Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

mvmk
26. únor 2014

Jo holky, moje se zacala uplne panicky bat hmyzu 😨 Na podzim sebrala jeste kdejakou havet do ruky, a vcera videla mouchu a skoro zesilela a dnes v trave uvidela pavouka a zbesile ke mne hnala, uplne se na mne skrabala jako by ji cert honil. Myslite ze je to normalni? Ale jako opravdu hruzna panika 😖

peggy722
27. únor 2014

@mvmk To je normální, Elča ječí když kolem ní proletí potravinovej motýlek 😀 a nedá si vysvětlit, že nic nedělá.

abbie
27. únor 2014

@mvmk a co na to ma byt nenormalne? mne sa vidi, ze na tvojej malej uz nevidis nic normalne a to nie je vobec dobre ... aj moj krpec mal obdobie, ze sa panicky bal motylov a ako prislo, tak aj odislo... moj novy pediater mi povedal, ze sledoval taku studiu, kde matka bola nespokojna so svojim dietatom a ono sa spravalo zvlastne ... ked sa matka dala do kludu a prijala svoje dieta(nebrala ho za zvlastneho), tak aj dieta sa zrazu prestalo chovat zvlastne ... tym chcem povedatm ze dieta, ktore uz ma 3,5r, citi, ze matka s nim je nespokojna

jolinka
27. únor 2014

oooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo[pppppppllllllooooooooooooooooooooopoooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooopppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppppp;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;////////////////////////////////////////;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;; lllllllllllllllll'iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiipooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooooo

cairka
27. únor 2014

@abbie , dobrá štúdia...by ma zaujímalo, ako robili výskum 😅 Ale teda ak to pediatri berú takto, tak som rada, že nejaké tie zvláštnosti vyplynuli aj z testov - a to som si myslela, že ako pekne reagovala, isto lepšie a inteligentnejšie ako doma hockedy 😝 a teda sa nepreukáže nič ...a predsa to tam našli 😅 Je pravda, že nesamostatnosť dali na vrub mne, s čím stotožnená nie som - áno, začala som ju obliekať po tom, čo sme pol roka každé jedno obliekanie vrieskali (chvíľami aj obe 😅 )... povedala som si, že sa nej budem správať ako o rok mladšej, to mala 3 roky, no tak ako k 2ročnej a to je ešte pomerne bežné obliecť a prišlo obdobie relatívneho kľudu (stále bol problém náhly odchod z domu, alebo odniekiaľ a to nemyslím náhly v zmysle "obleč sa ideme, ale náhly v zmysle, že si povieme, že dnes asi nepôjdeme nikde, nemáme nič a si spomeniem, že niečo treba a zmena plánov a koniec, panika...ale teda keď teraz povedali, že je to moja vina, tak som ju začala viac nechávať sa obliekať (už aj predsa -1 rok má takmer 3apol, takže pohoda, to už zvládajú)...lenže chyba lávky, ona to síce už zvládne, ale akonáhle je v strese, tak nie, nastupuje panika...a stres je u nej aj to, že ja jej poviem, že za pol hodiny ideme na bus a času má fúru, ale ona vníma len to na bus...a zas už vie, že od nás sa dá ísť jedine busom, alebo peši, čo je asi 30 minút len do mesta, takže sa nedá to ani obísť, že za pol hodinky pôjdeme, sama si domyslí... tak by ma zaujímalo kam by výskumník zaradil toto 😝

jolinka
27. únor 2014

sorry...ale maly sa mi zmocnil pocitaca a uz 2 dni ovlada mys a odosiela za mna "prispevky " 😵 😵 😵

cairka
27. únor 2014

@jolinka , proste sa potreboval vyjadriť k téme 😀

abbie
27. únor 2014

@cairka tu neslo o to, ako sa chovalo to dieta, ale ako ho brala jeho matka ... treba si priznat, ci svoje dieta vnimas, ako nie moc normalne, ak ho tak vnimas, tak take aj bude

peggy722
27. únor 2014

@cairka Ela měla taky, ale to byla mladší. A měla jsem výhodu, že jsem jí čapla a narvala do kočárku a jelo se. Ale taky jsem byla v neustálým presu a stresu, když jsem měla vyrazit někam na čas, aby nám třeba neujel autobus. Naštěstí to časem přešlo. Ona byla vůbec do těch 2,5 let hroznej neurotik. S ní se nedalo jet na výlet, jak měla sedět v kočáře dýl jak hodinu, tak to bylo peklo. Teď už dobrý. Včera mně fakt mile překvapila, že už konečně neprotestuje, když má jít za ruku 🙂 . A dá se s ní už cestovat MHD aniž by mi zdrhala, což je teda fakt pokrok. Včera taky celkem zřetelně říkala Já jsem, ty jsi a dokonce to použila správně. Takže mírné pokroky.

dezyre
27. únor 2014

Ahoj holky, opět jsem tu stráááášně dlouho nebyla. Není moc času a když jsem na PC, tak většinou na facebooku. Ale mám hrozně velkou prosbu. Vím, že je to trošku mimo tuto diskuzi,minimálně diagnózou, ale zkusím to. Honzík už bude mít rok, vůbec se nehýbe, je na plicním ventilátoru - tudíž vůbec nemluví a mluvit nebude, ale intelekt má naprosto v pořádku a tak jsem naznala, že by bylo přinejmenším vhodné,abychom ho začali učit nějakou náhradní komunikaci, případně dál rozvíjet mentálně. A chtěla jsem se zeptat, zda nevíte na kterou Rannou péči se obrátit, nebo nějaký kontakt kam zkusit zavolat a domluvit se. Jediné co jsem našla,co by se nám trošku přibližovalo by byla Raná péče,kterou poskytuje Logo Brno.. Ale přesto jsem se chtěla zeptat, zda nevíte o něčem, co by bylo pro nás.

sisstin
autor
27. únor 2014

@myskin Capova je hrozna, nevi nic, mam od ní nekolik klientu a fakt strasny.

hrusti
27. únor 2014

@krystalka O víkendu jsem si na tebe vzpomněla. Honzík taky začal mít úzkosti, neustále mě musí mít na dohled, jinak brečí, v noci se budí a chce maminku. U vás to stále trva nebo to přešlo?

@mvmk u nás se obě děti boji mouchy🙂

@peggy722 Taky nevím, co tím paní logo myslela, ze nadměrné gestikuluje. Špatně by bylo, kdyby negestikulovala. Když nemluví, tak se musí nějak dorozumet.

abbie
27. únor 2014

@dezyre neskusila by si baby signs? nam sa to velmi osvedcilo, ked maly nehovoril ani ň

lenuskin
27. únor 2014

@abbie Tahle paralela u nás funguje na 100%. Čím víc se na Kubu zaměřuju s tím, že je mimo a neustále o tom mluvím, jeho chování se velmi zhorší. Ale je to velmi těžké se chovat, že to je OK, když to tak není.
Snažím se k němu přistupovat velmi citlivě a vyplácí se to.

myskin
27. únor 2014

@sisstin díky za info. Problém je ten, že k někomu jít musím abych měla něco v ruce kvůli žádosti o příspěvek, i když to nejspíš nedopadne. Neznáš někoho? Jinak mi naše logopedka slíbila, že mi dá kontakt na maminku z Pardubic která si tímto prošla se synem (už školákem), možná to budeš ty 😀 . S jednou maminkou jsem si tady psala o zdravotních problémech našich dětí a pak jsme na sebe natrefili v Motole.

ladida.l
27. únor 2014

@dezyre Mohl by ovládat tablet? To by pro Vás mohlo být dobré řešení. S ranou péčí neporadím, k nám dochází Pardubická a Tamtam.

ladida.l
27. únor 2014

@myskin K jaké chodíte Logo?

ladida.l
27. únor 2014

@myskin Jinak jak ses ptala, jak s Tomem pracuji, Znakujeme základní znaky, začínáme s kartičkami, smažíme se rozvíjet rozumové schopnosti pomocí úkolů strukturovaného učení. Chodím na logopedii a ergoterapii.

krystalka
27. únor 2014

@hrusti - ahoj 🙂 , u nás se to trošku zlepšilo, on tedy v noci spal i předtím dobře, nebudil se...ale bylo to pořád "a už bude brzy večer?, už bude brzy ráno?, budem tam jenom chvilku?, maminko, kde jsi, kam jdeš, buď tady, přijdeš hned?...". Doma jsem se taky od něj nemohla hnout pomalu ani na záchod.... Probírala jsem to v lednu s psycholožkou ze školky a došly jsme k tomu, že tam sehrálo roli asi víc věcí - jednak návrat do školky po dlouhých prázdninách, jednak se koncem léta hodně rozmluvil a taky začal přemýšlet o věcech, které dřív neřešil...nedávno u nás došlo už i na smrt a pod. Takže mi poradila ať mu dopřeju ten kontakt a jistotu, co nejvíc můžu, doporučovala mi nechávat si ho třeba v pátek nebo v pondělí ze školky doma, pokud to jde....udělali jsme to jinak - začala jsem si ho brát v sobotu s sebou do práce, protože pro něj byly moc dlouhé ty víkendy, kdy mě jednou za 14 dní vlastně od pátku do neděle viděl vždycky jen chvilku ráno...tak teď jde ráno do práce se mnou, naobědvá se tam, malujeme si, lepíme, stříháme, hrajeme pexeso, uděláme spolu úkoly z logopedie apod., manžel si ho kolem 15h vyzvedne a jsme všichni spokojení 🙂 , já v práci o víkendu nemám moc lidí, takže se mu můžu hodně věnovat, on má změnu, ale zároveň si zvyknul, že občas se mu chvilku prostě nemůžu věnovat...manžel si trochu odpočine, když ho jinak má na celý víkend sám.... Taky jsme důsledně začali večer i ráno probírat podrobně plán na druhý den, aby přesně věděl a měl jistotu....a pomalu se to zlepšuje, dokonce už začal večer usínat zase sám, což se nám naposledy dařilo loni v létě, než jsme jeli na dovolenou - tam jsme spali všichni pohromadě a po návratu už se nám to nepodařilo vrátit, takže jsem zase u něj ležela, dokud neusnul, teď si počteme, pomazlíme, povíme co bude zítra, opusinkujeme a odcházím dolů - on na nás ještě párkrát zavolá, pak třeba chvilku slyším v chůvičce, že si tam něco vykládá a pak už je ticho - nevylézá, nezlobí, nepláče...v noci spí jako dudek, ale už si taky začal uvědomovat sny a je mi schopný je vyprávět, takže možná že je to celé způsobené nějakým vývojovým skokem.....

krystalka
27. únor 2014

@hrusti - jo a s těmi sny, to se nám tenhle týden stala taková věc - brzy ráno na mne Jiřík z pokojíčku volal, tak jsem tam šla a on tak z polospánku, že ho bolí ruka, tak jsem si říkala, že si jí asi přeležel, tak jsem mu jí promasírovala a dobrý...tak jsem si šla ještě lehnout a pak když jsme vstávali, tak jak byl rozespalý, tak mi začal vyprávět něco, že narazil s koloběžkou na branku od školky, že ani jedna ze všech koloběžek neměla brzdu a kdesi cosi a že ho ta ruka bolí, že tam má odřené...ale nechtěl se na to ani podívat, odmítal si nechat i sundat pyžamo...no, bylo mi divné, že den předtím nic neříkal, ani ve školce nic neříkali, že by se mu něco stalo...tak jsem ho nechala a normálně jsme se vypravovali a když se šel oblíkat, tak nejdřív fňukal, že mu budu muset asi pomoct...já jsem zrovna byla nahoře, tak jsem mu řekla, že hned přijdu....a on za chvíli za mnou přiběhl s pusou od ucha k uchu a říká mi "maminko, ono tam nic červenýho není na tý ruce, nic tam není, to bylo všechno snad v tom snu! Ono se mi to asi jenom zdálo....😀

janik1979
27. únor 2014

Ahoj maminky, moc prosím o radu. U syna ( 5 let) byla diagnostikovaná vývojová Dysfázie a doma řešíme, jaká škola by byla nejvhodnější. bydlíme na vesnici a je tady základní škola do páté třídy, ale nejsem si jistá zda je to to pravé. Uvažujeme o Waldorfské škole, která je od nás 6 km. Myslíte si, že je to vhodná škola? Děkuji za rady

krystalka
27. únor 2014

Holky - narazila jsem teď v jednom časopise na recenzi na tuhle knížku - možná by vás to taky zajímalo http://www.ikarus.sk/kniha/hypersenzitivni-deti - půjdu se na ní podívat do knihkupectví, tak jsem zvědavá....

krystalka
27. únor 2014

@janik1979 - já mám za týden 6 letého syna s lehčí expresívní dysfázií a taky teď zrovna řešíme školu...Zajdi se do té školy podívat, promluv si tam s lidmi, promluv si o tom i třeba s vaší logopedkou nebo psycholožkou, co na to říkají, záleží i jakou a jak těžkou tu dysfázii má, jaký typ je dítko, jestli by mu to sedlo....my jsme tedy waldorfskou školu zavrhli hned od začátku, u nás bych jako ideální viděla klasickou školu, ale s menším počtem dětí ve třídě (ideálně tak 15), ale to je bohužel v této době, kdy je všude narváno, asi spíš utopie...případně nějakou logopedickou školu, tam mají menší počet dětí....My máme momentálně ve výběru i školu pro sluchově postižené děti, kde je přímo jedna logopedická třída pro děti, které normálně slyší, je jich tam jen 9 ve třídě, půjdeme se tam za pár dní podívat a uvidíme....nechceme totiž naší spádovou školu, protože je zaměřená na jazyky a to pro většinu dětí s dysfázií asi nebude moc dobrá volba....

janik1979
27. únor 2014

@krystalka moc děkuji. Můžu se zeptat, proč jste waldorfskou školu zavrhli? Teď čeká syna psychologické šetření pro odklad školní docházky, tak se chci zeptat tam, jaká škola by byla vhodná, ale co jsem zjištovala, tak ani jedna škola tady v okolí nemá speciální třídu, ani logopedickou třídu. Mě na Waldorfské škole zaujalo to, že mají individuální přístup ke každému žáčkovy a podporují je ve vlastní fantazii. Také je pro mne plus slovní, či písemné hodnocení, že děti nejsou tolik ve stresu kvůli známkám......

kofinek
27. únor 2014

@krystalka vidim ze ste z prahy a myslim, ze chodite i do slunicka? Tiez riesim skolu, dnes som zase bola u jednej psych, aby mi dala typy. Potrebujeme praha zapad, pripadne praha 5 a co najblizsie. mame to uplne rovnako, ako pises, chce to triedu s max 15 detmi, utopia... a teda ma odklad, takze mam rok a pol cas, ale vybrat nejaku skolu bude nadludsky vykon... 😔

krystalka
27. únor 2014

@kofinek - vy chodíte taky do Sluníčka? 🙂 Kdyžtak mi klidně napiš do zpráv, jestli nechceš tady.... Jinak já jsem teď právě od jedné maminky ze školky dostala tip na ZŠ Výmolova, je to škola pro sluchově postižené, ale tento školní rok tam je poprvé otevřená logopedická třída pro slyšící děti, letos jich tam mají 9, prý na ten rok co by syn nastupoval, tj. 2015 mají přihlášené zatím 3 děti... Jinak mám pocit, že s těmi školami je to ode zdi ke zdi - buď malý počet dětí, ale nějaká takováhle speciální škola a nebo klasická ZŠ s téměř 30 dětmi ve třídě...potřebovali bychom tak něco uprostřed, ale bohužel nikde nic...tak uvidíme, třeba se do příštího roku něco vyvrbí...

hrusti
27. únor 2014

@krystalka Diky za info. Ja jsem nad tim taky premyslela. Nemam pocit, ze by u nas doslo k nejakym zmenam, ale prijde mi, ze je cim dal tim uzkostnejsi. Ritualy se snazime dodrzovat, snazim se mu venovat, kolikrat mam pocit, ze i na ukor dcery, ale fakt nevim. V breznu jdeme ke Kr., tak se ji na to zkusim zeptat.
Ta knizka vypada dobre 🙂

krystalka
27. únor 2014

@janik1979 - já s tím waldorfem nemám moc dobré zkušenosti přes mojí kamarádku, vím, že nejspíš nejsou ty školy všechny stejné, ale zavání mi to dost takovým sektářským přístupem, kamarádka s tím právě měla na té škole velký problém...jinak slovní hodnocení se sem tam dá najít i na jiných školách, navíc v našem případě mi k synovi tenhle typ školy vůbec nějak nesedí, on je takový technický typ, bude asi dobrý spíš na matiku a ten waldorf je hodně i o umění, vnímání, legendách a prostě mi pro něj přijde moc "nadpozemský", nebo jak bych to řekla.... My jsme třeba měli původně vybranou klasickou základku, ale s daltonskými prvky, takže taky ráno povídání v kroužku, začátek od půl deváté, slovní hodnocení do 3.třídy, nemají klasické zvonění, ale dva bloky oddělené delší přestávkou, kterou tráví hlavně venku....prostě taková kombinace klasické školy a alternativní....bohužel měli velký přetlak dětí, takže nás jako nespádové nevzali, zkusíme to příští rok znovu, ale z letoška budou mít 17 odkladů a otevírají každý rok jen 2 první třídy, takže šance asi moc velká nebude....

krystalka
27. únor 2014

@hrusti - já jsem se nad tím taky něco natrápila, pořád jsem hledala, co to mohlo způsobit, co se kde stalo...a ono to zatím asi bylo něco v jeho hlavičce 🙂 . U nás se to pomalu zhoršovalo od září až do prosince, to už jsem byla fakt zoufalá, v prosinci byl celý měsíc doma s těmi neštovicemi a pak od ledna se to začalo pomalinku zlepšovat....Jinak mně osobně teda strašně moc pomohlo, když jsem si s tou paní psycholožkou o tom v klidu popovídala, byla jsem u ní sama, bez Jiříka...