Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

samkovama
30. črc 2011

Odkedy je Samko zdiagnostikovaný, tak mi pomaly začínajú dochádzať všetky tie veci a všetko do seba tak zapadá....To mi tak postupne situácie...No a ešte by som sa s Vami chcela podeliť o takú dosť bizardnú skúsenosť 🙂 . Teraz Samko rozumie už oveľa lepšie (aj ked nie úplne). Ale keď bol menší, fascinovalo ho, keď počul rozprávať Japoncov alebo Rómov. Také tie hlboké hrdelné reči. Vtedy akoby rozumel a radostne reagoval 🙂 . Divné 🙂 Mala som pocit, že má v hlavičke prehodenú nejakú inú jazykovú mutáciu 🙂

sisstin
autor
30. črc 2011

@samkovama třeba ten chlapeček s těžkou receptivní a sémantickou je jakoby v něčem "mimo"..je mu už pět let..a je schopný třeba vylívat do záchodu aviváž, vysypat tam prací prášek atd. Nemá absolutně pud sebezáchovy, byl by schopný skočit dolů třeba ze dvou metrů...a nechápe hlavně takové ty souvislosti, které mají děti odkoukané...že třeba do kafe patří mléko, že k sobě patří panenka a kočárek a tyhle věci 😉

ono u tohoto syndromu je to fakt různorodé, některé děti jsou fakt spíš autíci, některé aspíci, některé tíhnou spíš k té receptivní dysfázii atd. 😉

samkovama
30. črc 2011

@sisstin Mám pocit, že v tomto smere je to v poriadku. Aj psychologička pri diagnostike autizmus vylúčila aj z tohto dovodu. Najvetší problém máme naozaj s abstraktnými pojmami a dávaním vecí do časových súvislostí. To, že niečo bolo minule, že niečo je teraz a niečo ešte len bude, to všetko chápe a používa aj minulý, prítomný a budúci čas. Ale ešte nevie rozlíšiť, že niečo bolo včera, niečo pre týždňom alebo veľmi dávno. Ale ja som teraz strašne šťastná, že vobec rozpráva, tvorí vety a že mu rozumie aj niekto iný ako ja a najbližšia rodina. To ho strašne frustrovalo, keď mu deti nerozumeli a nemal kamarátov. Teraz v školke úplne rozkvitol 🙂. Tam je každé dieťa neštandardné a každé svojim úplne špecifickým sposobom 🙂 a to je asi dovod prečo sa navzájom rešpektujú takí akí sú a sú skvelé partia 🙂 . A pani učiteľky majú tiež ohromnú trpezlivosť 🙂 .... A celkom neskromne 🙂 (aj po tom všetkom, čo som si prečítala na tomto fóre), musím povedať, že "neštandardné deti" si "vybrali" skvelé mamy 🙂

ygreen
30. črc 2011

@samkovama Samko je šikulka tedy, asi je hodně inteligentní, že i s touhle poruchou je tak šikovný 😵

anarae
30. črc 2011

@samkovama je naš madej si zase rozumí s veitamcema.) a já někdy mám pocit že oni rozumí jemu víc jak já 😀
jinak u našeho mladýho sem si všimla,že jakmile někdo huř mluví,cizinci a tak tak s těma komunikuje uplně v poho i s menšíma dětma co ještě moc nemluví.Jestli to nebude tím,že jsou "jako on"

andreabe
31. črc 2011

@smardik no skoda, my sme prave v Prahe od 13-15ho zari (ideme k tej Kr.) 😵
@sisstin jj,Tygr je v pohode uz takmer vo vsetkom, som u nasich, tak som konecne pozrela nejake videa, ono ma fakt problem s rozpravanim, ale vsetko ostatne sa mi zda uplne ok 😉 uvidis, ako sa zlepsi v skolke 😉

andreabe
31. črc 2011

@samkovama k tej skole na SR, zial urcite neexistuje...pochybujem, ze tato diagnoza na Slovensku vobec niekomu nieco hovori 😒
Ak pojde Samko takto dalej, ja by som ho dala do beznej skoly.
Specialne skoly (tzv.osobitne) su vecsinou plne romov, deti s probl.spravanim a roznymi zdr.probl...
Este viem o jednej skole v BA pre deti so spec.nadanim, ale tam je podm.vysoke IQ (ako vysoke, si uz nepametam).
Takze moznosti ani v BA nic moc..skus nieco vygooglit. Skor by ti poradili maminy starsich deti, ktore uz skolu konkretne riesili..my tu vecsiniou riesime este len skolky 😵

smardik
31. črc 2011

dobré ranko, to byla noc - Tom vzhůru snad 8x, 2 z toho chtěl mlíko děs ☹ ☹ podle mě má hlad dohání jak přes den nejí

@andreabe sakra, já můžu i 15 - to přijedeme do Prahy nějak kolem poledne ale právě susik psala že může čtvrtek nebo pátek tak jsem dala ty 2 datumy. no přidám teda ještě toho 15 a sraz bude když nás bude víc, těžko budeme moct v jeden den všechny

andreabe
31. črc 2011

@smardik no to poznam, nezavidim, tiez sme to mali takto, zachranila nas az homeo, potom akoby utal, maly spi uz rok celu noc ako mimino 😵

ok, ak to nevyjde, tak sa pridam niekedy nabuduce 😉

@samkovama toto vyzera aktualne: http://www.bratislava.sk/vismo/o_utvar.asp?id_o...

smardik
31. črc 2011

@andreabe no já už to taky dlouho neznám Tom spí od ledna kdy jsme se přestěhovali a má vlastní pokoj celou noc, usíná v pohodě sám. ale ted cca týden se mi v noci začal budit na mlíko,včera v noci už se vzbudil 2x a chtěl mlíko a dneska vzhůru 8x, 2x jsem tam musela jít a dát mu mlíko, nevím ce stalo mě fakt napadá jedině ten hald

susik77
31. črc 2011

@smardik - 15. je ctvrtek, to muzu 😉 Tesim se, doufam ze deti budu zdrave 😉
inak aj veru rada pozera z youtube peppa pig v roznyc jazykoch, vyslovene si to vypyta 🙂
@samkovama - veru tiez mala podobne priznaky - tu uzkost a rozpravanie odveci - som nevedela ze preco - to by ma nenapadlo predtym - ze kvoli neporozumeniu...
napr. prisla do skolky 1.krat a povedala ucitalkam medzi dverami: zralok papa ryby! - uplne mimo kontext...a podobne vyroky mimo kontext.

smardik
31. črc 2011

@susik77 vidíš já jsem debil já furt měla za to že 16 je čtvrtek a že dojedem do Prahy ve středu a ono houby, dojedem ve čtvrtek den předem 🙂

ygreen
31. črc 2011

@smardik jí Tomík banán? Tobiáš miluje UM mixlé s banánem. A nebo s těmahle práškama, ony to trochu zahustí a je to mňamka.http://www.feedo.cz/nestle/nestle-junior-d...

smardik
31. črc 2011

@ygreen banán jedl ale ted ho nechce, ale třeba v tom UM by si ho vzal a měl by vitamíny,vyzkouším

sisstin
autor
31. črc 2011

čau holky, tak jsem doma...uf, mě to popíjení, jezení a kecání nějak strááášně unavilo 😀 😅 😅 😅

@andreabe Andrejko, já mám čím dál, tím větší pocit, že u vás možná přece jenom o nějakou tu formu PAS půjde 😉 já mám trošku pocit, že to tam už není "jenom" o tom neporozumění, ale už i o víc věcech...ale třeba se pletu, ono fakt těžko říct...ale Kr. i Aplu už máte za chvíli..tak snad už konečně budete vědět, na čem jste...budu moc držet palce 🙂

ad. sraz - my můžeme kdykoliv, takže já se přizpůsobím... 🙂

@samkovama a není možný, že má spíš smíšenou dysfázku? Mně to moc na ten sémanticko-pragmatický syndrom teda nepřijde... 😕

jolinka
31. črc 2011

caute...uz mi vcera minul termin a este stale vcelku 😝 😝 no nic, trpezlivost ruze {a Matyaskov} prinasa...

@sisstin ty si sa pytala na ten RABR, no ja som ho zacala citat tak pred mesiacom takze sa vyslovene neda povedat ze by som podla toho ISLA, vacsinu veci co tam citam akoby som uz davno vedela, daco sa mi potvrdilo... i ked sa ta kniha dost tazko cita, v zasade suhlasim a je mi blizka vychova deti podla partnerskeho pristupu.. bez manipulacie cez tresty a odmeny...

Vzdy mi podvedome bolo protivne strasenie deti, vyhrazanie sa im, ponizovanie a vysmech a celkove take tie primitivity typu Ked budes zly, vezmu ta cigani do vreca... 😠 alebo liskanie a uplatky....Poood, dam ti cukrik ked spravis to a to... takze take veci nerobim detom aj keby ze cely zivot nezavadim o dajaky RABR.

Zase je pravda, ze som aj obcas vybusny clovek, ujdu mi nervy a na deti nakricim alebo aj placnem... fakt sa snazim ale to nerobit, povazujem to za svoje zlyhanie, nie za nejaky vychovny plan... 😒 ta tak...

Potom som aj dost leniva a pohodova matka... 😉 😉 veci si ulahcujem, nemam na deti nejaky extremne tvrdy rezim plny pravidiel, drviva vecsina dni nam uplnynie v pohode a vsetci sme spokojni ... a tych par veci co su pre mna podstatne a tykaju sa hlavne bezbecia a pekneho spravania k druhym ludom sa da lahko vyzadovat a pamatat... ta tak. 🙂 🙂 🙂 🙂

susik77
31. črc 2011

@jolinka - aj mne sa paco RABR, este som nestihla precitat, preletela som rychlo to co ma zaujalo 🙂
U nas sa ani nejake pavidla nedali zavadzat kvoli Veru - ako bola taka drazdiva a placliva- program sa prisposoboval, a skor som ju cely cas ukludnovala - ked mala tie afekty...
teraz tiez improvizujeme-aktivity-na co maju baby naladu. Inak kamaratka to mala dost drsne - normalne dcere organizovala, kedy pojdu tancovat, kedy citat, kedy spievat...
Ja pomaly organizujem narodky pre Vercu a Terezku- darceky, vyzdobu, menu 🙂 pride za dva tyzdne sestra s manzelom a detmi a oslavime veronikine a terezkine narodky. Verca chce dort s anjelikmi. slahackovy. Mate niekto tip na nejaky dobry slahackovy dort? A neviete kde zohnat anjelikov?A neviem ci marcipanovych alebo z nej. ineho materialu. Mm zahlasil, ze tu v Cechach anjelikov asi nezozeniem 😎
Inak ja som prenasala obidve holky. Veru 41+0, Teri 42+0 myslim...A potom mi povedali ze Teri vyzera byt uplne v termine-asi zle vypocitany termin...

bodka70
1. srp 2011

@susik77 , ja som robila Kajke na 6 rokov šľahačkovú tortu. Korpus som urobila klasický orechový (keď chceš, môžem dať recept), plnku som urobila jahodový tuhší puding, do toho nasekané jahody (kompót alebo mrazené) a celá torta natretá šľahačkou, ale do šľahačky musíš dať stužovač šľahačky, aby ti to pekne držalo. Normálne kúpiš šľahačkovú smotanu, dáš do nej vanilkový cukor, stužovač šľahačky a vyšľaháš. Jahody ku šľahačke idú chuťovo veľmi dobre, preto som robila jahodovú plnku - chuťovo bola výborná. B.

andreabe
1. srp 2011

@sisstin no ja ti fakt neviem..sama som zvedava, nejake znaky tam stale su, ale Janosikova to vylucila a ked sme boli na psych.vysetreni kvoli jednemu projektu, tak nam ta psych.tiez povedala, ze pas nie..
a klinicky logoped tiez hovori, ze ma normalne reakcie..
ale niektore tie priznaky ma stale metu..thorova mi dokonca napisala a bola uplne zlata, mi ponukla, ze jej mam poslat videa maleho, ako sa hrame,komunikujeme a ako sa hra sam+nej,situacie, ze si to pozru a skusia poradit este pred diagnostikou, aby som tolko necakala 😉
dnes je Lukas prvykrat v logoskolke (v Dialogu), tak drzte palce, rano si ma tam chcel nechat 😵 ,ale potom siel a nepocula som nejaky plac, tak snad to zvladne dobre 😉

@jolinka Joli, citam, ze si este 2 v jednom 😉 to uz mas za par, drzim palce 🙂

sisstin
autor
1. srp 2011

Dobré ráno,

@andreabe Andrejko, u Lukáška si fakt taky nejsem jistá. Ale tohle vám asi nejlíp řekne Thorová, ale první jdete ke Kr. asi že? 🙂 A držim palce ve školce 🙂

tady nepovedená logo, u logopedky spolupracuje super, ale doma to je někdy katastrofa 😅 😅 😅

https://www.youtube.com/watch?v=kX0Lh31eopQ
andreabe
1. srp 2011

@sisstin No ja tiez nie 😉 Do Prahy ideme o mesiac, tak sa tam mozno vlastne stretneme 😵 tak potom poviem hned z prvej ruky, co Kr. Thorovu vidim tak niekedy na buduci rok, skor sa na radu nedostaneme. Ale buduci tyzden jej poslem tie videa a uvidim, co mi napise.

uz som v praci, tak video pozriem u nasich. Inak ako sto rokov za opicami, ziadne videa si nemozeme pozriet a este aj ten internet tu mam jedina 😒
no idem ficat na zavierke, sa majte zatial 😉

anarae
1. srp 2011

včera přijel manžovo maminka a přivezla holky 😵 takže mám doma všechny tři....jinak malej je zase nahatej 😖 ještěže doma je teplíčko.Jinak manžovo maminka se včera smířila se vším,co se týká našeho Ondra.Dělala 20let uřčitelku ve školce a sama řekla ,že vidí malíka jako dost problemové dítko(zdravotně) navíc ty zkřížená prstíky jí doslova vyděsili,sama si toho všimla,už je to tolik vidět ☹ sem vám to nafotila

ygreen
1. srp 2011

ahojky

@sisstin dotaz 😅 lze odškrtnout za slovo i výraz, který nevyluštím 😅 třeba Jirka hraje s tobim na pc FIFA a Tobiáš střílá góly a vždy stejně zařve, ale nedokážu napsat co. Má prot o jeden výraz, ale spíš jako citoslovce, nedokážu zapsat jak to zní.
A taky, je normální že v začátcích řekne dítě nové slovo třeba jednou a pak nějakou dobu zase ne? Minulý týden řekl ukázkové tytyty a udělal k tomu i gesto, ale od té doby zase jen čeká až to řeknu já.

Ale snaží se opakovat ahoj, mňau, gól, jo, na. Takže jako kupředu se plžíme.

ygreen
1. srp 2011

@anarae a v čem ty prstíky vadí, jakože náběh na revma, nebo jak bych to napsala, to může být jen kosmetická vada, ne? Nemá to od mala?

anarae
1. srp 2011

@ygreen nemá začali se mu křížit až ted,kosmetická vada to není bohužel.Zkracují se mu šlachy (i na patách) a i v prstíkách ,proto má prsty ohnuté a ty co se kříží vadí naší genetičce.Prý je to spojené s genetikou a vším.Před měsícem a pul sem si ani nevšimla že by něco takového měl,genetička ano...ted už je to vidět pouhým okem.Budem muset na ortopedii asi ,aby řekli co s tím,ale myslím,že nás čekají časem boty přímo ušité na míru.Reha s ním nechce cvičit ani ty šlachy dokud nebude mít hotové EMG,kvůli myopatii a to budem mít v listopadu,do té doby nevím co s tím. 😒
jinak se snažím s ním civičit doma aspon ty paty(šlachy) takže tam je to stejné při běhu nedošlapuje ,ale při chuzy už malinko jo.Ale furt chodí po špičkách a vnitřní hraně nohou.Kdyby aspon nebyli všude takový čekačky

sisstin
autor
1. srp 2011

@andreabe tak aspoň budete mít předběžnou diagnozu od Kr., a pak Thorová to upřesní 😉

@anarae babička se tak nějak nechtěla smířit, že O. není v pořádku? Jako naši to berou, ale spíš si to představují jak Hurvínek válku trošku 😉

@ygreen no za slovo se považuje každý zvuk, který dítě vydává neustále a stejně u určité situace (věci atd.). Jinak s tím neužíváním slov nevím. Tygr, když se nějaké slovo naučí, tak už ho pak říká pořád...ale pozor, to neznamená, že ho umí, když ho jenom zopakuje, to nic neznamená. Ale pokud ho začne užívat spontánně v mluvené řeči sám, tak ho pak užívá už pořád 😉

U nás se ted mluvení zlepšilo do obsahu slovní zásoby, i trošku do gramatika, všimla si toho i máma 🙂 jinak jsem teda zjistila, že má Tygr docela problém s dějovými posloupnostmi. Jako do řady umí přiřadit, co bylo první atd., ale jakmile má jenom čistě obrázky, a má je seřadit podle děje, tak to je v koncích 😖

ygreen
1. srp 2011

@sisstin a kdy ten zvuk co opakuje mohu zařadit do jeho slovní zásoby? I když ho třeba řekne v situaci - kdy kouká na telku a je tam kočka a on řekne jeho "mňau"?

anarae
1. srp 2011

@sisstin ne Jirkovo maminka je užasná žena,jen jsme jí šetřili má cronovku a vývod.Takže jsme jí nechtěli přidělávat starosti a neříkali jí všechno.Včera zažila malíka dýl jak na pul hodiny a asi i holky u ní něco "práskli".Pijela s tím,že pokud budem potřbovat peníze cokoli na končár ,na nestandart. lečbu ,že si máme říct.Milan(děda) to obrčel minule ,ten ví vše ,ale Alenka(tchynka-ale fakt v dobrém slova smyslu)to obulela včera,blo mi jí děsně líto vydět jí tak,jnže stejně by časem na to přišla.Asi i mluvila s mojí mámou bo říkala,že kdyby se potvrdila myopatie,že nám pak pomužou i s autem až budem potřebovat na vozík.taky řekla že budou jezdit častěhi a brát si holky aby si odpočinuli od brášky 🙂 prostě tak nějak to pobrala dobře,až se divím,jen si myslím,že jí to malinko zlomilo.Pořád mluvila o manžovo segře ,že budou mít kluka(malík je zatím jedinej kluk v rodině)tak,že rod jako bude pokračovat,že se nemusíme bát a tak.....byla malinko zmatená....pak řekla,že to musí být težké ,že ona by to nezvládla.Tak sem hovor ukončila a přešla na jiné téma,ale zase sem ráda že jak se říká "vyčistil vzduch" nerada lžu,jenže chlapi se báli aby to s ní neseklo,tak sem se podvolila.
Ono mi přijde,že jak naši tak manžovo rodiče se bojí prostě že umře,jenže kdo dneska neumírá že 😀 a naíc u zdravých dtí taky nevíš co bude...chce to čas aby přestali byt takový lítostivý a začai ho brát normálně a ne jako křehkou květinku 😵
sry že píšu jak prase ale honím tu do toho maldýho už stihnul vysypat čočku mouku a tak...nj holky sipustili popelku

sisstin
autor
1. srp 2011

@ygreen jj

@anarae no je to hrozně těžkýho tohle... 😒 tchyně ta ho ani v životě neviděla, tátu MP nemá...a naši vědí, jak to je..jen si myslí, že se to asi tak do roka spraví 😝 ale je skvělý, že vám rodina je ochotná pomáhat, to tak není všude 🙂

sisstin
autor
1. srp 2011

tak já právě objednala ty Cvičení na rozvoj pravo-levé orientace, Shody a rozdíly (zrakový rozlišování) a mimi motanici 😉