Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

ahoj, tak nevim, jestli muj syn je nestandardni, je fakt, ze byl od miminka dost citlivy, stydlivy a hur si zvykal. Ted mu je 5 a je to o moc lepsi. Hraje si i s cizima detma, bavi se s cizima lidma atd..Ale ten blok tam ma porad, kdyz treba nekam prijdeme, kde je hodne rusno, tak se trochu strani a spis pozoruje. Chodi do skoly..tady se chodi od 4 a od ucitelky slysim, ze mu to jde, ale obcas vnima tak napul..treba veci, ktere rika cele tride, tak jsme ho nechali vysetrit na logopedii a uvidime. Jak to vidim kolem sebe tak spousta deti ma nejakou diagnozu, ale nekdy je tezke rict, co je povaha a co uz je nejaka porucha..Jedine, co mne mrzi, ze se sebe neumi zastat, minule prisel, ze ho holcicka ze skoly prastila..uz podruhe..a on si to necha libit. To se musi trochu branit.

lenajsek
14. kvě 2012

@abbie Taky mi přijde, že je syn úplně v pohodě, krásně ukazuje, i sám na sebe, čeká na odpověď, "telefonuje", atd... tohle můj syn v jeho věku zdaleka nedělal, pravda, měj opožděný psychomotorický vývoj o pár měsíců, ale kolečka a pod ho zajímají doteď, prostě se zajímá o to, jak věci fungují a tak... to je myslím úplně v pohodě, to je snad dětská přirozenost s něčím točit, otevírat, zavírat, jezdit s něčím, zkoumat a pod...? 😉
Přijde mi ohromně šikovný, jak píše @dadlenka 😉

@sisstin a jo, tak to jste měli fajn, že jste měli RP v ulici. My to máme trochu z ruky, tak jsu ráda, že k nám dojíždí a že i pracuje s tetou doma, že si na to tak nějak zvykl.

@moudivlacek Ta sleva platí myslím do dnešní půlnoci... 😉 My jdem v pondělí taky k té psycholožce, teda zatím jen já na tu první návštěvu... nějak se to přiblížilo....

moudivlacek
14. kvě 2012

@lenajsek ke Kamile? nebo k jine? k dnesni,ja tam cetla pulnoc 14.5. ted je otazka jaka pulnoc se tim mysli,zda z nedele na pondeli,ci z pondeli na utery 😀

jolinka
14. kvě 2012

@abbie klidek...tvoj syn je uplne v poriadku...aj moji zdravy synovia maju zaujem o kolieska, starsi na ihrisku ku kazdemu kociaru a tam babral s kolieskami, alebo ked mal niekto odstaveny bicyklik tak to tocil...samozrejme v starsom veku pribudali aj ine hry, komplexnejsie. Dolezitejsie je ze tvoj chlapec ma normalne prejavy, ocny kontakt, zdielanie, ukazovanie, porozumenie pokynom...

pre 15 mesiacov je mechanicka hra v pohode....tocenie veci, trebars kolies je auti rys, casto spominany, takze to ludom utkvie v pamati..ale sam o sebe nema vyznam. LEN v spojitosti s inymi priznakmi. ..a aj tie vie posudit hlavne dobry odbornik.

lenajsek
14. kvě 2012

@moudivlacek Jdeme do Brna, k Jahnové. Akce končí o půlnoci 14/5, čili 15/5 od půlnoci už platit nebude. Aspoň tak jsem to pochopila.

moudivlacek
14. kvě 2012

@lenajsek tak dobre poridte, ja ted pojedu s malym do prace a prijdu az v 11 vecer,takze asi stejne nestihnu uz objednat,ale bude zas jina akce 😉
zatim se mejte pa

sisstin
autor
14. kvě 2012

@abbie já už jsem ti psala do IP, že tohle je projev NORMÁLNÍHO dítěte. Takhle starý děti si prostě hrajou mechanicky, je to běžný, pokud jinak ukazuje, rozumí, dělá ty sociální hříčky atd., tak to je v pořádku. Auti rysy má každej člověk nějaký, kor děti do 2let, ale u autistů už jich je tolik a tak závažné, že jim to znemožnuje normálně fungovat. Příklad: dvouleté dítě, které nereaguje na jméno, neukazuje, nerozumí, nemluví, hraje si pouze tak, že točí kolečky, to už jako fakt divné je a těch auti rysů je hodně, tudíž je potřeba dalšího vyšetření a speciální péče...ale to je od tvýho chlapečka jako dost těžkej rozdíl 😉

@lexxie_holandsko tak to je podle mě normální stydlivost, to je prostě povaha. Ale u těch opravdových diagnoz už je těch problémů tolik, nebo jeden natolik závažný, že už to prostě ignorovat nejde. Kdybys slyšela, jak mluví můj 4,5letý syn, tak by sis jistě myslela, že je něco v nepořádku, ne že je línej mluvit 😉

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

ahoj, tak ja si taky myslim, ze hodne veci je povaha. Treba logopedka nam rikala, ze kdyz se dlouho hleda, tak se najde neco snad u kazdeho ditete. Aut. rysy mne taky uz napadly, ale to sedi opravdu na vic deti..Treba synovec ma byt lehky autista, ale poznat to na nem neni, jenom je vic dominantni a chce byt ve vsem prvni..ale dal ho netestovali, ve skole dobre, tak to nechali byt..
Ja jsem si o syna delala dost starosti byl fakt ubrecene miminko a hodne citlive, to ma doted, ale je fakt, ze se hodne zmenil a ma dost kamaradu..

ssistin a kdyz je syn neurologicky v poradku, tak tu rec muze dohnat, ne? Treba nektere deti zacnou mluvit hodne pozde a jine zase chodit pozde.. U nas je pani a ta ma holcicku, co ve 3 letech ve slovech vynechava pismena, chodi teda na specialni logopedii, ale pry to mela i jeji sestra a nakonec to vsechno dohnala. To je dobre, ze kdyz se zasahne brzo, tak se toho da hodne zlepsit. Nektere deti se vyviji ve skocich a ne rovnomerne a potom jeste ostatni prekvapi, jak vsechno umi..

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

jinak u nas s tou stydlivosti hodne pomohlo chvalit za kazdy maly pokrok a zvat jeho spoluzaky k nam domu...a on chtel chodit k nim a ted si chce snad kazdy den domluvit navstevu..na to, ze se skoro ve 3 letech rozbrecel, kdyz na nej nekdo promluvil to pokladam za velky uspech.

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko tak řeč dožene, ale otázka je kdy a jaký z toho budou následky ve škole, má expresivní vývojovou dysfázii, ta řeč se u takový formy lehčí jako má on rovná jako první, takže v těch 8letech, kdy půjde do první třídy s odkladem by to mělo být ok, ale dysfázie pak dál trvá ve všemožných poruchách učení 😉

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko jinak u nás to rozhodně není jen o vynechávání některých písmen, výslovnost katastrofální, do 4let absolutně bez gramatiky, mluvil jak google překladač...nečasoval, nesklonoval, prostě nic....ted od 4 let jako o dost lepší, ale stále do běžný gramatiky to má hodně daleko...začal mluvit v jednodušších souvětích, ale třeba vyprávět něco neumí , má špatnou výbavnost slov...atd. 😉

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko jinak na logopedii chodíme už 2,5roku co týden, na rehabilitaci chodíme ted čtvrt roku taky co týden, od dvou let několikahodinová práce denně každý den, ted chodí do logoškolky a čeká nás toho ještě mrtě...je mi zle, jen co na to myslim 😝

alikaa
14. kvě 2012

@sisstin Ahoj, snazim sa googlit, ale neviem najst. Vedela by si mi napisat, alebo dat stranku, kde sa docitam aka ma byt uroven reci (co v recovej oblasti ma dieta vediet) v 2. rokoch, v 2.5 roku a v 3. rokoch? Dik.

abbie
14. kvě 2012

@lenajsek
@sisstin
@jolinka Baby tie kolieska ma ale dost trapia. Zameriava sa na ne na kazdej hracke alebo aj kociku a niekedy ked mu ukazujem ako hracka funguje tak si to nevsima alebo len nachvilu urobi to co mu ukazem a uz zase "kolieskuje". Rovnako v detskom centre dokaze cele minuty tocit velke tociace kolesove hracky na stene a vtedy tazko odvediem jeho pozornost. Ked ho odtial chcem zobrat tak spusti silny plac. Este som zabudla spomenut ze je malo mojkavy, nema rad objatia, berie to ako obmedzenie pohybu, lebo sa cely den nezastavi. Na ruky sa pyta len vtedy ked chce nieco dosiahnut. Objat sa necha len vtedy ked pozera TV alebo pocuva hudbu. Tam ma oblubene rozpravky a pesnicky, ine moc nechce pozerat a pocuvat alebo ich adaptuje dost pomaly. Este by som spomenula ze obcas mava taku opitu chodzu a zvykne naburat do dveri alebo len tak sa mu zapletu nohy a spadne...neviem ci to s tym nejako suvisi 😒 Ostatne veci ma dobre, tak ako som pisala.

sisstin
autor
14. kvě 2012

@alikaa ono do těch tří let jsou ty tabulky dost různé, páč i ta řeč je u dětí do 3let hodně rozdílná, ale teda obecně:

věk kolem 2 let:
-rozumí asi 300slovům, odpovídá na otázky ano/ne
- poslouchá velmi krátké a jednoduché příběhy a pohádky
- používá si 50 srozumitelných slov, jmenuje známé předměty
- kombinuje 2 slova do vět, např. sloveso a podstatné jméno (např. máma dá, tati pojď
- spojuje dvě slova, např. podstatné a přídavné jméno
- asi 30% jeho výroků tvoří slovesa

2-3roky:
- řeč dítěte je srozumitelná ze 70%
- rozumí 500slovům, používá asi 200slov
- odpovídá na jednoduché otázky, "co dělá máma, kde je táta, proč.., kam?"

věk kolem 3 let:
- rozumí asi 900slovům, používá asi 500 srozumitelných slov
- asi 15 minut vydrží naslouchat příběhům a pohádkám
- rozumí pojmům velký - malý, nad- pod, před atd.
- odpovídá na otázky(kdo, kde kolik?)
- klade jednoduché otázky (co to jede, kam jdeme, proč to jede?)
- užívá více slov v přítomném čase, užívá i minulý čas
- používá zájmena, já, můj, ty
- používá množné číslo

3-4roky
- řeč se stává srozumitelnou. Přetrvává vadná výslovnost hlásky R,Ř, někdy též L a sykavek
- rozumí asi 1200 slovům, používá přibližně 800 slov
- reaguje na příkazy požadující vykonání dvou činností (dojdi do skříně a přines si čepici a šálu)
- doplňuje poslední slova do vět (králík jí......mrkev)

a ještě mám tyhle tabulky:
Lexikálně - sémantická rovina
3 roky
- pojmenuje běžné věci na obrázku
- ukáže obrázek věci podle použití
- ukáže na obrázku činnost
- chápe pojmy "já, moje"
- správně používá slova "ano, ne"
- odpovídá na otázky "Co děláš?" "Kde?"
- má zájem o obrázkové příběhy, knížky
3 - 3,5 roku
- ukáže obrázek podle podstatného znaku
- klade otázky "Proč?" "Kdy?"
- řekne, co je na obrázku
- reprodukuje jednoduchou říkanku
3,5 roku
- chápe jednoduché protiklady
- identifikuje věci podle společných znaků
4 roky
- zařazuje různé obrázky pod nadřazené pojmy
- ukáže obrázek podle aktuální situace
- vysvětlí, na co máme oči, knihy, auta...
- poslouchá pohádky, chápe děj
- doplní protiklady s názorem
5 let
- definuje význam pojmů
- chápe jednoduché vtipy a hádanky
- sestaví dějovou posloupnost a popíše ji
- pojmenuje, co dělá určitá profese
- přiřadí, co k sobě patří a vysvětlí to
5 - 6 let
- umí zpaměti kratší texty
- tvoří nadřazené pojmy
- tvoří protiklady (antonyma)
5,5 - 6 let
- tvoří slova podobného významu (synonyma)
- pozná a vymyslí slova stejného zvuku, ale různého významu (homonyma)
- pozná a pojmenuje nesmysl na obrázku
- správně posoudí pravdivost či nepravdivost tvrzení
- interpretuje pohádky, příběhy bez obrázkového doprovodu
- chápe a ve správném pořadí realizuje i poměrně dlouhé a komplikovanější pokyny

Morfologicko - syntaktická rovina
3 roky
- mluví ve větách, k podstatným jménům a slovesům postupně přidává přídavná jména, zájmena atd.
- rozlišuje mezi jednotným a množným číslem
- skloňuje
- tvoří souvětí souřadná
3,5 - 4 roky
- tvoří souvětí podřadná
4 - 5 let
- užívá čas minulý, přítomný, budoucí
- užívá všechny druhy slov
- mluví gramaticky správně
5 - 6 let
- pozná nesprávně utvořenou větu
- do příběhu doplní slovo ve správném tvaru

Pragmatická rovina
3 roky
- upřednostňuje verbální formu komunikace, pomocí řeči dosahuje cíle
3 - 3,5 roku
- řekne svoje jméno, jména sourozenců, kamarádů
3,5 - 4 roky
- mluví nenuceně, pokouší se o krátkou konverzaci
4 roky
- spontánně informuje o zážitcích, pocitech, přáních
- předá krátký vzkaz
5 - 6 let
- řečový projev po obsahové i formální stránce odpovídá kritériím běžné konverzace
- aktivně a spontánně navazuje řečový kontakt s dětmi i s dospělými
- dodržuje pravidla konverzace a společenského tlaku
- dokáže zformulovat otázku, adekvátně odpovědět na otázku (samostatně a smysluplně)
- smysluplně vyjádří myšlenku, nápad, mínění, popíše situaci, událost, vyjádří svoje pocity, prožitky...
- řekne svoje jméno a příjmení, jména rodičů, sourozenců, kamarádů, učitelek, svoji adresu

krystalka
14. kvě 2012

@abbie - můj syn v tomto věku také každé autíčko a odrážedlo otáčel vzhůru nohama a točil kolečky a běda, kdybych ho od toho chtěla dostat 😉 a kolečka na čemkoli ho zaujmou dodnes , na odrážedle v 15 měsících seděl poprvé a spíš ho pod sebou tahal, než aby jezdil 🙂 . Jinak, nevím v kolika měsících začal tvůj malý chodit (můj ve 12 měs.), ale s tím motáním a bouráním do dveří mi to taky přijde normální, ono jim to chvíli trvá, než jsou si jistější, Jiřík byl taky každou chvíli na zemi... a že se v tomhle věku moc nechce nechat zastavit a objímat - on nemá čas, musí zkoumat a objevovat a nějaké objímání ho přece zdržuje 🙂

alikaa
14. kvě 2012

@sisstin dakujem 🙂

sisstin
autor
14. kvě 2012

@krystalka no líp bych to nenapsala, ono je sice fajn, že už se ted o autismu ví víc a je víc informací, ale zas se to nesmí přehánět....ty auti rysy jsou příznakem něčeho min. u dvouletých dětí, na děti mladší to jako profilované není...ještě, když ty děti jsou celkově komunikačně dost pozadu, tak to něco značit může, což ale tenhle případ není. Ono to fakt je, že je skupina rodičů, kterým nepřijde divné pětileté nemluvící dítě, ale zas na druhou stranu je skupina, které vidí autismus pomalu i u 6měsíčního dítěte.

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

ahoj
ssistin tak vam preju, at toho nakonec tolik nemate a spravi se to. Ta kolecka, to nevim, ale kluci jsou spis zamereni na takove veci. Syn ve 2 a 3 letech byl fascinovany autama, bagry, traktory atd..nic jineho ho skoro nezajimalo puzzle, hry ..no drzi ho to doted. Treba mas doma technicky typ, co lego? Teda nekolikahodinova prace doma to musi byt narocne.
Syn ted sel na logopedii, protoze ve skole obcas min vnima, je zasneny a ucitelika to porad opakuje..uz nas to nebavilo, tak jsme ho nechali otestovat. Je fakt, ze kolem nas chodi hodne deti na logopedii, je tady hodne dvojjazycnych deti..stejne jako syn.

Jestli si delas starosti o ta kolecka a fyzicky kontakt, tak ho vzdycky muzes nechat otestovat, abys mela jistotu.

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko to jsem nepsala já, ale abbie s tím fyzickým kontaktem, kolečkama atd. 😉 😅 k psychologovi chodíme od 27 měsíců, má expresivní vadu řeči

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

jinak k tem povaham, fakt je kazde dite jine
u Edika ve skole je chlapecek, ktery kvuli vsemu breci..staci mu rict cokoliv a breci a chodi to hlasit mamce..
pak zas dalsi holcicka je dost od rany a casto se pere, dalsi je dost tichy a stydlivy.. to by se asi u kazdeho ditka neco naslo. Dneska tech poruch je spousta , zrovna nedavno jsem videla na youtube film o holcicce s autismem, kdyby to nerekla, tak by mne to vubec nenapadlo..

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

ssistin je promin, uz blbnu 🙂

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko tady jsou většinou děti už s diagnozou, nejčastěji to jsou vady řeči - hlavně dysfázie 😉

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

ssistin o vyvojove dysfazi toho moc nevim, muze to byt taky dedicne?

Ja jsem zvedava, jak nam dopadne ten logopedicky test. Ucitelka ho nechala otestovat i z motoriky, ale z toho vysel nadprumerne. Holt ma trochu opatrnou ucitelku.I jemu by, vyhovovala mensi trida, ve skole maji 28 deti, uvidime pristi rok. Kdyz se podivam na sebe a na tatu, jaci jsme chaotici a porad neco ztracime, hledame, zapominame, tak bych se nedivila, kdyby to mel po nas..

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko jj, bývá to dědičné dost, hlavně teda po té mužské linii 😉 u otce stačí jenom opožděný vývoj řeči a dítě už může mít dysfázii, nebo stačí, aby někdo v širší rodině měl s řečí potíže 😉 mnohem víc jsou na to náchylnější kluci, poměr kluků k holkám je asi 5:1

jinak tady stručně pro laiky, co to je 😉

Vývojová dysfázie je porucha postihující vývoj řeči, toto postižení řečových center v mozku má velmi různorodý charakter a často ho nelze přesně lokalizovat. Etiologie poruchy sahá od doby těhotenství (např. toxické poškození plodu) přes dobu porodu (např. porodní trauma) po období postnatální (např. prodloužená novorozenecká žloutenka, virové onemocnění s lehkými známkami encefalitidy). Postižena může být kterákoli složka verbálního aktu (senzorická, motorická, obě), na základě tohoto poškození se pak u dětí objevují charakteristické rysy této poruchy, zasahující v různé míře do všech složek jejich řečového projevu.

Senzorická - percepční - receptivní dysfázie: porucha vnímání, paměti a rozumění řeči ( znamená to, že dítě slyší, ale nedokáže zvuky diferencovat, takže zvuk nepřináší informaci) obtíže jsou zejména v dekódování řeči.

Motorická - expresivní - dysfázie: porucha schopnosti samostatného vyjadřování (dítě nevysloví hlásku nebo slovo ) - aktivní slovník je výrazně nižší než úroveň rozumění slovům a větám, porozumění je relativně lépe zachováno oproti dysfázii receptivního typu. Velké obtíže sebou nese rozšiřování aktivního slovníku. (Dítě si nedovede motoricko-kinetický vzorec slova zapamatovat a později vybavit).

Smíšená - nejčastěji se vyskytující porucha. všichni pacienti s „expresivní“ poruchou řeči mají totiž do určité míry rovněž obtíže s porozuměním mluvenému – přinejmenším na úrovni složitějších gramatických struktur – stejně jako všichni pacienti s „percepční“ poruchou zákonitě v jejím důsledku produkují obsahově inadekvátní sdělení, která mohou působit jako obtíže s "expresí".

Charakteristické znaky dysfázie
Opožděný vývoj řeči - poškození řeči a jazykových schopností na všech úrovních. Projevuje se zejména na úrovni foneticko-gramatické, syntaxi a sémantice.Tedy postihuje zvukovou skladbu hlásek a jejich řazení do slabik a slov, stavbu vět a jejich gramatickou strukturu, obsahovou úroveň vět. Slovní zásoba je chudá, výrazy zvukově podobné jsou nesprávně využívány, věty jsou jednoduché, dysgramatické, nesprávné je skloňování, předložkové vazby, spojky, pomocná slovesa nebo zvratná zájmena.

Porucha sluchového vnímání - sluchová analýza a syntéza, fonematický sluch, uchování informací (akusticko-verbální paměť). Špatná schopnost reprodukce melodie, rytmu a dynamiky řeči.

Porucha zrakového vnímání - rozlišování figur proti pozadí, diferenciace tvarů, pravolevá a prostorová orientace, optická paměť.
Porucha motoriky - postižena je jemná i hrubá motorika i orofaciální svaly (tváře, ústa).

U dětí školního věku se často objevuje propojení se specifickými poruchami učení (zejména dysgrafií, dysortografií, dyslexií). Problémy v mluvené řeči se tak přenášejí dále do čtení a psaní a nadále obtíže prohlubují.

Vývojová dysfázie není primárně poruchou intelektu a není příznakem snížených mentálních schopností dítěte. Protože však prostřednictvím řeči a jejího vývoje dochází k rozvoji myšlení dítěte, je velmi důležité při zaostávání řečového rozvoje dítě vyšetřit (logopedicky, psychologicky, foniatricky, neurologicky) a určit diagnózu. V případě, že se jedná o vývojou dysfázii, stanoví se terapeutické postupy, které projevy vývojové dysfázie stimulují a umožní dítěti optimální rozvoj ve všech oblastech.

Terapie vývojové dysfázie se provádí při individuálních hodinách na soukromých logopedických pracovištích nebo při foniatrických zařízeních, ve speciálně pedagogických centrech nebo v Centru alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik.
Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

ssistin dik za info, syn je na logopedii prave kvuli tomu porozumeni mluvenemu slovu, i kdyz to ma vetsinou ve skole a neni to, ze tomu nerozumi, ale proste asi mysli na neco jineho..tak doufam, ze nam na logopedii pomuzou, aby se mu veci nemuseli opakovat nekolikrat..na to si prave stezuje jeho ucitelka.

Jak to ma syn se sluchem? Nas mel casto zanety str. ucha a zjistili mu, ze trochu min slysi na jedno ucho, coz muze taky byt ten rozdil v rusnem prostredi..

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko sluch má v pořádku, v životě nebyl nemocnej...aspon něco 😉 to porozumění u vás bude spíš tím, že prostě když je hodně lidí a hluku, tak nevnímá 😉 ta receptivní (smíšená) dysfázie je o něčem jiném, tam dítě skutečně nerozumí mluvenému slovu..ta slova pro něj znějí jen jako shluk neidentifikovatelných zvuků a dlouho trvá, než to slovo rozkoduje 😉

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

@sisstin tak to ne, to on rozumi..ja nevim, mne zarazilo, ze nam to ucitelka porad opakuje..mi to prijde u 5leteho ditete normalni. Jinak mel test na opakovani slov, tam mel 1 chybu a potom slovni kombinace treba strom-strop a rict, jestli to je stejne, nebo jine, tak tam mel 3 chyby z 50..uvidime ve stredu, jde na dalsi. Asi to je fakt neco s tou tridou, protoze , kdyz je sam s ucitelkou, tak mu to jde..doufam, ze kvuli tomu nebude muset menit skolu..

Tak alespon, ze je vas syn zdravy, to je taky dulezite a treba zase bude mit talent na neco jineho, hodne deti s poruchami uceni jsou treba dobri v matematice atd..

sisstin
autor
14. kvě 2012

@lexxie_holandsko to může být horší sluchová paměť i 😉 a horší fonematický rozlišování, jsou na to kurzy 😉 ale spíš bych typla, že třeba v tý třídě bude něco alá "spící panna" 😉 , že když se to řekne přímo jemu a ne do prostoru, tak vnímat bude 😉

jo, na matiku dobrej je, to už je poznat teď 😉

lexxie_holandsko
14. kvě 2012

@sisstin asi jo, ale zase, kdyz mu neco povidam a on se soustredi, tak pamet ma vybornou..Je blby, ze ve skole kvuli tomu dela spatne jazykove testy, oni je tady testuji uz od 4 let, i kdyz to vlastne umi. Takze doufam, ze se mu to zlepsi a ta logopedie mu pomuze. Jestli ale udela ty logopedicke testy dobre, tak nam treba na logopedii reknou, ze to nepotrebuje 😒

No vidis, tak syn bude dobry matematik, ale je fakt, ze soucasne skolstvi asi neni pro deti, ktere nejak vybocuji. Tady to resi bud asistentem, nebo deti posilaji do zvlastnich skol..tam muzou i chytre deti, ktere maji treba nejakou poruchu. I kdyz se to tady snazi omezovat a posilat deti z tech zvlastnich skol zpatky do zakladnich.