Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
16. kvě 2016

@barbarucha ad ta novela, co vím, tak sice prošla senátem, ale PS ji zamítla. Šlo to ze senátu do PS, protože ten návrh byl od jedné senátorky, takže ta cesta byla opačným směrem, než běžně.

Co Váš Fanoušek? Nějak jsem dlouho nezahlédla příspěvky od Tebe, ale nestíhám číst pravidelně. Řešíte školku? Bude Fanoušek někam chodit?

josebrno
16. kvě 2016

Ahoj má tu někdo zkušenosti s autismem? Nevím, jestli je to porucha komunikace, ale asi částečně určitě také. Je mírný autismus u dítěte problém? Díky za radu.

krystalka
16. kvě 2016

@josefina79 - s těmi hračkami, to jako kdyby jsi popisovala naše dítě tenkrát 🙂 , donutit ho k něčemu, co bylo potřeba, ale on prostě nechtěl, to byl nadlidský úkol.....taky jsem párkrát pohrozila, že když si hračky neuklidí, tak je sbalím do pytle a odnesu.....noooo, dopadlo to tak, že jeho milované autobusy skončily v pytli za dveřmi, zatímco on sice nejdřív chvilku řval, ale pak si klidně vzal něco ze zbývajících hraček a uklízet stejně nehodlal....a takhle to bylo se vším, pokud se rozhodl, že něco neudělá, tak ho k tomu nedonutilo fakt vůbec NIC.....ani sliby, odměny, ani lehké "výhrůžky", nebo plácnutí....prostě fakt vůbec NIC - poměrně dost dlouho byl prostě neuplatitelný a nepotrestatelný....bylo to náročné, takže moc dobře ti rozumím 🙂

josefina79
16. kvě 2016

@krystalka hm... myslela jsem, že jsme jediní 🙂.
Kdy a proč se to u Vás zlomilo?

krystalka
16. kvě 2016

@josefina79 - no, já ti ani nevím, ono u něj se podobné věci tak nějak "samy" postupně zmírňují věkem, asi jak ten mozeček dozrává a dokáže i líp komunikovat....ale celkově bych řekla, že všechny podobné problémy začaly pomalinku ustupovat tak kolem toho 5. roku....prostě postupně jsme zjistili, že se nechá nalákat k něčemu na nějakou odměnu, nebo že mu začalo vadit, že mu něco zakážeme....tak nějak to přicházelo postupně....ono tohle se asi nedá moc urychlit, myslím, že velkou roli v tom právě hraje to dozrávání mozku a nervové soustavy, ony se s tím dřív prostě nedokážou nějak srovnat a jednat nějak adekvátně.....u nás pomáhá spíš prostě to nechat být, moc to neřešit a už vůbec ne nějakým nátlakem, to se sekne ještě víc....asi tě moc nepotěším, ale chce to prostě spoustu času a trpělivosti....ono to svádí k různým výbuchům a snaze prostě to teď nějak řešit, že tahle to přece nejde, není to výchovné apod....ale on takhle prostě nefunguje, vyžaduje úplně jiný přístup, než běžné děti....i když to na první pohled třeba vypadá nevýchovně....on prostě funguje jinak, no.....

josefina79
17. kvě 2016

@krystalka ta včerejší scenka s hrackama mne utvrdila v tom, ze proste neni standardní. A ze sice mluví hezky, ale ze nekde bude zakopany pes.
Uvazuju, ze ho objednam na zkouknuti k Wawroszove. Nebo nevíte, bere třeba i Janova samoplatce? Hodně jste si ji tu chvalily. Dekuju.

janoulek25
17. kvě 2016

@josefina79 Anetka ta je taky tvrdohlavec 🙂, většinou na ni nejvíc platí přístup kompromisu. Když si nechce uklidit po sobě, tak jí řeknu, že uklidíme teda spolu a to mi začne hned pomáhat, ale kdybych jí řekla at uklidí sama a ona zrovna neměla náladu tak by to dopadlo stejně jako s tvým Františkem. Nátlakem u ní nic nezmůžu. Třeba i s tím oblíkáním. Ve věku Františka se mi hrozně bránila, nechtěla. Ted se když jdeme z venku svlíká automaticky sama a mou pomoc odmítá. Odmítá i oblíkání toho co umí sama. I u zesvlíkání jsme začínali kompromisem. Prvně nechtěla vůbec, tak jsem ji řekla, např. sundej si jenom bundičku a já ti sundám zbytek a pak až zvládla automaticky tu bundu tak jsem zvyšovala nároky. A když třeba nechtěla hned tak jsem řekla tak za chvilku ano? A to na ni funguje, asi se cítí že má prostor a nesekne se tak.

josefina79
17. kvě 2016

@janoulek25 děkuju!
Holky, nechci plašit, na jednu stranu věřím, že je OK, na druhou stranu není úplně standardní.
Myslím, že když vezmete běžné dítě, "bez diagnozy", s takovým plus mínus standardním vývojem, tak se prostě nechová tak jako Fanda.
A vzhledem k té nedonošenosti si myslím, že by bylo fajn, aby ho někdo zkouknul tak jako tak. Je to nedonošenost? Má náběh na něco? Nevím co, netuším. Nebo je to povaha???
Já se samozřejmě v 95% případů snažím o kompromis, ale nefunguje to vždy.

Jo teď koukám, napsala jsem Jánová, myslela Junková 🙂.

Jo, příští týden bude Fanda na hlídání u mojí mamky. Je strašně ambiciozní 😝 , prý mu mám nabalit pytel slipů a tepláků, že ho budou učit čůrat na nočník. Cha, chá. Fanda miluje školku, odsouhlasí mi, že do školky chodí jenom děti, co čůrají na nočník, né do plínky a když mu řeknu, jdeme na nočník, tak se sekne a řekne: Ne, Fanda nepůjde. Fanda nechce do školky. Fanda čůrá do plínky." A to mu to o tom nočníku říkám třeba 3x-4x, aby věděl, že za chvilku jdeme, že až si dojezdí tenhle okruk s vláčkem nebo až vybarvíme tenhle obrázek nebo prostě něco ....

krystalka
17. kvě 2016

@josefina79 - je ještě docela malý, navíc, jak píšeš, nedonošený, takže to musíš brát tak, jako kdyby byl o něco mladší a tak k němu i přistupovat.....navíc v tomhle věku bývá i období vzdoru, u nás jsme ho měli už někdy po 2.roce, to taky udělá hodně....těžko říct, myslím, že když ho někdo zkoukne, tak tím nic nezkazíš, ale zase bych se nějak zbytečně neplašila....jinak s tím čůráním, to je jak když píšeš o tom našem - taky mi ledacos odsouhlasil, dohodli jsme se na něčem, tak aby to bylo přijatelné i pro něj....a když mělo dojít na věc, tak se seknul, že ne a raději se vzdal veškerých výhod i slíbených odměn.....občas to udělá ještě i teď 😉

krystalka
17. kvě 2016

@josefina79 - jinak s tím hlídáním u rodičů - třeba to vyjde, já mám zrovna zkušenost, že Jiřík spoustu věcí, co odmítal dělat a zkoušet s námi, dělal s babičkou úplně bez problémů...a nebo jsem ho něco zaboha nemohla naučit, přimět dělat apod....a přitom třeba ve školce to pak dělal bez problémů....

peggy722
17. kvě 2016

@krystalka Souhlas, Ela když
něco fakt nechtěla, tak s ní nehnul ani buldozer. Teď už se s ní dá vyjednávat, systém úplatků a odměn funguje skvěle. 😀 Sice to není úplně výchovný, ale co.

peggy722
17. kvě 2016

@josefina79 To je jak u nás s tím zubařem. Taky mi všechno osouhlasí, na všem se dohodnem a když pak přijde na věc, tak konec. Prostě si to opravit nenechá a nikdo s ní nehne a to máme tak úžasnou zubařku. Ani když viděla Lucku, jak jí opravuje zub nebo mně, tak to stejně nepomáhá.

josefina79
17. kvě 2016

@peggy722 dnes jsem se byla podívat v tom DDM. Fandu si zapsali, ale pokud tam bude chtít chodit, musí být bez plen. To jsem věděla, nicméně jsem se byla zeptat i na další "hlídání", které tam mají 2x týdně 2 hodiny pro děti od 3-4 let. Tam nic o plenkách napsáno nebylo, takže jsem se šla zeptat ještě na tento kroužek.
Paní mne zpražila na tři doby:
Ona: Kolik že mu je?
Já: Budou mu tři v červnu.
Ona: A to on jako ještě neumí na nočník, jo?
Já: Ne, neumí, ale trénujeme.
Ona: Hm. No to musíte pořádně. Moje děti jsou taky letní a v roce jsem jim sebrala plenky, párkrát se počůraly, tak jim to vadilo, a hned uměly na nočník.
Já: Ale on je nedonošený, narodil se o 2 měsíce dřív.
Ona: Hm, teď mají všechny matky nějaký důvod, proč děti nenaučí na nočník. Dřív to šlo.

Rázdvatřizhlubokadýchat ... a neřekla jsem jí, že je krávapitomáblbá .... udržela jsem se : ). Poděkovala a řekla, že budeme v létě pilně cvičit.
Ale pro Vás, pro Vás můžu: Je to krávapitomáblbá. V roce František ležel, plazil se a někdy ve 13 m se naučil lézt. Grrrrrr......

No, ale jinak ty paní učitelky v tom celotýdenním hlídání vypadaly v pohodě, i ho pochválily, že si umí rozvávat (částečně) tkaničky atp.... Že neva, pokud se čas od času počůrá, ale prostě ten základní návyk mít musí a musí si umět říct.

evik19
17. kvě 2016

@josefina79 Ahoj, z krávy pitomé si nic nedělej...Nevím, jak moc jsi ve výchově akurátní, ale na našeho kluka, na kterého si taky nikdy nátlakem nepřijdeme, hodně platilo to, že jsem mu na nočníku vždycky četla, ukazovala obrázky, stavěli jsme věže z kostek, nebo jsem ho nechávala koukat na pohádku na notebooku - podle toho, co chtěl zrovna dělat. NIkdy jsem to nebrala tak, že by měl na nočníku jen udělat potřebu a jít, takže náš O. má nočník jako odpočinkové stanoviště. Já jsem teda hodně dezorganizovaná a téměř bezlimitní matka, ale klidně bych mu dala nějaký kokino anebo sušenku, když si na nočník aspoň v klidu sedne a chvilku posedí, i když třeba nic neudělá.
Jinak holky, hlásím (tatínkův) úspěch se sebeobsluhou - poslední 3 měsíce jezdím brzo ráno do práce a snídani dává malému většinou tatínek. Jak jsem zjistila, tak manžel prostě odmítl krmit a snídani prostě jen vždycky postavil před něj a buď si dal anebo ne. Na to já bych fakt neměla nervy a psychicky bych nezvládla, že by se prostě nenasnídal. Manžel to pár dní vydržel a teď začal syn sám jíst lžičkou a dokonce bez prostestů. Sice to zkusí, jestli ho nenakrmíme my, ale když řeknem ne, tak prostě začne jíst sám. Před týdnem jsem si ještě myslela, že něco takového se stane až v hodně daleké budoucnosti!

josefina79
17. kvě 2016

@evik19 gratuluju k úspěchu.
Hele, Fanda když jde na nočník, tak ho zase musí pozorovat různé hračky, takže sedí a čůrá obklopen Mašinkou Tomášem atp. A pak nám to čůrání nosí ukazovat. Teď máme v baráku řemeslníky, takže si představ scénu jak náš polonahý Fanda nosí třem chlapům v montérkách ukazovat čůránky : ). Ale všichni chlapi jásaj a tleskaj 🙂.

peggy722
17. kvě 2016

@josefina79 To byla ta ženská na recepci co ? Ta je fakt moc milá 😠 . To máš to samý jako s tím mluvením. Taky ti některý matky budou tvrdit, že je to tvoje vina, protože se mu málo věnuješ, a že ADHD je blbost, že to dneska dávaj každýmu a že to dřív nebylo a podobný plky 😠 . Vykašli se na to, snad to zvládne. Ještě má na to 3 měsíce. Vzhledem k tomu, že teprve nedávno začal pořádně mluvit, tak ono to přijde, až ten mozek prostě dozraje. Ty pokroky nejdou dělat ve všem najednou.

peggy722
17. kvě 2016

@josefina79 To je dokonalý 😀 . On to zvládne, jen potřebuje víc času.

peggy722
17. kvě 2016

@evik19 Chlapi mají prostě větší výdrž a navíc, děti moc dobře vědí na koho si to můžou dovolit. 🙂
Naše Lucka si taky odmítala dělat svačiny do školy, co by snažila, když maminka připraví. Tak jsem se asi ve třetí třídě vzbouřila, že teda takhle ne, že mně v tomhle věku už nikdo svačiny nedělal a aktovku jsem si balila též sama. Párkrát byla bez svačiny a naučila se to. A dneska bez remcání si je dělá sama i snídaně. Takže člověk se nesmí dát a trvat si na svým.

gabbucha
17. kvě 2016

@josefina79 Ale to bylo v Šalounce, že? Protože v té jejich pobočce na Květnového vítězství jsou všichni super, od recepce až po uklízečku 🙂 A nedám dopustit na Mahulenku, to co ji tam Myšák prováděl... to je na svatozář. A jinak ve Včelkách berou děti i s plenami, Myšák tam chodil od dvou let na 1-2 dny v týdnu a moc mu ten kolektiv pomohl. Pak bohužel nastoupil do státní školky, ale to je už na jiné téma... V každém případě DDM na Květ. vítězství a Včelky máme osobně vyzkoušené a za nás ANO 🙂

mitote
17. kvě 2016

@josefina79 k tem plinkam, to je proste pi*a. Pardon, ale tohle nesnasim. Lau se odplinkovala ted ve 3 a ctvrt. Sama. Pred tim rok brutus bojkot, jen pri slove nocnik rvala a zdrhala... resila jsem to s vice psychology a vsichni se shodli, ma cas, nenutit, nenechavat pocurat, sama k tomu dozraje... a fakt.. jeden tyden zacala chodit sama na nocnik, druhy tyden sama na zachod, treti tyden uz i ve skolce a venku... takze behem ani ne tri tydnu ma plinky jen na noc, jinak vubec a nema jedinou nehodu. Tady ty predpotopni nazory me dokazou vytaocit na plny obratky. A je naprosto sobestacna, prijde, da prkynko, sunda kalhotky, kalhotky, vycura, utre, splachne, oblece a jde... 😅 Ale ona ted udelala sileny skok v sebeobsluze... vcera oblikla kalhotky, kalhoty, tricko, boty, dala pred hlavu pres rameno kabelku, druhou do ruky, celenku do vlasu a sla 😀

josefina79
17. kvě 2016

@gabbucha v Šalounově. Ty ostatní učitelky byly super, tahle možná jenom neměla svůj den.
Já prostě doufám, že se mu přes prázdniny rozsvítí a zvládne to.
Ale trochu mne děsí, že zvládne čůrání, ale kakat bude chtít do plen. Ale nebudu malovat čerta na zeď, třeba se to vyřeší všechno.

mitote
17. kvě 2016

@josefina79 to neres... ja se toho taky bala, ze bude curat a kakat do plinky a ejhle... dela vse sama, proste se ji rozsvitilo 😀

aaa
17. kvě 2016

@josefina79 Syn do Sedmikrásky chodí. Nastupoval v září, tři mu byly až v listopadu s tím, že byl sice bez plen, ale čůrat byl ochotný jen do nočníku a jen doma nebo venku na travičku. Kakal do pleny. Učitelky jsem na to upozornila a plenu mu dávala sebou do batůžku, nikdy ji nepotřeboval, prostě si počkal až domů. Jednou se jim tam počůral, ale hned při další hodině se tam naučil na záchod a od té doby chodil na záchod kdekoliv mimo domov. Myslím, že vím, o které paní učitelce píšeš, ona je taková maličko "od rány" a ráznější, ale s dětma to umí a děti ji mají moc rády 🙂 Jinak syn tam nastupoval i jako nemluvící, sice se tam nerozmluvil, ale naučil se fungovat v kolektivu a prosadit si svou bez maminky za zády, otrkal se, přestal se bát dětí.

josefina79
17. kvě 2016

@aaa super! Děkuji za reference 🙂.
Já doufám, že když máme ještě 3.5 měsíce, tak to třeba zvládneme. Prý se dá přihlásit i v průběhu roku, někdy mají volná místa, případně se uvolní ...
Kdyžtak se pak ozvu s dotazama 🙂.

aaa
17. kvě 2016

@josefina79 Klidně, ráda poradím. Konkrétně Sedmikráska má letos volných míst dost, přibírají děti v průběhu roku. Určitě to zvládnete, času dost. U nás to pak šlo nějak samo, bez stresu, teď už má plenu jen na noc.

peggy722
18. kvě 2016

@aaa To je pravda, myslím, že to tak bylo i loni. Přecijenom je těch školek víc a tím jak se otevřelo to celodení, tak se tím pádem v Sedmikrásce uvolnila místa. Dřív tam bylo narváno taky.

@josefina79 Jo to asi vím, která ta učitelka to byla. Ona je taková ráznější. Elu taky jednou postavila do latě, protože se hned první den porvala s jedním chlapečkem o autíčko. Ale děti jí mají rády. Ono je fakt, že je to kroužek a ne klasická školka, takže s těma plínkama je chápu. Třeba v Sulanským to takový problém není, ale to je tím, že je ve třídě ta asistentka, takže na to mají víc času.

aaa
18. kvě 2016

@peggy722 Začátkem podzimu chodilo snad jen 6 dětí a byly na ně dvě učitelky a občas praktikantka, což bylo super pro děti, které si hůře zvykaly. Naplnilo se to až od pololetí, ale úplně plno (15 dětí) nemají. A je fakt, že děti mají tuhle učitelku raději, než tu druhou, která je jak milius 🙂

krystalka
18. kvě 2016

@josefina79 - to by mě taky vytočilo.....ale nezoufej, třeba to ještě v létě zvládne.....náš Jiřík byl téměř do 3 let taky plně na plenkách, zkoušela jsem nočník asi od roku a půl a nic, odmítal na něj i jen sednout, řev a nic než řev, musela bych ho tam násilím držet, aby tam vydržel aspoň minutu sedět.....nepomáhalo nic, tak jsem to nechala být, jednou za čas nočník vytáhla, zkusila, zjistila, že nic a zase ho schovala.....až těsně před 3.narozeninami jsem to zase jednou zkusila, dopoledne se asi 3x počůral, tak jsme vždycky jen převlíkli, ukázala jsem mu, kde má ten nočník....no a odpoledne najednou koukám a on tam sedí, úplně v pohodě....od té doby si prostě chodil sám, nemusela jsem vysazovat, ptát se, nic....nehody prakticky žádné.....prostě k tomu musel dozrát a rozhodnout se sám.....pár měsíců na to, jsem čekala, až bude noční plínka několik nocí za sebou úplně suchá a pak jsme ji zkusili nedat, vyšlo to a od té doby nehoda jen párkrát, když byl nemocný.....takže ono to pak může přijít ze dne na den a samo......tenkrát bych ho dřív nedonutila, i kdybych se rozkrájela - odmítal nočník, prkýnko na záchod, čůrat venku.....prostě ne......a pak najednou nebyl problém s ničím.....ve školce kakat nechodil, nechával si to na doma, tam chodil jen v nouzi nejvyšší 😉

peggy722
18. kvě 2016

@aaa No to je fakt, obě moje holky jí měly rády.

francula
25. kvě 2016

Ahojte dievcata, chcem sa s vami podelit o Riskove pokroky. V nedelu vecer si Risko sam od seba nechcel dat na spanie plienku, tak sme si povedali, ze to vyskusame. V noci ho manzel daval cikat, ale Risko sa vobec neprebral, takze necikal a krasne vydrzal az do 6:30 suchy 🙂 Od toho dna si to drzi 🙂 a este po dlhej dobe sme vytiahli ustnu harmoniku a krasne na nej hral, predtym to neovladal. Celkovo sa nam zda byt lepsi vo vyvoji, citime, ze mu ta nervova sustava zreje. Rec je stale velmi oneskorena, ale vidime, ze sa snazi viac komunikovat, gestami, telom, viac spaja tie svoje slovicka, tak sa velmi tesime a verime, ze je to dalsi krok k tej vytuzenej reci 3, 5 rocneho dietata 🙂