Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

adosek27
14. led 2013

Ahoj
@sisstin před časem jsi mi radila ohledne meho staršího syna,který má expresivni dysfázii...Tentokrát bych Tě chtěla poprosit o radu k mému mladšímu synovi ( 2 roky a 4 měsíce) ještě nedávno jsem si myslela,že u něho půjde při nejmenším o OVŘ,ale poslední doubou mě začíná překvapovat,začíná mnohem víc komunikovat,už jsem u něho zaregistrovala vetu o 4 slovech,teda aspon si myslím že se tomu dá říct věta- Mami halo tady chovala ( maminka tady schovala telefon) nebo-Tati ne paci,tati holi vusy ( tatka neni v praci, tatka si v koupelně holí vousy). Myslíš si, že pokud je v tomto věku schopný tohoto slovního spojení, že by i přesto mohlo jít o OVŘ nebo dysfázku?Nebo je tu třeba šance, že to všechno dožene a nebude z toho nic.
Moc ti předem děkuju za odpověď.

mvmk
14. led 2013

@miawa diky za odpoved, no a samozrejmne ta neuro mi takovou diagnosu nedala, mi tam byli s jinym problemem, mala je hypotonik a stale ma velke problemy s rovnovahou, me ale docela prekvapilo, ze ona prave resila spis tu rec a porozumeni, aniz bych se ji na to vubec ptala. Jelikoz jsme k tomu vsemu jeste vyfasovali paleocerebellarni syndrom, sice nejlehci formu tak se tou reci velmi zaobirala, nebot je to s tim uzce spojene. Dala zatim jen frustni vyvojovou formu s tim ze ten maly mozecek vyzrava do 6 let. Tak nejak decentne nam naznacila, ze dobrych klinickych psychologu je jak safranu, i proto stale vyckavam na tu Krejcirovou ptotoze jsme uz 2 vys, meli a defakto jsem se toho moc nedozvedela, az na nerovnomerny vyvoj 😝
Pred tydnem jsme meli prvni dve sezeni s klinickou logoped. ta mi okamzite ten velky deficit v porozumeni potvrdila od toho se samozrejme odviji i ta rec, no ale snad jsme na dobre ceste, tak uvidime.

mvmk
14. led 2013

@sisstin Takze vlastne kdyz je dite jako opozdene ve vsech oblastech, tak je ta moznost dobreho vyvoje vetsi nez kdyz zaostava treba jen v hrube motorice a porozumeni? 😒 Mi mame totiz kognitivni vykon a jemna motorika 30 - 36 mesicu, coz je odpovidajici jejimu veku, ale hruba motorika rec a porozumeni, tam je ten deficit opravdu velky ☹ .
Jinak oproti tomu jak se chovala a reagovala jeste v rijnu to je opravdu rozdil. I socialne se zacina docela srovnavat, Jeste pred mesicem, kdyz prisla navsteva tak zalezla nekam do kouta nebo se me drzela jako kliste, ted uz ma vylozene zajem kdo prisel, rekne ahoj mava nosi tomu dotycnymu hracky jako opradu obrat o 100%. Je videt ze i ta nemcina ji uz nedela takove problemy samozrejme tam je to hlubsi porozumeni jeste daleko horsi nez v cestine 😝 Proste ja stale doufam 😉

mvmk
14. led 2013

@krystalka musim se priznat, ze jako u nas se televize moc nezapina. Jako v tydnu vubec pouze o vikendu, ale pohadky typu Krtecek a teletubies jsem hodnekrat pokousela ale naprosty nezajem. Do ted ji nejvic zaujala pohadka princezny jsou na draka, jen ta pisnicka hlupaku najdu te 😀 😀 to snese i nekolikrat po sobe jinak naprosto 0 bodu, ona televizi vubec nevnima i kdyby rvala. Velmi divne 😒 Ted o vanocich se asi 15 minut vydrzela v kuse divat na Laura a hvezda, jsme cela rodina bez dychani sedeli a pocitali minuty jak dlouho to vydrzi, ale to se stalo opravdu jen jednou a od te doby nic 😖

sicinka
14. led 2013

@sisstin já se s ním trápila skoro měsíc, dostali mě z toho až antibiotika a já mám velké podezření, že to černý kašel byl. Dáda to dovlekl ze školky před vánoci a táhlo se mu to 14 dní tedˇ byl týden klid a dneska v noci už zase chrchla. Jinak tím nakazil i babičku s dědou a nikdo kromě mě (která jsem měla antibiiotika) se z toho nevyléčil. Je to pěkné svinstvo, Jinak z volně prodejných jsem zkusila všechno, ale nic nezabralo, ty antibiotika až poslední dva dny braní.

mvmk
14. led 2013

@sicinka cerny kasel bys opravdu poznala, tim ze je tu tolik neockovanych deti tak to neni az takova vzacnost se tu nakazit a ty deti kaslou opravdu 1/2 roku az rok. Znam jich nekolik, malej vloni taky 3 mesice kaslal, jsme ho taky dali testovat na cer. kasel a nic se neprokazalo no a kasel najdnou prestal ze dne na den.

sicinka
14. led 2013

@mvmk ale jak bych ho poznala? Mě dostalo že i ty antibiotika na něj zabraly až na konci, kašlal jsem tak že mě boleli žebra a chvílema jsem nemohla popadnout dech, což ještě u mě udělá že mi začně blbnout srdce, ale za to kašel nemůže 🙂 U mě bylo implulsem jít k doktorovi až to když mě navíc začli hrozně bolet záda což v kombinakci s duivým kašlem bylo fakt na houby. Ono je to jedno co to bylo hlavně že to zmizelo....

mvmk
14. led 2013

@sicinka ono u dospelych lidi jsou ty projevy atipicky, tam to muze byt od lehkyho pokaslavani az k zachvatum jak to popisujes, ale u ditete je to docela sila. Oni nekaslou porad pouze v urcitych intervalech a opravdu tak ze jim skoro zmodra hlava nez poradne popadnou dech. A hlavne se musi zalecit okamzite atb. jinak pozdejs uz ty antibiotika nezabiraji, tak si myslim ze si chytla nejakou jinou potvoru 😀 . Ja ale uz taky chrchlam od vanoc, ale moc to neresim 😉

sisstin
autor
14. led 2013

@mvmk no ony je vždycky právě "lepší" když je dítě celkově opožděné (samozřejmě do určitýho věku), než když je ten vývoj právě silně nerovnoměrný, to vždycky neznačí nic dobrýho 😉 u toho celkově opožděnýho vývoje je právě naděje, že se to dítě srovná (ale fakt do těch 3let, pak už to zas může značit MR)

U nás to fakt bylo, do těch 15m byl jakž takž normální, ale pak totální zásek a fakt toho 3/4roku se nedělo nic (akorát se naučil chodit), a pak právě mezi 27-36 ooooooobří skok, čili ve 3letech byl už "normální". Samozřejmě dysfázii měl a má, ale podle mě se sešly jako dvě věci, ten opožděný vývoj +expresivní, páč normoš expresivní ten vývoj takhle znatelně neovlivnuje, ty děti prostě "jen" nemluví 😉

sisstin
autor
14. led 2013

@adosek27 čauvec, no zatím bych o dysfázii neuvažovala, to spíš jen OVR a ještě lehčí 😉

mvmk
14. led 2013

@sisstin "neznaci nic dobryho" mohla bys mi to prosim trochu upresnit, omlouvam se kdyz ja jsem totalni posera, me tohle vzdyzcky strasne postrasi 😒

miawa
14. led 2013

@sicinka Jj, o pár takových lidech, o kterých si okolí myslí, že měli v dětství dysfázii jsem samozřejmě slyšela. Ale pořád je to o tom, že se jim to právě před nástupem do školy srovnalo a byla ta lehčí forma. 😉 V současné době vývojových poruch celkem přibylo a dá se to diagnostikovat. Dřív to byla snad i vzácnost a ty těžší formy byly diagnostikovány jako hluchoněmota.

@hrusti Tak to už je bohužel ten špatný příklad. O pár takových, kterým vadí, že se s jejich dítětem něco dělá a že se mu musí kupovat pomůcky, jsem už právě párkrát slyšela. 🙂

@mvmk Maty měl taky právě hypotonii. Špatnou rovnováhu měl taky a dost dlouho. Hrubá motorika na řeč samozřejmě vliv má, a snad i víc na to porozumění, jsem někde slyšela, ale to si nejsem jistá. Ale co je paleocerebellarni syndrom teda netuším?

Já si taky myslím, že černý kašel by @sisstin poznala, stejně jako tu chronickou laryngitidu. Všechno jsou to bakteriální infekce a to by se poznalo na CRP.

mvmk
14. led 2013

@miawa ten paleo. syndrom je prakticky poskozeni maleho mozecku, u nas to neuro prisuzuje nezralosti CNS, ale samozrejme nevim. S tou hypotonii je to taky tak nejak nejiste, ono jeden ma to druhy ono. Ja samozrejme vidim, ze ty rozdily k jejim vrstevnikum jsou velike ale nadeje umira posledni 😉 Ona teda uz dela vety typu. Mama haji ne, Vinci aui tam, jako kde ji Vincent uhodil a tak. No pokad se to da uznat za vety 😲

sisstin
autor
14. led 2013

@mvmk no tím jsem jako myslela, že to prostě nějakou diagnozu už značí. JInak ted mi psala nedávno nějaká paní, že její chlapeček má taky tenhle mozečkový syndrom a právě taky téměř do 4nemluvil a ted blbě 😕

mvmk
14. led 2013

@sisstin na to me prave ta neuro upozornovala, ze pri tehle diagnose je minim. dyslalie 😒 Ale znam i par mamin tady z konika, s timto synd. a je to hrozne rozdilne, nekdo mluvi opravdu moc spatne, potom par jich mluvilo driv nez jejich vrstevnici, ale nikdo k tomu nema tu poruchu porozumeni to mi dela docela starosti ☹

sicinka
14. led 2013

@miawa no ono ani dysfazii mít nemohla, ta snad tenkrát neexistovala. A na OVŘ na tom byla příliš špatně, řeč měla dlouho tvořenou samohláskama, hodně opožděnou jemnou motoriku, hyperaktivita a agresivita už tam byli jako bonus. Mimo jiné s ní pracovala psycholožka/ logopedka co učila mluvit neslyšící děti, pak logoškolka a řeč byla ok. Máma říkala že byla chyba že jí dali potom rovnou na normální základku že sice učení zvládala, řeč byla téměř normální, ale neuměla navazovat vztahy s vrstevníky, byla hodně vzteklá a pak ubrečená. Třeba když byla ve stresu tak se zadrhávala v řeči, přehazovala slova, zakoktávala atd to měla určitě ještě v pubertě. Já až půjdu k naší oboďačce tak z ní zkusím vytáhout nějaké zprávy sama jsem zvědavá jako to popisují. Ono pamět je v tomhle dost zrádná 🙂

krystalka
14. led 2013

@mvmk - já jsem mu tenkrát ty pohádky pouštěla většinou po obědě, on u toho odpočíval, protože docela brzy přestal spát po obědě, ale unavený samozřejmě byl a tohle byl jediný způsob, jak ho udržet aspoň chvilku v klidu, on v té době nevydržel poslouchat, když jsem mu četla, prostě potřeboval tu zrakovou oporu, čtení knížek si užíváme až tak od 3. roku, ale zato plnými doušky, k mému nadšení je to velký "čtenář", teď čteme každý večer asi půl hodiny a to většinou stejně ještě žadoní o další "poslední" pohádku 😉 , teď jsme dlouho četli Martínkovu čítanku od Petišky, předtím Pohádky o mašinkách...má u postele pořád hromádku knížek a každý večer si z toho důležitě vybírá 🙂 . Jinak my televizi zapínáme až večer v 19h na zprávy, přes den jí pouštíme právě jen občas na jeho pohádky, když vidím, že si potřebuje trochu odpočinout a zklidnit se, jinak ho totiž nezastaví nic, je neustále v pohybu 😖

miawa
14. led 2013

@sicinka První zmínka o dysfázii je tuším z roku 1955. 😉 Ale u nás se to dlouho řadilo právě pod tu hluchoněmotu, o pojmu dysfázie a dělení na expresivní a receptivní začal u nás psát Sovák někdy v 70.letech. Já si to už nepamatuju přesně, musela bych se doma podívat do knížek. 🙂

@mvmk Jasně, že jsou to věty. A to je na 2,5 roku celkem dobrý. 😉

mvmk
14. led 2013

@miawa dekuji za utechu 🙂 🙂

mvmk
14. led 2013

@krystalka To u nas vubec nehrozi, kdybych ji posadila pred televizi tak se v cuku letu otoci a jde za mnou 😠 😠

mvmk
14. led 2013

@miawa podotykam jen ze ma asi tak 30 slov mozna trochu vic, pocitam i citoslovce a z toho tvori vety, tak ze zadna slava 😒

krystalka
14. led 2013

@mvmk - tak to je ale zase docela šikulka, takovéhle věty začínal náš Jiřík skládat až když mu bylo 3,5 roku... do té doby měl jen samostatná slova a většinou jen dvouslabičná....

sicinka
14. led 2013

@mvmk jestli se nepletu tak to že tvoří věty při malé slovní zásobě je dobrá zpráva ne špatná. Dáda měl ve 2,5 letech tady 3 slovné věty, ale těch slov měl tak 150 akorát je nepoužíval. Na vyšetření 2 roky 8 měsíců byla maxmem 5 slovná věta a to mi bylo řešeno že je řeč tak půl roku dozadu, tak to nezní tak špatně 🙂

krystalka
14. led 2013

@mvmk - aha, tak to Jiřík jako u pohádky vydržel, ale zato si hooodně dlouho nedokázal hrát ani chviličku sám, přesně jak píšeš, kam jsem se hnula po baráku, hned byl za mnou 😉 , dneska už teda chvilku vydrží, ale za chvíli si kontroluje kde jsem, ale už mu většinou stačí, že na něj zavolám třeba, že jsem nahoře a tak 😉

hrusti
14. led 2013

@miawa No ted si po sobě čtu ten příspěvek a mohlo to vyznít všelijak. Myslela jsem, že MM mrčí, že má hodně (dost) pracovních pomůcek. MM nevadí, že s ním něco dělám, on je rád, že s ním pracuji, ale štvou ho ty finance 😒

mvmk
14. led 2013

@sicinka no ja jsem samozrejme jako rada, ze ted aspon komunikuje, to vypadalo pred pul rokem jeste uplne jinak 😝 , ale stejne si myslim, ze spis je zasadni to jak rozumi ne jak zkousi mluvit 😝

mvmk
14. led 2013

@krystalka ona to sice chvilicku dokaze ale i tak ji mam defakto cely den za zad.... 😀 Ona za mnou chodi i na zachod.

kajiszek
14. led 2013

@mvmk Ahoj, četla jsem tvoje dotazy a následný odpovědi... Mám asi stejný obavy, Nela právě bude mít evidentně problém víc s porozuměním než s mluvením, protože sem tam nějaký slovo řekne, občas i opakuje, což by mě mělo těšit, ale to porozumění je u nás zatím fakt nula. Sice jí je teprve 22 měsíců, je malá, ale fakt mě drtí, že nereaguje fakt ani na jméno a celkově je prostě vidět, že nerozumí absolutně ničemu ☹ Můžu se zeptat, jak jste to měly v tomhle věku vy? Kdy asi tak začalo naskakovat aspoň nějaký základní porozumění? Já vím, že to je individuální, ale tak bych potřebovala aspoň trošku uklidnit 😀 Jinak nás doktoři teprve čekají, jsme to neporozumění odhalila až nedávno, od tý doby ji fakt pořád pozorujem a zkoušíme na ni všecko možný, ale je fakt evidentní, že nerozumí ničemu.

mvmk
14. led 2013

No ona na tom nebyla o moc lip v tech 22 mes. cetla jsem si tve prispevky 😉 . Ona udelala obrovsky skok presne po druhych narozeninach, a ted na 2,5 pozoruji taky docela velky posun, v tech 20 mesicich se taky otocila na kazde 10 zavolani. Hlavne nezoufej, vim uplne presne jak se citis. Ja totiz casem zjistila, ze kdyz se jako chovam divne ja tak se ona chova o to divneji 😝 Dulezite je proste alespon trochu vedet v cem je potiz jak tady nekolikrat pise sisstin.
Holky drzte se 😵 😵

cairka
14. led 2013

@sicinka , v 2r a 8 mesiacov a 5slovná veta, že je pol roka pozadu reč? Takže 2 a 1/4ročné dieťa má hovoriť 5 slovné vety? A ja som sa potešila, keď mala začla pred pár týždňami 4-5 slovné vety používať, že to už ani nebude tak pozadu v reči 😅 tak som bola vyvedená z omylu, no 😅