Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
19. únor 2016

@kucirlib - mám syna s expresívní VD, teď už jen zbytkovou, ale těch auti rysů měl odmalička spoustu, některé "zvláštnosti" přetrvávají, měli jsme to dost podobně, jak píše peggy....akorát je ještě k tomu úzkostnější a velké davy a neznámé lidi nemá rád doteď, je ve 2.třídě....jinak ta VD a PAS někdy působí skoro stejně.....navíc jsem někde před časem četla, že v některých zemích, např. v Anglii, spadá VD pod PAS.....to asi hlavně u nás se to pořád snaží striktně rozlišit a těžko říct, jestli to vůbec jde, protože spousta dětí s VD má nějaké auti rysy a tohle by to celkem vysvětlovalo....práce s dětmi je v obou případech dost podobná...

benjik
19. únor 2016

Ahoj všem! Mě kobyla hrozně padá,tak snad alespon ten příspěvek odešlu.Kuba říká zřetelně 3 nová slova,zároveň s ním se rozmlouvá i naše nejmenší.Logopedka mi včera ukázala,jak s ním pracovat.Zároveň řekla,že inteligenčně pozadu není,jen s mluvou.Máme Kubu učit spojovat slova s obrázky ( třeba pes v 5.různých podobách) ,fotky jsme přeskočili,páč ví co po něm chceme a zvládá to.
Nelča má za sebou zàpis,do školy je přijatá.Jen se u zápisu ptali,jestli chodí na logo. Dnes mi u ní logopedka doporučila zvažit asistenta,že pozornost opravdu neudrží ani pár minut.Tak uvidíme,co v úterý v PPP.Páč psychiatrička v Motole zas pro asistenta nevidí důvod.Spíš úkoly navíc atd.
Tak uvidíme

amy287
26. únor 2016

Ahojte maminky..
Uz som sem raz pisala...
Napisem vsetko znova...
Moja mladsia dcera sa do 2 rokoch vyvijala uplne normalne....rozpravala papa, mama atd...ale len jednoduche veci...bola ale strasne hyperaktivna a chytala si stale vlasky....
v 3 rokoch, presne pred rokom, jej zistili epilepsiu..dali jej silne lieky...zachvaty prestali...ale vyvoj ide strasne pomaly s nou....
Ja som uz zufala...ja uz neviem co s nou mam viac robit....
Od septembra chodime do normalne skoly (zijeme vo Francuzsku) skola je od 3 rokov...
ale nerozprava vela...cca 200 slov, porozumenie je slabe tiez, ale tie jednoduche prikazy uz vsetky rozumie...
V 2 rokoch bolo podozrenie na autizmus...alebo dysfazia...psychologicka sa nevedela vyjadrit..
robili jej testy minuly rok, autizmus sa nepotvrdil...zacala viac komunikovat s nami...predtym slabota....ked nieco chce tak povie len ten predmet..nevie este rozvijat vety...na vsetko hovori v 3 osobe....to je....nechape este zmyslu ja chcem alebo ty....atd
zistili velku priepast v reci a porozumeni tak na 2 roky, ostatne celkom ok...medzi 2 a 3 rokom....
nevie este kreslit, ani sa bicyklovat....neudrzi pozornost....
Ked som sa naposledy v decembri pytala dr, ze ci je tam teda dysfazia, ked autizmus vylucili, povedala mi, ze mi este nevie povedat....ze je ste mala
nejake naznaky ale tam su...nevie sa hrat s druhymi detmi...vacsinou casu stravi pri mne...je na mne strasne naviazana...
Povedala mi ale dr, ze je trosku intelektualne nizsie....ale je mozne to casom dobehnut....jej mozog pracuje asi spomalene...
Ma velmi dobru pamat....ale niekedy odpovie doslovne "blbost" ked sa jej na nieco pytam....
Ja som uz neivem co mam s nou robit, chodime aj k logo, aj na psychomotricke hry...
Ako ste este "prezivali" to, ked druhy ludia na vas divne pozerali, ze vase dieta este nerozprava?
Je to horsie pre mna, ze sme v zahranici, nemam tu rodinu, nikoho...okrem toho som sa nedavno dozvedela, ze "kamaratka" ma dobre "osierala" pred druhymi, co sa tyka mojej dcery...a to mi do tvare vravela, ze vsetko bude ok....
Este na magnetitickej bolo vsetko ok, aj na genetickom vsetko ok
Prosim maminky poradte, dakujem

francula
26. únor 2016

Ahojte dievcata, pred tyzdnom som bola s Riskom v Adeli Medical centre v Piestanoch u uzasnej logopedicky Adelaide Fabianovej. Risko ma oslabenu spodnu peru, jednu stranu zuvacich svalov, stred a spicku jazyka. Logopedicka mi ukazala cviky na spevnenie a dost ma ukludnila, Podla nej ide o oneskoreny vyvoj reci, aj napriek tomu, ze v poslednej sprave od psychologicky, je uvedene naruseny vyvoj reci, ADHD. Logopedicka si dokonca nemysli, ze je Risko hyperaktivny, pretoze zhodnotila, ze tak dlho ako sa tam hral Risko s jednou hrackou, sa hyperaktivne dieta hrat nedokaze. Odporucila mi aj jedno centrum v Bratislave na motoriku. Taktiez mame Riska viac prinutit rozpravat tie slova, ktore ovlada, pretoze zhodnotila, ze Risko si vela veci zjednodusuje.

janoulek25
26. únor 2016

@francula Ahoj můžu se zeptat o jaké centrum na motoriku se jedná?. Střídavě bývám s malou v Bratislavě. Jinak bezva, že jste vlastně dobře dopadli 🙂.

francula
26. únor 2016

@janoulek25 centrum na motoriku sa vola Avare a este mi odporucila aj logopedicke centrum, a to sa vola Asobi. Ano, v podstate to boli pre nas dobre spravy, aj napriek tomu Risko je nestandardne trojrocne dieta 🙂 napisem este kratke zhrnutie zo psychologickej spravy, ako je to na tom s vyvinom: jemna motorika - oneskorenie 10 mesiacov,hruba motorika rozvinuta nerovnomerne, no v podstate primerana jeho veku, vnimanie suvislosti - oneskorenie 6 mesiacov, kratkodoba zrakova pamat - predpoklad oslabenia kvoli tazkosti so zameranim a trvanim pozornosti, predmatematicke myslenie - na poziadanie neodlisi velkost, nedari sa mu zoradovat kolieska na palicke podla velkosti, grafomotorika - spontanna kresba je na urovni riadeneho cmarania, nedari sa mu napodobnit tvary podla vzoru (spirala, vodorovne a zvisle ciary), sebaobsluha a samostatnost - nerovnomerne rozvinuta, socialny vek - oneskorenie 10 mesiacov, rec - oneskorenie 18 mesiacov... Risko bol na psychologickom vysetreni pred sviatkami a sprava mi prisla minuly tyzden, musim ale povedat, ze za posledne dva mesiace sa podla mna zlepsil aj v kresbe (momentalne kresli zvysle ciary najviac), aj v pozornosti, aj v jemnej motorike... ta rec stale stagnuje

janoulek25
27. únor 2016

@francula Děkuju za tipy, podívám se na to, Anetka má právě taky tu hrubou motoriku takovou nerovnoměrnou, řekla bych, že je na ní celkem dobře, až na schody, to je hrůza, do schodů ona umí jít bez držení s přísunem nohy ale nechce poslední dobou, asi se necítí uplně jistá, ze schodů také zvládne (sice je to takové nejisté) ale zase odmítá mi to ted a chodí za ruku. Ale to chci řešit až do výhledu, ted se nám bohužel objevily problémy jako je spavost, zvracení, minulý týden jsme kvůli tomu byli v nemocnici, infekt se neprokázal, tak musíme na neurochirurgiii se objednat na magnetickou, doufám, že nás objednají co nejdřív a bude vše ok.
Ty vaše výsledky kromě řeči, se mi nezdají tak hrozné. Jako jasně je tam opoždění, ale myslím, si že pokud je mín než rok, tak to není tak dramatické a doženete to 🙂 a snad i ta řeč se začne hýbat.

anlek
27. únor 2016

@janoulek25 A nemůže mít migrény jako náš mladší? Zeblil se a usnul. ☹ A protože ségra má migrény od roku, tak mě to napodlo po druhé příhodě.

francula
27. únor 2016

@janoulek25 na hrubu motoriku mame doporucene cviky na rovnovahu, v tom Avare cantre ze vraj pouzivaju nejaku cvicebnu metodu, pre ktoru by bol Risko dobrym adeptom. Akuart v utorok idem k fizioterapeutke v spec. skolke, tak som zvedava, co ona povie. Urcite pojdeme aj do Blavy a vcera mi volali z Dunajskej Luznej, kde mame ist na rehabilitacny pobyt, ze sa im odhlasili deticky, tak ci by sme od nedele nenastupili. Takto narychlo sa mi to ozaj neda. Ta logopedicka z Piestan si mysli, ze to bude pre Riska zbutocne, ale ked uz som tam poslala ziadost, tak pojdeme... to ma mrzi, ze ma mala take zdravotne problemy. Dufam, ze sa na MR nic neukaze. Nas tiez MR caka v najblizsich mesiacoch. Pojdeme na kontrolu, kedze Riskovi sa potvrdil v lete nalez. Podla neurologicky to ale nebude nic vaze, len mu pomalsie zreje mozog. Tak uvidime, co sa tam po takmer roku ukaze.

janoulek25
27. únor 2016

@anlek To fakt nevím, na bolesti hlavy si neztěžuje, ale jako je možné, že mi záměrně lže, protože jsem si všimla, že víckrát mi nechce říct, že ji něco bolí, protože pak ví, že půjdeme k doktorovi, ona je mazaná. Uvidíme co nám řeknou, ale určitě to pro klid duše chci vyšetřit, ona je jinak celkem aktivní dítě tak na ni ta únava nesedí. A krve měla dobrý.

anlek
27. únor 2016

@janoulek25 U dětí může prý být i migréna bez bolesti hlavy. Uvidíte, držím palce.

hejskka
29. únor 2016

Ahoj holky,zvladla jsem asi prvnich 30 stranek precist,ale jelikoz je v diskuzi uz pres 1000 stranek,tak se to fakt neda🙂 Rada bych se k vam pridala,jestli muzu.Mam synka 2 roky a 8mesicu,projevy ma stejne,jak uz tu bylo mnohokrat popsano.V dubnu nas ceka kolecko eeg,neurologie a klinicky psycholog kvuli nejake diagnose vypada to na nejakou disfazii,ale ma i nake auti rysy,ale hlavne v te komunikacni sfere,takze ten strasak autismu tam je.Ja osobne jsem presvedvena,ze je to po ockovani. Ted mame za sebou 2 tydny rizene detoxikace a vypada,ze se to zlepsuje.Chtela bych se zeptat,zda nemate nekdo zkusenost z psycholozkou Vladimirou Sykorovou z Prahy 8??Moc dekuju🙂)

anlek
29. únor 2016

@hejskka Já jsem asi jedna z mála, která s ní nebyla spokojená. Jinak většina rodičů bývá, co jsem tam četla. Nám se stalo (a mě vadilo 😀 ):
1. Napsala do zprávy pravý opak toho, co mi řekla po vyšetření.
2. Dost ji naštvalo, proč k ní jdeme v pěti letech, když už vše máme - teprv v těch 5 letech mu VD přiklepla neuroložka a foniatrička, psych. vyšetření nám chybělo a byli jsme tam odeslaní z neurologie. Od tří let jsme řešili problémy bez diagnózy - logopedii, později spec. pedagožku na grafomotoriku.
3. Neuznala test laterality od spec. pedagožky, udělala ho znovu a syna natlačila do toho, že jí vyšel jako pravák, ikdyž má lateralitu nevyhraněnou a vedoucí oko levé. Pak mi to chtěla předvést. Syn, když byl s ní sám, tak prý všude používal pravou ruku a když náhodou obě, tak za to může jeho zbrklost. 😀 Když mi to chtěla demonstrovat, tak syn většinu věcí dělal levou rukou. 😀
4. Syn je prý přestimulovaný v matematici. - Nikdy jsem ho nic navíc vyloženě neučila. Když se zeptal, tak dostal odpověď, ale spíš jsme se ho snažila brzdit než posunovat dopředu. Teď kolem zápisů do školy, kdy ho jiná psych. vyšetřovala na školní zralost, tak vyšel jako nadaný. 😝 S čímž souhlasím, žádný přestimulovaný, ale nadaný.

hejskka
29. únor 2016

@anlek Teda to co popisujes mi prijdou docela zasadni veci ☹ a kde se muzu docist ty dalsi reakce na ni,tady v diskuzi?A jak prosimte vypadalo to vysetreni?

sisstin
autor
29. únor 2016

@hejskka co holky psaly, tak je dost pesimisticka v posudcich... Tady ne, ale na FB se to resilo...

hejskka
29. únor 2016

@sisstin tak to nemam moc radost☹

anlek
29. únor 2016

@hejskka Ale nikdo jiný než já takovou zkušenost nemá ... My ji možná naštvali tím, že jsem tam přišla s papíry z neurologie, kde už VD byla, z foniatrie byla VD s otazníkem, od speciální pedagožky, že syn je nevyhraněný, začal používat pravou ruku na kreslení, když se zjistilo, že je levák, tak jsme se mu levou snažili podstrčil a on ji vzal (zatím to hodnotíme jako dobré rozhodnutí). Tak proč jdeme k ní, když už všechno víme? Protože nás tam poslala neuroložka, aby se to uzavřelo.

Vyšetření u 5letého dítěte probíhalo tak, že se otevřely dveře, zeptala se, proč přicházíme (na chodbě), vzala si papíry dovnitř a až si je přečte, tak si přijde pro syna. Pak si vzala syna dovnitř, dělala s ním nějaké testy a pak přišla pro mě, aby mi řekla, co zjistila.

hejskka
29. únor 2016

@anlek Tak dekuju moc za informace,my jdeme na doporuceni od pediatra,tak snad to bude v pohode.

kucirlib
1. bře 2016

@hejskka mohu se zeptat na tu detoxikaci? Řadila mi to známá, odkovení.
Syn na diagn. Poruchu aut.spektra ale nějak mi věta hlavou jestli spíš nemá VD.

hejskka
1. bře 2016

@kucirlib Jestli mate tuhle diagnozu tak to urcite muzes vyzkouset.Me to taky doporucila kamaradka.Je to vlastne rizena detoxikace od tezkych kovu,ktere jsou ve vakcinach na ockovani.,,Normalni,, deti to dokazi odbourat,ale deti ktere maji nejake predpoklady pro ruzne vady nebo poruchy (komplikace v tehotenstvi,spatny porod,geneticky predpoklad apod.) tak u nich to casto byva spoustec.Ja chodim k doktorce Elekova,je pomerne dost znama jako bojovnice proti ockovani.Je to normalni doktorka pediatricka,ted uz pri dospele a zabyva se celistvou medicinou a homeopatii,byla jsem u ni nejdrive na konzultaci,asi hodinu a pul i se synem,toho sledovala,jak si hraje a pak mi pripravila jednotlive potence tech homeopatik. Jo a je to placene,ta konzultace asi 600 a homeopatika asi 200-300 jedna potence (napr. ockovani na 4 tydny) vsechno ti vysvetli,pisu si denik,co se deje,kazdou blbost a posilam ji to.Kdyztak se ptej,kdyby te neco zajimalo.

evik19
1. bře 2016

Holky, posílám úžasné video. Je na něm dá se říct stand-up komik, který je autista a do svých 6 let neuměl vůbec mluvit. Hovoří o těžkém životě neautistů. Stojí za shlédnutí🙂

https://www.youtube.com/watch?v=vPSAoXJYInA
kucirlib
1. bře 2016

@hejskka děkujuuu

josefina79
2. bře 2016

@evik19 to je neskutečné. Válím se tu smíchy. Je skvělý!!!
Našla jsem si tu s ním rozhovor:
http://zeny.e15.cz/clanek/bavim-se/josef-schova...
Ale rodiče to s ním museli mít těžké 😉

jajulinka
5. bře 2016

@josefina79 skvělý článek a knihu si určitě seženu,mám doma Aspíčka a jako bych ho slyšela 😀

calabasa
7. bře 2016

@josefina79 @zejazeja Taky chodim k Palasove. Od 2,5 let. Platíme 400 za hod nebo ted 250 ta 30 minut. A hipoterapii jezdíme v Mirakl v Holubicich před Kralupy. Jsou výborni!

calabasa
7. bře 2016

@cherryleny ano, kvůli VD. Chtela jsem, aby mi někdo posoudil ruzně oblasti jejího vývoje, úroveň porozumění a od konzultovat způsoby prace s dcerkou.

josefina79
7. bře 2016

@calabasa 🙂.A jste u paní Palasové spokojeni? My jo, tak tam jezdíme, i když to je přes celou Prahu.

calabasa
9. bře 2016

@josefina79 já ti mám skoro pocit, že už jsme si jednou psaly... Já si myslím, že je výborná. Oceňuji na ní i rozsah a přehled, i kontakty. Snad trochu chaotická a povídavá, ale to si spíš hledám mouchy. já tam s dcerou chodím už přes 2 roky, tak mám pocit, že to chce změnu, ale my se budeme v létě stěhovat do Posázaví, tak to přijde samo. Mám potřebu nových impulzů a přístupů. Ale tak už jsme taky jinde, dcera mluví (teda dysfaticky), větší problémy má asi s psychikou a sociálnem.

paja214
9. bře 2016

Holky, moc sem nepřispívám, ale tohle musím dostat ven. Syn VD (alespon dle logopedky), každopádne 3.5 roku, aktivních asi max. 20 slov, nedá dohromady ani auto (resp. řekne au, a to, každý zvlášť, dohromady ne, vrcholem slovního spojen), v běžné školce problémy, spec. tu není, Protože vím, že místní SPC není úplně top, absolvovali jsme vyšetření v SPC Jihlava, super, dle psycholožky i logopedky to je min. na individuální integraci v MŠ , event. na zvážení asistenta, zejména tedy a úzkou spolupráci se školkou, ale protože je to mimo kraj, odkázali nás na místní SPC. Tak si tam dneska volám a dozvěděla jsem se, že "problémy s mluvením a se školkou jsou běžné, že dítě v kolektivu to donutí mluvit, doma že se nesnaží, ale ve školce se snažit bude, není žádný důvod pro integraci, pokud máme zajištěnou logopedku, tak není co jiného víc poskytnou. Ale teda že pokud chci, tam mě zapíšou do nějakého sešitu a až se uvolní místo k paní logopedce, tak nám zavolají. Čekací doba je tak cca. jeden rok " .

Tak já nějak nevím jestli se mám smát, brečet, nebo jít založit vlastní školku. ☹ 😀 😝

francula
9. bře 2016

@paja214 takyto pristup je strasny a drahocenny cas bezi...moc drzim palce