Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

anarae
18. dub 2011

dneska jsme byli na neurologii,malej má pokrácený špachy na patách musíme cvičit,navíc začal chodit ne špičkama do středu jal sem si naivně myslela ale po vnitřních hranách nohy.Neurolžka taky konečně zažila malíka v jeho "rozdvojeném" stau a se vším všudy a prohlásila,že musíme znova udělast vyšetření na autismus,že má některé autistické rysy a že by se to teda nemělo dělat ambulantně ,ale s hospitalizací.Takže asi nakonec nás stejně čeká ta APLA, a asi Motol,protože už se vidím, jak mažu za Kerjčířovou s tím,že se neuroložce nezdá její závěr ohĺedně malíka.Dneska viděla neuro jak to přešlapovaní tak reakce na některé situace a řekla ,že autistické rysy má.Jo a malej neumí běhat ,běhá po špičkách ,kdy je teda uroveň pohybu cca na jednom roku a kus.Dřepy udělá taky jen na špičkách 😖 sem rozladěná a hodně...ale abych pravdu řekla,v poslední době taky myslím,že spíš se chová jako autík než mutík......příklad: řeknu malíkovi,aby si šel umýt ruce,pustí vodu a jediné co udělá je, že 10minut čučí jak voda teče...a to až tak,že mě vubec nevnímá.JInak viděla jsem zpárvu od Krejčířové a dokonce ani nedoporučuje foniatrii,prý jí malej nepotřebuje ,protože se v mluvení hýbe kupředu.
To,že neumíme barvy ukzat natož pojmenovat a malování sice krásně čárá ,ale to je vše a budou mu už 4 ,nemluvím o jeho stylu mluvení, kdy se naučil konečně nová slova a další nová slova ,už zase nepobírá.............no raději už psát nebudu ,jdu se vylečit na zahrádku a malej si aspon malinko užije sluníčka.Jinak jsme opět na začátku jako před rokem,jediná diagnosa co přetrvává je adhd + těžká hypo,zbytek jedem zase od znova(afazie,autismus a mutismus)nejde přece mít všechno ,takže se bude vylučovat a konečně budem mít i metabolické testy.....uf uf až to po sobě přečtu za hodinu, tak si asi nafackuju 😀 ale ted sem se potřebovala vypsat,protože je to moc moc informací a určite sem něco špatně pochopila ,protože jinak jsme celej rok vícemene promrhali jen tak 😖 stejně budu zítra volat psychiatričce a naší mudr dětsky .....oni si o malíkovi potelefonují dneska a mě to zítra přeloží dětská ,co vymyslely (sem ráda ,že nám neuro,dětská a psycholog spolupracují).,díky že sem mohla vypsat 😉

anarae
18. dub 2011

jo a o tříkolce nebo kolu si mžem jen nechat zdít ,nezvládne šlapání,takže tříkola je prodaná a nechala sem jen odrážecí kolo to používá na zahradě aspo malinko cvičí rovnováhu.U tý tříkolky nechápe co má dělat...........a zkoušíme to už přes rok.

adamkofjo
18. dub 2011

on v podstate po nas ani moc nechcel opakovat, on bola taky tvrdohlavec, po braskovi alebo po susedovi kamaratovi ked mu povedali povedz napr. ahoj a tak tak zopakoval ale po mne ani nechcel, a teraz uz hej, zistil ze to ide lahsie ked bude opakovat, ale vsetko sme docielili odmenovanim, ja som si ho naucila ked som sa nim doma nieco ucila napr. sme hrali pexeso a pekne zopakoval velmi som ho chvalila ked zopakoval pekne , dokonca sa dokaze aj opravit ked povie slovicko zle , a chcem aby ho este zopakovat zopakuje aj tri krat co predtym u nas nehrozilo, alebo som ho odmenovala hrozne mal rad hroznovy cukor, tak ked sme sa doucili niake cvicenie z logopedie tak dostal jeden cukrik a tak a teraz ked uz je to porozumenie na lepsej urovni tak sa da aj trosku povydierat povyhrazam sa ze ked to nespravi nepojde von, alebo nepride k nam kamarat a tak. A teraz uz prisiel na to ze ked pouzije slovo namiesto placu a neskor gesta {lebo tie sme tiez dlho pouzivali pomohlo nam to v porozumeni} rychlejsie vsetko dostane, a dokonca uz niekedy pouzije slovicko aj sam od seba, ale to sa stava malokedy, uz zopakuje po mne vsetko ale este neprisla ta faza ako povedala logopedicka ze este slovicka ktore vie povedat nevie este pouzivat pri komunikacii ale vraj je to otazka casu kedy aj tato faza pride. ale tiez to rozpravanie neni ciste a casto si zamiena v slovickach pisemnka, ale sanzime sa ho opravovat je to tazke, napriklad. macka povie macak, hotovo povie hotoho , namiesto mamina hovori nina a tak ale hlavne je ze sa to lepsi....

jolinka
18. dub 2011

@adamkofjo

fiha, to je Filipko fakt sikovny ked uz jazdi na bycikli bez pomocnych.
Kati nema zaujem, najradsej ma kolobezku a korcule, to je ide

andreabe
18. dub 2011

@adamkofjo tak to znie super 😉 to mate podobne ako u nas, len u nas este to porozumenie riadne pokrivkava. Rozbiehat sa to v podstate zacalo po nootropile a Luky ma 3,5 roka, tak este je snad nadej, ze sa viac rozbehne.
Tiez pouzivame na komunikaciu minimum slovicok, ale kazdy den ma prekvapi, dnes na mna pozera a hovori ´´ruku´´ a chytil ma za ruku, akoze ideme von 😵
Luky len teraz objavil caro morky-odrazadla. Ale planujem mu kupit bicykel s pomocnymi koleckami.
Kolobezka alebo korcule, ale Kati u @jolinka , to by jednoznacne nedal.
Tiez mame hypotoniu ako Ondrik u @anarae ,tak musim zohnat nejaky superbike, ktory bude slapat sam 😅

jolinka
18. dub 2011

@adamkofjo kolko ma presne vek Filipko? zase som zabudla... 😉 skolku mate krasnu, mne to otvorilo aj triedu Krtko, inak presne taku interaktivnu tabulu maju aj v skole kde bude chodit starsia a deti sa na zapise nemohli od nej odtrhnut...

jolinka
18. dub 2011

u nas je to zanedbanie bicykla i trochu situaciou, byvame na rusnej ulici v centre, na ihrisko ideme cez rusnu 4prudovku auta den a noc v kuse.. tak nemozem s 3 malymi detmi vlacit aj tazky bicykel keby to Kati omrzelo vozit. Kolobezku a korcule si obsluzia sami.

jolinka
18. dub 2011

@anarae aj ste sa uz objednali do Aply?

sisstin
autor
18. dub 2011

čau holky,

tak my dneska na logo velká pochvala. Už máme spojovat slabiky tak, aby na sebe plynule navazovaly, jelikož rozslabikovávat slova už umí...takže máme makat na té plynulosti řeči 🙂 jinak mi volali, že příští čtvrtek nebo pátek si mám přijít pro rozhodnutí o přijetí/nepřijetí do školky...to jsem teda zvědaf 😝

@anarae no já si myslím, že malej teda autík nebude...max. teda VFA, protože jsi psala, že řeči rozumí normálně...a to teda většinou autíci rozumí omezeně, nebo vůbec 😕 podle mě to jde těžko nějak diagnostikovat, když má tyhle stavy, kdy jeden den je ok..a druhej den má auti rysy....u vás to bude zřejmě nějak namíchané... ale jak říká Krejčířová, nejsou až tak důležité ty projevy, ale co je způsobuje 😉

anarae
18. dub 2011

@jolinka ještě ne čekám na manžela ......až přijede z turnusu
@sisstin právě a přijít na to co to je je to nejtežší

hanatka
18. dub 2011

@anarae moc držím palečky, ať se brzo zjistí, co malíkovi je, co způsobuje ty jeho stavy. Vím, jak se cítíš, mě u malýho dokážou hrozně rozhodit i mnohem banálnější věci a jsem v tu chvíli na dně.
Taky si ale myslím, že autík je autík vždycky a prostě u vás to má nějakou příčinu.
@sisstin paráda, já si stejně myslím, že Tygr má tu dysfázku nějakou hodně slabou a za chvilku nikdo nepozná, že měl nějaký problémy 🙂

sisstin
autor
18. dub 2011

@hanatka no já teda taky doufám, že je to nějaká slabší forma 😉 ale těžko odhadnout....jako znám holčičku, co od 18m spojuje slova a mluví ve větách, a stejně tu dysfázku má 😕 tam spíš bude taky hodně záležet, jak jsou narušený ty ostatní složky....

subjektivně si myslím, že to zrakový rozlišování, jemná motorika, sluchová percepce, matematický a logický myšlení je pořádku, nejvíc pak pokulhává ta hrubá motorika...a grafomotorika též nic moc...ale co já vim, jestli to vidím správně, nejsem doktor, že 😝

jinak ten klučina od známé měl v tomhle věku 20slov, a do školy už mluvil normálně..jak závažnou dysfázku jim dala Kr. netuším. Ale Tygr mluví fakt hrozně, jako jo, má třeba 300 slov, tak to vypadá, že jako mluví hodně...když hlavně u něj zní všechni stejně....pití je "ití" nebo ještě hůře "ií", prostě ve spontánní řeči to je spíš takový vyzpívávání slov, které jsou podobné jen počtem slabik a intonací. Jako fakt čistě řekne těch slov málo - máma, babi, děda, jede, voda....fakt pár. Jinak je to šílený huhly huhly 😉

hanatka
18. dub 2011

@sisstin ty brďo a podle čeho se teda u té holčičky ta dysfázka poznala, když tak hezky mluvila?
Hele malej když začal před nějakým tím měsícem víc mluvit, tak patlal taky příšerně.. Jsem mu nic nerozuměla. Ale lepší se každým dnem, už i ve školce ho paní učitelka pochválila, že začíná hezky mluvit. A má zájem vše komentovat, což si myslím, že je dobře. S tou dysfázkou to holt bude trvat dýl, ale půjde to taky 🙂
A těch čistých slov taky moc nemáme, neumí ještě hodně hlásek, tak ono to prostě nejde, taky někdy zaměňuje slabiky, zvlášť u delších slov..

sisstin
autor
18. dub 2011

@hanatka tam se to právě pozná tak, že ta řeč je šíleně agramatická atd. Ona sice začla mluvit tak nějak v normě, ale s rozvojem té řeči se ta gramatika neupravovala nijak dobře, prostě opět jako google překladač - pády, sklonování, časy, rody atd. nic 😉 a měla narušené právě i ty ostatní složky vývoje..jako u ní šlo o lehkou formu dysfázky, ale i tak 😉

já teda nevim, jak je to u zdravých dětí..jestli i ty to tak maj ze začátku..ale Tygr se prostě naučí slovo v jednom tvaru ( pádu, času, rodu atd.), a tím to pro něj hasne 😉

sisstin
autor
18. dub 2011

@hanatka třeba už poměrně dlouho říká "boty"...ale jestli je to jedna bota, nebo obě boty..to je mu fuk...prostě i jedna bota je "boty" 😉

hanatka
18. dub 2011

@sisstin no já nevím, jestli je malej zdravej 😀
Ale skloňovat se snaží, i když někdy z něho lezou patvary teda. Množné a jednotné číslo rozlišuje bez problémů. Ale slovesa mu teda problém dělají, někdy řekne správně skládám puzliky a někdy říká skládáš puzliky. Tak jak to slyší od nás, když komentujeme, co dělá. A má teda velkej problém se zájmenama, to ho musíme pořád upozorňovat, že má říkat já a ne Radeček. Někdy řekne moje, ale málokdy, pořád Radečkovo, Radečka. Prostě někdy se mi ta jeho řeč taky nezdá no.

sisstin
autor
18. dub 2011

@hanatka no tak tohle u nás fakt nehrozí...on třeba řekne : Péta čůrat, v jeho podání teda Íá dulaj 😅 😅 😅 a takhle ta řeč u nás jako vypadá....to samý - máma čůrat atd.

no jak píšu, prostě se nějaký slovo nějak naučí, v jenom pádě, čase, čísle atd., a to pak používá... 😝

hanatka
18. dub 2011

@sisstin škoda, že nejsme Angličanky, tam by to měli ty naše ratolesti jednodušší 😀 Tam by třeba Tygr žádnou dysfázku neměl 😀 Jako ta čeština je fakt maso, ono to pro ně musí být těžký, vždyť i já kolikrát přemýšlím, jestli se nějaký slovo skloňuje tak nebo onak.

sisstin
autor
18. dub 2011

@hanatka jj, ono to tak je... 😉 čím je ten jazyk gramaticky složitější, tím to mají ty děti těžší 😉 tak třeba japonce nebo čínana s dysfázkou si představit neumim 😅 😅 😅 😅

jolinka
18. dub 2011

@hanatka
@sisstin
ked je rec o jazykoch, tiez obcas premyslam, ze pre Kati by bolo jednoduchsie, keby jej rodna rec bola madarcina, ta je v tych veciach kde ma Kati najviac problemy jednoduchsia ako slovencina.... 😕
nerozlisuje muzsky, zensky a stredny rod u podstatnych mien ani u slovies... cize ziadne ten ta to, robil, robila
dokonca ani zamena on, ona nema, tym padom odpadaju problemy aj so zamenami jeho, jej, s nim, s nou
nema zhluky spoluhlasok ako zmrzlina, strk, stlp, este aj do slov prebratych zo slovenciny vklada medzi spoluhlasky samohlasku, nema predlozky ...som si vsimla ze Kati ma mensie problemy s madarskou gramatikou ako so slovenskou

dalea
18. dub 2011

@jolinka Ale Kati to ma aj tak tazke,pretoze podla jedneho prieskumu vyslo,ze Slovencina je najtazsi jazyk na svete a madarcina bola hned na druhom mieste 😅 Aj ked si myslim,ze je to blud🙂)))))) Ale aj tak ta nasa Slovencina ti Cestina tie nase deti poriadne potrapi:((

jolinka
18. dub 2011

tazkost jazyka je myslim hlavne v odlisnosti a inom sposobe rozmyslania tej kultury ... madarcina je tazka lebo je vzdialena, nepatri ani medzi indoeuropske jazyky
azijske jazyky su este viac tazke [pre nas] odlisnost plus ina kultura... tie prieskumy nie su relevantne, len tak pre zabavu

jolinka
18. dub 2011

napr. ale pre Kati je nepochopitelnejsia cestina, tam je uplne stratena, jazyk podobny, ale ine slova, nevie pochopit napr. ceske oslovovanie osob.. Honziku, Jano, Martino... pyta sa ci je to chlapec ci dievca

adamkofjo
19. dub 2011

jolinka Filipko bude mat v septembri 5 rockov ale vyzera ako keby uz teraz ma 5 prec on je velmi vysoky na svoj vek ale do tvaricky je stale take babetko, aj vonia stale ako ked som ho doniesla z porodnice

anarae
19. dub 2011

jdu se sprostě chlubit ,malíkovi sem koupila "kouzelnou" pastelku a takovej majel sešítek,aby mohl čárat když někde jsme a nemuseli jsme sebou tahat kde co.No chtěl po mamince namalovat kytí a vedel pak namaloval svojí verzy kyti:

dalea
19. dub 2011

@anarae Zlateee 😀 Drzim Vam palce,aby sa malemu stav zlepsil 😉 Ja som teraz konecne optimisticky naladena,ucitelka v skolke dnes skonstatovala,ze Lea bola zlata 😵 Dnes isla do skolky po marodke a vraj ucietelke rano vsetko porozpravala,ze bola chora,ake lieky brala a pod. A cim dalej viac komunikuje so spoluziakmi,zlepsuje sa to teraz fakt zo dna na den,tak pravdepodobne prave zazivame nejaky vyvojovy skok 🙂Mozno jej v tom pomohli aj ti imaginarny kamarati,z ktorych som mala obavy 😅 Vcera sme boli na neuro,tam tiez v poriadku,doktorka do spravy napisala,ze ma reakcie zodpovedajuce veku 😉 Ahojte..

hanatka
19. dub 2011

@dalea to je super, to se tak krásně čte 🙂 Vždycky to dává naději ostatním, že se prostě chování může s věkem zlepšit, já se k tomu taky upínám.
@anarae šikulka je to šikovná 🙂 Malej mi tužku do ruky nevezme a když jo, udělá dvě čáranice a letí pryč.

slavkazv
19. dub 2011

@sayast

ahoj a koľko máte mesiačikov?

dalea
19. dub 2011

@hanatka Dakujeme,tvoj je este malicky,vela sa toho moze zmenit,Lea v Radkovom veku teda nic-moc 😕 U nas bol zlomovy 3 rok,potom 3,5 a teraz po 4 roku dalsie vyrazne lepsenie 😉 Takze na Vas to este len caka,musis malemu verit 😀 😉

jolinka
19. dub 2011

@adamkofjo uz si spominam, ze oni su vlastne rovesnici K. ma 5 rokov zaciatkom oktobra