Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
12. dub 2011

@andreabe no chce to zjistit ceny, s přespáním nemám problém..ono je to jako dost blbý spíš s těma penězma ted 😔

andreabe
12. dub 2011

@sisstin vsak doriesime cez IP 😉

zzuzca
12. dub 2011

chcem sa este spytat... Krejcirovej bude stacit doporucenie 3/4 roka stare? 😅 ci mam radsej mazat po nove?

sisstin
autor
12. dub 2011

@zzuzca já myslím, že to datum je šumák 😉

wsmoulinkaa
12. dub 2011

ahojky...tak na neurologii jsme dopadli dobře...
zpráva od mudr zněla takto: asi hodku ji pozorovala...

zpráva zní: holčička je klidná, při vyšetření chodí po místnosti, zkoumá věci, dobře reaguje, na výzvu udělá jak je velká,zamává,směje se, bipedální lokomoce je jistá(nevím co je)dřep svede,sama se zvedne,sed jistý,lehce kulatá záda, na m.n.je norm.nález, reflexy výbavné, v normě. Celkově odpovídá širší normě
a to že nereaguje na zavolání...zjištovala...pokud je zabraná jinou činností...ještě říkala, že je klidnější a klidnější děti většinou nedělají takové věci jako lezení po žebrinách, houpačkách...to spíš ty živější.

no uvidíme co na psychologii...pak jedině Krejčířová

povídala mi, že ji nepřijde nešikovná...ta reakce nebo spíš nereagování bylo jen když na ni volala a nela byla dost zabraná do hraní...když jen tak chodila, tak reagovala na jméno....
povídala, že autisti se chovají jinak, že tam pár měla...

romana
12. dub 2011

@sisstin
@zzuzca my jsme z 10, malešice.
holky, to by bylo bezva.

sisstin
autor
12. dub 2011

@wsmoulinkaa právě, ta reakce nemusí být 100% v tomhle věku, když je zabraná do hry 😉

@romana
@zzuzca tak si to holky rozmyslete, mně je to tak nějak jedno kdy 😉

ygreen
12. dub 2011

@wsmoulinkaa tak super 😵 tak tobiáš ani nemává ani neukazuje jak je velikej 😒

ygreen
12. dub 2011

@sisstin chtěla bych vědět, zda se za už vyspělejší hraní považuje třeba to co teď dělá Tobík u sebe v pokojíčku - šmírovala jsem ho a sedí u servisního vozíčku a dává na něj autíčka a něco povídá, pak je zase sundá a pošle na konec místnosti a tak různě, něco si u toho povídá.
čím dál tím víc mě chce u hry, i jen jako čumálistu, ale chce abysme si posílali autíčka a tak, tak mám radost 😉

sisstin
autor
12. dub 2011

@ygreen on nedělá ani tahle gesta? 😕 třeba to mávání, to už by teda ale fakt jako měl... 😕 to je základní sociální gesto... 😕

jinak "jak jsi veliký", to byla jediná věc, kterou Tygr uměl už v těch 9měsících...další bylo asi až ve 2 a1/4 pápá 😝

ygreen
12. dub 2011

@sisstin nemává, místo mávání dělá nazdar - jakože si s tebou plácne o ruku a jak jsi veliký uměl jako malej, i paci, paci, ale nedělá to. Tleská, dělá nazdar, nastaví ruku tak jak má když něco chce a tak nějak vše ostatní normálně

wsmoulinkaa
12. dub 2011

@ygreen ..no by mě kleplo kdyby nic z toho neuměla...ale tak jste se to učili hold jinak asi 🙂 no ale dělali....nechce jako na pokyn myslíš? já ani nevím jestli na to dítě dokáže zapomenout, když to s ním pak nikdo nedělá. Já každý den opakuju říkánky ale to jsou typu paci, tluču mák, houpy houpy, vařila myška,skákal pes, kolo mlýnský a ty prkotinky...jinak nic
no dnes mě rozesmála...si tu píšu na diskuzi a slyším jak breptá nesmysly a koukám ona ruku u ucha a dělá že volá 😀 to mě málem roztrhlo,to dělala poprvé

ygreen
12. dub 2011

@wsmoulinkaa moc jsme to nedělali, párkrát a když se nechytal a nechtěl to dělat, vztelak se u toho, tak jsem toho nechala. Ale logo mi říkala, že je jedni, že nemává, že je důležité že opětuje pozdrav a to třeba tím plácnutím do ruky

wsmoulinkaa
12. dub 2011

@ygreen jj tak to je fajn 🙂
ale já ty básničky, říkanky taky neříkám, že by seděla a koukala a poslouchala...ona si hraje, sednu si na bobek a mluvím, nebo ji šoupnu do houpačky(máme v pokojíčku) a mluvím .-DDD

tak ted jsu do pokoje protože nela řve a vzteká se...chrání si svoje miminko,ségra ji ho chtěla vzít..tak ji nela vzala ruku Nikče a chtěla ji kousnout 😕 😀 no už to začíná...

sisstin
autor
12. dub 2011

@ygreen no tak to je fakt jedno, jestli udělá nazdar, nebo řekne čau nebo zamavá 😉

ale jak píše
@wsmoulinkaa chce to s nima dělat, i když oni jakoby na to házej bobek, když byl Tygr malej, tak taky okamžitě, jak on nereagoval, tak jsem se na to vybodla a to byla chyba 😉

ygreen
12. dub 2011

@sisstin on Tobiáš od roka a půl říkal ahoj, když ráno vstal, když mu někdo řekla ahoj na pozdrav, pak se zaseknul. Teď říká ahoj jen do telefonu.
Ale připadá mi - třeba- dnes, že už přestává na věci co chce ukazovat, ale vše komentuje - jde k brance na schodech a kecá a povídá a říká mi že chce nahoru, ale samo nesmyslama, to co chce poznám jen podle toho, že vím co chce. Ale komentuje vše - jde za mnou a kecá a vede mě pod postel, kam mu smapdla hračka, natáhne se a ukazuje mi, že na ní nedosáhne a kecá a kecá. Kecá i u skákání tak to říká něco jako ták, ták, ták, ták, a podobně. Vše komentuje, jen nic nedává smysl.

sisstin
autor
12. dub 2011

@ygreen no M. od macčí, co má receptivní, tak taky mluvil jen "čínsky", tohle Tygr nikdy nedělal a nedělá. On nikdy nežvatlal, trošku okolo toho 9m, a od tý doby nic... 😝 jinak třeba u toho M. si maminka fakt nebyla jistá, jestli nerozumí nebo rozumí...on má tak dokonalou neverbální inteligenci, že docela dost slušně na slovní pokyn fungoval....až pak Kr. zjistila, že nerozumí vůbec... ted je mu 6 a porozumění furt slabší, mluví...no mluví asi jako hodně patlavý tříletý dítě, ale mluví.... 😉

dalea
12. dub 2011

@jolinka Tak Katike musim gratulovat,tie kresby su uzasne,to sa Lea nechyta,Katy je mimoriadne nadana v tomto smere 😉 Ja pridam jednu milu prihodu zo vcera,uz som pisala,ze Lea je v tom svete fantazie,najviac u nas frčí Matko a Kubko z rozpravky Pasli ovce valasi a vcera vravi-Ahoj,Kubko a kyve na okno 😕 Hovorim jej,kde je Kubko a ona,ze tam,vonku.Tak sa pytam-A ty ho vidis? A ona,ze ano 😝 Tak som sa jej spytala,preco ho nevidim ja a odpoved ma dorazila,vraj preto,lebo uz mam stare oci 😝 😀 No ako to pekne zdovodnila,tak mozno je problem u mna a potrebujem navstivit ocneho 😠 A este som si vsimla,ze sa u nas troska lepsi komunikacia,vidno to na tom,ako keca s bratom 😉 Normalne sa s nim hada,stoji si za svojim nazorom a tak 😉 Napr. Daniel zbadal,ze mame banan a pytal sa ma,ci si ho moze dat a ked to Lea pocula,tak hned mu vravi-Ale to je moj banan zo skolky,ty ho nemozes zjest a takto sa tam dohadovali,ale svoj banan si ubranila 😅 Alebo take vety,ktore akoby nic neznamenaju,neobsahuju ziadne fakty,dam priklad,Daniel sa smykol,udrel koleno a Lea skodoradostne-Tak ti treba 😠 A viac ho vola,aby sa s nou hral,doteraz to bolo take,ze sa ho opytala,co robi,kam ide,dostala odpoved a bola spokojna,ale nejake debaty medzi nimi neboli 😕 Inac,ako ste sa bavili o tom stretku,tak ja bohuzial mam daleko vsade ☹ Ja mam aj do Bratislavy 8 hodin cesty 😒 A tak rada by som sa s vami a vasimi detmi stretla 😕 Najblizsie mam k Jolinke,ale aj to je asi tak na 1,5 hod.,no dufam,ze sa v najblizsej dobe aspon s nou stretnem 😀 Ahojte..

ygreen
13. dub 2011

@sisstin to Tobík okecává skoro všechno, né pořád, ale jsou dny, kdy nezavře papulku. A taky je zvláštní, že na požádání, nebo při předvedení zásadně nezatančí, nezatleská. Ale jak ví že se nedíváme, tak si u pohádky )tam kde se to hodí) pěkně zatleská, zatrsá. A když si třeba všimne, že ho vidíme, tak okamžitě přestane a jde se schovat třeba za roh, když trsal 😅

Začínám mít pocit, že Tobík začíná možná odposlouchávat, protože sem tam se mu podaří nějaký slůvko skoro trefit. Myslím, že nezná význam, ale to nevím. Ale třeba chce nahrou do patra a tak ukazuje nahoru a vykládá patlaniny a já chceš tam, tam nahoru a on bla, bla, tam, bla, bla.

Ale když mluvíte o tom srazu - dnes jsme měli jet s ostatníma undatrama z května 2008 do Žďáru na Sázavě a prd, Tobiáš v pondělí teploty, zvracel, a dnes rýma jak trám, půjde s manžou k doktorce a když to dobře dopadne pojedeme v pátek. A bohužel počasí taky na hovínko 😒

sisstin
autor
13. dub 2011

bré ráno 🙂

tak dneska je teda echt hnusně, to budeme tvrdnout celej den doma...ach jo 🙄 to bude asi dlouuuuuhej den 😅 😅 😅

@ygreen tak já si myslím, že zas Tobís určitě něco rozumí, ono postupem času to bude lepší 🙂 jinak sraz blbý, at je Tobís co nejdřív fit 🙂

ygreen
13. dub 2011

@sisstin ale jo, to on rozumí si myslím i docela dost, ale jen něco, spíš to co se týká běžného života, chodu domácnosti a tak. Já fakt nevím. Právě že mi ta logo říkala, že ona by nevyloučila i velké opoždění spolu s "blumoidní" 😀 povahou mého manžela. No bylo by to ideální, že 😀 ale nevím.

Těším se až mi dojdou ty naobjednané logo hry a pustíme se do nich.

siss - chtěla jsem se zeptat, jak jsou na tom dysfatici se čtením a psaním. nejdříve tedy se čtením. Rozumí psanému projevu líp než mluvenému, ne?

sisstin
autor
13. dub 2011

@ygreen no to je právě to, že u těch smíšených dysfázek to porozumění klame...oni jsou schopný "rozumět" běžným příkazům atd, protože to mají už naučené...ale právě už nechápu ty otázky - v čem se jezdí atd., a to je opravdové porozumění řeči. Ten chlapeček, jak jsem psala, že má velmi těžkou receptivní, tak třeba rozumí "jdi si vyčistit zuby", ale na otázku: Jak se jmenuješ? odpovídá "dobře", páč jemu to přijde stejně jako "jak se máš", atd. Prostě ty abstraktní pojmy a širší hloubka porozumění řeči stále slabá 😉

co se týče čtení a psaní - je velká možnost dysgrafie, dyslexie a dysortografie. Děti se smíšenými a receptivními formami začínají číst okolo té 4. třídy, čtení s porozumění je velký problém, psaní dtto - špatné fonematické rozlišování, neslyší tam ty hlásky atd. 😉

ygreen
13. dub 2011

@sisstin takže nebude rozumět psanému textu, nebo špatně?

sisstin
autor
13. dub 2011

@ygreen no tak samozřejmě je to horší, všechny děti s dyslexií mají problém s porozuměním psaného. Musí si ten text nahrávat, nebo jim ho musí někdo číst. Ty SPU jsou fakt svině, je to hrozně náročné + pokud je k tomu ještě dysfázka 😉

ygreen
13. dub 2011

fajn, tak já se jdu modlit za opoždění, narušenou komunikační schopnost a vše ostatní, jen ne receptivní a autismus a podobné sračky ☹

ygreen
13. dub 2011

@sisstin takže knihy budou pasé a pofrčí telka a ideálně hry na pc, kde se mluví v heslech a nečte.
doufám, že logické a matematické myšlení zůstává zachováno ☹

sisstin
autor
13. dub 2011

@ygreen tak jako, to není, že by zase nerozuměl vůbec..to ti takhle neřeknu, když mu nejsou ani tři...to záleží, jak je ta porucha učení těžká.... 😉 tam to riziko prostě je...ale neznamená to nutně, že to tak bude...to fakt jako podle mě ted nemá cenu řešit 😉

ygreen
13. dub 2011

@sisstin já vím 😉 te´d jedou s manžou na orl, crp má sice nízké, ale přijde jí plačtivej, jakoby ho něco bolelo. On Tobík totiž není žádná bolístka.

sisstin
autor
13. dub 2011

@ygreen hele, a umí ukázat, kde ho bolí? To třeba autíci neumí a mají i zvýšený práh bolesti dost často....v tomhle věku by už měl ukázat, aspon náznakově, kde je problém 😉

ygreen
13. dub 2011

jj o tom jsem slyšela, ale to ne, to on, když se praští, tak jako řekne au a kouká jak šťěně a jde se pomazlit, podle intenzity nárazu řekla bych, jinak se rozpláče, jde se tulit a tak. A to bolest lokalizuje normálně, kde se bouchne, třeba když se kopne do nohy, tak si sundá ponožku a prohlíží si bebí a jde za mnou abych to pofoukala a tak. Ale teď - my hlavně nevíme, jestli ho něco bolí, a kdyby tak to budou buď uši nebo dutiny a to nepozná podle mě, ale zase já osobně si myslím, že z ORL přijedou s čistým nálezem, že to je proto, že má vodovou rýmu, teče mu do krku, má ucpanej nos, neumí smrkat a špatně se vyspí, otravuje ho to spíš než bolí.