrazu tváře...ale těm slovům prostě nerozumí 😉 to je jakoby základ týhle diagnozy, že mají strašně špatnou pamět na slova..třeba slovo "mimi" ho učím už 5měsíců a teprve ted poprvé na otázku: kde je mimi? zalistoval v knížce a ukázal 😉

mmart
29. pro 2009

ospravedlnuje sa, ze som sa "votrela". Moja kamoska ma syna, ktory nerozpraval do 5 rokov. Diagnozu neviem, ale bol strasne hyperaktivny, robil zle, slovko nepovedal. A nemal vytvoreny reflex, ze ked padal, nedal ruky dopredu, cely bol poodieray. Na tu hyperaktivitu im poradili, nech ho daju na sport. Uz je takmer dospely, od 5 rokov rozprava normalne, ale uzili si s nim. Viem, ze toto asi nesuvisi - sisstin s chorobou tvojho chlapceka, spomenula som si na pribeh tej mojej kamaratky. Zabudla som podotknut, ze jej vyvolali porod predcasne - pomylili si ju so zenou, kotra prenasala....

reisi
29. pro 2009

sisstin, neboj sa vela veci dokaze zlepsit LASKA a ty svojho syna milujes nadovsetko, uvidis, ze sa malicky rozrozprava. Venujes sa mu, mas odborne rady od Dr. tak ono sa to casom zlepsi ci dokonca vyriesi.

My patrime k vam... mam dcerku, ktora bola ina a este trosinku je.Ale ide to🙂 a to je podstatne.
Dcerka sa narodila a bola do 21 mesiacov uplne zdrava. Potom ochorela- autoimunne ochorenie. Boli to tazke skoro 2 roky, kedze nechodila pre bolesti,nevladala nic udrzat v rucickach, tak sme napriklad velmi putali pozornost okolia, vypytovali sa ci ma DMO a podobne. Ale ja som verila, ze tak ako moze tazka choroba prist ako blesk z jasneho neba, tak moze i odist. A veru dcerka je uz relativne ok, beha a skace akurat nebeha, tak rychlo ako jej vrstovnici a skor sa unavi. Je za tym vela vela bolesti, jej i mojej ale hlavne vela lasky a velky kopec viery.
A kolki Dr. len krutili hlavou, ze nic na jej liecbu neexistuje a predsa sme nasli co jej pomohlo.S takou tazkou diagnozou bolo v roku 2006 na SK asi 5 deticiek a vtedy bolo pre mna nedosiahnutelne, zit tak ako ine rodiny...bezne...a predsa uz rok si zijeme taky ten uzasny jednoduchy a bezny zivot 😵 .

petruska77
29. pro 2009

Ahoj sisstin,

neviem ci k vam patrim, ale moj syn je tiez trosku iny ako ostatne deti... odmalicka... bol hrozne naladove babetko... take ze nechat vyplakat u nas vobec neprichadzalo do uvahy, lebo to sa az zadusal placom a nevedel lapit dych... vyvojovo bol vzdy trosku pozadu, lozit zacal v 11 mesiacoch, chodit v 15-tich... tap tap zacal robit dost neskoro, papa nechcel robit vobec... celkovo odmala je strasne tazke prinutit ho k niecomu... on proste co nechce to neurobi a mozem sa aj na hlavu postavit... treba na neho vzdy nejaku fintu vymysliet a potom to nejako ide... strasne dlho vobec nerozpraval... mal asi 2 roky a 3 mesiace ked prvykrat povedal "mama", potom este vedel povedat tata a baba a to bolo vsetko... az teraz v lete sa rozhovoril, to mal 2,5 roka... tiez som mala pocit, ze vela veciam nerozumie ked mu hovorim... ale odkedy rozprava, tak mam od neho spatnu vazbu a je to ovela jednoduchsie a aj viem ze mi rozumie co po nom chcem... ale stale v reci za rovesnikmi zaostava, aj ked uz za tych par mesiacov urobil velke pokroky, tvori jednoduche vety, akurat trosku zle este artikuluje... inak je to velmi zlate dieta, pritulne, vysmiate... ked ma dobru naladu tak sa neskutocne rehli, ked zlu tak sa otriasa cely panelak od jeho placu... vlastne je to tak, ze kazdy svoj problem riesi placom... uz som z toho niekedy na prasky, hlavne ked manzel hned na mna zazrie a povie ze maly je "rozmaznany"... ako keby mne daval vinu za jeho spravanie... no co uz... ale inak je maly hrozne inteligentny, od 2 rokoch pozna celu abecedu... vobec nerozpraval, len ukazoval na pismenka a cital ich, normalne A, B, ... neskutocny pohlad bol na neho 😀 od januara nastupuje do skolky, tak som zvedava ako si tam zvykne 🙂

sisstin
autor
30. pro 2009

ahoj holky 🙂

reisi: no to jste si taky užili teda 😲 😲 😲 😖 opravdu člověk má pak radost z každé věci, které jiné maminky berou jako samozřejmost 😉 syn ted konečně začíná ukazovat prstem, což je pro mě jako zázrak 😀 naučil se dávat pusinku a to porozumění jde zase trošku dopředu 🙂

petruska: syn je taky dost uječený, pláče v podstatě kvůli všemu...ale u nás je to hodně tím, že ta komunikace není taková, jaká by měla být...tudíž se rozčiluje, že mu nerozumíme...a on zas často nerozumí nám 😖 jinak se taky půl dne směje..u nás se to střídá jak na kolotoči, ten řev se smíchem 😝 jinak já školku plánuju až tak od 4let, bud půjde do logopedické a kdyby jsme se tam nedostali, tak do rehabilitační...tam chodí děti s různými problémy 😉 o normální školce neuvažuju, protože tam není individuální přístup...a na něj se musí mluvit pomalu, jednoduše..jinak nechápe 😉

nana
1. led 2010

Ahojte, dá sa poveadť, že aj ja mám neštandartné dieťa. Malý bude mať čoskor 3 roky, zdedil po mne nejakú chorobu, teda syndróm a ten nám trošičku komplikuje život. Odmalička je neposedný, rýchly, zbrklý a zaujať ho niečím je umenie, etš aj pri jedení behá, ale dr. nás ubezpečila že hyperaktivita to nie je. Akurát teraz mu zistili že má hypermobilný syndróm a má veľmi jemnú kožu, čo sú naše problémy. 😖 Keď mal jeden rôčik svokra ho strážila, len sa naháňaly ( malý behá od 10 mesiacov ) a potkol sa a a spadol na stôl, hlava rozbitá na 5 stehov. To isté sa opakovalo o pol roka, ale už nie u svokry a potom zas a zas. Teraz má už štyry jazvy na čele. a neviem tomu zabrániť a dosť sa bojím škôlky. Stačím mu trošku si buchnúť a hneď je modrina čo je ten lepší prípad. Obyačajné baran, baran buc a my chodíme 2 týždne s modrým čelom. A ešte nás dr. posiela na vyšetrenia i keď my už oznámila, že všetky testy sa nedajú na Slovensku zistiť. Tak načo ho trápia.
☹ ☹

sisstin
autor
1. led 2010

nana: tý jo 😖 tak to jsou teda taky starosti 😒 víš o té nemoci něco přesnějšího? 😕 Možná něco vygooglit? Já veškeré info sháním na netu, jinak o té naší poruše toho taky nikdo moc neví 😕

slavistka
1. led 2010

ahojte,tema přesně pro nás..syn je pozadu motoricky,a ohledně mluvení. Lézt zacal v 11mes,postavil se ve 12mes,okolo nabytku chodil od 13mes a chodit sám začal v 19měs..Chodili jsme na rehabilitaci,ale žadné cviky nám nedali,prý je v pořádku,až bude chtít,prý chodit začne a začal.Teď máme to samé s mluvením,má asi 10slov které pořád opakuje,tot vse.rozumí dobře.Chodíme na logopedii,kde nám zase říkají,že mluvit začne naráz až bude chtít.Byli jsme i na neurologii v Tomayerce,tamtéž u paní psycholožky,tamtéž na EEG,magnetické rezonannci...výsledek,je v pořádku,paní psychložka ho pochválila,že rozumí dobře,prostě nemá tu expresivní složku řeči.
To EEG ještě šlo,horší byla ta magnet.rezonance,tam chodí většinou děti s podezřením na epilepsii.Nesmí od půlnoci pít,na řadu jsme šli kolem 11h,což bylo lehce blbé,blbější bylo,když si ho pak vzali a já za dveřma slyšela,jak ho napichují,aby ho uspali,a nešlo to,on děsně řval..Pak ho vráili,pít mohl až 2hod po výkonu,a to čaj po lžičkách..nidky ho nepil,tak tady ho vypil🙂
Ríkám si,že holt ne všichni mají dokonale šikovné děti,akorát mě vždy mrzí,když vidím děti o pul roku,o rok mladší a dělají to co my..Všichni okolo mluví,on prostě nechce.Motoricky děti v tomhle věku skáčou,na prolejzačkách vylezou buhvíkam,my pohoda klídek opatrně...taky občas výhoda🙂No odrážedle jede aby se neřekle,žádné bezhlavé řícení..Nebo kreslení,my prostě čmáráme,občas omylem uděláme kolečko.steně staré děti už si kreslí panáčky☹
Přemýšlela jsme,jak se to stalo,s manželem jsem byli "normální" děti,moná,že byl přidušen po porodu a byl mu dáván kyslík,nevím,nikdo neřekne..
Doktorka na logopedii mi říkala,že prostě vidím ty děti jakoby normální,ale ona zase vidí ty děti,co k ní chodí,a mluvit některé začnou ve 3,4 letech...Ta to nevím,jak ho vezmou do školky.
Snažila jsme se stručně,nějak to nevyšlo...