Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

martuulka
16. črc 2013

Emičce přejeme dodatečně vše nejlepší. 😵

krystalka
16. črc 2013

@mvmk - u nás se ve 3 letech Jiřík teprve zbavil plínek na den, v noci na spaní je měl asi do 4. A školku ve 3 letech by teda rozhodně tenkrát nedal, ve 3,5 začal teprve chodit do té miniškolky a to jen jednou týdně, teď do té speciálky chodí od 4,5 a bylo to pro něj tak akorá😉.
Jinak, k tomu překladu - to dohromady asi nedám 😀, ten začátek mi připadalo, že by mohlo být, že něco nebude pít, že je tam seno (tráva?)...co je Leo nevím....ale nejspíš budu úplně vedle 😀

krystalka
16. črc 2013

@abbie - já nevím, mně tedy třeba přijde dost nepřijatelné, aby mému dítěti někdo říkal, že je on teď jeho maminka , co si má to dítě o tom myslet? 😕 Vždyť se to dá říct i jinak, třeba teď dopoledne se o tebe budu starat já, nebo teď tu budeš se mnou a pak zas přijde máma...ale tohle?...Nevím, myslím si, že pro takhle malé děti je jejich máma středobod jejich světa a měla by být ta hlavní jistota a dělat mu takhle v tom zmatek?

abbie
16. črc 2013

@martuulka drzim palce, snad sa aspon trosku dozviete na com ste, ja som sa na vysetrenie k Janosikovej tesila, uz som chcela konecne vediet, ze preco a zaco 😝

abbie
16. črc 2013

@krystalka presne ako pises, hovorila som to kamoske, ktora je speci, pedagog a povedala mi, ze to je neprijatelne, ani v detskom domove tak detom nehovoria, ze ja som teraz tvoja mama. Ved co mu mam povedat, ked ideme do skolky, ze kto tam bude? tvoja druha mama 😕 blbost jak delo toto ... snad pani ucitelka alebo menom teta xy.

kajiszek
16. črc 2013

Ahojky, tak koukám, že už jsme asi poslední, kdo nespojuje slova, ale u nás teda zatím fakt ani prd. Malá říká jen jednotlivá slova pořád, navíc třeba všechny začala volat "máma", i když dřív říkala táta a bába a děda... Ani už neříká "jo", prostě zase nějakej krok zpátky a kupředu ni krok ☹ ☹ ☹

margareta76
16. črc 2013

@mvmk: "Ne brmbrm tam seno, Leo mnam mnam, Leo auii" Moj preklad: Autom tam nechodme, tam je seno, Lev ma rad seno, Lev robi vaaaa. Aka som? Uplne mimo 😀

mvmk
16. črc 2013

No tak to je presne videt, ze mala by se s nekym jinym, nez se mnou nedomluvila, ze? 😀 😀 Hubovala mi, abych nejezdila autem do sena, ze ho ji Leo (jeji konik) a bude mu bolet brisko 😉 😉

mvmk
16. črc 2013

@kajiszek moc se netrap, ono je spojovani, a spojovani 🙄

krystalka
16. črc 2013

@kajiszek - ale vy jste tady asi taky jedni z nejmladších, ne? 🙂 Jinak Jiřík začal spojovat 2 slova až ve 3,5 letech a kdyby jsi slyšela ty litanie, co z něj teď padají...sice nějaké drobnější nedostatky v gramatice tam jsou, ale kdyby mi v těch jeho 3 letech někdo řekl, že jednou bude mluvit tak jak mluví, tak bych mu to tenkrát asi nevěřila....

krystalka
17. črc 2013

@mvmk 😀 - já si říkala, že to brm bude mít možná spojitost spíš s autem, ale takhle bych to dohromady nedala... Ale tímhle obdobím slov a vět, kterým jsme rozuměli jen my rodiče (dokonce ani babičky ne), jsme si taky prošli 🙂 . On tak mluvil téměř do 4 let...Schválně co bys myslela, že viděl z tramvaje, když ukazoval, že tam je "hajiham" ? A nebo co znamená "teta cink" a "teta jeheheee" 😀 ? A takových bych našla víc, něco mám i napsané, ale hodně už jsem toho zapomněla....

hrusti
17. črc 2013

Ahoj holky, zdravím po delší pauze. My jsme byli si užít sluníčka a moře 🙂 Bylo to fajn. Děti se celkem chovali dobře, akorát teda každou chvíli nějaký úraz. Dokonce jsme museli využít i místního doktora, protože malá blbě spadla a nevěděli jsme, jestli to nemá zlomené 😝

@dezyre Moc gratuluji Honzíčkovi k pokrokům!

@abbie Honzíikovi kdyby někdo řekl, že je jeho maminka, tak by z toho měl amok a asi by celé dopoledne dokola opakoval, že není jeho maminka 😝 Mně to přijde tedy jako úlet, tohle by se mi výslovně nelíbilo, kdyby to někdo mému dítěti řekl.

@kajiszek Honzík začal spojovat dvě slova někdy před 3. rokem, ale tak divně. Nebylo to ve smyslu podmět + sloveso, ale spíš dvě podstatná jména z nichž jedno mělo význam přídavného jména.

Jinak u nás asi nic nového. Stále není moc chuť něco dělat. Každý den cvičíme cviky od fyzioterapeutky a děláme z knížek pro předškoláky od Fragmentu. To je jediné, co docela dobře dělá. Sem tam jeden dva listy z Logica nebo chvilku staví nějakou hru od Smartu, ale fakt jen chvíli. Spíš jen běhat venku. Jediné, co mi přijde, že si začíná vymýšlet různé hry s Kristýnkou a hrají si jako na maminku a na tatínka, že vaří atd.

sisstin
autor
17. črc 2013

holky, my akorát chodíme na logo a ergo, jinak v podstatě skoro nic. Mně se nechce, Tygrovi taky ne...buď jsme venku nebo paří na Ipadu ty jeho značky, vlajky atd. Já mám fakt kopr 😖 od září nastupuju už na plnej úvazek, k tomu dva vedlejšáky, škola....asi prostě nebude už zdaleka tolik času jako dřív. Budu ráda, když stihnem terapie a pak třeba něco udělat doma chvilku.

Ale furt si říkám, že u Tygra fakt mimo té logo jako takové už není nic moc, co cvičit...ve všem je tak nějak v pohodě a spíš fakt potřebuje hodně tu socializaci a hodně komunikace mezi dětma.

krystalka
17. črc 2013

@sisstin - my jsme na to podobně 😉 , od začátku prázdnin jsme ještě cíleně nedělali ale vůbec nic 😉 , ani logopedii, ani grafo...taky se mi v tomhle počasí do ničeho nechce, jsme od rána venku, pak na oběd jsme doma, Jiřík si chvíli pustí JimJam a odpočívá a pak zase vyrážíme ven a vracíme se na večeři. Přijde mi to škoda, v tomhle pěkném počasí být doma - no, ale zase venku aspoň trénujeme hrubou motoriku (jezdíme na kole, koloběžce, lezeme po lanových a jiných prolézačkách), Jiřík už kupodivu i sám oslovuje děti na hřišti a zapojuje se s nimi do her, no a koneckonců to mluvení procvičujeme tak nějak pořád, protože Jiřík tu pusu fakt od rána do večera nezavře, pořád jsme někde po výletech, máme nové zážitky, chodíme na místa, kde jsme ještě nebyli, pak si povídáme o tom, co jsme tam viděli.....takže vlastně nakonec přece jen něco děláme 😉 . Ale co se týče nějaké cílené logopedie nebo grafomotoriky, tak do toho se nám zatím moc nechtělo, ani mě ani Jiříkovi - on navíc, jak má trochu problém s tou pozorností, tak u toho stejně dlouho nevydrží, tak si říkám, že až bude blbé počasí, tak na to ještě přijde řada 😉 .

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka no já si po těch letech připadám úplně divně, jako že na něj seru, nebo nevim 😅 😅 😅 😅 je to takovýdivný být doma a "nic" cíleně nedělat 😅

krystalka
17. črc 2013

@sisstin - to chápu 🙂 , vy jste ale makali na všem o hodně víc než my, nějaká cílená práce třeba i několik hodin denně, to u nás nikdy nebylo, ale mě to tak připadá, že u nás ta dysfázie je spíš taková hraniční, ta výslovnost mu v podstatě naskakuje téměř sama, bez nějakého procvičování, spíš jsme procvičovali gramatiku, stavbu věty apod., ale to všechno spíš jen tak mimochodem, při jiných činnostech, hrubou motoriku má taky docela dobrou, tam akorát potřebuje ještě trochu trénovat rovnováhu - ačkoli na kole jezdí v pohodě bez koleček, tak třeba stoj na jedné noze, chůze po čáře apod. mu pořád trochu problém dělá. Akorát ta grafomotorika bude asi horší - kreslit ho moc nebaví a když už tak je to pár tahů a hotovo a jde od toho 😒 . To spíš ty různé grafomotorické sešity a listy, u toho vydrží trochu dýl. Spíš mi teď přijde větší problém ta pozornost...no uvidíme, co na to budou ve školce říkat po prázdninách. Zatím mi to fakt přijde jako ADD, vyloženě hyperaktivní on není, sice je aktivní až dost, chvíli neposedí, ale přímo jako hyperaktivita mi to nepřijde, spíš je prostě jen hodně živý.... ale ta pozornost - on kolikrát vůbec neposlouchá, nevnímá a pak neví, co má dělat, nebo v těch sešitech dělá chyby z nepozornosti, že si to pořádně neprohlédne, jen tak to přelétne apod., vyruší ho všechno, co se kolem mihne....je toho víc....

sisstin
autor
17. črc 2013

@krystalka no u něj ta výslovnost fakt jako ne 😖 jako samo třeba holky, co ho neviděly rok, tak říkaly, že posun obrovskej, ale i tak to jde hrozně hrozně pomalu. To se fakt nelepší vůbec.... 😔 jinak ted už nabírá jen taková slova jako "hebký, pokožka, netrpělivý" atd. Gramatika už taky ujde, opravuju teda furt ty rody u lidí, u věcí mu to celkem jde. Ale ta výslovnost je prostě děs běs, to mám pocit, že ta cvičení tomu vůbec nepomáhaj, že by to bylo stejný i bez toho 😝

krystalka
17. črc 2013

@sisstin - u nás ta gramatika taky ještě není úplně ok, třeba pořád vynechává "jsem" a "by" apod. - takže "já tam viděl" místo "já jsem tam viděl", "kdyby mi šli tamtudy..." , místo "kdyby jsme šli tamtudy" apod., "mělo to být v pořádku", místo "mělo by to být v pořádku" 😒 , jinak slova taky nabírá rychle a dost složitá, že nestačím koukat, odkud to má 😀 . Jinak procvičování výslovnosti - nějaké cílené - mi přijde, že u nás taky nemá moc výsledky, on u toho navíc nevydrží, spíš funguje opravování průběžně v řeči 😉 , jako aby seděl a opakoval, tak to vydrží pár slov a někam mi zdrhne 😀

martuulka
17. črc 2013

Tak jsme se vrátili, Martin byl strašně zaražený, se zdál pani psycholožce méně spontánní. Zatím mu žádnou diagnozu nepřiklepla. Vypadá to na dysfazii - má narušenou perceptivní složku, to jsem věděla. No, PAS ještě nevyloučila, říkala, že u dysfatiků ty auti rysy trochu bývají. Mně teda M. nepřijde vůbec auti, ale jak říkám, byl tam strašně zaražený, pochopitelně tam nic moc nepředvedl. Říkala, že to spíš vidí na tu dysfazii. Byla hodně opatrná. No, ale i tak mě děsně vyděsila, já myslela, že bude PAS vyloučen na 100%. Dostali jsme nějaké instrukce. Říkala, že se jí Martin zdá chytrý, přemýšlí, no ale má v sobě evidentně nějaký blok. Řekla, že neví. Tak uvidíme, jak se bude Martinek vyvíjet dál a to porozumění se zlepší. Uvidíme, co bude stát ve zprávě.

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka ve 2,5 ti nikdo nic nevyloučí na 100 %, pokud je tam narušený porozumění 😉

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka jinak to k tomu prostě patří, Tygr je všude zaraženej doteď 😉 ted už teda hlavně verbálně, jinak ok...ale ve 2,5 byl zaraženej hodně 😅

martuulka
17. črc 2013

@sisstin a Tygr měl nějaké auti rysy v době 1. vyšetření? Vy jste tam byli kapku později, ne?

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka my jsme byli poprvý ve 27měsících a Kr. ho vyloučila hned 😉

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka ale tak Krejčířová že, jinej psycholog by to podle mě taky nevyloučil v tý době 😉

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka my jako první vyfasovali opožděný vývoj a opožděný vývoj řeči (27měsíců), pak výrazně opožděný vývoj řeči (32 měsíců), opožděný vývoj řeči, susp. expresivní dysfázie (36měsíců), lehčí forma expresivní VD (3,5 roku) 😉

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka ale on neměl narušený porozumění (to porozumění měl v těch 27m ke svému celkovému vývoji), ve 2,5 už rozuměl hodně hodně slušně a ve 3 letech už úplně normálně.

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka jinak co se týče auti rysů, tak začal později ukazovat (až po druhém roce), byl (a je) úzkostný, takže vyžadoval, aby bylo vše, jak by zvyklý...jinak asi nic jako moc výrazného, všechno to bylo k tomu, že se prostě neuměl vyjádřit + jeho povaha. Čím víc mluvil, tím to mizelo, ted je vyloženě už "jen" úzkostný...ale to by byl i bez VD 😉

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka jo, a to jsme si ted všimly u dadlenky, že on, když je ve stresu, tak jako kroutí rukou...ale protože ví, že je to divný, tak tu ruku jako bud schová za záda nebo třeba pod stůl, nebo prostě nějak, aby to nebylo vidět a pak s ní různě kroutí 😝 musí ten stres nějak ventilovat ven...

martuulka
17. črc 2013

@sisstin tak my máme to porozumění fakt strašný.

sisstin
autor
17. črc 2013

@martuulka jako já tam šla poprvý taky s tím, že ho má hrozný 😉 ale Kr. mi vysvětlila, že nemá, že prostě rozumí tolik, kolik je v tom vývoji...a to ho zhodnotila, že je o 9-12měsíců pozadu (ve všem). A pak do těch 2,5 se to šíleně všechno nastartovalo, to bylo vidět fakt každým dnem, jak rozumí líp a líp, a ve všem se posouvá. Takže když jsme tam pak byli v těch 32 měsících, tak už vývoj měl v širší normě (asi o 6měsíců pozadu) a porozumění asi o 3-6měsíců pozadu a pak ve třech letech už byl v porozumění i ve vývoji v normě a začínal mluvit. Takže nakonec z toho byla "jen" ta expresivní, ale když měl ty dva roky, tak to fakt taky vypadlo všelijak 😉