Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
25. únor 2013

@sicinka To je blbost, aby měl Dáda řeč na 2 roky. Aspon podle toho, co píšeš 😉 S těm grafo listama pak poreferuju. Nebo mrkni v knihkupectví na ty jednotažky. Myslím, že jsem na ně dávala odkaz. Ty jsou fajn, spojíte příjemné s užitečným a jsou levné 😉 Já jsem je kupovala na Pankráci u Dobrovského.
http://knihy.abz.cz/prodej/cviky-zabavne-jednot...

@krystalka Držíme palečky, at ty testy vyjdou dobře. Honzík má intoleranci kravs. mléka, ale naštěstí alergii na lepek nemá, protože to fakt nevím, co by jinak jedl. On je na rohlíkách a obzvlášť těstovinách závislý 😉

sicinka
25. únor 2013

@hrusti on nemluví jako dvouletak to ne spiše jsou mi záhadou ty otázky pokud se dítě aktivně ptá co to je ve dvou a proč ve třech tak dítě které má nějaký problém se ptá kdy? On mluví určitě tak jako tříleté dítě spíš i o kus lépe, ale to proč se neptá. Mě jde o to zda se počítá když se zeptá jen občas nebo jestli to musí být takové to pořád do kola?Třeba teď je u nás sousedů chlapeček skoro o rok starší výslovnost má horší, mluví fakt jednoduše ale proč se ptá. On má od začátku ten vývoj řeči hodně nestandardní( třeba nikdy nežvatlal, to že uměl slova ale nekomunikoval), ale teď jak o tom víc vím tak pořád přemýšlím co z toho bude 🙂

kajiszek
25. únor 2013

@sicinka Mě už to "proč" taky fakt štve, mi to přijde už fakt divný. Sice teďka aspoň na ty otázky proč občas odpoví protože, ale taky ne vždycky. Nevím no, Vojta je prostě taky opožděnej hodně, ale u něj ty problémy začaly fakt až ve dvou letech, do tý doby byl fakt na mluvení extrémně šikovnej 😢

Jinak dva Pangaminy prošly v jahodový přesnídávce u Nelči, u Vojty v Lipánku ne. Jako jo, nakonec to snědl s příslibem, že mu dám lentilky, ale furt se otřásal a při každým soustu říkal "fůůůůj fůůůů fůůůj, to je tak strašně ošklivý" 😀 😀 😀

abbie
25. únor 2013

@kajiszek a naco to davas malemu? U neho je to zbytocne, on ti keca predsa dost dobre ...

kajiszek
25. únor 2013

@abbie No tak ono je to i celkově na imunitu ne? Tak jsem si říkala, že proč ne... Ale on to fakt poznal okamžitě, neviděl mě to tam sypat. Tak se na to asi i vyprdnu a budu to dávat jen Nele. Jinak Nela dneska přiřadila správně ty kartičky pes na jinýho psa atd a dokonce když jsem jí dala vedle sebe psa, kočku a slepici, tak ukazovala psa a slepici dobře, ale kočku ne, to ukazovala pokaždý něco jinýho. Tak třeba to zase byla jenom náhoda. A Vojta na iPadu složil puzzle o 81 dílcích, který se musí ještě k tomu otáčet, mazec. Skládal to asi půl hoďky, ale fakt to dal a nevzdal to. V reálu už by mi to dááávno hodil na hlavu 😀 Ale jako byl pod tím ten obrázek nakreslenej takovej průhlednej, bez toho by to nezvládnul ani omylem.

abbie
25. únor 2013

@kajiszek no hej je to v podstate na imunitu, ale u maleho sa na to vykasli a ak mu chces podporit imunitu, tak mu daj nieco viac chutne 😅 (zbytocne ho trapit) ja to tiez miesam aj do presnidavky, tam to neciti ...

podubka
25. únor 2013

Ty jo teď jsem byla na stránkách Oskoly a mají tam novinky,nechala bych tam majlant a zrovna kartičky co se nám hodí.Chjo. Ve čtvrtek dostane logico primo a kartičky s denním režimem,uvidíme jak se mu to bude líbit, a objednám další. 😀

kajiszek
25. únor 2013

@podubka Taky jsem koukala, že bych tam nechala majlant... No v březnu zase něco objednám, teďka si holt musíme vystačit s tím, co máme. Ale Nelí už tak nějak všecko umí, tak by to chtělo změnu. Asi objednám aspoň to Loto Dům od Granny. Ještě mě láká ten Den a noc, ale to by bylo spíš pro Vojtíška asi... Ale drahý to je jak kráva.

kajiszek
25. únor 2013

Já si ty úkoly už i tak různě vymýšlím, že jsem třeba Nelí dala kelímky s modelínou, ty maj různě barevný víčka + jsem jí k tomu dala barevný balonky a ona pokládala balonky na ty kalíšky... A vždycky když mě něco napadne, tak jí z toho udělám úkol 😀

kajiszek
25. únor 2013

Jinak jsem nahodila další videa, kdyby někdo chtěl... Samozřejmě, že na to nemusíte koukat, spíš kdyby třeba někoho zajímaly další hry + kartičky v praxi 🙂

http://www.youtube.com/user/Kajiszek

lenajsek
26. únor 2013

@kajiszek ten Den a noc bych určitě pořídila, však to nemusí malá skládat podle předlohy, je to pěkně udělaný a barevný, bude si to tam dávat na ty tyčky jen tak a tím si procvičí jemnou motoriku, postupně pak skládat dle předlohy, to by zase mohl Vojtík... je to sice drahý, ale je to dřevěný a fakt to vydrží, navíc budeš mít využití pro oba dva...
Já ten Den a noc objednávala tady: www.funkids.cz , je to tam o něco levnější než jinde a kdybys chtěla koupit ještě nějaký jiný hračky, nebo se s někým v Tvém okolí podělit o poštovné, tak se to podle mě vyplatí, navíc ten obchod má dodací lhůty do pár dní... 😉 Já tam určitě zase nějakou Smartovku budu kupovat, ale až asi Lukáškovi k 4. narozeninám.

A malá je šikula s těma barvama a tvarama, tohle Lukáškovi dělá problémy doteď ☹ Dneska mám zrovna v plánu to stejné, že Lukinovi vytáhnu, tak jsu na něj zvědavá. 🙂

A z Oskoly bych taky objednávala, až bych brečela, ty novinky jsou super, ale teď je to s financema taky dost blbý, musíme holt počkat, nebo postupně... mám výhodu, že si to můžu vyzvednout osobně a neplatím poštovné, tak můžu i po menších částech.

hrusti
26. únor 2013

@kajiszek Z Oskoly musím objednávat postupně. Ted jsem malému koupila dva nové soubory do Logica Piccola, kartičky z Oskoly a už radši nic nekupuju 😀 Zase další měsíc. Ty peníze fakt lítají 😝
Jinak Den&Noc je spíš asi pro Nelinku, i když ta ted by to nejspíš podle předlohy složit nezvládla. Spíš, že by si skládala na tyčky ty kostičky a teprve časem by skládala podle předlohy. Vojtík by určitě zvládnul už něco těžšího jako třeba Hrad nebo Zámecké schody 😉
Ten Dům od Granny máme a je super. Malé na tom ukazuji obrázky a Honzík to skládá, kam to patří do různých pokojů.
Jinak Smartovky jsem kupovala v Agátině světě www.agatinsvet.cz Ale nemají tam všechny. A pak jsem jednu koupila, když byly u Dobrovského (knihkupectví) slevy na celý sortiment. To se fakt vyplatilo 😉

kajiszek
26. únor 2013

Nelí bude mít narozky, máme od zimy koupenou trampošku na zahrádku, tak jsem mslela, že jí vytáhnem právě na ty narozky, ale jestli bude takhle hnusně, tak fakt nevím. K tomu jí asi koupím to Loto dům + Den a noc + se zeptám babiček, jestli nepřispějí na nějaké kartičky 😀 😀 😀 Já ještě jak jsem nemocná s těma hadrama a hrama na iPad, tak jsem to tenhle měsíc fakt těžce přehnala, takže další věci prostě až po březnovým rodičáku. A to mám ještě vyhlídnutý hadříky z doplněný kolekce Nextu 😀 😀 No musím tu svoji nemoc trochu ukočírovat, didaktický pomůcky jsou určo potřebnější než desatery džíny a třicet triček 🙄 🙄

sicinka
26. únor 2013

Holky já zaplatím měsíčně soukromou školku a už nic moc nekupuji a většinu pomůcek vyrábím 🙂 Včera jsme zkoušeli klešťový úchop přendalaval křupky a piškoty pomocí kleštiček a pinzety a třídili je do misek, pak se rovnou navečeřel. I když i já včera neodolala a objednala jsem dva overbally a něco jako gymnastický míč ale má to tvar vajíčka, takže se na něm dá stát odrážet protahovat a tak. @kajiszek nevím jestli znas www.montessoridoma.cz/, chce to jít na starší příspěvky a je tam spousta tipů na rozvoj a z domácích surovin 🙂

cairka
26. únor 2013

Ahojte. Nás zajtra čaká prvá logopédia a začínam sa obávať, čo sa dozviem. 😕 Aj som zvedavá, aj mám strach 😅

Baby, čo máte deti 3-4 ročné, tak oni vlastne hovoria celkom pekne, nie? keď to tu tak čítam. Ja som usúdila, keď sa malá rozrečnila, že teda bude problém inde, ale keď čítam, ako rečnia vaši, tak neviem zas. Ona takto, keď ju nechám rečniť čo chce, tak vôbec nevyzerá, že by mala mať problém s intelektom, len nech po nej nikto nič nechce. Ako dostane nejakú úlohu, nie bežnú otázku...tak koniec . No veď uvidíme zajtra, ako pochodíme, či sa dostaneme k nejakému záveru...

sicinka
26. únor 2013

@kajiszek tak jsem koukala na MMB a to je dobrá nemoc, jeslti si někdy pořídím holčičku tak jí obávám se taky propadnu 🙂 Já ani na NEXT radši nelezu - to jsou vždycky následky....

sicinka
26. únor 2013

@cairka co by tě zajímalo? Mluví hůř na dotaz pokud nad tím musí přemýšlet (co jsi dělal ve školce, co jste měli k obědu, Kde jste byli s dědou) než když něco něčem mluví sám nebo něco komentuje. U opakování má až na RŘ téměř čistou výslovnost, stejně pokud pojmenovává jednotlivé věci v knížce. Pokud ho něco stojí dost práce vymyslet odpověd, tak odpovídá jedno dvouslovně případně se zadrhává v řeči. Umí krátkou básničku, písničku ale musí chtít sám. Zvládá doplňovat takže já řeknu jeden verš on druhý, já řeknu začátek slova a on ho doplní. Ptá se co to je, kdy, kde, jak, větu převrátí v dotaz.Používá správně časy, rody, se ale občas tam nějaké agramatismy jsou. Dle logopedky je řeč v normě, ale to tak myslím není - jelikož řešila hlavně výslovnost a ta je u něj zvlášť u opakování v pohodě. Například se neptá proč 🙂

hrusti
26. únor 2013

@kajiszek No Nextem jsem taky nakažená 😀 Ted jsem objednávala kratasy a trička na léto 😀 Hezké věci má i Lindex, takové barevné 😀

cairka
26. únor 2013

@sicinka , dík za vyčerpávajúcu odpoveď. Keď idem podľa tvojho, tak tá reč odpovedá, presne, keď musí porozmýšľať, tak je to horšie, sama keď rozpráva povie aj 6 slovnú vetu, výnimočne súvetie. Výslovnosť biedna, ale to nechám na logopédku, pomerne často jej ani vlastná mama nerozumie 😝 . Pokiaľ sa musí viac zamyslieť, vymyslieť odpoveď na náročnejšiu otázku, tak v drvivej väčšine prípadov skončí "Šo???" (čo?) Básnička, pesnička, bez šance, má to napočúvané, doplní ked ja poviem časť veršu, doplní slovo, takže poznať pozná...ale sama nezopakuje ani blbé "kolo mlynské" . Nepoužíva správne rody (na seba hovorí v 85% v mužskom rode, pritom doma sme samé 3 baby 😅 ) , časy primerane, občas sa pomýli. Zopakuje 3 slovnú vetu, ale nezopakuje 4 a viac slabičné slovo. S tým "prečo" teraz rozmýšľam - vie sa opýtať prečo, ale nepoužíva to. a keď použije, tak len takto dvojslovne. Nespýta sa napr. "prečo ideme jesť chlebík." ale na mnou oznámené "ideme jesť chlebík" sa spýta "a prečo?" Ale ani to nepoužíva nejak extra často. Miesto "čo to je používa "Ako to volá?"
Naráta v rade do 7, farby konečne spoznáva bielu a čiernu, ostatné zatiaľ nie, jediný taký svetlý bod , že poskladá 24 kúskové puzzle, ale len známe, nové nie 😝
Len dúfam, že nedopadneme, ako u neurologičky, ktorá sa ma spýtala, či vôbec niekedy čítame 😠

cairka
26. únor 2013

Ešte jedna vec, ktorá ma dosť často dostáva do depresívnej nálady. Ona nie je schopná si zapamätať slová a veci spred 1-2 minút, pritom si pamätá, ambulanciu doktorky, u ktorej sme viac ako pol roka neboli - nebavili sme sa o tom a ona si pamätala, s akou hračkou sa u nej hrala, keď sme vošli do čakárne sucho skonštatovala, že teta doktorka má hava s krúžkami 😕 Takého psa nikde inde nevidela.

sicinka
26. únor 2013

@hrusti a lindex se kupuje kde? Já mám zálusk na vrtulníkové tepláky a tričko z nextu ale atím odolávám.

sicinka
26. únor 2013

@cairka no u nás to proč není ani tak jak píšeš, lépe řečeno ho tak použil dvakrát a pak nic. V řadě čísla umí ale pokud chci počítat tak umí do tři (asi jako troll z pracheta jedna dva tři a moc 🙂 Písmena ho nezajímají, barvy umí ale říká jim pořád blbě a odmítá akceptovat normální terminologie (řekněš mu podej žlutou čumí jak puk, řekněš sluníčkovou a je jasno, samozřejmě si je tak i nazývá sám). Básničky jsou natvrdo vydřené přitom má paměť jak slon - už v době kdy nemluvil doslal od kamarádky o vánocích piáno a když v létě přijela a ptala se kde má hračku od ní (myslela že autíčko co mu dala před měsícem) tak donesl auto a pak piano. Suveréně hraje třeba pexeso, puzzle si pomatuje i 48 dílkové (skládá ho příliš rychle na to vymýšlet to), má i zvukovou pamět pozná po zvuku i činely nebo housle. Taky tomu nerozumím 🙂 Jo a čtyři mu budou v červnu.

hrusti
26. únor 2013

@sicinka Lindex je určitě na CHodově a myslím i na Smíchově. Jde to objednat i přes net.
http://www.lindex.com/cz/

@cairka Synovi budou 4 roky v dubnu. U nás je velkým problémem výslovnost. Je mu hrozně špatně rozumět, i když slimáčím tempem výslovnost pilujeme. Jinak aktuálně mluví v souvětích. Proč nepoužívá. Když se ho na něco zeptám, tak odpoví jak na co. Dneska poprvé úspěch, že pořádně odpověděl, co měli ve školce k obědu, tak řekl polévku a knedlíky 😀 Jinak barvičky umí, ale zatím si většinu znich pojemenovává svými názvy nebo hrozně komolí výslovnost. Počítat umí do 30, tím tedy myslím že vyjmenuje jak jdou čísla za sebou. Jinak do 10 spočítá kolik čeho je. Umí všechny písmenka a snaží se spelovat slova. Básničky a písničky má rád. Krátkou básničku je schopný si zapamatovat skoro hned. U delších se stává, že vynechá nějaký řádek nebo ho prohodí s jiným 😉 Jinak se ptá co to je, kde je. Kdy je se neptá. Většinou sám ohlásí, že jsou třeba 3 hodiny a je svačina 😝 Nebo že tatínek přijde domů v 6 hodin atd. Zajímají ho hodiny, ale ty pořád motá. Umí jen pár hodin, kdy jde třeba do školky, kdy je svačina, oběd, večeře atd. Pamět má taky dobrou. Pexeso si dost pamatuje a i logopedka s tím trénuje pamatování věcí v řadě za sebou. Hmn, nějak mně už nic nenapadá 😀

kajiszek
26. únor 2013

No Lindex je taky pěknej, ale ještě dražší než Next, takže si obvykle nechávám zajít chuť. Ještě kupuju sem tam i H&M, C&A, Gap a jiné americké značky, když jsou slevy... Ale každopádně bych oblíkla aspoň pět holčiček a tři kluky, že by měli na tejden každej den jinej outfit 😀 😀 😀 No to možná přeháním, já ty hadry zase pak prodávám, jinak bych tolik nakupovat nemohla.

Jinak jak řešíte, co kluci umí... Já musím říct, že Vojtovi budou 4 v červenci a neumí toho fakt spoustu... Blbě odpovídá na otázky, proč se neptá, výslovnost má taky blbou... A to jsem si donedávna myslela, že je normální. Ale upřímně, já znám tolik dětí, který neumí ani to, co Vojta, mluví ještě hůř a fakt to nikdo neřeší. Minulej tejden tu byla kámoška s klukem 3,8 a na iPadu nedával vůbec nic, dokonce když mu dala Poznej obrázky, tak nevěděl, co je slon, co je had, co je krokodýl, co je nosorožec 😕 😨 😨 😨 Prostě ta kámoška se s dětma nikdy nic neučila, oni si prostě hrajou, jak se jim zrovna chce, nic neprocvičujou, nic spešl s nima nedělá a vůbec jí to nepřijde. Pozná tak kočku, psa, slepici, prase a ještě pár zvířat, ale nikdy třeba nebyli v zoo a asi ani ty zvířátky neviděli ne obrázku. A nedávno se chlubila, že její nejstarší holčička, který je 5 a kousek, umí spočítat pět kusů. Prostě si fakt někdy říkám, jestli to nepřeháním. Dneska tu zase byla kámoška, co se dětem věnuje, ale její kluk 3,8 taky skoro jako Vojta, tak se sice proč ptá pořád, ale na spoustu otázek taky neodpověděl, nebo většinu času ani nejevil zájem odpovídat, vzteklej je jak náš kluk, zlobí snad ještě víc, vyslovuje ještě hůř... No fakt nevím, je mi jasný, že Vojta je fakt hodně pozadu v lecčems a počítám s tím, že od čtyř let začneme pilovat výslovnost a nemine nás logopedie, neb stále neumí hodně písmen (neumí správně ve slovech říct R, Ř, F, V, L a možná jsem ještě na něco zapomněla), ale zase si říkám, že bych z toho asi neměla dělat takovou tragédii no... U Neli je to zase něco jinýho, že nerozumí, s tím u Vojty problém nebyl. I když s tím hlubším porozuměním je na tom taky docela blbě, ale když to s ním chci procvičovat, tak je to fakt tragédie, okamžitě brečí.

sicinka
26. únor 2013

@kajiszek já mám v okolí taky takové samé pomalejší chlapečky, takže jsem byla dlouho klidná 🙂 Me to přinutilo loni řešit to že jsem s ním začla chodit do mateřského centra a choval se fakt hodně divně, navíc jsem viděla o kolik pozadu je proti ostatním to byli míle 🙂 to že většinu dohnal je fajn jen to v té době nikdo nevěděl. My ani nějak moc cíleně nepracujeme tak půl hodiny děnně o víkendu víc. Dneska nedělal nic anžto si hrál na ipadu a pak mi rozdupal vzteky krabici sse zvukovým pexesem, tvářil se že neumí věci které dělal už před rokem a poté chytil hysterák a šel spát. Všehovšudy úspěšný den 🙂

kajiszek
26. únor 2013

@sicinka No já už to tady psala párkrát, u nás je ten vývoj hodně divnej...
Do dvou let jsem měla geniální dítě.
Od dvou do tří let těžkýho autistu.
Od tří bych ho zhodnotila jako relativně normální dítě, ale v některejch složkách je opožděnej výrazně, jako v tý řeči (resp. spíš komunikaci) je teďka podle mě někde mezi 2,5-3 roky + jemná motorika + grafomotorika taky celkem opožděná. Nebo když nad tím tak uvažuju, tak jestli on celkově není vývojem někde minimálně o půl roku dozadu, přemýšlím, jestli vlastně vůbec je něco, co dělá k věku, nebo v čem je třeba napřed. Spíš mi přijde, že jak na ten rok totálně zamrz, tak zamrz opravdu ve všem 🙄 🙄

sicinka
26. únor 2013

@kajiszek MY zamrzli někdy ve 15 měsících pak byl ten vývoj strašně pomalej a autistu jsem měla mezi druhým a dvou a půltým rokem taky. Jako včetně toho že si mi sedl v kolektivu do kouta, hýkal a kýval sebou. Jedl jen několik separovaných potravin a tak 🙂 Dáda je taky celkově tak o půl třičtvrtě roku pozadu, jediné v čem byl napřed byl pohyv a v tom ho všichni dohání. Jinak kdysi jsem četla takovou scifi o geniálním chlapečkovi, který si asi kolem 2 let uvědomil že pokud bude pořád pro své okolí geníální tak ho všude budou tahat jako cvičenou opici a nebude mít čas na svoje výzkumy. Tak zařal předstírat že je takový průměr a měl klid. Hele co ty víš třeba je pořád geniální 🙂

kajiszek
26. únor 2013

@sicinka No Vojta neseděl v koutě vyloženě, ale dětí se stranil a nikdo se ho nesměl dotknout, ani se k němu moc přiblížit, jinak okamžitě řval. Hlavně si vůbec neuvědomoval žádný nebezpečí a v ničem neposlechl, běhal do silnice pod auta a tak... A v neposlední řadě prostě furt řadil a počítal hračky a všecko, co mu přišlo pod ruku + mluvil pak prakticky pořád v echoláliích (v tý době jsem nevěděla, že se tomu tak říká), chodil po špičkách a točil se dokola s očima v sloup. No bylo to výživný. Od těch tří let je "normální", vývoj zase začal pokračovat, ale nijak raketově. Ani v pohybu není napřed, neumí třeba ani šlapat na traktůrku, natož na kole, takže je naopak taky spíš pozadu. No fakt je, že mi až teďka došlo, že je asi opožděnej opravdu ve všem, že to není jen něco, ale všechno 😀 Ale tak v těch logických hrách je to s ním docela ok, pokud se mu teda chce... Teďka večer jsme se prali s Tangrams a Sort it out a jako jo, chápe všecko, ale je zbrklej. A s tou genialitou, tak to fakt nevím, spíš je prostě maličko divnej 😀 😝 😝 Njn divnej, ale můj 😉

abbie
27. únor 2013

@kajiszek @sicinka @hrusti ahojte, ako ste sa tu vcera bavili o spacialitkach, ktore mali vasi chlapci, tak sa vas chcem opytat, ake to bolo v obdobi zvdoru ... pytam sa preto, lebo maly ma cca tyzden kvalitne obdobie vzdoru, vela veci chce robit sam, obliekanie je horor, vsetko je ne a nic ho nebavi 😠 ... no ale prave v tomto obdobi sa ta jeho jedna specialitka dost zvyraznila 😢