Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
14. lis 2012

@nnikuskaa2 porozumění řeči má v pořádku? Co motorika, zrakový rozlišování, sluchový rozlišování atd. Ve školce si myslí co? 😕

nnikuskaa2
14. lis 2012

viem že som mala začat skor ale dala som sa prehovorit znamimi že sa časom pusti sama-chyba.potrebujem k taketomuto logopedovi odporučanie od detskeho lekara

sisstin
autor
14. lis 2012

@nnikuskaa2 já mám pocit, že na Slovensku už žádanky nepotřebujete, to tu někdo psal 😉 u nás je asociace klinických logopedů, tak třeba u vás takový seznam bude taky, zkus si to vygooglit 😉 a fakt hodně důležitý je to psychologický vyšetření, ty děti s "jenom" opožděným vývojem řeči nemívaj narušené ostatní složky vývoje...děti dysfatické ty složky v různé míře a poměru narušené mají, tohle logoped není úplně způsobilý ohodnotit. Problém je, že úroven klinických psychologů je v CR nevalná, a na SR je to ještě horší....nejlepší diagnostiku máte v BA v Dialogu 😉

nnikuskaa2
14. lis 2012

tak dakujem skusim najst nejakoho dobreho klinickeho logopeda a aj navštivim psychologa a uvidim čo sa dozvieme

sisstin
autor
14. lis 2012

@nnikuskaa2 jak je na tom v těch kognitivních činnostech? To zvládá stejně jako vrstevníci? V té školce by to měly učitelky aspon výhledově umět nějak zhodnotit. 😉

sissmiss
14. lis 2012

Ahojte 🙂
Boli sme dnes u psychologicky s malym. Dr. Krejcirovej som pisala ale odpisala ze zial uz nema volne terminy, ze ak chceme tak ku kolegyniam mozeme skusit. Tak sme zasli len tu k jednej znamej, co maleho videla pred tromi rokmi. Spravila mu testy ako je na tom, ci je zrely na skolu a vsetko vyslo ok, akurat rec a jemna motorika su slabe. Rec ale povedala ze je mu uz celkom dobre rozumiet, ale ze ta jemna motorika sa do septembra nezlepsi natolko, aby mohol ist do prveho rocnika, tak ona ze by navrhovala nulty, taky tam totiz maju tiez. Tak zatial tolko. Ortopedia, foniatra znova, neurologia znova, fyzioterapia...to nas caka postupne od buduceho tyzdna...

sisstin
autor
14. lis 2012

@sissmiss jj, Krejčířová už má plno až do konce letních prázdnin 😖

sissmiss
14. lis 2012

@sisstin my sme chceli hocijaky termin, len aby ho videla, ak by to aspon comusi pomohlo...ale napisala ze uz nie...neva, pokracujeme dalej

sisstin
autor
14. lis 2012

@sissmiss ona objednává jen dvakrát ročně a to naplní třeba fakt za víkend, znova bude objednávat v dubnu (apríl) a to budou termíny po těch prázdninách a dál 😉

nnikuskaa2
14. lis 2012

ake su to kognitivne cvičenia?

sisstin
autor
14. lis 2012

@nnikuskaa2 kognitivní dovednosti, čili jestli má na úrovni věku zrakové a sluchové rozlišování, orientaci v prostoru a v čase, prostorovou a pravolevou orientaci, motoriku, matematické představy, logické uvažování apod. 😉

nnikuskaa2
14. lis 2012

v školke s nou nemaju žiadne problemy, praveže ju chvali že vie postavit rychlo puzzle alebo ine hry, aj zrakovo a sluchovo super, vie ratat do 10 po anglicky aj slovensky,rachlo si všetko zapameta,kde čo dala a tak.pani učitelky hovoria že ovela viac hovori ako minuly rok ked nastupila len že to nevie dat do dlhšej vety

sisstin
autor
14. lis 2012

@nnikuskaa2 no to zrakový rozlišování je třeba, zda najde předmět v řadě " výrazně jiný, v horizontální poloze, vertikální poloze, lišící se drobným detailem, stranou " atd. Zda umí projíždět cestičky prstem dle zadání, seřadit předměty dle předlohy do stejné řady a i je správně natočit atd. Pokud s nima učitelky nebo ty doma cíleně nepracuješ,tak jako to nejde moc asi objektivně posoudit 😉

nnikuskaa2
14. lis 2012

no skusim s nou popracovat a dam vediet.zatial dakujem

sisstin
autor
14. lis 2012

@nnikuskaa2 zkus si koupit pracovní sešity od Jiřiny Bednářové, máte je i ve slovenštině 😉

nnikuskaa2
14. lis 2012

a kde sa da objednat v slovenčine,nevieš stranku?teraz som si objednala nejake logopedicke cvičenia a omalovanky od Ivana Novotná

nnikuskaa2
14. lis 2012

Diki

lenajsek
14. lis 2012

Sešity od Bednářové jedině doporučuji, my máme Mezi námi pastelkami (grafomotika, první díl), to teda zvládáme horko těžko prvních pár listů, ale pak máme Zrakové rozlišování Jak Krtek Barbora uviděl svět první díl a to Lukina velice baví, to teď děláme každý den. Ne teda vše je tam pro nás, bo něco se musí slovně popsat a to jaksi u nás není možné, ale jinak to furt vytahuje, že chce něco dělat, to stejné furt mi nosí od Bednářové Diagnostiku dítěte předškolního věku, tam jsou kromě textu taky pak obrázky a úkoly, tak to ho taky velice baví... je toho určitě víc, @sisstin má přehled, tak určitě něco doporučí...

A my máme nové písmeno po dlouhé době, P, na požádání ho řekne a když chce pití, tak řekne "pe", nebo někdy i "pi", tak jsme se snad zase o pidi midi krůček někam posunuli...

Pěkný večer všem!

hrusti
15. lis 2012

Já sešity od Bednářové taky moc doporučuji. Pastelky Honzíka tedy moc nebavily. To tam rychle něco načáral a pak řekl, že nechce a šmitec 😅 V létě jsme dělali z Krtka Barbory a Boba Soba a to ho bavilo, ale nezvládli jsme to celé. Ted jsem ještě dokoupila dva sešity od 4 let a něco uděláme už z toho, protože nějaké věci jako předložky, vlevo/vpravo atd už zná.
Jinak včera mi fakt udělal radost. Už se víc soustředí na držení tužky. Koupila jsem mu trojhrannou obyčejnou tužku s gumou a ta ho baví víc než pastelky. Hlavně tedy ta guma 😀 A včera jsme si kreslili a poprvé nakreslil něco, co je podobné sluníčku a hlavonožci. Sice nad ním musím stát a říkat mu, co má nakreslit ... kolečko jako hlava a ted ruce a nohy atd., ale aspon už je tu nějaký pokrok!!!

bocianka123
15. lis 2012

@lenajsek pekne , robíte pokroky, to je super 😉 čoskoro sa pridajú dalšie slovíčka.

a ked preberáte "kreslenie", alebo skôr držanie ceruzky (tušky) - tak môj drží cerusku v celej ručičke a robí len rovné čiary, teda tak z boka na bok. žiadne že nejaké "tvary" - napr. koliesko ... to vôbec, aj ked mu to ukážem aj s jeho ručičkou, chvíľu sa tvári že ide tak kresliť, ale potom znova len rovná čiara... a najradšej by kreslil všade, kde sa dá 😀 .
spätne som čítala, že ste preberali krmenie - v akom veku +/- by sa dieťa malo vedieť už samé krmiť - lebo u nás to je tak, že malý kým príde s lyžičkou do pusy, tak na lyžičke už nič nemá - nevie si ju ešte udržať aj s obsahom, ale snaží sa dosť teda. a skôr nakrmi mňa 😀 .
a všimla som si, že dosť často strieda pravú/ľavú ruku - držanie ceruzky i lyžičky - raz pravou raz ľavou, tak neviem, žeby ešte nebolo v 18 mes. jasné, či bude pravo/ľavo ruký? my máme v rodine aj aj ... tak uvidíme.

@hrusti @sisstin - pozerala som tie pracovné listy, vyzerá to zaujímavo - ale pre nás asi ešte skoro. niečo cca od dvoch rokov keby bolo. neviem nič také nájsť, tak si vymyslím asi sama.

sisstin
autor
15. lis 2012

@bocianka123 lateralita se vyhranuje až okolo tří let, to má fakt času dost 😉 u nás byl fakt ten základní problém, že on jíst nechtěl, takže proč by se snažil že 😝 nejedl to, ani když jsem ho chtěla krmit 😅

bocianka123
15. lis 2012

@sisstin lateralita - to je pravo/ľavo rukosť?
hm, tak to bol teda problém dosť veľký, ked ti nechcel jesť ani pri tvojom krmení. U nás je zasa opačne - môj by jedol furt a s každým a hocičo... ale svoj obed "zdravý" - tak to nie 😝 to je všade naokolo, len nie v jeho puse a brušku ...

no ale začína byť malý dosť nervný - také záchvaty zlosti, že až, ked mu niečo nedám, ale nerozumiem, čo chce, neviem, či je to fyziologické obdobie vzdoru, ak sa toto bude stupňovať, tak neviem neviem... ani na rukách sa vtedy nechce nosiť, že ho upokojím. dosť je s ním "boj" - skôr sa mu prihováram a chvíľu potom už nevšímam... samozrejme ho sledujem. behá potom po byte... a kričí...

abbie
15. lis 2012

@bocianka123 ty nad prac. zositmi ani neuvazuj, to je pre vas este este velmi skoro 😀 to pred 3 rokom az.
Misulo o kresleni ani pocut, urobi 3 ciary a ide od toho ... vobec ho to nebavi, ale ze vobec 😅 uz sa pokusa papat sam, to ma asi z jasli, ale nejde mu to, nevie ako keby silno zapichnut do jedla a musim mu pomahat a ked papa lyzicou, tak si ju vzdy pri ustach otoci smerom dole a jedlo konci na podbradniku 😅

Inak baby viete co zacal vcera robit? ukazuje na stlp s osvetlenim, na ktorom boli aj dopravne znacky, o ktore sa zaujima ... vravime mu ked na to ukazuje, ze to je znacka a on, ze "ne" a dalej ukazuje na ten stlp a ja ze tam su znacky a on zasa "ne ne" tak som mu povedala, ze aj svetlo svieti a to uz " hehe" a spokojne kracal dalej 😀

sisstin
autor
15. lis 2012

@bocianka123 jj, to je vyhraněné té nebo druhé ruky 😉 no Tygr jako s jídlem do 4 let fakt absolutní katastrofa, pak se to celkem zlepšilo, ve školce jí svačiny (ted už i namazaný), sní každou polívku a z druhýho aspon maso, a ze všeho ochutná....což dělá i doma, oni je naučili vše ochutnat, když nechtějí, tak pak nemusí...takže Tygr aspon si všeho lízne, i když pak většinu věcí doma nechce 😅 ale prostě oproti tomu, co bylo dřív, to je nebe a dudy 🙂

filmuska_01
16. lis 2012

@sicinka Ahoj,
to nezapamatanie slov v piesni ci basnicke a skor registrovanie melodie,intonacie mame aj my.
Logopedicka mi poradila cvicit radsej len 2-3 riekanky a nie viac naraz a super je ked vies to rozdelit na slova a mozes tie i nakreslit.
Pre nase deticky je vlemi tazke v tomto pripade identifikovat jednotlive slova , rozdelit to na casti Je to neico podobne ako ked sa ucis cudzi jazyk a pocuvas len zvukovu nahravku bez textu, len tazko najdes tie slova,splyvaju ti , aj ked ich mozno poznas.. . Suvisi s tyma spon v nasom pripade udajne aj slabsia sluchova pamat.
Cvicenim sa postupne zlepsuje. 🙂

dezyre
16. lis 2012

Ahoj holky, mám obrovskou prosbičku, tuším, že mě tady psala před pár měsícema @lenajsek ??? o té ranné péči. Zatím jsem se o to moc nezajímala, abych pravdu řekla, ale už je u nás hooodně aktuální každodenní cvičení, tak jsem se chtěla zeptat, jak se tam zaregistruji, anebo jak to funguje.

dezyre
16. lis 2012

Jo a teď jsem se dočetla, že na RP máme nárok až když máme diagnózu autistického spektra, případně důvodné podezření na ni. To asi ani zatím nemáme :( Teprve se budeme objednávat k Jahnové

lojzina
16. lis 2012

ahoj...
@dezyre my uz jsem objednani,na leden

abbie
16. lis 2012

Mamicky zo Slovenska, hovori vam nieco Mudr. Kudelova Katarina? Mate s nou skusenosti? Zevraj je celkom dobry diagnostik.