Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
9. pro 2013

@strociatka a preco si sla tam na diagnostiku? 😕 myslim, ze v BA mame ovela lepsich odbornikov na toto

strociatka
9. pro 2013

@abbie ponukla mi to kamoska a ako sa tak hovori: "Topiaci sa aj slamky chyta..." No popravde nemam pocit, ze by sa velmi mylili. Mala skoro nic nerozumie a aj to co vyprodukuje je hooodne skomolene a este sa aj netrafi. Napr. mne kludne povie, ze som tata, teta a dokonca aj ujo a cudzieho cloveka oznaci ako tata. Rovnako je to so zvieratkami, vsetky velke zvieratka su "muuu" (krava) oznaci tak od kona, kravy az po slona vsetky velke zvierata. Az ked ju upozornim a ja spravne pomenujem, tak to po mne len zopakuje, ale spontanne je vsetko "muuu". Obdobne je to s malymi zvieratkami, macky, psy, mysi a vsetka ta mala haved je pre nu "mnau".

Vobec nerozumie co jej hovorime, ukazujeme, ona sama nedokaze vyjadrit svoje potreby a tak denno denne mame problemove spravanie, denne zaspavame s placom, lebo mi nedokazala ukazat, vyjadrit co chce a len ju potom ukludnujem... Ciste zufalstvo ☹ Nedokazem sa dopatrat toho, co chcela, nedokazem jej vysvetlit co ja od nej chcem, ani tu najprimitivnejsiu vec.

ivular
10. pro 2013

@krystalka @hrusti Holky jste zlaté! Moc vám děkuji za rady i odkazy!!!

abbie
10. pro 2013

@strociatka no ano, ale keby sli sla do jedneho z logo centier, tak by si malu zobrali a 1x do tyzdna by ste mohli chodit na terapiu, ale co tuto? Skusila si kontaktovat Kormanovu, Asobi, ci IDR?

mvmk
10. pro 2013

tak holky zitra nas ceka druha polovina testu 🙄 musime jit o den drive pac pan psycholog si uhnal nejakou chripajznu a bude nas mit zase ta mlada pani dr. Tak uz mam ted husi kuzi, jak to moje mala zvladne 😝

strociatka
11. pro 2013

@abbie ahoj, ano, chodime ku Kormanovej, mame termin raz za dva mesiace. Kontaktovala som aj IDR a ti maju toho tak vela, ze mi len povedali, ze ak sa do mesiaca neozvu, mam im zavolat, ci som vobec v poradovniku na termin, neuveritelne co?

A s Hrdlickovou zacinam byt viac ako len nespokojna, nechcem napisat, ze rovno nasr..., tak napisem len, ze cakam na ich spravu, ale z toho co mi do telefonu povedali mi stali vlasy a hadam som aj zo dna na den osedivela. Napisem viac, ked budem mat spravu v ruke.

Zatial doma sa snazim denne pracovat, interakcie mame aj s okolim, chodime do materskeho centra, chodili sme ku detickam aj cvicit babyfit (to sa jej strasne lubilo, len teraz ten kurz je pozastaveny), stale nieco mame, takze mala nie je nechana na pospas osudu. Poobede ma doma sestru, ktora pride zo skoly a spolu sa hraju (teda mala skor napodobnuje, ako sa hra starsia, ale vedia vymysliet aj take certovstva, ze az). No stale mam pocit, ze toho robim malo...

abbie
11. pro 2013

@strociatka a Kormanova co o nej hovori? robila jej uz test porozumenia? Nam ho robila 2x ...a Dialog si skusala? tam maju aj denny stacionar na mesiac, nieco ako skolka

ottic
11. pro 2013

holky, představte si, že jsem včera řekla synovi - pojedeme k doktorce na oční a začal řvát, že ne ne ne! Takže to pochopil. Byla jsem tak příjemně v šoku 🙂. Asi zabrala kniha, kde je pí. doktorka nakreslená....a dokonce zvládl i vyšetření očí, ukazoval na tabulce co ukazovala ona. Opět jsem se ujistila v tom, že záleží na doktorovi, jestli děcko spolupracuje nebo ne. Někteří jsou fakt děsní a neumí to s nimi - viz. na ušním , kde mi řekli, že je nevyšetřitelný a zda ho nechci hodit někdy z okna. Fakt.

strociatka
11. pro 2013

@abbie Kormanova nam zatial robila na zaciatku tekos a cakame na vysledky, inak sme tam boli zatial len 3x. Na IDR cakam, ze by nas vzali a modlim sa, ze aspon raz do tyzdna

abbie
11. pro 2013

@strociatka tekos sluzi len na overenie pasivnej a aktivnje slovnej zasoby, tam sa porozumenie neukaze ... ona bude ukazovat malej rozne obrazky a bude sa pytat kde je napr. lopta, babika, auto, s cim sa papa, s cim sa striha, kde sa spi atd.

strociatka
12. pro 2013

@abbie pokusala sa robit aj porozumenie, ale mala nespolupracovala, nezaujimalo ju to, co jej ukazuje, chcela si robit posvojom ☹

strociatka
12. pro 2013

Baby som si dala, nasla som vcera staru sosovicu a fazulu, no hadajte co ma hned napadlo. Montessori nadsenie a s malou sme povytahovali vsetok detsky riadik a hor sa do fazule. Preventivne som vsetko vysypala do obrovskeho lavora s nadejou, ze to tam aj ostane. Samozrejme, ze som ratala s tym, ze sem tam nieco vyleti aj pomimo, ale neratala som s tym, ze si to bude sypat na hlavu, do rukavov a vyhadzovat do stropu, akoze sneziiiii. Hodinu som vysavala a dnes rano polorozospata sadnem na misu a hadajte co tam? Sedim rovno na fazuli, lahnem do postele a ze co to za bobky, to sosovica, napriek enormnemu usiliu povysavat byt a okupat dieta bola sosovica aj v posteli o tri izby dalej 😀 😀 😀

ottic
12. pro 2013

@bosorka37 ahoj, musím ti dát naději do budoucna, zrovna jsem došla s Vojtinem od psycholožky, byl tam sám hodinu, co dělal nevím 🙂, ale byla z něj nadšená, že se lepší.... už nás odeslala do SPC, budeme vedeni tam. Ale halvně, prý rozhodně NE logo stacionář. Prý mš běžná nebo logo školka, jupí, mám fakt radost !!!! Pořád je tam u něj dost vzteku a negativismu, ale vzhledem k nemluveni atd. prý má čas do 4 let, v přetrvávající nemluvení i do 5ti let. Ale jestli je tvůj syn jako muj, tak fakt bude to jen lepší ! Půjdu do oslavit na náměstí medovinou 🙂.
Vám se vede jak ?

strociatka
12. pro 2013

Asi by ste tomu neuverili, ale u nas sa dnes z umyvania okien stala montessori aktivitka. Ja s kyblom na stole a umyvala o stodesat, kym sa da a nemam na oknach sneh a mala pri mne na stole s formickami prelievala v tom mojom kybliku vodu. Jasne, ze cely stol aj koberec mokry, ale okno umyte, dieta vysmiate od ucha k uchu. Len to nakoniec nie moc dobre dopadlo. Mala nie a nie pochopit, ze hotovo, koniec, idemem sa prezliect, lebo bola do pol pasa totalne mokra. Skoncilo to tak, ze revala jak tur az sa skro povracala.
Ako deti naucite, ze je hotovo, koniec, ze sa treba prezliect a pod. Jednoducho ukoncit aktivitu? Nechala som ju dlho sa vyhrat, nie len kym ja umyjem okono, ale proste sa to nedalo ukoncit, nie a nie odist a nakoniec som zas zufala tisila do bordova vrestiacu malu. Taka byvam z toho nestastna, ze sa aj bojim dalsie tieto krasne aktivitky s nou robit. Strasne mi je smutno... 😢

smardik
12. pro 2013

@strociatka mi pomáhá je předem upozornit že něco skončí, nemají rádi když musí hned činnost přerušit. takže u oken by to bylo maminka to utře-ukázala bych jakou hadrou a až ji položím půjdeme vylít vodu. nebo na prstek ukázat-třeba ještě si 5x každý přelijete a jdeme odnést vodu-neum počítat, ukážu jim kolik je 5 a pak postupně ukazuju na prstech aby věděli. nebo ted se mi osvědčil i budík-zlobili s usínáním, mytím zubů a ted ví že zazvoní budík a jdou do postele, zhasnout a spát, u zubů že až zazvoní tak potom můžou přestat mýt zuby. chce to vyzkoušet, vychatat co zabere na tvoje dítě

strociatka
12. pro 2013

@smardik dakujem za typy, lebo jej sa to vysvetlit neda, vobec nerozumie, aj ked jej vsemozne ukazujem, ze este toto a hotovo, aj jej uz pomaly naznacujem, ze skoncime, no nic, strasne sa jeduje, potom ide do afektov. Vsetko co pises som skusala okrem toho budika, to skusim, je to take jednoznacne, ze ma to nenapadlo skor. Dik este raz, viac hlav, viac rozumu 😉

smardik
12. pro 2013

@strociatka mě to taky nanapadlo, jsem se tedy rozčilovala, nešlo to přemlováním, řvaním a budík pochopili že zazvoní a je čas jít spinkat, něco dělat. ještě si ho teda i vybírali sami tak se cítí důležitě, měli možnost si to sami rozhodnout

sisstin
autor
12. pro 2013

@strociatka tohle fakt hrozně usnadnuje, Tygr uměl brzo hodiny, od tří let digitální a pak ne o moc později i normoš ručičkový, a hrozně moc to v těch jeho úzkostech pomohlo. Páč se orientoval v čase a věděl, kdy co bude, kdy třeba skončí něco, co nemá až tak rád, kdy přijde někdo, koho má rád atd. 😉

krystalka
12. pro 2013

@sisstin - tak Jiřík tedy doteď hodiny neumí, ale orientuje se tak, že se vždycky ptá, kde až bude ručička 😉 , u nás to trochu pomohlo v tom, že ví, jestli daná věc bude brzy, nebo to bude trvat dlouho....ale absolutně to nepomohlo s tím ukončením činnosti, on třeba ví, že má s něčím skončit, až bude ručička na 6, ale když na to dojde, tak se stejně vzteká a nechce se s tím smířit, stejným způsobem jsem zkoušela ho zrychlit při jídle a při oblíkání, jako že schválně, jestli bude najedený, oblečený...až bude ručička tam a tam, bavilo ho to tak dvakrát, třikrát a pak už mu nějaký budík i hodiny byly úplně fuk 😒

strociatka
12. pro 2013

@smardik
@sisstin

mam doma len take tie klasicke kuchynske minutky, mala ma 24mes, bude to tak stacit?

jolinka
12. pro 2013

@sisstin no tak tie rucickove hodiny vedel Peta hodne skoro. Ja nepoznam vela deti co vedelo hodiny pred skolou. Nasa Johi to zvladla v prvom rocniku a my ze aka sikovna 😉 😉
Zato poznam decka co maju 9 i 10 rokov a hodiny ani zarvat. 😝 katika je tak na pol ceste 😉

mvmk
12. pro 2013

@krystalka jen pro uklidneni, ja sama jsem hodiny strasne dlouho nechapala, moji rodice uz byli smireni s tim, ze se asi hodiny nikdy nenaucim, Trvalo mi to skoro az do 2 tridy 😅

krystalka
12. pro 2013

@strociatka - my měli nejdřív tu kuchyňskou minutku a pak jsem našla i klasický budík...ale oboje fungovalo jen párkrát, bohužel, teď můžu stokrát upozorňovat, že se ručička blíží k 6, ale stejně ho zajímá všechno okolo, jen ne to, co má dělat...

krystalka
12. pro 2013

@mvmk - tak on s jistotou pozná akorát 12h - to ve školce obědvají a 8h (20h) - to večer chodí spát....jo a ještě 3h (15h), to mívá doma i ve školce sváču....ale jinak, když mu řeknu, že autobus pojede za 10 minut, tak počítá do 10 a myslí si, že to už je 😀 a nebo naopak se ptá 10 hodin? 😀 ....koupila jsem i pěknou knížku na učení hodin a času, jen si jí se zájmem prohlídnul, ale o učení zájem nejeví 😉

sisstin
autor
12. pro 2013

@jolinka on teda neříká, že je třeba čtvrt na devět, on řekne 8:15, ale pozná to prostě i na těch ručičkových 😉

sisstin
autor
12. pro 2013

jinak že má hodina 60 minut, a minua 60sekund, takže minuta je, že napočítá do 60 atd, to on ví už dlouho, umí i metry a centimetry, litry a tohle...on si na to prostě přišel sám, třeba ty litry tím, že si odlíval 250ml hrneček do velký 2litrovky, tak to prostě vypočítal.

krystalka
12. pro 2013

@sisstin - tak to je dobrej, to u nás asi ještě dlouho nehrozí 😉 , jinak já to třeba Jiříkovi už před časem vysvětlovala, že hodina je, než ta velká ručička jednou oběhne kolo a že se skládá z 60 minut apod., ale on mi to v tu chvíli prostě jen odkýve, jako že aha, takhle je to, ale příště už to zase neví 😒 ....jemu prostě některý věci jdou jedním uchem tam a druhým ven...kolikrát si pamatuje kdejakou sebemenší cedulku v autobusech apod., ale tohle ne....

jolinka
12. pro 2013

@sisstin ma dobre myslenie. 😉
Take veci sa preberaju v 3. rocniku.

jolinka
12. pro 2013

@krystalka este na to nie je zrely, v tomto veku ma este cas. Niekde v 6-7 roku mu to trebars doklapne okamzite.

abbie
12. pro 2013

@mvmk ja si tiez pamatam, ze som sa hodiny naucila tak v 2 triede 😀 a moju kamosku som to ucila v 3 triede 😝