Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - přesně tak, mluvit v jednoduchých větách, já jsem takhle komentovala prakticky každou činnost, kterou jsme spolu dělali, krátkými jednoduchými větami, ono se mu to v té hlavičce všechno ukládá a rozšiřuje si tím pasivní slovní zásobu a až přijde čas, tak to všechno využije 😉 , hodně jsme taky prohlíželi knížky, ukazovali, popisovali....ale jsou i děti, které knížky odmítají.....nechtějí číst, poslouchat básničky, písničky....Jiřík naštěstí knížky vždycky miloval, ale básničky dlouho nemusel a jak jsme někdo začali zpívat, tak začal křičet a utekl pryč....no dneska ve školce normálně zpívají a dost často ho slyším zpívat, když si hraje třeba s mašinkama, tak si u toho zpívá "pec nám spadla...." a tak 🙂

paolin
8. lis 2012

Adam je ten nespolupracující typ 🙂 Knížky ho baví tak půl roku a basničky, písničky začal od září 🙂 Jeho teda dost nastartoval ipad.

dezyre
8. lis 2012

@sisstin díky moc. Jdu se Staníkem udělat test s přiřazováním :D No snad když před něj postavím talíř, auto a balón a zeptám se ho z čeho jíme, tak nesáhne po autíčku, protože si s ním bude chtít zrovna hrát.. Jinak jsem zjistila, že jsem ten článek o rozvoji řeči, četla už snad dvakrát, ale ráda jsem si ho přečetla znovu a asi se k němu ještě vrátím, je fakt super. No a podle těch odkazů už jsem některé věci myslím i kupovala. Máme doma Zajíce v pytli - to Staníka zezačátku hodně bavilo. Pořád jsme přiřazovali a když jsem ty kartičky obrátila na obrysy, tak jsem ukazovala na věci - např. na kočičku, které zná, jestli to pozná a tak, pak jsme koupili den a noc - taky dost oblíbené, ale navlíká si to sám podle sebe, Duhu (ta ho nebere). Ale jinak různé vkládací puzzle máme, ty zvládá s přehledem. Zmiňuješ se tam i o básničkách - konkrétně o Bramboře, ta je zrovna Staníkova nejoblíbenější, akorát se teda na básničky začal chytat až po druhým roce, dřív absolutní nezájem.
@paolin právěže jsem překvapená jak to zvládl. On obyčejně, když na něj někdo cizí promluví, anebo jen sáhne, hned se ohání rukama a snaží se mlátit všude okolo 😉 Možná v tom hrálo roli i to, že s náma byl taťka. Chtěla jsem, aby tam byl s náma, protože Staník na něj hodně dá 😉

dezyre
8. lis 2012

@krystalka S tím komentováním všeho je u mě problém. Kolikrát se snažím komentovat, ale kolikrát se u vaření přistihnu, že Staník si sám hraje a ná jsem třeba půl hodiny ticho..

sisstin
autor
8. lis 2012

@dezyre jestli ho baví básničky, tak jsou fajn ty "Říkanky pro rozvoj řeči", to je schopný i Tygr jakž takž interpretovat, jsou fakt lehké 😉

hrusti
8. lis 2012

@dezyre My jsme byli na foniatrii v Motole a žádné kroužky jsme naštěstí nikam navlékat nemuseli 😉 Syn tam byl ve 2 letech a 5 měsích a nevím, jak by to zvládl v té době 😉 Dostal jen sluchátka do uší, tam musel nějakou dobu v klidu sedět a přístroj snímal. Pak ho dr. prohlédl (uši, nos, pusa), dal několik otázek typu kde jde autíčko, kde máš koleno atd.. Honzík tam absolutně nechtěl mluvit, ani to málo, co v té době mluvil, takže do zprávy nám napsali spontánní mluva nezastižena a bylo nám doporučeno psychologické vyšetření a event. logo péče po 3. roce věku. Podotýkám, že k neurologovi chodíme od malička.

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - tak když ty vaříš a on si hraje sám, tak to asi nemá v tu chvíli smysl, to jen kdyby ti nějak pomáhal....ale myslela jsem spíš, když děláte něco spolu, když si třeba hrajete, u koupání nebo u jídla, u oblíkání apod....popisovat - teď si vezmem kalhoty, tady je tričko, je hezký, modrý, viď apod....prostě jsem komentovala všechno, co jsem dělala, popisovala jaké to je, jakou to má barvu apod., venku to samé, tam to jde ještě líp 😉

dezyre
8. lis 2012

@sisstin díky za tip 😉

@hrusti u nás i ty sluchátka budou boj, zezačátku. Ale budeme nacvičovat doma, když bude s taťkem koukat na pohádku u počítače 😀
@krystalka tak když si spolu hrajeme, anebo jsme venku, případně to koupání a oblíkání, to komentujeme 😉 Ale zdá se mě to málo. Pořád mám pocit, že bych měla nějak víc s ním mluvit. I když Staník je víceméně takovej samotářskej..

Holky, když jsem tu zmiňovala ty pohádky. Máte nějaký tip, které jsou dobré, že by mu i něco přinesly? Někde jsem četla, že Telletubies jsou super. A ještě nějaké jiné např.?

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - tak Jiříkovi když jsem kdysi ukázala Teletubies, tak zavrtěl hlavou, že tohle teda ne, málem se oklepal hrůzou 😀 , on mezi tím 2. a 3. rokem hodně koukal na Krtečka, Maxipsa Fíka apod., sice ten krtek není moc mluvený, ale sledoval a pamatoval si děj, už pak přesně věděl, co přijde a natěšeně mě na to upozorňoval, já jsem se většinou koukala s ním a komentovala, co se tam děje a proč....pak miloval Autobusy v jednom kole a pak přišla na řadu Princezna ze mlejna (měl období čertů) a nakonec Tři oříšky pro Popelku se Šafránkovou, tu má rád doteď. Nedávno si vyžádal i toho Krtka, po dlouhé době, ale teď už to komentuje on nám 😀

sisstin
autor
8. lis 2012

@dezyre Tygr tak nějak nekouká a nekoukal nikdy na nic, jeho baví jen Cars....ale Telletubies jakž takž, to bylo jediný, na co tak nějak aspon chvilku vydržel, naučil se na tom dost věcí jako malej 😉

sisstin
autor
8. lis 2012

@dezyre teda kouká, ale na Sport5 na závody formulí 😉 a řeší, v jaký zemi to je, jak jedou rychle apod, to jo..ale pohádky jako takový mimo těch Cars ho nechávají úplně chladným 😝

hrusti
8. lis 2012

@dezyre Nám tenkrát doporučila logopedka pohádky, kde se moc nemluví typu Krteček a komentovat to sám 😉 Jinak u nás frčel a frčí Krteček, prasátko Peppa, momentálně ještě Madagaskar a Cars, sem tam Autobusy v jednom kole nebo Traktor Tom.
Čtení pohádek a mluvení jako stimulaci nám doporučoval neurolog taky 😉 Všechno možné jsem mu komentovala, ale stejně nemluvil. A čtení pohádek z toho měl taky prd. Až teprve ted začíná vnímat o čem pohádka je a říkat si, jakou si přečteme. Jinak moc hezké jsou na začátek leporela od Reba - jsou to takové zkrácené pohádky, jsou tam citoslovce a obrázky. Ty Honzíka hodně bavily.
http://www.rebo.cz/cervena-karkulka-sup-do-poha...
http://www.rebo.cz/sipkova-ruzenka-sup-do-pohad...
http://www.rebo.cz/snehurka-sup-do-pohadky/d-71...
http://www.rebo.cz/popelka-sup-do-pohadky/d-71087/

A momentálně čteme knížku To nejlepší z večerníčků. Je to mix různých pohádek 😉

krystalka
8. lis 2012

@sisstin - vidíš, Jiříka právě zase tyhle novější kreslené filmy jako Cars, Doba ledová, Hledá se Nemo apod. nějak nebaví, je fakt, že on teď nějak obecně na televizi nekouká, jen když mu pustíme na youtube vlaky nebo tramvaje, autobusy apod. 😉
Ale ještě jsem si vzpomněla, že před tím 3. rokem hrozně rád koukal na Prasátko Pepinu, to bylo docela přínosný, protože to byly takové krátké příběhy vlastně ze života rodiny, takže se tam objevovaly situace, se kterými se většina dětí setkává - čtení pohádky večer, uklízení hraček, školka, návštěva u babičky apod. a bylo to jednoduše komentované, na rozvoj řeči mi to přišlo super 😉 , pak byl ještě nějaký podobný kreslený seriál, taky byl na youtube - myslím, že Theo nebo tak nějak, v podstatě jako ty prasátka, ale byla to normální rodinka, na to Jiřík taky koukal rád....

dezyre
8. lis 2012

@krystalka @sisstin @hrusti @krystalka holky díky 🙂 Staníka telletubies dost chytli. Baví ho i Bořek Stavitel, Červený traktůrek, Krtka tak nějak přežívá, ale není z toho u vytržení, ale co strašně miluje, tak jsou ty animované filmy, které mám pocit, že mu nic nedávají a ještě je v nich takové trochu násilí - viz. Doba ledová, Příšerky s.r.o., Jak vycvičit draka, Shrek, co teda nejvíc miluje tak Já padouch a prostě takové a tomu podobné.. A co u nás nejvíc frčelo před druhým rokem tak bylo Toy Story - všechny čtyři díly (Příběh hraček), to teda miloval, ale zato teď už to nemůže ani vidět 😀) A to nevím, jestli je pro něj dobré.. Kdyby mluvil a měl standartní vývoj, tak se tím asi nezalamuju.. A že on teda pohádky vyžaduje dost ☹ Denně zkoukne i dvě, tři. Většinou si pouštíme pohádku u oběda a potom před spaním u večeře - vždycky na tu hodinku - hodinku a půl 😒

dezyre
8. lis 2012

A co se týká čtení, to jsme teď bohužel nějak vypustili ☹ Od půlky prázdnin přestavujeme dům a nějak byl pořád shon a práce a únava, že se přiznám, že jsme to odflákávali, to uspávání a místo toho pohádku pustili. Ale už s přestavbou končíme, Staník se bude vracet zpět do svého pokoje a zkusím najet na starý režim - před odpoledním spaním a před večerním spaním čtení pohádek.

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - Jiřík v tomhle věku koukal teda taky dost, asi jako vy, ale teď si kolikrát uvědomím, že jsme několik dní televizi ani nezapli, dokonce i teď, když byl ze školky doma, protože byl nastydlý, tak jsme pouštěli pohádku snad jen dvakrát, jinak si chtěl hrát, číst, malovat, vystřihovat, skládat čísla apod. 😉 . Ale tenkrát taky koukal víc, než by se mi bývalo zamlouvalo....teď už odpoledne dávno nespí a večer před spaním jen čteme, ale to teda miluje, to jsou takové moc pěkné chvilky, když si popovídáme o tom, jaký jsme měli den, jaký bude zítra a pak si čteme, pak si dáme dobrou noc a jdu....

miawa
8. lis 2012

@ppapajade Tak ten radar má Maty taky. 😠 Od začátku tohoto šk. roku má novou asistentku, prvních pár týdnů s ní taky právě neprohodil ani slovo. A ona to hlavně nezvládala, teď je to trochu lepší. Ale stejně doděláváme XY věcí, co má dělat ve škole, doma... Ale to mě těší, že pro někoho může být 6.třída lepší, já se toho dost děsím. Teď v té čtvrté fakt dost přituhlo. A ta asistentka je jeden z důvodů.

ppapajade
9. lis 2012

@miawa taky jsme dodělávali učení ze školy + ukoly nebylo vyjimnkou i 5 denne no strašný..pro něj i pro moje nervy....ted je to opravdu lepší..mám o rok výš v 8 třídě sestru 🙂 a když jsem viděla učení co by měl Luky zvládnout ve vyšší třidě stály mi vlasy hruzou ale on to zvládá celkem pěkně...každej rok je jinej tak jsem se toho přestala bát ale ted začínám pomalu přemýšlet co budem dělat po základce..nemám vubec představu....

sisstin
autor
9. lis 2012

holky, tak mi přijde, že Tygr zas nějak líp mluví, dneska stvořil toto....maj zas vši ve školce, tak je ostříhanej....a najednou říká: "babička měla taky vši, od maminky, když byla malá, ale to už je dávno" 😲 😅

pak mi celou dobu vyprávěl, co bylo ve školce, do udělal ten a ten...aniž bych to z něj lovila...ted nejel výtah a on" Nejede výtah, nejde přivolat, to asi jel moc rychle a proto se rozbil. Děda tam musí zavolat, aby ho opravili. 😝

lojzina
9. lis 2012

@sisstin ahoj...tak mam termin an zac.ledna k Jahnove,ale pry mam nejprve prijit sama,bez Sebika,budem si povidat,a pak teprv uvidi co dal... 😕

sisstin
autor
9. lis 2012

@lojzina jo, ona to tak fakt dělá, to tu holky psaly 😉

bocianka123
9. lis 2012

@sisstin tak to je teda prejav, hodný prezidenta 😉 super, teším sa s tebou, to je úžasné ho takto počúvať 😉 a tie hlášky, čo deti vypúšťajú - to fakt niekedy sa musí dospelý zastaviť a zamyslieť, čo to tie deti rozprávajú a odkiaľ to majú - filozofické úvahy... 😉 to je to najkrajšie na detskej reči - úprimnosť 😉

sisstin
autor
9. lis 2012

@bocianka123 no ještě, kdyby to nějak normálnějc vyslovoval no 😅 😅 😅

lenajsek
9. lis 2012

Ahoj, vůbec vás nestíhám dočítat, ani se o to nesnažím, u PC teď moc nevysedávám, bývám hodně unavená... 😝

@dezyre Ahoj, dívala jsem se, že jste byli u Pellara... tak super, že jste dopadli dobře, gratuluju. Taky jsme tam byli 2x na EEG, teď naposledy potřetí v Logu. A Pellar na mě působil tak, jako by nevěděl, co s malými dětmi, když jsme tam byli úplně poprvé, tak to měl Lukin rok a půl a skoro ho ani neprohlídnul, když jsem mu tehdy řekla, že neukazuje, tak mi řekl, že to nevadí, že ne všechny děti ukazují... 😝 😝 😝 Když jsem mu řekla, že má pořád pootevřenou pusu a hodně slintá, že si neumí olíznout pusu, tak mi řekl, že to je kvůli tomu, že nemluví (ale ono je to opačně, nemluví i kvůli tomu, že má ochablé svaly v orofaciální oblasti... 😝 😝 ), ale to jsem tehdy netušila, že existuje nějaká vývojová dysartrie, kterou Lukin má, že se musí masírovat a dělat s ním různé cviky, které mi samozřejmě neukázal...
Ale EEG jsme tehdy měli taky opakovaně v pořádku, dodnes vlastně máme, a sestra mi tam tehdy přišla fajn, nevím, jestli tam není teď jiná... s Lukinem dělala blbiny, foukala mu bublifuk a tak...
Jinak mi naopak v Logu neuroložka říkala, že by se EEG ve spánku dělat nemělo, že to tam má zase jiný hodnoty, tak nevím...

Add pohádky, u nás jsou teď zase po delší době oblíbení Teletubbies, Lukin těma svýma pár slovama neustále něco komentuje, napodobuje po nich, už ví, co se bude dít, to stejné Krtek, i Bořka stavitele má rád, Pojďte pane, budeme si hrát, někdy se mrkne i na autobusy nebo Matýsku, namaluj mi...
Ty Auta musím stáhnout, všechny si je tady chválíte... 🙂 A někdy si taky připadám, že ne všechno komentuju, ale někdy si fakt už připadám jako magor, když furt dokola něco komentuju a výsledek nula nula nic...
Každej den teda děláme nějaký úkoly, Lukina to naštěstí pořád baví, i když mu ty barvy pořád nejdou... ale aspoň se snaží. Budu zase muset vytáhnout Den a noc a stavět dle předlohy, to nebude moc oblíbený... 😝
Ale teď hodně i čmáráme, trénujem jazýček a pusinku, tak snad to taky bude k něčemu.

Pěkný pohodový víkend všem!

lenajsek
9. lis 2012

@lojzina Ahoj, jojo, taky to tak u nás bylo nejdřív návštěva u Jahnové jen Ty, pak s dítkem a pak závěrečné povídání a výsledek zase jen rodiče, bez dítěte... Tak leden je za chvilku, držím palce!

lojzina
9. lis 2012

@lenajsek dekuji 🙂

abbie
9. lis 2012

@lenajsek Ahoj, to u Jahnovej tak plakal?

krystalka
9. lis 2012

@sisstin - tak to je super projev 🙂 , z Jiříka občas taky vypadne něco podobného, už si to ani nestíhám všechno pamatovat....ale dneska jsme zase jeli autobusem, blížíme se ke křižovatce a zrovna padla červená, načež Jiřík hlásí na celý autobus "sakramentská červená!" 😀 , výslovnost sice nebyla bezchybná, ale naprosto jasně se tomu dalo porozumět 😀 , kde k tomu přišel nevím...

miawa
9. lis 2012

@ppapajade Tak nad tím právě taky v poslední době přemýšlím. Snad fakt zvládne alespoň nějakej učňák, i přestože nikdy nebude normálně mluvit a nikdy se nenaučí žádný cizí jazyk...

Dneska zrovna se naučil poskládat rubikovu kostku 4x4x4. Takže logické věci mu opravdu jdou moc dobře. Ale to je v praktickém životě na nic. 😝

hrusti
9. lis 2012

@sisstin Ty jo, to je super komentář! Taky už se těším, až něco takového vypustíme z pusy 😝

@miawa To je mi líto, že máte takové trable s asistentkou.

@lenajsek Jééé, teprve ted jsem si všimla. Obrovská gratulace, hlavně, at je všecho v pořádku!