Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie já jsem dala @gabsi kontakt na naši logo, ta bere všechny děti.... 😉

sisstin
autor
14. únor 2012

@jolinka no Tygr to taky určitě nechápe, on umí "přečíst" jen slova, která zná..ale myslim, že tak jako tak tomu zabránit nejde... jak píšeš, podle mě ji to bud přejde rychle...nebo to pak prostě pochopí 😉

jolinka
14. únor 2012

jej prvy podpis uplne spravne 😅

sisstin
autor
14. únor 2012

@jolinka tak v tomhle se Tygr na Katiku nechytá ani omylem 😝 😅

jolinka
14. únor 2012

@sisstin tak my uz mame daco popisane a pokreslene, prave teraz maluje vodovkami pisane "acka" , srdce, domcek, pasiky na vyrobu retaze...mam toho plny dom 😉 😝

abbie
14. únor 2012

@sisstin no ale u tak malych deti to predsa nie je ani mozne ... je uplne normalne, ze v jeho veku este nic nepovie

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie taky nejde o mluvení jako takový 😉

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie jde o tu neverbální komunikaci, porozumění řeči, rozvoj všech složek atd. Tohle všechno je potřeba k tomu, aby dítě začlo mluvit a dobrý klinický logoped, nebo logoped se zkušenostmi o tom ví...a s dítětem to procvičuje a dává rady rodičům...jasně, že to není o mluvení jako takovým...my tam chodili rok, než vůbec Tygr něco řekl 😉

abbie
14. únor 2012

@sisstin a o co? 😝

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie my když jsem tam začli chodit, tak neřekl ani "bůů", prostě nic...takže Martina s ním trénovala porozumění řeči přes obrázky, masírovala mu pusu, navlíkali korálky, přiřazovali obrázky, skládali puzzle, foukali na peříčko, brčkem přendávali vodu ze sklenice do druhý sklenice, učila ho kývat hlavou "ano- ne" a tisíc dalších věcí 😉

abbie
14. únor 2012

@sisstin aha, sak jasnacka, toto som nevedela 😉 to ako ked dieta nereaguje na slovo daj, pod atd? alebo ked mu poviem dones mi nieco, tak nedonesie? takto si to myslela?

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie ne, tam trénovali třeba: který zvířátko je domácí, který je v Zoo, jaký je venku počasí, kdo je holka a kdo je kluk, co jezdí do tunelu, co si oblíkneš, když je zima atd. 😉 To je porozumění řeči.....

samo teda záleží na věku dítěte, u 15m budou pojmenovávat obrázky základní atd.

abbie
14. únor 2012

@sisstin hm ...a to by som aj ja mala vyhladat ?

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie s nemluvícím dítětem prostě můžeš dělat to, že mu rozvíjíš tu pasivní slovní zásobu, rozvíjíš mu motoriku, rozvíjíš mu logiku, zrakovou percepci, sluchovou percepci..vždycky přiměřeně k věku...on si každej myslí, že logopedie je o tom, že tam dítě přijde a opakuje....ale tak to vůbec není, u těch vad řeči nebo poruch komunikace se musí rozvíjet všechno, ne jenom ta řeč jako taková...

to dělají logopedi, kteří se starají jen o děti s chybnou výslovností 😉

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie tak tvůj je zatím ve vývoji v pohodě ne? Chlapeček od @gabsi má jednak trošku opožděnou tu neverbální komunikaci (ještě neukazuje), má zřejmě ochablé orofaciální svaly - špatně jí atd. Samozřejmě u dítěte, které je jinak ve všem v normě, fakt logoped potřeba v 15m není 😉

abbie
14. únor 2012

@sisstin aha, no praveze u nas komunikacia dobre funguje ... rozumie mi vsetko, len este nevie slovo ani jedno, len dzavoce a hovori svoje slova, ktorym ja nerozumiem 😀

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie já jen poukazovala na to, že logoped není jenom pro děti, které už mluví...že jako nemluvící dítě tam nemá, co dělat...si vem, že děti s těžkou dysfázií začínají mluvit třeba až v pěti letech 😉 a ta naše logo prostě neodmítne nikoho s tím, že je dítě malý..prostě poradí, jak tu řeč rozvíjet atd.

abbie
14. únor 2012

@sisstin no co sa tyka porozumenia je v pohode myslim, tak nie som odbornik, aby som to mohla tvrdit na 100%, ale co mu poviem to urobi .... len nepovie ani slovo a nenapodobni zviera zvukovo ...
napr. ked mu poviem ako robi opica, tak si zacne jednou rukou buchat po hlave, ale to uuu nepovie 😀

abbie
14. únor 2012

@sisstin tak to je inak parada ... rada by som vedela, ci je niekto taky v BA 😠

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie no tak to je naprosto normální a přiměřené věku 😉 on má nárok ještě nemluvit, tam jde právě o to, jak rozumí a celkově komunikuje 😉

sisstin
autor
14. únor 2012

@abbie myslim, že v Institutu detskej reči by vás taky neposlali pryč..ale je to hrazené, stejně jako naše logopedka 😉

abbie
14. únor 2012

@sisstin tak potom OK 😉 inak tu v BA je to des ... velmi tazko sa niekto hlada, u takto malych deti nikto nic este neriesi

abbie
14. únor 2012

@sisstin to by mi nevadilo, ze to je platene, ja som zvyknuta, ze u plateneho Dr. je aj lepsia starostlivost ... ked sa nerozkeca vobec do 1,5 roka, tak ich kontaktujem ...

filmuska_01
14. únor 2012

@sisstin ahoj, uz dlhsie sa ti chcem sa ti podakovat za tvoje cenne rady, za to ste nechali tuto diskusiu otvorenu i za tvoj krasny blog o tigrovi,je fakt skvely 😵

mam dcerku 2.5rocnu s pravdepodobne oneskorenym vyvojom reci a prave vdaka tvojim radam sme urobil krasne pokroky v reci i porozumeni,.si mojou vlekou inspiraciou .
zacinala v 22 mesiacoch s 15 slovami vratane zvukov dnes je ich asi 60 a najma pasivna slovna zasoba stale sa zlepsuje ,chce sa ucit.pozna farby,mnozstvo zvieratiek, predmetov, pocita do 3, rozlisi hore ,dolu, ma hlbsie porozumnie naco sa co pouziva, co k sebe patri..atd.
pomocou tvojim rad som ju ucila kyvat hlavickou an suhlas, robim cvicenia na pusinku. kartikckujeme a mnoho ineho.
inak vlemi odporucam znakovanie i montessori aktivity najma mamickam co tu pisali ze ich deticky sa nevedia sustredit, ja osm si myslela, ze sa snad nic nenauci ked ju nebavili knizky riekanky atak.
pomohli nam aktivity praktickeho zivota,presypanie, triedenie podla tvaru,velkosti, druhu, skladanie pyramidy, prekaldanie rukov, lyzickou , .. a ine. konecne vtedy sa na neico sustredila dlhsie a zanedlho prisiel aj zaujem o citanie obrazkov z kniha, karticiek a pod.

sisstin
autor
14. únor 2012

@filmuska_01 ahojky, no tak to jsem moc ráda, že to někomu fakt pomohlo a přímo viděl výsledky, bomba 😀 😀 😀 😀 jinak k tomu MNT, shodou okolností jsem zrovna včera byla na přednášce o této pedagogice a tam učitelka říkala, že konkrétně s dětmi s ADHD mají skvělé výsledky, že fungují v té třídě skvěle..i když pak v jiném prostředí je to o dost horší 😉 takže to potvrzuješ 😉

filmuska_01
14. únor 2012

@sisstin pomohla si mi fakt vic ako tusis. 😵
uplne ma nastartovala vtedy davno pred polrokom tvoja snaha odusevnenost, mame pomcky podla tvojich rad ...

mna k montessori dostala sama dcerka , je to skor take to montessori doma podla stranok webovych
montessori-doma.sk
montessoridoma.cz

to sustredenie prislo az potom dovtedy takmer nic. akoby sa ani nevedela hrat, len demolovala domacnost.teda skor hrala sa pokus omyl,ziadna cielena sustredena cinnost, nezaujem o hovorenie,spolupracu, napodobnovanie.
nikdy by som neverila ze obycajne vkladanie fazuliek do flase a podoben cinnosti su take dolezite a uzitocne.
pacilo sa ti teda na prednaske?
myslim ze aj pre petu na rozvoj motoriky, skusala si nieco ?

sisstin
autor
14. únor 2012

@filmuska_01 jj, přesýpání a přelivání, dávání fazolek do Pet lahve jednou rukou a pak druhou atd. Oni to hodně i dělají ve školce 😉 a ted právě i na tý rehabce 🙂 u nás jakoby není až tak špatná ta jemná, to furt jde...ale ta hrubá teda hoooodně pokulhává 😝

filmuska_01
14. únor 2012

@sisstin
chce to svoj cas a trening ako vsetko.
zabavne je pre deti casto napr. napodobnovnaie zvieratiek -cval bokom ako konik, skakanie ako zabka, hopsanie ako zajko. bavilo by ho to?
este ma napadlo aky ma vztah k hudbe, rytmike? najam zivej spievanie , hra na hudobny nastroj.
ak by ho to bavilo, tak tam sa daju zakomponovat pekne pohybove aktivity.

gabsi
14. únor 2012

Ahoj všem
@abbie Matěj má diagnostikovanou hypotonii trupu a horních končetin, má problémy s tuhou stravou, dodnes skoro nevyplazoval jazyk, což ani nemohl, protože ho měl přirostlý, stříhali mu ho teprve před dvěma měsíci a i doktorka konstatovala, že ho měl přirostlý hodně, proto jsem se rozhodla navštívit logopedku a trénovat pusinku, jde to pravda dost těžko, protože malý nechápe a neumí spolupracovat, ale už nějaké pokroky trochu jsou - 1) vyplazuje jazyk, 2) naučila jsem ho brnkat na spodní ret 2) sem tam si nechá do pusy šáhnout
kromě toho má problémy s porozuměním, jde to hodně pomalu, už teď je znát opoždění o čtvrt až o půl roku,
sice udělá paci, paci, dělal i jak je veliký, teď se naučil mávat, žvatlá, umí máma a ham, ale bohužel neukazuje a moc nesdílí, jako by o to neměl zájem, nechápal mluvenou řeč
on je spíš jako opička napodobuje motoricky, ale ne verbálně - i tu mámu a ham - nejdřív vypozoroval jak klapu pusou, pak si to zkoušel potichu a později do klapání mámá přidal zvuk

abbie
14. únor 2012

@gabsi hm tak to je samozrejme ine ☹ on si kvoli tomu ani nemohol dzavotanie nacvicovat ... a to si zistla ty, alebo si to vsimol pediater?