Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

andreabe
14. čer 2010

siss: ved prave, ze u vas to slo tak nejak aj ked oneskorene ale prirodzene. Ja som to ukazovanie musela Lukaska ucit. Ale napr Adamkof,pisala, ze musela maleho tiez ukazovanie ucit, presne ako my, a on ma diagnostikovanu dysfaziu, ale neviem,ci zmiesanu al.receptivnu 🤐
Ono to asi takmer vsetko stoji na tom porozumeni, zaklad je dohnat porozumenie, potom by malo ist vsetko lahsie 😉

smisela
15. čer 2010

Ahojte,

andreabe,môj priateľ keď počuje slovo špeciálna škôlka,tak sa netvári 2 x nadšene,navyše sa spolieha,že ju zoberú do toho Dialógu,ale aj tak to je len na mesiac a 3x do roka 😒
ja som myslela,že ju príjmu do klasickej škôlky,ale nezobrali nás a aj tak som s ňou ostala doma 😖
a čo je to dds?to je asi nejaká špeciálna škôlka?

sisstin,to je super,že malý sám nabehol na gestá,myslím,že aj to porozumenie pôjde u neho rýchlejšie ako u našich malých,inak Ninka nechápe to,že keď niečo hodí do koša tak už to nie je,hádže tam špinky,ktoré nájde na zemi,ale hodila mi tam aj kremy 😠 tak neviem,ako jej to vysvetliť,čo sa dáva do koša a čo nie
Asi s ňou chodiť vysypať smeti a pozerať sa na smetiarov,ako to odnášajú 😀
Inak celkom pekne pomáha pri varení,to aj mieša v miske 🙂 ,upratujeme,ustielame,predtým to mala na háku.

andreabe
15. čer 2010

smisela: to poznam, u na je to to iste, ja sama som sa netvratila dlho nadsene, ale maly by proste v takej obyc.skolke stagnoval. A ta dss (domov soc.sluz.) funguje ako skolka, maly by mal vlastneho terapeuta, celodenne je tam logoped, skratka si myslim, ze skoda o to prist v obyc.zariadeni 😉
Luky kedysi tiez vsetko hadzal do kosa, nachadzala som tam utierky a raz dokonca cely nocnik... 😅
Teraz to uz nerobi, ale netusim, ci chape, ze tam patria len spiny alebo tam hodi len to, co mu povieme.
V tej imaginarnej hre je Luky uplne pozadu, on teda neustiela, nevari...je fakt, ze ja som ho k tomu nikdy, ale fakt ze nikdy neviedla, mozno ho aj tomuto musim zacat ucit 😅

smisela
15. čer 2010

A ten dds,vieš mi dať na nich nejaký kontakt?a je to v Ba?Ja aj tak môžem dať Ninku len na 4 hod.ale možno by to pomohlo.
Ja neviem,no Ninku začali tieto veci ako upratovanie a pod.zaujímať až okolo 2r.9 m,dovtedy si robila len svoje,ja si myslím,že Luky sa pohne dopredu okolo 3 r.nejako im to začne v hlavičke dozrievať a s imaginárnou hrou to nie je bohviečo,už si aj bábiku prezerá,už nekončí na zemi 😀 ale ináč nič moc.Ale ukazujem jej akože krmime bábu,dáme hajať a pod...

sisstin
autor
15. čer 2010

čau holky,

my jsme byli u kámošky a ted je Tygr do šesti se slečnou na hlídání, jsem nějaká off 🤐 tak já Tygrovi nějak tyhle věci vysvětlovat nemusím (např. co patří do koše a tak)...on to má prostě odkoukané, ví, že plasty patří na chodbu..papír do koše... on jakoby s tím běžným životem (resp. jeho chápáním) problém nemá 😉 v tomhle mi přijde fakt jako úplně v pohodě 😉 no to porozumění, já bych ho odhadla tak na těch 20-24m 😉 prostě jakoby v normoš komunikaci ok, ví, co má dělat...ale takhle staré děti už prostě rozumí o moc víc, a na takový úrovni teda fakt ještě nejsme 😉 ale jakoby normoš příkazy, a jednodušší vysvětlování a tak..to už chápe 😉

sisstin
autor
15. čer 2010

jo, přidávám nějaký fotky ze závodů..ještě něco je v albu 😅 😅 Tygr se tam samo cpe čokoškou 😅 😅 😅

andreabe
16. čer 2010

ahojte, smisela, info mas v ip 😉
siss:pekne fotky, pozeram, ze maly ma uz letny zostrih, super 😉 zlaty je, ako si tam sedi s kamoskou 🙂

My sme boli konecne na neurovysetr.a na EEG - to je naprosto ciste, mozgova cinnost plne v norme. Dr povedala, ze maly vobec neposobi ako autik, sa jej to javi na vyvojovu dysfaziu. Robili nam aj EMG, potvrdila nam hypotoniu, mierny nalez na svaloch,mali by sme intenzivnejsie rehabilitovat,ale na to uz fakt ze nemam silu 😝

Ja uz teraz len cakam, kedy malemu prepne, ako Tygrovi, Ninke...mohol by uz viac spolupracovat teda!
Najnovsie zacal (asi z teletubbies) krajsie davat papa. Vzdy, ked odchadza, tak sa pozrie do oci, zakyva a hovori papa. Alebo ked chce odniekial uz odist, tak zacne posielat pusinky a hovorit papa a derie sa von 😀
Tak aspon nieco 😉

sisstin
autor
17. čer 2010

brý den 🙂

tak jsem včera psala email Dr.Kr, hned mi odepsala..že o nás ví, a že děkuje za informace. Snažila jsem se to tam nějak pravdivě popsat, jak na tom Tygr je...ale nezveličovat, ani to záměrně nezhoršovat...tak uvidíme, už se to blíží...a moc se teda netěšim 😅

jinak Tygr dobral ten Geratam, tak mu dám asi chvíli pauzu...na neuro jdeme na kontrolu v srpnu, tak pak asi začne nový balení, a asi i větší dávku...páč podstatně přibral oproti minule 🙂

Andrejko, jj...Tygr už má letní sestřih 😅 😅 😅 já už něj dlouhý vlasy nepěstuju vůbec...jak je má jemný, tak mu to pak různě stojí atd., takhle je to nejlepší 😎 jinak teda Lukášek oproti Tygrovi fakt mluví, Tygr neřekne vůbec nic 😉

andreabe
17. čer 2010

siss, to sa fakt neda nazvat rozpravanim 😀 Lukasko povie asi 3 slova, mama,bebe,papa a potom su to len citoslovcia,pripadne tie zvuky zvieratiek 😉
Ale jasne, ze ked Tygr nepovie ani to,tak sa ti to zda vela 😵 Ja by som bola radsej, keby rozumel ako Tygr a trebars aj nerozpraval, no ale dufam, ze to bude dobre.. 😉
K dr.Krejcirovej idete uz tento pondelok?Tak to drzim palce!! 😉

smisela
17. čer 2010

Ahojte,
my sme sa práve vrátili z logopédie,bola som aj dnu,Ninka sa neustále tam len po mne válala 😠 ,chvíľu spolupracovala,potom zase utekala,no des s tou jej nesústredenosťou....
andreabe,dík za ip.mne ešte odporučila logopédka škôlku na Mišíkovej ulici,no neviem,či to nebude špeci,ale hovorila,že tam majú malý počet detí a venujú sa im individuálne,tak pozriem tú stránku a uvidím.
Keď mala Ninka 2r.9m,bola dievčatko,ktoré poslúchalo,nelietala ako šarkan,neboli s ňou žiadne ťažkosti,samozrejme okrem toho,že nerozprávala,slabý očný kontakt,žiadne gestá a pod.a teraz hotový čertík,ktorý si za každú cenu vydobije svoje a nedajbože nie je po nej,do toho obdobie vzdoru,takže: andreabe,podľa mňa sa to aj u vás čochvíľa zmeni 😀

sisstin,aj Ninka má hotové páperie na hlave ,na to že má čokoládové oči,je blondínka,ale mne je ľúto jej tú trochu ostrihať 😲
aj ja som zvedavá,ako dopadnete u Krejčírovej,môže ťa tešiť,že bude to len lepšie 😉
Máme už ozajstné slovo MAMA,oslovuje tak len mňa a vždy sa pozrie na mňa a čaká,tak som happy 😀

andreabe
17. čer 2010

smisela, tiez som uvazovala aj o Misikovej..ja stale neviem, ci robim s tou dss dobre.. 😕 😔
ale asi nemam na vyber a na cas to skusim. K slovku mama gratulujem, to je super 😉 Luky zatial hovori mama ja muzovi, ked nieco chce 😀
To spravanie bude asi obdobie vzdoru, treba to asi len nejako prezit 😵

smisela
17. čer 2010

Mne sa zda s tou dss také komplikované,veď keď to už máš pomaly vybavené,tak to skús a uvidíš,pozerala som tu stranku na Mišíkovej,údajne je tam aj logopedička a špecializované pedagogičky a čítala som na nich pozitívne recenzie,tak musím nejako spracovať priateľa,no uvidím aj ja 😔
To obdobie vzdoru sa u nás naozaj začalo po tom Dialogu,tak to dávam do súvisu s jej sebauvedomovaním 😀

andreabe
17. čer 2010

no ja tam napriklad muza asi nikdy nevezmem, aby ako siel pre maleho a tak..lebo tie deticky su niektore fakt ze tazsi autici.. 😔 To by asi nesuhlasil, aby tam maly chodil.
Ale potom by mohol byt len doma a to by isto stagnoval a je skoda, nevyuzit moznost, kde budu ako pises celodenne logopedicky, terapeut prideleny iba malemu plus spec.pedagogovia..myslim a dufam, ze nase decka urobia velke pokroky, ked budu pod takouto celodennou spec.starostlivostou a casom planujem maleho dat do normalnej skolky, aka optimistka, ze 😅 😵 Ale ak fakt urobia pokroky a rozrozpravaju sa, tak nie je dovod nechat ich v speciskolke 😉

sisstin
autor
21. čer 2010

čau holky, tak jsme doma 😉

tentokrát to probíhalo hladce jako po másle, Tygr spolupracoval, za 30 minut jsme byli venku 😉 dal tvary, barvy, navlíkání korálků, stavěl komín a stavěl věci po ní, ukazoval obrázky, části těla atd. Takže zatím dg. neuzavřena, za pět měsíců, co jsme tam nebyli, se porozumění zlepšilo taky o pět měsíců..tudíž to jde dopředu, ale žádný skok. Psychomotorický vývoj a psychosociální chování se za pět měsíců zlepšilo o 12měsíců 😵 😵 😵 😵 takže v PMV vývoji, inteligenci a psychosociálním chování je už konečně úúúúplně v normě 😵 😵 Neverbální komunikace výborná, verbální je opožděná výrazně jak v recepci, tak v expresi. Jelikož mu nejsou ale ještě ani 3 roky, takže v říjnu jdeme opět znova - prý pořád může nastat ještě výrazný skok v řeči a pak už teda asi konečně dg. dostaneme 😉

Spadl mi oooooobr šutrák ze srdce, že to není lehká MR... "jen" zřejmě ta dysfázie. Dostali jsme pochvalu, že jsme doma makali, Tygr dostal dárek a jeli jsme domů 🙂

sisstin
autor
21. čer 2010

jo, co se týče školky...určitě ne prý dřív jak za rok, a to ještě logopedická na 4h. Takže si mám zažádat o prodloužení rodičáku, ve zprávě to tam zdůrazní, aby jsme měli velkou šanci, aby nám to dali 😉 ve 3 letech mám ještě zkusit požádat o příspěvek na péči, pokud by teda tu dysfázii měl, tak máme nárok dokonce na II. až III. stupeň. Takže SNAD to s těma financema nějak zvládneme, a já to s Tygrem do školy dopiluju tak, aby byl co nejvíc v pohodě 😵

andreabe
21. čer 2010

siss: to je uplne super, gratulujem, ale sa to dalo cakat 😉 🙂 , ved Tygr urobil v poslednej dobe obrovske pokroky 😉
Tak drzim palce, len tak dalej 😉

berenika39
21. čer 2010

siss, ahoj, ráda čtu co píšeš, jsi dobrá, je to hodně i tvoje práce. tygr je šikula, a podle toho, co píšeš, když to takhle bude pokračovat, dožene všechno a a na dg nebudou mít číslo🙂))
měj se fajn.
@sisstin

aleachim
22. čer 2010

sisstin, nejprve velká gratulace, hodně často tu čtu, jak s tygrem válčíte a jsem moc ráda, že se vám daří.

Chtěla bych tě poprosit o radu, klidně do IP. Lucka je sice nedonošená, ale prý nemá žádný problém. Je pod dohledem neurologa i rehabilitačního doktora a shodně tvrdí, že nemá žádný problém, přesto má zpožděný PMV. Teď jí je 17m, gestčně 15m, ale vývojově je na tom na rok. Na ermín, že má své tempo jsem už alergická a začínám se fakt bát, aby se to srovnalo a nezhoršovalo. S Luckou je hrozně těžká práce, je dost vzteklá a samostatná, povětšinou si chce hrát sama, takže s nějakým velkým vzděláváním nemám úspěch. Mohla bys mi dát nějaké rady, jak na ni. Co jí povídat, ukazovat,......, aby zabrala? Jasně, že každé dítě je jiné, ale třeba by zabralo něco, co zabírá na tygra. Moc děkuji.

sisstin
autor
22. čer 2010

Dobré ráno děvčata 🙂

dneska se mi zas po dlouhé době krásně spalo 😵

bereniko: díky 😉 je fakt super vidět, že všechna ta práce se někde ukáže, i když někdy toho mám fakt plný brejle a nejradši bych odletěla na jinou planetu 😝

@aleachim - ono je to hrozně těžký se věnovat dítěti, které o to nestojí 😉 já jsem s Tygrem do těch zhruba 20-24m nemohla dělat skoro nic, i kdybych skákala po hlavě a odrážela se ušima, tak on prostě neměl zájem 😉 přesně jak píšeš, tak si někde hrál sám - většinou se hrabal v šuplíkách, v kyblíku s hračkama atd.. Mě měl jenom na chování, na přebalování ...prostě na uspokojování potřeb, ale nějaká komunikace z jeho strany k nám byla téměř minimální 😉 ale to se podle mě fakt hodně odvíjí od toho, na jaké úrovni v PMV vývoji jsou. Pokud je tvoje holčička někde okolo roku, tak většina ročních dětí ti ještě o nic moc stát nebude, chtějí poznávat svět sami tím, že chodí( lezou) po bytě, a někde se v něčem štrachají 😝 já bych zkusila nenáročné hry fakt pro roční dětičky - zkoušet dělat paci paci, pak různé ty říkánky, které jsou doprovázeny pohyběm těla. Snažit se zapojit do její hry, ale nenásilně 😉

já jsem to dřív dělala úplně špatně, furt jsem mu něco ukazovala, snažila jsem se ho zapojit do nějaké hry...ale jelikož jeho to nezajímalo, tak to mělo efekt nula 😝 takže se fakt snažit přidat k tomu, co tvojí holčičku zajímá....a samozřejmě všechno komentovat, cokoliv bude mít v ručičce, tak říct, jak se to jmenuje. Na cokoliv se bude dívat, tak zase pojmenovat...všechny činnosti atd. Mně to nejdřív přišlo hrozně nepřirozený, ale teď to mám už tak zažitý, že mi to vůbec nepřijde 😉 U nás se to nejvíc pohlo tím, že začal ukazovat - tudíž ho začly zajímat okolní věci, zvířátka ..a tak nějak to šlo už dál. Ale je to prostě hodně naučené, nic není přirozeně (většinou) jako u jiných dětí, já jsem do něj 1 a 3/4 roku hustila pápá, rok se učil samostatně pít... oni k tomu sice musí dozrát sami, ale chce to neustále zkoušet a zkoušet, i když třeba odezva nebude žádná. A určitě dělat s ní takové činnosti, které patří k jejímu vývojovému stádiu, i když podle kalendáře je starší 😉 No moc jsem ti asi nepomohla 😒 zkus kontaktovat Ranou péči, tam by ti dali spoustu rad, půjčili by vám hračky a tak 😉

jinak děvčata, opět jsem se dala do cvičení ....zumba, bossu, aerobic a spinn. Po porodu jsem poctivě rok makala, pak jsem všechno zhubla...a rok a půl jsem nedělala nic, tak se ted do toho chci zase dát. Akorát mě štve, že je tam dětský koutek - je tam spousta dětí mladších jak Tygr, a v pohodě tam jsou. Tak s Tygrem si to já fakt představit neumím, že by si tam jako hrál a já bych cvičila 😝 takže jsem opět závislá na tom, kdy jsou naši doma a jsou ochotní hlídat 😒

aleachim
22. čer 2010

sisstin, díky za rady. 🙂 a přeji hodně trpělivosti🙂

zzuzca
22. čer 2010

ahoj holky,obcas vas citam, casto mam pocit ze sem s kubikom tiez patrime ☹ ale okolie a manza ma vzdy ukludnuje ze kubik je sice pomalejsi a taky svojsky ale urcite je ok. niekedy to ale nezvladam...ked vas citam v niektorych situaciach vidim na mieste vasich deti jakuba. je hypotonik,este nechodi a ja na nom vidim autisticke crty.hladam noveho neurologa,pristup predosleho sa mi vobec nepaci.od detskeho dr. som si vyziadala doporucenie k psychologovi a najradsej by som zamierila k dr. krejcirovej,mame to tam kusok a co tak citam je fakt odbornik. berie novych pacientov,neviete? ja som taka dost nepriebojna 😠 tak aby som bola pripravena co mozem cakat...je mi jasne ze ak nas objedna tak to bude za dlho....? staci mi to doprucenie od detskej?

jakub nas skoro uplne ignoruje, ked vidi hracku kt. ma koliecka len co sa k nej dostane toci a toci 😒 neignoruje nas ked sa spolu 'muchlame' ked robime spolu kraviny,ale ked mu nieco rozpravam ani na mna nepozrie. obcas teda ano, ale ak je do niecoho velmi zabrany,tak ma ma na haku. ukazoval najskor celou rukou, to bolo take 'rapperske' gesto 😀 v 14 mes. zacal ukazovat prstom. nie vzdy, ale vacsinou na poziadanie ukaze, ked chcem po nom: ukaz kde je rybicka,kde je svetlo, kde je okno,atd...ukazuje zvieratka, veci v knizkach..nie na 100 % ale takmer vzdy ano. ale sam od seba spontanne ukazuje dost malo. pokial spolu nerobime kravinky ma dost slaby ocny kontakt. trebars pri tom ukazovani, on ukaze ale spatne sa na mna nepozrie. neprejavuje velmi radost -spontannu. ale smiat sa dokaze ostosest - opat ked vymyslame blbiny. tesi sa ked vidi oblubene veci -auto,trojkolku,sovu 😉 miluje hru na kukuk, tu aj sam iniciuje a aj s cudzimi ludmi ( v autobuse,...) ked mu nieco rozpravam, vacsinou ma neberie, akoby ma nechcel pocuvat. co sa tyka porozumenia nie je ziadna slava, ale take velmi zakladne veci myslim chape. take ze jakubko, teraz postavime vezu z kociek; donesies mi (nejaku hracku) ? mavat, ukazovat aky je veliky,poslat pusinku ho ucim sialene dlho 😅 , uz to konecne zvladne, ale nie je to take spontanne na povel, urobi to parkrat z x pokusov,asi tak 1x z 4 pokusov..az tak to nepocitam 😅 proste nie vzdy..a este ked ho naucim nieco napodobnit, napr. ako nedavno naucil sa ukazat ako robi sova, to ho dost aj bralo...ale ked sme to trebars tyzden neomielali dokola a po tyzdni mu vravim ukaz ako robi sova, akoby zabudol...

tak som sa vyrozpravala teda, uz to bolo treba 😅 tak co myslite? 🙂 neurolog. od kt. chcem odist mi stale vravi ze ho mam sledovat,ze je este maly, a vravi mi ze prilis vela citam ..... a z toho mam potom (zbytocne) obavy...mali sme brat Nootropil, ktory ona davkuje sialene 5 ml od 6 mesiacov veku... davala som 1 ml po dohode s inou neurol.. po roku som prestala,lebo sa mi zdal maly viac v pohode (predtym ako mimi bol dst apaticky). tak ked som jej nedavno oznamila ze ho uz nedavame, vyskocila na mna, aka som nezodpovedna, atd... a zrazu z nej vyslo ze jakub je tak na urovni 12 mes. ze je proste o tretinu pozadu....hlavne ze dovtedy nic 😝 pekne ma vytocila, carodejnica jedna 😀 😝

drzim vam a hlevne vasim detom velmi palce nech robia nadalej pokroky

sisstin
autor
22. čer 2010

@zzuzca : ahoj a vítej 😉 k Dr.Kr. to můžeš zkusit, ale obávám se, že až do konce roku už je stop stav 😒 včera nás objednávala a měla totálně plno až do konce roku, horko těžko nás dala na ten říjen 😉 jinak Kubík je pořád dost malej 😉 takže nějaký auti rysy mít může, ale patří to normálně k věku 😉 pokud je opožděný jenom o třetinu, tak to není žádná hrůza, to je někde na hranici "normálnosti" ještě 😉 asi nějaký menší komunikační problém tam bude, ale to se může ještě rychle změnit 😉 zkus Dr. napsat, ona ti odepíše, kdy se ji máš popř. ozvat znovu 😉

jinak u nás výraznej posun, co se týče dětí...jakmile nějaký vidí, tak už na něj ukazuje, dívá se na ně a směje se...asi by neměl problém se i přidat 🙂

aleachim
23. čer 2010

ahoj, tak jsem se vyspala a zase je to lepší. Lucinka je jinak moc šikovná, včera jsem ji pozorovala a už se zkouší pustit a přecházet mezi blízkými věcmi. Má z toho vždycky hroznou radost a já taky. Doufám, že do měsíce se už to zlomí a ona se přestane bát a začne chodit.

Kdysy jsem někde četla, že řeč souvisí s hrubou motorikou, tak tam též nečekám žádné zázraky. Ale v jemné motorice je úplně na svém věku možná trochu v předu. Krásně skládá kostky, vkládá tvary,.... začíná pěkně jíst lžičkou. Někde jsem tu též četla, že důležitý je oční kontakt a porozumnění. Včera jsem jí poprosila, aby mi přinesla telefon a ona ho donesla. Měla jsem z toho hroznou radost. Zase věřím, že to dožene a bude normální zdravé děvčátko.

Každopádně rady sistin si beru k srdci. Některé z nich by se mohly "aplikovat" i na úplně zdravé dítko.
@sisstin hlavně moc děkuji za podporu, za to, že tu píšeš svůj příběh, vždycky, když je mi těžko sem zabrousím a hodně mě povzbudí, jak skvěle to zvládáš. Díky moc🙂

sisstin
autor
23. čer 2010

@aleachim ony děti, které jsou trošku pozadu v motorickém vývoji kvůli hypotonii, tak můžou být i trošku opožděné, co se týče té komunikace 😉 určitě se malá rozběhne víc, až se rozběhne 😉 😅 😅 nejdůležitější je fakt to porozumění jak píšeš, bez toho se mluvit prostě nedá 😉 Dr. Kr. říká, že dítě začíná mluvit, když rozumí min. 50% mluvené řeči a více 😉

Jinak malá je moc šikovná, Tygr začíná jíst vidličkou a lžičkou až ted 😝 on jako o jídlo celkově zas až takovej zájem nejeví, i když už je to o moc lepší 😉 my ted budeme muset vypilovat nějak ty plíny 😝 to je největší morda a absolutně netušim, jak na to 😝 na nočník si sedá sám, drží v ruce papír...ale jakmile má holej zadek, tak ječí a zdrhá...záchod to samý 😝

jo, Tygr ted v poslední době pusu nezavře, samozřejmě jsou to jenom bláboly...mamama, jeeee jeee, vava atd., ale tak na něj to je výkon, když byl zhruba do 28m totálně zticha 😅 😅 my jsme ted hodně venku, takže na učení není tolik času, ale dáme si menší prázdniny....

páčko 🙂

musilatka
23. čer 2010

Ahoj holky,
siss, já moc blahopřeji 🙂 taky jste spolu odvedli moc práce 🙂
aleach, Tvoje holčička je moc šikovná 🙂 My taky máme svoje vlastní tempo, a to pomalejší..
Byly jsme na doporučení logopedky na neuro. Logopedka nám dala masáže před každým jídlem, prý má povolené svaly na obličejíčku. Příště až tam půjdem tak musíme na svačinu, chce vidět, jak to má s tím jídlem. Na neuru nás zase posílají na odběry, na eeg a na genetiku. Dr., že prý na ní nevidí nic proč by se nenaučila chodit, mluvit a polykat, nicméně prý není tam kde má být. Je jí 14měs. a odpovídá tak 10-12měs. Chce prověřit jestli to něčím nemůž být.
Jinak aleach souhlasím s Tebou, sisstin příběh je tu inspirací pro všechny 😉

zzuzca
23. čer 2010

@sisstin diky za odpoved 🙂 tak skusim dr. Krej. napisat, to mi akoze odpovie na mail, ked nas predtym nikdy nevidela, neboli sme u nej? 😅 tak to je fakt trieda 🙂 ja viem ze kubik je este maly, ale uz ma za par dni 1,5 r a to ze sa na mna nepozrie ked na neho hovorim to mi fakt nepride normalne 😖 no snad sa to este zmeni..ked si citam o Tygrovi, urobil obrovsky pokrok a to v neskorsom veku ako sme my. ste pre mna motivaciou 😉

u nas je to s recou asi tak ze kubik ma nejak vyse 20 slov, ale to pocitam kazdu prkotinku 😅 nech sa to nazbiera 😀 su v tom aj zvieratka co napodobnuje zvukmi. tych nie je vela. a mam pocit ze akoby niektore slovicka ktore predtym vedel, prestal pouzivat 😕 proste takych 'aktivnych' ma zopar, asi podla toho co ho zaujima, hlavne alo (halo),ato(auto),tiiitaaa (tik tak ako hodinky), mami, tata...tieto su na kazdodennom poriadku 😉 aj ine teda, ale zdaleka nie vsetky... a vsetko si strasne zjednodusuje, trojkolka je 'oka' 😀 byk je 'by' miminko 'mi', no vsetko skracuje a viacslabicnych slov ma len zopar

@aleachim ako pises, to porozumenie a ocny kontakt je tiez podla mna zaklad. a to som nikde ani nemusela citat,pride mi to take prirodzene. ale u nas prave mam pocit ze v tom je problem ☹ ☹ 😔 ostatne je podla mna individualne, kazde dieta ma svoje tempo. ja myslim ze lucinka je hodne sikovna u nas samostatne jedenie lyzickou nehrozi. ked mu dam do ruky lyzicku, tieska s nou o misku 😅 a cim vacsi ramus, tym lepsie 😀

sisstin
autor
23. čer 2010

zzuzca: ono jde o to, jestli ten oční kontakt nemá vůbec...nebo "jenom" nereaguje, když na něj mluvíš 😉 my měli oční kontakt vždycky v pohodě, reagoval i na gesta celkem...ale prostě na řeč reakce do dvou let téměř žádná 😉 fakt jen na základní věci, jinak když jsem mu něco říkala, tak on byl schopnej se otočit a odejít 😝 ale za slovo se počítá každé citoslovce, slabika atd., když to má význam k určitému slovu a používá to tak pořád 😉 to u nás není fakt vůbec ani jedno slovo, slabika..nic...jen bezvýznamové žvatlání 😉

nám to vysvětlovala Dr.Kr, že jim to zní třeba jako nám vietnamština...prostě shluk neidentifikovatelných zvuků...takže je jasný, že oni na to nereagujou 😉 pak už je otázka při té expr. dysfázii, jak oni ty slova slyší...páč sice rozumí všemu, ale po svém...špatně rozlišují hlásky, čárky atd. 😉 prostě oni nemají rodný jazyk jako rodný...ale musí se ho učit jako cizí...a čím těžší ta dysfázie je, tím náročnější je se to naučit 😒 při těch nejtěžších dysfáziích se to nezlepší úplně nikdy, člověk prostě mluví jako cizinec, co se naučil česky (slovensky)... ale to se v tomhle věku fakt určit ještě nedá... 😉

zzuzca
23. čer 2010

a este som chcela napisat, k tej reci, kubajz strasne nieze zdvojuje slabiky, ale strasne 'znasobuje'... napr. mamimamimamimami...ajiajiajiajiajiiiii....proste povie to xkrat za sebou ako jedno dlllhe slovo...je to normalne? ja uz v tom nejak tapem ako ho stale pozorujem 😅 to ale robi ked sa len tak 'vykeciava' sam pre seba....alebo v postielke ked zaspava. to mi pride ako take zvatlanie len, nie ozajstna rec

sisstin
autor
23. čer 2010

@zzuzca no to je určitě jen hraní s hlasem 😉 Tygr takhle "mluví" celej den....ale význam to nemá žádnej 😉 ale i to je pro nás posun, páč už slyší aspon nějaké slabiky...on fakt do skoro 2,5roku byl mimo pláče, smíchu a "eee" úplně zticha 😉

jolinka
23. čer 2010

Caute baby

stale vas sledujem 😉 len nie vzdy mam cas aj dovod odpovedat...

Kati postupila z vrieskajucej do placlivej fazy zivota, za vsetko place, da sa otlkat mladsim bratom, visi na mne, nemozem si pri chodzi ani vlasy upravit, hned ako jej pustim ruku, spusti plac, zaspava pri mne v posteli, chodi za mnou stokrat za den aby som ju postiskala...akoby teraz dohanala to priputavanie k rodicovi ako robia male deticky. Ked bola mala, mala ma total na haku. Je to zataz pre mna, ale asi to potrebuje aby nieco dohnala vo vyvoji.

Rozprava inak uz krasne, zacala tento mesiac pouzivat SA a SI, spojky A, AJ, LEBO, AKO, ASI , tym sa jej rec stala nejak konverzacnou. Doteraz to bola rec typu Ten dela to a ten zas tohle... 🙂 Dokonca som zistila ze sa jej rozsiruje pasivna slovna zasoba, zaujimave ze hlavne v madarcine, proste sme zistili ze rozumie po madarsky zakladne jednoduche pokyny, typu dones, pod umyt ruky, ideme domov a tak. Obcas povie sama od seba slovo o ktorom som netusila ze ho pozna. Minule, ked som jej pustala rozpravku na dvd povedala Mama daj slovensky. slovo slovensky
som jej nikdy nezdoraznovala, len starsej dcery sa obcas pytam v akom jazyku chce rozpravku...