Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
17. led 2013

@dezyre hele já to poslouchala i od maminky která je speciální pedagog a měla doma hodně nestandardní dítě sama, ale paměť je krátká. A gratuluji k vyšetření Stáník je borec, ťed se dozvíš nejen že ho "zanedbáváš", ale ještě si přecitlivělá 🙂

cairka
17. led 2013

@sicinka , ja opravujem, ale tak nenápadne 😀 Dia povie "som sa bojala" a ja "áno, si sa bála?" ..Ale "šalátik" a "kapustnu" už ani neopravujem, to som sa od novembra naopravovala aspoň 1000krát a aj tak si neoblečie šál a kapucňu 😝 a tiež veľakrát nezareaguje na opravu.

lenajsek
17. led 2013

@dezyre Ahoj, jen nakukuji, jak jste dopadli u Jahnové... tak super, že malej neplakal, u Lukina tohle bohužel neprošlo, že jsem tam nebyla s ním. Teď by to asi bylo jiné. Tak držím palce, aby dg. dopadla tak nějak dle představ, abyste věděli, na řem jste...

lenajsek
17. led 2013

@dezyre A s těma tchánovcema, taky bych to hodila za hlavu, i když je to těžké, přece jen to člověka zamrzí, že vlastní rodina ani fakt neví, jak se dítěti věnuješ a co vše děláš... u nás teda nikdy nikdo nic takového neřekl, ale kdo ví, co si třeba právě tchánovci myslí... nikdo z rodiny, kromě mé mamky, nemá tak nějak přehled, co s Lukinem dělám, jak se "učíme" a pod... nikoho to klasika nezajímá... 😝

lenajsek
17. led 2013

Jinak dneska máme další pokrok a to v sociálnu, byla u nás kamarádka s osmiměsíční holčičkou, Lukin kamarádku už zná dlouho, a ještě na minulé návštěvě u nich, někdy začátkem listopadu si malé moc nevšímal, to byla jen na dece a nikam se moc neplazila ani nelozila, teď už lozí, sedí, žvatlá jako správná ženská, tak z ní bych Lukin úplně nadšenej, podával jí hračky, stavěl jí komín z kostek, aby ho mohla bořit, vlezl si pod peřinu a dělal na ni "kuk" zpod peřiny a oba se mohli umlátit smíchy... 😀 Takhle si nehraje ani se svou sestřenicí, mou neteří, která je stejně stará jako ta holřiřka od kamarádky, dola mě to překvapilo a mám radost... tak si myslím, že sourozenec by snad neměl být problém... 🙂

hrusti
17. led 2013

@kajiszek No já bych psycholožku a foniatrii klidně objednala souběžně. Holt psycholožce řekneš, že jste tam objednaní a čekáte 😉 Třeba Kr. má taky objednací doby dlouhé. Navíc objednává jen 2x ročně, 1.11. a 1.4., objednací lhůta počítej tak 4 měsíce. S neurologií neporadím. My chodíme k neurologovi odmalička 😉

lenajsek
17. led 2013

@nellygray Ahoj, ještě jednou díky za zprávu, je fajn, že ke Kr. jedete, držím moc palce... kdy tam máte být? A super, že chlapeček dělá takové pokroky.... kéž by to tak bylo u každého... 🙂 😉

mardenad
17. led 2013

U nás novinka. Malý sa rozhodol používať slovo , ktoré používal na jednú vec , používať odteraz na novú. Rok pravidelne oslovoval svoju sestru ( 16 r) slovom EDI ( vyslovuje makko Eďi). Pred dvoma týždňami začal používať slovo EDI na "keksík" a svoju sestru si premenoval na AJA . No chápete to? Rok ju volal Edi a teraz sa rozhodol ju volať Aja, lebo slovo Edi sa už rozhodol používať na keksík. 😀 toto som ešte nezažila.

A dnes ma pobavil :
A: mama e e kakao ( mama chcem kakao)
Ja: chceš kakauko?
A: áno
Ja: dobre, ale musím ísť najprv do schránky, počkáš ma?
A: nie!
Ja: tak musím ostať doma?
A: áno!
Ja: a čo tu mám robiť?
A: kakao!!
😀 no proste , stojí si za svojím...

krystalka
17. led 2013

@sicinka - já to většinou zopakuji po něm, buď jen to jedno slovo a nebo celou větu s tím, že to slovo zdůrazním a on to po mně většinou zopakuje a nebo někdy mu prostě jen řeknu "říká se ....", netrvám na tom, aby se hned opravil, jen mu prostě oznamuju, jak to má být správně a vidím na něm, že i on to tak bere 😉 , no a většinou to funguje, samozřejmě, že něco mu musím příště zase připomenout znovu, ale výsledky jsou 🙂

hrusti
17. led 2013

@lenajsek H. má sestřičku rád, ale stejně na sebe oba žárlí a každou chvílí jsou tady nějaké boje o hračky, o to, kdo mi bude sedět na klíně 😉 Ono je něco jiného mít doma mimčo na návštěvě, když za 2 hodky odejde, a pak ho mít doma ... napořád. Navíc maminka může být unavená, miminko může brečet.... Uvidíš, nemá cenu se tím stresovat dopředu. Jen možná jeden malý tip... Jestli se Luky půjde mrknout pak za vámi do porodnice, tak je dobré, aby až poprvé miminko uvidí, abys mimi nechovala a můžeš mu koupit nějaký malý dárek "od miminka" 🙂 Prý to má pomoci lepšímu přijetí sourozence 😉

nelaja
17. led 2013

Ahojte, aj my statocne rozpravame agramaticky. Logopedicka kaze furt dokola modelovat,modelovat,modelovat,nenutit opakovat,ale modelovat v spravnom tvare.oni to tie nase decka potrebuju pocut aj 1000 razy spravne,aby sa to na ne nalepilo

nelaja
17. led 2013

Nela kludne povie Som taky smutny.tak ja len skonstatujem, si smutna? Preco si smutna? O chvilu som moc hladny, tak zas poviem spravny tvar. A o chvilu - mami, ja som moc unaveny....trpezlivosti ma tato dg. teda naozaj uci.

lenajsek
17. led 2013

@hrusti Moc díky za tip, takhle dalece jsem o tom ještě nepřemýšlela, teda o dárečku od miminka jo, takhle to udělala kamarádka a mělo to velký úspěch, ale o porodnici, jak to bude probíhat, jsem ještě nepřemýšlela... je mi jasné, že se na Lukina (ostatně jako na všechny staršíé sourozence) musí pomalu a dávat jim najevo ještě větší lásku a náklonnost, než předtím... bude to ze začátku asi těžké, ale snad to zvládneme, jako to museli a musí zvládnout všichni...

krystalka
17. led 2013

@kajiszek - a nemůžete se třeba objednat na tu foniatrii někam jinam? Nebo i k té psycholožce - třeba jak tu doporučovala Sisstin - Kamila Wawroszová myslím....prý je taky dobrá...My jsme byli na foniatrické klinice v Žitné ulici v Praze a takhle dlouho jsme rozhodně nečekali, myslím, že to nebyly ani 2 měsíce..ale Jiříkovi byly v té době skoro 4 roky....Jinak my třeba na neurologii nebyli vůbec, jako první jsem si u dětské říkala o žádanku na logopedii, potom na foniatrii, pak jsme byli na ORL (na to mi napsali doporučení na té foniatrii) a u psycholožky byl až teď na podzim - ale on v podstatě kromě té řeči žádný závažnější problém neměl a to že má dysfázii jsem tušila už před první návštěvou logopedie...

dezyre
17. led 2013

Holky, díky za podporu, ještěže Vás tady mám 😵 Dneska se tu ještě tchýně navečer stavovala, když jela z obchodů, akorát jsem zrovna neměla hned čas se jí věnovat, protože jsem zrovna vyprovázela kamarádku, která byla u nás na návštěvě, no a zaslechla jsem, že manžel mamce něco vysvětluje 😝 Jinak teda mě neřekla vůbec nic, ale když začala s tím, že Staník prostě nehce, tak jsem se jí zeptala jestli je normální, když tříleté dítě na mámu volá pí. Jako dneska už to bylo zřetelný - šla jsem do sklepa a on stál nahoře na schodech a volal dolů na mě pí. A když mu řeknu řekni máma, tak řekne ba. A to jsem tchýni řekla, že on máma a táta říkal krásně, sice nás tak nevolal, ale zopakoval, a teď to prostě nedokáže, snaží se zopakovat ale nejde mu to. No tak koukala vytřeštěná..
Jinak holky, Staník začal aktivně používat "jé" 😀 😀 😀 Byli jsme v patře, koukal na pohádku a chtěl po mě koko, tak mu říkám, že ať si sedne zpět na postel, že mu donesu kokinko. No a už od dveří z chodby na něj volám Staníku maminka nese koko a z ložnice slyším "jééééé" a už letěl 😀 😀 😀 Anebo si prohlíží něco v knížce a najednou "jééé" 😝

miawa
17. led 2013

@kajiszek Dysfázie je neuro problém a závažnější forma se ukáže na EEG, takže já bych si to prosadila. 😉 Začali jste to řešit brzo a konečná dg. zatím není tak důležitá, důležitější je, že budeš vědět, jak malou rozvíjet. 🙂

@dezyre Super, že jste to tak zvládli. 🙂

A jinak jste mě holky celkem pobavily. 😀 Maty má mnohem horší agramatismy než vaše děti a to je skoro dvakrát starší. 🙂 "musíš říkáš paní učitelce potom" "já padám sněhu předtím" apod. 🙂

dezyre
17. led 2013

@lenajsek taky mám naplánované, že koupím něco Staníkovi od miminka a Staník naopak donese maličkej dáreček miminku (pravděpodobně to bude usínáček). A co dostane Staník od miminka ještě netuším...
Vnímá Luky, že bude mít brášku? (anebo možná sestřičku). Staník to nějak nepobírá. Mám ale pořád v plánu ještě, dokud ho zajímá lidský tělo, že v rámci malování namalujeme postavu, těhotnou a uvnitř miminko .. snad si to trochu spojí..

kajiszek
17. led 2013

My jsme teda dárky od miminka atd moc neřešili, ale Vojta byl prtě no, mu bylo 20 měsíců. Takže jsme mu jako říkali o miminku, o sestřičce atd, ale on to moc nepobíral. Taky ze začátku vůbec nežárlil a ani skoro nebral v potaz, že doma nějaký miminko je, vůbec ho to nezajímalo. Až tak od dvou a půl začal žárlit a chápat, že se vlastně musí s někým dělit o pozornost, do tý doby byl v pohodě. Ale teďka je to s ním taky těžký, žárlí pořád a hodně, málokdy je na ségru hodnej, spíš dělá naschvály. Už ji aspoň teďka nemlátí a nestrká, to už se nějak zklidnil, ale že by ji bral jako parťáka, to ne. Třeba se to zlepší s tím jejím porozuměním časem. Pokud teda k nějakýmu dojde 😖 Ale tak na ní je vidět, že každej den udělá alespoň maličkej pokrok, ale spíš v tom, že se jí fakt zlepšil ten oční kontakt a prostě je ochotná si s náma víc hrát. By mě nikdy nenapadlo, že když na ni budeme jinak mluvit, tak že to bude hnedka znát, ale fakt že je. Ale třeba na kostkách s obrázkama na jakejkoliv dotaz ukazuje stále letadlo, protože ho má nejradši, je úplně jedno, co jí člověk řekne, vždycky donese letadlo. Takže to, že mi to slovo zopakuje, asi fakt moc neznamená, že by tomu rozuměla.

kajiszek
17. led 2013

@miawa Díky za názor, nakonec na tu neuro fakt zavolám a doktorce to oznámím, že chci žádanku. Já v tom fakt hrozně tápu, myslela jsem, že budu poslouchat doktorku, protože nejsem moc taková, že bych vyřizovala věci na vlastní pěst, ale fakt mi přijde divný čekat jakou dobu, než budou výsledky z foniatrie, když to bude evidentně na dlouhý lokte a můžu mezi tím oběhnout něco dalšího.

Btw někdo jste tady psal, že Krejčířový píšete mail... Myslíte, že by stálo za to se jí mailem optat, jestli by nás vzala? Jako samo že za dlouho, ale jestli to má vůbec cenu. Přijde mi celkem zvláštní, že by tak vytíženej člověk odepisoval na všechny maily, ale jestli jo, tak bych jí určo napsala. Když objednává jen dva dny v roce a má takovej nával, tak si fakt nedovedu představit, že by opravdu odepisovala na všechno. Já jsem asi magor, ale hrozně nerada lidi otravuju a je mi to trapný 🙄

sisstin
autor
18. led 2013

@kajiszek ona ti odepise,at se ozves v suvnu a odkaze te na mene vytizene kolegyne,ale jinak odepise fakt kazdymu.

lv
18. led 2013

"mami můžela bych včera lopatovat?" ...ovšem, půjdeme zítra na sníh bobovat... 😝 /5roků+2měs/

sicinka
18. led 2013

Já furt slibuju že si ty hlášky začnu psát než je zapomenu a pořád se k tomu nedostávám a mrzí mě to. Dáda už o sobě přestal mluvit v ženském rodě to byla taky legrace. Jinak mě dostává tou svojí logikou, ono i zcela standartní děti v tomhle věku nechápou ironii, sarkasmus atd, ale pokaždé mě to dostane. ,

krystalka
18. led 2013

@sicinka - mě zas Jiřík poslední dobou několikrát pobavil tím, jak on vlastně ještě moc nechápe ty přenesené významy slov... tak nedávno jsme dávali prádlo do pračky a já říkám, že tohle tričko tam dávat nebudem, protože by se mohlo srazit - Jiřík na to "srazit? Vždyť je jenom jedno...." Pod pojmem srazit se mu totiž vybaví třeba dvě tramvaje, nebo auta 😀. Nebo, jak teď říkal ty sprostá slova a já mu vysvětlovala, že se to může stát, že to slovo někomu ujede, ale že to není pěkné....tak samozřejmě následovalo tázavé "jak ujede?" 😀 Jinak, taky si pořád slibuju, že si to budu psát a pořád se k tomu taky nedostávám...

ivular
18. led 2013

Ahoj holky, slíbila jsem, že napíšu, jak jsme dopadli v té orofaciální poradně. Takže paní dr. jsem sdělila, že malý by se nejraději jen kojil, kašovitou stravu do něj dostáváme jen tak tak a kousání nehrozí 😠 Navíc mluví jen svou vnitřní řečí, normální slova má dvě ☹
Jeník má syndrom bílého pláště, takže hned při příchodu hysterák 😝 Paní dr. byla v tomto směru velice shovívavá a vyšetřovala ho tak, že mi dávala pokyny co mám s malým dělat a sledovala jeho reakce.
Pak mi vysvětlovala, že malý má oslabené svaly v oblasti klíční kosti, který zasahuje až pod bradu a ovlivňuje pohyb jazyka (nepamatuju si název). A taky horší pohyblivost jazyka (opět s vysvětlením konkrétních svalů). Říkala, že tak jak pro nás dospělé je nepříjemné až bolestivé, když v jídle nečekaně narazíme na pecku nebo kost, tak prý on cítí každé sousto - a zejména pokud jsou v něm kousky. Navíc jak má oslabeny ty svaly okolo jazyka, tak i posouvání dozadu byť kašovité potravy je pro něj stejná fuška, jako když my namáháme oslabené svaly.
Takže jsme dostali cviky na posilování ručiček (kterými se mají posílit ty svaly kolem klíčních kostí) a dále stimulační cviky s vodou na rozhýbání toho jazýčku. A za dva týdny na kontrolu. Žádnými většími kousky v potravě ho zatím trápit nemám, právě proto, že se tedy budeme snažit jít na to po dobrém, nikoliv tou bolestivou cestou.
Taky máme zajít na vyšetření očí, paní dr. říkala, že je má nějaké unavené, ale jemu se chtělo spát. A taky na vyšetření ORL. Zvuky v domácnosti sice slyší dobře, ale to prý ještě neznamená, že rozlišuje specifická písmenka jako S, Z, apod. Taky říkala, že je dobré zkontolovat, jestli tam není např. nějaký problém se zaléháním oušek, kdy je pak polykání bolestivé.
Všechno co ta dr. říkala, znělo dost logicky. tak jsem zvědavá, jestli se nám to pomůže..

sicinka
18. led 2013

@ivular budu držet palce, o téhle paní doktorce jsem četla vícekrát nejen v této diskuzi a všichni pslai poměrně nadšené reakce. Bylo by super kdyby jsi třeba za pár měsíců dala dohromady nejaké resume jak to pomohlo dlouhodobě 🙂

dezyre
18. led 2013

Holky vy už máte teda doma malý rozumbrady 😀 U nás dnes celý den stále frčí "jé".. odklízela jsem stromeček (konečně) a Staník seděl v kuchyni u pohádky a já jsem procházela kuchyní do sklepa a nesla v igelitce ostříhané větvičky ke kotlu a Staník jak mě viděl s těma kabelama, tak jéééé, pak se šel podívat do obýváku a zase .. jéééé, on jakmile vidí něco neobvyklého tak jééééjuje jak o život 😀 no jinak teda se naučil pískat na klasickou píšťalku, takže máme doma veselo 😀

sicinka
18. led 2013

@krystalka jj Dáda předvádi to samé, dokonce mám často problém přijít na to jak to vlastně myslí a teprve když mi dojde ryzí význam toho slova tak ho pochopím a snažím se nesmát. Navíc všechny v okolí pořád válcuji tím co Dáda řekl nebo udělal, mě ti teď to mateřství nějak víc baví 🙂

sicinka
18. led 2013

Jo a jinak ve školce Dáda vysvětloval paní učitelce, že si nemusí mít ruce protože na nich nemá bakterie (to jsem tedy vymyslela já abych ho donila mýt si ruce po záchodě). No a ona my říká to je legrace jak má na všechno hned odpověď. Tak jsem dodala že na to že před třičttvrtě rokem v podstaě nemluvil, tak to beru jako pochvalu 🙂

abbie
18. led 2013

@dezyre my mame doma presne toto iste, ale maly pri tom vravi oúúúú 😀 a cely den len oúúú ... niečo padne, niečo sa zasvieti, zhasne, tak už oúúú 😀

mvmk
18. led 2013

@sisstin Ahojky, prosim te chtela bychse te zaptat, kolikrat denne a jak dlouho je nutne aby dite vykonavalo urcite didakticke ukoly. Ja mam totiz ted docela potiz ji k tomu motivovat. Myslim i tim, ze ted uz od vanoc bojujeme s nejakym infektem a ona ne a ne se z toho dostat. Dnes jsem vytahla jednoduche puzzle a stacilo jen aby videla jak ho nesu uz kricela ze ne a zacala byt ofnukana.
Jinak vcera jsme byly po druhe u klinicke logo. a bohuzel nas moc nepotesila. Jednak me samozrejme rekla, ze takove poruchy nechodi nikdy samy, doporucila urychlene navstevu centra pro diagnostiku poruchy komunikace, to uz ale minuly tyden, z jejiho pohledu se jedna o smisenou dysfazii plus samozrejme porusena motorika mluvidel atd atd. 😝 😝
Zatim budeme chodit na orofacialni stimulaci a audivu. Jenom by me zajimalo, jestli je vubec logoped kompetentni vyslovit takove dg.?
Poukazala jeste na dalsi zvlastnustky, tim padem je tema autismus porad aktualni 😎 😎 Holky mozna sem do tohoto tematu opravdu ani nepatrime a mela bych se presunout na autisticke stranky ☹ ☹