Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
23. pro 2013

@hest já teď jdu psát ještě do SPC do Tyršovky, at mám i posudek od nich. Já si beztak teda myslim, že Tygr odklad mít bude, byla bych i ráda za to, on sám jako jít do školy nijak extra netouží. Tak že by jsme ted šli na zápis a pak už jako odkladový by tam měl místo mít, ale co já vim. Každopádně jako spádová škola pro nás fakt nehrozí, ač podle školskýho zákona je daný, že škola se dítěti musí přizpůsobit (udělat ji bezbariérovou, najít asistenta atd.), tak v reálu to tak samozřejmě nefunguje. Podle Kr. je Tygr naprosto bezasistenční dítě, který potřebuje jen menší kolektiv ve škole a hodnou paní učitelku, jenže si jí hledej že 😝

sisstin
autor
23. pro 2013

ted jsme byli na ergo, a jak jsme tam nebyli kvůli nemocem asi měsíc, tak zas byl zaprdnutej jak sviňa 😝 já už fakt nevím, co s tím...prostě takovej je a obávám se, že v tomhle žádnej odklad nepomůže 😝

hrusti
23. pro 2013

@sisstin Věřím, že z toho nejsi nadšená, že se někde musíte ukazovat jako opičky. Jinak gratuluji ke kreslení. Já jsem se taky konečně dočkala a kreslíme 😉 Sice ty jeho výtvory jsou takové divné. Většinou maluje nějaké dálnice a silnice, značky a semafotky, ale KRESLI 🙂 Dneska dokonce nakreslil vlakové nádraží a koleje s vláčkem, lidi na nádraží, včera spidermana na paneláku 😀

hrusti
23. pro 2013

jo a taky kresli me s miminkem v brisku. pry to je Honzik, kdyz byl u maminky v brisku a kopal tam😀 jinak u nas posun ve sluchu. Honzik uz umi prvni pismeno u slova🙂

kajiszek
23. pro 2013

@abbie kamarádka mi dala časový posloupnosti, kde je myslím pět nebo šest kartiček, ale zkoušela jsem to se třema... A pak to skládání vět tři kartičky... Prostě velkej obrázek, kde je slon, kterej jde po přechodu... A dítě má složit slon-jde-přechod... Prostě ze třech obrázků poskládat děj... Já si myslím, že Vojtík by to měl chápat, ale zatím to prostě bojkotuje 😝 Zkusím dneska odpoledne...

krystalka
23. pro 2013

@sisstin - já už taky nějak nevím, co s ním....vždycky to vypadá třeba den dva dobře, že už je samostatnější, není tak úzkostný apod. a pak bum a další den se pořád ptá, jestli tam, kam půjdem, budem jenom chvilku, jestli se brzy vrátím, celé dny poslouchám, že se mu po mně stýská (když jsem v práci) apod., připadá mi, že je to čím dál horší a nemůžu přijít na to proč ☹ . Přitom na ten dlouhý krátký týden pracuju takhle už skoro 3 roky, vlastně co jsem se vrátila z rodičovský a doteď neměl problém být doma s tátou nebo s babičkou....v létě už to vypadalo, že je takový samostatnější, už nás nemusel mít úplně všude za zády....no a v září jak šel zase do školky, tak to pomalu začalo....teď je celý prosinec doma, jak měl ty neštovice, takže už vidím ten návrat do školky ☹ ... No, uvidím, jak to bude v lednu, proberu to ještě s učitelkami i s psycholožkou ve školce a uvidíme, kdyžtak zkusím zavolat té Junkové....přemýšlela jsem, že by to nějakou poradu s psycholožkou možná chtělo, ale zase se mi nechce jít k nějaké, která ho v životě neviděla...ach jo...no a na zápise je mi jasné, že toho taky asi moc nepředvede, ale z toho si zase hlavu moc nedělám, spíš bych ráda přišla na to, proč je zase tak úzkostný a nejistý.....zatím doma slyším pořád jen "maminko, kde jsi? Co tam děláš (když jdu v baráku třeba nahoru něco udělat)...Bude to trvat jen chvilku? Už přijdeš? Mně se po tobě bude stýskat, až budeš zítra v práci...." apod....někdy už z toho fakt nemůžu, o čem se to tak pořád potřebuje ujišťovat? Je na všechno hrozně přecitlivělý, každá maličkost ho rozbrečí, každá neobvyklá a hlavně dopředu neohlášená událost ho rozhodí, všechno mu musím hlásit nejmíň den předem, čím dřív, tím líp, když mu nečekaně řeknu ráno, že odpoledne někam půjdem, o čemž nevěděl, tak je z toho celý vedle.....a nejhorší je pro mě fakt to, že třeba jeden den už to vypadá lepší a další už je to zase stejný ☹

sisstin
autor
24. pro 2013

Krásného Ježíška dětem 🙂

Tygr nevěří, řešil okolo toho tolik věcí a proč je to všude jinak, že se mu to prostě nakecat nedá. Ted se probudil a prej, že škoda, že to není jako v Americe, že už by rozbaloval ráno 😅 😅 😅

jinak ve škole si držim zatím 100% ze všech předmětů, takže vydržať hlavně 😅

krystalka
24. pro 2013

@sisstin - Jiřík zatím věří, i když si nejsem úplně jistá, nakolik věří doopravdy a na kolik prostě tu hru hraje s námi, ale nedávno jsme zrovna rozváděli různé fantazie, jak asi vypadá, protože u nás létá oknem a hned zase zmizí, aby ho nikdo neviděl, proto se taky nesmí nahoru do pokoje chodit, aby se nevylekal 😉 , tak prý má dlouhou řadu sáněk, na kterých má takové pyramidy dárků a přes to nějaký poklop, aby se mu to nevysypalo...jo a ty sáňky asi nemají křídla, protože by je neunesly, ale jsou zavěšené na horkovzdušném balonu, protože kdyby měly motor, tak by to přece každý hned slyšel, že letí Ježíšek 😀 . Jo a Ježíšek nosí dárky jen dětem, dospělí si dávají dárečky navzájem, tím jsme vyřešili problém toho, že občas prostě vidí, jak někomu něco kupujeme nebo balíme 😉 - protože všechno by to už nezvládnul, už takhle "nosí dárky všem dětem z celý republiky", jak se dneska vyjádřil Jiřík 😀 ....Jinak už se taky těší na večer, já jsem dneska ještě do 14h v práci, pak kluci přijdou za mnou, půjdem se projít po městě a pak domů pomalu dělat večeři a nadílku 🙂
Tak všem přejeme krásné a klidné Vánoce a radost z dárečků 🙂

krystalka
24. pro 2013

Holky, dneska jsem ještě na poslední chvíli koupila Jiříkovi jeden dárek - dávám se odkaz, protože milovníků vláčků a mašinek je tu víc, tak třeba se to někomu hodí třeba k narozkám apod. - http://www.bontonland.cz/vesele-masinky-pohadky... - je to moc hezky namluvené, jen mluvené slovo, žádná hudba, ale je to takové milé a namluvené v celkem pomalém tempu, takže pro naše dětičky tak akorát 🙂

abbie
24. pro 2013

@krystalka my teraz riesime uplne to iste, prisla na neho druha vlna separacnej uzkosti, ale takuto silnu hadam este nemal, nemozem ho uz nechat u babky sameho bez toho, aby bola srdcervuca scena, doma to je len same "kde je maminka" "maminka pod sem", ale ma to aj svetlu stranku, ked sa nevie v obchode od niecoho odlepit, alebo kdekolvek inde, tak mu zahlasim, ze cau ja odchadzam a do sekundy je u mna 😀

sisstin
autor
24. pro 2013

@krystalka my ted máme v Ipadu strašně moc těch audioknih, už jsem do toho naházela slušný prachy 😝

hrusti
24. pro 2013

Holky, hezký Štědrý den a at dětem svítí večer u stromečku očíčka a líbí se jim dárečky 🙂

hrusti
24. pro 2013

@krystalka Jinak u nás taky řešíme separační úzkost, i když as ne v takové míře jako vy. Dokáže si hrát sám, ale občas taky chce, abych šla k němu, že se bojí. Nejhorší je to asi když jdu večer někam ven ahlídá tatínek. To prý má občas záchvat, že půl hodiny brečí u dveří, kde jsem a at už přijdu. Snažím se chodit domu, abych byla na jejich spaní spátky, ale ne vždy se povede.

hrusti
24. pro 2013

Jinak tedy u nás Honzík od včerejška řeší, že není sníh. Prý na vánoce MUSI být sníh a Ježíšek to MUSI nejak zařídit.

krystalka
24. pro 2013

@sisstin - jasně, to já jen kdyby to někoho zaujalo, jinak on Jiřík na to poslouchání mluveného slova zatím moc není, když už, tak ho to musí fakt hodně zaujmout, což tohle by mohlo, ty klasické Pohádky o mašinkách poslouchával rád....

krystalka
24. pro 2013

@abbie - no, ale ve vašem věku bych to ještě chápala, ale Jiříkovi bude za 2 měsíce už 6 let - v tomhle věku mi přijde, že už to děti nemívají, ne? Ale s ním je to prostě jak na houpačce - jeden den je to v pohodě, nechodí za mnou všude jak ocásek, nebojí se něco si od někoho vzít, k někomu jít apod.....a druhý den ho mám pořád v patách, celý den slyším, jak se mu bude zítra stýskat, každá nečekaná změna ho buď rozbrečí nebo naštve...fakt nevím, jestli je tohle ještě ok 😒

krystalka
24. pro 2013

@hrusti - on si taky někdy dokáže hrát sám, ale minimálně na mě pořád volá a ujišťuje se, že prostě někde poblíž jsem, když jdu třeba jen nahoru do pokoje pověsit prádlo, tak mu všechno říkám, aby věděl, že tam jsem, jinak hned začne volat a pobíhat po baráku, dokud mě nenajde....

sisstin
autor
24. pro 2013

tak Tygr tohle měl do těch cca 4,5....ted už to nemá, u něj je to fakt o tom mluvení s cizíma prostě no 😝

krystalka
24. pro 2013

@sisstin - tak on Jiřík ty cizí lidi jako pozdraví, když někam přijdeme, když se ho na něco ptají, tak někdy i odpoví, když jsem s ním, pokud je mu dotyčný sympatický, tak se po chvíli rozkouká a i rozpovídá....ale mě spíš dělá starosti to jeho ujišťování, protože netuším, kde k tomu strachu přišel....pořád se ujišťuje, že jsme poblíž, když někam jdeme, tak se ptá, jestli to bude trvat jen chvilku a že tam nechce jít apod....prostě pokud mu nějakou plánovanou událost neopakuju několikrát denně, neprobereme podrobně kam jdeme, proč, co tam budeme dělat, jak dlouho tam budeme a kdy přijdeme, tak je problém.....jako dřív to taky potřeboval vědět dopředu, ale případnou změnu plánu nesl daleko líp, než teď....no, ještě, že bude mít ten odklad, teď si ho fakt nedokážu představit, že by měl dopoledne fungovat samostatně ve škole....

hrusti
24. pro 2013

@krystalka No u nas je to jiny tim, ze mam jeste druhe dite, takze on si pres den "hraje" s Kristynkou. Tedy uz maji svetle chvilky, kdy si tedy spolu opravdu hraji, stavi duplo, koleje atd. , jinak se spolu porad skadli a dohaduji kvuli necemu. Takze ja tyhle jeho uzkosti resim vetsinou po obede, kdy mala spi, on si treba hraje v obyvaku a ja neco delam v kuchyni a najednou zoufalym hlasem vola, kde jsem, ze se sam boji at jdu k nemu.

ivular
24. pro 2013

@krystalka U nás je separační úzkost fakt masakr 😝 Dokonce ani se svým tátou není ochoten pobýt vždy, pokud u toho nejsem i já.. A taktéž se všeho bojí, což bude asi související problém. Vrchol byl, když se bál i motýla. Nejhorší je to ale se psy - občas i ze spaní zděšeně křičí bojím, hafi, bojím ☹

cairka
25. pro 2013

My sme dnes mali krásnu situáciu s ne/pochopením situácie 😀 Dia dostala aj bábiku a každú chvíľku mi ju nosila, aj keď sa s nimi hrala vedľa v izbe so staršou. Až keď mi to nedalo, tak som sa jej spýtala, že prečo mi ju stále nosí a stále len jednu ( lebo dostala 2 rôzne bábätká) a prosím pekne táto bábika hovorí MAMA a Dia mi ju vždy donesie, lebo ma chce 😀 😀 😀 😀 (ako tá bábika). Ona vôbec nepochopila, že to ona je tá mama 😅 😀

Niekedy naozaj pochybujem, či je OK 😅

mvmk
26. pro 2013

@ivular
u nas presne opak. ja musim porad davat pozor aby u cizich lidi nezacla drbat nejakeho psa pres plot 😅 Ona by strcila klidne ruku i do klece s tygrem 🙄

pinap
30. pro 2013

Ahojte, našla som tuto diskusiu a chcem sa vás opytat na mojho malého. a zaujíma ma Váš názor na neho.... za všetky odpovede budem vdačná kedže máte už väčšie skusenosti...
moj syn má 3r. 3mes. -nerozpráva (velmi málo na svoj vek ) povie - CIKAT, ČAJíK (ked si pyta čaj ) , POčíTA 1-10 ( aj to vždy popletie ) , KDE JE ? (ked niečo hladá, ale nevie povedat čo konkretne hladá emoticon ) MAMA, TATA (otec), NECHCEš ( ked mu chcem dat jest a nechce, tak povie NECHCEš? , lebo to počuje odo mna ) , PáčI SA ( ked mi niečo podá, dá , no nie vždy ) , LIETADLO, AUTO, VTáčIK, VLáčIK, JABLKO, BANáN, MELÓN, SLON, ŽABA, HAVKO, KôN .... (A to niekedy na kona povie havko emoticon , a na lietadlo auto )
no proste je toho velmi málo . a to začal pomenovavat teraz nedávno vdaka tabletu cca pred mesiacom .niekedy mi vobec nerozumie. vidím na nom že nechápe čo od neho chem.
pocity má . plače ked spadne , ked ho hreším , ked ho niečo bolí, páči sa mu ked sa spolu bláznime, šteklíme ... má jeden autistický znak ked sa velmi teší tak "trepoce rukami " ako by chcel lietat a otvorí ústa až niekedy skáče od radosti ( no podobny znak má aj jeho otec pri tešení a radosti , no samozrejme sa ovlada a nie je to tak "okaté")
hračky nemusí mat vždy uložene tak ako su, nemá rituáli. nevadia mu zmeny, no niektoré áno. boji sa vojst do novych budóv, domov, bytov., nechce nove oblečenie, nechce žiadne nove jedlo !!! má vybratý jedálniček. stale dokola to isté. A to len vyprážane a sladkosti . je chudý .-(
je agresívny (ked mu nie je po vôli tak hryzie , štípe nechtami, vrieska, plače, hodí sa o zem), všetko chce hned a teraz (nedokáže na nič čakat ) , na rodinnych oslavách plače nechce tam zostat , vždy sme vonku .ked niečo chce tak použiva naše ruky , lebo to nevie povedat.očný kontakt má ked mi niečo povie (aj svojou "hatlaninou " ) no viac si rozparva sam pre seba (ako pre mna :-/ ) ,( no logopedička povedala že má slabý očný kontakt,ktorá syna videla len raz a to 2hod ). nechce spolupracovat , nechce sa učit, nemá na to nervy , ked chcem aby poskladal pazzle tak vidím že to nedokáže, mám pocit že mu to vadí že mu "zatažujem mozog ".pozerat knižky nechce je to pre neho nuda. ked sa hrá s hračkou a prídem za ním tak hračku odhodí a odide. (no nie vždy ) . je vychovaný na rozpravkach emoticon. ked mal rok začal pozerat rozpravky tak že presedel 1-2hod. ( a ja som mala doslova "pokoj " a robila domace práce. ) čím bol starší tak chcel viac a viac rozpravok, tak že už išli v TV NON-STOP. samozrejme chodím som s nim aj von každy den. len čo je doma tak si vyžadoval tu rozpravku ( ktora ho zabávala a nič od neho nevyžadovala ). preto si to tak aj vysvetlujeme že nerozprava kvoli rozpravke lebo to nepotreboval. a rozpravka išla bez toho aby musel niečo povedat ... alebo sa mýlim???? je jedináčik . je mu všetko povolované ( čo samozrejme nie je dobre som si toho vedomá , ale manžel má vytúženeho syna tak mi vždy povedal "daj mu to , len nech neplače" !!!! ) a tak je vlastne vychovaný . syn s detmi je velmi rád , chce sa s nimi hrat len ta komunikácia mu bráni ....druhe dieta ho nechápe. pekne spolupracuje pri spievankove, pekne opakuje ako tancujú. ked mal 3r. 1 mes dala som ho do školky ( že sa konečne bude učit a začne rozparavat ) no učitelka mi volala po hodine , nech si prídem pre neho lebo sa s ním nedalo (plakal , kričal, kopal , jedoval sa, nespolupracoval,rozplakal druhe deti ) potom ked som prišla sa ma opytala či nemá volaku psychyckú poruchu.ked som ho chcela dat na druhy den do školky znovu, tak nevyšiel ani z auta. a na treti den už ani do auta nevošiel .... nebudem ho tam nútit , ked viem že tam bude opät zlý.od vtedy sa od neho nemôžem ani pohnút lebo má strach a bojí sa že ho niekde nechám samého. písala som do anderasa a som v poradí až o 3 mes.no je mi dlho čakat... emoticon . čo si myslíte ??? prosím o odpoved , dakujem všetkým mamičkám...

dezyre
31. pro 2013

@pinap Ahoj, tvůj syn mě trochu připomíná našeho syna - teď má 3r a 8 měsíců. Jen teda v době tak před třičtvrtě rokem. Úplně to samé chování - v kolektivu agresivní, nechuť ke zkoušení si nových věcí, jezení nových jídel. První sousto byl vždy boj, koukání na televizi, neporozumění, nesoustředěnost, porucha pozornosti, neposednost, nechuť k jakémukoliv tvoření hrám atd. Prostě se Staník choval tak jako tvůj syn. Jestli tě to trochu uklidní, tak Staníkovi různé nešvary odešly s tím, jak naskakovalo lepší porozumění. Začínali jsme tak, že jsem nakoupila komunikační kartičky, nějaké hry a cca 2 - 3x denně ho posadila na 5 minutek ke stolečku a musel si se mnou hrát nebo malovat. Prostě něco dělat organizovaně. Postupně jsme těch pět minut prodlužovali. Nejvíc ho zaujali ty kartičky. Momentálně je Staník na tom tak, že není sice ani v řeči ani v chování k věku, je trochu jiný a asi pořád bude (možná je to dané i povahou), ale je to o 100 procent lepší ;) Krásně se v poslední době rozmlouvá, i když kouká na pohádky, tak opakuje slova, reaguje na něco co vidí v pohádce. Při hraní si povídá 🙂 Včera byli s manželem na oslavě narozenin a když Staník přišel tak mě hned mezi dveřma hlásí "byl hodnej" :D Ptám se ho jestli opravdu byl hodnej a manžel mě potvrdil, že za celou dobu měl jen jeden malinkej incident s dětma a jinak si krásně hrál, tak jsem byla taková pyšná :D Ještě jsem si vzpomněla, Staník taky hrozně rád dělá blbosti, radši než aby si sedl ke hraní.. pořád chce jen lítat, skákat, dělat blbosti :D Ale zkus si se synem během dne párkrát sednout a dělat něco organizovaně. A pokud máš podezření, že nerozumí, tak doporučuji, aby si na něho mluvila jednoduše. Žádné: Vašíku na oběd jsem udělala polívečku, je dobrá, pojď si sednout a jíst, místo toho mu jen říct: "Vašíku jíst". Je to teda masakr takhle začínat ve třech a čtvrt roce. My jsme takhle začínali cca kolem druhého roku a až v posledním půl roce jsem vypozorovala, že Staníkovi naběhlo slušné porozumění. Sice pořád "nechápe" barvy - máme všechno modré :D, ale domluvím se s ním, je trochu klidnější a hlavně v kolektivu už není tak bojovný 😀 Začíná být ale pěkně drzej :D Jeden den jsem mu říkala: Staníku já se na tebe zlobím" A co mě drzoun odpověděl? "Ne já zlobím" (ještě nepoužívá předložky) :D

daja53
1. led 2014

ahoj pinap,mam choru Bronku,bude mat 5 rokov,a tiez stale behame po doktoroch,posledna diagnoza porucha komunikacie ,bol sme v Andreasi v Bratislave,ale chcem sa objednat este u pani Janosikovej,ona je fakt eso v odbore.Do skolky nam ju nezobrali ,je hyperaktivna a ma priznaky ako tvoj syncek,malo rozprava,ma svoju rec ,papa jedla ,ktore uz pozna ,je ich zopar,ma radsej dospelych ako deti,aj rozpravky ma oblubene ,ak zapneme film krici a neprestane ,kym jej nezapneme oblubenu rozpravku,Ono nevadi ,ked dieta nerozprava,ale zalezi na tom ,ci ti dieta rozumie ,ked sa nieco opytas,a nasa Bronka ,nerozumie a pritom sa vyvijala ako ine deti ,myslim ,si ,ze jej ublizilo ockovanie, aj jedna pani doktorka sa k tomu vyjadrila ,ale uz sa to neda dokazat,Bronka nereaguje na oslovenie,tiez rukami rozhadzuje ,ucim sa s nou ,ale je toho malo ,ona koli hyperaktivite ,neobsedi a zaujat ju ,to je tazke.Mame pred sebou tazku cestu,aj Vam drzim palce.ahoj 🙂

sisstin
autor
2. led 2014

No holky, tak v úterý se teda jdeme ukázat do školy jak vopičky 😝 a 27. jsme objednaný do Tyršovky na posuzení školní zralosti 😝

bellonga
2. led 2014

Holky řeším též školu, loni jsme měli odklad. Letos už musíme někam nastoupit. Když jsem loni řešila, kam máme jít k zápisu. Obvolala jsem celou Plzeň a okolí. Bydleli jsem v blízkosti a tak jsem hledala kam. Bohužel nikam nás nechtěli. Jakmile jsem vyslovila, že Tomášek je autista nic nešlo. Až náhodou jsem objevila školu ve městečku, kde můj manžel vyrůstal a měl tam celou svou rodinu. V této škole neměli problém s integrací. Neměli problém ani s otevřením nultého ročníku, pokud bude dost dětí. Bohužel nebylo možné otevřít nultý ročník. Rozhodl jsme se přestěhovat. Mezitím se mi ozvala zástupkyně ředitelky, že se domluvila s ředitelkou v MŠ, kde by se mohl integrovat. 😲 Ve staré speciální školce se nám integrace mezi 11 dětmi, pak uvažování o integraci mezi 28 dětí v normální školce. Byl to velmi velký risk. Zkusit to, bála jsem se toho, začátkem září jsme nastoupili do této MŠ. Měli jsme novou osobní asistentku, mladá a neustále usměvavá. Bála jsem se, prvních pár dní. Najednou nebylo nic žádný problém, můj syn, který ve speciální školce mohl být 3x týdně max.3,5 hodiny- po tomto maximálním výkonu jsem si vyslechla co všechno zase bylo špatně ze straně. Teď jsem slyšela, že Tomášek pracoval..... Tento měsíc půjdeme k zápisu do zdejší MŠ. Protože do speciální ZŠ můžeme přejít kdykoliv, ale já doufám a věřím, že to dáme. Samozřejmě naše verbální komunikace je velmi chabá. 😝 Ale pokrok za půl rok se značně zlepšila. Tak nám držte palce.

sisstin
autor
2. led 2014

@bellonga no já mám spíš problém s tím, že integraci nepožaduju. Syn nebude mít ani asistenta, asi ani IVP. Ale prostě jak jsem jim řekla, že má zbytkovou VD, tak hned to, že musí být integrovaný a musí ho předem vidět. Ač s tím moc nesouhlasim, tak snad v jeho případě budu volit to, že prostě nikde neřeknu, že zbytkovou VD má nebo nevim 😕