Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
17. lis 2012

@sisstin - to je super, že se ta výslovnost lepší 🙂 , Jiříkovi teď už naskakuje měkčení, takže už to není de, ale dvě, neříká pet, ale pět apod., ale pořád mu nejde třeba spojení ao - třeba místo kakao, říká kakalo 😉

krystalka
17. lis 2012

@sisstin - Jiříka teď konečně zaujalo Lego Duplo, co máme doma už druhý rok 😉 , staví si z toho vlaky, nádraží, domky, povídá si s panáčky, napodobuje s nimi situace, co jsme zažili apod., zabaví se tím docela dlouho...jo a taky si poslední dobou rád hraje na obchod, pořád nám něco prodává a pak zase musíme dělat my prodavače, říká kolik co stojí, ptá se, jestli nám to chutnalo a když řeknem, že jo, tak říká "to jsme rádi" 😀 apod....

krystalka
17. lis 2012

@sisstin - u nás je to podobný, taky znal čerty z obrázků...ale on se jich teď vlastně nebojí, on vždycky říká, že to jsou lidi a že je to jenom "jako" 🙂 , to on vůbec teď používá často, když si hraje, tak říká " maminko, to je jenom jako..." 😉

krystalka
17. lis 2012

@sisstin - fakt se musím smát, jak si jsou ti kluci podobní 🙂, Jiřík taky vždycky chodí a "maminko, máš hezký tričko", "ty máš novou mikinu" apod. Případně, když máme něco stejné barvy tak "jéé, máme stejný, to je hezký, viď?" Se třpytkama tedy nevím, protože já nic třpytivého nemám 😉

krystalka
17. lis 2012

Jinak holky, jak jsem před chvílí psala, že si Jiřík rád hraje na obchod, tak teď byl úplně nadšený z toho, že jsem mu vystříhala z letáků obrázky potravin, podlepila tvrdým papírem, aby se to nemačkalo a on je teď na vrcholu blaha, že nám může prodávat "svoje" přesnídávky, pribináčky, jablíčka apod., může to dávat i panáčkům k jídlu.....a hlavně to nezabere moc místa 😉
A ještě jedna hláška od nás - Jiřík měl takový ten velký kartonový domeček, co si můžou děti i vybarvit...kupovali jsme ho asi před rokem v Lidlu, no a teď se mu začíná rozpadat, tak jsem říkala, že už ho budeme muset dát do koše na papír....no a Jiřík mi na to povídá "No, a musíme koupit nový, až budou v Lidlu zase mít" 😀 ... Přitom ho dostal loni pod stromeček....ale myslím, že ho tam vlastně měli i jednou během roku, tak si to asi pamatuje....na takovýhle věci on má paměť jako slon 😀

miawa
17. lis 2012

Tak teď koukám na nové Logico na http://mutabene.cz/. 🙂

@sisstin Já být tebou tak to Primo ještě zvážím, ta Abeceda bez čtení, co tam je by měla být na výslovnost a rozlišování hlásek ve slovech. 😉

Jinak mně se děsně líbí to nové Piccolo Oko, ruka Najít cesty – sledovat cesty a Dojdi, doleť, doskoč. To by Matyho snad i bavilo. 🙂

sisstin
autor
17. lis 2012

@miawa no taky jsem si říkala, že by to možná bylo fajn...uvidíme 🙂

krystalka
17. lis 2012

@miawa - ahoj, já tu Abecedu bez čtení taky nejspíš koupím a Piccolo bude asi ještě pod stromečkem, ale zatím ještě nemáme ani rámeček...a nebo možná teď ještě dokoupíme nějaké to Primo a Piccolo bude začátkem března k narozeninám 😉

sisstin
autor
17. lis 2012

my máme toho Piccola už fakt hodně, asi 12 souborů a ještě určitě dokoupím, zatím pro nás zbytečné mi přijde to lidské tělo, vlastivěda a tohle, to by fakt Tygr nedával, ale tu geometrii, matiku, logické myšlení, oko-ruka, předčtenářské dovednosti atd.dává celkem slušně, akorát samozřejmě denně udělá 2listy, protože se u toho musí víc soustředit, není to jak u toho Prima, kde to švihal kosmickou rychlostí jak Baťa cvičky 😅 😅 😅

miawa
17. lis 2012

@sisstin Tam je nějaká Vlastivěda? O tom nevím... Bych potřebovala Přírodovědu, teď zrovna jsme se u toho zase zapotili jak prase. 😒 Jestli jsem já ve škole nenáviděla nějaký předmět, tak tu Přírodovědu teď nenávidím ještě víc. 😀

Jinak my máme nový to čtení s porozuměním - Vánoce a to je docela mazec. Je to dvoulistový a děsně moc textu. Dělali jsme jen jeden list, musela jsem hodně radit, ale jediné co ho na tom lákalo, že tam byly vlajky. 😀 Byly to jako zvyky v jednotlivých zemích... A já jsem zkoušela jeden list, kde jsou rčení, vůbec jsem si nebyla jistá, co k čemu patří, tak jsem to pak měla blbě, až jsem to otočila. 😅 😅

velvet26
17. lis 2012

ahojte baby, skocim vam trosku do temy, len sa potrebujem opytat..malu sme davali ockovat v 15 mesiaci ockovanie mmr. vsimla som si ze par dni na to, zacala menej blabotat..uz su od toho 3 mesiace a stale to nie je ziadna slava...rozumie vsetko, vyvija sa inak bez problemov, ci motoricky ci intelektovo, je sikovna, len nehovori...max. mama, mnam, hav, mnau, nie...vacsinou dna je to len eeee, eeee...neviem co si mam o tom mysliet..nemate s tym skusenost niektora? dakujem pekne..

abbie
17. lis 2012

@velvet26 a kolko slov je zmizlo? ak sa ti zda inak v poriadku a zda sa ti, ze neprestala rozumiet, tak sa nemas coho obavat ... v tejto teme su vacsinou deti, ktore v 15 mes. nepovedali ani slovo ... pocula som, ze po takychto pripadoch pomaha homeo detox.

velvet26
17. lis 2012

@abbie no neprestala rozumiet, rozumie vsetko, vyvija sa inak dobre, vela veci vie, aj farby rozozna uz cca. od 16. mesiaca..je sikovna inak, len nove slovicko ziadne nepribudlo a menej blaboce...dovtedy aspon tie svoje taraninky nezrozumitelne, teraz malicko...resp. niekedy nepovie cely den ani slovo... 😖
prosim ta poradis mi viac o ake homeo detox ide, to su nejake homeopaticke kvapky alebo nieco ine?

sisstin
autor
17. lis 2012

@velvet26 no jako na svůj věk má takovou lehce podprůměrnou slovní zásobu, ale xy běžných dětí v tomhle věku neřekne ani ň, pokud jinak rozumí a chová se normálně, což píšeš, že ano...tak zatím bych to vůbec neřešila 😉

velvet26
17. lis 2012

@sisstin no len ma to trapi, lebo fakt mam pocit,ze tym ockovanim sa ten vyvoj reci zastavil... 😒 fakt neviem ale chcela by som jej nejako pomoct, citam stale s nou, knizky pustam pesnicky, uz mi z toho normalne sibe, neviem ci som paranoidna, ale trapi ma to...

sisstin
autor
17. lis 2012

@velvet26 no tak podpořit tu mluvu můžeš rozvojem ostatních složek (které má asi ale dobré), hodně používat citoslovce, přehrávat mimiku atd. 😉

hrusti
18. lis 2012

@miawa Já jsem si zrovna taky říkala, že na tom Primu si může potrénovat i výslovnost. Ty logo cvičení ho ted moc nebaví. Vždycky říká "maminko, písmenka neee! ☹ Nechci! "

@sisstin Jéé, to je hezký, že ti tě pochválí, jak ti to sluší. No, šedivá bunda by u nás taky neprošla 😀 Jinak ted jsem H. vysvětlovala, kdo je Ježíšek, dokonce jsme mu psali i dopis, ale nejsem si úplně jistá, jestli to 100% chápe. Sice, když se ho zeptám, tak odpoví, že chce skládačku auto, ale tím to hasne. A když jsem mu říkala, že se půjdeme kouknout na Mikuláše a čerty, tak jen koukal...

bocianka123
18. lis 2012

@sisstin ja odpadávam pri tvojom synovi, je neskutočne všímavý 😉 a ako ťa chváli 😉 . To je ako balzam na dušu 😉
ja mám príhodu - som sa dala asi pred dvoma mesiacmi dosť radikálne ostrihať - prídem domov a môj mladší syn na mňa pozerá, chudatko , som videla, že nevedel kde je sever 😕 😅 ... ale potom som k nemu prehovorila a hned išiel ku mne 😉 .
inak aj teraz hocikedy príde a objíme ma 😉 a pri tom tam krásne "pradie" 😉 to sú nádherné chvíle 😉

bocianka123
18. lis 2012

@velvet26 ja by som tiež poradila ten detox, skús tu na MK pohľadať témy o detoxe po očkovaní.
Ale neboj sa, ona sa určite rozbehne znova, teraz má možno obdobie, že nasáva pasívnu slovnú zásobu a zrazu začne rozprávať. lebo ked má porozumenie v poriadku, tak aj tá reč sa k tomu časom pridá. Pokiaľ tie slová, ktoré vedela, nezabudla a používa ich, len teraz stagnuje. Určite ju treba sledovať, ale nemaj strach. Mne sa zdá na svoj vek veľmi šikovná.
My máme vekovo rovesníkov a môj ani zdaleka nepovie to čo tvoja bambuľka, a očkovaný MMR nebol a ani nebude, u nás je to zrejme o niečom inom. Takže by som na tvojom mieste bola zatiaľ v kľude a venovala sa jej, ako už napísala aj @sisstin

abbie
18. lis 2012

@velvet26 tu je link na detox https://www.modrykonik.sk/forum/ideme-ockovat/a...
este by bolo treba najst kvalitneho homeopata.... je to ako hladat dobreho logopeda 😀 nie je to lahke ...
ten homeo liek na detox sa vola THUJA

velvet26
18. lis 2012

@abbie ahoj, aka nahoda, akurat som nasla tu stranku a napisala tam...dakujem za tvoju odpoved...tak budem stuodvat dalej, ze co by som pre nu mohla urobit.. 🙂

@bocianka123 dakujem za tvoju odpoved...tak mas tiez majove dietatko doma.. 🙂 no sikovna ona je...a tiez si myslim ze nasava pasivnu slovnu zasobu ako si pisala, tak mi pozera na usta, ked pocuje nove slovo...len asi porovnavam s inymi detmi a to je najhorsie co moze mamicka robit, porovnavat...a tvoj maly teda ockovany nebol na mmr? ostatne ockovania ma? ja sa bojim, ze ju potom nezoberu do skolky ked nebude zaockovana a vlastne ked som si hladala pediatricku ta nas prijimala s podmienkou, ze nebudeme proti ockovaniu...

abbie
18. lis 2012

@velvet26 zabit take pediatricky 🙄 nastastie nasa je v tomto povolna, akoze povedala mi, ze by sme mali, a ze sa moze nieco stat a bla, bla, bla, ale nie je nasilna a nechava to na nas, ani sa nevyhrazala nahlasenim

velvet26
18. lis 2012

este sa chcem opytat, vy ste tu skusene maminy,citali ste niektora knihu Kniha o detskej reci? vraj je vyborna...len ju neviem zohnat nikde,na internete je vypredana... 😒 nemate niektora na predaj alebo moznost poslat mailom? dakujem moc.

marci8
18. lis 2012

Ahoj maminy. Jak tak čtu vaši diskuzy, tak po delším zkoumání, proč náš Tomášek ve 28 měsících nemluví, tak to vypadá, že budeme mít taky vývojovou dysfázi. Dr. na neurologii říká, že počká do jara, jestli se malý rozmluví, ale mě to dělá těžkou hlavu, protože aby vůbec nemluvil a jen ukazoval a občas řekl jen nějaké citoslovce, se mi zdá pro jeho věk málo. Prý motoricky na tom je dobře. Po porodu byl dvkrát intubovaný, tak si myslím, že se něco stalo ☹ .
Prosim Vás o nějakou radu atd.
Děkuji

bocianka123
18. lis 2012

@velvet26 my sme začali očkovať až ked mal môj malý jeden rok z viacerých dôvodov... a toje výborné, že sa ti malá pozerá na ústa, ked rozprávaš, lebo to môj malý nerobí. a tá thuya je fajn vec, ja ju dávam vždy počas očkovania. no ale ja nemám slov, že si váš pediater kládol takéto podmienky... 😝 a hlavne NEPOROVNáVAJ! ale tomu sa asi nedá vyhnúť. a tú knihu zháňam aj ja, ale je to problém. my máme hovorníček od heviera. tam sú rýmovačky, je to celkom fajn knižka. ale zameraná už skôr na správnu výslovnosť.

@marci8 ahoj, ak môžem- tak treba zistiť , kde je problém a začať čím skôr pracovať a nečakať do jari.a porozumenie má aké? rozumie, čo mu hovoríš? čítam, že ukazuje , teda aj zdieľa pozornosť? . Hm, tá intubácia mohla i nemusela spôsobť tento problém.veľa detí, hlavne predčasne narodených je intubovaných a vyvíjú sa potom normálne. konkrétne rady ti napíše @sisstin , ona je v tomto profík.

marci8
18. lis 2012

@bocianka123 -děkuji za odpověď. Rozumí všemu co mu řekneme a i ví co bude následovat a jde to udělat. Předčasně narozený nebyl, ale při porodu byl tak špatně uložený, že při každém mém stahu dělohy, se mu zastavovalo srdíčko a tak nás po 8h. vzali na sál. Když ho vyndali, tak se nadechl a skolaboval. Museli mu odsát plod. vodu a dávat masáž srdce a po 8min. znovu.

bocianka123
18. lis 2012

@marci8 hm, tak to by možno vysvetľovalo túto situáciu. TAk možno by bolo na mieste vyhľadať pomoc čím skôr. pretože skorá intervencia je na nezaplatenie 😉 .

abbie
18. lis 2012

a maly ti nepovie absolutne, ze nic?
@marci8

sisstin
autor
19. lis 2012

@marci8 v tomhle věku se dysfazie diagnostikovat nedá,pokud ukazuje a opravdu rozumí,tak ta expresivni dysfazie nejdřív okolo třetího roku. Stále může mít jen opožděný vývoj řeči,tam se ty děti rozjíždí kolem dvou a tři čtvrtě. A mluví,pokud říká citoslovce,tak není nemluvící. Syn téměř do tři let neřekl opravdu nic,ani jedou hlásku,prostě NIC. Můžete začít chodit ke klinickému logopedovi.

sisstin
autor
19. lis 2012

holky, 12. leda další setkání rodičů dětí s VD, místo bude dle počtu zájemců ještě upřesněno, přihlášky na spcvadyreci@seznam.cz nebo na FB je přímo událost https://www.facebook.com/events/139130312900968/