Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
2. pro 2013

@ottic Imunoglukan bere rok, on fakt nějak nemocnej není, ATB měl zatím jednou v 5,4roku, ale na ten podzim prostě rýma a kašel, to měl jednou zatím a ted ta teplota....spíš nemocná jsem já že 😝

sisstin
autor
2. pro 2013

no jediný pozitivum je, že mám v sobotu test z pedagogiky a umím tak třetinu, takže se to došprtám zejtra 😝

bosorka37
2. pro 2013

@ottic tak dneska se mu "rozsvitilo". Rozhodl se, ze se utopi v Labi. Kdyz jsem se mu v tom snazila zabranit, flakl s sebou o zem, vyvalel se v te smesi bahna a hovinek od kachen /mame tu takovy placek, kde vsichni krmi kachny/ a valel tam sudy ☹ snazila jsem se ho dostat do kocaru nehlede na ten bordel co mel na sobe, ale propnul se a nebylo mozne ho tam posadit natoz privazat. Kdyz se mi to povedlo, tak mi prolezl ven a flakl sebou na silnici a valel sudy na silnici. To vse za prihlizeni skupiny 10 pubertaku a 3 maminek s detmi. Priznavam, ze jsem potrebovala hodne sily, abych ho tam nenechala a neodesla. Tohle jsou proste situace, ktere nezvladam. Pritom byl predtim tak v pohode - hazel kachnam chleba.... ach jo ☹

sisstin
autor
2. pro 2013

@bosorka37 já už na to propínání v kočáře a na židlli mám slušnej grif 😝 jak ho čapnout, aby neměl šanci, zatím je teda malej, uvidíme za rok 😅

bosorka37
2. pro 2013

@sisstin porad prosim..... v tech zimnich bundach se to echt blbe drzi to dite ☹ a vcera ho drzel manzel, aby sebou nemohl triskat ve vane o baterii a dite z toho ma podlitinu na ruce ☹ ted to jeste bude vypadat, ze ho tyrame. Ale jak mu zabranit, aby si neublizoval.... vcera se snazil hlavou prorazit sklenenou vypln ve dverich....

sisstin
autor
2. pro 2013

@bosorka37 na tyhle automutilace se doporučuje vysadit mlíko a nejlépe ještě lepek i...ale začla bych mlíkem 😉

sisstin
autor
2. pro 2013

@bosorka37 já ho vezmu mezi nohama, prostě abych mi jako "seděl" na předloktí a druhou rukou si ho zafixuju za trup, akorát člověk musí dávat bacha na jeho hlavu, aby nedostal do zubů 😉 pak si ho přehodit jakoby dolů, nohama svýha ho chytit okolo pasu, pak jakoby "zlomit" a poutat no...zní to děsně, ale to dítě nijak nedržíš, aby ho to bolelo, nemá modřiny a je to asi takový nejúčinější 😉

saurian
2. pro 2013

@sisstin
no neviem si to predstavit ako to v reali vyzera, ale kazdy mame asi svoje triky na drobcov. mne sa vsak v poslednom obdobi 2x stalo ze ma kopol kolenom do brucha a mala som problem to ustat, takze dost zlozite.
a ten tvoj klient je uz starsi, nie? preco mu vlastne kocik nezrusite?

@bosorka37
my sme pred rokom vysadili u drobca lepok, o 3 mesiace neskor aj kazein, a skutocne to malo vplyv na jeho spravanie. na jeho "schopnosti" vsak nie, ale tym ze to malo pozitivny vplyv na spravanie mame lepsie moznosti na vzdelavanie a rozvyjanie schopnosti. ja sama by som tomu neverila, ale poradili nam - vyskusajte, uvidite.

sisstin
autor
2. pro 2013

@saurian ted mel tri roky tenhle mesic. Zrusit kocar si teda neumim predstavit, jakmile zjisti, ze se jde ven, tak ztraci nohy a pada na zem a nevim, jak by se donutil chodit 😕

saurian
2. pro 2013

@sisstin
chapem dobre ze to nie je "fyzicky" problem?
no ja som drobcovi zrusila kocik v septembri pred rokom, ked nastupil starsi do skolky, a trvalo dva tyzdne kym pochopil ze kocik proste nebude. ked sme vysli a zistil ze kocik nie je, hodil sa o zem a metal sebou, potom som ho doslova vliekla za golier, cely cas vrestal ako by ho z koze drali, tiez doslova "stracal nohy", najprv sme chodili kusok a postupne dlhsie a dlhsie trasy, vsetci susedia aj cela ulica na ulici ze co sa deje, po troch dnoch susedia uz ani nevychadzali - uz vedeli ze to ideme na prechadzku, takto to trvalo dva tyzdne. odvtedy pokoj, postupne sa naucil ze po ceste musi vzdy za ruku, po chodniku moze aj vedla mna, aj ked teda v pozore som stale lebo obcas tieto "pravidla" nedodrzi, ale uz uplne bez problemov. dokonca potom na jar bol chori, tak ze ho zoberem von kocikom a ani za ten svet - vrestal.

sisstin
autor
2. pro 2013

@saurian on s rodicema chodi normalne celkem, ale v te skolce je celej den ve stresu a proste to jsou pak brutal zachvaty i v kocare, bez nej ho fakt fyzicky nezvladam ani na zahrade 😕 pokud ho teda nechci nechat valet po zemi.

sisstin
autor
2. pro 2013

@saurian on ma i hypotonii 😉

sisstin
autor
2. pro 2013

@saurian on treba vstane v jednu rano a pak uz nespi, takze je i fyzicky hotovej a o to horsi to pak je na ty prochazce 😉

giraafje
2. pro 2013

@lenuskin, @sisstin, @cairka, @ottic, @sicinka, @jolinda, @mariposa2003, @abbie, @hest (omlouvám se, jestli jsem na některou zapomněla): tak po dnešní návštěvě u dr. Junkové mi spadl obrovský kámen ze srdce: vyloučeno PAS, VD i ADHD!!!!!! Závěr: nerovnoměrný vývoj a úzkostnost, nevidí důvod, proč by řeč neměla naskočit, i když to bude později. Momentálně je tak na úrovně 2-letého dítěte. Spolupracoval skvěle, hlavně ona to vzala tak, že pozorovala celou rodinu. Pochopitelně hned viděla, že jsem s nervama v pr..., což se přenáší i na děti ☹ Ta úzkostnost je dost dominantní, ale já jsem taky úzkostnější, navíc teď úplně rozložená, tak se to tam podepsalo. Tak musím začít u sebe.

@hest: to je teda husté s tou APLA, já bych teda rok čekat nechtěla, to bych nevydržela. Navíc, podle toho,co psala @sisstin bych si to teda rozmyslela.

saurian
2. pro 2013

@sisstin
nas ma tiez hypotoniu, ale lahsieho stupna, takze vcelku o.k.
tak to asi netreba silit, nas je inak celkom zlaticko nastastie. aj v skolke sa mu paci, takze super. len ze zrejme skor ci neskor sa toho kocika bude musiet vzdat ked narastie, a to bude potom este narocnejsie aj fyzicky. no ty musis vediet. idem sa aj ja "sprtat" do skoly. 😀

giraafje
2. pro 2013

Jo, a mladší (13 měs.) začal ukazovat!!!!

sisstin
autor
2. pro 2013

@saurian no maminka mu ho chce odbourat i pliny, tak jsem na to zvedava 😉

saurian
2. pro 2013

@sisstin
hej no toto mi pripomina nasho, on tak priemerne dvakrat do tyzdna stava o druhej, a ja si naivne myslim ze poobede ked dojde zo skolky tak pospi, a on nic - proste nezmar, max tak na 35 min alebo mi zaspi o siedmej, ale to potom bude vstavat zarucene pred stvrtou 😀 😀 😀 . nas celkovo potrebuje asi spat z nas doma najmenej, niekedy to je doslova ze mame pri nom "smeny" 😀

saurian
2. pro 2013

@sisstin
nas sa uz krasne pyta, v noci ma sice plienku, ale to odplienkovanie bola cela veda. zostal nam vsak taky problem, ze sme ho ucili rovno do wecka a on nie je ochotny sa vobec vycikat do travicky, takze nemozeme ist nikam na vylet (do prirody) viac ako na nejake dve hodiny 😀
a to som si myslela ze sa to snad nenauci ani za rok. aj ked niekedy sa pocika - ale to vyslovene naschval, ale aj s tym uz prestava.

saurian
2. pro 2013

@sisstin
a vsade nosime samozrejme vlastnu wc dosku, lebo on musi posediacky 😀

sisstin
autor
2. pro 2013

@saurian on se na nocnik vycura, kdyz to zrovna chytnes, ale sam to neda najevo naprosto nijak, on neuziva ani gesta 😕

abbie
2. pro 2013

@giraafje tak to ti gratulujem, dufam, ze teraz budes vo vacsom klude 😉 viem podla seba, ze budu situacie, kedy budes aj tak pochybovat, ale ziadne dieta neni dokonale a iste divnosti treba brat s nadhladom... a mozem sa opytat, co vsetko ho skusala?

saurian
2. pro 2013

@sisstin
aj ked nema gesta, to ide naucit. nasho ked sme zacali, isto som vedela len to ze vie kedy to na neho ide a ze to vie aj zadrzat. vtedy gesta pouzival len daj, pod a ukazal, ale na to som mu musela nejaky prompt poskytnut, sam od seba nie. nebol este ani na AAK, nevedel ze sa to robi do zachoda, nevedel si stiahnut gate, nemal ziadny zaujem, dovod, motivaciu nerobit to do plienky - proste uplne nic. a naucil sa. u nas bolo uplne najtahsie to aby bol ochotny to urobit do zachoda, ostatne slo uz hladko (samozrejme ze stale mu "asistujem" na wecku).zachod bola zaroven jedna z prvych komun.karticiek ktore sa ucil, ale doma ma skor odtiahne na zachod, ale v skolke a na navstevach (kde nevie kde je zachod) tak sa uz pyta kartickou.

sisstin
autor
2. pro 2013

@saurian on je bohuzel pasivni typ a vse je mu burt, nejaka motivace necim veskera naprosto zadna 😉

sisstin
autor
2. pro 2013

@saurian aak naprosto nic, proste nezajem, neexistuje nic, co by tak chtel, aby se o to nejak snazil. Ani straussova nevi moc, co s nim 😉

saurian
2. pro 2013

@sisstin
to je asi najvacsi problem, ale nielen pri wecku ale pri vsetkom, ze tieto deti nemaju motivaciu. a bez nej to ide vsetko hrozne tazko. kolko casu my doma venujeme zisteniu motivatorov to snad ani nie je mozne.

saurian
2. pro 2013

@sisstin
no ono su aj take deti, mne logo vravela ze raz mali dievca, u ktoreho nenasli absolutne nic, co by mohlo sluzit ako motivator. a potom to fakt nejde.

sisstin
autor
2. pro 2013

@saurian no u nej jsme taky zatim nenasli nc. Pritom on je chytrej, mr nema, ale proste on by nejradsi jen lezel a na neco koukal 😒

saurian
2. pro 2013

@sisstin
no tak to je zlozite. ja si pamatam nas drobec okolo 1,5r bol taky, aj ked on si sem tam nieco zobral, prip aspon pobehoval hore dole. alebo pozeral mickeyho ci bambulku ci tomasa. akonahle sme sa k nemu priblizili v jeho "volnom" case, tak odisiel, aj ked som mala nieco z toho co mal rad. boli sme z toho na nervy. a potom nam to ukazal martinko, ze ako na neho. on sa s nim chcel strasne hrat, tak robil to co on - ked behal kubko hore-dole, behal aj on, az si ho kubko zacal vsimat a pacilo sa mu to a tesil sa z toho a proste behali hore-dole spolu, tak sme si z matka zobrali priklad - behali sme vsetci hore-dole. a tak sme to potom robili vo vsetkom. dnes sme na tom, ze ak som v tej istej miestnosti, tak ma nenecha ani 4 min, ak odbehnem, do 2 min je za mnou. ak sa mu nevenujem chvilu, nosi mi ukazovat hracky, ktore ma a z ktorych sa tesi, taha ma ze mam ist s nim..... neviem ci to bolo tym ze sme si ho takto "ziskali" alebo vyvojom, ale ked predtym bol "na prijme" par minut za den, dnes je par minut za den "bez prijmu".

lenuskin
2. pro 2013

@giraafje Tak máš samé dobré zprávy a kámen ze srdce pryč. Budeš mít aspoň hezké Vánoce. 🙂