Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
4. srp 2013

@ladida.l moje mala ukazovala celou dlani nekdy kolem 12 mesicu, ale minimalne a jen na urcite veci jejiho zajmu. Vetsinou nejake konicky nebo pejsky 😝 potom kolem 18 mes. ukozovala jen vyjimecne. Kdyz jsem ji ukazovala neco ja, tak ze zasady cucela na muj prst, ale nedokazala vubec kouknout na to co jsem ji chtela sdelit. Kratce po 2 narozeninach zacala ukazovat na vsechno, delala to cely den 😉 a zacala se divat i na to co jsem ji ukazovala ja. Ale musim rict ze do tech 2 let nerozumela podle Meho ani prd 🙄 🙄

ivular
4. srp 2013

@sisstin Já měla Teri na mysli např. když si s dítkem sedneš a chceš po něm, aby něco ukazovalo, že je snadné zaměnit jestli nechápe, co po něm chceš, nebo chápe, ale nechce spolupracovat. Já vím, že často píšeš, že dítko vždy chce předvést co umí, tzn. kdyby věděl sto pro by to ukázal, ale já mám s Jeníkem zkušenost opačnou. Mnohokrát se mi stalo, že když neměl náladu (což bylo skoro vždy) tak dělal, že nechápe, nebo např. ukazoval schálně všechno jiné a kartička, kterou ukázat měl, zůstala "čistě náhodou" až jako poslední 😅
Ale na to, co ho zajímalo, na to ukazoval brzy - už někdy v roce nebo krátce po. To je pravda. Ale Ladida myslím taky psala, že jí syn občas táhne k předmětu svého zájmu.

bluerose
4. srp 2013

@abbie dakujem, uz som pozrela, vyzera to zaujimavo. A kedy ste sa oducili od plienok? AKo dlho vam to trvalo? Cd je po slovensky?

mvmk
4. srp 2013

@bluerose male jsou presne 3 roky a na noc mame jeste plenky, jinak jsem cetla na aut., ze po 3 roku mas narok na prispevek od poljistovny. Tady v nemecku by pojistovny krachly, pac tu horko tezko budes hledat 3 lete dite bez pleny 😉

abbie
4. srp 2013

@bluerose moj maly sa zacal pytat na zachod asi za 5 dni 😀 mal 26 mes. DVD je po cesky

bluerose
4. srp 2013

@mvmk jo no, len nam auti zatial lekarka vyvratila. Skor to bude nejaka porucha reci, ale k blizsej diagnoze sa nam este nikto nevyjadril. A je velmi tvrdohlavy, mam pocit, ze kym sa on sam v hlave nerozhodne, ze chce byt bez plienky, tak sa mozem aj na hlavu postavit a nepohnem s nim. 😀

sisstin
autor
4. srp 2013

@ivular no tahnuti je prave auti 😉 oni nechapou, ze tim ukazovackem muzou tu ruku prodlouzit a ukazat. A tahne ji k tomu, co chce- piti atd, nesdili pozornost.

bluerose
4. srp 2013

@abbie takze ste nocnik preskocili a rovno na zachod? A normalny, ci s podsedakom? Oki, tak mi tu knizku s cd prosim odloz, maly bude mat v oktobri 2 roky a ked dovtedy nebude ziadna zmena, tak to dostane ako darcek 😀 😀

sisstin
autor
4. srp 2013

@ivular jinak ukazovani na povel je neco jinyho, ted resime sdileni pozornosti. To kdyz dite nedela, tak to je fakt pruser.

mvmk
4. srp 2013

@sisstin to delala mala dost dlouho, ze nas tahala za ruku aby upozornila co chce. A jeste dnes me treba tahne do druhe mistnosti za ruku aby ukazala co tam chce, ale na miste samozrejmne na danou vec ukaze 😉

sisstin
autor
4. srp 2013

@mvmk jasne, tak ono je to dovysvetleni neceho, ale pokud neukazuje a jen ji taha po byte, to uz blby je 😉

mvmk
4. srp 2013

@bluerose nemyslela jsem to jako ze tvuj syn je aut. Jen mi prijde tak nejak paradox, ze ceske a slovenske mamky to hrozne resi i u nejakym zpusobem hendicapovanych deti a tady je to naprosto normalni. Ja jsem pri 2 lete prohlidce horekovala lekarce, ze mala odmita nocnik, a ona se na mne osopila co to po ni chci, kdyz je to naprosto normalni. 😉

sisstin
autor
4. srp 2013

@mvmk tosamo Tygr, kdyz me nekam potreboval dostat a nemluvil, tak me taky nejam dovedl, ale pak ukazal a gestama naznacil. Je to taky styl komunikace, blby je, kdyz je jedinej.

bluerose
4. srp 2013

@mvmk to je pravda, ze su taketo rozdiely, ved napr vo Francuzsku sa deti bez plienok ucia uz v jaslickach. To ja len preto riesim, ze jednak to ide do penazi a jednak aj dievcatko by som k tomu mojmu satanikovi chcela, a mat doma dve plienkovane deti, to je na nerv. 😅 By som chcela, aby bol maly uz aspomv niecom samostatny, ale zatim to moc nejde 😖

mvmk
4. srp 2013

@sisstin me mala do toho 2 roku fakt vodila porad za ruku, a treba mi ji na ten urcity predmet polozila, i kdyz to mohla udelat sama 😝 to bylo tezce autis. 😕

mvmk
4. srp 2013

@bluerose Ja to taky v Tom 2 roce hrozne resila, byla jsem cele leto Doma v cechach, moje mamka to brala jako naprostou katastrofu, pac ja jsem nemela plenu od 1 roka 😕 a i vsichni okolo se ptali zda je mala uz sucha 😠 Ale ze nerozumi ani Slovo, a s tihou vykokta Mama a papa, to nikoho neprekvapovalo 😠

bluerose
4. srp 2013

@mvmk tak to u nas je skor svokra taka, nasi su v pohode, je im jedno ci nosi pleny, ci sam papa, jedine co ich zaujima je, ze ci je zdravy a ci sa usmieva ä teda, ci je spokojny a stastny 🙂 asi by som si mala brat priklad 😅

bluerose
4. srp 2013

Inak vidim, ze riesite to tahanie za ruku a pod....no nas je nato expert este aj teraz. 😀 A to ma pomaly 22 mes. A pritom nam lekarka po 3 navstevach - 15 mes, 18 mes, 21 mes vzdy autizmus vylucila. Ze ani naznak PAS. A teda ukazovat zacal nejako okolo 18 mes celou dlanou, odvtedy obcas pouzije prst. Ale ako vzdy som mala pocit, ze caka na moju odpoved, ak ma k niecomu dotahal, napr k dveram, tak kukol na mna a zacal vydavat zvuky, dupkat, az som pochopila, ze teda ich chce asi otvorit. 😀 Teraz sa uz naucil povedat "ó" ako otvorit :D ale velakrat este sa stane, ze vezme moju ruku napr ked chce nieco spustit na mobile, aby som to urobila ja...

ivular
4. srp 2013

@sisstin Náš Jeník používal obojí - tahal i ukazoval. Tahá občas i teď 😉 Ale když říkáš, že je to auti znak, nebudu se hádat 😉
@mvmk Naprosto tvé obavy chápu 😔 Já bych to asi zkoušela brát tak, že to může být i krok dopředu - že se může zjistit něco, s čím lze pracovat, takže by to mohlo být konstruktivní.
@bluerose Holky s tím nočníkem mi vyprávěla Wawroszová (psychložka), jak je přístup k učení diametrálně odlišný v Západní a ve Východní Evropě. Prý k ní často chodí naprosto zoufalí rodiče z Ruska, co mají dělat, že jejich 1,5 r dítko je ještě na plenkách. A na druhou stranu k ní chodí rodiče ze Západní Evropy s 3,5 dítkem s plenkou kvůli nějakému problému, a když se jen okrajově zeptá, jestli třeba aspoň doma chodí na nočník, tak rodiče vykulí oči, že jaký nočník, když dítěti nebyly ani čtyři roky 😀

mvmk
4. srp 2013

@ivular je to tak tady, je horni hranice kdy ditko ma byt suche 4 roky 😝 Nejmladsi bratr Meho muze mel pleny na noc jeste v 6 letech 😝

bluerose
4. srp 2013

@ivular no ved toto, ze kde je ta zdrava hranica 😕 lebo v mojom okoli ja potom vyzeram ako taky lenivy rodic, ktoremu sa nechce odplienkovavat a mozem im aj hodinu vysvetlovat, ze proste ked maly nieco nechce, tak to nepojde, ze je iny, nez ich deti a svokrine deti....proste ja som ta zla, leniva matka 😝

abbie
4. srp 2013

@bluerose pouzival oboje a na zachode mame redukciu

sisstin
autor
4. srp 2013

@ivular je to aiuti znak, pokud je to jedina forma komunikace 😉

sisstin
autor
4. srp 2013

To samy pouzivani ruky druhyho- pokud dite jinak komunikuje a tohle uziva v pripade, kdy to proste nejde jinak naznacit - ok, pokud to dela porad a jinou formu neuziva, tak je to auti rys.

sicinka
4. srp 2013

Hele tak Dáda normálně ukazoval od roka, ale to sdílení bylo velmi velmi výjměčné spíš ukazoval no to co ho hodně zajímalo a v tu chvíli čekal že na něj upřu pozornost. Jako že to vidím nečekal že řeknu co to je nebo tak. Naopak kolem těch dvou let z něj většinou vypadlo slovo které jsem nečekala např ukázal a řekl kombajn a chtěl abych se koukla kde je. Jo a tahal mě k věcem a zárověn ukazoval dokud se mu nevylepšila řeč pak začal rovnou říkat. Ale on neměl ani jiné fáze vývoje které by měli být nepřekročitelné. Nikdy o sobě nemluvil v druhé osobě, nikdy se neptal co to je nebo proč pořád dokola a na vše, používat ano jo se naučil až když tvořil souvětí. No ale autista to vypadá že není 🙂 holt musí existovat výjimky z pravidel 🙂 Jo a dneska ráno si postavil stavebnici z ozubených koleček a půl hodiny nadšeně točil....

abbie
4. srp 2013

Inak ake ste sa bavili o spajani dvoch slov po 2 roku, tak som uplne dopletena ... viem, ze receptivnu VD mat maly nemoze lebo rozumie dobre, expresivnu nam dala Janosikova, ale v tom pripade by nemal este spajat vety a asi aj 200 slov je dost na expresivku, tak neviem ... no hadam MR to nebude 😝 Musim sa opytat Kormanovej, co si o tom mysli, ci to moze byt este dysfazia

sicinka
4. srp 2013

@abbie co takhle ovř podle mě bude za dva tři měsíce mluvit uplně normálně ten vývoj tomu napovídá 🙂

sisstin
autor
4. srp 2013

@sicinka tak zas samo na diagnozu auti toho musi byt mnhem vic 😉 to neni tak, ze jako taha k vecem, tak je stopro autista. Tech priznaku je xy, ja jen pisu, ze proste to je problem, nemusi to byt hned autismus.

sisstin
autor
4. srp 2013

@sicinka a i vyzadovani upren pozornosti je sdileni 😉 a ukazoval od roka, Tygr do 27 mesicu neukazal nkdy na nic.

abbie
4. srp 2013

nam Matuskova povedala, ze aj 5 priznakov je malo na auti, musi ich byt ovela viac