Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
29. led 2010

siss: tak to prebiehalo docela fajn, az na ten jekot 😀 😀 ale to je podla mna normalne, vsak to bolo pre Tygra cudzie prostredie a osoba. To s priatelom je mi luto, ale podla vsetkeho sa ti aj ulavilo 😝 , tak si uzi vikend 😉

binki
31. led 2010

můžu se přidat? u nás se zatím ani nepotvrdilo hyperaktivita, na neurologii napsali, že je divoký a pan doktor říkal, že se to pozná až než půjde do školky, jinak, že všechny příznaky má...no a teď, já jsem už tak unavená...jako pro mne v tom není rozdíl...ostatní matky se na mne dívají jak na idiota...uf, vlastně jsem jen unavená...

sisstin
autor
31. led 2010

ahoj holky 🙂

binki: jé, ahoj 🙂 🙂 🙂 dlouho jsem tě neviděla 😉 A.je ještě docela malý na úplné potvrzení ADHD, nám se to naštěstí ke všem těm problémům vyhnulo, uf 😝

jinak holky, hodně jsem přemýšlela ted o víkendu 😉 a už z té prozatimní diagnozy celkově opožděný vývoj, tak urvaná nejsem 😒 paní doktorka nám doporučila genetické testy, bude muset přijet otec Tygra, aby mu nabrali krev. Prý by mohlo jít o bud dědičnou záležitost, nebo i o nějakou genetickou odchylku, protože Tygr je od narození opožděný fakt ve všem- v pohybu, v chování, v komunikaci, v řeči...ale taky např. i v růsu zubů, v hmotnosti, či fyzickém vzhledu. Prostě pořád je to takové naše miminko 😝

Dr.si myslí, že by se to mohlo srovnat samo, ale já si stejně myslím, že tam ty nějaké závažnější komunikační problémy budou 😕 v té komunikaci je na tom nejhůř, to odpovídá zhruba 15m dítěti. A je fakt vidět, jaká je to změna před rokem a ted. Předtím rokem v podstatě nekomunikoval vůbec, ted se opravdu chová jako zhruba rok a čtvrt staré dítě- ukazuje na předměty prstem, předměty mi ukazuje, že je jako má...a tak, to fakt předtím vůbec nedělal.

Co se týče té úzkosti, tak já jsem si myslela, že je velká...ale prý moc ne, nějaká úzkost tam je, ale spíš patří k tomu, že ještě nechápe dobře svět, a jeho obrana, když něčemu nerozumí je bud strach, jekot nebo vztek. To, že nechce chodit bez kočárku a tak, nijak nekomentovala, takže asi to není tak výjimečné. Na děti ho máme zvykat, ale hodně hodně pomalu, ne léčba šokem. Tak o to se už snažím celkem dlouho.

Dál máme pokračovat v Portage, doporučila jak znakování, tak ty komunikační tabulky...ale nejspíš to ještě nebude moc chápat. Jsem z toho taková celkem nijaká, protože nevím, jak to řešit. Prý to chce hodně trpělivosti a nervů, že při tom opožděném vývoji všechno trvá o moc dýl, než u "normálních" dětí. Ale ve škole by to mohlo být ok, co se týče IQ, tak na to většinou nemá opožděný vývoj vliv.

Ale úplně jsem se zapomněla zeptat na školku 😒 do klasické mi ho nikam nevezmou, a do té logo už zřejmě budeme potřebovat nějakou "řečovou" diagnozu, a zápis už je za chvíli. Takže ji půjdu zítra napsat email, zda mi tu školku doporučuje nebo ne. Ale RD mám na 3roky, tak jako fakt nevím, co budu dělat, jestli nebudu moc nastoupit do práce...kor ted, když jsme se s otcem Tygra rozešli 😒 ....

strociatka
31. led 2010

ahoj sisstin, u nas na Slovensku existuje predlzena rodicovska dovolenka, ak si to vyzaduje zdravotny stav dietata, mozno by nebolo zle, keby si sa na to spytala svojej obvodnej pediatricky/a..

prepacte, necitala som si to uplne vsetko, ale zaujala ma tato tena, pretoze aj ja mam nestandardne dieta, vyzera to na ADHD a miestami az na poruchy spravania, miestami je to na zabitie o unave sa ani nevyjadrujem, lebo some s manzelom na nu uuuuplne sami, vlastne ja sama, kedze nas manzel zivi

hakanka
1. únor 2010

Ahoj, u nás existuje taky. Od jednoho roku věku dítěte si můžeš požádat o příspěvek na péči a pak o prodlouženou rodičovskou dovolenou. Sestřenka ji dostala na hyperaktivitu dítěte, dokonce mohla dávat malého na 5 dní v měsíci do školky. Zkus se zeptat v rané péči, měli by mít přehled, mají tam i sociální pracovnici. Jo a sestřenka měla nárok i na dávky pro zdravotně postižené - příspěvek na provoz motorového vozidla (asi 7000 ročně), průkaz ZTP/P - slevy na MHD a vlak,tak se poptej. Ona i ta prodloužená rodičovská ti dohromady s příspěvkem na péči nedá nic moc (myslím, že tak kolem 8000), tak tyhle dávky docela bodnou.

sisstin
autor
1. únor 2010

Dobré ráno holky 😉.

já o těch dávkách vím, ale z Rané péče i jiných zdrojů mi bylo řečeno, že zatím nemáme šanci získat nic. A co jsem to studovala, tak si to myslím taky. Příspěvek na péči je hlavně, co se týče fyzických omezení - jestli se dítě udrží na rovné ploše, jestli se samo posadí atd.(to se nás vůbec netýká 😉 ), navíc do 3let je tolerance na spoustu bodů typu: plenky, řeč a jídlo, takže tak 😉 A na prodlouženou rodičovskou dovolenou potřebujete mít už nějakou závažnou diagnozu, a my máme zatím jen celkově opožděný vývoj(který se může zlepšit sám od sebe), a co vím, tak maminky nedostávají nic ani na expresivní dysfázii a na smíšenou(ta nám pořád reálně hrozí), jen velmi výjimečně.

hakanka: takže se divím, že sestřenka dostala jak příspěvek, tak rodičák "jen" na ADHD 😲 😲 😲 , to jsem ještě nikdy neslyšela...nejsou tam i jiné zdravotní problémy k tomu? 😉 já to spíš vidím, že když ta školka neklapne, tak se nahlásím jako matka pečující o dítě do 7let, a k tomu si najdu nějakou celovíkendovou brigádu(to mám hlídání 😉 )

strociatka: vítej, klidně se přidej..ADHD v těžší formě je docela dobré peklo 😒

zatím se holky mějte, dneska toho máme nějak moc 😉 páčko 😉

hakanka
1. únor 2010

Ahoj, no právě, že chlapeček má "jen" ADHD a dostala to, dokonce dostal i průkaz ZTP/P, což je nevyšší stupeň výhod a dokonce i ten příspěvek na dopravu, to říkala sestřenka, že je jí až hloupé, že její kamarádka, která je po léčbě rakoviny ho nedostala a oni ano. Bydlí blízko nás, takže určitě vím, že žádné jiné problémy neměl, ani nebyl opožděný, naopak říkali, že je v něčem hodně napřed. Měl ale problémy se začleňováním do kolektivu, byl hodně výbušný a odmítal ostatní děti. Tak jsem to brala tak, že bys na něj měla určitě nárok. To mě mrzí, že je to tak jak říkáš. Budu držet pěsti, at to dopadne pro vás nejlépe. Můj chlapeček je úplně zdravý, ale hodně živý, a už takhle na mě někteří lidé koukají, že si nedokážu dítě zklidnit, vychovat. Každá odchylka je asi pro okolí důvodem k pronášení soudů a hodnocení, za co vše můžou rodiče. Já byla dost cholerické dítě a moje mamka mi to dodnes dává dost "sežrat", že jsem nebyla ukázková. Takže vám děkuji, že jste silné a neviníte svoje děti, že nejsou katalogové a přeju hodně sil.

adamkofijo
1. únor 2010

ahojte ja by som sa chcela spýtať mamičky, neviem ktorá z vas to tu pisala o prispevku na dopravu a teda aj ztp preukaz, ja som sa bola pytat na upsvar a odbili ma tym ze mam narok na ztp len ak predlozim ze navstevuje pravidelne niake zariadenia/teda aj skolku/ ale inak na iny prispevok nemam narok, tak ako ste sa k tomu dopracovali vy, teda je to nespravodlive ked si vezmete ze ked ma diatatko napr. diagnou napr. celiakia dostava prispevok mesacne na stravu a preco nema narok dieta s poruchou reci prispevok na dopravu kedze musi pravidelne navstevovat logopediu napr. ako mi kadzy druhy tyzden,

sisstin co sa tyka tych obrazkov na komunikaciu, tak ani nas Filipko to nechape, teda niekedy neviem ako ho to mam naucit pouzivat, ale logopedicka mi vravela ze pre deticky do 3 rokov sa skor pouzivaju realne predmety nap.r ked chce jest donesie napr. lyzicku alebo mu ju ty ukazes ked chce pit poharik ale to uz vy mate asi zmaknute tak drzim palce

adamkofijo
1. únor 2010

a ozaj ešte som chcela napísať, maičky zo slovenska kupte si časopis mama a ja je tam článok o našom Filipkovi

edita84
1. únor 2010

ada ja mám dcérku ktorá nemá ľavú ručičku od ľakťa dole a nedostala som príspevok na šaty kvôli tomu že nemá protézu teraz ju dávame robiť a znova požiadame na prídavky som zvedavá či dostaneme a na dopravu len tí dostanú ktorý majú od alergológa potvdenie že nemôže cestovať hromadnou dopravou paragrafy sú o ničom jaj a o 2 roky musíme ísť na prehodnotenie stavu akoby jej ruka mala dorasť .

katy1979
1. únor 2010

ahojte baby mozem sa vam sem vtirknut? mam 2,5 rocneho syna vyvojovo a komunikacne je v pohode s tým problem nemame.
nestretli ste sa niekora so strachom a uzkostou zo vsetkeho noveho?
neviete co s tým ci to nechat tak ci ist radsej k psychologovi. minuly rok mal paniku zo snehu ani bohovi sa tam postavit chytit tento rok prvy krat reval to bolo dookola vysvetlovanie co to je preco to je ze to je dobre a je to na hranie. teraz sa uz snehu ako tak neboji ale snehuliaka stavat ci ho chytit do ruky to neexistuje.
stupit na zamrznute jazero to iste najprv strasny rev on ide domov a az potom sa ako tak znormalizoval.
tak je to u nas so vsetkym.
ja hovorim ze je zivy, niekto povie ze hyperaktivny ale papier na to nemame.

strociatka
1. únor 2010

katy1979 ahoj, mne sa ta uzkost nezda byt taka bezna, ja by som za psychologom rozhodne isla

my prekvapujuco (okrem samozrejme okolia) mame dost nevhodne a strasne blbe pohlady, poznamky aj od vlastnej rodiny, ze nasa mala je divna, ze ma svoj vlastny svet, ze je nevychovana, ze sa zle o nu staram... proste nedokazem im vysvetlit, ze je hyperaktivna. Moja svagrina mna ma za uplneho tupca, co sa nevie postarat o vychovu vlastneho dietata. Ona ma dve zdrave a uplne normalne deti, s ktorymi nezazila nikdy nic horsie, ako sople. No skuste jej nieco vysvetlit. Pripadam si ako Don Quijote.

sisstin
autor
1. únor 2010

adamko: já s těma příspěvkama fakt nevím, ale co vím je, že vy na Slovensku to máte líp zařízený, co se týče těch psychických poruch, např. na autismus, dysfázii a komunikační poruchy je automaticky II.stupen ZTP, což tady vůbec neexistuje 😉 tak zkus se někde poptat 😉

s těma kartičkama právě taky furt nevím, Tygr už si je schopnej ukázat, nebo naznačit, co by chtěl..ale musí to vidět, nebo to mít po ruce, jinak smůla..a stojí, čučí a řve 🙄 😅

editka: ahoj a vítej, nevím to přesně, ale někde jsem četla, že co se týče postižení horních končetin, tak to není brané jako postižení, ale jako dlouhodobě nepříznivý stav 🙄 🙄 🙄

katy1979: tak mně se ta úzkost zas nezdá tak hrozná, záleží, jak to cítíš ty 😉 Tygr má to samé, jak něco nezná, tak konečná...doted jsem ho nedonutila chodit venku bez kočárku, na sníh by taky nešáhnul ani omylem apod. 😉 a byli jsme u hodně dobré klinické psycholožky, a řekla nám, že sice nějaká úzkost tam je...ale taková normální, kterou mají i zdravé děti...neumím ti poradit 😉

strociatka: no rozumím ti hrozně moc 😉 my sice nemáme problémy s "výchovou"..Tygr je spíš bojácný a docela hodně klidný, ale zas na mě všichni blbě čumí, že ho neumím naučit všemu rozumět, mluvit, být bez plínek atd. 😝 já už to pouštím druhým uchem ven...ale někdy to fakt mrzí...ale lidi, co to nemaj doma..to nikdy nepochopí 😖

andreabe
2. únor 2010

ahote, sa to tu pekne rozbehlo 🙂

siss: so skolkou mam rovnaky problem, ale rozhodla som sa maleho prihlasit do normalnej skolky, verim, ze sa za 8 mesiacov niekam pohneme. A specialnu logoskolku asi ako pises aj tak teraz nevybavime,kedze nemame ziadnu diagnozu zatial. Prinajhorsom to budem riesit operativne za 1/2 roka. Skus to tak spravit aj s Tygrom. Je celkom pravdepodobne, ze mala dr.Krajcir.pravdu a mozno pojde Tygr o par mesiacov milovymi krokmi. Vela deti podobnych nasim sa pohlo dopredu po 2 a 1/2 roku😉
Ja v lete nabieham na oducanie od plienok. Teraz maly sice plienky cez den nenosi, len na spanok,v jasliach a na von. Dokonca mi vcera vydrzal poobedny 2hodinovy spanok bez plienok, ale vobec nechape kakanie, to to skratka spravi do slipov a pride sa mi ukazat, nech ho prezleciem 😅
Dokonca zacal opakovat niektore citoslovcia,casto doma vzdycham ´´jaaj´´ a maly to po mne opakuje,aspon nieco 😀

katy1979: tiez sa mi ta uzkost nezda taka hrozna, pokial k nej nie su pridruzene ine vaznejsie problemy a dal si to nakoniec vysvetlit. moj maly mal uzkost z deti, resp.zo zvukov,co vydavali,neskor z placu deti,bol to horor ale uplne to vymizlo,takze to uz neriesim. Psycholog mi zial aj tak nic neporadil,musela som si poradit sama 🙄

Strociatka: ahoj😀 ,som prekvapena, ze ta tu vidim,nevedela som, ze s malou je to az take divoke,mne sa zda vzdy ked ju vidim uplne v pohode 😉 ( sme totiz so Strociatkou susedky 🙂 )

siss: chcela som sa ta opytat, dalo sa z toho vysetrenia u dr.Krejcir.vypozorovat, na zaklade coho vylucila u Tygra aut.? Nepovedala nejaku poznamku, ze toto by napr aut.dieta nedokazalo a pod? Uz som s tym mojim strachom otravna 😅 , na dalsie vysetrenie s malym si budem musiet ca 1/2 roka pockat, tak som netrpezliva 😝

sisstin
autor
2. únor 2010

dobré ráno holky 😉

tak já jsem naštvaná, opět přes noc nasněžila asi tuna sněhu..a u nás před barákem se to neobtěžuje nikdo odhrabat, takže jsme měli jít ke kámošce...takže samozřejmě budeme sedět zas celej den doma, páč to kočárem neprojedu ani omylem 🙄 už aby bylo konečně jaro...

Andrejko: já o obyč školce fakt neuvažuju vůbec, nepřijde mi to vhodné pro něj ani trošku. Tenhle týden čekám tu zprávu od Krejčířové, a pak s tím půjdu do té logo školky- ono možná bude bohatě stačit opožděný vývoj řeči a opožděný psycho-motorický vývoj 😉 prý na to nějaká diagnoza být nemusí, ale musíš nějak prokázat, že má dítě speciální potřeby 😉 aspoň tady to tak je 😉 K tomu autismu, jako přesný příklad nám nedala...ale dle jeho projevů, chování, komunkace s námi a s ní, jeho projevy nejsou atitistický ani trošku, takže se toho bát nemáme 😉 U Lukáška podle mě taky o autismus vůbec nejde, on taky reaguje pěkně.. 😉 fakt bych se nebála 😉 Ony třeba některý projevy autisticky vypadat můžou- Tygr je schopnej se hodinu přehrabovat v čemkoliv, sem a tam 😉 ...ale to je právě kvůli tomu opoždění, kdy on je v té hře tak o 10m pozadu, a tudíž k tomu věku je tohle normální 😉

Tohle nám doporučila jako odpočinkovou činnost, ale neměla by to být podstatná náplň dne..ale jak to udělat, to už mi moc neporadila 😒 V posledních pár dnech máme nějakej útlum, nechce se učit naprosto nic, nijak si konstruktivně hrát...jen by lítal po bytě a hrabal se v hrncích, marmeládách atd. 🙄 A fakt nevím, jak ho mám donutit něco dělat...včera jsme si asi 5minut prohlíželi knížku, ale pak už ječel a zdrhal 🙄 No snad se to zas zlepší, ted udělal hodně pokroků...tak asi bude na chvíli zas takové nijaké období 😔

Každopádně mě to strašně demotivuje, když zas všechny činnosti odmítá...fakt v tomhle je to hrozný, když dítě tu pozornost nechce...nebo on by chtěl, ale ve stylu chovat, honit a lechtat atd. 😝

andreabe
2. únor 2010

siss:tak ten sneh ti nezavidim,tu je to tiez naprt,dufam,ze uz coskoro pride jar! Strasne mi to lezie na nervy,zima aj sneh 🙄
S malym som len doma, teraz mal teplotu,tak len prepina telku,alebo by sa nahanal,na pracu sa mi vobec nechce sustredit,nechapem,ako na tom kurze pokazde vyslovene hodinu vydrzi pekne spolupracovat 😕
No u nas 5 minut pozerat knizku fakt nehorzi, mozno tak 5 sekund 😅
diik za info o tom aut.,aj ked uz som presvedcena,ze u maleho o aut nejde, spokojna budem, ak mi to oficialne povie odbornik,inak bude vo mne stale vrtat cerv pochybnosti 😉

sisstin
autor
2. únor 2010

Andrea: takže jsi dneska doma? 😉 Já jsem právě Tygrovi objednala tuhle knížku http://www.mimibazar.cz/foto.php?id=29590421 je to tam vyfocené, tak ta by se mu mohla líbit 😉 Jinak jsem se včera zas musela smát, jak už má některé činnosti naučené 😝 jdu na záchod- tak už mi podává papír, pak mi hned otvírá dveře do koupelny. Pak mi podává pletovou vodu a krém, ukazuje na malování 😅 😅 😅 jako tyhle činnosti fakt umí. Ale spíš nás jakoby diriguje, ale sám je dělat nechce. Když ho posadím na záchod, tak se úplně hrůzou klepe a řve, já na to nemám prostě žaludek 😒 takže s plínkama ještě čekám. Spousta zdravých dětí je má do 3let, natož Tygr, kterej je o rok opožděnej...tak až mu bude tak 2,5..tak to zas zkusíme. Zatím vidim, že to vůbec nechápe 😝

Porozumění jde furt dopředu, to vypadá docela slibně, že by tak do roka mohl třeba rozumět všemu, nebo skoro všemu 🙂 no s mluvením zatím nepočítám, nechci si dělat nějaké brzké naděje. Zatím mi bude stačit, když bude všemu rozumět a trošku bude rozvíjet tu hru 😉

andreabe
2. únor 2010

siss: doma som bola vcera, dnes je s nim svokra. Ja doma totiz nemam pc, takze som na nete len ked som v praci 😉 Ta knizka je uz zmazana ☹ , co to bolo za knizku?
S tymi cinnostami jet o zlate, Lukas tieto cinnosti tak pekne naucene nema. Maximalne mi poda papuce, ked som bosa alebo svoje sandalky, ked uz nechce lezat,inak nic 😅
S tymi plienkami mas pravdu, ja som len prijemne prekvapena,ze to Lukasovi ide 🙂

sisstin
autor
2. únor 2010

Andrejko, aha..já jsem ji rezervovala, tak už to asi ostatní nevidí 😉 je to taková knížka, kde jsou vyfocené předměty od ovoce, zvířátek až po nářadí. Takže fakt reálně 😉 to by mu mohlo jít 😉 já jsem takovou knížku tady nesehnala, ještě se chystám do knihkupectví, na ty knížky s magnetama 😉

no nic, pro dnešek se loučím, jdeme se učit..aspon přiřazovat nebo něco, páč jinak by celý den po mně lezl a hrabal se v něčem, a nic konstruktivního...

páčko 🙂

andreabe
2. únor 2010

siss:tak drzim palce, nech to malemu ide a nech sa vam dnes dari 😉 paa

sisstin
autor
3. únor 2010

Dobré ráno holky, tak už mi přišla zpráva od Dr.Krejčířové, je tam všechno, co nám řekla v ordinaci a závěr je, že: Psychomotorický vývoj mírně netradovaný, se závažnějším opožděním v oblasti expresi řeči. V chování projevy zesílené potřeby sebeprosazování a součaně pomalejší adaptace na změn- sklon k úzkostným reakcím. Kvalita sociálně-komunikačních dovedností odpovídá současné vývojové úrovni, bez abnormalit. V anamnéze vývoj od počátku pomalejší, ale bez období regrese či stagnace, etiologie vývojové poruchy zatím nejasná, pravděpodobně vrozená.

já se loučím, musím dát do opravy PC..takže budu bez něj do neděle, z mobilu se mi blbě píše..tak vás budu číst a v pondělí se objevím, páčko 🙂

andreabe
3. únor 2010

siss: to neznie zle, pride mi to ako vyslovene oneskoreny celkovy vyvin, ktory moze naozaj pramenit z dedicnosti, kedze Tygrov otec bol do 3 rokov taktiez pozadu 😉 Snad treba tie nase deti iba nakopnut, venovat sa im, dokola vysvetlovat a dufat, ze to porozumenie, motorika atd pojdu dopredu.
Ja dufam, ze u nas to bude tiez len dedicna zalezitost, moj muz totiz zacal chodit az v 2 rokoch, rozpravat v 2,5 roku a jeho brat dokonca az v 3 rokoch 😕
Ale nic nenechavam na nahodu a pokracujem v logohodinach a v komunikac.kurzoch 😉

andreabe
5. únor 2010

adamkofijo: citala som tvoj clanok v mama a ja, Filipko je strasne zlatucky,peknu fotecku tam mate 🙂 Tym fliacikom mi velmi pripomina Lukaska a vlastne celym pribehom 😉 Dokonca mi pisala kamoska, nech si kupim mama a ja, ze tam je clanok uplne ako o mojom Lukaskovi 😉
My zatial ziadnu diagnozu stanovenu nemame a sice veelmi pomalicky, ale zacina po mne maly opakovat, napr som vcera povedala,ze ideme urobit kotrmelec a maly zacal opakovat ´koko..´, znelo to sice trosku divne 😅 ale ja som bola stastna,ze z neho vysli nove slabiky 😀 😀

adamkofjo
6. únor 2010

tak to sa tesim s vami . ked som sa pytala logopedicky ci ten fliacik moze mat niaky suvis s jeho narusenou recou povedala ze nie, ale ked som citala niektore clanky o diagnoze Dysfazia a tam bolo uvedene ze je mozne, ked sa pri porode vyskytne niake silnejsi tlak na hlavicku dietata moze to mat dopad na neskorsy vyvoj u dietata, takze neviem. Nas Filipko ked sa spolu doma "ucime" tak po mne je ochotny zopakovat slovicko ale len melodicky inak to nedokaze , najnovsie sa ucime pouziva karticky na ulahcenie komunikacie medzi nami zatial ho to niako neoslovuje ale vcera ma prekvapil ked som mu ukazovala karitcku ktora znamena cinnost hranie {bola na nej stavebnica ktoru mame a rad sa s nou har} tak hned utekal pre box kde ma tuto stavebnicu a hral sa s nou tak uvidime ..... ako to bude dalej .

jolinka
6. únor 2010

adamkofjo

citala som Mama a ja, hned ma napadlo ci to nebude tvoj Filipko, a dobre som si tipla 🙂 zlaty chlapec, vyzera sikovne

adamkofjo
7. únor 2010

dakujem 🙂
ten clanok som napisala hlavne kvoli tomu aby mamicky ktore maju rovnake alebo podobne diagnozi ako mame my vedeli ze su v tom neni sami ...... a vidim ze ich je vela chodia mi same ohlasy na mail od mamiciek zo Slovenska ktorych deticky tiez nerozpravaju takze je to aj taka podpora pre mna

andreabe
8. únor 2010

Adamkof:super, mozno to malemu nakoniec pojde,ono staci,ked pouziva aspon par tych karticiek,fakt to trosku ulahci komunikaciu 😉 Nabuduce ti mozno karticku sam prinesie,aby ste sa sli hrat 😉
Tvoj clanok som skusala najst aj na internete,ale zatial tam od januara nove nepridali.
Trosku mimo temy,chcela som sa ta davnejsie opytat, ako sa Filipko pytal na nocnik (alebo zachod)? Lukas totiz uz doma vobec nenosi plienky,ale ja to na nom skor vidim,ze chce cikat,mrnci a pod, takze neviem,ci mam v jasliach povedat,aby mu ani tam nedavali plienky,kedze nerozprava a isto nebudu mat cas sledovat pocas dna jeho reakcie 😝 Ako si to mala s Filipkom?

sisstin
autor
8. únor 2010

čau holky, tak už mám PC konečně 😉

adamkofijo, tak až to bude na netu..tak si to okamžitě přečtu 😉 jinak u nás ani nic moc nového, porozumění se furt zlepšuje...ale zas nám začaly úzkostné stavy, a jako že fakt hodně 😒 bojí se fakt všeho, neustále chováme, brečí....tak snad to zas bude lepší 😖 v pátek byl u holiče, ale docela dobrý...museli jsme ho zas dát mašinkou, ve čtvrtek jdeme na to EEG 😖 já teda pochybuju, že mu něco natočí.... 😖 se spíš projedeme do Prahy a zas zpátky 😔

no nic, já ted nějak nemám, čím přispět...tak se ozvu po tom EEG, páčko 😉

adamkofjo
8. únor 2010

andreabe, co sa tyka toho cikania, tak v tomto je Filipko velmi sikovny, co bola prekvapena aj psychologicka, podla nej mozme byt radi ze je to tak ako je , deticky s dysfaziou ale aj autisiticke deticky maju s udrziavani hyg. navykov dost velke problemy a zacinaju sa pytat neskor aj okolo 4-5 roku. Nasho Filipko dost taka dopredu jeho starsi bracek Adamko vo vsetkom takze aj v pytani sa na wc, on sa vlastne zacal pytat v lete , ked mal 2 rocky cele leto chodil v slipkoch a ked chcel cikat tak si stiahol gatusky a to bol pre mna znak ze chce cikat, bol sikovny, ale potom ako prisla jesen a zima prechladol a mi sme zacli chodit s nim po vysetreniach tak to bolo pre neho dost vycerpavajuce a stresujuce to bolo okolo 2,5 roka tak sme sa vratili k plienkam a ze to skusime zas na jar a nechame ho s plienockou podla psychologicky je to uplne normalne ze sa prestal pytat vraj sa to detickam niekedy stava ked preziju niaky stres a Filipko si ho teda uzil pomerne dost na vsetkych tych vysetreniach, no ked prisla jar nastupili sme zas na slipky nebol to ziadny problem ked sa isiel vycikat Adamko aj on, a vlete uz nestahoval len gatusky ale aj povedal "cikat" takze ideme dopredu, a teraz uz ide aj sam na wc a vycika sa , na spanie este plienocku na noc nosi, to este nazvlada, ale ja to niako neriesim som na neho pysna ajtak takze asi tak a este som aj niekde citala uz neviem kde to bolo dieticky s diagnozou dysfazia ako aj autizmus dokonca maju narok na prispevok na plienky ale este som nebola na upsvar popytat sa na to, som zvedava ako ma tam zas odbiju, lebo ked sy]om tam bola naposledy pytat sa ohladom prispevku na dopravu, ked dietatko navstevuje niake zariadenie , tak ma odbili ze nemam na to narok len na preukaz ztp a to je vsetko ale ja budem chodit do skolky na aute, a jedna znama ho tiez dostava tak uvidime co mi povedia teraz asi si nenecham tak lahko odbit ako minule...... sisstin drzim palce na EEG, mi to uz mame za sebou , Filipko tam vydrzal tichucko sediet skor celych 15 minut takze dost dobry zaznam skus malemu zobrat nieco co ma velmi rad teda niaku knizku alebo hracku aby si ho zaujala , nam vtedy ponukala doktorka pastelky a papier ale filipka v vtedy vobec vobec nezaujimalo kreslenie tak len sedel na mojiich kolenach schovatky otoceny ku mne obcas zamrnkal alebol statocny

andreabe
8. únor 2010

adamkof:dakujem za odpoved, to je Filipko velmi sikovny, ja si totiz ani neviem predstavit,ze by mi maly povedal slovko cikat,ale dufam,ze sa tiez raz dockam 🙂 To som nevedela, ze deti s aut a dysfaziu maju s nocnikom taky problem,tak to je super,mame vlastne stastie,ze sa nase deti tak pekne chytili na to cikanie. Ja som teraz luskala diskusiu o davani dietata na nocnik a su tam uplne zdrave deti,ktore maju na noc plienku aj do 4 rokov.Takze to tiez nebudem riesit a tiez som stastna, ze to malemu tak ide.Lukasko ma dokonca hypotoniu a tym padom musi vynalozit ovela viac usilia,aby vydrzal a nepocikal sa,takze som rada,ze to zvlada.Ale chce to teda pevne nervy,parkrat som na neho pekne vybehla a potom ma to mrzelo,musim sa viac ovladat 😝
Inak neviem,ci to plati aj na tvoj pripad, ale moja teta ma preukaz ZTP a bratranec si bez problemov vybavil prispevok na benzin,kazdy mesiac dostava nejake peniaze. A to s tetou nikam nechodi, myslim to tak,ze nema nariadene ziadne pravidelne vysetrenia,k lekarovi s nou ide mozno raz za rok ak vobec. Z toho mi vychadza,ze vy by ste mali mat na ten prispevok urcite narok.