Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
24. led 2013

já to zažila i v buse, paní s holčičkou, cca 4-5let....holčička ji něco povídala, ukazovala..paní nasadila sluchátka do uší a pohoda jazz 😕

krystalka
24. led 2013

@sisstin - no přesně, Jiřík má taky ráno na práci tisíc věcí okolo, místo aby se převlíkal, taky přečíst co budou mít k jídlu, pak mi musí ukázat výtvory na nástěnce, sdělit kdo tam byl a nebyl včera a kdo tam asi bude dneska 🙂 taky z něj někdy rostu, ale už s tím prostě počítám a máme to načasovaný tak, aby tam byl na tyhle věci prostor, prostě chci, abychom se ráno rozloučili v pohodě a měli pěkný den, protože často se vidíme až druhý den ráno...

krystalka
24. led 2013

@sisstin - takhle jsem jednou jela autobusem, byl tam chlapeček asi jako Jiřík, o všechno se zajímal, všechno komentoval, pořád se na něco ptal....a maminka? "Buď zticha a nech si ty svoje komentáře!" a víc se s ním nebavila... Jiřík tenkrát ještě skoro nemluvil a já si tak říkala, co já bych za to dala, kdybychom si mohli takhle povídat ☹

ivular
24. led 2013

@krystalka @sisstin Mě vždycky napadá, když si tu čtu diskuse o snažilkování, těhulkování a maminkovském bacilkování, jestlipak to těm holkám vydrží, jestli nebudou patřit mezi ty, kterým pak shovívavost vůči dětem vyprchá tak rychle..

sicinka
24. led 2013

Holky tohle mi ještě přijde tak nějak normální i když se tak nechovám a spěchám dost často. Já teď v neděli viděla jít maminku s dětmi tak rok a pul a dva a pul. A chlapeček se bál jít přes závěj sněhu a to bylo ses snad debil to i ta malá je lepší než ty, to ti říkám že ti seřežu prdel jestli to nepřejdeš. Já se přiznám že takové jednání jsem ještě neviděla, šel s nimi i tatínek ten byl potichu a klukovi nepomohl ani jeden. Tak jsem se na paní zatvářila hodně zle a sklonila se ke klukovi jestli chce pomoc. Převedla ho maminka pořád něco prskala, ale mě to bylo jaksi fuk. Ale tohle jsem viděla poprvé v životě. Jinak u nás tatínek Dádu napomíná ať nekřičí, mluví pomalu, hádáme se kvůli tomu on si prostě myslí že ho rozmazluji a řvát ho učím. Prostě vysvětlit mu že Dáda sice mluví poměrně slušně, ale ty fáze vývoje přeskočit nelze a nějakou dobu bude hlučnej nejde.

nellygray
24. led 2013

Ahoj, chci jenom dát vědět, jak jsme dopadli u dr. Krejčířové. Tak jsme dopadli dobře. 🙂 Toník je bez diagnózy. 😵 Řeč stále v rámci širší normy, opožděná asi o 8 měsíců (resp. ten spurt, který většinou bývá kolem 2 let, u něj nastal ve 2 letech a 8 měsících). Výslovnost zatím nemáme vůbec řešit, nejdřív ve 4 letech, kdyby měl nějaké zásadní vady, ale zatím ho nechat.
Měla tam na náslech 3 mladé kolegyně, tak jsme to měli i s publikem. 😉
Měl by někdo zájem, abych tu zhruba popsala, jak ho testovala, na co se ptala? Nebo už to všechny znáte? Abych nechodila s dřívím do lesa. 😀

ivular
24. led 2013

@nellygray Já bych Ti za popis byla určitě vděčná. Mám doma dvouleté nemluvně a kromě orofaciální poradny jsem se s ním zatím nikam neodhodlala.
@sicinka Tak to je hooodně smutný příběh☹ A ještě smutnější je myšlenka, co z takových dětí asi vyrostou za lidi 😕

dezyre
24. led 2013

Ahoj holky...

@nellygray Super, že jste dopadli tak dobře 😉 Toník je šikula, že to tak krásně zvládl. Mě by zajímalo na co ho testovala, co by naše děti měli umět 😝 Jahnová se vůbec nezmínila co s ním dělala a tak.. A o jaký spurt jde? O tom jsem nikdy neslyšela, že by se ve dvou letech mělo stát něco zásadního ..

Holky, jak jste se tu bavili o těch maminách, co své šikovné děti strašně napomínají.. tak Vám taky přispěju troškou do mlýna. Když to teda říkám manželovi, tak ten je úplně nepříčetnej. Občas chodím ven s maminou, která má chlapečka necelé dva roky - strašně šikovnej, o vše se zajímá, začíná mluvit. No a jeden den jsme tak byli venku a její malej nechtěl jít, prostě si stoupl k mezi a začal házet sníh dolů, pak se koulovali se Staníkem a tak.. No a ona na něj celou tu procházku naštvaně křičela, furt ho za něco peskovala (podle mě zbytečně, protože jsme na procházce a né na maratónu). A já jsem se po chvíli neudržela a říkám jí: Prosímtě co na něj pořád tak křičíš a její odpověď mě naprosto, ale naprosto uzemnila: Protože mě už sere imbecil (nebo ichtyl - už si přesně nepamatuju) jeden. No a kolikrát teda padají slova, že fakt žasnu. Když její malej kňourá nebo spadne, nebo cokoliv tak je to: tak seš blbej? Ty blbečku.. no samý vybraný slova ..

dezyre
24. led 2013

@abbie Teď jsme se Staníkem dokoukali 🙂 Přesně něco takovýho bych si představovala, akorát tvůj malej to spojil v rekordním čase 😀 U nás by tolik obrázků bylo na hodinu 😝 (vzhledem ke Staníkově soustředěnosti 😀 😀 😀 😀 )

nellygray
24. led 2013

To je hrozný, mně je z toho úplně úzko, když to čtu ty vaše historky... ☹ Ach jo, chudáci děti. Je jasný, co z nich vyroste a jak budou jednou ony mluvit se svými dětmi. 😖
Jsem měla tuhle tady na MK debatu s jednou matkou, která se vyloženě chlubila, jak její 12i letý synovec šíleně vulgárně mluvil o svojí doktorce. Naprosto mě šokovalo, že jsem byla skoro jediná, komu to přišlo divné, kolem stovky matek to lajkovalo a kometovalo, jakože výborná legrace a chlapec je borec. 😕 Asi žiju v nějaké iluzorním světě, ale nedovedu si představit, že bych něco takového tolerovala.

nellygray
24. led 2013

@dezyre děkuji. 🙂 Ona to nazvala spurtem, ale prostě jde o to, že standardní děti udělají výrazný pokrok v mluvení většinou kolem těch 2 let.

hrusti
24. led 2013

@krystalka To je fakt hrozný s tou maminou ☹ Mně občas taky něco ujede, ale je to fak výjimečně. A stejně si to pak vyčítám 😖

silvikam
24. led 2013

@abbie Ahoj, pozrela som si videá /predpokladám, že Tvoje/, chcem Ťa poprosiť o radu, kde berieš tak perfektný materiál na výučbu so synom. Hlavne tie dvojdielne kartičky, obrázky na priraďovanie ...... . ďakujem za odpoveď.

silvikam
24. led 2013

@hrusti
@sicinka
@krystalka ďakujem Vám pekne za Vaše odpovede, ani neviete ako ste ma podporili a dodali mi nádej, že to zvládneme. Ešte Vás chcem pekne poprosiť, či by ste mi nenapísali, že keď už to Vaše deti pochopili /sústavným ponúkaním nočníka a nepohodou v mokrom .... ./ ako sa potom pýtali keď bolo treba. Ako dali najavo, že sa im chce ísť cikať, alebo kakať. ďakujem.

nellygray
24. led 2013

Tak píšu, dokud si to pamatuju. 😀
Nejdřív byly puzzle ze tří dílků (např. obličej, strom), vždycky mu jeden díl dala schválně špatně, aby to opravil, pak ho nechala i samotného. Občas něco dal vzhůru nohama, tak ho to nechala opravit. Některé ty obrázky byly tak "použité", že se ani nedivím, že to tam dal blbě. 😀 To zvládl celkem dobře.
Pak mu ukázala dva vedle sebe namalované kruhy a ptala se, který je větší. A několikrát obrázek otočila, aby se potvrdilo, že to neukázal náhodně. To uměl.
Pak několik malých obrázků na jednom listě a ptala se, na čem se vaří, co svítí v noci na nebi, co si bereme, když prší. Něco ukázal, něco i řekl. Nakonec se ptala, co má velké uši (zajíc) a on ukázal na rohy toho měsíce, což mě pobavilo. 😀 Když upřesnila, že chce zvíře, tak ukázal na krávu. ale jinak dobrý.
Pak mu ukázala obrázek krávy, řekla, že je to kráva, rychle ho otočila a na dalším obrázku bylo hodně jiných zvířat a ptala se, co viděl předtím. Tak to nevěděl, tak mu to ukázala. Pak mě překvapilo, že hned další úkol byl ze stejné kategorie, ale mnohem těžší-ukázala mu 3 podobná zvířata (husa, kohout, ptáček), otočila a měl je najít asi mezi 10 různými zvířata. O to víc mě překvapilo, že to zvládl.
Pak bylo něco podobného, v takovém rámečku mu ukázala zajíce (a pak postupně další 2 zvířata) a na tom samém obrázku měl najít stejného mezi ostatními asi 10 zvířaty. To zvládl.
Pak tvary, na jednom obrázku spousta tvarů, ale i dost složitých mnohoúhelníků a dávala mu jednotlivé vystřížené a měl to přikládat na ten obrázek. To teda zvládl jen kruh, pže jsme s tvary nikdy nepracovali. Ptala se asi na tři, pak to vzdala, když viděla, že neumí.
NA dalším obrázku dva obličeje, hezký a škaredý a ptala se, která paní je hezká. Ukázal správně. Na dalším ale byly zase, jen z profilu a to tvrdil, že je hezká vyloženě taková čarodějnice. 😀 Ale to mě docela překvapilo, tenhle úkol, to nějak nevím, kdy dítě je tohle schopno rozlišovat.
Pak řada znaků (+++-), ona mu řekla, že - tam nepatří a ukázala mu další (třeba tři kola a jeden čtverec) a měl říct, co tam nepatří. To mu nešlo.
Pak mu ukazovala rychle malé obrázky a měl říkat, co to je. Paradoxně, úkol s mluvením zvládl snad nejlíp. 😀 Nevěděl jen deštník a hůl.
Pak měl podle vzoru nakreslit kolo, čáru svislou a vodorovnou. S vodorovnou trochu stávkoval, tam jsem mu musela pomoct, že to je jako koleje, co jsme malovali nedávno, To pak udělal. Křížek (čáry přes seb) nezvládl.
Pak se ho ptala: šnek je pomalý a zajíc je...... (nevěděl). Ve dne svítí sluníčko a v noci ..... (řekl, že je večer 😀, pak to napravil). Táta je pán a maminka je ...... (neřekl, i když tohle zrovna ví). Tvoje sestřička je holčička a ty jsi (Toník 😀). Takže tohle nezvládl vůbec.
Myslím, že to bylo asi všechno.

Za půl hodiny ani ne jsme byli hotoví. Ona to fakt umí, dovede dítě zaujmout, přitom se chová tak úplně normálně, všechno to proběhne jen tak mimichodem. Ale musím říct, že některé ty úkoly mi přišly docela těžké, myslím, že mu dávala test na tři roky a přeci jen je každý měsíc znát. Je to dost fofr, žádný čas na přemýšlení, prostě pořád vytahuje další a další obrázky, kolikrát jsem sama měla co dělat, abych to postřehla. 😀 Navíc ty obrázky jsou jen černobílé, a někdy fakt dost schematické a mrňavé, takže o to mi to přijde těžší. ale je vidět, že přesto se to dá zvládnout. Ono je to asi schválně takhle nastavené.
Řekla mi, že u Toníka je asi všechno dané jeho povahou. Že je klidný, vážný, melancholický, takový hloubavý (což je po manželovi 😀). A že prostě i na tu řeč si nechává dost času. Nicméně mě potěšila, pže říkala, že by to osobně považovala za výhodu, že děti s touhle povahou jsou oblíbené ve školce i škole u učitelů. 😀

ivular
24. led 2013

@abbie Dívala jsem se na to video a chlapeček je fakt šikula! Můžu se zeptat, jak je starý? Tuším, že jsi někde psala, že dva roky, ale nejsem si jistá. Náš je dvouleťák, ale tohle skládání mu absolutně nic neříká. Mám ale pocit, že ho to spíš nebaví, než že by to nechápal, i když, kdo ví.. 😝
@silvikam Já jsem si ty dvojdílné kartičky vyrobila sama. Koupila jsem si tvrdý papír, nakreslila a oblepila širokou izolepou. Vezme to sice trochu času, ale vyjde to velmi levně 😉

nellygray
24. led 2013

@ivular jinak teď mi došlo, že máš dvouletého, my jsme u Kr. byli už jednou dřív, v Toníkových necelých dvou letech, a tam bylo dost úkolů jiných, třeba na jemnou motoriku (jako například dát hrášek do zkumavky a vysypat ho pak ven). Pak taky přiřazoval nějaké dřevěné tvary na předlohu. Moc si toho už bohužel nepamatuju 😒 . Ale taky měl ukázal, z čeho se pije, v čem se jezdí... prostě tyhle úkoly na porozumění.

dezyre
24. led 2013

@silvikam Já jsem Staníka odplenkovávala loni nějak touto dobou - tuším měl Staník cca 21 - 22 měsíců. A to tak, že jsem mu prostě sebrala plenu a posazovala ho co deset min. na nočník. Podotýkám teda, že v té době už Staník uměl celkem dobře zadržovat, protože on měl třeba dvacet min. suchou plenu a pak najednou hrk a plena totál pročůraná. Dokonce už nosil vel. č.5 a stejně to nepobrala. Takže jsem se naštvala a říkám, tak když stejně musím pořád prát punčochy, tak jsem nakoupila slipečky a začali jsme trénovat. Překvapilo mě, že Staník už první odpoledne jakštakš pochopil co a jak a třeba si hrál, napůl se počůral a honem utíkal se dočůrat. Ještě pak cca měsíc se stávalo, že se mu prostě nehoda stala, ale třeba jen jedna za den, spíš jsme měli častější nehody s kakáním. Ale to jsem nehrotila, nenadávala mu, protože jsem se dočetla, že kakání děti udrží bezpečně až po druhém roce. Zatím jsme teda s plenou na noc. Staník se třeba 14 dní přes noc nepočůrá a pak najednou šup a dvě - tři noci po sobě pročůranej až na postel. Takže my jsme to nacvičili prostě metodou - sebrat plínu a posazovat. Ze začátku když Staník nepromluvil ani hlásku, tak to, že se mu chce čůrat jsem poznala tak, že doma: utíkal sám pro nočník, anebo si otevřel na záchod, na návštěvě: začal najednou něco hledat, takže jsem se hned ptala na čůrání a buď řekl ne, anebo nic, když nic, tak jsme šli na záchod, potom už si na různých návštěvách pamatoval, kde mají záchod, takže vždycky utíkal k záchodu, no a venku si řekl o čůrání tak, že ukázal na travičku nebo na kanál 🙂 Teď když chce čůrat, tak má svůj výraz: táááátititi - absolutně nevím kde to vzal, ale znamená to na záchod (čůrání i kakání).

abbie
24. led 2013

@dezyre no on vsetko takto urobi v rekordnom case a potom sa zacne nudit ako prasa a ja mu uz po hodine nemam co vymysliet 😀 a ked sa nudi tak sa uchyluje k svojej uchylke 😀
@silvikam tie 2 dielne obrazky mam este z Oskola.cz a ta hra na priradovanie sa vola Loto, aj Zajic v pytli je o tom istom
@ivular ma cerstvo 2 roky

sisstin
autor
24. led 2013

Tygr měl plíny plně do 3let a 2 měsíců, pak jsem se naprdla a plíny mu sebrala, neposazovala jsem...prostě první tři dny byl imrvere durch, pak začal dobíhat na nočník, třeba se přičurnul, ale prostě už to poznal..pak den zadržoval, pak chodil do sprchy den, pak šel na záchod a od tý doby neměl jedinou nehodu, odplenkování v průběhu týdne na 100%, v noci do měsíce, kdy se asi první půl rok v noci 5x počůral a pak už nikdy nic. Kadění taky do měsíce, chvíli kadil do plíny, ale my to měli nakonec bez problémů a byl bez plen v noci dřív, jak někteří, kteří byli přes den bez od dvou let.

Za mě vysazování je k ničemu, dokud mu prostě nedocvakne v mozku, že se mu chce čůrat a že to může ovládat, tak to je podle mě jenom odchycování moči 😉

dezyre
24. led 2013

@nellygray Malej je opravdu šikula.. Staník by to absolutně nedal. Snad třičtvrtě věcí by nedal 😉 a to jsou věkově stejně. Určitě by vůbec nevěděl menší/větší, pak to hezké/škaredé, řečové úkoly vůbec 😝 a to hlubší porozumění asi taky ne 😅

dezyre
24. led 2013

@sisstin já jsem se právě dočetla, že tou metodou posazování, dětem ukážeš co a jak a měli by to pochopit. Pokud to dítě nepochopí do tří dnů, tak není připravené a má se zkusit odplenkování za měsíc. Tenkrát jsem o tom něco málo načetla (takové různé rady jak odplenkovat dítě a tak..)

dezyre
24. led 2013

Holky, my máme alespoň pidi pokrok v samoobslužnosti 😅 Nevím jestli je čím se chlubit teda, vzhledem k tomu, že už bude mít tři, ale Staník si umí obléci trenky, punčochy a tepláky, sice mu to oblečení musím nastavit tak, aby si to neoblékl obráceně a trochu mu pomoct když si to navlékne, tak dát tričko do kalhot, ale neprotestuje a sám se snaží. Už to beru za úspěch 😅

ivular
24. led 2013

@nellygray Díky, díky, jsi hodná. Náš mladý by s hráškem problém neměl - na jemnou i hrubou motoriku je machr. Ale z čeho se pije a v čem se jezdí? Tak to by určitě nedal 😖 Hlavně si neumím přestavit, jak by vůbec to vyšetření mohlo proběhnout, když u všech lékařů chytá nekompromisní hysterák 😕
A bylo náročné dostat se ke Kr.? Sisstin vždy líčí, že i na severní točnu by se člověk dostal snáz než k ní 😉 My sice bydlíme kousek od Krče, ale když to tak čtu, tak se k ní asi ani nebudu pokoušet probojovat.
Mimochodem holky, neslyšeli jste o dr. Stárkové z Olomouce? Četla jsem, že je hodně dobrá, prý taková moravská Krejčířová. Máme v OL babičku, tak si říkám, že bych to případně zkusila tam..

sisstin
autor
24. led 2013

@dezyre jo, tak to je určitě možný, ale u těch malých dětí že...já jsem to nehrotila, páč Tygr prostě opožděnej byl a kolik dětí normálních má dlouho pleny, a pak to fakt šlo hned...ale třeba půl roku vysazovat, mně to přijde kontraproduktivní 😕

sisstin
autor
24. led 2013

@ivular když napíšeš toho prvního dubna, tak vás vezme někdy po letních prázdninách. Ale prostě mimo tyhle dva termíny (1.listopadu a 1.dubna) nemá vůbec cenu psát 😉

sisstin
autor
24. led 2013

@ivular a u Kr. by určitě hysterák nechytil 😉 to je prostě fluidum 😅

dezyre
24. led 2013

@sisstin jako je fakt, že půl roku bych na to ani trpělivost neměla 😅 Jako posazovala jsem Staníka na nočník od cca 7mi měsíců, ale to už je jiná kapitola (kvůli zácpám a bloku kadit do plen, do nočníku se vykakal, do pleny tlačil, plakal a nic). Takže on byl už takovej zvyklej, tak to šlo 😝 Ale přiznám se, že v těch necelý dvou letech mě ještě ani moc nenapadlo, že by byl opravdu nějak extra opožděnej. Nějak mě to nepřišlo.. až postupem věku, kdy jsem viděla, že nějak ve vývoji stojí ...

nellygray
24. led 2013

@ivular jak píše @sisstin, vyšetření Kr. bych se nebála, ona to prostě umí. A navíc to tam nevypadá jako u doktora, spíš jako v nějaké kanceláři před 30 lety. 😀
Jinak přiznávám, že ke Kr. jsem se dostala trochu tlačenkou. Když jsem začala hledat nějakého odborníka (kvůli vyloučení autismu-manželův syn z prvního manželství má Aspergerův syndrom, takže jsem slyšela u Toníka trávu růst a je fakt, že před tím druhým rokem měl těch znaků teda dost...), tak jsem logicky narazila na její jméno. Až po nějaké době mě trklo, že jsem měla na gymplu spolužačku stejného příjmení, jejíž máma byla psycholožka. Tak jsem ji kontaktovala no a ukázalo se, že je to fakt ona. 😀 Takže nás zřejmě už tehdy někam vecpala navíc (i když i tak to bylo asi za 4 měsíce od objednání). Říkala mi, ať jí napíšu, kdyby se mi něco nezdálo, tak jsem si s ní vyměnila pár mailů o T pokrocích a sama napsala, ať přijdeme ještě jednou, to jsem se objednávala někdy koncem září a dostala jsem termín na dnes. Takže tak je to s náma, jakkoliv tohle nemám ráda, tak tady jsem tu známost prostě využila. 😉

sisstin
autor
24. led 2013

@nellygray no hele, k tomu mám zábavnou historku, kdy tam TYgr začal rejpat to polorozpadlý křeslo a furt se ptal, co s tím je 😅 😅 😅 😅 a Kr., že je to starý a hnusný, že jim nedávaj peníze.... 😅 😅 a jako je to mazec, si vem, že fakt téměř jedinej odborník v republice a v jakých podmínkách pracuje 😕