Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
16. čer 2011

@sisstin nemyslela som prave tu ulohu, skor to rozpravanie na 3 roky a tak

sisstin
autor
16. čer 2011

@jolinka no já myslim, že na dysfatický dítě je to fakt hodně dobrý 😉 to má zhruba 1,5z roku zpoždění a hlavně!!!! ona má suprovou výslovnost, jiný dysfatický děti patlaj, huhlaj, gramatika nic atd 😉 ale ted už bude mít Kati asi to porozumění lepší než expresi ne? 😕 počkej, jak se to ještě rozjede ted mezi 5-6!!! A jestli bude mít rok odklad, tak úplná pohoda 😉 max. tam teda budou třeba nějaký SPU..ale vy toho taky děláte poměrně dost, takže si myslím, že třeba ani nebudou 😉

Tygr má tu expresi fakt špatnou, on je řečově - co se týče aktivní slovní zásoby- taky zhruba o 1,5roku opožděný, ale narozdíl od Kati on má k tomu i šílenou patlavost, žádnou gramatiku atd. 😉 jinak ty ostatní složky asi jakž takž, v něčem je fakt dobrej.....výraznějc hapruje ta prostorová představivost a grafomotorika.... ona mi říkala Kr., že ta dysfázka se až tak neposuzuje podle toho, jak dítě mluví...ale spíš podle toho, jak jsou zasažený ty ostatní složky... takže to, že třeba 4letý dítě mluví fakt blbě, ale jinak ten zbytek má celkem oukej...tak tam je mnohem větší možnost, že se to dá dřív do pořádku, než u dětí, který třeba tu samotnou expresi nemají tak špatnou, ale mají k tomu výraznějc narušený ty ostatní vývojový složky 😉 v tý mluvě jsou pak skoky obrovský a výslovnost se taky pak spontánně upravuje 🙂

sisstin
autor
16. čer 2011

@jolinka ještě, on ten projev je fakt zkreslující...když si vezmeš, že u standartního dítěte vyjadřování (většinou) odpovídá výši IQ...tak u těch dysfatických dětí to tak není 😉 takže pak působí jak nějaký "joudové", co neumí do pěti napočítat...přitom všichni tady víme, že to tak není 😉

jolinka
16. čer 2011

@sisstin ako ja chapem, ze je to skreslene, tam na tych videach ani nie je jej najlepsi recovy prejav...ona ma najlepsiu vyslovnost a gramatiku ak hovori nejaku samostatnu vetu ktoru si sama premysli, ale to by som musela natacat v kuse od rana do vecera 😉 ...teda nie je to dlhsie vypravanie ani odpoved na otazku {kde musi premyslat a potom len same oooo a eeee ako hlada vyrazy} ani reprodukcia piesne kde zase vela slov nepozna a komoli ich. 😒

O to IQ sa az tak extremne nebojim, bude hadam v ramci normy aj keby nizsej...vidno to napr. ako doslova odmieta hrat sa v skolke a na ihrisku s 3 az 3,5 rocnymi detmi, su uz pod jej uroven.
Najnovsie ma 2 kamaratky presne 4 rocne a co ich tak dlhsie sledujem, samozrejme rozpravaju lepsie ale nejake tie znalosti a kognitivne schopnosti nemaju lepsie ako K. skor by som povedala ze v mnohom vie Kati viac...samozrejme v kresleni ich strci do vrecka to sa nechytaju aj starsie deti.
Inak mi vcera jej ucitelka Erika hovori, ze pani vy mate take sikovne a mudre deti...ja na to Eee, myslite aj Kati? ona ze samozrejme, ze Kati vela veci rozumie a vie a ze je velmi ctiziadostiva a vytrvala. 😀 a ze jej uz vsetko rozumeju co rozprava.

sisstin
autor
16. čer 2011

@jolinka no já mám taky ty tendence, když někdo náhodou o Tygrovi řekne, že je šikovnej, že "cooooo" 😅 😅 😅 😅 prostě jsem byla zvyklá, že od narození byl jinej a pomalej 😝 tak mám furt nějaký tlaky z něj dělat "blba", když on fakt není... 😝

já si právě myslím, že naše děti budou mít jednu obrovskou výhodu v tom, že jsou už zvyklé "makat" od útlýho věku, na což většina "standartních" dětí zvyklá není...naše děti budou vědět, že všechno stojí námahu...ale námahu, která se vyplácí 😉 ono pak pro ty "bezproblémové a dokonalé" děti může být nástup do ZS a taky nějaké povinnosti a učení docela šok, což pro ty naše asi zas tak nebude 😉

jolinka
16. čer 2011

@sisstin to dufam...uvidime

niekedy si hovorim ze je dobre ze Kati je taka aka je i s tymi problemami, jednak som sa okolo nej dozvedela spustu informacii o roznych poruchach postihnutiach, vosla do ineho sveta, jednak som prehodnotila svoje priority zmenila pristup k detom celkove, som viac pohodovejsia viac sledujem ich potreby a menej sa nervacim.
A popri tej praci na Katike sa v dobrom zviezli aj ostatne deti, prospelo to aj Johi aj Miskovi.

sisstin
autor
16. čer 2011

@jolinka 😉 dtto 😀

susik77
16. čer 2011

@sisstin - ahoj holky, my jsme u nasich, deti maji veget, bazen, hriste 🙂
siss, mas pravdu, veru se venujeme tak, ze uz ted je mnohem sikovnejsi jako jine deti, teda v tom mluveni a tak. nekdy mi prijde, ze ta diagnoza je mimo, ona v poho vi aj odpoved na hadanky- ktere zviratka maji chvost, ktere ziji ve vode atd. a to dost rychle. akorat mi leze na nervy ze nas komanduje- jakou pisnicku budeme poslouchat na cd, nebo co muzeme jist 😝 a dela kolem toho cirkus 😒

sisstin
autor
16. čer 2011

@susik77 no já bych té Kr. poměrně věřila 😉 ona ta otázka: která zvířatka mají ocas? To je zas otázka pouze na mechanické zapamatování 😉 neobsahuje to "hlubší" porozumění....

ono jak dítě nerozumí při velmi dobré (nadprůměrné) expresi a výborné mechanické paměti, tak je to fakt dost matoucí 😉

sisstin
autor
16. čer 2011

@susik77 pro ni budou těžké otázky, které obsahují zejména abstraktní slova...a taky otázky, ve kterých se to slovo, které je obsaženo v odpovědi, nevyskytuje 😉

já to píšu jak tatar, ale třeba zrovna ta otázka o "ocasu"...ocas není abstraktní slovo, prostě ho některá zvířatka mají...a stačí se "nadrtit", která ho mají a která ne 😉 ale třeba už ta otázka: " co svítí na nebi?" Tak jednak je tam slovo "svítí", které už trošku abstraktní je...a jednak je odpověď "měsíc", který v té otázce není 😉

snad to píšu nějak srozumitelně 😅

jolinka
16. čer 2011

Kati nechcela tocit video tak len reprodukujem...

Z coho pijeme?
Vodu
Ale Z COHO pijeme {naznacila som drzanie pohara}
z poharika
Co svieti v noci na oblohe?
Prsi.
Ale CO SVIETI?
slniecko.
a v noci co svieti?
tma
ale CO SVIETI?
mesiacik
Co si berieme ked vonku prsi.
Dazdnik.
Kam davame saty?
do prania.
Kam davame CISTE saty?
tam {ukazala na balkon kde vesiam vyprate pradlo 🙂 }
Cim sa maluje?
papierom
A este co potrebujeme na malovanie?
Ceruzu.

susik77
16. čer 2011

@sisstin =no, toto se uz naucila taky. aj co sviti pres den aj v noci aj co si vezme kdyz ma hlad, zizen ajkdyz prsi. nemas jeste nej. napad nej. abstr. veci?

jolinka
16. čer 2011

@susik77 inak Kati na otazku Ktore zvieratka maju chvost? povedala ze Hlavu 😠
no uz sa tesim na slovne ulohy v skole 😒 😒
jej robia problem okrem abstraktnych pojmov aj zamena, hlavne ak su spojene s predlozkami, trebars odlisenie S cim a Na com. CO a Z COHO. {vid. otazky na pitie a malovanie}

susik77
16. čer 2011

@jolinka - a aku ma katka diagnozu? tie videa skuknem neskor, som u nasich, nic nestiham ani na wc 😝

jolinka
16. čer 2011

@susik77 ofiko sme nikde neboli ale zrejme zmiesana dysfazia s auti crtami v rannom veku {tie uz ale nema, vyvojom sa stratili alebo vyrazne oslabili}

sisstin
autor
16. čer 2011

@susik77 no ted jde o to, aby tu otázku uměla "uplatnit" i jinak 😉 ted myslím (příklad) třeba to, se naučí, co svítí na nebi přes den a v noci....ale když by ses jí třeba zeptala, čím svítíme doma..aby uměla říct lampou 😉

ta mechanická pamět fakt dělá hodně, takže ona se podle mě poměrně dost rychle ty odpovědi a hlubší porozumění řeči naučí, tam to spíš asi pak bude trvat v nějaké SPU nebo nepochopen vtipů a těhlech věcí...asi třeba jako slovní humor pro ni nebude úplně to pravé ořechové 😉

susik77
16. čer 2011

@sisstin
@sisstin - jj mam pocit, ze se uci opravdu ry.chle. pozorovali sme ji s mm kdyz sledovala pohadku a docela se na tech legracnich pasazich smala 🙂 mozna ma opravdu jen lehkou formu-spis asi ty abstraktni veci. bezne ji doma nic nemusim vysvetlovat 😉

susik77
16. čer 2011

@sisstin - a jeste ta slaba grafomotorika 😢

ygreen
16. čer 2011

siss - mám dotaz, Tobiáše jsem dnes zkoušela z ukazování - zajíce v pytli. Obrovskej pokrok je, že ukazuje už 100%, když chci aby něco nebo na něco ukázal, ukáže. Ale přijde mi, že z 90% mi nerozumí co po něm chci a ukazuje tak jak si myslí, že je to správné a jak uspokojí můj požadavek. Na některých kartách si našel oblíbený obrázek a ukazoval pořád na něj. Nebo zmateně ukáže, čeká, já řeknu ne, on píchne na jiný obrázek. Na počtvrtý už ukázal 50% toho co jsem chtěla, ale je to bledé to porozumění, manža má z toho depku,a le já mu říkám, že to u smíšeného dysfatika ve 3 letech je normální, že tam bývá posun v porozumění většinou později. Mám pravdu nebo ne? Říkám manželovi, že on to z běžného hovoru neodposlouchá a musíme mu to vtlouct do hlavičky. On se bojí o jeho budoucnost, co s ním bude a tak a já se ho snažím uklidnit, že si myslím, že Tobík bude mít dobré IQ a že dysfatici dělají skoky kolem 4 roku a výš a že to bude dobrý.
Je fakt, že Tobiáš s většinou těch věcí ze zajíce v pytli nepřijde do styku - měsíc, kytara, hvězda, srdce, ...apod.

sisstin
autor
17. čer 2011

Dobré ráno,

@ygreen tak pokud Tobís nerozumí ani běžným pojmům, tak bych to spíš než na smíšenou, viděla na receptivní 😉 v tomhle věku děti se smíšenou rozumí běžným věcem, ale nemají to klasické "hlubší" porozumění řeči. Pokud Tobís neumí pojmenovat ani běžné předměty (věci, činnosti, zvířátka atd.), tak už je to poměrně závažné 😉 Co znám děti s receptivní,tak to porozumění až tak okolo pátého roku, záleží samozřejmě, jak je těžká 😉 ted zrovna nemyslím, že by nutně musel znát slova "hvězda, srdce" atd., ale v běžné předměty by umět pojmenovat měl 😉

možná ti napíše @jolinka jakou míru porozumění měla Kati v tomhle věku, třeba to bylo podobné...ale co já znám děti, které ve 3 letech běžným věcem nerozuměly, tak to byla vždycky dysfázka receptivní a poměrně těžká 😉 bohužel.....

smardik
17. čer 2011

dobré ranko 🙂 🙂 jdu vás dočíst, ale Tomula se lepší každý den je o kousek šikovnější 🙂 a už zas jí, asi se bál že už nebude dostávat čokoládky

ygreen
17. čer 2011

@sisstin on má ve zprávě receptivní i expresivní dysfázii, tak jsem myslela, že to je ta smíšená 😅 ? No každopádně on rozumí prostě jak čemu, ale je potřeba říct, že on do nedávna odmítal prohlížení knih, pojmenovávání předmětů, byl pořád u svých aut nebo u dvd pohádek, takže je fakt, že on neměl moc šancí pobrat slovní zásobu. Já dělala většinu věcí za něj a tak. Taže je fakt, že teď je to jeho porozumění možná dost zkreslené. Ale je fakt, že moc nerozumí. Akorát už bych chtěla mít jasno v tom sluchu.
Teď si Tobiáš moc rád prohlíží knihy a nechá mě mu ukazovat a pojmenovávat. Dokonce už dobře reaguje na zpívání, to se usmívá, a dívá se na mě. Ale Tobiáš je teď docela temperamentní kluk a u dělání úkolů nevydrží. Takže my uděláme něco dopo a odpo na trampolíně za čokoládky a to je spíš tak, že on se nesoustředí, jen ukazuje, aby rychle dostal čokošku. Takže naprd.

A jolinky Katika má jaký stupeň receptivní?

Ad humor - já se modlim, aby humoru rozuměl, já sama jsem mistr na ten humor mezi řádky, sarkazmy, apod. Ale zatím vidím, že Tobiáš má dobrej, takovej škádlivej, smysl pro humor, tak snad to bude okey.

ygreen
17. čer 2011

@sisstin Ale snad když na něj teď vlítnu a donutím ho denně dvě hodiny cíleně se učit a během celého dne na něj mluvím a mluvím a mluvím, tak snad do konce prázdin se v tom porozumění hodně posune. Já si fakt myslím, že to možná není tak těžkou dysfázkou, ale tím, že on opravdu nechtěl nic dělat, jako dřív tygr, jak jsi psala. Jen auta a auta a auta a dvd. Teď naopak pořád si prohlíží knížky, nosí mi je, i zvířátkový, hodně si prohlíží letáky, nosí mi je abych si je prohlížela s ním,a pod. A zatímco vy jste už s dětma pracovali, tak Tobiáš rok proseděl u dvd 😢 😢 😢 😢 😢 tím jsem ho asi hodně utlumila v rozjezdu, kterej sem ale nevěděla, že je špatnej a nenormální 😢 ☹
A pořád si myslím, že je Tobík inteligentní a že může rozumět víc, než rozumí, tak na něj prostě teď vlítnu, nedá se nic dělat. Ovšem, Thea se začala houpat na kolenou a plazit se, tak to bude ještě veselo 😀

princeznal
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
anarae
17. čer 2011

za chvilku mažem na rehabka a musím jim říct o těch CK.Když sem voalal řekli,že máme přestat cvičit jen masírovat,a že to dneska dokonzultujem.Že jestli chci aby cvičil tak zatím jen ve vodě.
ad humor: malík má takovej ten anglickej "suchej" ,ale má .Tak snad jsme v poho 😉

smardik
17. čer 2011

ahoj kluci spí a já se jdu pochlubit jaké Tomík dělá pokroky, fakt se ted snaží a víc chápe a dělá nám jen radost 🙂. vkládaní tvaru už zvládá všech 6 tvarů, kostek zvládne postavit zatím 6, fakt jsme najeli na ty věci cca od 1 roku a učíme se to, začínáme od začátku 🙂

ale dost se lepší v kominikaci má dvě nové slova-jak mi něco podává říká mi NA a když někde něco dává nebo řeknu polož to, zanes tak se mě ptá TADY? a jinak venku jak vidí sanitku,hasiče tak se hned rozhlíží kde jsou a začne dělat houkat a má z toho strašnou radost, začla se mu v televizi líbit mašinka Tomáš a jen vidí mašinku nebo vlak děláš šššš-ted měl mašinku na tričku a i tam si ji všiml 🙂, včera jak bylo o stávce tak taky

a už zase papá, venku krásně chodí

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen tak čistá receptivní dysfázie je opravdu strašně výjimečná, tu má teda zřejmě Verunka od @susik77 a k tomu ještě lehkou formu. Tyhle dětí mají expresi naprosto k věku, mluví správně, ale mají narušené to porozumění. Ale obecně smíšená dysfázie je taková, kdy to dítě má porozumění opožděné většinou okolo těch 9měsíců, max. roku 😉 rodiče si většinou ani nevšimnou, že dítě nerozumí...ono prostě "jen" nemluví, ale normálně reaguje na pokyny, rozumí běžným pojmům atd. Tam pokulhává to naše stokrát zminované "hlubší" porozumění, a pokud se rodič neptá správnými otázkami, tak to fakt většinou ani nepozná...a pozná to až ten psycholog, který ví, jak se ptát 😉

ale pokud dítě nerozumí tak, že je to fakt zřejmé, že si toho rodič všimne už před třetím rokem, tak tam se ten jazýček vah kloní spíše k té receptivní dysfázii, logicky když děti nerozumí, tak mají i špatnou expresi 😉 ale tohle postižení je vážnější, než prostá smíšená dysfázka, kdy to dítě relativně rozumí... 😉

já ti nechci brát iluze, ale takhle, jak si to ty představuješ..to moc nefunguje 😉 že si ted s ním sedneš a budeš do něj hustit a hustit, a on najednou začne rozumět. To je to samé, jak kdybych se já ted rozhodla, že Tygra do půl roku naučim mluvit 😉 Pokud tam je fakt ta porucha porozumění, tak to je běh na dlouhou trat...stejně jako mluvení u dětí s expresivní dysfázií...nejde to nějak "nahustit a naučit", to je otázky mnohdy spousty let 😉

On Tygr nikdy poruchu porozumění neměl, já jsem ho nenaučila rozumět. On byl prostě do určité doby "jen" opožděný, a já jsem tomu max. pomohla tím, že jsem podpořila jeho celkový psychomotorický vývoj...on v podstatě pak do půl roku už rozuměl dost, a do roka se to srovnalo úplně...ale to nebylo tím, že jsem ho to nějak naučila...ale že prostě tu poruchu neměl 😉

ale tříleté dítě, které fakt rozumí hodně málo...tam už to určitě není jenom opožděný vývoj...tam je ta porucha řeči dost jasná 😉 s IQ to nemá nic, k dysfázce se stejně pojí max. lehká MR, při těžších stupních už je to porozumění a samotný mluvení narušený samo o sobě...ale není to dysfázií...ale právě tou mentální retardací;..

a není to tak, že dítě je líné něco dělat a proto nerozumí...to je prostě blbost...öny tyhle děti dost často působí, že rozumí, "jenom" nechtějí....ale pravda je, že fakt nerozumí a jen tak tipují nebo odhadují 😉

sisstin
autor
17. čer 2011

a jak psala @jolinka ono to nejde moc porovnávat, že ten a ten byl v takovým a takovým věku takovej, a má tohle a tohle....takže dítě, které má stejný projevy, to bude mít taky 😉

už jsem to tu asi psala víckrát, když měl Tygr dva roky (přesně), tak jsem si psala s maminkou stejně staré holčičky...a přišli nám fakt totálně stejní...i u Kr. jsme byli skoro ve stejném času...a Tygr vyváznul s jen opožděným vývojem a ona s atypickým autismem 😉 to se fakt takhle prostě porovnávat nedá....

ygreen
17. čer 2011

@sisstin takže myslíš, že Tobík má i MR? Neuroložka i logopedka říkali že nemá. Já vím, že to bude asi ta dysfázka a že receptivní a né lehká, jsem s tím smířená, pro mě je důležité, že Tobík není (snad) autista a že to bude mít v hlavě v pořádku. A taky věřím, že je Tobiáš inteligentní a šikovný a že se s tím popere dobře, že v pubertě už nikdo nic nepozná, max. bude trošinku jinej.
Já vím, že je to běh na dlouhou trať. Já to myslela tak, že si myslím, že jelikož neměl o nic zájem krom aut, a teď má, tak že by mohl zakrátko dohnat to porozumění tam, kde si myslím, že by to už dávno uměl, ale neměl zájem a já do něj nic nehustila - zvířátka, hračky, věci denní potřeby, apod. To je to, co si myslím, že kdyby měl už dřív zájem třeba o prohlížení knih, tak že to by už uměl, že to je spíš o neznalosti, (nezná to, neviděl to a nikdy jsem mu neříkala co to je) než o tom, že by tomu nerozuměl.
Hlubší porozumění určitě nezvládá. Ale doma a venku funguje naprosto normálně, já bych si toho nevšimla, kdyby mě neupozornila ta holka v MŠ. A teď co je v sociální rovině naprosto v pohodě a začíná si i hrát s hračkama a s fantazií - přebaluje a krmí panenku, hraje si se psy, hraje si s panáčkama z lega a dupla, apod, tak je zase jinde. A zlepšilo se mu porozumění co se týče - podej to a to, polož to tam a tam, zvedni to, dej to mě, tátovi, Theušce, chceš to nebo to, něco za něco, chápe výrazy potom, počkej, atd., ukazuje perfektně a s jistotou pěkně prstíčkem, atak. Udělal teď obrovskej pokrok.

sisstin
autor
17. čer 2011

@ygreen http://www.maccizpopovic.estranky.cz/ tady jsou ty stránky Matýska s těžkou receptivní...on má jinak nadprůměrnou neverbální inteligenci, takže jeho maminka si ani v jeho třech letech nebyla jistá, jestli rozumí nebo ne 😉 spíš ji přišlo, že rozumí a jenom občas neví...a až pak Kr. odhalila, že on nerozumí téměř vůbec 😉 on se uměl tak výborně neverbálně orientovat, že když mu řekla "přines z kuchyně modrý hrnek", tak on pochopil, že chce hrnek a ještě fakt donesl i modrej 😝

prostě tam to fungovalo hodně dobře, akorát občas byl jakoby "hluchej", byl divokej atd., a skutečně nerozuměl...a nerozumí správně doted..a je mu tuším 6 už bylo..jako samozřejmě je to mnohem mnohem lepší, ale porozumění jako 6letý dítě fakt nemá 😉