Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
3. pro 2013

@saurian otazky typu co si vemes kdyz prsi,co sviti na nebi kdyz je tma uz dostavala na 2,5 roku tam Problem nema 😉 Dnes se ji ptal ktere zviratko na dava mlicko, ktere bydli v lese, ktere u lidi atd. take vedela. Problem nastava ve viceslozkovych pokynech. Treba daval dej modre Auto se zlutym puntikem do kose 🙄

jolinka
3. pro 2013

@mvmk a tvoja este nema ani 3 ze? a okrem toho bola testovana v inom ako materinskom jazyku. My sme dvojjazycny, slovencina a madarcina, do tych 5 rokov u Kati vyrazne prevladala slovencina, neviem si predstavit ako by dopadla keby ju testovali v mad. jazyku 😝 😝 😝

na 4.5 roka bola testovana, porozumenie cca 6-9 mes. dozadu, rec takisto, zvysok v norme, teraz na 7 ma uz porozumenie v norme aj rec. ale tiez sa jej este stane ze inak formulujeme otazku a nerozumie trebars. sa jej muz spytal " Aky mas dovod ze to robis?" ...namiesto zvycajneho "preco to robis?" a uz nevedela co je to "DOVOD". takisto ja som Jana a vcera som spomenula ze aj nasa suseda sa vola Janka. a Kati sa pyta.."a aj ona sa vola K...ova? ...tak sme jej museli vysvetlovat ze rovnake meno neznamena rovnake priezvisko, ze priezvisko ma rovnake iba rodina...

mvmk
3. pro 2013

Me spis dela vrasky ten dotaznik co jsem doplnovala k psychomotorickemu vyvoji, kdyz jsem zaskrtla asi 10 ne tak se mi zacla tocit hlava. Jsem potom panu dr. rikala, jezisi vzdyt ja jsem zaskrtala prakticky vsude ne? Je to vazne? A on se jen usmal a nic k tomu nedodal 😨

jolinka
3. pro 2013

@mvmk jo a tie otazky typu co svieti na nebi v noci, co jazdi, co si vezmes ked prsi...sme trenovali cca od 4 rokov aby to na 4 a tristvrte konecne pochopila.... 😅 😅 😅 som to brala ako uspech. je ale pravda ze to porozumenie jej islo vzapeti velmi hore. .

mvmk
3. pro 2013

@jolinka ma 3,4 roku a vse jsem ji mohla vysvetlit v ceskem jazyku 😉

saurian
3. pro 2013

@mvmk
no tak to aj nam taha porozumenie dole sluchova pamat a adhd, on inak rozumie fajn ale akonahle je to viaczlozkovy pokyn a tiez nie je upozorneny vopred ze ma pocuvat tak vlastne neporozumie. si pamatam vtedy dala mu ulohu "zopakuj dva osem!" on "osem", zopakuj "tri pet!" on "pet". tiez ma niekedy problem vybavit si z pameti slovo.
od logo do skolky mame napisane ze na problemoch s porozumenim sa podiela pomalsie spracovanie verbalnej instrikcie nakolko ak sa podavanie instrukcie vyrazne spomali, rozdeli na casti je schopny instrukcie zrealizovat. tiez ma tazkosti s porozumenim v dosledku narusenej pozornosti - ak sa vopred oslovi dokaze instrukciu spracovat a nasledne zrealizovat.
takze tie viaczlozkove pokyny a problemy s nimi su aj u nas.

jolinka
3. pro 2013

@mvmk chapem.. ale i tak mi ten test pripadal prilis tazky.

mvmk
3. pro 2013

@saurian pan dr. take rekl, ze bude pavdepodobne narusena pozornost 😝 😝 jako bonus 🤐

abbie
3. pro 2013

@saurian aj nam Kormanova presne takto robila test, isla uplne od zaciatku, len chcela pomenovat obrazky, nakoniec skoncila na ulohe, kde ma ona celenku, kde ma on topnaky atd. vyslo mu porozumenie k veku a do niecoho uz spadal aj nad, on uz teraz vie co svieti cez den a v noci, co treba, ked prsi, ale to on/ona netusil 😉

mvmk
3. pro 2013

jo a jeste , to me docela dostalo, pac jsem jaksi nevedela jak to mam smysluplne prelozit 😅 polozil karticku s kravickou pred malou a chtel vedet jak ten obrazek vidi ci zpravne a nebo obracene. Za A na tohle nemohla odpovedet pac poradne nemluvi, za B jsem ji to poradne neumela vysvetlit. Po chvilce asi vydedukovala co mam namysli a karticku otocila na pana a ptala se: ted gut? 😀

jolinka
3. pro 2013

@mvmk dcera ma pozornost super, toto sme nastastie nemuseli nikdy riesit je velmi pracovita a vytrvala 🙂

ma ale slabsiu verb. pamat a vybavnost slov, ona sa uz vyjadruje co sa tyka skladby viet a slov. zasoby pekne k veku ale neustale hlada vyrazy "takeee, takeee, takeee" to ma v kazdej vete , akonahle nejaky vyraz dlhsie nepouziva alebo nepocuje uz zabuda. 😖

mvmk
3. pro 2013

@jolinka to dela moje, ze pred vyrazy dava stale takove to eeeeeeee ehm....

jolinka
3. pro 2013

@mvmk no jaka sikovna 😀 😀 😀 chcela panovi vyhoviet, ked sa on nevie rozhodnut ako to chce mat 😵

mvmk
3. pro 2013

jen mi tak napadlo, kdybych ten druhy dil testu natocila a hodila to na net, nedostanu se do nejakych trestnich potizi, kdyz tam bude natoceny i ten psycholog? 😅

abbie
3. pro 2013

@mvmk no otazne je, ci by to on dovolil 😅

jolinka
3. pro 2013

@mvmk on musi suhlasit s natocenim...ale pochybujem ze to dovoli.

mvmk
3. pro 2013

@abbie
@jolinka tomu neverim ani jsem nemela v umyslu ho o to zadat. Ja jen ze nahoda je blbec a co kdyby se nahodou na netu nasel 😕

saurian
3. pro 2013

@abbie
no tvoj je sikulko 😉
my sa tu rec doslova "drvime" s matkom, ale nie vyslovnost ale gramatiku - ideme presne podla pokynov logo ktora ide podla prirodzeneho vyvoja reci, takze vesele. napr vyssie niekto spominal ze deti nevedia "nad" "pod" a my napr prave teraz mame jenu z uloh trenovat predlozku "nad", ale my ideme doslova fakt po tej gramatike - ucime sa jednotlive pady, predlozky, pridavne mena.... a to mame stazene tym ze on neobsedi za stolom - to je vlastne dalsia uloha ktoru mame, pred rokom sme mali napr aby vydrzal pracovat 15 min 😉
u nas je to skomplikovane hodne tym adhd, a tiez ked pride zo skolky tak uz je velmi unaveny tak to len sa ucime tie gramaticke javy pri hre, jedle proste stale - vzdy sa snazim ich tam zakomponovat a len sobotu a nedelu robime za stolom. tiez to je stazene ze pri jakubkovi na neho je menej casu a ked nemam doma tatina ze zoberie kubka von tak si s nim proste za ten stol nesadnem,. tiez ma problem orientovat sa "na papieri" tzn aj to co ovlada realne, tak ked to dostane ako ulohu v papierovej forme tak nevie. ale musi sa ucit, lebo ved priprava do skoly 😉

inak s mojimi detmi je to specialne - martinka vediem k tomu co realne a v praxi ovlada aby vedel urobit aj za stolikom ako ulohu, jakubka zas naopak - uci sa dost veci za stolikom rozkrokovane a potom to prenasame do realu 😀

mvmk
3. pro 2013

ja asi testnu sousedovic chlapecka tomu budou v unoru 4 a mluvi jak kniha 😀 By me fakt zajimalo jestli by na tohle reagoval jak ma 😅

abbie
3. pro 2013

@mvmk tak by si mala pruser no

abbie
3. pro 2013

@mvmk otestuj, budes velmi prekvapena ...

abbie
3. pro 2013

@saurian my mame problem s udrzanim pozornosti, on ma hlavu dobru, ale rit posolenu 😀
na kazdu jednu ulohu ma kopec reci okolo, kym ju urobi 😀 na moju zlu trpezlivost je to velky zaberak ....
napr. mal ulozit rybu na rybu - uplne lahke, sam si vybral, ze sa to chce hrat(loto od djeco)
chytil rybu a spustil " na modru karticku patri" "a co papa ryba?" "ryba bola pod mostom" "bola oranzova", "potom papala"
az ked toto vsetko prediskutoval, tak ju ulozil 😀

saurian
3. pro 2013

@abbie
hej toto pozname, este musi urobit milion ukonov pred tym, vlastne tie veci s ktorymi mame pracovat musia urobit milion ukonov, vyjednava, dohaduje sa... no niekedy mam chut ho z tej stolicky zhodit ze "vypadni" prec..... co nemam na neho nervy ale drzim sa. a este zahlasi ze ja to mam urobit, alebo ze on je maminka a ja mam robit a podobne.... ale teda vekom sa nam to dost zlepsuje 😉
a este mame problem ze on nedokaze SEDIET, musi sa min hupat, kyvat nohami ci hlavou, pretacat v ruke auticko alebo hocico.... a nieco z toho mu musim vzdy dovolit, lebo ak len sedi tak v sekunde nic nevie co ho to sedenie tak strasne zamestnava. 😀

abbie
3. pro 2013

@saurian ten test porozumenia u Kormanovej robil tak, ze sedel, ale napichoval si gulicky na palicu a popritom jej odpovedal 😀

mvmk
3. pro 2013

Jen pro ty, ktere to zajima a maji deti mezi 36 mes. a 4 roky 😉 dotaznik k psychomotorickemu vyvoji.
-strida nohy do schodu i ze schodu
-dokaze vyjit i sejit schody bez drzeni
- seskoci snozmo z posledniho schodu
- jezdi na kolobezce a cilene udrzi smer
-jezdi na trikolce slape a udrzi cilene smer zaroven
-jezdi na kole s/bez pridavnymi kolecky
-poskakuje snozmo na miste, udrzi rovnovahu ve stoji na jedne noze, chyti a hodi mic, kope do mice (obe nohy)
- chape zaklady hygieny ( pravidla - pred jidlem si umyje ruce samo utre ruce
- cisti si cilene zuby
- oblekne se vysvlekne se, obuje - vyzuje
- ji priborem
-pije samo
- vyslechne ctene pribehy, basnicky, pisnicky, (minim 10 min)
- rado zpiva recituje
- dokaze prevypravet Kratky pribeh
-dokaze popsat kratce prozitou situaci
- tvori souveti s (a potom, a potom)
- pta se casto kde co kdo proc
- zacina chapat pravidla spolecenskych her
- zajima se o spolecenske hry (pexeso)
- dokaze vyckat nez na ne prijde Rada
- dokaze se rozdelit rovnym dilem (Bonbon..)
- vybere si cilene osobu/dite s kterou se rozdeli
- preferuje urciteho kamarada
- dokaze rozdelit pravidla (napr. nikdo nesmi pres caru. nez reknu ted)
- hraje symbolickou hru (na maminku - tatinka, na piraty...
- dokaze se domluvit s jinym ditetem na pravidlech symb. hry - (ty jsi maminka ja tatinek)
- Vydrzi si takto hrat vice nez 15 min. bez krizove situace
- akceptuje cizi osoby
-vydrzi bez matky/otce nekolik hodin
vydrzi prespat bez matky/o
- usina samo
- dokaze samo najit trasu na zname misto (domu do skolky, k Pekari)
- vi ze musi zastavit na prechodu
- rozhlizi se na chodniku nez prejde silnici (chape pravidla)

dost jsem si jich nezapamatovala ale u hodne jsem bohuzel musela oznacit NE ☹

cairka
3. pro 2013

@mvmk , fuuuuu, z toho som napočítala 22 nie a 3 také s odretými ušami Áno, ale také kúštik prilepšené 😖 Vek 4r. a 2 mesiace. Tak dúfam, že je to náročný test, pre šikovníkov 😅 😉

abbie
3. pro 2013

@mvmk cely zaciatok je o jazde na biku a kolobezke, nech sa akoze strcia niekam 😀 a ja osobne by som chcela vidiet 3,5 rocne decko, ktore sa rovnym dielom rozdeli o cukrik 😀 😀 😀 si robia prdel snad ... a vela normalnych zdravych deti nepovie v 4 rokoch, ze ja som tatinko a ty budes maminka ...

cairka
3. pro 2013

@abbie , ale hej, povedia. Tú hru odhadli, rovesníci mojej to zvládajú 😉 a to rozdelenie bolo jedno z pár áno, čo som dala 😀 čokoládu, alebo keksík samozrejme neprelomí na polovičku, to odlomí takú väčšiu omrvinu 😀 ale cukríky pekne oddelí tebe jeden, mne jeden...

abbie
3. pro 2013

@cairka tak ja som, take 3,5 rocne dieta este nezazila ... a to urobi na prikaz, alebo sama od seba?

cairka
3. pro 2013

@abbie , sama, ale ale len s nami doma. A vidí od malinka, lebo staršia tiež bola taká už keď to Dia chápala. Tak je to možno naučené, ale ona ani nemala obdobie "moje" ani "ja sama" tak možno to bude ozaj nezvyčajné 😀 Staršia mala obdobie "moje" pomerne silné, ale v tých 4apol (keď prišla Dia) sa to lámalo už