Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
15. dub 2013

@margareta76 já ti to písnu večer, ted má v rukách Ipad Tygr 😉 ale nově máme tu abecedu, na kterou jsem tady dávala video, to je fakt fajn 🙂

speedygon
15. dub 2013

ona jinak ve všem totiž obstála...pokud jde o grafomotoriku i tak celkově, co paní psycholožka zkoušela...I proto jsem Ti ale posílala tu IP s dotazem 🙂

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon syn je taky ve všem k věku, v něčem i dost nad (matematické úvahy např.), dysfázie je právě to, že dítě ke svému intelektovému potencionálu má nepřiměřeně opožděnou a špatně vyvinutou řeč 😉 je tam velká diskrepance mezi neverbálními a verbálními schopnostmi 😉 ale jako tím netvrdím, že ji máte, ale je prostě divný, když dítě, které je jinak k věku, má tu řeč takhle závažně opožděnou 😉

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon nebo já teda vlastně ani nevím, jak na tom s tou řečí jste. Syn ve 3,5 slovní zásoba 250slov, začínal spojovat dvě slova. Možná je na tom Lenička líp, já si to zas tak přesně nepamatuju a má fakt jen OVR 😉

speedygon
15. dub 2013

Ukázala jsem jí obrázky, které Leni malovala, knížku, se kterou pracujeme a Lenička jí sama od sebe napsala písmenka, která Lenička umí...

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon jako fakt to neber v tomhle směru, TYgr ve 2,5 uměl komplet abecedu a čísla....to není o narušené inteligenci, to je právě o tom, že dítě ke své inteligenci má tu řeč právě špatnou 😉 Ale jako znova, já netvrdim, že ji máte, jen se to nedá brát, že když dítě má dobrý IQ, že dysfázku nemá 😉

speedygon
15. dub 2013

@sisstin no, tak takovou slovní zásobu nemáme asi...já to už nestíhám sledovat....spojuje i více slov už...ale teda jsou to opět hlavně její slova...Musela bys ji fakt vidět a slyšet...

speedygon
15. dub 2013

@sisstin tak písmenek známe dost, čísla nezná, ale ví, co je 1 a 2...

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon no tak samo, že ta jeho slova zněla strašně, např. pyžamo bylo "onanaj", ponožky byly "oniny", měl "samohláskovou řeč", takže voda byla "oa", rukavice byly "uaie" atd. 😉 Ono u každýho je ta dysfázka trošku jiná, někdo bojuje se slovní zásobou, někdo s gramatikou, někdo s výslovností atd. 😉

speedygon
15. dub 2013

tak z Tygrových slov používá Leni pyžamo-hajam(od hajat), tekutiny nazývá souhrnně jaj(čaj)

speedygon
15. dub 2013

třeba aviváž je abijá..jar umí říct dost slušně, akorát to r není dobré...

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon jako fakt takhle těžko říct, ono někdy odlišit těžce opožděný vývoj řeči a lehkou dysfázku je v tomhle věku skoro nemožný 😉 ono se u vás víc ukáže až třeba kolem toho 4.roku 😉 nicméně ta reedukace bude ted v podstatě stejná, 😉

speedygon
15. dub 2013

ona právě říkala, že s ní musíme mluvit, číst...což děláme...Leni spoustu věcí a činností komentuje, atd....

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon právě, to je zas názor člověka, kterej o tom ví kulový, že hodně číst a mluvit...no, jak kdyby jsme to nedělaly že 😉 Tygr od tří let nezavřel pusu, komentoval kde co...ale prostě jako normální vývoj řeči to fakt nebyl 😉

speedygon
15. dub 2013

kdy budete tedy v Praze a budete třeba mít chvíli čas?

speedygon
15. dub 2013

@sisstin ona pomalu přidává slova...ale tedy pomalu....

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon počítám příští měsíc, až pojedeme zase k Baslíkovi, tak se můžem někde sejít. Tenhle měsíc učitě ne už, jsem se jaksi vysosala z peněz totálně 😝

abbie
15. dub 2013

Ahojte, tak po dnesku mam opat depku ☹ boli sme 1x u novej logpedicky a maly u nej vobec nechcel nadviazat kontakt, stale niekam odbiehal, nesustredil sa a vyslovenu ju odmietal, casto nereagoval na meno, ked ho oslovila, no hrozne to bolo ... miestnost mala strasne preplnenu hrackami a maly nevedel, kam sa ma skor pozriet ... nakoniec povedala, ze on bude mat urcite ADHD 😢 zdalo sa mi, ze neveri, ze doma nie je taky rozlietany a vie sa sustredit ... neviem, ci mu nebola sympaticka, alebo v com to bolo, ale s predavackou v obchode komunikoval lepsie, ako s nou 😒
Mam teraz chrobaka v hlave, ci este nie je maly na logopediu ...

speedygon
15. dub 2013

@sisstin finančně jsme na tom stejně...ok, tak se domluvíme...kam v Praze jezdíte?

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon no Tygr měl ve 4 letech slovní zásobu už asi cca 700-800slov, tvoři krátký věty..ale typu "Péta sedět židle, máma otevřít dveře" atd. Ta gramatika naskočila jakž takž až mezi 4-5rokem, ted mluví gramaticky celkem slušně, obsahově je to v pořádku, slovní zásoba v pořádku, ted je to u nás o šílený výslovnosti už "jenom". 😉

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon Baslík je na Lukách, ale jako docestuju v rámci možností metrem všude, to je mi fuk 😉

speedygon
15. dub 2013

@sisstin tak to my na tom jsme hůř zatím...Leni bude mít 3.5 ale takové věty netvoří...jen pro příklad: ma hajá, máma nene hajá(tma hajá,tzn. je den, mami nespi)

speedygon
15. dub 2013

@sisstin my bydlíme u Anděla, tak byste to měli na trase...a je tu park s hřištěm, tak si Tygr může zařádit 🙂

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon no takový věty tvořil až tak kolem 3,9roku...bez ladu a skladu, nečasoval, nesklonoval, zápor dával za slovo třeba "pršet ne" místo neprší 😉 , neužíval žádný zájmena, "já" začal používat až v těch 4letech, do skoro 4 let netvořil žádné otázky, první "co to je" měl asi v 3,10roku atd.

speedygon
15. dub 2013

@sisstin tak otázky neumí, zájmeno "já" používá: já hajá=já hajám, já haťn=já hačám...nebo havů ham bvvv=pavouk žere mouchu....

sisstin
autor
15. dub 2013

@abbie by právě neurolog ani psycholog ty hračky mít neměl na dosah, to se má vytáhnout až po vyšetření z něčeho, to je jejich blbost, že to tam maj 😉

speedygon
15. dub 2013

@sisstin jo otázku vlastně umí asi jednu: e e máma? kde je máma?

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon jasný, to zas jako není u žádnýho dysfatika identický, ale prostě něco v tomhle směru no 😉

sisstin
autor
15. dub 2013

@speedygon a to vynechávání souhlásek máte koukám taky, no já si fakt myslím, že tu dysfázku spíš máte, než nemáte 😉 ale ber to s rezervou samozřejmě 😉

speedygon
15. dub 2013

@sisstin to paní psycholožka nabídla Leničce nějaké hračky na začátku, aby si se mnou mohla promluvit...a potom si vzala Leni k sobě a snažila se ji zaujmout, aby ji mohla zkoušet....prý je Leni trochu živější, ale hyperaktivní tedy ne....a autismus u ní taky není....