Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

develyn
26. dub 2013

Ahoj všem, zatím jsem Vás jen četla, nedočetla jsem všechno, je možný, že už jste to probíraly. Mám syna 4,5 zatím diagnostikovaná lehká expresivní výv. dysfázie. Zajímá mě, kdo máte dítka s podobnou vadou.. jestli po obědě ještě potřebují pravidelně spát? mě je to divné, ale spojuju to právě s touhle vadou, že Matěj potřebuje 1-2h po obědě spát, jinak je neklidný a podrážděný. Je vidět na něm, že to co dopooledne zažije, tak to potřebuje řádně zpracovat a načerpat síly.. s příchodem jara, spí už míň, ale i tak mi to přijde hodně na jeho věk. A pak ještě další dotaz, jestli řešíte nějak stravu- omezení cukru, mléčných výrobků, masa, atd. jestli to má vliv na tyto děti nebo ne.. Díky za zodpovězení. 🙂

abbie
27. dub 2013

@develyn ahoj, nemas maleho v skolke? Pytam sa preto, lebo deti v jeho veku este bezne na obed spia aj v skolke 😕 Urcite to nema suvis s dysfaziou, to je individualne, ze si potrebuje oddychnut a nacerpat nove sily.

krystalka
27. dub 2013

@develyn - ahoj, tak moje zkušenost je taky taková, že to s dysfázií nesouvisí, taky máme lehčí expresívní dysfázii a Jiřík nespí po obědě už od necelých 3 let, do těch 3,5 si občas zdříml, ale to jen tak jednou, maximálně dvakrát týdně...teď momentálně vstává ráno kolem 6h, večer usíná ve 20h a celý den má energie až dost, celé dopoledne je buď ve školce nebo venku, pak se chvilku válí po gauči než připravím oběd, no a jen co dojí, tak už chce jít ven na kolo nebo tak...vracíme se kolem 18h 😉 . A pokud je občas ve školce až do odpoledne, tak stejně po obědě neusne, jen tam 1,5 h leží, poslouchá pohádku a pak si hraje s plyšákem a čeká, až bude moct vstávat 🙂.
Jinak stravu nijak zvlášť neřeším, snažím se omezovat jen bonbony apod., ale on je hubeňour, všechno to venku vylítá a donedávna byl i dost velký nejedlík, teď už se to lepší, takže mu dopřávám v podstatě všechno...žádnou potravinovou alergii naštěstí nemá 🙂 , jinak on má hodně rád mléko a mléčné výrobky a různé buchty, koláče, rohlíky apod., zeleninu hlavně vařenou, ovoce hlavně jablka a banány, ale už se to taky lepší 🙂

sisstin
autor
27. dub 2013

@develyn myslim, že to přímá úměra není. Někteří dysfatici můžou být víc unavitelní, to je pravda, ale podle mě to k tomu jako nepatří přímo. Syn nespí přes den od 2 let, že by spal ve školce je utopie, od září bude chodit i na odpolko a spát nebude, nespí tam hodně dětí. Co se týče diety, tak u nás to samý jako u @krystalka syn má v 5,5 letech 15kg a je velký nejedlík, takže jsem ráda, že jí vůbec něco, nějaká dieta u nás nehrozí. Ale ty diety spíš pomáhají na chování 😉

krystalka
27. dub 2013

@sisstin - jj, s tím chováním je to fakt, já už jsem si několikrát všimla, že když má Jiřík někdy víc sladkého, než jindy, tak je takový rozdováděnější a občas až sám sobě nebezpečný 😉. Jinak my jsme tedy na tom s tou váhou trochu líp - Jiřík má 18kg, ale je asi trochu vyšší - 114cm, no ale on má asi spíš těžké kosti, protože tuk na něm není žádný, ruce a nohy jako hůlčičky, bříško úplně placaté a jdou mu spočítat všechna žebra 😉.
Jinak ale u nás se to jídlo teď fakt lepší hlavně co do pestrosti - dneska jsme měli kuře s bramborem a on nejen, že snědl i to maso, ale dal si k tomu i mističku okurkového salátu (dělám sladký), a odpoledne dokonce snědl i celou mandarinku! 🙂 U toho salátu teda nejdřív rovnou říkal, že ho nechce, ale když jsem se ho ptala, jestli aspoň nechce trochu ochutnat, tak že prý jo, no a nakonec se po něm jen zaprášilo 🙂. Jo a mandarinku si dokonce sám vyžádal v obchodě koupit a prý příště koupíme meloun 🙂

lojzina
28. dub 2013

ahoj...u nas noveho nic,byli sme jeste jednou u Jahnove,tak sebik ve vsem odpovida veku,akorat to nemluveni ho pry brzdi,takze uz jdem na logo.byla jsem u dr pro zadanku-co myslite ze me rekla????? 😀 😠 😠 😠

sisstin
autor
28. dub 2013

@lojzina no je mi to jasný 😅 😅 😅 ¨

holky, Tygr včera došel a prej: "Mami?" Tak říkám : "Jo?" a on "Kvááájet, to je anglicky ticho." 😅 😅 A pak se nás furt na něco ptal, aby mohl dělat pštt a kvájet 😅 😅 😅

lojzina
28. dub 2013

@sisstin tygr dela pokroky 🙂

no tak jen tak pro formu:1.)kluci sou jaksi pomalejsi,2).ve 3 letech je na logo brzy,resi se to az kolem 4.teho roku...pak teda,ze me zadanku da,-,,jak chcete" 😀 😀 😀 😀 😀 😅 😠

lojzina
28. dub 2013

odchazela sem s zadankou a pocitem,ze nevim co roupama,tak vymyslim manyry 😅

podubka
28. dub 2013

Ahoj holky chtěla jsem vás pozdravit,momentálně moc nestíhám ,mám dvě práce.Jinak u nás nového je to ,že lukyho nevzali do speciální školky tzv logopedické 🙄 budeme se odvolávat a budu doufat že to pomůže i když tomu moc nevěřím,tchýně trošičku zatlačí.. Jinak zatím nijak velké pokroky.Vlastně jo začal zpívat 😀 konečně ve 4 letech.

@develyn my máme taky expresivní dysfázii.A po obědě nespí už od 2,5 let a co se týká sladkostí tak trošku krotím,ale jemu to neuškodí,je hubený že mu jdou vidět všechny kosti.

hrusti
28. dub 2013

@develyn Syn po obědě nespí od 2,5 let a energie má dost celý den 😀 Jinak se mu snažím omezovat sladké. Bonbonky a jiné laskominy dostane jen když třeba přijde návštěva, ale jinak je doma nemáme a nekupujeme. Je po tom jak neřízená střela. Brumíky atd. jsme nahradili špaldovýma sušenkama. Jinak mléko nedáváme, hodně jsme omezili mléčné výrobky, ale jen díky tomu, že synovi vyšla v krevních testech alergie na kravské mléko.

ancovicka30
28. dub 2013

@abbie ahoj, par dni som tu nebola, tak takto oneskorene k tomu TY, ked si explicitne hovoril TY, tak som ho opravovala na jeho meno, teraz ho zas opravujem zo Stevka na JA, s tym, ze pritom ukazujem jeho rukou na neho, aby teda nejako pochopil, ze ja je on. On to zvacsa spravne zopakuje, ale spontanne o sebe hovori v 3 osobe....aj ked ked mu dam na vyber ze ja alebo ty , tak uz odpovie spravne zamenom, tak sa to hadam pomaly preuci aj spontanne hovorit spravne...

develyn
28. dub 2013

Ahoj, díky za odpovědi 🙂 . jj, chápu, že to je hodně rozdílný s tím spaním, jen jsem chtěla vědět, jestli to má souvislost, protože i učitelka ve školce si toho všimla, že opravdu potřebuje hodně dospávat.. Matěj chodí do lesní školky jen 3xtýdně, takže i ten pobyt venku, hodně podnětů a změn ho zmáhá, ale je tam teď hodně spokojený... A co se týče jídla, tak to je Matěj docela jedlík, to jsem ráda. I přijal makrobiotickou stravu ve školce., ale taky mslá rád, to je pak jak gumídek,. Taky jsem se chtěla zeptat, jestli máte zkušenosti chování nebo vady řeči řešit přes homeopatii, kineziologii a podobné metody.... Je mi jasný, že mluvení a neustálé procvičování to nenahradí, ale je to trochu pomoc v porozumění dětem, jak se cítí a co prožívají...Jinak všem držím palce a přeju hodně lásky, důvěry a trpělivosti s dětičkama 😉

mvmk
28. dub 2013

Ahojky holky, tak docist vas asi nedokazu, ale chci vas pozdravit, doufam ze ditka vam delaji stale pokroky, mi mame magickou 50 slov, ale rozjezd se zatim nekona 😝 😝 , Jinak jsme dorazily vcera z intenzivni logo terapie, byla to fuska, ale jsem plna dojmu, doufam, ze ne nadarmo. 😉
Par veci me sice nepotesilo, ale tak dalo se to cekat, mela jsem moznost poznat hodne maminek i deti s podobnym nebo horsim problemem nez mam ja, tak ze jsem zatim tak nejak optimisticky naladena 😉
Mame vylouceny Autismus, ale jen zatim 😅 😅 Ha Ha, no uvidim co se bude dit dal 😉

sisstin
autor
29. dub 2013

@develyn ta lesní školka mě zaujala 🙂 tvůj syn ji zvládá? Dysfatici mívají špatnou motoriku, já si třeba u syna tu lesní školku moc představit neumí, jednak je to dost postavené na samostatnosti a taky na šikovnosti (aspon co mám informace), u nás by to teda nehrozilo 😅 😕 jinak já na kineziologii moc nevěřím, ted se chystáme na neuro-vývojovou terapii, pár holek na tom už bylo, je to vlastně odstranění primárních reflexů pomocí cvičení, mělo by to reedukovat specifické poruchy učení a zlepšovat řeč. @hrusti psala, že paní má dost narváno, takže teprve čekáme na termín 😉 jinak syn už má jazykový schopnosti na takový úrovni, že je schopný se mnou normálně mluvit a ty pocity probírat, takže je to už určitě lepší ted. Řekne, čeho se bojí, proč se stydí, co mu vadí apod. 😉

@mvmk ahoooj 🙂 a kde jste byly s malou na té logo terapii? To mě zajímá 🙂

hrusti
29. dub 2013

@sisstin No mně to taky překvapilo, jak má paní plno. Říkala jsem si, že se o tom moc neví a že bude mít volno. No já jsem objednávala Honzíka někdy začátkem března, termín nám dala na 9.4. a na kontrolu nás objednala až na 12. 6.

Jinak holky, jsme přijati do školky... sice do normální, ale spadá pod tu logo, takže prý o nás paní ředitelka bude vědět a časem by nás snad umístila do logo. Na jednu stranu jsem si oddychla, že nás tedy někam vzali a bude v kolektivu, na druhou stranu mám trochu obavy, jak to bude zvládat 😝

@develyn Se synem jsme začala chodit na neuro-vývojovou terapii, jak tady o tom psala @sisstin. O Kineziologii jsem se bavila s naší logo, ona má nějakou známou paní, která to dělá. Prý bych to mohla časem vyzkoušet já, ale jájsem se k tomu ještě nějak neodhodlala, je to pro mně moc "abstraktní" 😅 😅 😅

sisstin
autor
29. dub 2013

Tak my jdem až 12. září na tu terapii. Zatím mi poslala ten dotazník. No jsem docela zvědavá 🙂

bocianka123
29. dub 2013

ahojte,
dnešné sedenie u dr. J. som zrušila, malý dostal vysoké horúčky, a vraj dr. J. už neberie "nových" pac. na novú diagnostiku, my ideme koncom augusta... má to dosť plné.

hrusti
29. dub 2013

@sisstin No kdybys chtěla, tak ti můžu poslat jeden cvik na e-mail. Jen kdybys chtěla mrknout, jak to cvičení vypadá. P. Volemanová mi to právě poslala na e-mail, protože to neměla momentálně u sebe vytištěné 😉 12. září... fíha, to je tedy doba 😕

sisstin
autor
29. dub 2013

@hrusti si myslim, že pres prázdniny právě nedělá asi 😉

hrusti
29. dub 2013

@sisstin No to mně nenapadlo 😅

sicinka
29. dub 2013

@develyn Dáda nemá dysfazii budou mu 4 a pokud odpoledne nespí tak to není nic moc. Když to není moc dní za sebou tak to ještě jde. v opačném případě zvládne usnout v MHD, na lavičce, lehne si u hry a prostě spí 🙂 Nevypadá že by s tím chtěl přestat, spí extrémně tvrdě.

abbie
29. dub 2013

@mvmk len zatial? To teraz nie je a za pol roka moze? 😕

sisstin
autor
29. dub 2013

@abbie může, je to běžný, že děti mají nejdřív třeba sémanticko-pragmatický syndrom a pak je z toho auti. V tomhle věku vyloučit nelze 100% nic 😉

abbie
29. dub 2013

@sisstin a co presne je ten sémanticko-pragmatický syndrom? ake su priznaky?

sisstin
autor
29. dub 2013

@abbie smes dysfazie,auti a AS,laicky receno 😉 ono se to pak vetsinou v jednu z tech diagnoz pak vykrystalizuje

abbie
29. dub 2013

@sisstin myslis, ze by si to u nas niekto vsimol? kedy sa to da diagnostikovat?

mvmk
29. dub 2013

@sisstin ahoj, ve Schwarzwaldu, jsem rada, ze tu existuje taky nejaka optimalni terapie pro takove deti 😉 . Mala mela 3 x za den a 50 min terapie, rano zacinalo vzdy logo, potom ergo a odpoledne rehabilitaci. Mela jsem docela ze zacatku strach jak bude mala spolupracovat, ale nakonec to klaplo super 😉 Logoped byl fantastickej, nejradsi bych si ho pribalila sebou 😵 mala delala naprosto vsechno co chtel, kdyby ji asi porucil skocit z okna asi by to udelala 😀 😀 .
Prvni den probehla predbezna Diagnostika klinickou logopedkou a spec. pedagozkou. Pak cely tyden zapisovali terapeuti jak spolupracuje, atd. a tyden po te jsem mela znovu diagnostiku.
Mala delala opravdu pokroky hned po tydnu, hlavne co se koordinace a pohybu tyce 😉 , snazi se porad neco opakovat, nabrala asi tak 10 novych slov ale vetsinou jednoslab. Maximum dvoj. 😝 .
Zatim jsme skoncily na Dyspraxii, (porad s tim ze se poji s OVR, ale pani Iven, nam bohuzel rekla ze se dysfazii nevyhneme. Probrala jsem to s logopedem a pac pani Iven tuto terpii provadi uz 25 let a ma obri zkusenosti, tak se vetsinou nesekne 😝 😝
Autismus mi vyvratila hned po 5 min. ale samo s tim, ze dokud dite verbalne adekvatne nekomunikuje a ma urcite odchylky v socialnu tak se ta dg. nechava az po 4 roku. S tim, ze mirna symptomatika je vzdy tezka zaradit, ona sama ma hodne deti co prijdou s dg. VFA nebo AS a ona to vidi uplne nekde jinde, vetsinou recpt. dysfazie nebo silne adhd, se casto zameni v rannem veku za Autismus.
Mame horsi porozumeni, co jsem si myslela od pocatku, zaostava skoro 1/2 roku coz je docela mazec 😒 s toho pry vypliva i jeji chovani a samozrejme rec nerec, zatim negeneralizuje a jeste dalsi veci, ale psala bych tu uplny litanie 😝 .
Proste musim doufat, ze nas tahle terapie nekam dobere 😉

mvmk
29. dub 2013

@abbie urcite bys nemela mit strach, co vim tak jste byli u Janosikove a to co ctu musi byt opravdu dobra a zkusena. Ja mela tu moznost ted zazit autis. deti na vlastni kuzi a tak trochu me to uklidnilo. Sice 4 chlapci byli opravdu autisti jak vysiti, tam nepotrebujes byt odbornik abys to nevidela. Ale byla tam i jedna holcicka 4 leta s dg. VFA a ja sama jsem na ni nic autistickeho nevidela 😝 😝 Jedine co mela, ze o sobe vetsinou mluvila v 2 nebo 3 osobe, a skladba vet byla naprosto agramaticka. Pani Iven ji tu dg. taky nepotvrdila, ale maminka mi vypravela, ze do 3 let to byla docela sila, jenom neco radila tocila, namohla prejit treba prah dveri, nebo kdyz se zmenil povrch podlahy a tak tak se zasekla a radsi by se nechala zabit nez aby udelala jeste jeden krok. 😝 😝 Ale tak ja nevim, ja ji opravdu videla docela normalne. Jedina vec, ze porad jeste u ni prevladala spis mechanicka hra, 😝 😝

sisstin
autor
29. dub 2013

@abbie no u S-P by malej jeste nemluvil vubec 😉