Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lucia030209
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
lucia030209
5. črc 2013

Ospravedlňujem sa, dcéra si tu "pridala do diskusie" 🙂

pidikoval
5. črc 2013

@abbie vyskušam a poznaš aj neaku inu doktorku ako Janošikovu ku ktorej by som sa mohla objednať kludne aj s BA lebo aj nam každy vravi že jedine Janošikova jedine ona ale tak neverim že ona je sama .

abbie
5. črc 2013

@pidikoval potom je este Sedibova, ale z nej som nemala uplne najlepsi pocit, vsetko z nej trebalo tahat, diagnostiku robia aj v IDR a v Dialogu, ale najlepsi na Slovensku su Janosikova, Kormanova a Matuskova

anlek
6. črc 2013

@martuulka K tomu ukazování obrázků ve zvukotěsné kabině bych ještě dodala, že trvej na tom, ať obrázky nejdřív projdete. Když jsem byla se synem na foniatrii teď já, tak v tomhle dopadl docela špatně. Ale myslím, že chyba byla, že slovo vůz neznal (na obrázku vůz za traktor, možná ještě kdyby tam bylo auto ...) a pak se zasekl na slově balón, na obrázku byl horkovzdušný a on hledal míč. Já jasně viděla, že očima rejdí po obrázcích a jen nenechazí správný, že to slyšel. Ale hodnoceno to bylo, že nenašel, tečka. 😠
A ukázat, kdy ze sluchátek už slyší nějaký zvuk, na to neudržel tak dlouho pozornost. 😒

martuulka
6. črc 2013

@anlek M. obrázky v knížce na požádání vůbec neukazuje, na to je upozorním.

mariekaterina
6. črc 2013

Dobry den maminky, mam takovy problém... muj synovec snad uz od 2let super mluvil, krasne skladal vety,zpival... najednou prestal mluvit uplne, jen říká jo a ne a když tak strasne kokta a septa.... je objednany u neurologa ale je to az za mesic, tak nevime co se mohlo stat. V zari mu budou 3 roky. Nikde se nemuzu nic docist. Muze mi někdo poradit nebo odkazat na nejake stranky????? Nemá někdo nejake zkusenosti????? Moc dekuji za vase odpovedi Katka

pidikoval
6. črc 2013

@mariekaterina munile sa tu spominalo že ked dieťa vravi a prestane že to je može byť mutizmus vyskušaj o tom pozrieť neake info .

krystalka
6. črc 2013

@anlek - s těmi obrázky to je dobrá připomínka, s námi to tedy v Žitné paní vždycky nejdřív prošla, aby se ujistila, že ty výrazy zná. U nás zase byl trošičku problém, že on to neukázal ihned, ale přitom jsem viděla, že kouká na správný obrázek, ale než se to odhodlal ukázat, tak už to taky bylo hodnocené, jako že neslyšel...ale to jsme pak vychytali, vysvětlila jsem mu že to musí ukázat fakt hned a pak už to šlo...

mvmk
6. črc 2013

ahojky, jen jsem se chtela zeptat jak se vyznacuje ta zkrizena lateralita, jo a mala uz suverene funguje na TY,muzu ji vysvetlovat nahoru dolu,ze je JA, proste to asi nechape 😝

abbie
6. črc 2013

@mvmk nam to trvalo cca 2 mesiace, kym sa to odnaucil ...

abbie
6. črc 2013

@mariekaterina mutizmus je o tom, ze dieta nerozprava s urcitou skupinou ludi ... s rodicmi by urcite rozpraval

ivular
7. črc 2013

@mvmk Zkřížená lateralita: dominantní pravá ruka, ale levé oko, nebo obojí naopak. Dá se toho dost vygooglit a co jsem četla, tak jen toto může mít stejné projevy, jako samotná VD. Dost mě to překvapilo, že to může dělat takovou paseku, tak jsem se právě ptala Terky, jestli s tím má taky takovou zkušenost.

@abbie Ta určitá skupina lidí - to by musel být selektivní mutismus. Jinak je mutismus němota vůči všem - pokud se tedy nepletu. Většinou je to ale spojeno s prožitým silným traumatem.

@mariekaterina A změnil se malý i v nějakých jiných složkách osobnosti? Je např. úzkostnější, labilnější apod.? Každopádně je to, myslím, dost neobvyklé 😖

miawa
7. črc 2013

Ahoj holky, po delší době jsem sem nakoukla, tuhle diskuzi většinou nestíhám. 🙂

@mariekaterina @abbie Může to být mutismus. Že dítě mluví jen s určitou skupinou lidí, tomu se říká selektivní mutismus a je to zároveň jediná diagnoza mutismu uznávaná v mezinárodní klasifikaci nemocí. Pak existuje asi 12 dalších tipů, a nejsou v té klasifikaci hlavně proto, že se většinou pojí k různým dalším poruchám, psychózám apod.

Potom existuje např. totální mutismus, že přestane mluvit s veškerými osobami. A jinak je např. autistický mutismus, který se pojí k autismu, protože autista nemusí mít potřebu komunikovat s okolím. Nebo situační mutismus, přijdete s dítětem do obchodu, nebo potkáte někoho na ulici, a dítě neřekne ani bú. To má třeba hodně dysfatiků.

Když odpovídá ano, ne, tak to asi totální nebude, to bude nějaký jiný. Ale každopádně to chce dobrého neurologa a taky psychologa.

miawa
7. črc 2013

@mvmk Zkřížená lateralita způsobuje špatnou prostorovou představivost a problémy s grafomotorikou. Pravá ruka a levé oko je špatná kombinace právě u grafomotoriky. Ale mnohem horší to bývá právě u leváků (pokud mají pravé oko).

Ruka je jasná, jak se zjistí. Ve které drží tužku, lžíci, vidličku, kartáček na zuby. Noha je ta, kterou kopne do míče. Oko se nejlíp zjistí tak, že dáš dítěti papírovou ruličku nebo dalekohled, aby se přes to podívalo. A na ucho je nejlepší dát mu mobil nebo nějaké sluchátko a "jako" telefonovat.

martuulka
7. črc 2013

Holky díky. Tak snad si s náma budou vědět rady. M. na požádání neukáže (protože to většinou neví), tudy cesta nepovede. 😠 S porozuměním je na tom dost mizerně. 😒

sisstin
autor
7. črc 2013

@martuulka no u vás budou muset udělat ty otoakustické emise, u dítěte s špatným porozuměním se to ukazování obrázků dělat nedá 😉

martuulka
7. črc 2013

@sisstin vyšetřovaná osoba by měla zachovat u tohoto vyšetření absolutní klid 😕

sisstin
autor
7. črc 2013

@martuulka jo no, dítě nesmí ječet atd, ono to pak zkresluje výsledky. Takže u nespolupracujících se to dělá ve spánku, musíš si jít s ním na noc lehnout do nemocnice.

sisstin
autor
7. črc 2013

@martuulka nám to dělali normoš, syn seděl a koukal....i to EEG dal úplně v pohodě, ale on není hyper, takže s tímhle probléme nebyl.

ivular
7. črc 2013

Holky hlásím, že náš Jeňula je už skoro týden bez plínek 😵 😵 😵
Už asi dva měsíce funguje tak, že sám příjde a ukazuje na pindíka, když se mu chce čůrat. Doteď ale nebyl ochotný sednout ani na nočník, ani na záchod, takže jsem mu vždy nasadila na to vyčůrání plínku. No a teď jsme právě nově přišli na to, že je ochoten akceptovat, když ho držíme nad záchodem jako holčičku v náručí a vyčůrá se, čili plínky už netřeba 😵 😵 😵
Na noc a na kakání ale stále jedeme postaru v plenkách.

abbie
7. črc 2013

Ahojte, idem sa k vam trochu postazovat ... Kupilla som si novu kabelku a maly ju odmieta? Nechce, aby som ju mala, stale na nu ukazuje a hovori nie, nie, niekedy ma aj odtlaca, alebo mi ju chce dat dole ... potom dalsia pikoska, je ze nema rad, ked mam rozpustene vlasy, musim si ich dat do copu 😕 Ked ide s tatom von, tak s nim musi ist vylucne po schodoch, so mnou ide aj vytahom.
Je toto aspon trosku normalne?

cairka
7. črc 2013

@abbie , my sme dnes museli vypustiť bazén a vziať ho domov, príde ti to aspoň trochu normálne? 😅 😀 a tiež má viac takých "normálnosti" ... napríklad keď už sme na zastávke a zistíme, že máme ešte veľa času, kým pôjde bus, tak už nemôže odísť, radšej bude pol hodiny čakať, ale na ďalšiu ísť nemôžme - párkrát som to skúsila, celý čas panicky revala, že nám ujde bus... keď sme vystúpili pred pár dňami na zastávke, kde jedným smerom chodíme do školy, ale teraz sme chceli ísť opačným smerom do knižnice -chytila hysák...

martuulka
8. črc 2013

@abbie M. má občas taky takové moresy.

lenajsek
8. črc 2013

holky, nedočítám, jen jsem přelétla pár posledních příspěvků a dívám se, že řešíte zkřířenou lateralitu, kdo to vyšetřuje, aby posoudil, jestli je to v pořádku, nebo ne? Lukin zatím není vyhraněný, spíšbude asi pravák, ale lžičku, tužku bere do obou rukou, kope převážně pravou, jako telefonuke taky u pravého ucha, ale dalekohled si k oku dát nechce.
Asi má ještě čas na to vyhranit se?
jen mě napadá, že s grafomotorikou má potíže i s prostorovou představivostí, tak jestli k tomu co má, nemůže mít i tu skřířenou lateralitu...

mějte se krásně, já sedla na vteřinku k PC, uspávala jsem našeho nespavce na rukách, tak už je tuhej a jdu něco dělat, Lukin je s tátou na kole, od zízřka už budem bývat přes den sami, minulej týden tady byla mamka, manžel dnes dovolená a od zítra uř sami.

pááá

mvmk
8. črc 2013

@abbie
@miawa holky moc dik za odpoved. Ma mala ma v Tom trosku gulas, vetsinou vse dela pravou stranou, prava ruka je sikovnejsi, i kdyz si nekdy vsimam ze bere veci spontalne do leve. Ale vetsinou preferuje pravou ruku, cela prava strana je u ni vic sikovnejsi, kope take pravou schody vychazi take pravou. Ale telefonuje levou, a k oku nic nechce dat. Takze nevim, ci neni jeste vyhranena. Ale co mne znepokojuje, ze vetsinou dela vse jednou rukou dost malo pouziva obe ruce najednou, takze ji musim dost casto veci pridrzovat 😝 . No uvidime, rec porad typu Huhla huhla 😀 😀

krystalka
8. črc 2013

@mvmk - já myslím, že na tu vyhraněnost máte ještě dost čas, to by mělo být definitivní tak někdy kolem 5.roku...

cairka
8. črc 2013

@mvmk , nám povedala psychologička na vyšetrení, že zatiaľ je to v poriadku, len si to poznačila a asi bude sledovať, či sa to ustaľuje. Ale aj ja som si všimla, že hej. Ešte pred pol rokom aj jedla, aj kreslila tou rukou, ktorú mala bližšie k lyžičke, pastelke...teraz výrazne preferuje pravú. Je pravda, že oko používa ľavé a kope tiež ľavou nohou, aj to veľmi biedne 😅

miawa
8. črc 2013

@lenajsek @mvmk @krystalka Většina dětí má vyhraněnou jednu stranu po 3.roce, pokud se nevyhraní do 5 let, tak už je to zkřížena lateralita a je to dost problém. A nejhorší je ten rozdíl ruka-oko, jak jsem psal výš. Pokud se nechtějí podívat dalekohledem, ruličkou z papíru, zkuste, ať se podívají do klíčové dírky. 🙂

mvmk
8. črc 2013

@cairka u nas taky vetsinou vyhraje ta strana ktera je bliz k danemu predmetu,ale jen pri hrani, lzicku, nuz, nuzky, pastelku vzdy drzi v prave ruce. Jen to ocicko nejak nemuzu vyzkouset, pac ona asi nechape princip se pres neco divat, cpe to vzdy nekam mezi oci.
@miawa zkusim na ni jeste neco vymyslet, dekuji 😉