Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hanatka
23. bře 2011

@sisstin já jsem úplně nesnášela ve školce, když jsme měli zpívat a tancovat, nebo hrát nějakou kolektivní hru. Byla jsem stydlivá, měla jsem pocit, že se na mě všichni dívají, přesně si pamatuju ty pocity.. Hrozně jsem o všem přemýšlela. Do školy jsem se strašně těšila a taky se mi tam moc líbilo (teda v první a ve druhé třídě, pak mě to přešlo) 😝

sisstin
autor
23. bře 2011

@lenka.pce no my ten zrak taky chodíme kontrolovat... já jsem slepá jak patrona, a mamka má taky brejle...ale zatím to je v oukeji... 😝 brejličky nejsou nic strašnýho, ted těm prckům sluš..spíš ten okluzor je opruz 🙄

@hanatka no já to samý, a Tygr půjde evidentně v mých šlépějích...on má takovou povahu, že kam se na něj hrabou citlivé holčičky 😝

deina
23. bře 2011

@hanatka, ked nema take tie typicke prejavy ako ritualy, zle znasanie zmien, nezaujem o deti, preco si myslis, ze ide o Aspergera?

Tuto knizku nahodou nepoznate? http://www.martinus.sk/?uItem=101401 (som vo faze zbierania informacii) Oplati sa precitat si ju?

Inak dnes mame zly den. Asi som pisala, ze mame prec tatina na cely tyzden a maly je nanho velmi naviazany a dnes bol cely den velmi, velmi smutny. Hned rano si sadol k svojmu pianu a pustal len same smutne pesnicky. Nechcel ist cvicit, hoci inokedy tam chodi rad (take cvicenie pre male deti), tam sme sli do mesta - vonku bol spokojny. Na obed pekne spinkal, ale nadalej bol smutny a tak sa stale vracal k tym svojim "zalubam" - piano, mobil, piano, mobil... az neskor poobede sa mi ho podarilo "prebudit" a zapojit, sli sme vymalovavat dinosaurov (ja som vymalovavala, on peciatkoval, to ho celkom bavi a trosku vymalovaval - ale len take ciarky a bodky). Po takomto dni clovek proste musi mat pocit, ze toto nie je vporiadku.

A potom mame dni, ked sa sprava uplne normalne, pekne komunikuje, lozi po preliezkach, beha po moste (na preliezkach), citame si knizky... Ked je vpohode (to znamena, ze sme cela rodina spolu), nesprava sa tak divne ako ked ho nieco trapi.

Chcela by som niekedy vidiet, co to v tej hlavicke ma...

Ozaj, pismena a cislice ho zatial bavit neprestali, drzi ho to tiez od roku a pol a sice to uz nie je na prvom mieste, ale nadalej sa v tomto rozvija... najprv to boli len pismenka a cisla, teraz su to cisla aj v nemcine (0-9) a zacal ich spajat, uz pozna aj vyssie cisla (napr 13, 14... 90), dokaze napisat na pocitaci niektore slova. Viem, ze napr jedno, dve slova sme ho naucili my, ale pred par tyzdnami sam napisal "tomas" (to odpisal z knizky), aj to slovo precital, predvcerom napisal "canon", tiez to slovo aj precital.



deina
23. bře 2011

A dnes ho este strasne zaujimalo, co za divne "S" to ti Nemci maju. Ostre S, neviem to najst na klavesnici...

hanatka
23. bře 2011

@deina on právě o děti zájem nemá, vyhledává jen dospělé a krom té hyperlexie je i hodně vzdorovitý a hodně živý, což taky může být znak aspergera. Čísla taky poznává už dvouciferné.
Hele ale to že je malý smutný, když je táta pryč, tak v tom bych problém neviděla.. Když je smutný, tak asi neměl náladu dělat veselé činnosti..
A má třeba nějaké rituály, na kterých trvá a nesmí se změnit? Upadá do afektů?

hanatka
23. bře 2011

@deina jo a knížku neznám, zatím jsem nic neobjednávala, když diagnózu nemáme.

deina
23. bře 2011

Nie, ritualy ani velmi nie. Hoci vlastne, mozno trosku aj ano... tie iste ranajky (neviem, co by urobil kebyze mu dam nieco ine, on je v jedle priserne priebercivy uz velmi dlho, som rada, ze toto zje, hrianka s maslom a vanilkovy jogurt - inac toto robim aj ja, cele roky ranajkujem to iste, len po asi 10 rokoch to uz nie su cornflaky, ale teraz hrianky 😅 ), na ine si nespomeniem, takze asi ani nie. A je to velmi pokojne dieta. Mali sme obdobie vzdoru, to je jasne, to maju asi vsetky deti, ale nebolo to nejake hrozne, ziarlivost na mladsieho surodenca k tomu vzdoru dopomohla. Niekedy sa zvykne nastvat riadne, to je kriku, revu, slz... on musi stlacit tlacitko vo vytahu, ked to urobi niekto iny, zle je (zeby dalsi ritual?) - ale uz sa to lepsi, stale mu vysvetlujem, ze ten vytah patri vsetkym nielen jemu.

hanatka
23. bře 2011

@deina hmm, tak vybíravost v jídle je další "aspíkovská" vlastnost.. Ale na druhou stranu některé děti prostě vybíravé jsou, takže taky se na tom nedá stavět.. Jinak někteří aspíci můžou být hyperaktivní a jiní zase hypoaktivní. Zkus kouknout i sem, je tam toho docela hodně o Aspergerech:
http://www.dobromysl.cz/diagnozy/aspergeruv-syn...

jolinka
24. bře 2011

ahojte vsetci

aj u nas momentalne letia pismenka, teda nie na takej vysokej urovni zeby Kati citala, ale dlhsiu dobu ju bavi pisat pismena, momentalne napise a pomenuje cca 9 a postupne pridava dalsie, pred 2 mesiacmi len graficky napodobnovala tvar ale nepoznala ich. tiez uz pozna skoro vsetky cislice.

sisstin si ma trochu vyplasila s tymi otazkami typu S cim sa jazdi, odomyka, pije... atd. Lebo K. na to bud nereagovala alebo potom od veci, trebars na otazku Cim sa odomykaju dvere? Tato este neprisiel domov... Cim sa vari? Uz sme uvarili obed...

nakoniec som zobrala asi 10 predmetov... kluce, pohar, trubku, varechu...atd. Kladla som otazky a dorazne na ne odpovedala a brala veci do ruky a napodobnovala tu cinnost... a hura slava ku konci uz Kati doplo a na otazku Cim sa trubi, povedala Trubka a vzala ju do ruky....
Jej tie otazky so zamenami {co, kto, cim, s kym, z coho, na co... } robia celkove problem... je schopna sa to po case naucit, problem je v tom ze sa to vobec MUSI ucit, ze to nepochyti len tak z reci.

Pritom uz hovori celkom pekne plynule, vyslovnost sa jej od 4 rokov velmi zlepsila, pekne sa opravi ak ju upozorni, nabehlo jej mekke S, C, S , vlastne uz z hlasok nevyslovi iba R a makke L.
Vcera mi hovori... Prosim si jablko ale daj mi supku dole, lebo mi nechuti... takto uz hovori bezne, nezamotava sa tolko, pekne sa postupne ucime protiklady prazdny plny, dlhy kratky, siroky uzky.

Este na 4 roky jej vety vyzerali takto...Ja som ja, ja som bola asi ja, ja som bola soske ja. {soske zn. v skolke]

sisstin
autor
24. bře 2011

@jolinka no já si furt myslím, že prostě Kati s tím porozuměním problémy má 😉 ale naopak k tomu má velice slušnou expresi, takže možná mluví i víc, než rozumí 😉 možná i proto měla ze začátku ty auti rysy a čím víc začínala rozumět, tím to mizlo 😉

ono to pak mate, když dítě mluví vcelku slušně..tak působí, že i rozumí...ale právě to tak bejt nemusí 😔 Tygr už je schopnej odpovídat na celkem složité otázky...sice odpoví jednoslovně, max. dvojslovně...ale fakt rozumí tomu, na co se ptám 😉

sisstin
autor
24. bře 2011

tak jsme ted právě otevřeli toho Krtka Barboru, zatím jsou tam věci, co jsou i v Diagnostice..což je logické 😝 takže jenom dneska jednoduché dvě věci...

jolinka
24. bře 2011

sisstin

i mne je jasne, ze porozumenie nema na svoj vek, respektive ze je akesi nerovnomerne. ono to tak bolo od zaciatku, len ako sa jej rec vyvija, vidno ine problemy ako na zaciatku. samozrejme aj to porozumenie sa dotahuje za recou, ale pomalsie.

malokto to tak jasne vidi ako ja. Vacsina ludi sa jej prihovara ako k malemu decku [posobi na vyzorom i spravanim mladsie] Hovoria jej... Ako sa mas? Dobre? Co si nakreslila? to je psicek? chodis do skolky? atd... proste jej napovedaju aj odpovede a to ona nema problem reagovat?
V skole to tak ale nefunguje... tam bude same Vyber z predmetov, zakruzkuj vsetky okruhle predmety, kolko je na obrazku toho a toho.... a ked sa nebude orientovat v pojmoch a zamenach, jednoducho nepochopi zadanie i keby tu ulohu vedela urobit.

tak to robim teraz s nou ja, mali sme kvoli chorobe prestavku ale zase sme 2 dni dozadu nabehli na ucenie, uz si sama pyta Pocitanie soba boba, Obrazky do skolky. Najprv jej zadanie precitam ako je v knihe az potom objasnujem, ked vidim ze nechape. Vcera pekne doplnala pocet bodiek k poctu predmetov na kartickach. Tiez sme riesili rovno z PC tie karty z Logica co si tu dala 😉 Z tych lahsich vacsinou vedela, trochu jej robilo problem spoznat postavicky odzadu, a hladat na prestretom stole

sisstin
autor
24. bře 2011

@jolinka jaký je to Počítání Soba Boba, to nemáme 😉 mám na to zálusk 🙂 ty postavičky odzadu jsou docela těžké, to jsme dělali zrovna před chvílí 😝 Tygr teda neumí ty úkoly, kde je počítání a kde se musí hrozně koukat - třeba co na stole chybí atd., to tam fakt nevidí 😝 to mám problémy i já docela 😝

jolinka
24. bře 2011

a hladat na prestretom stole co chyba... ale je pravda ze to bolo dost drobne na obrazovke... 😒

tento tyzden sa naucila aj rocne obdobia, uz pekne ukaze na obrazku, kde je jar, leto atd. Dnes ukazala na bahniatka vo vaze a hovori, Tu je jar 🙂

sisstin
autor
24. bře 2011

@jolinka super, to už mi přijde docela těžké.....roční odobí jsme ještě ani netrénovali 😕 Tygr má teda dneska svůj den, furt by jenom jezdil s vláčkama....docela jsme udělali hodně Logica...ale pak už nic moc dělat něchce 😝

jolinka
24. bře 2011

Pocitanie soba Boba prijala Kati az teraz od Vianoc... mozno preto ze az teraz ju zacali bavit cisla... ale ten sprievodny text nevydrzi pocuvat, nudi ju, chce len ulohy. Knizka je dobra len mne trochu vadi zly preklad z cestiny, velmi vela cechizmov, tak to ja opravujem pri citani, trebars topit v krbe citam ako kurit v kozube, no ale u vas toto nebude problem 😉

sisstin
autor
24. bře 2011

@jolinka tak si to píšu do wish listu 🙂 u toho Barbory je taky ten text...Tygra už docela baví...on už obecně vydrží dost poslouchat čtený text...ale udělali jsme dvě stránky a čus...už zas čučel, kde co lítá a druhou rukou si jezdil s Tomášem po kolejích 😝

sisstin
autor
24. bře 2011

tak, objednáno 😀 😀 vzala jsem rovnou všechny tři díly..paní je měla za 250 🙂

jolinka
24. bře 2011

my mame zatial 1. diel, tiez chcem objednat dalsie, aj ked budu narocnejsie aj pre Johi sa zidu, je to velmi dobre na nacvik matematickych predstav

Ja som mala ako dieta problemy s matikou, keby som nieco take absolvovala pred skolou, urcite by to pomohlo.

jolinka
24. bře 2011

co ma tesi, ze teraz uz na Kati vidno ze sa s nou pracuje, i ked ma hendikep nizsieho porozumenia aj gramatika a vyjadrovanie este stale nie na vek 4,5 roka tak v niecom je popredu oproti standartnym detom ktorym ale rodicia nevenuju zvlastnu pozornost.
Kati ma na ihrisku kamaratku asi 4 mes. mladsiu, ona nema ziaden problem s recou, vykladala mi dlhymi vetami bez gram. chyb 3,5 rocna, kde vsade boli na navsteve, ake dostala darceky, co jej kto kupil. ale inak nic navyse nevedela.
nevie kreslit, nepozna pismenka, cislice, nenaraba s noznicami, rozprava vela ale tak nejak o nicom.
Trebars jej mama sa cudovala ze Kati rozozna kosatku od delfina,

ygreen
24. bře 2011

@lenka.pce my jdeme zítra se synem poprvé ke klinické logopedce a bere i dvouleté, ale nejprve chtěla papíry z foniatrie, aby věděla co a jak

ygreen
24. bře 2011

jinak ahoj,
jak Tobího sleduju, tak pořád víc vidím jak nerozumí ☹
ale jinak se jakoby ve světě rozkoukává -prostě jdeme venku a on se otočí za každým autem co projede (dříve ne, což mi přišlo divný, když od malinka miluje autíčka, nekoukal ani na autobusy, náklaďáky, apod.), teď kouká na všechna, hlavně na to co hodně tůruje, je veliký, barevný, náklaďák, bus, a tak. Otočí se i jen za zvukem.
Kouká sám od sebe na letadla. Nejprve ho slyší, když letí nízko a pak ho sleduje, dokud může. Všímá si i těch ve vysoké výšce, co dělají bílou stopu.
Když uviděl na plotě čmeláka, tak hned k němu a prohlížel si ho. Nebo ho zaujala umělá dekorace tulipánů, tak si k ní kleknul a začal v kytce šťourat prsty, páč ho tam asi zaujaly ty umělé pestíky.
Začalo ho bavit jezdit na elektrické motorce, i na odrážedle motorce (koupíme mu tedy teď firstbike).

V miniškolce mi říkala hlídací teta, že v úterý si vůbec nestavěl řady, ale hrál si u obou holčiček a ní, když si hrály s nějakejma krabičkama a pak že si hrál se zvířátky.

Jiank asi nic novýho, pořád si nasazuje sluneční brýle, jde se na sebe podívat, pak v nich skáče z postele, pak je chodí nasazovat mě i manželovi a pak zase sobě. Občas dělá že telefonuje. A hodně si začal hrát s třema panáčkama z dupla - ale zatím tak, že je posazuje za sebe do hasičského auta.

ohledně hrubé motoriky - Tobiáš skáče perfektně od mala i obounož, schody dá normálně, jen dolu je nestřídá.

já jsem zvědaví co bude zítra na té logopedii. Co s ním bude dělat. Já už doma fakt nevím, má doma x puzzle na desce a všechny udělá do pár minut - i tu abecedu - napoprvé se s ní párkrát nazlobil, ale složil ji s obtížema už tak před půl rokem, teď když jsem mu ji vytáhla, tak ji složil hned.. Mě přijde, že když si k tomu sedne, tak bere jedno po druhé do ruky a přijde mi, že u některých se vůbec nerozhlíží a nehledá je, ale rovnou to ví a u některých se rozhlídnout musí. Při vkládání otáčí zkouší a když to nejde, tak si to dá stranou, udělá jiné a pak se k tomu vrátí.

ygreen
24. bře 2011

tohle jsem teď objevila a vypadá pěkně a je tam toho hodně, tak mu to hned objednám

a tedy ještě si chce mazat chleba, jí ho vidličkou (na kousky), i venku už je bez plíny, ale s kakáním máme problém, to ještě sám nevychytává.

jolinka
24. bře 2011

ygreem

no presne taku abecedu s velkymi pismenami nemozem zohnat... 😒 mame len s malymi tlacenymi pismenami
kde si to nasla?

jolinka
24. bře 2011

andreabe diki 🙂

deina
25. bře 2011

Ja som sa maleho dnes len tak opytala, ze cim sa otvaraju dvere a on mi na to, ze "s tym tlacitkom - ture" (ture = dvere po nemecky), no celkom dobre som sa zasmiala. 😅 Ale mal pravdu, teraz vela jazdime metrom a tam vo vytahu sa dvere otvaraju naozaj tym tlacitkom. Potom som sa opravila a opytala, cim sa dvere zamykaju, tak povedal, ze s klucom. Aspon v tomto problemy nema.

Taku abecedu som videla aj tu - http://www.predskolak.eu/50-prve-pismena - ale zda sa, ze su drahsi ako ti na mimibazare.

jolinka
25. bře 2011

deina

dik za dobry tip, je kopec zaujimavych veci na tej stranke 🙂

jolinka
25. bře 2011

deina... maly je sikovny

my cvicime stale tie otazky, uz jej zacina asi liezt na nervy ze sa jej stale nieco vypytujem. vcera ked dosla zo skolky este som nestihla otvorit usta ked s ostravenym ksichtom zahlasila... V skolke bolo dobre, hrala som sa s Juli a na obed som papala masko 😀

no musim zas na nu nieco neotrepane vymysliet... 😉

hanatka
25. bře 2011

Ahojky 🙂
@jolinka taky čekám, kdy mi malej zahlásí něco takovýho 😀
Ho taky furt zkouším, čím se odemyká, čím se jezdí, jak se jmenuje pejsek tety Jany, kdy si bereme ven deštník, co udělá, když má hlad 😀