Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
22. srp 2012

@krystalka jo, to je právě to....že někdo třeba začne dřív nebo tak, ale pak jede tak nějak konstantním tempem a někdo, kdo na tom třeba byl v něčem hůř, pak udělá takovej skok, že je na tom líp jak ten první. Proto se blbě dělaj nějaký prognozy u těhlech řečových vad 😝 Třeba Hanička od Hanky (už sem asi nechodí, jen na FB), ta mluvila tak nějak od dvou, nikdy to nebylo úplně šílený, v podstatě od Krejčířový měli furt jen OVR, a dysfázii ji dala na tvrdo až v šesti letech. A u Haničky právě žádné extra velké skoky nejsou, jde to prostě pomalu...ale zas na tom nebyla nikdy jako třeba naši kluci, že by fakt do tří apod. nemluvila.

janasim
22. srp 2012

@sisstin Na logopediu ideme prvykrat do toho Dialogu 5.9. na diagnostiku.Inak este priklad s tym porozumenim.Cesala som sa,vzal mi hreben a chcel ma on ocesat,ale hovorim mu,Kristianko nie mna,ale chod ocesat babiku.(mame v kute za skrinkou staru babu z mojho detstva)A rozumel,isiel,vytiahol si ju a zacal cesat.Co ty na to 😅

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim to je právě to porozumění na dva roky, zvládá dvojsložkový pokyn...některé děti to zvládaj už tak v 18m v pohodě 😉 takže určitě to není u vás, že by nerozuměl vůbec, ale opoždění tam bude tak cca ten rok 😉 jinak škoda, že na logo nechodíte už...my chodili od dvou a kousek každý týden, a fakt to vidim jako celkem prospěšný...no už chodíme 2,5roku týden co týden....a od září 2x týdně 😝

janasim
22. srp 2012

@sisstin Ale co si pisala ten test porozumenia,cim sa jazdi,cim sa kupuje v obchode,tak to by urcite nemal ani paaaru.Nic by nevedel.

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim ukazovat prstem ti začal kdy? 😉

janasim
22. srp 2012

@sisstin Ved nas by doteraz vobec neposlali na logopediu,keby sa tam ja nehrabem a rovno uz do Bratislavy.Zaplatim si tam nejake kurzy co robia pre rodicov ako robit s takymito detmi.A potom si pohladam niekde u nas logopedicku.

janasim
22. srp 2012

@sisstin Este teraz to poriadne nevie,ale ucime sa to na lietadle ked leti ukaze.

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim tak jestli nesdílí a neukazuje v tomhle věku, tak tam bude problém s porozuměním 100%, Tygr začal ukazovat v 27měsících a to už bylo hooooodně pozdě, limit je na to 18měsíců, pak už je to absolutní indikace k psychologickým vyšetření 😉

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim ještě se možná trošku připrav na to, že by mohlo jít teda i o PAS...nějaké lehčí, nebo atyp 😉 jako neříkám, že autista je, to vůbec....ale asi vám to možná nadhodí 😉 on má kolik přesně roků a měsíců?

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim viz. můj článek zde https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan... 😉

já fakt asi začnu roznášet letáčky po pediatrických ordinacích, toto je fakt síla... 😖

janasim
22. srp 2012

@sisstin 3roky a 3tyzdne,ja som sa uz davno pytala na autizmus,lebo som zdrav.sestra a ma to prve napadlo,ale nesedi to nanho,mozno behneme do Andreasa este pre istotu,ale to asi nebude ono

sisstin
autor
22. srp 2012

@janasim no asi takhle, jsou i takový formy, který jsou lehký..to dítě nemusí mít všechny auti rysy, má jich málo (např. u vás to horší porozumění řeči a dost velké opoždění v ukazování). Jako tím fakt netvrdím, že ho má, jen to, že lidi tak nějak nevědí, že to PAS může být i lehčího rázu, dítě nemusí mít narušenou celou tu triadu 😉

sisstin
autor
22. srp 2012

no nic ženy, dopila jsem Cool Grep a jdu spát, zejtra jdeme na logo už na půl devátou, takže budíček o půl sedmé to jistí 😝 tak dobrou 🙂

abbie
22. srp 2012

@janasim bacha na Andreas! tam je mozne, ze odidete ako autici, i ked nie ste 😠

janasim
22. srp 2012

@sisstin To nas ucili aj v skole ze neexistuju dvaja rovnaki autisti,mna ukludnilo ze ma dobry ocny kontakt,ma oblubenych clenov z rodiny,prejavuje emocie,nema nejake stereotypy a ritualy.Ak by bol autista tak len asi ,ako to napisem,,slabo liznuty?||

janasim
22. srp 2012

@sisstin Dobru noc a mooc dakujem za rady.

janasim
22. srp 2012

@abbie Boli ste,mate skusenost?

janasim
22. srp 2012

abbie,vy ste boli aj v Dialogu?

krystalka
22. srp 2012

@sisstin - ty letáčky by to fakt asi chtělo, zpětně jsem koukala, že naše pediatrička mu napsala do průkazky, že spojuje slova v 18 měsících ☹ , na tříleté se nás na řeč vůbec neptala, vlastně se nikdy neptala, co si tak vzpomínám... doporučení na logopedii mi teda napsala ochotně, sice mi taky říkala, že kluci jsou pomalejší atd., ale když jsem pak později chtěla ještě na tu foniatrii, tak najednou začala vyšilovat, že když nemluví, že to budeme muset teda na neurologii (to mu už byly skoro 4)...no co si člověk nezařídí a nevyčte sám, to prostě nemá...neumím si vůbec představit, jak by to vypadalo, kdybychom neměli přístup na internet, to bychom se prostě žádné informace nikde nedozvěděli ☹

abbie
23. srp 2012

@janasim nie neboli a ani nepojdeme, my sme boli u Matuskovej z Kramarov a keby nieco fakt ona spozorovala, tak by sme sli Janosikovej do Trnavy.
My sme v Dialogu boli len na logopedickom vysetreni, kde opat PAS vylucili ... 😒

abbie
23. srp 2012

@krystalka ja vzdy hovorim, ze na pediatra by stacil kurz 😀

jirinula
23. srp 2012

Ahojte vsechny moc zdravím
Moc dlouho jsem tu nebyla a podle toho je novinek.
Jiřík je šikula začal spojovat krásně slova do vět a mluví čím dál tím srozumitelněji. Ale problém je že probíhá diagnostika autismu a dle pedopsychiatricky je to podezření hraničící s jistotou. Podle DACH testu je tam klasický dětský autismus v nejhorším případe středně funkní s velmi dobrou prognozou zlepšení na vysokofunkčnáí autismus. Ale je to hlavně díky tomu že jsme že se s ním pracuje od 2 let. Nejhorší je že p. Krejčířová auti vyloučila a ted tohle. Diagnostikuje ho mudra z Aply a jsme i ve spojení s jejich rannou pečí. Takže podporu máme a vedeme si dobře. Jirka ted v pondělí pujde po 4 měsících do stacíku tak jsem zvedavá co bude a aklimatizací a zdraví. Jinak máme další problémy které se ale dají snad řešit. Například máme v haji nožičky z neustálé chuze po špičkách a přidali se varozní kotníky takže ho často bolej nohy.
Nop ale abych nebyla pesimista Jirka je dábel lezení po výškách a ted řeč. Včera tady spal synovec a kluci se probudily a dělali vyrvál tak jsem tam na ně vlezla a jirka mi řekl mámo mazej za dveře. No nevím kdo koho srovnal.
No a nejnovější novinka je že jirka bude velkej brách v unoru mu přibude sourozenec. Sice to byla náhoda jelikož spolu nežijeme ale po dlouhém přemyšlení a dohodě s mudrama jsme se rozhodly pro mimčo.
Tak já zas letím a mejte se hezky pa pa Jiřina

abbie
23. srp 2012

@janasim inak v Dialogu som bola velmi spokojna s doslednym vysetrenim 😉

janasim
23. srp 2012

@abbie Boli sme v Dialogu na prve foniatricke a pokracujeme tam v diagnostike,a najradsej by som tam aj na terapie chodila,len to nie je mozne skrz zdialenost

sisstin
autor
23. srp 2012

@jirinula no to je ten problém včasných diagnóz,které se ještě můžou vyvíjet. Navíc hranice mezi receptivni a autismem je celkem tenká. Jen teda k tomu DACH testu,to jako neber,že když tam vyšel jako autik,tak musí být,je to jenom doplňující diagnostika a dotazník nemůže zhodnotit z jakých důvodů dítě ty auti rysy má a právě ne vždy musí být příčina autismu. Jinak Jiřík má nějak hodně auti rysů kromě te chůze po špičkách? Nějak si nepamatuju,že bys to tady někdy psala. Tak držím palce,ať se nakonec auti neprokáže.

janasim
23. srp 2012

@krystalka
@abbie No a pediatri a zdravotne sestry nemaju nastudovanu problematiku vyvinovej dysfazie,to viem naisto,lebo som detska sestra s 10rocnou praxou,aj u pediatra,robili sme poradne.A o vyvinovej dysfazii som sa dopocula prvy krat ,ked sa objavila u mojho syna.Smutne

sisstin
autor
23. srp 2012

@abbie a to víš o někom,kdo tam byl a dostal autismus a nakonec ho neměl? Nebo jenom jedna paní povídala. Protože tohle same se říká o naší Aple a já znám několik děti,které tam autismus nedostaly a dostaly správně dysfazii. Ale jak jsem psala výš,prostě ty diagnózy se můžou různě vyvíjet a měnit,pokud je tam narušené i porozumění řeči a problémy s chováním. My už jsme na logo,jako ráno docela děs,mlha a vlhko.

janasim
23. srp 2012

@sisstin ahoj,niekde v diskusiach si spominala aj Dr.Thorovu,ona nerobi diagnostiku autizmu?Je na Slovensku?

sisstin
autor
23. srp 2012

@janasim Thorova je ředitelka Aply a největší odborník na autismus u nás. Jenže momentálně čekací lhůta tam je už rok a půl,a vyšetření stojí čtyři a půl tisíce Korun. Ale kdybych měla u svého dítěte podezření na autismus,tak k ní bych se objednala. On je trošku takový "boj"mezi Krejčířovou a Aplou,Kr.ma totiž trošku jiná diagnosticka měřítka,co se autismu týče-hlavně teda těch atypickych a hraničních forem,nebo taky to,jak tu teď řeší Jiřina,že ona dá receptivni dysfazii a v Aple dají autismus.

janasim
23. srp 2012

@sisstin Na Slovensku sme este za opicami.Ja by som to namierila uz rovno do Prahy za tou p.Dr.Krejcirovou,lebo moj Kiko je ozaj zaujmavy exponat 😅 ,ale mala sanca sa objednat ako pises,a asi aj problem s poistovnou,ze sme zo Slovenska.